Nummer 29. Zondag 10 April 1881. 4e. Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLET O N. BUITENLAND. Belgie. De Yerstootene. Frankrijk. Spanje. Engeland. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Si De Echo van het Zuiden, 'r.-Wsan Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal ter plaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitschland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per reg. Maandag en Dinsdag hebben er op twee ver schillende plaatsen in Belgie weder van die treurige rampen plaats gegrepenwaardoor ondanks de groote vorderingen welke de kennis der natuurwetenschappen in onze eeuw gemaakt heeftvoortdurend de kolendistricten geteisterd worden. Maandag eischte een raijnga3ontplof- fing in de Graud-Buisson te Ilornu bij Bergen tien menschenlevens, en Dinsdagnacht een gelijke ramp tusschen Marcinelle en Beaumont bij Char leroi 15 a 20 slachtoffers. In de eerstgenoemde mijn wordt tengevolge van verminderde vraag 's Maandags niet gewerktaan welke omstandig heid het toe te schrijven wasdat slechts '10 manmet het maken van herstellingswerken bezig, zich tijdens de ontploffing in de mijn bevonden. Dinsdag nacht waren echter om streeks 150 man in de mijn Marcinelle-Nord maar het gelukkig toeval dat de gang no 6 waarin de ontploffing plaats hadender den grond gemeenschap heeft met de gang no 12 verschafte aan omstreeks 130 man de gelegen heid r.og in tijds langs dezen weg te ontkomen. Bij het afzenden van het bericht had dc con frontatie nog niet plaats gehad zoodat het aan tal slachtoffers niet met juistheid kon worden opgegeven. Brussel zal dan toch eindelijk weder een burgemeester krijgen. De keuze is gevallen op den heer de l'Eau d'Andrimontadvocaat, kommandant van de chasseurs cclaireurs der na tionale garde en schepen van den burgerlijken stand in welke laatste betrekking bij den heer Van der Siraeten bij diens benoeming tot bur gemeester opvolgde. De nieuwe titularis is een man van vrij gevorderden leeftijd van bezadig de denkbeelden cn algemeen geacht. Onder de gegeven omstandigheden is de keuze zeker ge lukkig te noemen maar toch gelooft men dat die benoeming slechts als tijdelijk beschouwd moet worden en dat spoedig na de verkiezingen van October de heer de l'Eau d'Andrimont voor een jeugdiger kracht zal plaats maken. Generaal van der Smissen die den koning vertegenwoordigd heeft bij de plechtige bijzetting van het lijk van Czaar Alexander II, is terug gekeerd. Naar zijn zeggen heerscht te St. Peters burg eene algemeene ontsteltenis. Overal waant XXXVI. Op Poynings. De zoon van mrs. Carruthers had de leven digste belangstelling in Clara verwektzij zag in hem een jongeling, die het ongeluk gehad hadden trotschen beheerscher van Poynings te mishagen hare liefde bracht intusschen de nieuwsgierigheid tot zwijgen en zij veroorloofde het zich riet, den naam van George in tegen woordigheid zijner moeder of van mi. Carruthers te noemen. Maar in het boudoir van mrs. Carruthers hing een portretdat, zooals zij van mrs. Brooks gehoord hadden zoon harer meesteres voorstelde, toen hij nog een schoone, veel beloovende knaap van tien jaar was. Dit portret had Clara's belangstelling opgewekt niet zoo zeer om de moeder, maar omdat die trekken haar bevielen die groote, heldere, bruine oogen dat lange krulhaardie frische donkere tintdie fiere, vroolijke, vrijmoedige uitdrukking. Eenige malen had zij het gewaagd hare btwon dering van dat portret tegen mrs. Carruthers uit te drukken zij had haar gevraagd of haar zoon nog op dat kinderportret