Nummer 18. Donderdag 3 Maart 1881. 4e. Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. E E UL L ETO Bekendmaking. Frankrijk. BUITENLAND. Belgie. De Verstootene. Spanje. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. NATIONALE MILITIE. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden nz., franco te zenden aan den Uitgever. Burgemeester en Wethouders der gemeente Waalwijk, Gelet hebbende op de artt. 86 en 87 der wet van 19 Augustus 1861, Staatsblad no 72, en op eene circulaire van den heer militie-commissaris van 15 dezer, no 127, brengen ter kennis der be langhebbenden Dat de militieraad tot onderzoek der militie- plichtigcn dezer gemeente zal zitting houden te Tilburg op Maandag den 21 Maart dezes jaars des voormiddags ten 10 ure. Dat deze eerste zitting van den militieraad is bestemd tot onderzoek der zich als vrijwilliger voor de- nationale militie aangeboden hebbende personen, en der lotelingen, die redenen van vrij stelling vermeenen te kunnen doen gelden. En zal deze worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks gebruikelijk is. Waalwijk 22 Februari 1881. Burgemeester en Wethouders voorn VAN DER KLOKKEN. De Secretaris, F. W. VAN L1EMPT. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. Woensdag tussclien li/2 en 2 uren is te Brussel op het expeditie kantoor van Van Gend Loos een pakket met. bestemming naar Amsterdamgestolenwaarvan de waarde op 2000 frs. aangegeven was. De afzenderde Heer David Samuelvan het voorval verwittigd heeft moeten erkennen de waarde veel te laag te hebben gedeclareerd daar het pakket 139 Madridsche loten en 120 andere oblig. inhield ter gezamelijke waarde van 36,000 frs. De nummers dezer papieren zijn bekend en onmid dellijk aan de politie en de houders van wissel kantoren medegedeeld. De Etoile zegt dat er gegronde reden bestaat te verwachten dat de dieven spoedig opgespoord zullen zijn. XXVII. Hoe mrs. Routh zich omtrent den armband gedraagt. George voldeed aan haar verlangen hij deelde haar mede, wat hem te Amherst was weder varen doch verzweeg zijne ontmoeting met Clara Carruthers. Harriet Routh luisterde met de grootste aandachtdoch toen zij remain dat George in plaats van geld juweelen medegebracht had, scheen zij te ontstellen. «Hier is de armband", zeide de jongeling terwijl hij de etui uit den zak haalde en haar dien overreikte. //Ik héb geen kennis van zulke dingen mrs. Routh, maar gij zult mij misschien kunnen zeggen, of deze diamanten eene groote waarde bezitten." Harriet had het doosje geopend terwijl hij spraknam het sieraad er uit en legde het op hare hand. //Ook ik heb er niet veel kennis van, maar ik geloof wel dat deze steenen eene groote waarde bezittenzij zijn uitstekend schoon", zeide zij, en een lichte blos bedekte hare wangen, terwijl zij den armband beschouwde. //Ik kan u niet zeggen hoeveel moeite het mij gekost heeft dit kleinood van mijne moeder aan te nemen", zeide George. //Het was mij als pleegde ik een misdaad, een diefstal." Zij verschrikte, liet den armband vallen, bukte zich weder even spoedig om dien op te rapen en was daarna nog bleeker, dan zij te voren geweest was. „Hoe kunt gij zulk een onzin praten?" zeide zij, opeens hare gewone beminnelijkheid aanne mende. //Of zoudi gij niet denken dat het uwe moeder veel meer vreugde geeft u dit De leden der Fransche kamer zullen eerlang het genoegen hebben een der door hen begena digde comraunalisten naast hen tc zien plaats nemen. Te Saint Denis namelijk koos men Zondag met 3530 stemmen den geamnestiëerden Roquet tot vertegenwoordiger. De republikein