Huidenberichten. Oostenrijk. Italië. Turkije. Griekenland. Rusland. BINNENLAN D. Duitschland. eenige bezorgdheid openbaarden nopens de plan- De berichten uit de streken van de Theiss luiden nog steeds zeer verontrustend. Na een week vol angst en strijd is Szegedin gered al waar men onder het bevel van den koninklijken commissaris, den heer Tisza.een broeder van den minister, onophoudelijk bezig is met. gaten te stoppen, dijken te versterken en op te hoogen. Het is trouwens alleen aan de sterkte en den omvang der nieuwe dijken, die sinds de over strooming in 1879 zijn gelegd, te danken, dat Szegedin voor een tweede verwoesting is gespaard gebleven. De steden Szentes en Varsarhely zijn echter ondergcloopen. Eerlang zal voor de rechtbank te Pesth een proces in behandeling komen, waaraan een zeer romantische geschiedenis verbonden is, Ruim 25 jaar geleden werd de zoon van een rijk koopman aldaar, S genaamd, die wat los geleefd en veel schulden gemaakt had, door zijn vader ter verbetering onder dienst gezonden, waar hij het weldra tot luitenant bracht. In 1859 maakte luitenant S met zijn regiment den Italiaanschen veldtocht mede maar voor d« verandering liep hij over naar de Italianen, waar hij een hoogeren rang verkreeg. Bij de eerste schermutseling werd hij door de Oostenrijkers krijgsgevangen gemaakt en zou als deserteur zeker weldra ter dood gebracht zijnals hij niet zwaren typhus gekregen had zoodat hij doodziek in het hospitaal te Magenta bleef liggen. In dezelfde zaal als hij lag onder andere zieken een Oostenrijksch luitenant-kolonel van Spaansche afkomstgraaf Rodrigeuz. Er heerschte op den dag van den slag bij Magenta de grootste verwarring in het hospitaalen bij den overhaasten aftocht werden alleen de zieken, wier toestand nog herstel deed hopen, in allerijl op wagens gelegd en meegenomen terwijl men de stervenden aan de genade van den vijand overliet. Onder de achtergelatenen waren ook graaf Rodriguez en luit. S. Toen de Franschen Ma genta binnentrokken was Rodriguez reeds ge storven en S., die zich iets beter gevoelde en met den doode alleen bleef, verwisselde met veel inspanning de kastjes die voor de bedden stonden en waarop hun namen vermeld waren. Hij was dus graaf Rodriguez, toen de Franschen kwamen en de doode S. werd begraven. De nieuwe graaf herstelde spoedig en nam de papieren en de goedgevulde beurs van den overledene in bezit. Na het sluiten van den vrede werd hij in vrijheid gesteld en begaf zich naar Petersburgwaar hij als graaf en luitenant kolonel een eerste rol speelde in de gezelschaps kringen en later met de dochter van een ad miraal in het huwelijk trad. Tegen het tijdstip waarop zijn vrouw de eerste moedervreugde zou smaken wilde de graaf haar aaar het kasteel zijner vaderen in Spanje brengen. Maar hij bracht het niet verder dan tet Ham burg. Van daar uit schreef hij zijn schoonvader een berouwvollen brief waarin hij alles bekende en om geld vroeg. De admiraal begaf zich onmiddellijk naar Hamburg, maar vond zijn schoonzoon daar aan de pokken overleden en het bleek uit papieren die hij bij hem vond dat deze een zoon van een koopman te Pest en Israëliet was geweest. Later kreeg de admiraal toevallig een oproe ping van de overheid te Pest onder het oog waarin S. werd verzocht zich aan te melden om de aanzienlijke erfenis van een oom te aan vaarden. De admiraal berichtte aan genoemde overheiddat de opgeroepene zijn schoonzoon was geweestwaarbij hij diens schriftelijke be kentenissen overlegdeen nu zal eerstdaags de rechtbank moeten beslissen over de gegrondheid der aanspraken die de dochter van den admi raal op de erfenis maakt. De koning heeft eene bijeenkomst gehad met den heer Sella om na te gaan of in de gegever.e omstandigheden een kabinet uit de rechterzijde mogelijk is, maar de koning heeft hem nog geen mandaat gegeven. De ambassadeurs zijn gemachtigd om met de Porte te onderhandelen tot bespoediging van de overgave van het grondgebied en van de be noeming der aanstaande internationale