geleek en zijne moeder had daarop met een zucht geantwoord dat George zoo geheel veranderd wasdat men het portret nauwelijks als het zijne zoude er kennen. Zoo waren dan de leden van de aanzienlijke men zich door de nihilisten bedreigd en o. a. worden de fondementen van het winterpaleis nauwkeurig onderzochtomdat men vreest dat dit door de terrorist n ondermijnd is. De nieuwe keizer heeftna een verblijf van slechts weinige dagen dit paleis dan ook weder verlaten en zich weder in zijn kroonprinselijke woning het paleis Anifchkoff, gevestigd. Prinses Juriewa beter bekend onder den naam van Dolgoroucki, de weduwe van den ongi lukkigen Alexander II, die naar Italië vertrokken was gelijk 't heette, ligt te St. Petersburg zwaar ziek. De keizerlijke famillie leeft in voortdnrenden angstde regie ring schijnt verlamd en men weet niet welke maatregelen genomen moeten worden om met succes den vreeselijken vijand te bestrijden die des te moeilijker is te treffen omdat hij feitelijk onzichtbaar is. In zake Tunis voeren zoowel de Fransche als de Algerijnsche bladen een tamelijk oorlog zuchtige taalen duidelijk schemert door dat eene tuchtiging niet van de stroopers alleen maar ook van den Bey wenschelijk wordt geacht. Annexatie-plannen evenwel schijnen niet te be staan gelijk blijken kan uit wat in de Itali— aansche kamer is medegedeeld. Drie Tunesische legerhoofden worden in het Fransche kamp verwacht om te onderhandelen maar er schijnt weinig kans te bestaan op eene schikking. De Fransche regeering daarin gesteund door de openbare meeningneemt maatregelen om krachtig op te treden tegen de stroopers die de grenzen van Algerië Tunis onveilig maken. Met spoed worden troepen ingescheept. Vóór Zondag zullen de vijandelijkheden niet beginnen altijd wanneer de Fransche troependie last hebben ontvangen eene verdedigende houding aan te nemen niet aangevallen worden. In het geheel worden 10,000 man versterking gezonden. Het is nog niet zeker of oorlogs schepen naar Tunis gaan zullen. E-me eventu- eele expeditie derwaarts schijnt bij de mogend heden mindt-r wantrouwen te ontmoeten dan eerst verwacht was. De kamer heeft eenstemmig aangenomen het krediet van zes millioen door Ferry gevraagd voor de expiditie naar Tunis. De gisting onder de Arabieren neemt toe. De Tnnesische ambtenaren ruien de stammen op en verkondigen luidedat Frankrijk het Tune- en rijke familie op Poynings schijnbaar in de beste harmonie, doch ook alleen schijnbaar. Mrs. Carruthers was in den omgang zeer be mind Clara werd gaarne gezien en bewonderd, en mr. Carruthers was immer Mr. Carruthers van Poynings. De onverwachte terugkomst van haar oom van York had Clara niet bijzonder getroffen. Zij stond aan een venster der ontbijtkamer en voe derde hare vogelstoen het rijtuig voorkwam. Zij zag hem komen en bleef kalm aan hare bezigheid toen mrs. Carruthers die een half uur te voren de kamer verlaten had, zoo bleek en verschrikt weder binnen kwam, dat Clara haar vol verbazing aanzag. z/Uw oom is teruggekomen", zeide zij, ,/maar ik ben niet wel en kan hem niet ontmoeten. Doe gij het Clara en zeg hem dat ik mijne kamer houd. Ga mijn kind, verlies geen oogen- blik." z/Ik ga dadelijk", antwoordde Clara, het ven ster verlatende en naar de deur gaande, „maar" „Ik zal u later zeggen wat mij scheelt, maar ga nu, ga", smeekte mrs. Carruthers en h,jt jonge meisje gehoorzaamde zonder verder een woord te zeggen. Een oogenblik later ontving zij haren oom aan den voet van den trap terwijl mrs. Carruthers haar hoed en shawl wegborg, haar japon