Nummer 31. Zondag IT April 1881. 4e. Jaargan g- Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Italië. Turkije. Li Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. De Echo va. I .rv-vt.'V' WMW Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal ter plaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitschland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per reg. Naar uit Tunis gemeld wordt, heeft de Fran- sche consul opnieuw aan den Bey Frankrijk s wensch te kennen gegeven, dat zijne troepen met die van Frankrijk tegen de Khroumi s zullen samenwerken. Hij heeft hem voorts gezegd dat Frankrijk geen bijbedoelingen hadals vreemde onruststokers hem hadden wijsgemaakt, en niet aan annexatie dacht. Maar wel werd verlangd, dat de Bey waarborgen zou geven voor de uitvoering der gesloten overeenkomsten, op dat de belangen der Fransche onderdanen op deugdelijke wijze worden verzekerd,. De Bey volhardt in zijne weigering om mede te werken tot tuchtiging der Krourairs, maar naar zijne verklaring zullen de Tunesische troe pen de Fransche niet bestrijden. De afgevaardigden van de departementen Beneden Loire, Morbihan, Finistère CÖtes du Nord en llle-et-Vilaine hebben zich naar oen president der republiek begeven, om hem uit te noodigen hunne provinciën, het oude Bretagne, te bezoeken bij gelegenheid der inwijding van het tweede drijvend dok te Saint-Nazaire. Op verzoek van den kolonel drr brandweer, den heer P&ris, heeft de prefect der Seine bij den gemeenteraad een voorstel ingediend tot het toestaan van een crediet, om in de elf kazernes der brandweer gedenktafels op te richten, waarop de namen der brandspuitgasten, die in hunne plichtsvervulling den dood vinnen zullen worden opgeteekend, teneinde in de herinnering van het korps te blijven voortleven. De regeering heeft van den gouv.-generaal van Algerie een telegram ontvangen waarin ge meld wordt, dat van twee verschillende kanten verzekerd werd, dat kolonel Flatters met zijne metgezellen op zijn onderzoekingstocht door de Sahara niet gedood zijn, maar gevangen worden gehouden door de Touarengs. die geneigd zijn heu uit te wisselen tegen eenigen van hunnen stam, die in Algerie de straf der gevangenschap ondergaan. Generaal Chanzv, Frankrijk's gezant te Petersburg is te Parijs aangekomen. Volgens den heer de Lesseps zal het Panamakanaal zeker in 1888 gereed komen en zal omstreeks honderd-millioen dollars kosten. Meer dan tienduizend man, zelfs in den druksten tijd, zal men niet behoeven. De landliga is eeuigszins verlegen met hare houding Zij is nu eenmaal een oppositielichaam, en de Whigs kunnen volgens haar niets goeds doen zij acht zich daarom verplicht de landwet van Gladstone af te keuren. Maar ontkennen kan zij niet, dat de maatregel aan de wenschen der Iersche bevolking voor een groot deel te gemoet komt en dat zij bij haar verzet de sym pathie van het volk zal verliezen. Zeer juist was de opmerking van Dillon op de te Dublin gehouden meeting, dat dc wet de ondergang der landliga zou zijn, maar vermakelijk was het, dat dit juist zijn groote grief was tegen de wet I)e verlegenheid der landliga spiegelt zich at in de houding harer leiders. Parnell zelf weet niet recht wat hij er van zeggen moet. Onlangs te Cork sprekende, was zijn oordeel vrij gunstig, doch te Dublin vond hij de wet toch te om slachtig en weinig ingrijpend. Dillon ging verder en zeidc nooit zijn stem aan zulk maaksel te zullen geven, zelfs al eischten al zijn constituen ten het Ten slotte werd op de ze. r weinig bezochte meeting besloten eigenlijk niets te be sluiten men droeg het uitvoerend comité op de wet nader te bestudeeren. Het