Lederberichten. Huidenberichten. Griekenland. Rusland. BINNENLAND. Kantongerecht Waalwijk. Burgerlijke Stand. Handelsberichten. UITVOERINGEN. STAAT VAN BRIEVEN Griekenland is verstandig geweest en heeft de voorstellen der Mogendhedeuinhoudende de grensregelinggelijk die na veel moeite door Turkije was bewilligd, aangenomen een daad van deugd waarvoor de Londensche beurs het met eene kleine rijzing beloonde. Alleen stelt Griekenland de voorwaarde dat de mogendheden aan het land het bezit van grondgebied zullen waarborgen welks afstand is voorgesteld, waar tegen zeker van de zijde der mogendheden te minder bezwaar zal bestaan, nu zij zeiven, toen zij Griekenland tot toegeven aanspoorden, van hare bereidwilligheid om de uitlevering van het gebied te verzekeren uit eigen beweging hebben gewag gemaakt. Aan de goede zorgen der mogendheden worden voorts door Griekenland aanbevolen de belangen der Grieksche bevolkingdie onder Turksche heerschappij blijft. St. Petersburg, 14 April. Voor vijf der veroordeelde misdadigers in hst proces-Ryssakoff is de voltrekking vag het doodvonnis door den strop op morgenochtend 9 uur op het plein Semenoff vastgesteld. Voor Jesse Heltmann is, wegens hare zwangerschap, de voltrekking van het vonnis uitgesteld tot na hare bevalling. WAALWIJK. Door de Liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen zullen, op de repetitie, a. s. Maandag de volgende stukken worden ge zongen 1. Ons Hollandsch lied. Hol. 2. Abschiedsstandchen. Abt. 4. De rots in zee. Hol. Door de Rederijkerskamer „Uitspanning door Oefening" op a. s. Maandag, 71/* ure, bij mej. dew. C. Verwiel. Het programma is 1°. Wie ben ik 2°. Stot teraars in soorten en 3°. De Wijnproef. Waalwijk, 16 Apri! 1881. ^VERGADERING van den gemeenteraad op Dinsdag 19 dezer, namiddags 7 ure, belegd tot: 1°. benoeming van een hulponderwijzer 2°. plan van schoolverbouwing 3°. aanbieding van het verslag van den toe stand der gemeente 4°. rekening der kamer van koophandel over het jaar 1880 5°. rioleering 6°. ingekomen stukken. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp betrekkelijk de verdediging van de rivierdijken in geval van ijsgang en hoog opper- water. Het strekt tot regeling van lo. de verplichting var. de besturen die met de zorg voor de rivierwaterkeerende dijken en de daarin gelegen kunstwerken zijn belast, ter bewaking en verdediging van die waterkeeringen bij ijsgang en hoog opperwater 2o. de verhouding in die omstandigheden van de ambtenaren van den rijkswaterstaat tot de bedoelde besturen en 3o. de bevoegdheid van het algemeen bestuur van den waterstaat om zelf handelend op te treden wanneer de besturen in gebreke blijven of de vereischte maatregelen hun bevoegdheid te buiten gaan. Hieromtrent zijn tot dusver bij de wet geen bepalingen vastgesteld. Het ingediend wetsont werp strekt om in de behoefte daaraan en aan een wettelijken grondslag voor hetgeen daarmede samenhangt, te voorzien. Verdere regelingen blijven aan andere autori teiten overgelaten, Ook blijven buiten het terrein dezer wet voorzieningen van anderen aard, die, in geval van ijsgang en hoog opperwater te nemen zijn zooals die waaromtrent bepalingen door de Staten van Gelderland voor de gevallen van ijsgang en watersnood zijn vastgesteld, be treffende het in veiligheid stellen van menschen en vee, enz. en andere dergelijke voorzieningen. Voorts beperkt zich deze voordracht tot hetgeen is te verrichten in de gevallen van ijsgang en hoog opperwater op de rivieren de gewichtigste gevallen, waarin gevaar voor doorbraak en over strooming van die zijde is te vreezen. Overigen» zijn voor de bevoegdheid van het bijzonder bestuur van den waterstaat te raadplegen de wetten en verordeningendie daarop in het algemeen betrekking hebben. Van af heden (Zaterdag) middag is de passage veor karrenrijtuigenenz. over den provincialen weg tusschen Vlijmen en 's Bosch weder geopend. De heeren Armand Sassen en Janssens Kanters hebben aan de maatschappij van land bouw, tuinbouw en veeteelt voor Breda en om streken een voorstel doen toekomenom alle landbouwvereenigingen in Noordbrabant te doen samensmelten in ééne maatschappij. Het denk beeld heeft bij de Bredasche vereeniging veel instemming gevonden. Weldra zal eene algemeene vergadering van gedelegeerden worden gehouden, waartoe uit Breda benoemd zijn de heeren Kal lenberg van den Bosch, Scholten van Aschat en Vorsterman van Oyen, met den heer Van Seters als plaatsvervangend lid. In den Haag gaat het gerucht, dat de heer Vissering als minister van financiën zal aftreden en wijlen den heer Bachiene «la lid var. den Raad van State zal opvolgen. Wie hem aan het departement van financien zal vervangen wordt nog niet gemeld. Ten bewijzedat de rijkspostspaarbank zich al dadelijk op succes kan beroemen, dient, dat van 1 tot 10 dezer voor een bedrag van ruim twee en veertig duizend gulden is belegd over de verschillende kantoren. Te Arnhem heeft deze week in tegenwoor digheid van de jury, de beproeving plaats gehad van de Merry-Weatter tramlocoraotief. Deze machine moet de proef glansrijk hebber, door- slnan, vooral op de sterke krommingen en hellingen. De laatste proefritten werden gehouden met drie aangekoppelde tramwagens, elk geballast met 1600 kilo's zand. Ook hebben de proeven van de Hohenzollern-machine (Sassenheira) plaats gehad. De dienst gaat uitstekend en het plan bestaat om indien concessie kan worden ver kregen, de paarden door stoom te vervangen. Te Deventer is de eerste verkooping van akkermaalshout gehouden. De J prijzen waren merkelijk lager dan vorige jaren. Dientengevolge werden sommige perceelen door de eigenaars opgehouden. Tot lid der Prov. Staten van Zuid-Hol land in het kiesdistrict Gorinchem is gekozen de heer mr. Van den Berg (liberaal) met 322 stemmen. Op den heer A. Blankers (autirevol.) waren 208 stemmen uitgebracht. Near aanleiding van het door de kamer van koophandel en fabrieken te Breda ingediend adresbetreffende de scheepvaart op de rivier de Mark heeft de minister van waterstaat te kennen gegeven dat de belangen der scheepvaart door het heemraadschapsbestuur van de Mark steeds zooveel mogelijk worden in het oog ge hóuden en dat bij dat bestuur plannen aan hangig zijn voor eene algemeene verbetering der rivier. De Amerikaansche consul op Ceylon geeft in zijn algemeen handelsverslag van 't vorige jaar eenige opmerkingen ten beste waarmede wij ons voordeel kunnen doen. Bij het artikel boter wijst hij op de verschil lende wijzen van verpakking en komt tot de conclusiedat de Amerikaansche verpakking in blikjes ondoelmatig ismaar de Fransche be handeling zonder uitzondering goede resultaten oplevert. Hij zegt daaromtrent 't volgende De Franschen zenden groote hoeveelheden versche Normandische boter naar de Oostin flesschen van een half en een geheel kilogram. De hals is vijf centimeter wijd en wordt met een glazen stop gesloten. Voor de sluiting wordt in den hals van de flesc'u een eetlepel zuiver fijngemalen zout over de boter uitgespreid en daarna de stop luchtdicht gesloten met een harde witte lak. Deze boter wordt op de Oostersche markten grif verhandeld tegen ongeveer anderhalve gulden het halve kilogram. De bekende firma Thomas Cook Son te Londen zalnaar wij vernemen te Amsterdam een agentschap gaan vestigen op het Rokin. Het Nederlandsche publiek zal daardoor in ge legenheid worden gesteld een retourtje te nemen round the world of, als men meer bescheidene eischen heeftnaar den Nijl, Australië Zwitser land of voor nog kortere reizen. In verband met deze vestiging achten wij het niet