Nummer 24. Donderdag 24 Maart 1881. 4e. Jaargang T(i|) Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. ...l) Aan de ingezetenen van Waalwijk. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk De Echo van het Zuiden Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Den 25 September a. s. zal het 25 jaren geleden zijn, dat jhr. mr. P. J. Bosch van Drakestein benoemd werd tot commissaris des konings in deze provincie. Geheel overbodig mag het heeten er op te wijzen, hoe Zijn Hoogedelgestrenge ge durende zijn 25jarig bestuur geheel Noord brabant aan zich verplicht heeft. Iedereen weet, dat de groote vooruitgang, welke in ons gewest op elk gebied valt waar te nemenvoor een goed deel te dan ken is aan de tallooze verbeteringendie op zijne aansporing voorbereid en onder zijn be leid tot stand gebracht werden. Diep doordrongen van hetgeen de provincie aan haren commissaris des konings verschul digd is, vormden de leden der provinciale staten het plan om hemter herinnering aan het zilveren feest zijner benoeming een geschenk aan te bieden terwijl de heeren mr. L. A. N. Gerrits jhr. J. de la Court, mr. P. van den Heuvel, W. P. A. Mut- saers, dr. A. van der Steen, jhr. P. J. J. S. M. van der Does de Willebois, leden der gedeputeerde staten, en mr. W. D. Bosch (Hz.), L. Spierings J. H. A. Diepen, H. C. Godschalx, A. G. H. van Rijke- vorsel en R. A. van der Ven, leden der statenop zich hebben genomen om het noodige voor de uitvoering te doen. De genoemde commissie heeft de burge meesters in Noordbrabant uitgenoodigd de ingezetenen hunner gemeenten in dc gelegen heid te stellenom bij deze gelegenheid van hunne dankbaarheid jegeus het hoofd der provincie te doen blijken door het afzonde ren eener bijdrage tot genoemd doel, zullende elke bijdrage hoe gering ook welkom zijn. Den commissaris des konings zal een album worden aangebodenbevattende de namen van de gevers [natuurlijk zonder op gaaf van de hoegrootheid der bijdragen Voldoende aan den wenscli der commissie, brengt de ondergeteekende ter algeraeene kennisdat tot voorschreven doel, gedurende 8 dagenter secretarie alhier lijsten ter inteekening zullen liggenzullende na dien tijd van gemeentewege de lijsten aan de ingezetenen nader ter teekenmg worden aar- gebodenterwijl het hier wonende lid der provinciale staten de heer dr. Van Heijst zich bereid heeft verklaard gedurende dien tijd, ook inschrijvingen te ontvangen. Waalwijk, 22 Maart 1881. l)e Burgemeester van Waalwijk, VAN DER KLOKKEN. Advertentiën 1—7 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal ter plaat sing opgegeven, worden 2raaal berekend. Advertentiën voor Duitsch land worden alleen aangenomen door het advertentie. bureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per reg In het Henegouwsche kolendistrict is weder een grève onder de mijnwerkers ontstaan die aan vankelijk zich slechts tot de mijn au Levant du Flénu bepaaldemaar sedert ook tot de mijnen Nouvelle-Avalaresse en Belle-e^ Bonne is over geslagen en grootere uitbreiding dreigt te krijgen. De gendarmerie in die streken is versterkt. Wat indertijd gevreesd werd, is gebeurd opnieuw dreigt het gemis van samenwerking tusschen de besturen van Brussel en zijne voor steden een toestand in 't leven te roepen die de uitnemende bedoelingen verijdelt welke de B.iusselsche gemeenteraad met zijn besluit be treffende de quaestie der voitures de place be oogde. Gelijk bekend is werd het monopolie, in te gaan met Mei 1882 gegund aan eene naamlooze vennootschapdoch. nauwelijks is dit besluit genomen of eene andere maatschappij verschafte zicli de coneessie in de voorsteden. Wat dit èn voor het publiek èn voor de nieuwe vennootschap beteekentwelke dezen dienst te Brussel nu eindelijk goed zou organiseeren kan iedereen zich gemakkelijk voorstellen ,die bedenkt dat de drie groote spoorwegstations (Midi, Nord en Est) op het grondgebied van voorsteden liggen. Het heofdverkeer zal dus ook te Brussel geschieden door de rijtuigen eener maatschappij waarover het Brusselscbe gemeen tebestuur geen recht van toezicht en controle heeft. Men zegt dat te Brussel een officier van Scotland Yard te Londen zich met eenige de tectives bevindt om nasporingen te doen in verband met den aanslag van St. Petersburg. Het is mogelijk dat dit gerucht waarheid be helst maar als (le Engelsche politie hier na sporingen doetdan komt 't wel zoo waarschijn lijk voor dat zij den in het Mansion-House ontdekten aanslag betreffen. Hoe 't zijniet te loochenen is 't dat tegenwoordig de aanhangers