Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Griekenland. Rusland. Amerika. BINNENLAND. Een vierde overwinning voor de Transvaalsche Boeren, schitterender, maar ook bloediger dan eene te voren. In afwachting dat nadere tijdingen beter den samenhang van het gevecht doen begrijpen geven we hier in geregelde volgorde de telcgra- phische berichtennatuurlijk uitsluiteud van Engelsche zijde, gelijk die zijn ontvangen. Uit Newcastle wordt van Zondag, twaalf uur 's middags het volgende gemeld: Generaal Colley is met zes compagnien gisteren te middernacht uit zijn kamp bij Mount Prospect opgebroken en heeft den Spitskop bezet, eene stelling links van den Langnek. Den gehelen morgen hoorde men het knetteren van het geweervuur, terwijl men een groot aantal Boeren bespeurde tusschen den Langnek en Colley's legermacht. Eeti tweede dépêche uit Newcastle van Zondag namiddag meldt, dat de Engelschen weer van den Spitskop werden verdreven met groote ver liezen aan beide zijden. Weer werden onder scheidene Engelsche officieren gedood of gewond, onder welke eenigen van hoogen rang. Eene derde avond-dépèche is van nog ern stiger aard. Gekwetsten waren naar het kamp (op Mount Prospect) teruggekomen, allen ver klarende, dat ook Colley gesneuveld was en dat niet meer dan honderd Engelschen het waren ontkomen. Vier malen liepen de Boeren storm op den Spitskop en waren juist op het punt- om den aftocht te blazen, toen de Engelschen door gebrek aan ammunitie geuoodzaakt waren zich terug te trekken. Eene dépêche Tiit Durban van Maandagmor gen meldt nog het volgende: Uitvoerige berichten omtrent het gevecht bij den Spitskop melden, dat, toen de ammunitie der Engelschen op raakte, de slachting verschrik kelijk werd. De Britsehe troepen deden tenslotte een wanhopenden aanval met de bajonet, maar het was te laat. Het vuur der Boeren was doodelijk. Het 60e regiment sloeg zich, dapper strijdende naar het kamp door, maar het 58e regiment Hooglanders - keurbenden, gelijk men weet en de trots van het leger, - werd op zeven man na geheel vernietigd. De artillerie dekte den aftocht zoo goed mogelijk, en geschut werd niet verloren. Het legerkamp op Mount Pros pect wordt versterkt. Uit 's Gravenhage wordt getelegrafeerd dat daar uit Londen bericht is ontvangen van de Britsehe nederlaag. Colley zou met vierhonderd man zijn gesneuveld. De volksraad van den Oranje-Vrijstaat heett met 22 tegen 15 stemmen weer eene re solutie aangenomen, waarin betreurd wordt de handeling der Kaapsche regeering om den uit- voer van munitie aan de bewoners van den Vrijstaat te verbieden, zonder voorafgaande waarschuwing cn zonder voldoende motieven. Dit acht de volksraad in strijd met den geest van de conventie met Engelanden mitsdien wordt de president Brand uitgenoodigd de Engelsche regeering te verzoeken eene herhaling van dergelijke handelingen te beletten. Een van de Azorische eilanden, St. Michel, werd dezer dagen door 36 schokken van aard~ beviug beroerddie kort na elkander plaats grepen. De kerk en 200 huizen stortten in en verscheiden personen verloren onder het puin het leven. Een nieuw vulkanisch eiland is uit zee opgeheven. Nog steeds houden de schok ken, ofschoon in veel lichteren graad, aan. Vele opgezetenen van het eiland hebben uit de kom der hoofdplaats met have en goed de wijk ge nomen en op een soeden afstand tenten opge slagen. De transportbrot Africa zal uit Lissebon den benarden bewoners ondersteuning gaan brengen. Te Rangoon in Birma hebben in den laatsten tijd herhaalde malen hevige branden gewoed. De inwoners meenden die eerst aan kwaadwilligheid te moeten toeschrijven maar daar men, ondanks het nauwkeurigst onderzoek niets van de brandstichters ontdekt heeft, zijn zij tot het besluit gekomen, dat de branden een bovennatuurlijke oorzaak hebben^ en een plaag zijn, die over de stad gekomen is als straf voor de Engelsche