Duitschland. Oostenrijk. Turkije. Griekenland. Rusland. BINNENLAND. laatste van hare vuurwapenen gebruik heeft ge maakt. Drie personen werden gedood en 32 gewond, van welke 4 gevaarlijk. De Natalsche berichtgevers van the Stand, en Daily News hangen een hartroerend tafereel op van den wanordelijken toestand waarin de Transvaal op het oogenblik verkeeren zou. Uit gewekene Engelschen en Hollanders, die na den vrede naar hunne hoeven terugkeerden, vonden die in beslag genomen en waren, om hun leven te redden genoodzaakt opnieuw naar Natal uit te wijken. De Boeren hielden zich volstrekt niet aan de vredesvoorwaarden en wilden zich niet voegen naar de bevelen van het drieman schap. Joubert altijd volgens de correspon denten wordt door de Boeren beschuldigd dat hij hen verraden heeft en een vrede gesloten, waardoor het doel van den oorlog niet is be reikt, enz. Een rondreizend verslaggever van de Times in de Transvaal meldt uit Standertou, dat de troepenmacht der Boeren gedurende het beleg wisselde van 300 tot 1500 man. De Engelsche bezetting, met inbegrip der vrijwilligers, telde 400 man. Er begon gebrek te komen aan proviand, maar desnoods had men het kunnen uithouden tot einde April. De correspondent zegt dat de algemeene meening der Boeren is, dat de geheele Transvaal hun onvoorwaardelijk moet teruggegeven worden met het recht om de bezittingen der uitgeweke nen verbeurd te verklaren. Aan de Times wordt uit Durban geseind, dat Woods terugkeer naar Pretoria zonder ge leide, als eene rockelooze daad is afgekeurd in eene meeting te Newcastle gehouden dooi aau Engeland getrouw gebleven uitgewekenen. De tijdingen uit Basutoland luiden ongun stig. De Basutos zijn in grooten getale ver schanst en de koortsen teisteren het Engelsch kamp. Het bericht omtrent een gevecht bij Pretoria is nog niet bevestigd en wordt hoe langer hoe meer onwaarschijnlijk geacht. Op Donderdag 31 Maart j. 1. werd de city van Londen voor het eerst bijna geheel door electrisch licht verlicht. Des avonds te 8 uur werd het ontstoken, en terstond schitterde de geheele city in een zee van licht. Het effect was grootsch. Het was alsof de zon niet was ondergegaan, en wie het gezien heeft zal het niet licht vergeten. De lampen van het oud systeem Jablochkoff schenen als nachtlampjes, vergeleken bij het krachtige licht van de lampen van Siemens en van de Anglo American Brush Company. Het schoonst verlicht waren het Mansion House plein, waar twee kolossale lam pen, 80 voet hoog, waren aangebrachtdoch vooral de naar King William Street gekeerde zijde van London Bridge. Naast het standbeeld van koning Willem was ook een 80 voet hooge Siemens lamp aangebracht, welke de zelf door zes lampen verlichte London Bridge prachtig deed uitkomen. Het effect op de Theems, was prachtig. Het licht van de gioote Siemens- lampen is zoo sterk, dat men er niet naar kan zien, maar de groote verhevenheid van het iicht doet die sterkte, als men langs de straten wan delt, minder gevoelen. De city was den geheelen avond vol menschen. Zelden is zij zoo vol bij de Lord Mayors Show of bij andere feestelijkheden. Men kon zich slechts in ééne richting bewegen, zoo groot was de drang van menschen en rijtuigen. De lord mayor van Londen heeft op alle muren der stad biljetten laten aanplakken, waarbij door de regeering een belooning van 400 pond wordt uitgeloofd voor het aanbrengen der plegers van den aanslag op Mansion House en gratie wordt toegezegd aan iederen medeplichtige, die nuttige aanwijzingen zal geven. Volgens Figaro ken men er nu bijna niet meer met een pakje over straat gaan zonder door een menigte dilettant-politieagenten oplet tend te worden nagegaan, en brengt ieder pakket, dat teu huize van een of ander ambtenaar be zorgd wordt, daar een panischen schrik teweeg. Een Engelsch zendeling Milura die het koninkrijk Dohomey, aan de Westkust van A- frika bezocht, verhaalt dat de aloude menschen- offers daar nog altijd in gebruik zijn. Terwijl hij te Abomey, de