overbodig in 't kort mede te deelen hoe wordt gewerkt. De firma Cook is depothouder van biljetten over bijna de geheele wereld. Deze biljetten zijn gedrukt in den vorm van blaadjes en ingericht voor de rris vice versad. i. men kan zulk een blaadje b. v. van Arasterdam naar Utrecht ook gebruiken van Utrecht naar Amsterdam. Wil men nu een reis maken over Duitschland naar Zwitserland en over Frankrijk terugkeeren, dan hecht Cook de couponswelke daartoe vereischt wordenaan elkander in den vorm van een boekjeen men heeft juist wat men wil hebben. Wenscht men tusschen Keulen en Coblenz b. v. niet per spoor maar met de boot te reizen dan wordt er een coupon voor de boot tusschen gevoegd. De spoorwegen geven ook rondreisbiljetten uit, maar dan is men altijd gebonden een van de biljetten te kiezen welke verkrijgbaar zijn. Bij Cook is dit juist omgekeerd daar de biljetten ingericht worden naar het verlangen der reizigers. Rondreizen door Zwitserland zijn bij de spoor wegen niet verkrijgbaarbij Cook daarentegen wel. Cook is dus eene specialiteit op het gebied van reizen eenig in zijne soort. De biljetten van Cook geven recht om afzon derlijk te reizen en nietzooals zou kunnen ge meend wordenvoor gezelschapsreizen. De buitengewone reizen zooals round the world maken hierop eene uitzondering, en hierbij wordt een vertrouwd en bekend reiziger van Cook medegeven. Behalve de reis-coupons zijn bij hem ook hotel coupons verkrijgbaar voor een vast bedrag en natuurlijk ook recht gevende op eene be paalde bediening. De reiscoupons zijn met of zonder hótol-coupons verkrijgbaar. Men meldt uit St. Oedenrode aan de N. R. courant. Verschillende personen werden de laatste weken verrast door nachtelijke bezoekersin den vorm van steenen door de vensterglazen. Het schijnt dat men op de autoriteiten notabelen en op de mannen tot handhaving van het gezag heeft gemunt. Althans de burge.r.eesterde post meester de raadhuisbode en een veldwachter hebben de onderscheiding reeds genoten, waartoe, naar men verzekertook nog de pastoor en de predikant en de secretaris der gemeente zijn uitverkorenterwijl men heden nacht bij een een achttal mindere goden zich in deze hand- habiliteit geoefend heeftvan welke verscheiden voor een paar nachten als stille poiitie hadden dienst gedaan. Een soort dus, zou men zeggen, van nihilistische beweging in onze anders zoo stiile landelijke vlaktevan welke het echter te hopen is dat zij door eenige doeltreffende maatregelen zal worden onderdrukt vóór dat zij als enkele jaren geleden in het naburige Oirschot en Best te epidemisch gaat werken. Woensdaguacht heeft te Amersfoort op het drukste gedeelte van de stad in de lange- straat, ten huize van denjheer Van der Welk, een brutale diefstal plaats gehad. De dieven zijn doorgedrongen tot in het slaap vertrek en hebben aldaar, niettegenstaande een hondje aanwezig was een sleutel uit een pan talon gehaalddaarmede eene cassette geopend en f 30 aan contanten ontvreemden voorts medegenomen een gouden en een zilveren hor loge een gouden brocheoorknoppen enz. De huisgenoten hebben eerst bij het ontwaken den diefstal bemerkt. Men is de dader nog niet op het spoor. "Men heeft indertijd hoog opgegeven van de merkwaardige bedrevenheid van het wonder kind Moritz Frankl, den kleinen rekenaar en, na^r het scheen was daartoe alle reden. Thans echter heeft zekere dr Uilenburger te Leipzig mededeelingen gedaan, waardoor de glans van het wonderkind geheel verdoofd wordt. Dr. Ihlenburger heeftnaar zijn zeggen, den sleutel van het geheim gevonden. Hij ging met den impressario van den kleinen rekenkunstenaar een weddenschap aan, dat hij iederer» schranderen jongen binnen een uur zoo ver zou brengen dat hij uit het hoofd den kubiekwortel uit ge tallen van zeven cijfers trekken kon. De