Spanje. Rusland. Engeland. Amerika. BINNENLAND. Duitschland. UITVOERING EN. slachtoffers behooren tot de arbeidende klasse, daar de bezoekers in de hoogste rangen nog niet gekomen waren. De baszanger Coteoin is dood. De zangeres Bianca Donnadiche ontsnapte, De impresario Strakosch is licht gekwetst. Overal zijn inschrijvingen geopend. De politie heeft te Madrid buiten de barrière der stad een geheim depot van 1600 geweren ontdekt. Aan de justitie is hiervan kennis ge geven. uitbetaald. Het beheer van staatswege over de gelden en goederen Yan het bisdom Paderoorn is aan den kapittel-vicaris Drobe overgedragen. Ir. het bisdom Osnabruck bestond geen staats beheer. In ons vorig nummer deelden wij onder de laatste berichten de voorwaarden mede van den vrede tusschen Engeland en de Transvaal. De laatste conditie dat Wood niet zou avanceeren schijnt door de Boeren eerst met groote moeite te zijn verkregen. Naar uit onder scheidene berichten blijktwerd door de Engel- schen oorspronkelijk verlangd eene militaire demonstratie te Heidelbergden zetel van het tegenwoordig bestuur der Boeren, benevens de aanstelling van een Engelsch administrateur aldaar maar tegen dezen eisch verzetten de Boeren zich zoo nadrukkelijk en eenstemmig dat \\ood het noodig achtte aan de regeering te seinen blijkens de uitkomst met het gevolgdat deze vernederende voorwaarde werd ingetrokken. Mogelijk is het natuurlijk dat Engeland in deze wat overvraagd heeftmaar dat het die voor waarde liet vallen getuigt toch van zijn goeden wil. De koninklijke commissie komt te Heidelbersr bijeen. Wood begeeft zich eerstdaags derwaarts. President Brand bevindt zich in het kamp der Boeren. Hij en Joubert hebben eene laatste bijeenkomst gehouden om nog eenige onderge schikte punten te regelen maar eene vredelie vende beslechting is zeker. Zoo kunnen dan de Boeren zeggen, dat ze hunne vrijheid herwonnen hebben met het zwaard. Maar tevens moet erkend worden het verblijdend verschijnsel dat er nog recht is ook in de politieke wereld en dat Engeland thans recht gedaan heeft. Zeker niet in die mate als velen schijnen verwacht te hebben maar zeker zoo veel als met zijne waardigheid overeenkwam. Hoogst verstandig deden de Transvalers met het gebodene genoegen te nemen. Ze ontvangen meer dan ooit verwacht was en in de oogen der wereld vernederde Engeland zich reeds ge noeg. Gisteren vertiok nog een schip met troelen uit Portsmouth naar Natal. Denkt u hun figuur, het figuur van Roberts, wanneer ze daar aankomen. En voor de Transvalers komt ook nog wel eens een dag om af te schudden wat thans misschien als last op hunne schouders wordt gelegd. Moest net groote Rusland indertijd niet smadelijk de Zwarte Zee voor zijne schepen zien sluiten? Wie van het rechte oogenblik gebruik maakt die gelukt veel. Rumanie is er en Servie en Montenegro om bet te bewijzen. De bedrijvers van den aanslag in Mansion- House zijn nog altijd niet bekend en hebben hun overmoed zoo ver gedreven dat zij een nieuwen aanslag aangekondigd hebben. De lord- mayor en leden van de administratie hebben verscheiden brieven ontvangen waarin verklaard wordtdat een tweede aanslag niet mislukken zal. Voorzorgsmaatregelen zijn genomen om te voorkomendat deze bedreiging verwezenlijkt worde. Naar uit Londen wordt bericht is op den zuid-ooster spoorweg, tusschen Folkestone en Dover een groot gedeelte van den weg ingezakt, waardoor het verkeer op die lijn volkomen is gestremd. In het Lagerhuis deelde Chamberlain mede dat Nederland de uitnoodiging tot de suikercon ferentie had afgeslagen en Frankrijk tot toe treding slechts bereid was onder voorwaarde dat iedere onderhandelende mogendheid vooruit hare bewilliging geeft tot gemeenschappelijke samenwerking tot afschaffing d^r premiën en daarbij tot opheffing der beperkingen van den invoer. Engeland had geantwoord niet bereid te zijn den invoer door beschermende of com- penseerende