hoofdstad, "ertoefde, vierde men daar weder zulk een offerfeestwaarbij honderden inboorlingen op de wreedste wijze omgebracht werden. Het land staat onder Fransche bescherming en wordt geregeerd door koning Gelele. Milum heeft met dezen vorst onderhandelingen aange knoopt over het vestigen van eene zending te Abomey, in de hoop daardoor een menschelij&er geest onder het volk te brengen. Het voorstel Windthorst tot het nemen van internationale maatregelen tegen den vorsten moord is eenigszins gewijzigd, bij den Duitschen rijksdag ingediend en thans zeker van de onder steuning van alle partijen. De rijkskanselier wordt daarin uitgenoodigd zich met de andere regeeringen te verstaan over de uitlevering van vorstenmoorders of zulken die hjt voornemens waren. Oostenrijk zou reeds voor de zaak ge wonnen wezen en Frankrijk zou ook niet voor nemens wezen zich te onttrekken. De voltrekking van het huwelijk tusschen kroonprins "Rudolf van Oostenrijk en prinses Stefanie van Belgiëom geldige redenen uitge steld is thans definitief bepaald op 10 Mei eerstkomende. Szegedin heeft in gevaar verkeerd van opnieuw door de Tlieiss overstroomd te worden. De buitendijk die nog niet voldoende voorzien is dreigde te bezwijken in welk geval, evenals den vorigen keeralles onder water gezet zou zijn. Men heeft echter het gevaar weten af te wenden en het water begint reeds weer te vallen. Zondag namiddag heeft een vreeselijke aard beving nagenoeg de geheele stad Cnios en ver scheidene omliggende dorpen op het Turksche eiland van dien naam verwoest. Er zijn vele personen gedood of gewond. De bevolking kam peert op het veld. Ook te Syra en Smyrna zijn schokken waargenomen maar schade hebben zij niet veroorzaakt. Te Athene moet Zondag de aangekondigde wapenschouwing zijn gehouden waarbij de nieuwe vaandels aan de troepen zijn uitgereikt. Terstond daarop trokken zij naar de grenzen. De rejeeri^g, dus heet het acht eene bijeen- roeping der kamers onnoodig omdat ze toeli wel weet dat deze slechts de volledige uitvoering wenscht der Berlijnsche besluiten. Koumoundoures denkt er anders over. Hij wildat men de voorstellen der Porto zal aan nemen. Zijn aftreden is waarschijnlijk. In eene gemeenschappelijke nota zullen de mogendheden Griekenland aansporen wijs te wezen. Gelijk men veet, i9 op last van den nieuwen Czar te St. Petersburg later geschiedt het misschien ook in andere Russische steden een buitengewone raad ingesteld die den gou verneur der stad zal ter zijde staan. De ver kiezingen daarvoor zijn reeds afgeloopen. Zij hadden plaats volgens het trappenstelsel. Eerst kozen de bewoners der 228 stadswijken elk een vertegenwoordigeren uit die 228 werden toen 25 raadsleden en 25 plaatsvervangers benoemd. Gisteren kwam de raad voor het eerst met den gouverneur bijeen. Deze deelde aau de leden mededat voorshands de volgende veiligheids maatregelen zouden genomen worden. Op alle wegen die naar de hoofdstad voeren, zuilen slagboomen worden opgerichtwaarbij aanteekening zal worden gehouden van alle rei zigers die zich naar de hoofdstad begeven. Zij zullen moeten opgeven waar ze log^eren. Op de spoorweg-stations zal vanwege de poli'ie controle worden geoefend. De aankomende personen kunnen slechts door tussehenkomst van de politie een rijtuig krijgen om hen naar de stad te brengen. Wanneer dit nog maar is wat voorloopig zal geschieden wordt het verblijf te St. Petersburg er niet aangenamer op en zal men er misschien veiligermaar zeker ook veel minder tevreden wonen. Met toejuiching is door den raad aangenomen een voorstel van een der leden dat de raad uit zijn midden om de beurt de personen zal aan wijzen die toezicht zullen houden op den weg dien de Keizer gaat of rijdt. Als er maar geen nihilst in den raad werd gekozen Te St. Petersburg hebben weer verscheidene arrestaties plaats gehad. Zoo is in hechtenis genomen zekere Kibaltschitsch die bekent de bommen welke den 13den Maart gebruikt zijn, gemaakt te hebben. Veder is te Odessa inge rekend