Turkije. Rusland. BINNENLAND. Majuba-heuvel. Zij zeiden nudat zij den 27 sten Febr. 50 man verloren hadden. De Boeren in Umvoti hebben geteekend en rondgezonden een adres aan Wood waarbij zij hunne trouw aan de koningin uitspreken, maar verzoeken dat de annexatie vernietigd en aan de Transvaal de onafhankelijkheid teruggeven worde. Toen de douane-beambten te Leith een in het dok liggend en met een lading lijnkoeken uit New-Orleans bevraeht schip aanhaalden ontdekten zij een kist met eenige duizenden patronen, die van een buitengev oon ontplofbaar materiaal vervaardigd waren. De patronen waren oorspronkelijk voor Queenstown bestemd. De politie legde beslag op de gevaarlijke lading en onderzoekt de zaak. In Ierland hebben krachtens de nieuwe dwangwetweer twee arrestatiën plaats gehad. Te Tralee heeft rechter Fitzgeraldtoen de jury weer verscheidene liedenwier schuld tegenover hunne^landheeren bewezen was had vrijgesprokengedreigd met de mogelijkheid der afschaffing van de rechtbanken van gezwo renen. De regeering heeft zich, naar verzekerd wordt op den raad van een der [buitenlandsche ge zanten bereid verklaard tot afstand van Larissa, Trebola en Valialles in Thessaliëbenevens van Purtategenover Prevesa in Epirus. Ver der evenwel in Epirus ook nietsdoch ter vergoeding daarvan zou de Porte het eiland Candia willen afstaan. Het in Thessalië en Epirus aan Griekenland te gunnen gebied wordt dus door de Porte tot een kleine strook ingekrompen. Maar dit is niet wat de mogendheden bedoelen. Candia nemen ze alvast gaarne aan maar ze eischen tevens dat de Porte ook hare vroegere conces sies handhaven zal. Op dezen eisch die wel wat hard voorkomt, is door de Porte tot heden nog niet geant woord. Te St. Petersburg houden de inhechtenisne mingen aan ook van studenten dienaar men zegtdoor hunne kameraden werden aangegeven. Op een dag moet het aantal arrestatiën zelfs 73 bedragen hebben. Voorts ontdekte de politie weer op twee verschillende plaatsen voorraden dynamiet. De politie gelooft nu de meeste deelnemers aan de samenzwering in handen te hebben. Dat die uitgebreid was, blijkt voldoende uit het groot aantal arrestanten en men kan er wel zeker van wezen dat wanneer de tweede bom den Czar niet had geraaktnog wel een derde of een vierde zou geworpen wezen of ergens een mijn ontploft. Het voorloopig onderzoek is inmiddels ten einde gebracht. De acte van beschuldiging han delt over een viertal personen, namelijk Nicolai Roussakoffdie bekent den eersten granaat te hebben geworuen Andreas Jeliaboff, die bekent den aanslag mede te hebben voorbereid Timo- theus Michailowdie bij zijne arrestatie op de agenten heeft geschoten en zekere vrouw Hesse, die mede van het plan heeft geweten en gear resteerd is ten huize van den zelfmoordenaar Nourotzky. Zaterdagmiddag is het stoffelijk overschot van Alexander II plechtig naar de vesting over gebracht. Voorop werden gedragen de 75 orde teekenen van wijlen den Czar en een negental kronen. Acht paarden trokken de koetsdie te voet werd gevolgd door Czar Alexander III, enz. enz. Dan volgde een rijtuig met zes paar den waarin de keizerin met hare kinderen een rijtuig met de Hertogin van Edinburgh en verder met grootvorsten en grootvorstinnen. Alles liep in de beste orde af. Volgens besluit van den gemeenteraad werden al de huizen op den wegdien de lijkstoet volgdebewaakt door leden van den gemeenteraad. Het is thans zekerdat de prins von Wales met zijne gemalin de begrafenis van den Czar zal gaan bijwonen. Ook de kroonprins van Duitschland zal komen. Te Berlijn is men niet bijzonder met dit plan ingenomen omdat men de hoofdstad van 't Russische rijk nu op het oogenblik voor vorstelijk personen niet bepaalde lijk de veiligste plaats acht. Er is sprake van dat de regeering voor nemens zou wezen om in een aantal gouverne menten de afkoopsommen aanzienlijk te vermin deren, die de boeren te betalen hebben voor het hun bij de afschaffing der lijfeigenschap toe bedeelde land. In de circulaire van De Giersden mini ster van buitenlandsche zakenaan Rusland's vertegenwoordigers in het buitenland