Deehanel bleef met 3288 stemmen in de min derheid. De beide suzereine heeren van Andorra Frankrijk en de bisschop van Urgelzijn het omtrenl een der voornaamste geschilpunten in het republiekje het al dan niet oprichten van eene speelbankeens geworden; zij hebben zich namelijk tegen de roulette en het rouge et noir verklaard. Voorts hebben zij besloten het volk te laten beslissen over het vestigen van een nieuw Gouvernemet. Er moet te Parijs een nieuw agentschap opgericht zijn dat ten doel heeft beleefdsbezoe- ken af te leggen voor menschendie zeiven geen tijd daarvoor hebben. Het personeel der vereeniging bestaat uit een aantal fatsoenlijke heeren er zijn zelfs gedeco reerden onder, die met knevels of baai den al naar het uiterlijk van den persoon, dien zij ver tegenwoordigen de bezoeken gaan afleggen. De betrokken persoon geeft hun zijn kaartje, en zij brengeu dat zelf, met een vouwtje er in naar het huis waar het wezen meet. De agen ten doen hun zaken te voet of in nette equi pages al naarmate van den stand hunner last gevers. Een kleine bijdrage tot den vormendienst De corr. Havas meldt Mgr. Czaki had een langdurig onderhoud met den minister van binnenl. zaken en eeredienst den heer Constans. Het onderhoud was zeer hartelijk en de pauselijke nuntius verliet den minister met de wederzijdsche hoop op een schikking. Ook le Tenps laat zich even als le Parlementgunstig uit over Czacki's ver zoenende bemoeiingen. Le Figaro verhaaltdatMaandagavond, kleinood le schenken, dan het zelve le bezitten Inzonderheid nu zij u daardoor de middelen in handen gegft, om een anderen weg in te slaan. Niet war, dat is dan toch de bedoeling? Of schoon zij deze woorden schijnbaar op lossen toon zeidehad zij hem hierbij scherp in de oogeti gezien. George bloosde en lachte ge dwongen. wZeer zeker dat hoop ik", antwoordde hij „en de eerste schrede daartoe is dat ik mijne schulden betaal. Daartoe moet ik Routh in de eerste plaats verzoeken mij in het verkoopen der diamanten behulpzaam te zijn. Ik hoop dat hierin geen zwarigheid is tenminste heb ik wel gehoord dat diamanten even goed zijn als comptant geld. Hoe eerder dus Stewart liet geld in den zak heeft, des te aangenamer zal het mij zijn. Mijne dankoaarheid zal natuurlijk daardoor niet verminderenzoowel omdat hij mij uit de verlegenheid geholpen, als voor het geduld dat hij met mij gehad heeft." Maar in weerwil van de hartelijkheid van toon en de dankbaarheid welke hij betuigde, gevoelde Harriet toch dat zij denzelfden George van weinige dagen te voren niet meer voor zich had. Zij gevoelde hetdat hij zich zijner vrijheid be wust was zich in deze verheugde en het besluit genomen had er bij te volharden. //Hetgeen Routh vreesde is geschied", zei Je zij in zich zelve, terwijl hare lange vingers met den armband speelden. Juistwat hij gevreesd had De jongeling moet van hier, maar op welke wijze zal ik dat aanleggen De kaars spreidde slechts een zwak licht door de kamer, welke bovendien somber en koud was. George sloeg een blik om zich heen en scheen op het punt van te sprekentoen Har riet hein voorkwam zeggende z/Ik heb u nog niet gezegd, waarom het voor ons van zooveel belang isdal gij het geld ontvangen hebt want ik beschouw dit sieraad kort nadat de generaal zijn woning verlaten had, een onbekende zich bij diens adjndant aangemeld had met de boodschap dat hij door den gene raal belast was hem mede te deelendat deze d;en avond niet te huis zou komen, verzoekende daarvan de hertogin in kennis te stellen. Daarna verdween de onbekende. Den volgenden dag o/itving de hertogin