rechten te beperken. Gladstone zeide aangaande de Transvaal dat Wood en de Boeren overeengekomen waren dat men van beide zijden niemand lastig zou vallen wegens politiek partij kiezen. Roberts zou aan de Kaapstad een telegram ontvangen om niet naar Natal te gaan maar per mailboot naar Engeland terug te keeren. Wood zou he* opperbevel behouden. Het getal troepen in Natal zou onverzwakt blijven tot het einde van den arbeid der commissie. Het garnizoen aan de Kaap zou versterkt worden door een kolonne artillerie en ammunitie. Tusschen de bladen van St. Petersburg en de oude Moskouer Courant is een strijd ontbrand naar aanleiding van een artikel dezer laatste over de wenschelijkheid om den zetel des bewnuls en van den Czar naar de oude hoofdstad over te brengen waar het veel veiliger is en de ware geest van 't Russische volk zich beter openbaart. De St. Peterburgsche bladen bestrijden dit denk beeld met de grootste felheid. De Golos bevat een brief van den hoogleeraar Martens over de hedetidaagsche beschaving en den koningsmoord. In dat schrijven betoogt hij de noodzakelijkheid der afschaffing van het onbeperkt recht van asylwaardoor b. v. Zwit serland, Frankrijk en Engeland ware broeinesten worden van aanslagen tegen bet leven der mo narchen. Dien toestand wenscht hij opgeheven te zien en alle statenwier belangen immers solidair zijn, moeten daartoe menewerken. Schoon de politie te St. Petersburg in de laatste dagen hare waakzaamheid verdubbelde heeft ze toch niet kunnen beletten dat onder het hoofdkussen van den nieuwen keizer een verzegeld schrijven werd neergelegd aldaar door Z. M. gevonden waarin de aanvoerders der Nihilisten hem sommeeren binnen zes weken aan Rusland eene grondwet te schenken daar zijn dood anders zeker is. 't Is stellig niet de rechte manier om den Czar tot het verleenen van hervormingen te bewegen. Veeleer het tegenovergestelde. Zekere kolonel Roberts, van Titesville in Pen sijlvanie, heelt een contract aangegaan met de beroemde Baldwin locomotieffabriek, waarbij hij zich verbindt een locomotiet te maken, die 128 kilometer in het uur kan loopen en die deze snelheid over een afstand van 160 kilometer kan volhouden. Men kan zich, altans bij benadering eenig denkbeeld vormen van de snelheid, die bereikt moet worden, wanneer men nagaat, dat een af stand als van Amstsrdam naar Emmerik (123 kilometer, binnen het uur moet .doorloopen worden. De locomotief moet 38 ton wegen, en als curiositeit valt nog te vermeldenj, dat de wielen (uitgenomen de drijfwielen) van de loco motief en van den tendervan papier zullen gemaakt worden, omdat dit materiaal daartoe beter dan ijzer of staal geschikt is. Op last van den Chilieenschen bevelhebber is de Peruaansche haven Callao thans weder voor den handel geopend en daar tot dusver uit een ingesteld onderzoek gebleken is dat de beriehten omtrent torpedo's, die de Peruanen er o-elegd hadden, overdreven waren acht men de haven volkomen veilig voor de scheepvaart. De bijhavens van Callo, Chrorillos, Ancon, Chancay enz. zijn echter weder gesloten. Ook de havens van Zuid-Peru zullen waarschijnlijk, als de oorlog voortgezet wordt, opnieuw ge blokkeerd worden. Met ingenomenheid begroeten wij deze nieuwe onderneming en wenschen heeren ondernemers den besten uitslag toe. De Staatscourant bevat eene kennisgeving van den minister van waterstaathandel en nijverheid dat met 1 April in werking treedt de wet van 25 Mei 1880 (Staatsblad no. 88), tot instelling eener rijkspostspaarbank. Alle postkantoren en de voor den dienst der spaarbauk aan te wijzen hulpkantoren der pos terijen zijn belast met aannemen van gelden, ter belegging in de rijkspostspaarbank en met het doen van terugbetalingen. Elke inlage moet minstens 25 cent bedragen. Ten einde ook het terzijde leggen van kleinere bedragen gemakkelijk te makenzijn aan de kantoren kosteloos formulieren verkrijgbaar ingericht om