Italië. Turkije. Rusland. Amerika. BINNENLAND. Ingezonden stukken. Kantongerecht Waalwijk. Handelsberichten. UITVOERING EN. English vnn het kon. genie-korps, houden thans 3 afdeelingen arbeiders gedurende 24 uren ach ter elkander geregeld bezig. Zij rekenen dagelijks 30 roet te zullen afwerken, als alle werktuigen verbeterd zullen zijn. De koker, die gemaakt wordt, is 7 voet in doorsnedeen gaat door kalkgrond, die zoo hard is, dat tnureu of be handeling met cement onnoodig geacht werden. Alleen last van het indringende water maakte tot dusver het werk wat mceielijk. Een krach tige pomptoestel aan de monding van den tunnel verwijdert dat water. De lauweren, die de Franschen en Engelschen met dien tunnel zullen oogsten, doenzoo zegt de Monde de la science et de l'industriede Amerikanen niet insluimeren. De Yankees wil len nog meer doen; een kinderspel is die tunnel onder het Kanaal, vergrieken bij een transat- lantischen spoorweg. Een tunnel onder zee zou te kostbaar en te lang zijn; dat soort van rnol- lenwerk is goed voor het oude Europa; de Yankees zullen een ijzeren koker van 5600 kilometer lengte en 8 meter middellijn op den bodem der zee doen zinken en spoortreinen daardoor doen loopen. Om den ontzaggelijken druk van meer dan 200 atmosfeeren, die op die diepte heerscht, te weerstaan, zullen de wanden van den ijzeren koker 50 centimeter dik wor- kcn. Dg k.v»k.gi *«i lu sruiienvan 5U meter lengte elk, worden verdeeldhet moeielijkste deel van het werk zal zijn, het doen zinken van die stukken, doch daar is al iets op gevonden: vijf van deze sectien zullen op pontons worden gesteld en ter plaatse aaneengesoldeerd worden, waarna de uiteinden hermetisch zullen worden gesloten; vervolgens zal dit stuk van 250 meter lengte met behulp van stalen kettingen worden gezonken; duikers, die tegelijkertijd omlaag gaan, zullen de stukken van 250 meter verbinden, tot zoolang de Iersche kust zal bereikt zijn. Edison, die natuurlijk van de partij is, ver zekert, dat met een electrische locomotief van zijn vinding de overtocht in 50 uren zal geschie den. De kosteu van aanleg en van rollend materieel worden geschat op 800 millioen dollars. Edison verzekert verder, dat deze ontzaggelijke ijzeren buis van zelve de noodige electrische strooraen zal voortbrengen en de trekkracht niets zal kosten In de kamer heeft maandag minister Cairoli, in antwoord op eene interpellatie, verklaard, dat het bericht, volgens 'twelk Frankrijk en Enge land iets omtrent Tunis zijn overeengekomen, ongegrond is. Men kan, dus vervolgde de minis ter aan Frankrijk het recht niet betwisten om ongeregeldheden te onderdrukken als thans aan de Algerijnsche grenzen hebben plaats gehad. Aan Italië en Engeland heeft Frankrijk ten stelligste verklaard dat het niet voornemens is. zich van Tunis meester te maken en in deze bepaalde verklaringen behoort menzeide de *rinia(oi>} voriroun^u to otcllon* Door sommige afgevaardigden, die deze ver klaring onvoldoende achtten is eene motie van wantrouwen tegen het kabinet voorgesteld. Bij de behandeling dezer motie stelde Zanar- delli Donderdag voor het debat te verdagen. Dit voorstel werd aangenomen door het kabinet, maar deor de kamer verworpen met 192 tegen 171 stemmen. Cairoli verzocht toen de zitting te schorsen, daar het ministerie 's Konings beve len wenschte te vernemen. Men meldt uit Rome, dat eene indentieke nota, welke door de mogendheden aan Grieken- lands regeering overhandigd zal worden de mededeeling behelst, dat de mogendheden het tegenwoordig voorstel in de plaats van de be sluiten der Berlijnscbe conferentie stellen. In geval Griekenland dat voorstel aanneemt, beloven de mogendheden haar tusschenkomst ten behoeve van eene loyale naleving harer verplichtingen door de Porte. Ingeval Griekenland het voorstel van de hand wijst, zal het alleen dc verantwoor delijkheid en de gevaren, daaruit voortvloeiende, dragen. Een berucht rooverMinguzzi Omobono, van Riolo, is