een telegram, gedagteekend uit St. Petersburg, waarin herhaald werd wat de onbekende gezegd had. met de bijvoeging, dat de generaal niet wist wanneer bij zou te- rugkceren. Het vreemde van de zaak: de bood schap vau den onbekende en het telegram van Russischeu oorsprongterwijl de generaal nog niet den noodigen tijd gehad had om de reis naar St. Petersburg te doen begon de hertogin ernstig te verontrusten, en deze onrust werd ver meerderd toen zij des namiddags den volgenden brandbrief ontving Mevrouw Het hangt van u af om uw echtgenoot weer te zien alleen is het noodigdat ge onmiddel lijk de som van 500,000 frs. te (de aangeduide plaats) laat bezorgen. Met dezen brief snelde de hertogin naar de prefectuur van politie en onmiddellijk werden nasporingen aangevangen. Het lijk werd nog dien dag in een landhuisjedat de generaal te Fontenay aux Roses bezatgevonden. Het zonderlingste in verband met het voor gaande was evenweldat hij in zijn krampachtig toegeknepen hand ecu revolver hielden dc wonden een aan het hoofd en een aan het hart op een zelfmoord duiden. liet nieuw Spaansche ministerie is voornemens bij decreet het verplicht burgerlijk huwelijk door Canovas althans voor de katholieken afge schaft weder in te voeren. Het is nog meer voornemens o. a. om de hooglecraren weder aan te stellen, sedert 1875 wegens hunne staatkundige gevoelens afgezet enz. enz. De verkiezingen zullen in September plaats hebben en de nieuwe kamer zal in October bij eenkomen. als geld! Maar laat mij eerst het gas aanstekeu plaats u tegenover mij en gij zult vernemen wat ons sedert uw vertrek wedervaren is." Dit zeggende had zij het gas weder aangestoken, de kaars terzijde gezet, wijn gekregen en een ge- makkelijken armstoel bij de tafel geschoven. Dc verstrooidheid van weinige oogeublikken te voren was van haar gelaat verdwenen. „Trek uw overjas uit", vervolgde zij. De jongeling voldeed aan haar verlangen, wierp de jas op een stoel en vertelde haar lachende dat zich in den eenen zak een pakje vuil linnengoed bevond. Daar hij niet gedacht had zoo lang te Amherst te ver toeven was hij zonder nachtzak op reis gegaan en had een hemd en een paar kousen moeten koopen. „En waarlijk het is er geen stadje naar om er zijn garderobe te vernieuwen", voegde George er bij. Harriet bezag de overjas oplettend en terwijl zij den stoel voorbij ging waarop deze lag, voelde zij vluchtig naar de stof. Daarop nam zij plaats aan de tafel, schonk Dallas een glas wijn in en begon de diamanten opnieuw te beschouwen. Een ander zou het verwonderd hebben dat mrs. Routh dit bezoek zoolang rekte, zonder dat zij over de tehuiskomst van haar man scheen te denken. Doch George was niet gewoon over de handelingen van anderen zoo te denken, van daar dat hij in (le handelwijze van mrs. Routh niets vreemds of ongepasts vond. De invloed van Stewart op hem was in den laatsten tijd zeer verzwakt, doch Harriet bekleedde bij hem nog altijd dezelfde plaats. Op vertrouwelijken toon begon zij nu te verhalen; haar bleek ge laat was naar hem gekeerd doch haar blik bleef steeds op den prachligen armband gericht, waarmede zij bleef spelen. Zij verhaalde George dat zijn lang uitblijven haren echtgenoot bedeu- kelijk was voorgekomen die hem daarom had geschreven, om hem mede te deelen hoe dringend hij het geld noodig had. Eindelijk was hij door Madrid heeft onlangs een nieuwen alcade (burgemeester) gekregendoor wien bij het aanvaarden van zijn ambt last werd gegeven een verslag van den toestand der stedelijke financiën op te stellen. Bij het te dien einde gehouden onderzoek