regeering. Want Engeland heeft zich volgens hen, zooals duidelijk blijkt uit de onlusten in Ierland en den oorlog in de Trans vaal, den toorn des hemels op den hals gehaald. Op den North-London spoorweg bij het station Mildmay Park is een trein uit Watford aangereden door een van Kensington komenden trein, welks machinist, bij het mistige weder, de alarmseinen te laat had ontdekt, Het achterste rijtuig werd bijna geheel ver brijzeld en verscheidene wagons zwaar bescha digd. Vijf en twintig personen in beide treinen werden gewond, maar slechts een gevaarlijk. Berlijn is in de vreugde geweest wegens bet huwelijk van den oudsten zoon van den kroon prins met de prinses van Sleeswijk-Holstein. Een aantal Duitsche vorsten woonden de feesten bij, en ook de bevolking nam daarin zeer veel deel. Onderscheidene hoven, ook het onze, zonden buitengewone gezanten, die allen ten paleize dineerden. Het huwelijk is met den gewonen omslag, of plechtigheid als men wil, veltrokken. Von Eulenburg's ontslag als minister van binnenalndsche zaken is aangenomen, 't Heette eerst, dat Von Puttkammer (eeredienst) in zijn plaats zou komen en Schelling eeredisnst zou krijgen, maar nu is het algemeen zeggen, dat de portefeuille van binner.landsche zaken tijdelijk zal worden opgedragen aan den minister van finanoiAn. De begrafenis van zes der slachtoffers van het ongeluk op het schildersfeest te Munchen, die in eenzelfde graf ter aarde besteld werden, is door honderden hunner kunstbroeders en duizenden andere belangstellenden bijgewoond die blijkbaar allen onder den indruk waren van het vreeselijk ongeval. Er is sprake van dat men een gedenkteeken op hun graf zal plaatsen. De leverancier van de benoodigdheden voor de Eskimo-costumes der ongelukkigen had heu opmerkzaam gemaakt op de brandbaarheid van het touwpluis, waaruit zij voornamelijk beston den. Hij ried hun aan het eerst in zoutwater te koken of met waterglas te bewerken, maar zij sloegen zijn raad in den wind. Een over gebleven eskimo-costuum, dat men als proef neming in den brand stak, was in 35 seconden geheel tot asch verteerd. Volgens de laatste berichten zijn reeds negen der slachtoffers overleden. Te Weenen hebben samenschollingen van studenten plaats gehad voor het. huis van den afgevaardigde Lienbacher, die in de kamer heeft voorgesteld en met succes den termijn der leerplichtigheid te verkorten. Verscheidene muzenzonen werden ingepikt. Voor het gerechtshof te Pest zal eeriang een proces behandeld worden, dat door eene dame haren gewezen geliefde is aangedaan en waarin de eischeres niet minder dan 314 minne brieven heeft ingeleverd, die zij verlangt dat voorgelezen zullen worden als bewijzen van de betrekkingen tusschen haar en den gedaagde. Of aan haar verlangen voldaan zal [worden is nog de vraag. Het zou anders eene aardige afwisseling zijn van de droge stukken die ge woonlijk in de gerechtszaal gelezen worden, of schoon men ook van het goede te veel kan krijgen. Uit Athene wordt gemeld, dat al de ambas sadeurs Zaterdag bij Koumoundouros geweest zijn, om hem aan te zeggen, dat de Porte tegen Griekenland geen vijandelijken stap zal onder nemen en aan Griekenland eene dergelijke hou ding aan te bevelen. De minister antwoordde, dat Griekenland zich schikken zal naar de wenschen der mogend heden zoolang de onderhandelingen te Constanti- nopel zullen duren. Maar wel hoopte hij dat Europa zeer spoedig zou besluiten op besliste wijze het Berlijnsch verdrag te doen ten uitroer leggen. De Porte maakt een antwoord aan de mogend heden gereed, waarin ze zich tot eenige verdere concessies bereid zal verklaren. Rusland maakt toebereidselen tot annexatie van het op de Tekko-Tur&omanen veroverde gebied, Geok-Tepe en dergelijke. Die voorbe reiding bestaat hierin, dat de Agence Russe de berichten omtrent dergelijke plannen voorbarig en nog niet definitief beslist begint te noemen. Het