dezer dagen in handen- van het gerecht gevallen. De bladen deelen een aantal bijzonderheden mede omtrent de talrijke rooverijen waardoor deze bandiet een paai jaren lang angst en schrik in het rond verspreidde. Minguzzi kwam twee jaren geleden van de galeien, waar hij een straftijd van tien jaren had doorgebracht. Hij wer.dde toen voor het land te willen verlaten, vroeg en verkreeg een pas voor Zwitserlandmaar bleef en werd de schrik der omstreken van Forli, Faenza en Imola, waar hij diligences aanviel, reizigers beroofde en allerlei euveldaden pleegde. In November van dat jaar overviel hij graaf Porzi op den weg van Castel Bolognese, hield hem twee dagen en nachten gevangeu bracht hem daarna, met slecht3 een metgezel, terug naar de plaats waar hij hem gevangen genomen had, ging naar Lugo om den losprijs van f2500 bij de gravin in ontvangst te nemen en keerde, na in vrijheidstelling van zijn gevangene naar de omstreken van Forli terug. Bij Modigliana overviel hij een gezelschap kooplieden maar moest onverrichter zake af trekken, wegens de tusschenkomst der politie, die hij met geweerschoten begroette. Te Riolo wilde hij in een molen inbreken, maar vond de deuren gesloten en wreekte zich daarvoor door den molenaar te vermoorden. Hij nam den zoon var; den rechter van Bri- sigbella in de onmiddellijke nabijheid dier plaats gevangen en hield hem zeven uren verborgen, totdat men hem den gevraagden losprijs had gebracht. Kort daarna had hij een an leren aanslag beraamd, in den omtrek van Peuza, maar de politie werd gewaarschuwd door een ongetcekenden brief en verijdelde het plan. Een paar dagen later vond men bij Imola he lijk van een man liggen met een papier aan den armwaarop geschreven stond„zoo worden verraders gestraft." De gevangenneming van den geduchten Min guzzi heeft onder de bewoners der s'reekgioote blijdschap verwekt. Alle plaatsen op het eiland Chios werden door de vreeselijke aardbeving verwoest. Niet minder dan 40.000 personen zijn zonder onderkomen en lijden broodgebrek. Het aantal slachtoffers bedraagt 4000 over het geheele eiland en 1000 ailecn in de stad Chios. Men heeft daar reeds 400 lijken van onder het puin te voorschijn gebracht. De dorpen Sarkiis, Caliniassia en Vassilio- nicoververato hebben het meest geleden. Nog altijd worden er schokken waargenomen. Alle bewoners hebben hunne huizen verlaten en hou den verblijf in het open veld. Vanwege de re geering zijn onmiddellijk geneesheeren, levens middelen, tenten, enz. naar de ougelukkigen gezonden De ellende is er onbeschrijfelijk gron*. Onder de puinhoopen moeten nog een aantal gewonden op hulp liggen te wachten. Ieder doet wat hij kan om de ongelukkigen bij te staan, maar het aantal helpers is zeer onvoldoende. Een groot deel van het garnizoen van Srairna is naar Chios vertrokken tot wegruiming van de puinhoopen van alle kanten komen giften in, maai nog lang niet genoeg voor den vreeselijken nood. Het eiland Chios dat tegenwoordig tot Azi atisch Turkije behoort, ligt in de Aegeische zee, niet ver van de kust van Anatolië. Zooals men weet is Chios een der zeven plaatsen, die aan spraak maken op de eer de geboorteplaats van Homerus te zijn men wijst er nog een grot aan waar de blinde dichter meermalen vertoefd moet nebben. De voornaamste producten van het vruchtbare eiland zijn wijn olie katoen zijde en vooral mastiek; zijn voornaamste handel bestaat in gedroogde vruchten vee en zout. De bevolking van Chios, 60 a 70,000 zielen, waarvan een vierde gedeelte de hoofdstad Chios bewoont bestaat grootendeels uit Turken. Vóór den Griekschen vrijheidsoorlog had het eiland ongeveer 130,000 bewoners meest allen van Grieksche afkomst, die grootere voorrechten genoten dan hun landgenooten gewoonlijk werden toegekend en in zeer welvarende omstandigheden verkeerden. Maar in 1822 hebben de Turken, om hen te straffen voor hun aandeel in den oorlog het eiiand verwoest, en 40,000 menschen door het zwaarddikwijls