Spanje. Engeland. Duitschland. Rusland. Amerika. BINNENLAND. 1 UITVOERINGEN. Het meisje is thans gelukkig buiten gevaar doch waarschijnlijk is haar liefde voor den cos metiek-Adonis wel wat bekoeld. S [l„,: i -ff! s f Groot opzien is ontstaan vooral ook onder de hoogste kringen te Madrid, door een maat regel der regeering tegen de speelwoede, waaraan niet alleen in de hoofdstadmaar bijna in elke stad des lands zoo goed als openlijk bot gevierd wordt. De overheid heeft last ontvangen om elke club of casino te sluiten waar een bij de wet verboden spel wordt gespeeld en de gou verneur van Madrid heeft zelf de clubs en casi nos vermaandhet roekeloos spel niet langer toe te laten. Binnen zes uren zijn 26 huizen waar de roulette en het rouge et noir tronen overvallpn en gesloten terwijl al de daar ge vondene personen naar de gevangenis werden gebracht. Zij zullen nu voor de rechtbank verschijnen. Geheele familiën werden dikwijls door het spel te gronde gerichtbedienden jongelieden en vreemdelingen werden dagelijks gelokt in die als clubs of billarthuizen vermomde holen met hunne geheime deuren trappen wachtwoorden en tweevoetige wachthonden. Ondanks onze hoop, seint de correspondent van de Standard Maandag uit Prospect Hill, zijn gedurende den nacht weinig soldaten of officieren hier teruggekomen. Velen moeten op den weg verstrooid zijn; waarschijnlijk houden zij zich nog schuil. Heden morgen kwamen ze bij tweeën of drieën terug. Verder meldt de conespondent dat bij als gevangene terugkeert naar de Boeren, daar hij slechts ontslagen was op zijn woord van eer van te zullen terugkeeren. Het was hem te doen geweest om geneeskundige hulp te ver schaffen aan de gewonde Engelschen en de bevelhebber der Boeren was hem hierin ter wille geweest. De correspondent verklaartdat de Boeren, behalve de gewonde Engelschen, een vijftig sol daten en officieren gevangen genomen hebben. De volgende bijzonderheden, door denzelfden berichtgever medegedeeld, verdienen nog vermel ding. Gedurende het avanceeren van den vijand kregen onze mannen haast geen enkelen Boer te zien. De boereu kropen door het gras, tot vuren gebruik makende van eiken steen en elke oneffenheid. Werden zij op een punt door ons vuur verdreven, dan bewogen zij zich ongemerkt naar een ander punt, om vandaar een kogelregen op ons af te zenden.. Alle beschikbare troepen uit Newcastle vertrekken onverwijld hierheen. Sir E. Wood wordt Woensdag hier verwacht. De dokters, onder eene vredevlag, verzorgen op het slagveld de gewonden. Na den strijd hoorde ik de Boeren onze manschappen toeroepen dat zij maar uit het kreupelhout moesten komen, en dat hun geen kwaad geschieden zou. De gevangenen, thans in hunne handen, zijn die genen, welke aan deze aanmaning gehoor gaven. Op den berg zelf werden weinig gevangenen gemaakt. Ik kon het verlies der Boeren be zwaarlijk schatten, vóór ik gisteren hun kamp verliet; doch daar zij zoo goed onder bedekking bleven, moet het betrekkelijk gering zijn geweest. Belangrijker is het telegram waarin de cor respondent verslag deed van zijne ontmoeting met Joubert. Joubert, zoo bericht hij, klaagde dat generaal Colley door zijne beweging van gisteren het gevecht veroorzaakt had. Er waren vredeson derhandelingen aan den gang, en hij verwachtte daarom geen vijandelijke beweging. Ik deed hem opmerken, hoe er dagelijks op onze wach ten gevuurd was, en hoe ik du9 het billijke van zijne klacht over de beweging onzer troepen niet kon inzien. Daarop zeide Joubert dat de Transvaal over den vrede onderhandelen wilde, doch slechts op den grondslag van vrijheid. Hij verzocht mij het volk van Engeland te doen weten dat hij zeker was, dat het volk en de ministers recht wilden doen, maar dat de En- gelsche beambten en legerbevelhebbers een eigen toeleg beoogden en de feiten opzettelijk ver- valschten. Zoo werd de Transvaal tot wanhoop gedreven door het besef dat het hopeloos was no°- recht te verwachten. Engeland streed thans voor