Nummer 25. Zondag 27 Maart 1881. 4e. Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. De grieven van den heer Van Iersel. BUITENLAND. Frankrijk. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. „Gelijk recht voor allen" is en Wij houden er geen twee maten en twee gewichten op na. Gemeenteraad van Waalwijk. Si De Echo van kt Zuiden, IJ UUU I ivivj Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Zooals uit onderstaand verslag van de Woensdag gehouden gemeenteraads-vergade ring blijkt, heeft deze, op voorstel van den heer Van Iersel, besloten, eene advertentie tol oproeping van een hulponderwijzer aan de openbare school alhier, niet in onze courant te plaatsen. Dat voorstel was gemotiveerd door de vol gende grievendie blijkens de stemming door vijf leden gedeeld werden lo. dat de „Echo* zich tegenwoordig meer bezig houdt met ingezonden stukken om de twisten van het dijkbestuur te Heusden gaande té houden 2o. dat genoemd blad satyren opneemt op den gemeenteraad 3o. dat het advertentie» plaatst, die in „Uijlenspiegel" te huis behooren. Wat de twee eerste punten betreft, h'et zal wel geen betoog behoeven dat 'daarvan aan een blad geen verwijt kan gemaakt war den; de handelingen toch van dijk- en ge meentebesturen zijn publiek domein ieder burger heeft het recht daarover, hetzij mon deling, hetzij schriftelijk, zijn gevoelen te doen kennen en het behoort dus zeker tot de taak van een nieuwsblad dusdanige stuk ken op te nemen. De voorsteller zelf moet hiervan ten volle overtuigd zijn en had dus die grieven die geen g r i e v e n z ij n, gerust achterwege kunnen laten daar hij ze toch aangehaald heeft moet hij daarmede een ander doel gehad hebbenmisschien is het 't volgende Reeds vóór de openbare vergadering wist men ons te vertellendat een plan de campagne tegen de „Echo" was opge maakt. De heer Yan Iersel schijnt begrepen te hebben, dat het, om tegenover het publiek wat meer e c 1 a t te maken wenschelijk was behalve de zes stemmenwaarop hij rekenen kon, nog een paar leden voor zijn voor stel te winnen. Hiertoe moesten de twisten van den dijkstoel en een ingezonden stuk buiten verantwoordelijkheid der redactie dienst doen. Indien dit het plan van den heer van Iersel geweest isdan is hethoe goed ook overlegd totaal misluktde heeren, op wie het gemunt waslieten zich niet vangen en het bleef bij de zes stemmen. Ook deze zes begrijpen wij nietdaar wij de schriftelijke bewijzen in handen hebben dat er onder zijndie ZELE anonieme stukken inzonden waarin hunne mederaads leden gehekeld werdenzij kunnen dus on mogelijk in ons het mindere afkeuren, als zij zich aan zwaardere vergrijpen altijd vol gens de opvatting van den heer Van Iersel, schuldig kennen. Wij hebb n bepaald medelijden met per sonen, die zoo hunne overtuiging p ijs geven en tegen deze in zich als partij werktuig laten gebruiken. Dat zij zich in deze dubbelzin nige positie niet op hun gemak bevinden, beseffen wij ten volle; zij kunnen echter gerust zijn, wij zullen hen, zelfs niet aan hunne vrienden verradenevenmin als wij er ooit toe zullen te brengen zijnom de inzenders van andere artikels of advertentiën te noemen. De ongegrondheid der beide eerste grieven meenen wij volkomen aangetoond te hebben; rest nu de derde de p i c e de resis tance van des heeren Van lersel's philip- pica. Ook deze kan niet gemeend zijn tenminste als de heer Van Iersel en de vijf medestemmers consequent zijn. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal ter plaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscnland worden alleen aangenomen door het advertentie, bureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per reg_ Vroeger toch heeft men nooit van hunne verontwaardiging vernomen als in ons blad, ol in audereartikels voorkwamen waarin personen op minder gunstige wijze beoordeeld werden; ook niet, toen in ons blad zekere advertentie voorkwamwaarin een onzer geachtste ingezetenenop zijn zachtst ge nomen in een hatelijk daglicht werd gesteld. Integendeelverschillenden spraken toen hunne goedkeuring en bewondering uit. In weerwil van dit alles moet de Echo nu toch gestraft worden voor het plaatsen van de advertentievoorkomende in het nummer van Donderdag 10 Maart jl., voor wier inhoud de redactie in geenen deele aan sprakelijk kan gesteld worden; maar het geldt nu een der vrienden. Wij zullen ons echter hierdoor niet laten intimideeren en ons niet laten overhalen om aan den eene te weigeren wat wij voor den ander dedenvooralwanneer het, zooals in de geïncrimineerde advertentie, onloochenbare feiten betreft, die in verband staan met zaken reeds door derden op publiek terrein gebracht. b 1 ij f t onze leus. Verliezen wij hierdoor bij sommigen wij zullen er ons in troosten in de overtuiging dat wij in den strijd tegen partijschap ge steund worden door alle onpartijdige en zelf denkende personen. Niet dat wij advertenties, als waarover de heer Van Iersel spreektgaarne plaatsen het tegendeel is waargaarne zagen wij ons in de toekomst hiervan verschoond. Maar worden zij ons aangeboden en de opname er van geeischtdan zullen wij ons niet laten leiden door de overwegingvan welke zijde de aanbieding komt. OPENBARE VERGADERING van Woensdag 23 Maart n.m. 7 uur Afwezig de heer Van der Klokken. Voorzitter de heer Van Es. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat is ingekomen een bezwaarschrift van den heer L. Van der Kolk, tegen zijnen aanslag in den hoofdelijken omslag; hij geeft in overweging deze zaak met gesloten deuren te behandelen. De heer Van der Heijden zag ze liever ia het openbaar behandeld, daar de heer Van der Kolk in eene herberg gezegd heeft, dat de se cretaris en twee leden van den raad hem aan geraden hebben tegen zijnen aanslag te recla- raeeren, daar er dan de helft wel af zou gaan. De heer Timmermans "indt in het door den vorigen spreker aangevoerde juist aanleiding om de zaak met gesloten deuren te bespreken. Hiertoe wordt besloten, waarna de rergadering in geheime zitting overgaat. Nadat de openbare zitting hervat was, bracht de voorzitter ter tafel een schrijven van den heer Corneli'sen, hulponderwijzer aan de openbare school alhier, waarin hij tegen 1 Mei a. s. zijn eervol ontslag als zoodanig verzoekt, als zijnde hij aangewezen om voor de lichting van dit jaar als militien in dienst te treden. Het gevraagde ontslag wordt zonder hoofde lijke stemming eervol verleend. De voorzitter zegt, dat het noodig zal wezen bij advertentie eene oproeping te doen om in de vacature te voorzien; hij stelt roor die te doen plaatsen in de Prov. Ct en in het Schoolblad en die oproeping te doen op het vroeger salaris Van f 600. De heer Van der Heijden zou de advertentie ook in de Echo wenschen te zien opgenomen. De heer Van Iersel is er tegen. Dat blad houdt zich tegenwoordig meer bezig met inge zonden stukken, om dp twisten van het dijkbe stuur te Heusden gaande te houden om een satyre te geven op den gemeenteraad en voor advertenties, die in Uijlenspiegel te huis behoo ren; geen hulponderwijzer zal in dat blad eene advertentie zoeken, of hier of daar niet een plaatsje open is. De heer Van der Heijden vindt het door den vorigen spreker gezegde zeer overdreven. Het ingezonden stuk, waarop hij doelt, is zeker r.iet van Uijlenspiegel, maar wel van de brave partij alhier afkomstig; dat de inhoud van zekere ad vertentie den heer Van Iersel niet bevalt, kan wel gebeuren, maar dit is daarom nog niet met anderen het geval; spreker meent, dat dc Echo tegenwoordig zooveel gelezen wordt en zoo al gemeen verspreid is, juist om de stukken, die er in voorkomen; want de meeste lezers geven meer om critiek dan om politiek. Spreker handhaaft zijn voorstel. De voorzitter brengt in omvraag of de adver tentie zal geplaatst worden in de Echo of niet. Voor stemden de heeren Van Heijst Qui- rijns, Timmermans en Van der Heijden; Tegen de heeren Van Riel, Van Baal, Rubbens, Zijlraans, Van Iersel en de voorzitter. Hierna wordt besloren de oproeping alleen te doen in de twee door den voorzitter voorgestelde couranten, en op dezelfde jaarwedde. De voorzitter deelt mede, dat door het dag. bestuur een schrijven is gericht aan de verschil lende corporatien van liefdadigheid alhier; hij laat voorlezing geven van de daarop ingekomen antwoorden, en van een concept-missive haar aanleiding van die antwoorden, aan heeren ged. staten. Het concept wordt goedgekeurd. De heer Timmermans verzoekt namens de commissie voor de leekenschool een crediet van f 25.tot het houden eener prijsuitdeeling. De voorzitter vindt dit zeer billijk; hij spreekt in de vleiendste bewoordingen, zoowel over de leerlingen als over de onderwijzers. Op voorstel van den heer Van Heijst wordt de gevraagde som bij acclamatie toegestaan. In den ministerraad zegevierde de partij die bij de beslissing over de wijze van stemming zich onzijdig wil houden. Dat is juist wat Gambetta verlangd heeft doch waar Ferry tegen was. Hij had de departementsgewijze manier willen bestrijden. De commissie van onderzoek in zake generaal De Gissey beschuldigd van onwille keurige deelneming aan het verduisteren van staatspapieren heeft de overtuiging gekregen dat de generaal van alle aansprakelijkheid moet worden vrijgesproken. De vier Parijsche dagbladendie zich goedkeurend hadden uitgelaten over het ver moorden van den Czar van Rusland, de „Intransigeant" o. a., redacteur Rochefort zijn veroordeeld tot geldboeten van 1000 a 2000 francs. Twee redacteurs kregen daarenboven 6 maanden gevangenisstraf. In plaats van wijlen Clinchant is generaal Lecomte tot militair gouverneur van Parijs be noemd. De prefect van politie Andrieux is in openbaren oorlog met den Parijschen gemeente raad die kpm in eene buitengewone zitting wilde interpelleeren over de veiligheid der hoofd stad iets waartoe Andrieux aan den raad het recht ontzeide. Andrieux verscheen dus niet in ds vergaderingen zond ook niet den secretaris generaal der prefectuur als zijn gemachtigde. Hij had echter een jong menscli, zijn particulie ren secretaris v naar de raadszitting gezonden ora aanteekeningen te houden. De voorzitter heeft dezen -daarop door een der deurwaarders doen verzoeken de zaal te verlaten. In de'veeartsenijschool te Lyon, waar de kweekelingen reeds voor eenigen tijd bij den directeur Chaveau geklaagd hadden over den druk van een der leerarenPouget geheeten kwam het voor eenige dagen tot ongeregeldheden. De kweekelingen zeiden de gehoorzaamheid op en doortrokken den tuinal roepende„weg met den directeur Chavpau Weg met Pouget Hierna tiokken zij naar hunne slaapkamers, die zij met barricades versperden sloegen de ven sterruiten in en wierpen de meubelen hunner slaapkamers in den tuin. De directeur liet ten laatste politie en militairen komen. Deze sloten de toegangen tot de slaapkamers af en namen vervolgens de kweekelingen in verzekerde be waring. De prefectdie zich ook naar de veeartsenijschool had begeven vroeg den minister van onderwijs instructie hoe te handelen. Naar luid van een telegram, door „Havas" openbaar gemaaktis de veeartsenijschool ge sloten en zijn de kweekelingen naar huis ge zonden. Kolonel Paris, de commandant der Parijsche brandweer, heeft in de „Revue politique et littéraire" een artikel geschreven over den brand van de magazijnen van de Printemps. Hij wijst er op dat de meeste groote maga zijnen van Parijs gevaar loopen een dergelijk lot te ondergaan. De verschillende houten be schotten die men er bij db geleidelijke uitbreia ding heeft gemaakt, de groote openingen daarin, de ascenseurs de gaspijpen de lichte stoffen die er opgestapeld liggen alles werkt de snelle verbreiding der vlammen in de hand. Hij raadt daarom als voorbehoedmiddel aan de verschil lende afdeelingen 's nachts met ijzeren deuren te sluitenelectrisch licht in plaats van gas te gebruiken en te zorgen voor voldoende water leiding op alle verdiepingen, enz. Voorts wil hij dat het gemeentebestuur bij de vijf bestelde nieuwe brandspuiten nog twee andere alsmede 2000 nieuwe waterkranen laat maken, zoodat men op welke plaats het zij de spuiten terstonds kan laten werken. Was de brandweer op die wijze ingericht geweest, dan zou, naar de heer Paris met cijfers aantoontde schade bij den brand van de Printemps in geen geval meer dan 300.000 fr. bedragen hebben. Het is te hopen dat de Parijsche gemeente raad spoedig het noodige geld voor die verbe teringen verleenen zal. De Italiaansche opera te Nizza is door brand vernield. De bluschmiddelen waren niet toereikend. Volgens de periodieke opgaaf van de firma Lynch Fréres, te Bordeaux, is er sedert een maand veel leven in den uitvoerhandel van wij nen, en deze zal zonder twijfel nog levendiger worden zoodra de aflevering van jonge wijnen begonnen zal zijn. De wijnbergen hebben door de strenge koude in Januari veel geleden, en in de streken, waar de witte wijnen groeien, zijn de jonge ranken bijna alle bevroren, waardoor de aanstaande oogst zeer veel zal lijden. De Medoc-wijnen en nog eenige audere soor ten zijn gelukkig gespaard gebleven. De produ centen stellen dan ook hoogere eischen. Bij het station Bondy, op den Franschen Oosterspoorweg, is de locomotief van een trein door het stooten op een ledigen waggondie zich midden op den weg bevond, ontspoord en in aanraking gekomen met een anderen trein die van den tegenovergestelden kant kwam aan rijden, en welks locomotief nu mede van de rails geworpen werd. Vier en twintig personen werden gewond bij het ongeluk, en twee hunner zeer ernstig. Een der laatsten is reeds overleden. Hoe de ledige waggon op den weg kwam te staan is nog niet opgehelderd. De brand in den schouwburg te Nizza, is veroorzaakt door eene gas-ontploffing. Reeds zijn sr 50 lijken gevonden. Toen het gas ont plofte, heerschte er volslagen duisternis in de zaal. Er heerschte een vreeselijke paniek en alge meen gedrang. De matrozen van het eskader maakten zich zeer verdienstelijk bij het redden. Ten 10 ure was men het vuur meester. Vele

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 1