N uiiimer 22. Donderdag: 17 Maart 1881. 4e. Jaargang m UI! Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. F E UIL L E T O N. BUITENLAND. Belgie. De Yerstootene. Frankrijk. Portugal. Engeland. Uitgever: ANTOON TIELEW te Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal ter plaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitschland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steinek, Hamburg. Reclames 15 cent per reg. L'Indép. beige en l'Echo du Parlement waren veel te voorbarig met hun bericht dat de heer Bara minister van justitie zijn portefeuille zou wederleggen om der. voorzitterszetel in de kamer in te nemen. Het éénig waarschijnlijke in deze isdat die combinatie wel in den smaak zou vallen van den heer Baradie aan de greene tafel niet bijzonder meer hechtvooial omdat hijminister wordende een prachtige praktijk moest nederleggendie hem 100,000 fr. per jaar opleverde en die hij wel terug zou willen hebben. Als president van de kamer zou hij zich weder als advocaat kunnen doen inschrijven en zooals de heer Guillery nog deed den eigen dag dat hij met den heer Frère-Orban zulk een ernstige woordenwisseling had in de pleitzaal verschijnen. Inmiddels heeft de opinie van een deel der linkerzijde zich weder meer ten gunste van den heer Guillery gewend. Toen 11. M. de koningin Zaturdag-na- middag een rijtoer deed langs de avenue de Lorraine in het bosch van Soiguiecwas zij getuige van een ontzettend ongelukdat ecu jongman overkwam die in gezelschap van een vriend een rid te paard doendeuit den zadel werd geworpen en tegen een boom werd ge slingerd zoodat hij bijna levenloos neerviel. De koningin hield met haar rijtuig stil, informeerde zich naar den toestand van den gekwetste en geholpen door haar staatdamedoor den groom en den heer Foulon officier der schutterij, liet H. M. deu gewonde in haar poney-chais bren gen. De koningin ging op de achterbank zitten gravin van Limburg Stiruinde staatdame plaatse zich op de linkertrede en de groom op de rechtertrede en zoo werd de gewonde stap voets gebracht naar de aan de laan gelegen buitenplaats van den heer van Huffelwaarheen de heer Foulon reeds vooruit gereden was om alles iu orde te brengen. Inmiddels reed de vriend van den gekwetsteop verzoek der ko- XXVIV. Hoe mrs. Routh zich omtrent clen armband gedraagt. „Ik dank u", hernam Dallas, maar ik hoop het geld hoogstens voor een of twee dagen van u te leenen en wel om Routh des te eerder te kunnen helpen. Ik vertrek dus morgen dat is bepaald en nu zal het best zijn dat ik ver trek want gij waart reeds vermoeid toen ik kwam en zult het nu nog meer zijn. Zeg aan Routh dat ik zoo snel mogelijk van Amsterdam terug zal keeren maar ik denk toch nog eenige ponden ginds te verdienen. Ik geloof dat de „Mercurius" wl eenige artikelen uit Holland zal kunneti gebruiken en daartoe zal ik mij misschien enkele dagen langer ophouden." Dit zeggende was Dallas opgestaan en strekte de hand uit naar den armband die in de geopende etui op de tafel lag. Eene plotselinge gedachte scheen in Harriet op te komen. „Wacht eens", zeide zij „ik geloof niet dat gij den armband, zooals hij daar is aan iemand te koop zult mogen aanbieden. Vorm en be werking zijn kenbaar. Hij zou waarschijnlijk onveranderd weder verkocht worden eu het is niet vooruit te zien welke de gevolgen zullen zijn zoo hij weder herkend werd. Hij moet dus uit elkander genomen worden opdat gij de losse steenen zoudt kunnen verkoopen. Met be trekking tot den prijsdien gij er voor ontvan gen zultzal het geen groot verschil maken want het fatsoen, dat bij den inkoop duur wordt