uittrok, deze door een toiletkleed verving en daarna de komst van haren echtgenoot met een angstig kloppend hart verbeidde. Zou hij misschien haren zoon ont moet hebben Of was hij hem onopgemerkt voorbij gereden? Was het mrs. Brooks gelukt, sisch grondgebied onwettig bezet houdt. De opstandelingen zeggendat zij door de Italianen in hun verzêt gesteund worden. De Fransche kolonie is zeer ongerust. Directe berichten uit Tunis zeggendat de zaken zeer ernstig worden. De Bey verzamelt troepen om den inval der Franschen af te weren, en zegt dat hij zich wil wenden tot de Euro- peesehe mogendheden. Het zal spoedig tot een crisis komen. De senaat keurde het artikel der onder wijswet goed waarbij het lager onderwijs koste loos gesteld wordt. In de kamer werd met 379 tegen 136 stem men besloten over te gaan tot de beraadslaging over de artikelen van de wet op de dienstplich tigheid der congreganisten. De schouwburg te Mon'pellier is tot den grond toe afgebrand. De brand is ontstaan te éón uur 's nachtsna de voorstelling van de Hamlet. Persoonlijke ongelukken hebben er niet plaats gehad. Te St. Denis hebben twee gevangenen Blaise eu Martin, getracht uit te breken. Men had hun aanvankelijk eenige vrijheid gelaten, maar Maandag 11., toen zij de andere gevangenen tot verzet poogden aan te sporen, werden zij tot hun str^f gedurende twee dagen elk in een Cel opgesloten. Woensdag wiltlo dc cipier huil voedsel brengen, maar de vogels waren gevlogen. Blaise had met een mes de ijzeren sraven van het venster weten los te maken en daarop zijn vriend Martin verlost. Zij werden echter spoedig bewusteloos in de gracht van de gevangenis terug gevonden. Zij hadden, den hoofdbewaker ziende aankomen, eeD hoogen muur willen over- klimraen, maar waren naar beneden gestort. De berichten omtrent de overstrooraing luiden allertreurigst. De provinciën Sevilla, Grenada, Huelva, Cordova en andere gedeelten van het zuiden des lands zijn deerlijk geteisterd. Het water en de storm hebben onnoemelijke schat ten nernield. Sevilla alleen staat voor de helft onder water. Iie' staat er veertig voet boven de gewone hoogte. De regeering heeft een harer leden naar die stad gezonden om hulp te ver strekken. Er is een nationale inschrijving geo pend ter ondersteuning van de ongelukkigen. De koning heeft ingeschreven voor 10.000 pe- den lastdien zij haar in haast had opgedragen, ongemerkt en zonder argwaan op te wekken, volvoerd "Zij is in de eene of andere verlegenheid", zeide Clara tot zich zelve, terwijl zij haar oom naar de achterkleedkamer zijner echtgenoot ge leidde. „Wat zou er gedurende zijne afwezigheid hebben plaats gehad Zou het ook met Paul Ward iti betrekking staan De Conferentie. Het was negen uur des morgensin de nette ontbijtkamer op Poynings was de tafel gedekt waaraan mrs. Carruthers de honneurs waarnam. Clara schikte de bloemen, welke de tuinman kort te voren gebracht had en mr. Carruthers las het nieuwsblad waaruit hij nu en dan op zag om een half verbaasden, half ontevreden blik op zijne echtgenoot te slaandie er zoo bleek en angstig uitzag, iets dat mr. Carruthers van Poynings geenszins beviel. Opeens werd de pijnlijke stilte afgebroken door de binnenkomst van een bediende, die zijn heer op een zilveren presenteerblad eene naam- kaarf overreikte. Mr. Carruthers, die bij zijne maaltijden niet gestoord wilde worden, snauwde hem op norschen toon toe„Wat hebt gij daar „Eene kaart, mijnheer," hernam de bediende zeer kalm. „Denkt gij dat ik blind ben?" viel zijn heer hem in de reden. „De kaart zie ik wel, maar hoe