de nihilist Kobosew de pseudo-melk- hamlelaar uit de kleine Sadowajastraat, in wiens huis een mijn werd ontdekt. Hij moet een van de lastigste en gevaarlijkste sujetten wezen. De St. Petersburgsche berichtgever van Daily News zegt, dat een van de gezondste levensteekenen van het nieuwe bestuur is het duidelijk aan 't licht tredend voornemen om te bezuitiigen op de kolossale uitgaven van het hof. De uitgaven heet hetzullen van elf tot op drie inillioen roebels worden verminderd. Ook in andere opzichten moet de nieuwe Czar reeds getoond hebbendat hij geenszins den ouden sleur deukt te volgen en onderscheidene ambtenaren die op plichtverzuim of nalatigheid werden betrapt, moeten reeds in de gelegenheid zijn geweest zulks duidelijk te bemerken. Naar de LonJer.sche Standard beweert zal de Czar in den loop van den zomer te Ems een samenkomst hebben met de collega's van Duitsch land en Oostenrijk. Waalwijk, 6 April 1881. „Licht en nog eens licht In dat woord is het streven van onzen tijd wel eenigszins ge kenschetst. Op welk gebied wordt al niet naar licht gezocht? Maar toch nog wel het meest op het gebied van het licht zelf. Al wat op dat terrein geschiedttrekt terstond de aandacht van heel de wereld, en de grootste man zal voor ons zijn de man die ons het best* en goedkoopste licht verschaft. Goedkoop is een noodzakelijke voorwaardewant de realistische richting van onzen tijd verbindt aan al het moois terstond cijfers en vraagt vooralwelk voordeel is er aan verbonden? De nieuwe, onlangs in gevoerde albo carbon verlichting ondervindt de waarheid van dat beweeren en daar wij in deze nieuwe methode het goede met het practische, liet financieel gunstige vereenigd zien, achten wij ons geroepen daarop in aller belang te wijzen. De albo carbon verlichting is eene methode van gasverlichtingwaarbij de vlam veel hoogere lichtkracht verkrijgt, de kosten der verlichting dalen de soort van licht het witte licht zooveel mogelijk nadertde ontwikkelde warmte minder is, en de producten der verbranding veel minder schadelijk werken dan die der gewone gasver lichting. Cijfers zijn welsprekend, Wij zullen daarom cijfers doen spreken na onze lezers de verzeke- ring gegeven te hebbendat die cijfers het resultaat zijn van een nauwkeurig onderzoek. Ons blad gedoogt niet den kleinen toestel en de aangewende stoffen breedvoerig te beschrijven. Wij vermelden alleen, dat deze verlichtings methode vrij is van elk gevaar en dat zij ge makkelijk overalwaar gas gebrand wordt aangewend kan worden. YVij constateerden het volgende De brander no 2 geschikt voor de meeste gevallenverbrandt per uurbij gebruik van gewoon gas, 110 liter. Bij aanwending van het nieuwe systeem gebruikt diezelfde brander 95 liter per uurdus besparing van ruim dertien en halve percent, ln het eerste geval is de lichtsterkte gelijk aan die van 5 kaarsenin het tweede geval gelijk aan die van 24 kaarsen. Dat hoogere liehtverraogen wordt verkregen door het gebruik der goedkoope stof, die in de kleine toestellen gebracht wordt en die naphtaliue (niet te ver warren met naphta), ook wel steenkolenteer- karafer, deka-octyl enz. geheeten wordt. De gemelde cijfers zijn het gemiddeld resul taat van acht verschillende onderzoekingen. Bij het gebruik van grootere branders, noodig in lokalen waarin laat gebrand wordt, als kof fiehuizen, enz., en waar dan na middernacht weinig drukking bestaat, is het resultaat minder sprekend. Daarvoor vonden wij met brander no 5 het volgende Gasgebruik oud systeem, zwakke drukking, 100 liters per uuridem, Albo Carbon systeem idem 93 idemlichtsterkte, oud systeem, 8 kaarsenlichtsterkte Albo Carbon systeem 15 kaarsen. In elk geval dus nog een aanzienlijke bespa ring in gas en eene groote winst in lichtkracht. YVij meenen dat ook voor het laatstgenoemde geval nog wel iets gedaan kan worden, waardoor ook dan de voordeelen in overeenstemming ge bracht zullen worden met die vaa het eerst besprokene geval. Maar in elk geval bespaart men aan gas en