commissie. De vertegenwoordigers der mogendheden ver klaren in antwoord op Griekenland's jongste notadat zij die nota beschouwen als een for meel aannemen der voorstellen. Zij beloven hunne goede diensten voor Epirus. Het is thans zekerschrijft de doorgaans welingelichte Russische berichtgever der Kölni- sche Zeitvngdat na den dood van keizer Alex ander II onder diens papieren kant en klaar en onderteekend en al is gevonden een volledige ontwerp-grondwet. Over dit ontwerp nu moet in een ministerraad onder voorzitterschap van den tegenwoordigen keizer gehouden van ge dachten zijn gewisseld. Melikoff en Walujeff waren er vooren het stuk zou nu in handen eener commissie wezen. Naar het heet begon het stuk met te vermelden dat nu een jaar sedert den aanslag op het winterpaleis rustig was verloopen en dus waarschijnlijk de booze geest was bedaarddie het werk des vredes van Alexander II had willen storen dit werk zou het verder geheeten hebben kon dua nu worden voortgezet enz. enz. Zoo scheen dus de verzoening aanstaandetoen alles plotseling ten gevolge der bloedige daad van 13 Maart weer vernietigd werd Had men dat geweten In den nacht van Zaterdag op Zondag 11. hebben er weder vele arrestaties plaats gehad. Zoo werden in het huis Saizow in de straat Vorstadskaja 18 personen gevatterwijl daar eene geheime drukkerij ontdekt werd. Men meldt verder de arrestatie van generaal graaf Rostowzoff, die zeer gecompromiteerd moet zijn. De executie der vijf ter dood veroordeelde misdadigers, die aan den moord van keizer Alexander schuldig of medeplichtig bevonden zijn, heeft Vrijdag ochtend omstreeks 9 uur op het Semenoff-plein plaats gehad. Duizenden per sonen stonden in de aangrenzende straten opeen gepakt om getuigen van dit vreeselijk schouw spel te zijn, hoewel door niet minder dan om streeks 10.000 man troepen het geheele plein was afgezet. De telegrammen in de Engelsche bladen, welke met akelige nauwkeurigheid van de terechtstelling melding maken, zwijgen nage noeg geheel over de afschuwelijke bijzonderheid, dat tweemaal de strop brak, waaraan Michailoff gehangen werd. Trouwens de mededeeling van het feit alleen is reeds voldoende om het bloed in de aderen te doen stilstaan. En met akelige kalmte hervatten de beul en zijne helpers hun vreeselijk ambt, en waren een honderdtal ambte naren en vertegenwoordigers der pers van nabij ooggetuigen van deze afgrijselijke marteling. Het verzoek om gratie, door Rissakoff en Michailoff ingediend, was kortweg van de hand gewezen omdat de moord des keizers een te schandelijk misdrijf was om het verzoek in over weging te kunnen nemen. Alleen voor de vrouw Hesse Helfmann is de voltrekking der doodstraf tot na de verwachte geboorte van haar kind uitgesteld. Zal de bloedige wraakneming zoover gaan om daarna de moeder ter dood te brengen? wie menschelijk gevoeltkan dit zelfs van de Russische justitie niet gelooven. Op twee karren, met gebondeu handenmet den rug naar de paarden gezeten, werden de misdadigers naar het executieplein gereden omstuwd door infanterie en kozakken, terwijl tamboers en pijpers voort durend zulk een geraas maakten, da' hun het spreken tot het publiek en zelfs bijna met el kander onmogelijk werd gemaakt. Het schavot was van ruw, zwart geverfd hout opgetrokken en bestond slechts uit een vierkante verhooging, waarboven drie palen uitstaken onderling door een dwarsbalk verbonden, waaraan vijf ringen waardoor de strop getrokken werd. Voor het schavot was een langer vierkant houten platform, waarop de autoriteiten en de vertegenwoordigers der pers stonden. Een oogenblik zwegen de trommen, om den griffier gelegenheid te geven het slot van het arrest voor te lezen, waarop vijf priesters, in kerkelijk gewaad het schavot beklommen en na het spreken van weinige woorden den misdadigers het kruis voorhielden dat door hen allen werd gekust. Oi:der het slaan der trommen en het presenteeren van het geweer door de troepen omarmden de veroordeelden elkander voor de laatste maaiwaarop de beul en zijne