komt zij hier „Zij is van een heer, die in de boekenkamer setas, de koningin voor 5.000 en de infante Isabella voor 2500. Door den onderkoning van Ierland is eene proclamatie uitgevaardigd, waarbij all^n, die niet tot het dragen van wapenen gerechtigd zijn worden opsreroepen instrumenten van dien aard, welke in hun bezit zijn, voor den 15 a. s. aan de politie af te leveren. Deze bepaling is van toepassing verklaard op 17 graafschappen en op de steden Limerick, Golway en Cork. Bradlangh, onlangs bij rechterlijk vonnis als parlementslid ontzeteld, moet, behalve dat hij zijn plaats verliest, daarenboven nog 150000 pond sterling boete betalen voor de malen, dat hij onwettig aan de stemmingen heeft deelge nomen. Men gelooft echter wel, dat de boeten hem zullen geschonken worden. Bradlaugh is van plan, wanneer hij herkozen wordt, den eed af te leggen msar sommige conservatieven willen zich daartegen verzetten, omdat Bradlaugh zich openlijk voor atheist uitgeeft. De Natalsche berichtgever van de Standard heeft het nog steeds over de in de Transvaal heerschende regeeringloosheid en het brutale optreden der Boeren tegenover de Engelsche kolonisten pn de HollanrW.he. die loyaal" bleven. Men dreigt hen met de inbeslagneming hunner bezittingen. Vooral in het district Utrecht heerscht oppositie tegen de Boeren-regeering. Te Kaapstad heeft eene anti-Hollandsche demonstratie plaats gehad. De beeldtenis van Gladstone werd verbrand en men wierp de gla zen in aan de bureaus van de Zuid-Afrikaan en the Cape Argus. Koning Theebau van Birmah heeft een leger van 1000 man uitgezonden om een inval te doen in het naburige Manipur. Dit land staat onder Engelsche bescherming; maar hij is van oordeel dat Engeland nu te veel oorlogen heeft om zich met de zaak te bemoeien. Iiij wil daarom van deze gelegenheid gebruik maken om een lastigen nabuur ten onder te brengen en zicii door plundering als anderszins geld te verschaffen voor den oorlog met Siam, die hem te waehten staat. Met den bouw van den tunnel tusschen Dover en Calais gaat het flink vooruit. De beide hoofd personen, de overste Beaumont en de kapitein wacht", gaf de bediende ten antwoord. „Ik heb hem gezegd dat gij aan het ontbijt waart, doch hij verlangde te wachten en gaf mij deze kaart." Mr. Carruihers zag zijn bediende wantrouwend aan, doch deze bewaarde zijn stalen kalmte, zoodat de gestrenge heer eindelijk zijn lorgnet ter hand nam de kaart las en er den naam op vond „Mr. Dalrymple" en daaronder met potlood geschreven „van het ministerie van binnenlandsche zaken." „Ik zal dadelijk komen", zeide mr. Carruthers, terwijl hij voor den spiegel trad en zijne vader moorders in de hoogte trok. Daarna verliet hij de kamer met krakenden tred. Mr. Dalrymple had zich gemakkelijk in een stoel gezet, waaruit hij opstond, toen mr. Car ruthers binnentrad. Hij was iemand van eene lange gestalte met een kaal hoofd en had tot verbazing van mr. Carruthers een vollen, bruinen baard. De heerscher van Poynings wist wel dat zulk een baard door de Engelsche aristocra tie even goed gedragen wordt, als door vreem delingen en landloopers, maar het was hem o-eheel onbegrijpelijkdat de regeering zwak genoeg zijn kon hare ambtenaren het dragen van zulk een baard toe te laten Nog eenmaal beschouwde hij de kaart, om zich te overtuigen, dat hij inderdaad een regeeringspersoon was, en toen hij zich daarvan overtuigd had trachtte hij zijn misnoegen te overwinnen maakte eene buiging en wees deu vreemdeling een stoel aan. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 1