uitvoerend comité der //National Reform Union" heeft niet geaarzeld eenparig te verklaren, dat de landwet een edelmoedige en verstandige maatregel is. Ook de tegenwoordige buitenland- sche politiek der regeering, tegenover Kandahar en de Transvaal draagt de goedkeuring der reformers weg, blijkens cene resolutie door hen aangenomen. De New-Yorker Fenians verklaren niet te hebben besloten Gladstone te dooden, omdat zij het nut er van niet inzien. Aan The Standard wordt uit Newcastle van den 13den dezer gemeld, dat de Trans- vaalsche volksraad den 15n zal bijeenkomen en cene pioclamatie zal uitvaardigen, waarin de Boeren zullen worden vermaand zich te ont houden van handelingen en woorden, die zouden kunnen strekken om verbittering te doen ont staan tusschen EngelscWen en Hollandars. In het stuk waarvan we volstrekt niet begrijpen hoe de berichtgever den inhoud kennen kan zal er verder op gewezen worden dat Engeland, toen het aan de Transvaal den vrede en de vrij heid gaf, eene daad verrichte van edele recht vaardigheid. Lanyon heeft inmiddels ook cene proclamatie uitgevaardigd, waarin hij al zijne vorige herroept en den toestand herstelt als bestoud voor den oorlog. Hij moet maar niet te veel proclameeren, deze Lanyon, en Wood zal zeker verstandig doen wanneer 'hij te Pretoria aankomt met hem te beduiden dat hij het nu wel alleen kan. Het Engelsche Transvaal-comité is niet voornemens zijne werkzaamheden voorloopig reeds neer te leggen. Het stelt zich alsnu tot taak de stelselmatige agitatie tegen te gaan, waarbij de Boeren worden voorgesteld als onderdrukkers der Engelsche kolonisten in de Transvaal en van de „loyalen." Ook wenscht het Cf mité, dat men alsnog op het denkbeeld eener Engelsche suze- reiniteit en andere bepalingen in het vredesver drag, die slechts tot verwikkelingen kunnen li-iden, terugkome. en zal het daartoe alles aan- weuden wat in zijn vermogen is, overtuigd dat anders vroeg of laat een nieuwe „opstand" der Boeren waarschijnlijk is. De beste weg daartoe meent het comité is eene vernieuwing van h.'t bekende tractaat van de Z;Tndrivier (1852), waarbij Engeland plechtig de Transvaal erkende als onafhankelijken en zelfstandigen staat. Daily News brengt hulde aan de eerlijkheid van de aanvoerders der Boeren die uit eigen beweging aan generaal Wood lieten weten dat het met de capitulatie van Potchefstroom niet in orde was geweest en de aanvoeder der bele geraars Piet Cronjé is de schuldige de belegerden had om den tuin geleid. Dergelijke vergissingen zegt het bladhebben wel eens meer plaats gehad maar 't is niet dikwijls ge beurd dat men er op terugkomt Potchefstroom wordt nu weer door de En- gelschen bezet en de buit teruggegeven. Dat op deze wijze recht geschiedt is wel een duidelijk bewijs tegen het beweeren als zou overal in het land anarchie heerschen. Te Heidelberg had Wood met de Boeren eenige moeilijkheid wegens dé Transvaalsche vlag die van het landdrostkantoor wapperde. Hij stelde den Boeren een termijn om die neer te halenhen verantwoordelijk stellende voor de gevolgen. Den volgenden dag heschen de Boeren de vlag niet weer. Ook al weer geen bewijs van onordelijke gezindheid en van neiging om geen gezag te erkennen. De jonge Boerenpartij, die zoozeer van Joubert's gematigde denkbeelden afkeerig is schijnt niet bijzonder groot of ver spreid te zijn. De Standard bericht uit Kiel, dat de vloot bevel heeft ontvangen zich gereed te houden om naar Tunis te stevenen en de Daily News uit Napels dat een Amerikaansch fregat daarheen op weg is. Een gerucht is in omloop dat Duitschland beloofd heeft zich onzijdig te houden in de Tunesische quaestieindien Frankrijk