bevestigt zich dat het Russisch Chineesch verdrag te St. Petersburg is onder teekend. Ook de uitwisseling der ratificatiën zal aldaar geschieden. Volgens de Agence Russe is het onjuist, dat Rusland geheel Kaldsciia aan China heeft afgestaan. Slechts de tijdelijk be zette provincie Ly heeft het teruggegeven. De agitatie aan de New-Yorksche beurs duurde Zaterdag voort, maar er vond een rij zing plaats. Tot half twaalf had de ondersecre taris der schatkist bonds tot een bedrag van 4.700,000 pd. gekocht. Tilburg2 Maart 1881 De alhier gevestigde v atersnoodcommissie heeft zich in den loop dezer week ontbonden. Aan verschillende giften, zoowel van buiten als uit de stad was bij haar ingekomen een bedrag van f6497.49; hiervan heeft zij f4242.12 uit gegeven en f2255.37 aan de hoofdcommissie te 's Bosch afgedragen. De overste van het klooster op het Heike heeft elke geldelijke subsidie, haar door de watersnoodcommissie aangeboden voor de voeding en verpleging der sedert 1 Januari in haar klooster opgenomen watersnoodlijdenden (een vijftigtal) geweigerd, en heeft hun zelfs bij hun vertrek nog reisgeld verstrekt. Door de activiteit van den stationschef is Vrijdag hier een groot gevaar voorkomen. Bij het vertrek der treinen die van Boxtel en Breda hier beide om 1 uur aankomen, zoudm zij, doordien een wissel niet goed stond, tegen elkander gereden zijn indien de stationschef niet bij tijds het gevaar had opgemerkt, zoodat de wachter nog juist tijd had om het sein van onveilig te geven, waardoor beide treinen konden stoppen. Waalwijk, 2 Maart 1881. De loop onzer bevolking in het jaar 1880 was: Geboren. 72 mann. 88 vr. Totaal 160. Gevestigd 127 n lb u 242. Vermeerdering 199 203 402. Overleden. 56 m. 62 vr. Totaal 118. Vertrokken122 w 114 u 236. Vermindering 178 176 H 354. De bevolking vermeerderde dus met 48 per sonen en bestond ulto December uit 1968 m., 2078 vr. Totaal 4046. 7 kinderen werden als levenloos aangegeven en 26 huwelijken voltrokken. In de geldleening a f 85.000 ten laste van den Hoogen Maasdijk van stad en lande van Heusden c. e. op 26 Februari 11. te Heusden opengesteld is ingeschreven als volgt Door den heer P. Sprengers te Heusden. f 1000.a f 4.55 Door den heer A. van Iersel te Waalwijk 7000.a n 4.50 Maatschappij Gemeente- crediet, Amsterdam. u 85.000.a t, 4.50 Den heer W. E. Konings te Wormerveer w 14,000.a 4.50 Den heer A. W* Pulles te Elshoutn 3000.a w 4.48 Den heer A. H. J. Ver hoeven te Heusden w 35000.a 4.45 Den heer M. L. Mommer- steeg te Viijmer.H 20000.a u 4.44 De heeren W. Timmermans Zonen, Waalwijk w 8000.a u 4.30 Den heer W P. de Vries te Rossum. 85000.a 4.19 ben heer W. D. Bosch te 's Bosch14500.— a 4.00 De heeren Lentjes v. Dros- sants te 's Bosch. n 23000.a 5.00 koers 1025/8°/0. Den heer A. Slots, Uden- hout1000.a a 5.00 koers 1041/s0/o- Tezamen ingeschreven f2.96.500. Toegewezen zijn 29 aandeelen a f 500.of f 14.500.tegen eene rente van 4% aan den l^eer W. I). Bosch te 's Bosch en 141 aandee len a f 500 of f70.500, tegen eene rente van 419/ioo aan den heer W. P. de Vries te Rossum. De drielingwaarvan de echtgenootc van den heer Snijders te Besoijen op Donderdag-avond den 24 jl. bevielen waarvan wij in ons vorig no. gewaagden is steeds welvarendeook de kraamvrouw bevindt zich naar omstandigheden buiten gewoon wel. Het zijn alle drie frissche gezonde kindertjes; Dokter van Gilsdie hen in het leven leidde koesterde dan ook de hoop dat de heer S. zich in het behoud van zijn geliefd klaverblad kan blijven verheugen. In de nacht tusschen Zondag en Maandag heeft men de stoep en den voorgevel van het huis van een schoenfabrikant alhier bevuild, en Maandag avond werden bij deuzelfden een paar ruiten stuk geslagen. Men denkt aan wraak neming omdat bedoelde fabrikant voor eenigen tijd het werkloon verlaag dheeft. De politie heeft hoop de daders te achter halen. }CIn den nacht van Maandag