wint men aau licht. De onderstaande kostenbeiekening diene verder tot aanbeveling van het stelselde gasprijs is daarbij gemiddeld op 10 cent per kub. el be rekend terwijl de naphtaliue berekend is tegen den kostenden prijs van 70 cent per kilogram: voor het oude stelsel: 110 liter a 10 ct. per kub. el 1.1 cent. voor het albo carbonstelsel95 liter a 10 cent 0.95 cent. gebruikte grondstof 4 gram a 70 ct. p. kilo 0.28 cent. 1.23 cent. Voor den prijs van 1.1 cent heeft men vijf kaarsenlichtvoor dien van het tweede geval 24 kaarsenlichtd. i. voor het eerste geval kost het licht van een kaars ruim een vijfde centvoor het tweede geval slechts ongeveer een twintigste cent. Het komt ons voor dat die cijfers de nieuwe verlichting voldoende aan bevelen om niet eens te spreken van de voor deelen, strak reeds door ons genoemd, bestaande in wit licht, geiinge warmte-ontwikkeling, on schadelijke verbrandings-producten enz. De nieuwe methode zal o. a. toegepast wor den in een der zalen van het café Krasnapolsky te Amsterdam. De toepassing is voorts des avonds te zien in het magazijn van de firma Van der Eist Co, Singel bij de Heisteeg. (N. v. d. D.! graanhandelaar v. B. te Breda, ex- léverancier van het rijkheeft zijne poging tot omkooping van den kapitein-intendant v. G., werkzaam aan het departement van oorlog, duur moeten bekoopen. De arronü.-rechtbanK te 's Hage heeft Maan dag in deze zaak, verleden week iu bijzonderheden medegedeeld, een veroordeelend vonnis gewezen. De wetenschap van den beklaagde, dat de heer v. G. als lid der keuringscommissie zou optreden wordt door de rechtbank o. a. afgeleid ten eerste uit de omstandigheid dat het v. B. bekend was, dat de eerste getuige in het algemeen, d. i. voor het geheele jaar benoemd was tot lid der keurings commissie; ten tweede uit het verzoek van be klaagde aau meergeraelden kapitein om niet zoo streng bij de aanstaande keuring te zijn. Ten aanzien van de door den bekl. ontkende bedoeling der toezending van net bankbiljet van f 100 werd overwogen, dat deze ontkentenis in strijd is met de verklaring voor den rechter commissaris te Breda, welker gedeeltelijke her roeping de rechtbank niet aannemelijk is voor gekomen. Voorts achtte de rechtbank de verklaring, dat beklaagde het geld had verzonden met het uit sluitend doel om zijne erkentelijkheid voor de hem betoonde toegefelijkheid te bewijzen, in strijd met de omstandigheid, dat de handelingen van kapitein v. G. nimmer aanleiding gaven om van erkentelijkheid te doen blijken. De feiten als bewezen aannemende verklaarde de rechtbank v. B. schuldig aan poging tot omkooping van een openbaar ambtenaar, en veroordeelde hem te dier zake tot een celstraf van 6 weken en eene geldboete van f 50.met verbeurdverklaring van tiet bankbiljet van f100 ten behoeve van de godshuizen te 's Hage. Een gevolg van den op 1 April ingevoer- deu geraeensckappelijken dienst der Zuider stoomtramweg-maatschappij en de staatsspoor wegen te Breda heeft zich reeds dadelijk een zeer levendig verkeer geopenbaard in het vervoer van vrachtgoed per truc naar Oosterhout. Het levert een zeer eigenaardig gezicht op een goe- derenwaggon op trucs langs den weg en door de straten zich te zien voortbewegen. Sedert Maandag zijn reeds 11 waggons met vracht goederen uit Parijs met bestemming naar die gemeente op deze wijze vervoerd geworden. De Londensche correspondent van de N. Rott. Ct. bericht dd. 1 April des avonds lk ontvang daar even eene inlichting, die de houders van Peruanen, ook in Nederland, on aangenaam zal treffen. Men herinnert zichdatbij den grooten diefstal van fondsen op weg tusschen Londen en Parijs o. a. ook werd gestolen een groot bedrag (100.000 pd. st. nominaal) 5 pCts. Peruanen. Bij de inlevering, nu onlangs ter registratie, bij de firma Martin Co. alhier, is gebleken, dat de handige dieven, of anders de handige helers van het gestolene, door kunstige verval- sching der nommers er in geslaagd zijn het geroofde weder in omloop te brengen. De