beloofd niet te intervenieeren bij een inlijving van Neder land door Duitschland. Dit gerucht is vermoe delijk ontstaan door den Romeinschen corres pondent der Standarddie een bericht van gelijke strekking van Duitschland uit laat be vestigen. De Engelsche gezant te Constautinopel de heer Gosclien heeft aan de Porte te verstaan gegeven dat zij aansprakelijk is voor de veilig heid van den heer Suterdie te Salonica door roovers gevangen genomen werd alsmede voor de betaling van den losprijs die voor hem geëischt wordt. De Amerikaarische stoomboot Nebo uit Rio-Janeiro komendeheeft den 8n April de bark Niger ontmoet, die reeds 77 dagen lang uit Liverpool onderweg was naar Baltimore. De bemanning had zich gedurende verscheiden dagen met in olie doorweekte stukken leder en met olie moeten voeden. Toen deze begon op te raken heeft men den hond van den kapitein geslacht. Allen waren den hongerdood nabij toen de Nebo de schipbreukelingen ontmoette en hen van ieeftogt voorzag. Op de spoorwegen in Duitschland is een maat regel ingevoerd die ook in het belang van dat land bereizende Nederlanders kan geacht worden. Hij strekt om aan reizigers die naar een station van een anderen spoorweg wenschen te reizen maar vertrekken van een station hetwelk geen rechtslreeksch verkeer heeft met dat hunner bestemmingde zoo min mogelijk afgebroken voortzetting hunner reis te verzekeren. Daartoe moet de reiziger aan den chef Van het station van vertrek of aan dien van het station waar men op den anderen spoorweg overgaatnauw keurig opgeven waarheen langs welken weg en in welke klassen hij reizen wil, hoevele biljetten hij verlangthoeveel stuks bagage hij bij zich heeft en liet gewicht daarvan. De stationchef deelt alsdan den reiziger medetot welk station bij vooreerst gaan kan en seint ambtshalve de noodige gegeven voor de verdere reis aan dat station. Op dit laatste wordt dan inmiddels zorg gedragen dat de reiziger bij zijne aankomst aldaar alies gereed vindt om zonder verwijl zijne rei? te vervolgen. Den reizigers met doorgaande treinen kan deze maatregel zeker groot gerief aanbieden en veel tijd besparen. De electrische spoorweg te Berlijn die in het afgeloopen jaar heeft gewerkt en waarvan de beweegkracht door een geïsoleerde middenrail aan de locomotief werd toegevoerd heeft in de praktijk doen zien dat de inrichting nog niet in alle opzichten voldoet. Verschillende invloe den als stofslijk regen sneeuw dauw enz. maakten dat de isoleering van de middenrail niet in orde bleef, maar dikwijls valsche con tacten gaf. Om al deze gebreken te ontgaan zal de galvanische stroom door een geïsoleerde metalen staafdie op pah n langs den weg ligt, aan de locomotief worden toegevoerd en de con tacten door rollen worden verkregen. Het isnaar de Westf. Ztg. berichtder justitie gelukt den moordenaar van een der te Bochum vermoorde vrouwen in handen te krijgen Hij heeft die misdaad reeds bekend. Men hoopt nu weldra te weten te komen of hij ook de dader is van de andere daar gepleegde geheim zinnige moorden of anders door hem op hat spoor van de schuldigen gebracht te worden. Ook uit Zuid-Duitschlandspeciaal uit het gebied van den Boven-Rijn, neemt de land verhuizing weder toe. Maandag 11. passeerde een boot der Pruisisch-Rijnsehe stoombootmaat schappij Keulen met ongeveer 300 landverhuizers aan boord. Deze maatschappij laat in 't vervolg wekelijks een boot voor landverhuizers van Mann heim of Ludwigshafen direct naar Rotterdam vareo, en ook de Nederlandsche stoombootree- derij zalevenals ten vorigen jareweder eene speciale stoombootvaart voor landverhuizers or- gaiiiseeren. Het meerendeel der landverhuizers, zegt