helpers hun allen tegelijk een linnen zak over het hoofd wierpen. Daarna werden zij op een grove houten stoel geplaatst, die, zoodra de strop bevestigd wasonder hunne voeten werd weggetrokken. In 25 minuten tijds was het vreeselijk vonnis voltrokken en 20 minuten later, nadat door een geneesheer de dood was geconstateerd, werden de lijken afgenomen, onder sterk escorte naar de begraafplaats gebracht en het schavot onmiddellijk afgebroken. Alleen Rissakoff gaf blijken van vreeselijken angst en dreigde een paar malen ineen te zakken, maar de vier overige veroordeelden legden tot het laatste oogenblik de grootste geestkracht en zelfbeheersching aan den dag. Vooral de houding van Sophie Peroffskaja wier wangen zelfs nog door een natuurlijk rood gekleurd waren was waardig en flink. Bij hoevelen van de duizenden getuigen van dit afschuwelijk schouwspel zal zij misschien een onzalige geestdrift gewekt hebben voor misdaden als waarvoor Vrijdag 11. vijf jon gelieden met hun leven geboet hebben. Volgens een particulier telegram van Za terdag aan de National-Zeitung heeft de politie te St. Petersburg een der voornaamste leden van het nihilistische uitvoerend comitéAron Tschnkoch geheeten in hechtenis genomen. Waalwijk, 20 April 1881. Bij kon. besluit zijn benoemd: tot burgemeester der gemeente Steenbergen J. J. Van Loon Haaren C. A. Schrijvers Oisterwijk jhr. V. M. Van Rijckevorsel van Kessel, Berkel c. a. C. Brenderssecr. dier gem., en Ginnekenmr. W. H. E. baron Van der Borch. In de gisteren gehouden vergadering van-- den gemeenteraad is met algemeene stemmen benoemd tot onderwijzer aan de openbare school alhier, P. J. J. Gerris. Verder werd o. a. besloten: 1. Het bestaande schoolgebouw te vergroolen^ door verlenging. 2. Eene rioleering te leggen langs de straat, vanaf het huis, toebehoorende aan den heer Zijlmans naar de Pastoorsheul. Het uitvoerig verslag geven wij in het volgend nummer. Den laatsten tijd is epn gunstige wending sjekomen in den toestand der schoenmakerij. Flinke bestellingen komen af en over het alge meen hoort men dat de zaken beter marcheeren. Wel worden de prijzen van vroeger niet meer gemaaktmaar hierin zal men zich vooreerst wel moeten troosten. Het eenige raiddel om hierin duurzame verbetering te brengen is o. i. daarin gelegen, dat men door net en solied werk te leveren trachte de buitenlandsche concurrentie van de markt te verdringen. Sedert verleden Zaterdag heeft de firma van Gend Loos hare wagendiensten door de Langstraat hervat. Aan de directie van de Noordbrabantsche stoomtrammaatschappij is thans door gedeput. staten de richting aangewezen, welke door haar in Besoijen kan genomen worden over den provincialen keiweg. X— Een onzer correspondenten schrijft ons het volgende Wij hebben een allerprachtigst weder met het paaschfeest gehad de aangename lentezonneschijn deed goed en wekte tot een jnieuw leven, het groen en 't gras meende men te zien groeien, men reed, men reisde, men wandelde, een ieder naar staat en stand, naar zin en keuze ook ik, ofschoon niet erg op uithuizigheid gesteld nam na kort beraad 't besluit een uitstapje te doen; 't doel van mijn tocht was een bezoek te bren gen aan 't. zooveel „bezochte" Nieuwkuik. Ik kwam er, zag veel en nam een indruk van deze geteisterde plaats mede naar huis, waaronder ik nog verkeeren die me tot op heden bijblijft. Wilt ge een waar beeld van ellende, van treurig heid zien ga dan naar Nieuwkuik reeds maan den zijn voorbij gegaan sedert de veel besproken dijkdoorbraak viel en nu nog aanschouwt ge daar de geheele verwoesting van huizen en erven in al zijn uitgebreidheid. Wie in nood „spoedig" helpt, helpt dubbel. Waarom komt dan toch hier geen spoedige hulp Spreek eenige oogen- blikken met dien landman, leunende tegen het ingestorte dak van zijne woning; met zijne harde vereelte hand ondersteunt hij het droeve hoofd en staart met matte blikken en als wezenloos u aan; hij wijst u in naamlooze smart op zijn om gevallen huis, schuur en stal, op de overblijf selen