wordt het eerst gerept van den door den nieuwen czar te volgen politiek. Gelukkig blijkt daaruit in de eerste plaats dat we althans geen reactie zullen krijgen. Maar of ingrijpende of ook maar de hoog noodige hervormingen zullen worden toegestaan is duister en blijkt zeker niet uit de passage waarin het heet dat aan de overgeleverde re- geeringsbeginselen zal worden vastgehouden. Aan den anderen kantwanneer verklaard wordt dat voornamelijk zal gearbeid worden aan de verbetering van den binnenlandschen toestand zou men mogen vragen wat dat anders kon wezen dan hervormen. Door bijzondere duide lijkheid onderscheiden dergelijke staatsstukken zich nooiten zoo zal men wel doen in het wachten op de daden nog maar een weinig te volharden. Alexander IIIde nieuw keizer aller Russer. is een man van strenge grondbeginselen een goed vader en een voorbeeldig echtgenoot. Toen zijn oudere broeder hem echterbij zijn dood, behalve het troonopvolgerschap, de bevallige Dagmar van Denemarken als bruid naliet, was de 20-jarige grootvorst volstrekt geen lachende erfgenaam. Hij beminde een zekere prinses Meschtscherka en wilde deze dame niet opgeven wat herhaaldelijk aanleiding gaf tot heftige tooneelen in het keizerlijk paleis. Eerst toen de prinseskort na haar huwelijk met vorst De- midowoverleden was aanvaardde Alexander de hand de Deensche koningsdochter en vond in haar een liefhebbende echtgsnoote die met haar helder verstand en scherp politiek doorzicht grooten invloed op hem oefent. Sedert den eersten tijd van zijn huwelijk was Alexander zeer huiselijk. Hij leidde zelf de op voeding zijner kinderen en ging zelden uit zonder zijn gemalin. Die huiselijkheidzijn strenge rechtzinnige godsdienstige denkbeelden en zijn vereering voor zijne moedermaakten dat hij sommige gedragingen van zijn vader ten strengste veroordeelde wat dikwijls tot onaangenaamheden tusschen vader cn zoon aanleiding gaf. Met zijn oom grootvorst Nicolaas den opperbevelhebber van het Russische leger in den oorlog met Tur kijestaat hij om dezelfde reden op een zeer slechten voet. De keizer genoot een uitsluitend militaire op voeding. Op ander gebied heeft hij zich in zijn jeugd weinig ontwikkeld. Hij had vooral een afkeer van het leeren van vreemde talen. Op zijn 17e jaar was hij het Fransch nog niet machtig en van het Duitsch hield hij nog veel minder. Wat echter zijn vermeenden haat tegen de Duitschers betreftdie was niet zoozeer gericht tegen Duitschland als tegen de Duitsche kliek, waarvan zijn vader omgeven was. Maar hij zal in de eerste plaats onder Engelschen cn Deen- schen invloed staan. In den laatsten tijd ver keerde hij met verscheidene schrijvers als Bil— bassouw Suworin en anderen, allen voorstanders van verzoeniug met de Polen op zeer vertrou- welijken voetzoodat zij hem hun artikelen voor die ter perse gingenlieten lezen. Zijn orgaan was de Golos. St. Petersburg20 Maart. Mravinskige- neraal-majooringenieur - technoloog bij de prefectuur van politiedie door den prefect werd gelast het eerste bezoek te brengen in den melkwinkel in de kleine Sadowajastraat en die rapporteerde dat hij niets gevonden hadis thans het voorwerp eener enquêtewaarmede belast zijn de tweede adjunct van den minister van binnenl. zaken Tscherevini en de chef der rechtsgeleerde afdeeling van het ministerie van binnenl. zaken Kazanbek. Het gerucht loopt dat dit ook het ontslag van den prefect van politie te Petersburg Feodorow zal ten gevolge hebben. 21 Maart. De dagbladen maken melding van talrijke gevangennemingen in de laatste dagen gedaan. Bij een gevangen genomene zou een groote geldsomongeveer 700,000 roebel, in twee koffers gevonden zijn. In den afgeloopen nacht werd in een publiek huis een persoon gearresteerdbij wien twee revolverseen dolk gifpillen en 20,000 rbls. gevonden zijn. De Herold zegt, dat twee nieuwe dynamiet-mijnen ontdekt zijn. Tilburg, 23 Maart 1881. Door het gemeentebestuur zal eerstdaags aan den Raad een voorstel worden gedaan tot ver betering cn uitbreidiug van de gemeentelijke gasfabriek waarvan de kosten, volgens rapport van den