im pressario wedde f 100,000 dat flit onmogelijk was. Maar het tegendeel bleek waar te zijn. Di. Ihlenburger zocht een knaap uitsloot zich met hem in een kamer opverklaarde hem zijn stelsel en vóór het uur verstreken was, streefde het kunstmatig gevormde wonderkind het andere op zijde en wel met zoo goed gevolgdat de impressario zijn verbazing en ergenis niet ver bergen kon. Hij betaalde echter de f 100,000 nietomdat de nieuwe rekenkur.stenaar een enkel vraagstuk verkeerd had opgelost. Eethen16 April. Ook hier begint de zucht tot landverhuizing, en bepaald naar Noord-Ame- rika wakker te worden de landbouwer J. U. alhier maakt zich gereed met vrouw en kinderen en eene zuster zijner vrouw de groote reis in het begin der komende maand Mei te aanvaarden. Voorzichtigheidshalve doet hij alleen zijne roe rende goederen van de handterwijl hij zijne vaste goederen wil verhuren ten einde, wanneer hij overhoopt in het Amerikaansche Kanaan niet naar wensch mocht slagen en genoodzaakt was weer terug te komen, zijn huis en land weder te kunnen betrekken. Wij wenschen den man van harte een voorspoedige reis en behouden aan komsten hopen dat hij aldaar goede zake zal doen. Van al'e zijden is het water hier geweken en zijn de landerijen droog geworden de aan houdende Oostewinden hebben hiertoe gnnstig mede gewerktallerwege zijn dan ook de boeren aan het bouwan en zaaien en op vele plaatsen wordt het vee in de weide gedaan het ;pooten der aardappelen is zoo goed als afgeloopen. Boxtel. In 't laatst der voorgaande week werd bij zeker alleen wonend meisje alhier eene som gelds ontvreemd. Terstond na de ontdek king begeeft zij zich naar een narer buren, dien ze van den diefstal verdenkt en wien ze reeds sedert geruimen tijd vrijen toegang tot haar woning had gegeven. Ze dringt met nadruk op teruggave aan, verzekerende dat de zaak in dit geval geen verdere gevolgen zal hebben. Onze eerlijke man gevoelt zich echter erg door die verdenking in zijn eer en goeden naam gekwetst en geeft terstond de politie van het voorgevallene kennis. Spoedig vond men 't spoor van den dader. Zoodra deze echter onraad bespeurde legde hij het grootste gedeelte van het ontvreem de geld op zekere plaats, die de meeste menschen een of meermalen daags bezoeken en voegde er het bericht bijdat het ontbrekende even eerlijk zou volgen. 't Laatste bevestigde zich weldrawant reeds den volgenden dag ontving de bestolene langs bedekten weg het nog te kort komende. Deze is thans bevredigd niet zoo echter de politie die gisteren den eerlijken schelm naar 's Bosch transporteerde. öisterwijk 14 April. Heden ontstond alhier brand bij J. v. B. Door de droogte en den feilen wind was het huis door drie gezinnen bewoond, spoedig een prooi der vlammen. Slechts met veel moeite zijn de belendende gebouwen behouden. De geheele inboedel is bijna verbrand. Het huisraad was slechts gedeeltelijk verzekerd. Waspik13 April. In de gisteren door den raad dezer gemeente gehouden vergadering is met 6 van de 7 uitgebrachte stemmen benoemd tot wethouder dezer gemeente, de heer Huibert De Bont. Uitspraken in strafzaken van den 15 April 1881. 1. A. v. M., te Vlijmen, herijk, vrijgesproken. 2. 1°. M. T., 2°. D. v. D., 3°. M. W., 4°. A. M. v. B., allen te Capelle, overtreding herbergreglement, ieder f 3.boete of 2 dagen gevangenisstraf ieder. 3. 1°. J. P. en 2°. D. R., beiden te Waspik, diefstal, ieder f 1.boete of 1 dag gev. 4. C. N. v. E., te Waspik, voerwezen, f 1 boete of 1 dag gev. 5. 1°. G. v. I., 2°. P. G., beide te Baardwijk, 3°. H. M., te Nieuwkuik, 4° J. K. teVlijmen nachtgerucht, allen vrijgesproken. Al de veroordeelden in de kosten. geadresseerd aan onbekenden. Verzonden gedurende het le helft Maart. Van Waalwijk A. C. Prommeneur. 