op wreedaardige wijzegedood en de bevolking tot 16,000 teruggebracht. Uit de acte van beschuldiging tegen de Rus sische vorstenmoorders (Russakoff, c. s.) blijkt o. a., dat R. die de eeste bom heeft geworpen en terstond daarop gevat werd bij zijne arrestatie zoo kalm was dat hij den keizerdie uitriep „Goddank ik ben ongedeerd gebleven toevoegde: „Moet God nu al worden gedankt Inderdaad volgde kort daarop de tweede ontploffing, waarbij de keizer zoo gewond werd dat hij het woord: „help 1" nauwelijks meer uitbrengen kon. Verder blijkt, dat de bommen waren-. blik ken doozen gevuld met nitro-glycerinedat althans de eerste in een witten doek was ge wikkeld en dat de persoon die de tweede bom wierpnaar alle waarschijnlijkheid de man is die in het hospitaal overleed zonder zijn naam te willen noemen. Kibaltschitsch heeft bekend al de bommen te hebben vervaardigd. Hij moet op aanwijzing van Sophie Perowskajadienu de aanslag geluKt ishet volstrekt niet meer noodig acht te zwijgen zijn gearresteerd en Kibaltschitsch schijnt ook nog al spraakzaam te wezen, zoodat de politie weer links en rechts aan 't arresteeren is. Velen evenwel gelooven nietdat de gear resteerde nihilisten ooit de volle waarheid zeggen omtrent hunne organisatie. De weduwe van keizer Alexander II (vorstin Dolgoroucki) heeft zich geheel van de wereld teruggetrokken. Zij heeft heur haren bekend wegens hunne fraaie kleur en dichtheid laten afknippen en dit kostbaar hoofdsieraad eigenhandig in de groeve van den Czar gelegd die tijdens zijn leven zegt meneens in scherts of in ernst een dergelijk verlangen had te kennen gegeven. Rijkelijk is zij door Alexander in zijn testament bedacht. Tot minister van openbaar onderwijs is benoemdin plaats van den tot seuator gepro moveerden Saburoffbaron Alexander Nicolai vroeger chef van het burgerlijk armbestuur in den Kaukasus. Een niet onbelangrijke beslissing is door het hooggerechtshof der Unie in een mormonenzaak genomen. Het lagere gerechtshof had een Mor moon wegens bigamie veroordeeld op getuigenis van baar, die naar de wet der Unie als zijn wettige vrouw moest worden beschouwd. De wet van Utah echter verbiedt de wettige vrouw getuigenis af te leggen ten gunste of ten nadeele van haar echtgenoot. Op dien grond heeft het hooggerechtshof het vonnis gecasseerd. Het erkent dus de wet van Utah als niet in strijd met de wetten der Unie en verhindert daardoor feitelijk vele vervolgingen wegens bigamie. Het gerechts hof geeft te kennen, dat het congres der Unie in deze zaak heeft te voorzien en van zijn be voegdheid moet gebruik maken om de wetten in de gebieden te wijzigen of te vervangen. Op Zondag 10 April 1881 des middags 12 ure, zullen door de Nieuwe Harmonie op de bovenzaal van den heer A. N. Van Riel de volgende stukken wordeu uitgevoerd 1. Le Printemps. Wagenaar. 2. Maria-Walzer. Kiesler. 3. Souvenir de Campine, fantaisie champêtre. Michel Krein. 4. Souvenir de Namur. Michel Krein. Waalwijk, 9 April 1881. Woensdag bij den aanvang der zitting van de tweede kamer heeft de minister van financiën schorsing verzocht van de verdere beraadslagingen over de rentewetdaar de beslissingen die gis teren genomen zijn onvermijdelijk grooten in vloed zullen uitoefenen op de werking der wet, zoo die tot stand komten al dadelijk eene omwerking van verscheidene bepalingeu in het ontwerp vorderen. De minister vonfd zich ver plicht de gevolgen dier besluiten in ernstige overweging te nemenen na te gaan of en op welke wijze daarin zal kunnen worden voorzien. De debatten over de rentewet zijn derhalve geschorsttegen 1 uur werd de zitting hervat ter behandeling van kleinere wetten. Onder hendie deze week met gunstig gevolg examen afleerden voor hulponderwijzer, is ook de heer P. J. J. Gerris alhierleerling der normaalschool te Besoijen. Door de watersnood-commissie alhier is aan den wachtmeester der marechaussee Van Schuppen een prachtige revolver vereerd als blijk van waardeering