directeurgeraamd zijn op f 28,635. Waalwijk, 23 Maart 1881. Bij koninklijk besluit is benoemd tot onlv. der dir. belastingen en accijnsen te Nijmegen jhr. F. J. J. van Rijckevors'el can Kessel, thans ontvanger der dir. bel. te Waalwijk. De heer L. C. Christ, sedert jaren werk zaam op het bureau der firma Van Gend Loos te Tilburg, is met ingang van 15 Mei a. s. benoemd tot directeur van het station te Waal wijk van de Noordbrabantsche stoomtramweg maatschappij. -j^. Het water is in de buitenpolders zooveel gevallen, dat de binnenpolders lossen. De com municatie met het land van Heusden en Altena is nog niet hersteld. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier zijn ontvangen reglementen en program- mas betrekkelijk de in den loop van dit jaar te Leeuwarden te houden tentoonstelling van nijverheids voortbrengselen, enz. Exemplaren zijn voor zoover de voorraad strektkosteloos verkrijgbaar bij den voorzitter en secretaris der kamer. Er worden voor elk der na te noemen vak ken verschillende gouden en zilveren medailles uitgeloofd. Het programma behelst prijsvragen voor de verschillende vakken van nijverheidwaarvan een of meer bij gemeld programma omschreven voorwerpen kunnen worden ingezonden door meubelmakers beoefenaars Yan decoratieve nij verheid bouwkundigen juweliers goud en zil versmeden graveurs torenuurwerkfabrikanten muziekinstrumentmakers smeden koperslagers, blikslagers, steenhouwers, fabrikanten van ge bakken steen en tegels fabrikanten van aarde werk glasindustrieelen, molenaars, wagenmakers, schilderslakwerkers, steendrukkers, boekdruk kers boekbinders behangselpapierfabrikanten hennep- en touwslagers zadelmakers, kleerma kers heeren-en daraeshoedenmakers, passement werkers, schoen- en laarzenmakers deken fabrikanten, photografen, tapisserie- en borduur werkers, kunstbloemeumakers, mandenmakers en sigarenfabrikanten. 7^(*) T» te zenden lo^ een paar waterlaarzen, vaarvan de een geheel afgewerkt en de andere gereed isom in elkander te worden gemaakt 2o. een paar rijlaarzen3o. een paar dames bottines. ln de Maandag gehouden zitting van de tweede kamer heeft de aangekondigde interpel latie var. den heer Bahlmann plaats gehad. De vragen zijn: 1. Welke zijn de plannen van den minister tot verbetering van den sedert jaren onhoudbaren toestand van het Noord-oostelijk gedeelte van Noordbrabant? 2. Wil de regeering behulpzaam zijn tot weg ruiming van het zand, dat de gemeente Nieuw- kuik voor langen tijd ongeschikt heeft gemaakt? 3. Kan de regeering mededeelingen doen aangaande de enquête, die gelast is tot onder zoek van de handelingen van het dijkbestuur van Stad en Lande van Heusden en Altena? Spreker herinnert aan den onhoudbaren wa tertoestand in Nooidbrabant. Sedert 25 jaren zijn plannen aanhangig tot verbetering, maar ze hebben tot niets geleid. Aan dezen minister komt de eer toe het initiatief in deze zaak te willen nemen. Hij wijst op de toezegging van den minister in de eerste kamer bij de inter pellatie op 18 Januari gedaan doch tot op dezen oogenblik is nog geen ontwerp ingekomen, niet tegenstaande de behoeften steeds dringender worden. Yan daar zijn eerste vraag. 2o. Ook deze vraag is in de eerste kamer tot de regeering gericht en de minister ant woordde datindien 't zand tot het beoogde doel gebruikt kan worden de minister er gaarne toe zou medewerken. Hij vraagt nu of de minister gezind blijft zijne medewerking tot wegruiming van het zand te verleenen. 3o. Ook hieromtrent heeft de minister in de eerste kamer eenige mededeeliugen gedaan met bijvoeging dat het onderzoek nog niet afgeloopen was. Spreker vraagt of de minister nu eenige mededeeling deswege kan doen. De minister van waterstaat zegt, dat de spre ker niet zal verlangen thans de plannen te kennen, die nog niet aan de staten-generaal zijn aangeboden. In hoofdzaak zijn ze bekend en in de prov. staten van Noordbrabant behandeld. Het is een plan van grooten omvangwaarbij 3 millioen door de provincie en de direct be langhebbenden zullen bijgedragen worden. De minister is met zijn ontwerp gereed, dat spoedig kan ingediend