daarop vast te hechten 20 fran keerzegels van vijf cent. Zoodra het formulier geheel gevuld isen dus eene waarde van een gulden vertegenwoor digtkan het als eene gewone inlage worden aangeboden. Alle inlagen worden door de postbeambten ingeschreven in een spaarbankboekje dat kos teloos wordt afgegeven. De eerste inlage moet door den inlegger persoonlijk volgende inlagen kunnen ook door een ander geschieden. Terugbetalingen kunnen alleen aan den in legger zeiven of aan zijn gemachtigde plaats hebben. Inlagen en terugbetalingen kunnen ook ge schieden aan een .ander post- of hulpkanter dan datwaar het spaarbankboekje is afgegeven. Van de inlagen wordt eene rente uitgekeerd van 2.64 ten honderd, gelijkstaande met 11 cent van elke honderd gulden in eene halve maand. Die rente wordt elk jaar in het spaar boekje bijgeschreven. De staat waarborgt zonder eenig voorbehoud aan de inleggers de teruggave hunner inlagen en de betaling der verschuldigde renten. Voor verdere inlichtingen vervoege men zich aan de postkantoren en aan de voor den dienst der spaarbank aangewezen hulpkantoren, alwaar, tegen den prijs van vijf centverkrijgbaar zijn exemplaren der bovengenoemde wet en van liet daarop betrekking hebbende koninklijke besluit. Voor den dienst der rijks-postspaarbank wor den o. a. aangewezen de nagenoemde hulpkan toren der posterijen, te: Druilen, Erp, Etten, (Noordbrabant), Fijnaart, Gilze, Heesch, (Geld.), llilvarenbeek Hooge Zwaluwe Kessel Loon op ZandMierlo Oedenrode (St.) Oud- Gastel Princenhage RosmalenRucphen Schijnde!Someren Terheiden Uden, Valkens- waard, Vlijmen, Vught, Waspik-, Werkendam. Wouw, Zundert (Groot en Klein). WAALWIJK. Op Zondag 27 Maart 1881, des middags 12 ure, zullen door de Nieuwe Harmonie op de bovenzaal van den heer A. N. Van Riel de volgende stukken worden uitgevoerd 1. Les Enfants de la Troupe marsch Steenebruge. 2. Soldatenlustmarsch, J. Werkman. 3. Potpourri de l'opera Ales- sandro Stradela, Flotow. 4. Jagerslustgalop Kiesler. Z M. de Keizer is Dinsdag zijn 85ste levens jaar'ingetreden. Het feest werd ditmaal wegens den rouw om den Czar, zeer stil gevierd. Bij deze gelegenheid bespreken de bladen opnieuw het plan, ter herinnering^aan de mis lukte aanslagen eene „votiv-kirche" te bouwen, als te Weenen is geschud. Maar van de be- noodigde 600.000 mark is nog slechts de helft bijeen. De minister van eeredienst heeft aan de nieuw benoemde kapittel-vicarissen te Paderborn en Osnabruck bekend gemaaktdat zij zijn vrijgesteld van den eed. Aan beide bisdommen zullen de toelagen uit 's lands kas weder worden Tilburg, 26 Maart 1881. De uitslag der door de Noordbrabantsche stoomtramweg-maatschappij den 21 Maart 1881 gehoudene aanbesteding van het bouwen van magazijn met woning, wagen- en locomotief- remisen met werkplaats en eenige verdere wer ken is H J. Jansen te Maasbracht f 14.360. A. G. Huijkes te Hedel f 12.774.—, Th. Gusten- hoven te Tilburg f 12.611.—, Janssen-Waijers te Tilbur» f 12.476.—, W. Nieuwenhuizen te Sprang 12.000.—C. van Eijk te Tilburg f 11.800.L. Franken te Tilburg f 11.342.—, C. J. Broeders te Tilburg f 11.066.—H. Dusée te Tilburg f 11,995.—, P. van Riel te Tilburg f 10.990.en W. A. Claassen te Tilburg f 10.989. Het werk is aan den laagsten inschrijver toe gewezen. (Te laat ontvangen voor het vorig nummer.) Waalwijk, 26 Maart 1881. Bij Kon. besluit is dat van 13 Febr. 1881, no 5, waarbij mr. F. X. Luyben is benoemd tot lid van den Raad van State op diens ver zoek ingetrokken en is tot lid yan den Raad van State benoemd mr. H. J. Smidtoud-min. van justitie. Bij de algemeen lieerschende klachten over slechten gang van zaken is het ons een waar genoegen te kunnen mededeelen dat er in onze gemeente een nieuwe tak van industrie in exploit tatie zal komen-. Naar wij namelijk met zeker heid vernemen zijn de heeren C. Hoffmans Zonen alhier van planeen zeepziederij op te richten. Aan de tweede