der diensten door hem bij den jongsten watersnood bewezen. Aan de manschappen der onder zijne bevelen staande brigade is eene gratificatie toegekend. Woensdagmiddag is te "sHertogenbosch een vergadering gehouden van 70 hoofdingelanden vau het waterschap Noordoostelijk Noordbrabant ter behandeling van het regeerings-voorstel. Door den heer Coolen werd voorgesteld in de f 300.000 voor bijzondere werken niet op te nemen de kosten van een kanaal te 's Hertogen bosch noch van irrigatiesluizen. De heer van Teeffelen deed een voorstelom de machtiging aan het bestuur na afkondiging der wet niet als gesloten te beschouwen. Beide voorstellen werden aangenomen. Daarna stemden 67 leden voor het regeeringsvoorstel2 hielden zich buiten stemming. Bij de Dinsdag te Oosterhout plaats gehad hebbende verkiezing van een lid voor den raad en plaats van wijle den heer S. Fick, is benoemd de heer P. C. Fick met 323 van de 346 uit gebrachte geldige stemmen. De kamer van koophandel en fabrieken aldaar heeft zich tot gedeputeerde staten dezer provin cie gewend tot ondersteuning van het verzoek van den heer Jos. Leveltom vergunning tot den aanleg en de exploitatie van een stoomtram weg van Sleeuwijk over Almkerk Emmikhoven en Dussen tot Gappelle. Deze tramweg zal aansluiten aan een aan te leggen tramweg door de Langstraat en aan de reeds in exploitatie zijnde lijn Breda-OosterhoutGeertruidenberg. Den 7den dezer werd door het gerechtshof te 's Hertogenbosch Johan Baptist Oerlemaus smokkelaar te Tilburg, wegens manslag tot 10 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Hij had in bloede zonder de minste aanleiding, zijn mede- smokkelaar Petrus Meeuwisser.uit zijn huis gehaald en met een mes drie doodelijke wonden toegebrachttengevolge waarvan deze korte oogenblikken daarna overleed. In de noordelijke provinciën gaat de prijs van het rundveebehalve die van vet vee ge voelig naar beneden. Onder de boeren in de streken, waar weinig hooi meer in voorraad isbestaat, nu het weer bij voortduring guur blijft weinig opgewektheid om vee te koopen. Om dezelfde reden wer.schen anderen te verkoopen. Op het gehucht het Straatje onder Kaats heuvel is Donderdag avond een huisje afgebrand. De brand is vermoedelijk in den schoorsteen ontstaan. Te Utiecht zijn op het terrein van het station van den Nederlandschen Rijnspoorweg gouden en zilveren voorwerpen gevonden. Dit onderzoek was geschied naar aanleiding van eene bekentenis van den dief van kerksieraden uit eene R. C. kerk te Antwerpen, die kortgeleden was gearresteerd. Het bedoelde terrein wordt op laat van den officier van justitie streng be waakt. Donderdag middag werd te Utrecht een arbeider door den centraal trein het been afge reden. Na door twee geneeskundigen te zijn verbonden, werd de gekv etste naar het zieken huis vervoerdwaar waarschijnlijk het been geamputeerd zal moeten worden. Babijlonienbroek5 April. Heden avond omstreeks half tien brak op het gehucht den Hill een felle brand uit. Vier huisjes, bewoond door zes gezinnen, werden in zeer korten tijd in de asch gelegd. Zeker zouden er meer en grooterkapitaler geljouwen vernield zijn geworden, zoo de brand weer niet spoedig en krachtig was opgetreden aan hen, spuitgasten en. aanvoerders is het te danken, dat het vuur zich niet verder heeft kunnen uitbreiden; een woord van lof voor de flinke en doeltreffende maatregelen en voor den onvermoeiden ijver mag hun hier niet onthouden worden. Persoonlijke ongelukken zijn er niet te be treuren maar het was een hartverscheurend schouwspel die menschen, die reeds allen ter ruste waren, door het verwoestende element uit hunne woningen te zien jagen, terwijl zij niets konden medenemen dar. eenige onder- en boven- kleederen. Drie geiten en een schaap zijn in de vlammen omgekomen; alle huisraad, beddegoed en aard appelen, die in den afgeloopen winter nog door water en vorst gespaard waren, zijn door deze ramp op eens aan die zeer behoeftige menschen ontnomen. Voorzeker een treurig vooruitzicht. De oorzaak is onbekend. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Geachte redacteur, Na mijn schrijven van 5 dezer over de ge brekkige postverbinding tusschen Baardwijk en Waalwijk, vernam ik, dat de minister gunstig beschikt heeft op het verzoek van Waspik, om een middagpost op Waalwijk te mogen hebben. Moge dit voorbeeld met goeden uitslag be kroond, in onze gempente navolging wekken; het billijke ook van ons verzoek zal gewis door ZE. erkend worden en de beslissing kan niet twijfel achtig zijn. Het hangt dan slechts van ons zeiven af, of wij nog langer onze zaken langs dezen weg willen benadeeld zien. Ten slotte acht ik het niet ten onpas bij deze met een enkel woord te wijzen op de wensche- lijkheid, zoowel voor Baardwijk, als voor Waal wijk, dat op de verschillende brievenbussen de tijd der lichting was aangegeven en tevens het volgnummer der op handen zijnde lichting, en zulks vooral op de bus aan het oosteinde van Waalwijk, waarvan ook door Baardwijk veel gebruik gemaakt wordt. Men zou dan voorkomen dat een brief, waaraan soms veel gelegen is, nog in de bus gestoken werd, nadat de lichting, waarop men rekende, reeds had plaats gehad, terwijl er nog tijd was voor de hoofdbus, want laat het zijn, dat de lichtingen steeds op de minuut af terzelfdertijd geschieden, hoe dik wijls verschillen de klokken niet van beide ge meenten. 't Is zulk een eenvoudig iets en toch zoo zakelijk. Hoogachtend uw dw., Baardwijk 8 -4- '81. Z. M. de R. Mag ik een plaatsje enz. Met belangstelling heb ik uit goede bron "er- nomen, dat bij het gemeentebestuur het plan bestaat om de alhier bestaande teekenschool ook des zomers geregeld te doen doorgaan. Ik twijfel niet of ieder met mij zal zulk een plan toejuichen, te meer daar wij sinds lang de overtuiging hebben, dat de stilstand of liever achteruitgang der zaken in deze streek vooreen groot gedeelte te wijten is aan het smakelooze en onpraktische product van den werkgever en werkman, waarvan toch zeker de oorsprong moet gezocht worden in hunne opleidingwil men de vreemde concurrentie, zooals weleer, het hoofd kunnen bieden, dan dient men vooreerst toch de middelen bij de hand te nemen, welke daar toe kunnen leiden zulk een middel bestaat voorzeker in het teekenonderwijs, waardoor het gezicht verfijnd, de hand vaster, het schoonheids gevoel ontwikkeld, in een woord, waardoor de mensch veredeld wordt. Ouders en oversten, laat ons dus beantwoor den aan de edele plannen van het achtbaar ge meentebestuur, door allen mede te werken aan het grootschc doel, met het aanmoedigen en ter teekenles zenden uwer zonen of pupillen, alsdan zal het misschien mogelijk zijn uit de duisternis, waarin wij verkeeren, verlost te worden. Met achting UEd. dienaar Waalwijk, April 1881. T. Uitspraken in strafzaken van den 7 April 1881. 1. W. de W., te Drunen, jachtdelict, twee boeten, elk van f 10.of 3 dagen gevangenis straf voor iedere boete. 2. A. S., te Nieuwkuik, voerwezen, boete f 3.of 1 dag gev. 3. G. H., te Loonopzandnachtgerucht, boete fl.of 1 dag gev. 4. H. L., te Baardwijk, jachtdelict, boete f10.of 3 dagen gev. 5. J. K., te Vlijmennachtgerucht, boete f 5.50 of 3 dagen gev. 6. C. v. D., te Wijk, voerwezen, vrijgespr. Allen in de kosten. WAALWIJK7 April. De heden gehouden paardenmarkt was, zeker mede tengevolge van het drooge weder en de herstelde communicatie zeer druk bezocht. Bij niet zeer grooten aanvoer (er waren onge veer 100 paarden aan de lijn) was de handel door de tegenwoordigheid van verschillende buiten- landscne kooplieden, levendig te noemenvoor handelspaarden werd tot f800 en f900 besteed. De veemarkt was ruim voorzien. Aangevoerd 532 stuks. Prijzen der kalfkoeien f120.A 265 Vaarzen f 100.230. Biggen golden van f 12.tot f 18.per stuk. Boter. Aangevoerd 800 kilo. Prijs f1.25 it 1.36 per kilo. Brood 50 cent de 4 kilo.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2