worden. Wat de tweede vraag betreftvoorzeker is de regeering bereid tot medewerking. Een onderzoek heeft deswege plaats gehadde minister ziet de uitkomst daarvan tegemoet. De vorige week heeft er een overleg plaats gehad met den ingenieur van den spoorweg Zwaluwe-'s Boschaan dat overleg namen Ged. staten deel en de uitslag daarvan ziet de minister tesremoet. Op de derde vraag antwoordt de minister dat de gegevens van 't ingestelde onderzoek met nauwgezetheid zijn nagegaan en zulks om te voorkomen dat een onverdiende blaam op personen worde gelegd. De minister heeft een zeer nauwkeurig onderzoek doen instellen ver schillende ambtenaren en autoriteiten zijn ge hoord. De minister heeft thans de rapporten daarvan gekregen en hij stelt op den voorgrond dat van kwaadwilligheid of plichtverzuim geen schijn of schaduw bestaat. De minister deelt nu eenige technische bijzonderheden mede, en staat stil bij de plotselinge doorbraak waarop niemand verdacht kon zijn ook na het ontstaan van de wel. Reeds spoedig waren de autoritei ten van Heusden en Altena tegenwoordig. Ook de ingenieur van den waterstaat kwam op het terrein en er werden maatregelen verordend en genomen om de werking van de wel tegen te gaandat werk is geschiedhet was niet te voorzien dat dit niet voldoende zou zijn en het is alleen tengevolge van den nieuwen storm die opkwam dat de dijk is bezweken. Nadat de interpellant den minister bedankt had voor zijne inlichtingen en, wat de le vraag betreftsamenwerking had aanbevolen tusschen regeering en watersnoodcommissie, is deze in terpellatie gesloten, waarop de voorzitter den minister bedankte voor tie gegeven inlichtingen. Veel nieuws leert deze interpellatie en de antwoorden des ministers niet. Dat de plannen tot verbetering 9 a 10 millioen zullen kosten en voor de uitvoering wel 8 a 10 jaren noodig zullen zijn was geene onbekende zaak. Dat de minister de behulpzame hand zou willen leenen tot wegruiming van het zand dat de gemeente Nieuwkuik voor langen tijd tot bebouwing on geschikt heeft gemaaktwas te verwachten. Maar de aandacht was gespannen om 'a minis ters antwoord te vernemen op de derde vraag kan de regeering mededeelingen doen aangaande de enquêtedie gelast is tot onderzoek van de handelingen van het dijkbestuur van Stad en Lande van Heusden en Altena? Het officieele antwoord luidde wdat nauwkeurig is nagegaan of er verzuim heeft plaats gegrepen doch dat uit de ingekomen berichten en rapporten is ge bleken dat van kwaadwilligheid plichtverzuim of misdadigen toeleg zelfs geen schijn ontdekt is." Misdadige toeieg Nu, dat ontbrak er nog slechts aan bij de Nederlandsche dijksbesturen Maar is er niet dikwijls eene verregaande on voorzichtigheid die aan plichtverzuim grenst De minister zegt voor dit geval -. ,/nccti". Maar allen die de doorbraak hebben bijgewoond en de zaken, die voorafgingen, grondig hebben na gegaan zullen volmondig n\tx" zeggen. De dien aangaande gevestigde overtuiging laat zich niet door officieele verklaringen op het dwaalspoor brengen. In de gemeente Wijk ontstond brand bij den broodbakker M. de Graaf, waardoor huis en schuur met al het huisraad een prooi der vlammen werden. De bewoners hadden ter uauwernood tijd om de vlammen te ontkomen. In zekere gemeente in Noordbrabant had een 65jarige rentenier kennis aangeknoopt met een dienstmeid uit een naburig plaatsje, zoodat tot een huwelijk werd besloten. De bruidegom gaf het meisje een geschenk van f 45. De huwe lijksafkondigingen in de kerk en voor het ge meentehuis hadden plaats gehad. De dag voor het voltrekken van het huwelijk was aangebro ken. De bruidegom kwam opdagen, maar gaf aan de meid tot goedmaking der onkosten f 40 en liet haar staan. De meid eischte schade vergoeding en hieraan is dezer dagen voldaan doordien haar nog f 100 is uitbetaald. Zij heeft dus voor die kennismaking van ruim 3 weken ongeveer f200 ontvangen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is nabij Amsterdam in de Watergraafsmeer, in de drukkerij der heeren Albracht Co. een brand uitgebarsten die zoo hevig werd, dat het gebouw tot den grond