kamer is een adres gericht door het bestuur van het waterschap den Polder van Oijen (provincie Noord-Brabant), om de bemiddeling der kamer in te roepen opdat het door haar toegestanemaar door de eerste kamer verworpen subsidie aan dat waterschap alsnog worde verleend. Uitvoerig wordt in dit adre3 uiteengezet al wat met betrekking tot de doorbraken in den linker Maasdijk is voorgevallen. Omtrent den te Smeermaas gepleegden moord meldt men nog Het schijnt, dat de moordenaar zich in den kelder had schuil gehouden tot de weduwe te bed was. Hij moet echter kort daarop den moord gepleegd hebben. Dit blijkt uit de om standigheid dat de lamp die zij gewoon was vóór ze insliep uit te blazen bij het ontdekken van haar lijk nog brandde. Er heeft tusschen den moordenaar en het slachtoffer eene worste ling plaats gehaden de moordenaar heeft haar een kleedingstuk om het hoofd geslagen om haar hulpgeroep te smoren. Dat zij het mes heeft willen atweren blijkt uit hare verwonde handen; een harer vingers heeft eene diepe snede en de top van een tweeden vinger is afgesneden. De vermoorde had drie sneden in den halsde eerste ter linkerde tweede ter rechter zijde de derde vlak van voren bewees dat de moor denaar met eene vaste hand en voorzien van een scherp mes zijn wandaad heeft verricht. De keel toch was iu één ruk geheel doorgesneden en het mes slechts op het wervelbeen gestuit. Dinsdag ochtend hield de rechtbank van Tongerengeadsisteerd door de drie naastbij wonende Belgische geneesheeren eene lijkschou wing. In de woning kon men duidelijk het spoor van den moordenaar volgen hij heeft op de kousen in een bloedplas gestaan en den afdruk zijner voeten op de vloeren achtergalaten. Toen hij de woning verlieten wel door een venster in het achterhuis, had hij weder zjjpe schoenen aangetrokken. Van dat schoeisel zijn de in drukken in den tuin ontdekt. Men rekent dat er ten naaste bij 7 h 800 fr. aan comptanten in de woning aanwezig waren deze zijn ver dwenen. Een huisvriend van wijlen haar echtgenoot was na diens dood haar yriend ep raadsman gebleven. Deze, Maandag ochtend het huis gesloten ziende blijven zeide tot een buurman: Ik weet niet wat er bij juffrouw Breuls hapert; daar moet ik het mijne van hebben. Misschien is haar iets overkomen en heeft ze een toeval gekregen. „Ze moet toph op zijn", antwoordde de buurman. „Ik heb het achterraam zien opstaan." „Dan ga ik door het open raam binnen", zeide de huisvriend. Een oogenblik nadat hij aan dat plan gevolg had gegeven kwam hij ontsteld de woning uithij had het lijk der verslagene onder het beddegoed voor het ledikant gevonden. De vermoedelijke dader van den moord 19 zekere Hubert Alosgeboren te Schimmert (Limburg), oud 39 jaarzonder beroep of vaste woonplaats. Hij is te Luik gearresteerd op aanwijzing en met behulp van Van Egtmond wachtmeester der maréchaussee, en Van dave ren brigadier-majoor der rijksveldwacht, beiden te Maastricht. i Alle overtuigstukken zija in het bezit aer justitie. De moordenaar zal voor het hof van assises te Tongeren terecht gesteld worden, daar, gelijk gemeld is de weduwe op Belgisch grond gebied woonde. De moordenaar heeft reeds bekend. Nicolaas K., beambte aan het postkantoor te Zierikzeeis met ruim f3000 uit de kas van dat kantoor spoorloos verdwenen. De politie doet streng onderzoek naar zijn verblijfplaats; vermoedelijk wil hij naar Amerika vertrekken. Door het katholieke liefdewerd "Oud Pa pier" is dezer dagen weder de belangjijke som van f4000 afgedragen, Sedert het bestaan der Vereeniging bracht het door haar ingezamelde oud papier reeds f 14,000 op ten behoeve van den Paus. Reeds meermalen is de aandacht gevestigd op de tentoonstelling van wol en alle manufac turen of machineriën die daarmede maar eenigs- zins in betrekking staan welke van Juni tot October a. s. in het kristallen paleis te Londen zal gehouden worden. In Engeland wekt^ zij in hooge mate