van eenig huisraad, van linnengoed; hij spreekt u van zijne prachtige runderen, in den vloed verslonden, over zijne vruchtbare velden akkers en tuinen in zandwoestenijen veranderd, hij wil u, vreemdeling, begrijpelijk maken hoe hard het hem is, zijne vaderlijke erve zoo in puin te zien liggen, hoe zwaar hem het verlies valt van het opgenoemde en nog zoo veel daar- en boven hij zal het u verhalen, terwijl tranen langs zijne harige wangen vloeien, dat jaren lang welvaart zijn deel was, hoe rijkelijk zijn" tuinen, hopvelden en akkers droegen, hoe gezond en winstgevend zijn vee altijd was, hoe oppassend pu werkzaam zijne kinderen waren en hoe hy daardoor zijn landbezit in de laatste jaren heeft kunnen vergrooten en nu nu is alles verkeerd, al zijne verwachtingen zijn verijdeld. In een toestand, grenzende aan dien van wan hoop verlaat hij u en doolt doelloos rondom de plaats, waar voor weinig tijds zijn gezellige haard nog was, en waar hij met zijn gezin zooveel geluk genoot. Arme landman arm Nieuwkuik, hoezeer zijt gij te beklagen. Dat toch spoedig u met milde hand een ruim en aanzienlijk aandeel geschonken moge worden van de schatten die 't. weldadig volk van Neder land voor de ongclukkigen van den watersnood bijeenbracht. Spoedig kome er hulp en afdoende hulp voor 't ongelukkige Nieuwkuikbij het opstellen van de gebinten der woningen, goede landman, rijze ook weder de hoop in uw hart, uwe oude blijmoedigheid en welvaart keere terug en moge de plaats uwer inwoning weder worden wat zij vroeger was. Voor~eenige dagen had'te Maastricht] een diefstal plaats in epn magazijn van zijde, waarbij de daders door middel van het uitsnijden eener glasruit zich van het gestolene hadden meester gemaakt. Door de scherpzinnigheid eener Maastricht- sche dame, die te Luik aankoopen deed, is men daar op het spoor gekomen dat een gedeelte van het gestolene te Luik verkocht was. De heelers zijn te Maastricht wonende vreemdelingen, uit Duitschland afkomstig. Eenmaal op het spoor zijnde vond men bij die vreemdelingen de rest van het gestolene en vernam^men tevens wie de daders van die diefstallen zijn. Den 9n April heeft zich bij den timmer man V. te Scheveningen vervoegd een flink gezet manspersoon, het voorkomen hebbende van een schipper, naar gissing 56 jaren oud. Hij gaf o. a. voor een oom van V., Jacob Blauwpaard te zijn uit Australië te komen, schatrijk te zijn, den broeder der vrouw van V. die te Melbourne woontgoed te kennen, en een kist met goud stukken van dezen voor hare moeder te hebben medegebrachtdie een zandschipper van Delft naar Scheveningen zou vervoeren. Daar V. zijn oom B., die jaren geleden naar Amerika was gegaan, niet persoonlijk kent en de voorgewende oom volkomen op de hoogte van familiegebeur tenissen en andere omstandigheden was, vonden zijne beweeringen ingang. Den volgenden dag heeft hij de vrouw van V. opgelicht voor f10, onder voorgeven van naar Delft te moeten reisgeld te kort te komen, en na verloop van eenige uren te zullen terugkeeren. Sedert is hij spoorloos verdwenen. Vrijdagochtend, omstreeks half acht, ont stond te Steenbergengemeente Roden, een hevige brand. Van de 15 huizen, die het jy- hucht bevat, zijn er 6 verbrand. In hetjLais, waarin de brand ontstond zijn bijna alle *u- belen, 12 runderen, 3 paarden en een varken verbrand. Bij een ander verbrandden 4 runderen. De overigen hadden nog zooveel tijd om hunne levende have, en gedeeltelijk hunne meubels te redden. De oorzaak is onbekend, en slechts één bad huis en meubelen, en een ander alleen het buis verzekerd. Binnen een half uur stond alles in lichtelaaie vlam wijl alles met stroodak was gedekt. Eene bouwhoeve, gelegen onder Arcen en toebehoorende aan den heer M. te Venlo, werd zondagvoormiddag door een onbekende oorzaak een prooi der vlammen, Een paard en een kalf van den pachter B. vonden den dood in het vnur, terwijl men het overige vee redde. Van de meubelen is weinig gered. Alles was zeer laag verzekerd. 