betaaldheeft bij den verkoop geen waarde." „Maar wat moet ik dan doen vraagde hij teleurgesteld. „Ik kan er de diamanten niet uitnemen want zij zijn vast en solied gezet." ntngin in galop naar de militaire wacht om geneeskundige hulp te halen. Drie doctoren kwamen onmiddelijk en gelastten het vervoer van den gewonde nadat hei eerste verband was gëlegd naar de woning van zijn familie die ntirnens de koningin vooraf door baron d'Anethan, kplonel-plaats-kommandant was verwittigïf. De tdestand van den gewonde is zeer ernstig. O vel de menschenlievende en hartelijke bereidvaardig heid der koningin is ieder uiterst dankbaar en getroffen. Door de kamer is een voorstel urgent ver klaard ('t is van den afgevaardigde Farcy) strekkende om van staatswege pensioenen te ver- leenen aan de nagelaten gezinnen van allen die, bij brand of besmettelijke ziekten het slacht offer worden huneer zelfopoffering. Het voorstel vindt zijn onmiddellijke aanleiding in den dood van een wakker brandspuitgast bij de vernieling- der magazijnen van den Pr in temps en zal ten goede komen aan de nagelaten betrekkingen van ieder „die valt op het veld van eer", zij het dan als redder bij een brandals geneesheer of verpleger bij besmettelijk ziekten of op een andere wijze zijnen natuurgenooten te hulp ko mende. De uitnemende bedoeling van het voor stel kan het min of meer onbepaalde daarvan moeilijk goed maken. De Fransche regeering heeft besloten, het rcpubliekje Andorra door een militair cordon van elke gemeenschap met Frankrijk af te sluiten wegens de hardnekkigheid waarmede dit kleine land blijft weigeren gehoor te geven aan de door de regeering gegeven wijze raadgevingen. De gezant van Rumenië te Parijs, de heer Cogalniceanu moetvolgens een bericht in de Weeuer Neue freie Presse den Franschen mi nister van buitenlandsche Zaken hebben mede gedeeld dat het vorstendom Rumenië tegen het voorjaar tot koningrijk zal worden verheven. Deze gebeurtenis schijnt dus weldra als officieel beschouwd te kunnen worden. Hierop keerde hij den armband oni en toonde Harriet de uit glad goud bestaande achterzijde. „Wacht een oogeublik", zeide Harriet. „Ik geloof u in dit opzicht behulpzaam te kannen zijn. Bezie mtusschen den armband tot ik terug kom." Met deze woorden verliet zij de kamer. George beschouwde het sieraaddat hij zoo spoedig mogelijk tot geld wilde maken. En daarbij kwam onwillekeurig de gedachte aan zijne moe der bij hem opaan het offer dat zij gebracht had en wanneer zij wel genoodzaakt zou zijn den valschen armband te dragen. Hij stond met den rug naar de deurwaardoor Harriet vertrokken was en bemerkte het niettoen zij weder zacht binnentrad. Zij sloeg een vorscher.- den blik op den jongelingtrad toen met eenige werktuigen in de rechter en een overjas in de andere hand zachtjes binnen, wierp de jas haastig achter den stoelop welken de overjas van George hing naderde toen de tafel, toonde George eenige tangen en een schaar van een vreemden vorm en zeide hemdat zulke instrumenten door de juweliers gebruikt worden om edelgesteenten uit de kast te nemen. Dallas beschouwde de werk tuigen met eenige verwonderingdaar ze hem voor de hand eener dame niet wel geschikt voorkwamen. „Gij weet voor alles raad, mrs. Routh", zeide hij daarna op opgeruimden toon. „Wie zou het kunnen denken dat gij ook zulke zaken bij de hand hebt." Harriet antwoordde nietmaar zij was nauwe lijks in staat den pijnlijken indruk te verbergen, dien :1e woorden van den jongeling op haar ge maakt hadden. „Zoo ik hier eene onvoorzichtigheid begaan heb dan kan zij van de bedenkelijkste gevol gen zijn", zeide zij tot