is gebleken dat het loo- pende dienstjaar een tekort van 10,117,000 pe setas aantoont. Dit tekort kan op geen andere wijze dan door een nieuwe leening gedekt worden, want de stedelijke betastingen e i accijnzen zijn reeds buitengewoon hoog. De inwoners van Madrid laken zeer de uitgaven van weelde de onteigening en de verfraaiingen der hoofdstad die dit tekort hebben veroorzaakt. Men herinnert zich de reis var. de Chan- dernagordie emigranten heeft overgebracht naar Port Breton, dat een soort van beloofde soort van beloofde land heette. Van de 84 ou- gelakkigen die op dit dorredoor menschen- eters bewoonde eiland aan land zijn gezet, waren er 64 gestorven, toen zij op 27 Augus tus uit hun rampzaligen toestand door3 een Engelsch vaartuig werden gered. Tien der over levenden zijn thans te Dieppe aangekomen. Toch zijn er nog menschen gevonden dwaas genoeg om aan de roepstem van den markies De Rays gehoor te geven en een tweede expeditie te or- ganiseeren. Twee-en-:achtig personen werden weer geëngageerd onder de heerlijkste beloften: na 5 jaar zouden zij grondbezitters zijn met huis en erf, eeu terrein van 15 hectaren beslaan de en inmiddels zou het hun aan niets ont breken. Doch wederom verhinderde de Fransche regeering het uitzeilen der expeditie, en thans wilde de menschlievende markies het in Spanje beproeven. Te Gerona zou men zich inschepen, maar toen de Spaansche autoriteiten vorderden dat de heer De Rays zijn beloften schriftelijk zou bevestigen weigerde hijen 't gevolg was dat men zijn emingranten niet liet vertrekken' De mins* armen keerden naar Frankrijk terug maar 70 kolonisten zwerven, van alles ontbloot, nog te Barcelona rond. Men hoopt, dat er nu geen dwazen meer gevonden zullen worden die zich door de aan biedingen van den Boliviaanschen consul laten verlokken. schuldeischers zoo gedrongen en door den slech ten voortgang zijner nieuwe onderneming zoo zeer in verlegenheid gebrachtdat liy zich had genoodzaakt gezien zich verborgen te houden tot George hem door de terugbetaling der honderd-veertig pond zou komen verlossen. George was zeer verwonderd dit te hooren en het viel hem moeielijk dien toestand van zaken te rijmen met de vroolijke stemming, waarin Routh bij hunne laatste ontmoeting was. Maar hij wist te weinig van Routh's aangelegenheden, dan dat hij er over kon oordeelen of zijne ver wondering te kennen geven. „liet is voor Stewart van het hoogste belang dadelijk geld te ontvangen", vervolgde Harriet. „Gij zult het ook zelf inzien, en hij heeft u alle noodige ophelderingen daaromtrent in zijnen brief gegeven. „Het is inderdaad vreerad, dal die brief ver loren geraakt kar. zijn", hernam Dallas. „Zoo ik hem ontvangen had, dan zou ik den armband reeds verkocht hebben voor ik bij u kwam, en u het geld onmiddellijk gebracht hebben, maar ik zal het morgenvroeg doen, zoo vroeg mogelijk begeef ik mij naar een juwelier en hoop dan reeds ten twaalf uur hier te kunnen zijn, opdat Routh geen oogenblik langer in zijn schuilhoek behoeve te blijven. Zijn de honderd-veertig pond genoeg om hem uit de verlegenheid te redden, mrs. Routh? Ik denk meer dan die som voor het sieraad te ontvangen zoudtgij het ook niet meenen en ik ben bereid hem de geheele som te geven, als hij ze noodi^ heeft." De jonge man sprak met zulk een vuur en Harriet hoorde hem met ontroering aan. Hare roode lippen beefden een oogenblik, want eene goede gezindheid jegens het eenige wezen dat zij beminde, trof haar meer dan iets anders in staat was haar te schokken. Woidt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 1