de belangstelling en ook uit Neder land zijn verscheidene inzendingen aangekondigd. De rijke Londensche gilden laten bij deze gelegenheid mede iets van zich hooren. Het gilde der lakenfabrikanten (company of cloth- works) looft niet minder dan zestien gouden medailles uit, waarvan vier die vooral op het verven van laken en wollen stoffen betrekking hebben. Een gouden medaille wordt uitgeloofd voor het beste stuk gebleekt fianeldat gebleekt is zonder gebruik van zwavelzuur in eenigen vorm bij het wasschen met zeep of alkali mag de stof niet geel worden en het bleekingsproces moet uit een handelsoogpunt toepasselijk zijn. Tien gouden medailles zijn bestemd voor artike en geheel van Engelsche wol (d. i. van Groot- Brittanie en Ierlandniet van de koloniën) ge maakt namelijk voor het best geweren tafel kleedmannen zomerkleeding, mannen winter- kleeding, broekstoffen, zomer overjassen, winter overjassen, dameskleding, dames zomer- en wintermantels of jacketten en dames ulsters. Ook het gilde der manufacturers (drapers company) heeft een som toegestaan voor speciale prijzen en andere Londensche gilden, die iets met de textil-industrie hebben uit te staan wenschen hetzelfde te doen. Al deze extra prijzen worden, wel te verstaan, uitgeloofd buiten en behalve de medailles en diploma's die door de directie van het kristallen paleis worden uit* gereikt, Tot 1. April a. s. kan men zich alsnog aan- melden. Het adres daarvoor isden lieer r. -U Simmonds, Superintendant of the International exhibitions, Crystal Palace, Sydenham, Lon don S. E. Loonopzand. De tramkwetstie alhier is uit gemaakt heeren ged. staten hebben aan den wensch van velen toegegeven. De Kerkstraat zal dan niet tot doodsche stilte gedoemd zijn, de tramweg zal haar de passage niet ontnemen, Het lid van het gemeentebestuur, hier woonachtig, heeft zich in het belang en tot genoegen van dit deel der gemeente sterk met de zaak bemoeid, wat zeker wel een stootje ten goede zal gegeven hebben. De contra-adressanten, gerugsteund door eenige handteekeningen van niet belang hebbenden uit de buitenwijken, die natuurlijk in den Bosch voor belanghebenden moesten dienst doen hebben hun doel niet bereikt, 't Ware ook te bejammeren datom den wille van een paar personen of om wille van het vermeende groote gevaar (de straat is toch breed genoeg) aan het billijk verlangen der Kerkstraatbewoners niet ware voldaan geworden. Qf het den tegenr werkers kwalijk te nemen is dat is eene andere zaak -. het hemd is nader dan de rok. Waspik. Als bewijs dat de scheepsbouw in deze gemeente bij andere plaatsen niet behoeft terug te staan kan dienen dat alhier werden te water gelaten twee nieuwe aakschepen als: een van de werf Yan den heer J. de Graaf, groot 160 tonnen voor schipper L. Tak alhier, en het andejre de werf van den heer P, A. Ruijtenberg, groot 140 tonnen, voor schipper A. Kamp, van Raamsdonksveer. D ckundigen roemen zeer de krachtige en nette bouvorde dier beide vaartuigen. Oistcrwijk, 24 Maart. Bij de herstemming voor een li I van den gemeenteraad werden uit gebracht 145 geldige stemmen waarvan de heer A. Bérkelmans pr 80 en J. IVepiraers fiij bekwam, zoodat de heer A. Berkelraar,s gekozen is. Eergisteren ontstond alhier een brand, welke echter spoedig gebluscht was. Zeker iemand heeft van de verwarring gebruik gemaakt, om eenige kledingstukken ®P S0H4 \c vreemden. 's Bosch 22 Maar. Met ingang van 1 April is het tractement van den commissaris van politie gebracht op f2000; de betrekking van hoofd commissaris blijft onvervuld terwijl in den loop des jaarp zullen vyorden aangesteld een inspecteur en een adj. inspecteur. 23 Maart. Heden deed het gerechtshof uitspraak in zake P. K., 53 jaren gemeente en onbez. rijksveldwachter te Raamsdonk be klaagd vpn om ontvangen giften daden te hebben nagalaten die zijn plipht hen* gebood te doen,

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2