's Gravenliage. De Vries Vlaardingen. Uit Besoijen. W. Boogers Kaatsheuvel. Uit 's Grevelduin-Capelle. E. van Bergeijk Werkendam. Kunnende de brieven door de afzenders aan het Postkantoor alhier worden terugontvangen. De Directeur, BAGGERMAN. Van den 7 tot en met den 15 April. WAALWIJK. Ondertrouwd: Lambertus van Bladel jm. en Catharina van Riel jd. Adrian us Johannes Maria de Breewed. van Johanna Adriana Maria Oscasia van Tienen en Gertruida Wilhelmina Brans jd. Johannes Petrus van der Pas jm. en Geertruida Mattie jd. Bevallen: Theresia Maria Madiol geb. Dumoulin z. Maria Theresia Freiissen geb. Bogaerts z. Johanna Looinans geb. Kuijken z. Martha Span geb. van der Geld z. Overleden: Arnoldus Johannes van Iersel 11 m. Maria Antonetta van Heijst 5 j. Johannes Pie vie 5 m. Maria van Breugel 71 j. Johanna Antonia Kogels 7 j. SPRANG. Geboren: Johanna Adriana d. van Lambertus Dalmaijer en Geertrui van Peer, Overleden: Johannes Ros 49 jaren Hendrikus IJpelaar 61 jaar. Gehuwd: Maarten Teunis van Thielen met Adri ana van Dommelen. DRUNEN. Bevallen: Hendrika van Hal geb. van Esch d Maria Elshout geb. Boons z. Dorothea van Delft geb. van Son z. Adriana Cornelia van Delft geb. Pullens z. Maria van der Heijden geb. van Lier d. Wilhelmina Baijens geb. Boelen z. Johanna van den Hoven geb. Brok z. Overleden: Petrus Johannes Verdiezen 10 dagen Petrus Varossieau echtg. van Elisabeth van Engen bevorens weduwnaar van Hendrika Hartman 82 j WASPIK. Geboren: Maria Petronella d. v. C. van Turnhout en J. M. van Beers. Overleden: Eligius Cornelis van Strein 3 w. Voorraad te LOONOPZAND. Corn. Basters. Een partij Java zoolleder 8Vs k Dito dito 7 k. Een partij huidjes ronden nerf 2l/2 k. S. van Daal. Twee dozijn huidjes ronden nerf 4 kilo. W. IJpelaar. Een partij Java zoolleder 911 k. Een partij drooge paardenhalzen P/a k. 40 gezouten B.-Ayres 1112 k. J. B. Cools. Zes dozijn huidjes, ronden nerf en keper 34 k. WAALWIJK. In huiden en leder is de markt stil; prijzen blijven vast. Inlandsche versche en gezouten huiden en vellen neigen wel iets lager. De huiden veiling te Rotterdam in dd. 13 dezer was niet geanimeerd. Schors aangeboden voor f4 it 4.25 vrij hier in de haven. ROTTERDAM, 15 April. Van op 13 dezer in veiling aangeboden 3085 gezouten Uruguay ossen-, Saladeros Casa blanca (Libaros) wera niets gegund. Na de veiling wer- aen nog 281 stuks verkocht. Aangebracht werden nog: 1269 stuks drooge B.-Ayres paarden- ca. 6l/4 kilo. AMSTERDAM. Bericht vau de makelaars Brouwer, Anchcr en Dordrcgtcr. Verkoop bij inschrijving op 26 April 1881, Iedere partij afzonderlijk, 's middags 1 ure. Iedere partij afzonderlijk. Entrepotdok 7e Afd. Per „Amstel". No. 151. 2141 Sumanap runder- 24/5 k. Tax 65/66 152. 234 Oost-Ind. 4% k. H 53/54 tf 153. 94 6V4 k. It 57/58 II 154. 115 Soerabaya 3 k. tt 59/60 V 155. 49 3% k. 67/68 H 156. 48 5 k. U 58/59 M 157. 133 7 k. H 65/66 II 158. 558 buffel- 10 k. tt 31/31 159. 31 Sumanap 6 k. II 35/36 II 160. 168 Soerabaya rund- 3 k. w 60/61 II 161. 63 33/4 k. r 54/55 II 162. 70 k. H 61/62 tt 163. 547 buffel- 93/4 k. tt 30/31 II 164. 344 Oost-Ind. rund- 73/4 k. II 54/55 U 165. 187 Soerabaya 33/5 k. U 62/63 If 166. 660 5 k. n 60/61 H 167. 1066 63/5 k. II 63/64 H 168. 260 runderhuiden. If 169. 24 II 170. 46 H 171. 136 Per „Prins van Oranje." V 172. 495 Soerabaya rund- 23/5 k. H 69/70 H 173. 279 y 33/4 k. H 65/66 II 174. 305 5 3/4 k. H 59/60 11 175. 627 buffel- 1172 k. H 32/33 WAALWIJK, 15 April. Wegens de kerkelijke feestdagen was de markt niet druk bezocht. In hoornvee werden aangevoerd 91 stuksde handel was niet zeer levendig. Voor kalfkoeien bedong men f 130.— k f 250.—, voor dito vaarzen f 100.— f 180.— De geheele maand April onderscheidde zich door drukken handel in slachtvee, dat meestal bij de

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2