zessen zijn in nullen, de drieen in achten veranderd. Gisteren werden, zoo ik hoor, bij de veertieu- daagsche liquidatie hier ettelijke der gestolene bonds afgeleverd. De heeren Martin weigeren nu de echtheid der ingeleverde bonds te garan deeren. De prachtige boerenwoning Altena te Moordrechteigendom van den heer G. A. van Houweninge Gz. en bewoond door den bouwman Verboomis een prooi der vlammen geworden. Door den stormwind aangewakkerdstond in korten tijd alles in brand. Het vee is voor het grootste deel bewaard een hengsteen varken eenige kalveren en ook nog een twee of drietal koeien kwamen in het vuur om. Van den in boedel is voor weinig gered. De oorzaak is niet bekend. Op den spoorweg ouder de gemeente Hoeven (N. B.) isterwijl de wegwerkers aan het schaften waren met boosaardig opzet een stuk rail dwars over den weg gelegd. De trein, die kor'en tijd daarna kwam aanstoomen on derging wel een hevigen schok en bekwam eene kleine beschadiging aan de machine maar kon gelukkig zonder vertraging in den dienst blijven doorstoomen. De daders zijn nog niet ontdekt. Te Rosmalen geraakte Zaterdag namiddag een timmermanwerkzaam bij den aanleg van den Zuidoosterspoorwegdoor onvoorzichtigheid tusschen de buffers van een Zandtrein. Inwen dig zeer gekneusd werd hij naar het gasthuis te 's-Hertogenbosch overgebrachtwaar hij spoedig orerleed. Te Breda is bij het binnenkomen van trein 42 de treinsmid Simons overredende man is doodelijk gewond. Te Zeist is een belangrijke boschbrand ontstaandie bedwongen werd door de man schappen van de rijdende artillerie uit Amers foort en van het bat. mineurs uit Utrecht. En was men het vuurdat zich over eenige uren gaans uitstrektemeester geworden door het omhakken van hoornen. Dezer dagen is bij een geneesheer te Zut- fen een brutale oplichting gepleegd. Aldaar vervoegde zich een vreemd welgekleed heer, die hem gaarne wilde spreken over een kwaal. De vreemdeling werd binnen gelaten en kreeg de gevraagde hulp. 's Middags echter vervoegde zich dezelfde persoon wederom ten huize van den geneesheerdoch daar deze niet te huis waswerd hij evenals 'sraorgens op de studeer kamer gelaten om op den heer des huizes te wachten. Na eenige oogenblikken heeft bij zich daarna verwijderdzeggende niet langer tijd te hebben. Hij schijnt van die gelegenheid te hebben ge bruik gemaaktom zich van toen ongequiteerde rekeningendie de geneesheer 's morgens ge schreven hadmeester te maken. Een dier rekeningen voorzien van de nagemaakte hand- teekeningen van den geneesheer werd bij een ingezetene gepresenteerd en voldaan. Deze echter, verstoord over de vreemde handelwijzebegaf zich 's avonds naar den geneesheer om ophelde ring te vragen ten gevolge waarvan de zaak aan het licht kwam. Door het beleid en den spoed waarmede de politie is te werk gegaan mocht het gelukken den dader reeds den volgenden dag te Deventer in hechtenis te nemen. Een huismoeder te de YVilp verwijderde zich voor een oogenblik uit de woonkamer, om water te halen uit de vaart vóór 't huis. Toen zc plotseling daarbinnen hoort schreeuwen, ijlt ze in huis en vindt haar jongste kind met brandende kleêren. Van schrik viel ze in zwijm en de toeschietende buren doofden het vuur. Het kind was echter deerlijk aan den hals en het gezicht gebrand. Eenige dagen heeft het erg geledentoen is het gestorven, 't Was een aanvallig meisje van derdehalf jaar. Vrijdag morgen is de wisselwachter Pel aan het station te Zwolle gestruikeld en overre den en deerlijk aan beenen en hand verminkt naar het Passantenhuis getransporteerd. Hoe iemand het slachtoffer zou hebben kunnen worden van zijne onvoorzichtigheid blijkt uit het volgende: Een man wandelde op den dijk en stak zijne pijn in den zak zoüder zich te vergewissen dat er geen vuur meer in was. Eenige oogenblikken later vatten zijne kleederen vlam en was et niet spoedig water bij de hand geweest had dit wel licht ernstige gevolgen kunnen hebbel.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2