eer en heerschappij; maar de Boeren stre den voor vrijheid, ee waren bereid daarvoor te sterven. De God der heirscharen was met hen. Hun totaal verlies in het jongste gevecht be droeg, zeide hij, slechts één doode en vijf ge kwetsten. Joubert zeide ook dat het Trans- vaalsche volk volkomen genegen was toe te treden tot een Afrikaar.sch statenbond, mits het geheel zelfstandig werd toegelaten. Ook op dit stuk, zeide hij, waren de Transvalers in een onwaar daglicht gesteld. Ik beloofde den aan voerder der Boeren dat ik zijne boodschap naar Engeland zou overbrengen. De verklaring^ be treffende het verlies der Boeren komt mij, ik moet het bekennen, haast ongelooflijk voor. Dinsdagavond meldde de Standard-corresp. hoe het lijk van generaal Colley, op schriftelijk verzoek van kolonel Bond door Joubert uitgele verd, in het Engelsche kamp met militaire eer is begraven geworden. Het aantal vermisten slonk al gaandeweg, doordien men tusschen de struiken hier en daar dooden en gekwetsten gevonden had. Majoor Eraserdie in het kamp terugkeerde, doolde 18 uren zonder voedsel in het gebergte rond na eerst in den mist verdwaald, en daarna onopgemerkt door de linie der Boeren te zijn heengeraakt. De Boeren die vrij zich mengden onder de tot het begraven der dooden afgezonden# solda ten houden vol dat hun verlies niet meer be dragen heeft dan Joubert opgaf1 doode en 6 gekwetsten. Hoe ongaarne de man van de Standard dit gelooft, hij durft er toch niet al te hard aan twijfelen, te minder omdat de Engelsche soldaten bij het zoeken naai hunne dooden op den berg, in het kreupelhout geen enkelen gesneuvelden of gekwetsten Boer hebben gevonden. De Engelsche gevangenen werden Dinsdag naar Heidelberg vervoerd. Zij werden goed behandeld en gevoed. De Spitskop is zeer sterk door de Boeren bezet, die thans het groote gewicht van deze stelling ten volle beseffen. Generaal Colley werd het laatst gezien met zijn staf om zich heen omringd door Boeren. De Engelsche officieren schoten revolvers af. De generaal werd eerst gewond daarna schoot een Boer hem op vier pas door de hersens. De Times-correspondent verhaalt hoe hij weg liep met de restterwijl aan alle kanten de vluchtende soldaten neervielen onder den kogel regen. Het ging over rotsblokken en kreupel hout, holderdebolder langs de ontzettend steile berghelling naar beneden. Vier man zag hij al loopende aan zijne zijde in het stof bijten. Eindelijk nam hij de wijk in eene donga, waar hij met anderen door de Boeren ontdekt en ge vangen genomen werd. Joubert bracht hem bij het lijk van Colley, om van hem te vernemen of het werkelijk de generaal was. Hij gaf zijn woord daarop, en de Boeren geloofden hem. Geen woord van jubel (zegt hij) ontsnapte aan hunne lippen. „Gij hebt", zeide hij, „den dap persten man te velde gedood". „Ja", antwoord den de Boeren „hij heeft braaf gevochten." Verder zeide Joubert tot den Times-man ongeveer hetzelfde wat hij tot dien van de Standard gezegd had: dat hij drie jaren te vergeefs naar Engeland geschreven had dat de Boeren thans hunne vrijheid wilden hebben dat de Engelschen ongetwijfeld vechten zouden om hunne overmacht te töonen, doch dat zij dan eerst al de Boeren moesten doodschieten. Al de leden van Joubert's staf (zegt de correspondent) waren uiterst beleefd. Joubert gaf weder als zijn verlies op 1 doode en 5 gekwetsten. Uit de beschrijving van het gevecht op den Spitskop blijkt ten duidelijkste (en de Standard zelf komt er nadrukkelijk voor uit) dat het eerste berichtals zou de nederlaag der Engelschen eigenlijk te wijten zijn aan het ont breken van ammunitie, volslagen ongegrond was. Het was een fair fight in den volsten zin: geen neerschieten van weerloos gewordenen. Het praatje van het opraken der ammunitie moest weer dienen om te verklaren hoe Engelsche soldaten met mogelijkheid door Afrikaansche Boeren konden verslagen worden. Het verflauwen van het vijandelijk vuur in het middaguur schijnt (naar de schrijver van het