op Dinsdag werd van het erf van den heer H. alhier een kolosaal houten borstbeeldvoorstellende een generaal weggehaald dit nu is vroeger verschillende keeren gebenrd j- dan stelde men zich eehter tevreden met liet van zijn voetstuk te werpen of op den dijk te dragen. Thans hebben de daders zich de moeite ge troost het nog al wichtige stuk hout te dragen tot bij het hotel de twee kolommen waar het Dindag morgen op de stoep stond te prijken. Voor en na komen in Noordbrabant of aan de grenzen der provincie gevallen van honds dolheid voor in de voorgaande week werd weder een geval geconstateerd te Weert. De commis saris des konings heeft, met het oog daarop, den kring van gemeenten waar het dragen van den muilkorf of het vastleggen der honden reeds was bevolen nogmaals uitgebreid. In veertig gemeenten van Noordbrabant is thans laatstge- melde verplichting aan de ingezetenen opgelegd. X In betrekkelijk zeer korten tijd heeft een Nederlandsehe commissie te Parijs de aanzienlijke som van 20.000 frs. voor de noodlijdenden door den watersnood kunnen vergaren. De commissie deed de aangenaamste ervaringen op omtrent den vaderlandslievcnden geest van de aldaar wonende Nederlandersen ook omtrent den goeden naam dien ons land gelukkig nog altijd in den vreemde meer in het bijzonder te Parijs 'bézit. XHet zal niemand onnatuurlijk voorkomen, dat fde commissie al zeer spoedig ook de schreden richtte naar de besturen van die groote maga zijnen welke in ons land zulk eene gretige markt vinden. Men kent ze algemeen bij name. Ofschoon de weldadigheid niet op de vingers gekeken wil worden is het in deze bijzondere omstandigheden toch niet ongepast mede te doelen dat de. commissie geen reden had zich over deze richting van haren stap te verblijden en bij deze groote magazijnen zeer ongelegen scheen te komen. De een had het te druk een ander zou het Wel zenden een derde wist van niets, enz. De slotsom was, dat de com missie de eerste bijdrage nog ontvangen moet. Hiermede is tevens beantwoord een onlangs ontvangen opmerking van een Nederlandse!', winkelier, die in de dagen van de fancy fair eenigszins pruttelend uitriep dat de commissie voor de bijdragen niet uitsluitend bij den Ne- derlandschen winkelier om hulp moest vragen, maar zich nu ook maar eens moest wenden tot de Fransche magazijnen, waar door Nederland zooveel wordt gekocht. Ten behoeve van de cavallerie zullen in dit jaar 100 Ilongaarsche en 200 Iersche paar den worden aangeschaft. Met betrekking tot de nalatenschap van wijlen mr. W. H. Dullert, zegt de Arnh. Ct. dat zij ten goede komt van menzchlievende in stellingen te Arnhem en elders. Vele legaten van f50.000, f25,000, f10,000 enz. zijn aan Nederlandsehe instellingen vermaaktte Gronin gen AmsterdamRotterdam enz., terwijl ook familieleden en dienstpersoneel niet zijn ver geter.. Het grootste gedeelte vau het meer dan aan zienlijk vermogen zal strekken om te Arnhem eene instelling in het leven te roepen, geheel in den geest van St. Pieter, evenals dit, zonder aanzien van geloofsbelijdenis weldoende. Daar het kapitaal veel grooter zal wezen dan van genoemde instellingligt de verwachting voor de handdat de Dullert-stichting ook op uit gebreider schaal hulp zal kunnen verleenen, ook aan hen die meer tot de schamele armen moeten gerekend worden. Tot eeuigen uitvoerder van zijn uitersten wil heeft de overledene zijn meest vertrouwden vriend Mr. D. P.Henneybenoemd. Dezer dagen is gemelddat te Capelle aan den IJsel zekere weduwe B. en de bouwman C. in hechtenis zijn genomen onder verdenking, dat zij den man van eerstgenoemde zouden ver giftigd hebben. Heden is op last en in bijzijn der justitie ook het lijk opgegraven van de vrouw van gemelden C., dat in Juli 1880 op de burgerlijke begraafplaats te Hillegersberg ter aarde werd besteld. Het vermoeden bestaat dat ook deze vrouw een gewelddadigen dood zou zijn gestorven. Te