van omwentelingstlieoriën in Europa een macht ontwikkelen welke tot ernstig nadenken stemt en overal justitie en politie tot buitengewone opmerkzaamheid aansporen moet. Hier als overal elders wacht men met spanning den verderen loop der gebeurtenissen in Rusland af en zijn de gemoederen zeer verdeeld zoowel over het geen men van den nieuwen Czaar tegemoet mag zien als over de verdere haudelingen der revo lutionaire partij. De quaestie tusschen arrondissementsgewijze of departementsgewijze stemming dreigt aanlei ding te geven tot eene ministerieele crisis. Of juister de vraag of het ministerie zich, wanneer de zaak voor de kamer komtin deze partij zal stellen ja dan neen. Een deel der regeering schijnt het onvermijdelijk te achtendat het kabinet in deze positie nemeterwijl een ander deel wildat het kabinet onzijdig blijven zal. Ferryde minister-presidentschijnt voor onzijdigheid te zijn een erevoelen echter, dat van verschillende zijden bestreden wordt. Het vraag stuk, zegt „La Paix", is than3 op zoodanige wijze gestelddat de geheele toekomst der re publiek daarvan afhangtevengoed als de duur zaamheid en geregelde werking der tegenwoordige instellingen. Generaal Clinchant, de gouverneur van Parijsis overleden. Niet dertig-maalmaar slechts vijftien maal blijkt de nieuwe leening var. een milliard volteekend te zijn. 't Is toch nog mooi. Te Parijs schreef men in voor tien en in Engeland voor anderhalf milliard. Den verjaardag der commune op vrijdag 11. hebben een viertal Parijsche bladen gevierd door in feestgewaad te verschijnen. Een er van verscheen zelfs gedrukt op bloedrood papier. Hier en daar werden voorts feestmaaltijden ge houden waar wereld verdelgende toespraken werden gehoordmaar de openbare rust werd nergens gestoord. In het voorstel Laroche-Joubert (verlee ning van adelijke titels tegen zekere som per jaar) wordt voor een hertcgsiitel 10.000 francs per jaar gevraagd 5000 betaalt men om zich markies, 4000 om zich graaf en 3000 om zich baron te mogen noemen. Toch schat Laroche de opbrengst zijner speculatie op de menschelijke ijdelheid op honderdmillioen. 't Is een wijsgeer, blijkbaar. De politie te Parijs heeft het hoofd der daar verblijf houdende nihilisten Tzerkozoff, op wier. zij sinds lang geloerd heeft, gevat. Hij is 37 jaar oud en afkomstig van Tiflis. De politie heeft hem gesnapttoen hij hrt banket verliet dat den 18 Maart, onder voorzitterschap van Louise Michelin de Rue Mouffetard gehouden is. Met Tzerkozoff is zekere Jeallot in verzekerde bewaring genomen. Hij verzette zich met alle mogelijke kracht tegen diens gevangenneming. De eerste zal over de grenzen naar Zwitserland gebracht worden. Ook is een Duitsch socialist, David geheeten, gearresteerd. Een kantoorbediende te Parijs kwam on langs uit een huis waar hij een wissel ontvangen had en stak zijn portefeuille in zijn zak toen een man hem beleefd verzocht een adres te lezen dat hij op een stukje papier had en waaruit hij niet wijs kon worden. Terwijl de bediende het onleesbare schritt trachtte te ontcijferen "iel de man tegen hem aan greep zich aan zijn jas vastzeide dat hij door een voorbijganger bijna onavergeloopen was cn begon dien man na te loopen. Toen kreeg de bediende echter kwaad ver moeden voelde naar zijn portefeuille en be merkte dat de kerel die had meegenomen. On verwijld zette hij nu den onbeschaamden zak kenroller na, dien het hem gelukte in te halen en in handen der politie te stellen. Een gepensioneerd veearts van het leger de hear Decroix te Parijsbeweert in een schrijven aan den prefect van politie dat ge kookt vleesch van dieren die aan de een of andere ziekte gestorven zijn volstrekt niet nadeelig is en dat trichinen bacteriën en der- gelijken niets anders zijn dan uitvindingen van de vegetarianen om aanhangers voor hun ge voelen te winnen. Hij verzocht den prefect hem een flinke hoeveelheid vleesch met trichinen te zenden, dan zal hij zich een padr dagen lang uitsluitend daarmee voeden en zoo ir. persoon bewijzen, dat het volkomen onschadelijk is. Reeds vroeger werd het initiatief genomen tot een voorstel aan de mogendheden om gemeen schappelijke maatregelen te nemen tegen de Internationale en andere dergelijke vereenigin- gen, doch te vergeefs. Thans schijnt dit voorstel opnieuw te zijn gedaan en, wanneer men de „Agence Russe" gelooven magzal het ditmaal tot een resultaat leiden. De jongste misdaad te St. Petersburg toch „heeft zekere regeeringen en volkeren uiterst geschokt en daarbij is tevens bewezen dat men hier met misdadigers