militaire overzicht in de Standard opmerkt) de Engelschen in de meening gebracht te hebben dat de Boeren aftrokken. Inmiddels had het tegendeel plaats. De Boeren slopen in groote getale door het kreupelhout naar bovenom hunne voorste linie te versterkenen toen zij eindelijk op hunne voeten sprongen was plot seling hun vuren en aanloopen overweldigend. De troepen (voegt de schrijver er bij) schijnen hardnekkig gevochten te hebben daar zij ver scheidene aanvallen met de bajonet afweerden doch hun aantal was ontoereikend om de geheele oppervlakte van den bergtop te verdedigen zoodat, toen de Boeren een plotselingen aanval deden op een zwak bezet punt, de linie verbro ken werd. Hierop was het een wild wegloopen eerst om te verzamelen daarna om te vluchten. Toen volgden de slachting en het sauve qui peut. Al te goed vertrouwen isvolgens dezen sehrijverde oorzaak van de nederlaag geweest. De generaal meende dat de stelling onneembaar was en dat de Boeren geen rechtstreekschen aanval zouden wagen. Bij gevolg liet hij slechts door een handvol soldaten het kritieke punt dat tot den berg toegang verleendebewaken terwijl de hoofdmacht te ver verwijderd was om hulp te kunnen verleenen. In het Lagerhuis richtte sir W. Lawson nogmaals tot den minister van oorlog de vraag, of er bevelen waren gegeven om het leger terug te houden van avanceeren tegen de Transvaal tot zoolang de uitslag der onderhandelingen met de Boeren bekend zou zijn geworden. De heer Childers antwoordde het volgende Het doet harer Majesteits regeering leed, dat zij nog niet in staat is met het oog het open baar belangin het parlement éénige mededee- ling te doen omtrent de gedachten wisseling tus schen de aanvoerders der Boeren en wijlen sir G. Colleyof betreffende de instructiesaan sir G. Colley met betrekking tot die gedachten- wisseling gegeven. Dit is te meer het geval daar wij ten gevolge van Sir G. Colley's dood, niet geheel in het zekere zijn omtrent den juisten stand van de bedoelde gedachtenwisseling. Ik moet daarom het huis verzoeken mij te varont- schuldigen wanneer ik de vraag van het geachte lid niet beantwoord. Men ziet hetonderhandelingen waarvan de regeering zelve verklaart eigenlijk niet af te weten kunnen wel nooit heel ernstig gemeend zijn geweest. Volgens berichten van de Kaap is er nog geen antwoord ontvangen van Leralhodi of een ander opperhoofd der Basutos. De wapenschor sing houdt dientengevolge opmaar het her vatten der militaire operatien wordt tegenge houden door den regen. Het Nederlandsche Transvaal-comité heeft een beroep gericht tot het Britsche volk. Het is een protest tegen het voortzetteu van den oorlog. „Dringt aan", zoo zegt het„op het terugroepen van uwe soldatenen laat eene vreemde natie mede de zegeningen genieten, die gij zelf als vrije mannen duur gekocht hebt en waardeert". Uit Ierland wordt weer een agrarische gruweldaad gemeld. Het offer was de landagent van den door de league' in den ban gedanen landheer mr. de Montmorency broeder van den vermoorden lord Mountmorres. Hij werd niet ver van Ballinrobe door zes pistoolschoten ge dood. In het graafschap Kerry legt een bende tot de tanden gewapende en vermomde kv> aadwilligen nachtelijke bezoeken af, om wapenen en geld af te persen. Roberts gaat Zaterdag pas onder zeil of stoom. Garnet Wolseley was eerst gevraagd maar dit varkentje scheen hij toch niet te willen wasschen. Te Pretoria moet alles „uit stekend" gaan. De berichtendoor Lanyon van daar verzonden hebben iets opgewondens. „Alles gaat best Uitstekend gezond Niemand dood Overvloed van levensmiddelen enz." President Braud zou eene vriendschappe lijke missive hebben ontvangen van lord Kim- berley. Ook moet de Vrijstaatsche Volkraad zijn uiteengegaan na den heer Brand gemach tigd te hebben om als scheidsrechter te handelen tusschen de Transvaal en Engeland. Volgens een telegram van den correspondent der Daily News te Kaapstad, had Joubert aan Brand het volgende geschreven -. „Uw