zich zelve maar ik heb nu meer te doen en mag daaraan nu niet deuken". Zij ging zittenbreidde hare instrumenten op De begrafenis vati den bij den brand van le Printcmps omgekomen pompier heeft met veel pleehtigheid en onder grooten toeloop plaats gehad. Iederzelfs zijn superieuren hebben willen toonen hoe hoog in Frankrijk burger deugd en gestrenge plicht vervulling geëerbiedigd worden. Te Lissabon hebben ernstige ongeregeldheden plaats gehad. Men hield eene vijandige mani festatie tegen de regeering wegens het hangend verdrag met Engeland betreffende de De lagoa- baai. De troepen rukten uit en wondden ver scheidene personen. De voorgenomen bijeenkomst tusschen Wood en de Boeren, die op Zondag bepaald wasis waarschijnlijk niet geliouden kunnen worden wegens het slechte weder en den hoogen stand der rivieren. Yele Yrijstatenaren sluiten zich bij de Boeren in den Langnek aan. Men zegt, dat door 700 Boeren een dringend beroep is gedaan op den Vrijstaat om hulp. Dit manifest is gedagteekend van Potchefstroom 19 Febr. Aangaande de Transvaalsche zaken is door Gladstone in het lagerhuis medegedeeld, dat het voorstel betreifende den wapenstilstand met de Boeren afkomstig scheen te wezen van president Brand. Door de regeering waren nog geen commissarissen benoemd. Wanneer de commissie echter benoemd wordt, gelijk waarschijnlijk is, houdt men het er voor, dat ook de Ivapenaar Villiers daarin zal worden opgenomen. JDe correspondent van „Daily News" heeft een ouderhoud gehad met Joubert, waarin deze zou hebben verklaard dat, wanneer de republiek werd hersteld, de Boeren bereid zouden wezen aan Engelandals schadeloosstelling voor de oorlogskosten, eenigjgrondgebied af te staan aan deze zijde van de Vaal rivier. Kruger werd Zaterdag in het kamp ver wacht. De plaatswaar de onderhandelidgen zullen gevoerd worden, is nog niet aangewezen. In tusschen zijn weer twee nieuwe versterkingen te Newcastle aangekomen. Een cdmpliment aan de Boeren mag het heeten, dat een dagorder in gereedheid is gebracht, krachtens welke voortaan de officieren gedurende het gevecht van de paarden zullen moeten stijgen en de herkennings teekenen afleggen, terwijl hunne sabels benevens de scheeden moeten worden mat gehouden. de tafel uit en begon onmiddellijk aan het werk. Zij brak de steenen na elkander uit hunne kas ten en legde ze bijeen in een doosje. Van tijd tot tijd nam George ook den armband in de hand om er steenen uit te nemen, inaar het grootste gedeelte van het werk werd door haar zelve verricht. Daarbij droeg haar bleek gelaat, waarmede zij over haar werk gebogen zat de uitdrukking van diepe gedachten. Haar wil be stuurde hare vingers maar haar gevoel hare herinneriughare fantasie hield zich met andere dingen bezig en het gerimpeld voorhoofdde saamgeperste lippen zeiden duidelijk dat het geen opbeurende gedachten waren welke baar bezig hielden. Zwijgend werkten zij samen voort Nu en dan slechts sprak George een woord van bewondering over de handigheidwaarmede Harriet de juweplen er uit lichtte. Eindelijk waa alles gereed. De gouden baud was niets meer dan een onoogelijk gebult voorwerp. Schit terend lagen de diamanten iu een doosje opeen de losgemaakte turkooisen op de tafelalles was gereed. „YVat zullen wij met deze dingen beginnen vraagde George, op de turkooizen wijzende. „Het beloont de moeite niet ze te verkoopen althans nu niet. Maar op goud moeten die blauwe steenen alleen ook zeer goed staan. Wilt gij ze van mij ten geschenke ontvangen, mrs. Routh Wanneer het mij eens heter gaatzal ik ze voor u laten zetten zoowel tot een aandenken van dezen nacht als