te doen heeftdie ook in het buitenland een en dezelfde organisatie hebben." De officieele „Gaceta" behelst een konink lijk besluit waarbij aan de jeugdige prinses Maria de las Mercedes de titel wordt verleend van prinses van Asturien mei al de daaraan verbondene voorrechten. Zooals men zich zal herinnerenwas de tveigering van den minister Canovas, om tot die verheffing van de prinses mede te werken middellijk de oorzaak van den val van het vorige kabinet. Indien „Daily News" wèl is ingelicht omtrent de voorwaarden der Engelsche regeeringdan zijn de kansen op vrede al zeer gering. De En gelsche garnizoenen zuodr.n blijven waar zij zyn, dus in het feitelijk bezit van het land. Maar de Boeren zouden de wapenen moeten nederleggen en stil naar huis gaan om geduldig en goedge- loovig af te wachten wat eene commissie van onderzoek over hen zal gelieven te beslissen. Ziedaar, zegt de N. R. Ct., de volle maat van des heeren Gladstone's grootmoedigheid Eene amnestie en overigens alles bij het oude! En daarom zouden nu de Boeren veertien dagen lang aan de praat gehouden zijn, terwijl de voorwaarden van de wapenschorsing uitsluitend in het voordeel waren van de Engelschen, die hunne benarde forten geapproviandeerd kregen, en al dien tijd hun geduchten Roberts met zijn leger onder full speed hielden? Men zal het officieel willen vernemen voor men 't gelooft. Dat eene commissie van onderzoek op zich- zelve den Boeren niet den geringsten waarborg zou geven voor het verkrijgen van rechtdit werd ook door Daily News reeds in haar hoofd artikel van Zaterdag erkend. „Eene koninklijke commissie", schrsef dit blad, „kan veel beteeke- nen, of weinig. Icdien de Boeren overtuigd konden worden, dat er een grondig en onpartij dig onderzoek ingesteld zou worden naar al de omstandigheden in verband met de inlijving, en dat hunne toekomst zou afhangen van den in druk, die op de commissie zou worden teweeg gebracht door de aangevoerde bewijsstukken, dan zouden zij, naar wij gelooven, bij die ééne voorwaarde, zonder meer, zich willen neerleggen." Het is mogelijk. Doch hoe, mag men vragen, giet men den Boeren die gewenschte overtuiging in, na al de ervaring, die zij van de Engelsche commissarissen en van Engeland's goede trouw hebben opgedaan? Het. verlengen van den wapenstilstand is niet onwaarschijnlijk te achten. Immers Enge land heeft den tijd zoolang generaal Roberts nog stoomende is. Een telegram van generaal Wood berichtte aan het departement van oorlog, dat de con- vooien te Wakkerstroom en Standerton behoorlijk zijn aangekomen, en dat de Engelsche officier die ze begeleidde, hoffelijk bejegend werd. Ook dat, volgens een schrijven van kolonel Stewart, de Engelsche gevangenen te Heidelberg buiten gewoon goed door de Boeren behandeld worden. De 9 officieren en 49 manschappen waren allen in goeden welstand, en ontvingen niet slechts den kost, maar zelfs versnaperingen. De Evening Standard bevat in een extra nummer een telegram uit Mount-Prospect van Maandag, waarin het volgende bericht wordt: Naar men verneemt onderwerpen de Boeren in hoofdzaak zich aan Engeland's eischen. In de koninklijke commissie zullen zitting hebben sir H. Robertson, generaal Wood en Devilliers. Het is nog niet uitgemaakl of de Boeren er in vertegenwoordigd znllen worden. Twee jonge Engelschen ontsnapten den 23sten Februari uit Middelburg, waar zijmet 15 anderengevangen waren geweest sedert Kerstmis. Yan Delagoa-baal kwamen zij over zee len 17den te Durban. De correspondent van den Times te dezer plaats haastte zich hunne vertelsels naar Engeland te seinen. Die verhalen komen hierop neer Zij waren getrokken door Swazilandwaar volk en koning de Engelsche zijde houden maar Mapocheen welbekend hoofd in de Transvaaldie 3000 man onder zijne bevelen heeftweifelde ten gevolge van aanbiedingen der Boeren. De laatstgenoemden hadden Lyden- burg verlatendat weder in handen van het garnizoen is. Tot 2 Maart was alles te Pretoria in ordeen het land twintig mijlen in omtrek was veilig. Joubert en Jorissen zouden zeer onpopulair zijn bij een groot aantal Boeren in de westelijke districten maar die Boeren zijn niet minder vijandig tegen het Engelsche bewind en zullen misschien Joubert's schikkingen ver werpen. Ook deze Engelschen meenden dat de Boeren niets minder dan geheele onafhankelijk heid zouden aannemen. De Boeren zijn in groot aantal bij den Langnek en versterken hunne stelling op de rechterflank en aan den anderen kant van den

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 1