brief had mij bijna in eene valsche veiligheid gesust. Ge neraal Colley deed Zondag een aanvalterwijl wij bezig waren te schrijven aan u en aan hem. Wij willen onderhandelen maar ons niet onder werpen of het verzet opgeven. De pas gehuwde Prins Willem hield Dinsdag te Berlijn met zijne gemalin receptie en bij die gelegenheid tevens eene flinke aanspraak tot sommige deputatiën die hem kwamen ge- lukwenschen. De toekomstige keizer dankte voor de vele bewijzen van trouw en genegenheid, eene hulde diezeide hij, zeker in de eerste plaats het huis Hohenzollern had gegolden. Immers zooveel liefde liet zich eerst door ernstige plichtsbetrachting verdienen. Hij en zijne vrouw zoudeu daarin het voorbeeld hunner groot-ouders en ouders volgen. Wij leggen deze-belofte af, zeide de Prins, als een zwakke dank voor de vele betoonde bewijzen van gehechtheid en verzoeken u aan het vad*iland de verzekering over te brengen dat ons geheele leven aan de vervulling onzer plichten zal gewijd zijn. Batura is officieel tot vrijhaven geprocla meerd. De Golos meldt van den lsten uit Odessa, dat de Russische ambassadeur te Konstantinopel van den consul te Bagdad bericht ontvangen heeft dat te Djafferin Mesopotamie de pest is uitgebroken en er tot dusver reeds gevallen met doodelijken afloop geweest zijn. De firma gebroeders Siemens is belast met het leggen van een nieuwen dubbelen telegraai- kabcl tusschen Europa en Amerika. Deze kabel zal eene lengte hebben van 9000 Engelsche mijlen terwijl de gelden daarvoor te New-York zijn bijeengebracht. Te Springfieldin den Amerikaanschcn staat Tennessee, werd in September 1.1. een pach ter door negen kleurlingen wreedaardig vermoord. De moordenaars werden allen gevat er. in de gevangenis opgesloten. Een week daarna haalde een woedende volksmenigte drie hunner uit de gevangenis en „lynchte" hen. Een vierde neger stierf in de gevangenis na zijn schuld bekend te hebben. De 5 overigen verschenen voor het gerechtshof, maar werden toen zij onder geleide van een sheriff, naar hun gevangenis terugkeerden, door een bend van 200 man overvallen en aan de veranda van het rechthuis opgehangen. Twee andere negers, die voor de moordenaars getuigd hadden werden opgespoord en ondergingen het zelfde lot. De Senaat van Tennesee heeft den volgenden dag een uitspraak gedaan, waarin het „lynchen" trn strengste wordt «afgekeurd, en de Gouver neur wordt opgewekt de schuldigen gestreng te 9traffen en met alle kracht deze barbaaische wijze van rechtspleging te onderdrukken. WAALWIJK. Door de Liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen zullen, op de repetitie, a. s. Zondag de volgende stukken worden ge zongen Nachtgezang. Abt. De rots in zee Hol. O Pepita Müller. Tilburg, 5 Maart 1881 In tegenstelling met een vroeger bericht meldt het „Dagblad" thans, dat de watersnood-com missie alhier aan de overste van het klooster al de kosten van voeding en verpleging van de watersnoodlijdenden circa f25 per dag betaald heeft en ook het uitgereikte reisgeld. Waalwijk, 5 Maart 1881. In hare zitting van verleden woensdag heeft de eerste kamer met algemeene stemmen (31) het ontwerp strafwetboek aangenomen. Door de tweede kamer zijn gekozen to1, candidaten voor het voorzitterschap tot eersten de heer Mirandolle. bij 2e stemming met 41 stemmen tegen 32 op den heer Gleichman. Tot tweeden candidaat de heer Cremers, bij 2e stemming, met 47 stemmen tegen 22 op den heer Van Nispen. Tot 3c cand. de heer Van Nispen, bij 4e st. met 38 st. tegen 31 op den heer Gleichman. De heer A. De Kort te Baardwijk is aannemer geworden van het uitvoeren der bui tengewone herstellingen aan den provincialen weg van 's Bosch naar Drunen met zijtak van Nieuwkuik naar Helvoirt, voor de gedeelten onder de gemeenten Cromvoirt. Vlijmen en Nieuwkuik. Aannemingsom f8572 begrooting f9245. De landbouwclub „Vrijhoeven-Cappel en omstreken" leed in de afgeloopen week een tref fend verlies door het afsterven van haren waar- digen