de Kölnische Zeitungzijn jonge krachtige mannen uit Baden, YVurlemberg en Beieren. Maandag namiddag is de ten 3 ure van Mannheim komende spoortrein te Heidelberg op een trein bdige goederenwagens geloopen met het gevolg dat een waggon 3e Klasse totaal vernield werd zoodat één passagier gedood en twee gewond werden. Eene particuliere correspondentie van de N. Rott. Ct. van II April zegt het volgende: De stad Szegedin in Hongarije, die voor twee jaren zulk een treurige vermaardheid gekregen heeftwordt opnieuw met vernietiging bedreigd, en een herhaling van alle ellende en van het verlies van menschenlevens, dat in Maart 1879 geleden is, behoort nu reeds tot de waarschijn lijkheden. De buitendijken zijn zoo even door gebroken en het water rolt met woest geweld in de richting van de pas half opgebouwde stad. Duizciide handen, ondersteund door het garnizoen, zijn bezig om het gat te stoppen en de dijken te versterken. Schuitenvlotten, platboomde vaartuigen worden van heinde en verre aange voerd om bij het eventueel reddingswerk dienst te kunnen doen. De angst onder de bevolking is grooten allen maken zich tot de vlucht gereed. In een paar uren zal men wel reeds weten of het aan de onvermoeide pogingen van bevolking en garnizoen gelukt is het gevaar af te wenden. Pest, 13 April. In Ssongrad is het water binnengedrongen. Met alle kracht is aan den vloed weerstand geboden. 170 huizen staan onder water. Te Szegedin staat het water nog iets hooger dan gedurende den laatsten grooten vloed. Het gevaar is groot. Aan het versterken der dammen wordt met alle kracht gearbeid. De Italiaansche bladen houden zich bij voort during met de quaestie van Tunis bezig. Een, de Opinion?beweertdat Engeland in deze dubbel spel heeft gespeeld en dat Salisbury, die den 7n Augustus 1878 aan Frankrijk de bekende verklaringen zond omtrent Engeland's onverschil ligheid in deze nagenoeg gelijktijdig aan den Bey verzekeringen gaf lijnrecht met die andere verklaringen in strijd. Toen dit den Bey ter oore kwamonderhield hij er den Engelschen consul overwaarop deze door Salisbury ge machtigd werd „de geruchten, die den Bey waren ter oore gekomen" voor ongegrond te verklaren en den Bey te verzekeren, dat Enge land nooit de hand van Tunis zou aftrekken. Voor die verzekering betuigde de Bey nog extra zijn dank. De Opinione maakt ook den tekst openbaar eener depechedoor Salisbury aan den Bey gezonden. Daarin wordt ontkend dat Engeland een eventueel plan van Frankrijk om Tunis te annexeeren zou begunstigen en tevens verze kerd dat noch Frankrijk, noch Italië eenige vijandige voornemens ten opzichte van den Bey koesteren. Rome14 April. Daar Cairoli blijft weige ren in een nieuw ministerie te tredenheeft Depretis gemeend dat zijn mandaat was geëin digd. Bijgevolg heeft hij zich naar het Quirnaal begeven om den koning kennis te geven van de moeielijkheden die er bestaan tegen de vor ming van een kabinet uit al de chefs der linkerzijde. De koning heeft nog geer. beslissing genomen. Op Chios blijkentengevolge van de beide aardbevingen niet miuder dan 8000 personen het leven te hebben verloren Jterwijl 10.000 werden gewond. Te Nevita alleen telde men 1200 slachtoffers. Door den jongsten schok zou het eiland eenj verzakking hebben ondergaan van een meter. De bevolking verlaat het dan ook in massa. Namens de Porte moet aan den Bey zijn te kennen gegevendat zij hare goedkeuring hecht aan de door hem genomen maatregelen tot herstel der orde aan dc grenzen. De rust chijnt daar niet verder te zijn gestoord. De operatiën gelooft men zullen eerst over eenige dagen beginnen.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 1