'Door het inslaan van den bliksem ontstond er verleden week braud in eene kolossale boeren schuur, bij den landbouwer De B. te Sint Kruis. Schuur, wagenhuis stallen alsmede een partij gedorschen en ongedorschen graan, hooi en stroo, vier runderen een paard met yeuler., dit alles is verbrand met veel moeite is het overige vee gered. De schade is aanzienlijk, alles was ver zekerd. De moordaanslagen op brievenbestellers nemen in den laatsten tijd onrustbarend toe. Werd verleden week een te Parijs gepleegd, ook te Sterzingin Tyrol, is onlangs een brieven besteller, die in den vroegen morgen de aange komen postzendingen van het station had ge haald, op den terugweg door een mnn aange vallen, die hem met een bijtend vocht wierp. De besteller nam onder luid geschreeuw de vlucht en de rooverdie zag dat zijn aanslag mislukt wasging aan de haal, evenals een tweede man, blijkbaar een medeplichtige van hem, die honderd passen verder stond. De brievenbesteller had ongeveer f 2ÜÜU in goud bij zich. OisterwijkHet Zuiderzendingsfeest zal dit jaar wederom in onze gemeente op den Honds- berg gehouden worden doch dit jaar iets vroeger, denkelijk 20 Juli. ANTWERPEN. De zaken hadden de laatste week weder weinig te beteekenen, tengevolge van den achtereenvol gens afnemenden voorraadde prijzen blijven zeer vast. Uit de hand werden verkocht: 1567 drooge Buenos-Ayres 1500 gez. Buenos-Ayres op lev.; 100 a Gualeguay 460 Uruguay 1630 i, Rio Grande 2000 op levering Totaal 7257 stuks. Op levering, bij ontscheping uit de „Maskelyne" werden verkocht 500 B.-Ayres saladeros os Rocca 6478/ioo P- tegen geheimen prijs, en bij ontscheping nen der commissie. Zij wezen de aantijgingen wegens slavernij terug, alsook de beschuldiging van hardvochtige bejegening der Zoeloes. Tusschen Boeren en Zoeloes bestond een 30jarige vrede, die onver stoord zou zijn gebleven, indien niet de E-igcl- schen tusschenbeide waren gekomen. Bovendien konden de Boeren zichzelven verdedigen tegen de Zoeloes. De correspondent zegt, dat de Boerenaanvoer ders de suzereiniteitsrechten der Brilsche kroon beschouwen als bloot nominaal, pour sauver les apparance9. De correspondent ontving eene deputatie uit Pretoria, van Engelschen en Engelschgezinde Hollanders. Deze deputatie legde den corres pondent het bekende protest tegen den vrede voor, met verzoek dit naar Engeland te zenden De Times verneemt uit Durban: Men verzekert dat de Boeren in de commis sie vertegenwoordigd zullen worden door drie leden. Hij noemt Joubert en Jorissen. Het Basuto-gevecht te Lcribe duurde 4 uur. De Basutos lieten 35 dooden achter. Het Britsche verlies bedroeg één. Bij den brand, die de vorige week te Keve laar woedde, werden een dertigtal huizen en even zooveel schuren in de asch gelegd. Een persoon van de brandweer aldaar vond den dood in de vlammen, daar hij zich te ver waagde. De brand is ontstaan door het inslaan van den bliksem, en aangewakkerd door den storm die het onweder vergezelde. Eenige dagen geleden wsrd namens een koopman te Berlijn vergunning gevraagd bij de rechterlijke autoriteit om wegens ziekte zijn testament te zijnen huize te maken. De rech terlijke ambtenaren kwamen toen bij hem, ten einde te constateeren of hij werkelijk de bedoelde koopman was. Na de hierop ontvangen verkla ring van den huiseigenaar, dat de koopman reeds sinds lang de woning van hem in huur had gehad, werd de gevraagde vergunning ver leend. Toen nu het testament bijna geheel in orde was, ontstond er eensklaps groot rumoer in het huis, en kwam er iemand de kamer bin nen met de boodschap, dat hier bedrog werd gepleegd, want de bedoelde koopman reeds se dert eenige uren was overleden. Inderdaad, in eene andere kamer vond men het lijk. Dienten gevolge werd de gewaande koopman gearresteerd. Het bleek nu, dat hij een bloedverwant van den overledene was en wist dat hij niet ir» het tes tament stond, waarom hij nu het bedrog had gepleegd, om zich uit de niet onaanzienlijke nalatenschap een aardig sommetje te verzekeren.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2