Deventer hielden zich vier Zigeuners op. Eene de vrouwen ging in een winkel en vroeg of men haar een paar dunne dubbeltjes voor een paar dikke wilde verruilen omdat zij die tot oorsieraden wilde gebruiken. Het ver zoek werd toegestaan en zij doorzocht met de moeder van den winkelier de geldladeen na haar vertrek ontdekte de winkelier dat de vrouw ruim f 5 uit de geldlade had ontvreemd. De politie daarvan onderrichtspoorde de verdachte vrouw op en nam haar in arrestin welken tijd de overige Zigeuners zich uit voeten maak ten. De dievegge is gevankelijk naar Zutfen gebracht. Er doen zich onder het garnizoen van 's-Boscli gevallen van typhus voordientenge volge zal een onderzoek naar het drinkwater worden ingesteld. Een 21/3jarig kind te Yenloo speelde tijdens de moeder afwezig was met eenige boontjes het stak er een paar van in den mond en het gevolg wasdat ze in de keel schoten en het kind dientengevolge stikte. Onlangs is melding gemaakt van een dief stal in den nacht van 6 op 7 Febr. jl. in een huis in de Piet Heinstraat te 's Gravenhage. Blijkens mededeeling in het Politieblad zijn aldaar uit eene ongesloten kastonder meer anderede volgende voorwerpen ontvreemd 1 gouden horloge, waaraan een fijne schakel ketting was bevestigd 2 paar gouden oorknop pen 1 rond granaten oorbelletje en 1 armband, bestaande uit gouden bewerkte vierkante blokjes, met scharnieren aan elkaar bevestigd. De offi cier van justitie te 's-Ilage verzoekt opsporing, aanhouding en bericht. De volgende officiële opgaaf verkreeg het U. D. omtrent het Zaterdag gemelde ongeval op der. Rhijnspoorweg te Woerden De sneltrein (14). ten 11.40 van Utrecht vertrekkendeliep te Woerden door verkeerden wisselstand op het zijspoordat op de woning van den stationschef uitloopt. De trein rijdt te Woerden doorzoodat geen gelegenheid was in tijds te stoppen. Wel werd zooveel doenlijk geremdmaar dit kor» niet voorkomen dat de locomotief in de woning van den stationschef terecht kwam. De bagagewagen werd gedeelte lijk verbrijzeld evenals de 2 eerste coupés van het eerstvolgend rijtuig. Gelukkig bevonden zich daar geen reizigers in. In de 3e coupé was een dame gezeten die er wonderdadig goed is afgekomen met een zeer kleine wonde aan het hoofdgelukkig niet van ernstigen aard. De machinist is in geringe mate bezeerd, alleen de stoker heeft een been gebroken en ook het andere is gekwetst. Beiden bleven trouw op ne locomotief op hun postofschoon zij als het ware het gevaar iu den mond liepen. Eèn conducteur kwam uit de remkast ep den nok van het stationsgebouw te zbten. Verdere per soonlijke ongevallen zijn gelukkig niet voorge- komn. In het sigai en magazijn var» de firma Weint- hal Co. aan het Westnieuwland te R >;terdam is een vrij balangrijke diefstal van geld gepleegd, en van eenige sigaren sigaretten enz. De dief of dieven zijn binnengekomen door een keldergat aan de straatzijde uitkomende, gingen vervolgens door den kelderdaarna over de trap die naar den winkel leidten zijn langs denzelfden weg weder vertrokken daar de straat- of winkel deur nog als vroeger behoorlijk gesloten was. De sluitng was van dier. aard, dat het noodig was braak of geweld te plegen. De schuldigen worden door de politie opgespoord, welke laatste een ieder waarschuwt toch vooral ter voorko ming van dergelijke misdrijven voor eene goede sluiting zorg te dragen. Te Maastricht zijn gisteren gearresteerd een dame en een heerdie in een voornaam hotel hun intrek genomen en zich aan diefstal ten r.adeele van den hotelhouder schuldig ge maakt hadden. Beiden zijn ter beschikking der justitie gesteld. Men meldt aan het Handelsblad, dat een officier van de administratie te 's Hage, als lid der keuringscommissie belast met het toezieht op de waren, die een leverancier had aange nomen te leveren, van dezen een som geld heeft

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2