voorzitter, den heer J. J. De Roon een man algemeen geacht en gewaardeerd om zijnen bpminnelijken omgang, zijne buitengewone ta lenten en zijn onvermoeiden ijver om de belan gen der club te behartigen en haar tot een hoo- gen trap van bloei te voeren. Zijn aandenken zal in dankbare herinnering blijven bij allen, die het voorrecht hadden hem te kennen, vooral bij de leden der club, wier eerste voorzitter hij was, Bij de Donderdag gehouden verkiezing- van candiadten voor de betrekking van dijkgraaf en van heemraad voor het watersahap van den Hoogen Maasdijk van Stad en Lande van Heus- dec is verkozen tot le candidaat dijkgraaf: de heer P. L. Honcoop, burgemeester te Heusden; 2e candidaat dijkgraafde heer S. Verhagen griffier bij het kantongerecht te Heusden3e candidaat dijkgraaf: de heer J. Van Doveren burgemeester te Wijk. en tot le condidaat heem raad; de heer Arie Straver Jz., grondeigenaar te Babijlonienbroek; 2e candidaat heemraad: de heer A. Muskens, grondeigenaar te Elshout; 3e candidaat heemraad de heer F. De Groot, te Babijlonienbroek. Door den gemeenteraad van Geertruiden- berg is Dr. C. Ten Bosch, van Utrecht, benoemd tot gemeente-geneesheer. Door den heer A. J. Festen c. s., burge meester van Hceswijk, is concessie aangevraagd tot het aanleggen en exploiteeren van een stoom tramweg van het slation Tilburg via Berkel c.a.. Oisterwijk, Haeren Esch St. Michiels-Gestei den Dungen, Middelrode, gemeente Berlicum, Geffen, Oss en Lithoijen; een tweede van station Boxtel via Vught, in aansluiting met den ont worpen tramweg aldaar, van den heer J. Van Hasselt c. s. In September dezes jaars hoopt jhr. mr. P. J. Bosch van Drakestein, commissaris des Konings in Noordbrabant, den dag te herden ken, waarop hij 25 jaren geleden tot die ge wichtige betrekking werd benoemd. De groote werken in het belang der provincie, door hem tot stand gebracht indachtig zijnde, wil men dien dag niet onopgemeikt laten voor bijgaan. Een commissie, bestaande uit leden van Gedep. en Prov. Staten, heeft zich gecon stitueerd en reeds aan alle burgemeesters in Noordbrabant een circulaire verzonden. Ware Donderdagavond de lucht helder ge weest dan hadden wij de planeten Venus Jupiter, Satumus en de maan in zuidwestelijke richting zoo nabij elkander kunnen zien, als zeker zelden het geval zal kunnen zijn. Dikke wolken hebben dit echter belet. Merkwaardig is het het verschil in afstand op te merken waarop deze 4 hemellichamen zich thans tot onze aarde bevinden als de maan ongeveer 50,000 d. mijlen. Venus 12,000,000 Jupiter 114,000,000 Satumus 200.000,000 terwijl de vaste sterren, in het sterrebeeld der visscheudie den achtergrond van de groep formeeren, minstens op den respektabelen afstand van 100,000 maal dien van Satumus gedacht moeten worden. Te Amsterdam is de volgende proef ge nomen de heer P. J. Bastiaans had een brand vrij plafond doen samenstellen Van slukkenwol, bevestigd tegen een houten zoldering, en wel door middel van gegalvaniseerd ijzerdraad. Dit plafond werd op een hevig vlammend vuur ge legd en na daaraan gedurende geruimen tijd bloot te zijn gesteld werd deze brandvrije zoldering onderzocht om na te gaan of zij proef houdend was. Toen bleek dat het hout vol komen onbeschadigd was gebleven en dat ook het gegalvaniseerd ijzerdraad, 'twelk de slakken- wol omspande, volmaakt tegen vuurproef bestand was. Het komt ons voor, dat dergelijke soort van brandvrije zoldering voor werkplaatsen, fabrieken en magazijnen, waar veel met vuur omgegaan wordt, een voldoende waarborg is tegen ont branding en een afdoend middel tot beperking van een eventueelen brand naar hooger gelegen verdiepingen. Uit verschillende landen van Europa ko men nog berichten van sneeuwstormen. Stockhoim is verleden week zoozeer ingesneeuwd dat hrt vier dagen lang van alle verkeer met de buitenwereld was buitengesloten: Er konden volstrekt geen levensmiddelen aangevoerd worden,

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2