afbrandde. De oorzaak van de ramp is onbekend. Alleszoo voorraad als machinerieenz., is vernield. Dezer dagen werd melding gemaakt van een rustverstoring die Zondag 13 Maart te Meijel heeft plaats gehad, naar aanleiding van de aanhaling van een kar met frauduleus inge- voerden spiritus. Omtrent de aanleiding tot liet gebeurde wordt thans het volgende gemeld De gearresteerde voerman was vroeger reeds meermalen met zijn kar den weg gepasseerd en had telkens geweigerd tol te betalen iets wat niet de rekening maakte van den tolgaarder. De weigering was ook reeds meermalen met bedreiging vergezeld gegaan zoodat de tolgaar der zijn beklag daarover bij den rijksveldwach ter had gedaan. Deze, geinfoimeerd wanneer het gespan weder zou passeerenbevond zich ook daar in den nacht van 11 op 12 Maart. Op de vordering van den tolgaarder om den tol te betalen, volgd" een dreigement met een op geheven knuppel om hem voor den grond te slaan. Hierop tusschenkomst van den rijksveld wachter die het geval constateert en die, toe vallig onderzoek doende naar de vracht, bevindt dat zij bestaat uit 12 ankers spiritus. Daarop nieuw procesverbaal en inbeslagneming van kar en paard. Tusschen 20 en 21 dezer des nachts on geveer 12 ure is door de bemanning der schroef- boot „Quakernaat" en der Maassluische stoom boot iemand van een anders gewissen dood gered. Op het geroep met een doffe stem z/help" schoot van bovengenoemde booten de bemanning toe en had zij het geluk iemand uit de rivier te redden. De conducteur L. J. M. de Graaff had daarin een ijverig aandeel. De 19jarige jonge dochter D. V., in de gemeente Weert woonachtig, is aan de justitie te Roermond overgeleverd als verdacht het kind, waarvan ze heimelijk bevallen was, ver duisterd te hebben. Aanvankelijk ontkende zij dit, doch toen ontkennen niet langer mogelijk wasbeleed zij het feitalsmede dat hare moeder het kind dat geleefd had in de schuur had begraven. Door de justitie werd nu in hare tegenwoordigheid een onderzoek in loco ingesteld doch men zocht te vergeefs naar het lijkje. Eindelijk bekende ook de moeder van het meisjedat zij werkelijk het kind daar had begraven doch dat zij na de arrestatie barer dochter het lijkje weder had opgegraven en nabij hare woning in het water had geworpen. Vader, moeder en dochter zijn daarna naar Roermond overgebracht. Naar het lijkje wordt nog steeds gevisclu. Heiisden. De minister van oorlog heeft aan den fortificatie-opzichter J. Yan Bel alhier en aan den militairen wachter op het fort bij de Bernsche hoeven H. M. Rookmaker, zijne bij zondere tevredenheid betuigd voor hun loffelijk gedrag bij gelegenheid van de jongste waterramp. Geertruidenberg. Naar wij vernemen, is door de Zuiderstoomtramweg-maatschappij te Breda, aan den minister van waterstaathandel en nijverheid, ten behoeve van den aanleg van den stoomtramweg van Oosterhout naar Geertruiden berg, vergunning gevraagd tot het leggen van rails op den berm van den rijksweg van de brug over de Donge tot deze gemeente. Het voorne men bestaat om op dit gedeelte den stoom als trekkracht tijdelijk te vervangen door paarden, 's Bosch. Weldra zal ook de laatste antieke gevel hier ter stede verdwenen zijn. Men is bezig het huis vde Gapert" op den Hoogen Steenweg te vernieuwen. De gemeenteraad heeft besloten de eerste zinsnedg van artikel 16 vau het reglement van orde voor de vergaderingen van den raad in dien zin te wijzigen, dat de notulen der vorige ver gadering voortaan tweemaal 24 uren vóór elke vergadering worden ter visie gelegd en niet meer worden gelezen, tenzij een der leden geheele of gedeeltelijke voorlezing verlangt. Boxtel. In de raadsvergadering van Vrijdug j.l. was op voorstel van den eersten wethouder Van Lieshout, beslotenden aanleg van den kunstweg St. Oedenrode - Schijndel - Boxtel te steunen, en wel in dier voege, dat Boxtel voor zijne rekening zal nemen dat gedeelte van den weg, dat op zijn grondgebied komt, wanneer de aaulegkoseen hiervan d« som van f 5000 niet te boven gaan. Reeds vroeger had Boxtel voor

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2