van uwe goedheid in het algemeen." Hierbij zag hij op den vernielden armband en de steenen niet in Harriet's gezicht, anders zou hij hebben opgemerktin weerwil zijner argeloosheid dat er iets schrikwekkends in haar omging. Het bloed steeg haar r.aar het hoofd, bedekte haren schooneu hals met roode vlekken eu veroorzaakte een hevig goruisch in hare ooren. Het duurde een oogenbiik eer zij konde spreken, maar toen George haar aanzag was de ontroering Aan de Times wordt uit Durban gemeld, dat vierduizend Vrijstaters in Natal willen val len; maar dit is waarschijnlijk overdreven. Nog steeds heet het dat de overdreven ei— schen der Boeren den vrede onmogelijk zullen maken. Aan de „Standard" wordt uil fort Amiel gemeld, dat de tucht in het Engclsohe leger grootelijks gevaar loopt door de afschaffing der lijfstraffen. Hij gelooft dat die afschaffing ten gevolge zal hebben, dat meer doodvonnissen worden uitgesproken. In Ierland hebben onder de dwangwetten weer 64 inhechtenisnemingen plaats gehad van ledqn der land-league, doch onder hen is geen enkele chef. Uit Lahore wordt aan Daily News gemeld, dat Candahar aan Abdur-Rahman zal worden teruggegeven. Een groot deel der Britsche troepen zal er tijdelijk blijvenom tijdens de bestuursverwisseling de orde te handhaven. Te Londen zal men eerlang in de City eene proefneming op groote schaal doen met electrisch licht. Werd tot nu toe het electrisch licht, als op de Thames Embankment en Wa terloo-bridge, te zamen met gas gebruiktde straten in de City zullen alleen electrisch ver- licht worden. Men zal bij deze proef drie stelsels volgen, nl. van Brush, van Siemens en van Jablochkoff. i, De proef zal een jaar duren en ongeveer 8000 pd. st. kosten. Merkwaardig is het verschil in kosten tusschen deze drie stelsels. Dat van Siemens werdt over de kleinste uit- gestrektheid gebruikt en kost 3720 pond per voorbij. „Neen, neen", zeide zij toen „hel goud heeft j nog altijd zijne waarde en zoo ook de turkooi- f zen, die van zeldzame grootte zijn. Gij moet ze voor dagen van nood bewaren." .„Die zullen natuurlijk niet uitblijven", hernam George half lachend, half zuchtend, „doch dan i geloof ik niet dat ik tot deze middelen mijn toevlucht nemen zou. Wilt ge echter de steenen f niet voor u zelve bewaren, mrs. Routh, zoo doe het dan voor mijtot ik terugkom." „Nu, dal wil ik wel en zal ze in mijne cas- j' sette bergen zie zelf, waar gij ze vinden kunt." Dit zeggende schoof zij hare cassette naar zich toe nam een stukje papier er uitzonder er acht op te geven dat het aan de eene zijde beschreven was, en wikkelde er de turkooizen in den gouden band deed zij in een groot blauw couvert, dat den stempel droeg van de actiën- compagnie van Routh en verzegelde het met een ouwel. „Schrijf er uwen naam op", zeide zij tot George. Hij gehoorzaamde. Zij trok|een laadje van haar cassette open legde het pakje er in en nam er zeven souvereigns uit, welke George zeide voldoende voor zijne reis te zijn en die hij in zijn zak stak. Daarop nam hij weder plaats aan de tafel en schreef een schuldbekentenis voor de ontvangen som. „Zoo moet alles in den regel zijn", zeide hij, opgeruimddoch de lach, waarmede zij hem beantwoordde toekende zooveel uitputting, dat George andermaal op hare vermoeienis opmerk zaam werd en opstond om te vertrekken. „Het is nu meer dan tijd", zeide hij, „maar ik hoop dat gij niet vergeten zult Ronth te zeggen dut ik hem gaarne had -.villen spreken. Onder anderen had ik hem willen zeggen eclVer hoop ik dat hij Deane gesproken heeft, sedert ik vertrokken was." Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 1