Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Turkije. Griekenland. Rusland. BINNENLAND. Burgerlijke Stand. H andels berichten UITVOERINGEN. Op den boulevard de9 Invalides die een gedeelte der Catacomben overwelftis een in aanbouw zijnd huis eensklaps in den grond ge zakt. Een naburig huis bewoog zich op zijn beurt en een geheele zijmuur stortte in. De meubels van een slaapkamer verdwenen in de diepte. Uit Manilla is bericht ontvangendatna het overlijden van sultan wegens dc keus van diens opvolgeronder de inboorlingen op de Philippijnsehe eilanden een burger-oorlog is uit gebroken. De Standard verneemt uit Madrid dat de regeering per draad instructies aan den gouver neur der Philippijneu zond om kanonueerbooten te zenden naar Soeloe ten eind»* de Spaansche suprematie te handhaven. De regeering acht de macht van den gouverneur voldoende, maar vreest inmenging van Duitsche en Britsche zijde. Castelar heeft namens de Spaansche Possi- bilisten (Opportunistische republikeinen) een manifest uitgevaardigdwaarin hij zich zeer welwillend uitiaat over het tegenwoordige kabinet Sagasta en verklaart onder dit kabinet vrije ver kiezingen mogelijk te achten. De overstrooming der Guadalquivir neemt toe. 1 Er zijn werkstakingen uitgebroken onder de mijnwerkers in de steenkolenmijnen van Asturië. De werkstakers wierpen verscheidene personen (of steenkolen in de rivier. Zij vragen vermeerdering van loon. Lord Beaconsfield's overschot zal in allen eenvoud worden ter aarde besteld op het kerk hof te Hughenden, waar ook zijn echtgenoot begraven ligt. In het testament moet dit zoo bepaald zijn. Gladstone had eene begrafenis van staatswege aangeboden, gelijk die aan eenige uitstekende vroegere premiers is ten deel geval len, en aan het hof zou zelfs over Westminister Abbey zijn gedacht. De markies van Salisbury wordt meer en meer genoemd als Beaconsfield's opvolger als leider der oppositie. Te Brighton werd op Paaschmaandag de gewone jaarlijksche wapenschouwing van Engel- sche vrijwilligers gehouden. De houding der manschappen en hun tucht worden ditmaal zeer geroemd. Prins Edward van Saksen-Weimar commandeerde. Bij Liverpool hadden ook oefeningen plaats. Krachtens de dwangwet hebben in Ierland weer eenige inhechtenisnemingen plaats gehad, veertig nu in het geheel. De bespreking der landwet in Ierland, op openbare meetings, enz., duurt voort. Men heeft er veel op aan te merken maar duidelijk blijkt, dat men met de kern zeer tevreden is en dat men wel is waar zal trachten meer te krijgen, maar toch desnoods genoegen zal nemen met wat thans geboden wordt. Volgens het nieuwe plan tot wederopbouw van de Taybrug, dat door mr. Barlow ontwor pen is en eerlang bij het parlement ingediend zal worden, zullen de kosten daarvan f 8.610.000 bedragen. De brug zal eene hoogte hebben van 23.5 meter boven den waterspiegel. Te Chester is de toren van de St. John9 kerk gedeeltelijk ingestort. Er werd niemand bezeerd en ook het kerkgebouw zelf is niet be schadigd. De zijmuren van den toren zijn blijven staan maar kunnen bij eenigszins sterken wind instorten en zouden als zij op de kerk vielen, onberekenbare schade aanrichtenmen zal er toe overgaan ze af te breken, maar ook dat kan niet zonder gevaar geschieden. Door den onderaardschen spoorweg te Londen werden in het jaar 1863 nog geen 10 millioen reizigers veivoerd. Sedert is dat getal zeer vermeerderd, In het jaar 1880 bedroeg het bijna 61 millioen personen. De onlangs gehouden paardenmarkt te Jever (in Oldenburg) was drukker bezocht dan ooit van te voren de stallen waren niet in staat de paarden te bergen. Meer dan 200 kooplieden uit Frankrijk Italië Belgie Zwitserland en Nederland waren tegenwoordig. Er werden dan ook hooge prijzen betaald, van 1200 tot 1900 mark. Voor een span is 4000 mark besteed. In de nabijheid van Crefeld kreeg een oud man, H. Pakke genaamd, bezoek van zijne twee zonen, die sedert jaren niet bij hem waren ge weest. Bij dit bezoek zochten zij echter twist met hem en brachten hem twintig gevaarlijke wonden toe, waaraan hij kort daarna is over leden. De Hamb. Correspondent verneemt uit Berlijn, dat Hamburg's voorstellen betreffende de aansluiting aan het Tolverbond door den minister van financiën goedgekeurd zijn, en ook bij hooger geplaatsten op toestemming kunnen rekenen. De Correspondent verneemt, dat de commissie uit de burgerij tegen morgen voor middag is opgeroepen tot nieuwe beraadslaging met de commissie uit den senaat. Het wordt als een uitgemaakte zaak beschouwd, dat het kabinet-Cairoli onveranderd voor de kamers verschijnen zal, die deze week weder bijeenkomen. In de kamer van afgevaardigden zal dan de motie van wantrouwen tegen het ministerie, door den heer Damiani voorgesteld in stemming komen, en van den uitslag zal het afhangen, of het ministerie al dan nie' aan het bestuur zal blijven. Men gelooft algemeen dat het kabinet ditmaal de meerderheid heb ben zal. Zooals men zich herinneren zal had de minis ter ziju ontslag ingediend, omdat de meerder^ heid dc motie Damiani dadelijk in stemming wilde gebracht hebben, terwijl Cairoli zich had vereenigd met een voorstel om eerst de kieswet in behandeling ie nemen. Van Chios wordt gemeld dat de gezond heidstoestand der bevolking gunstig blijft, dank zij de zorgen van de FranscheEngelsche Duitsche, Amerikaansche en Grieksche genees- heeren en de zusters van St. Vincentius van Paulo. Maar voor het overige luiden de berichten treurig. De ellende moet er alle beschrijving te boven gaan. Op de 1000 huizen is er nau welijks een blijven staan. Het aantal dooden bedraagt 6 a 8000dat der gekwetsten 2 a 3000. De slachtoffers zijn grootendeels grijs aards, vrouwen en kinderen. De meesten zijn aan het hoofd of de beenen gewond. Landbouw, handel en nijverheid staan geheel stil. Het red den der ongelukkigen gaat zeer langzaam en met groote bezwaren gepaard. Nog steeds houden de schokken van aard beving aan. Na den eersten heeft men er ruim 400 geteld. De arme bevolking is wanhopig, Velen zijn reeds krankzinnig geworden toen zij tot het volle besef van hun ongeluk kwamen. De Turksche bladen slaan, bij het bespreken van de ramp, een zeer bitteren toon aan tegen over de Europeanen. De Vahit ziet in de aard beving een straf van Allah, omdat de bewoners van het eiland nooit goede Turksche onderdanen geweest zijn. Een ander blad is innig veront waardigd over de ondersteuning, die de Europee- sche landen aan de ongelukkigen verleenen. z/Als de slachtoffers Muzelmannen waren inplaats van christenen, dan zou men hen aan hun lot overlaten als het ongeluk in Anatolie in plaats van op Chios was gebeurd, zou Europa er geen acht op geslagen hebben." De bewering wordt terecht ongerijmd ge noemd door de christenbladen, die herinneren hoe de slachtoffers van den hongersnood in Anatolie, de muzelraanscke soldaten tijdens den ooriog, en later de muzelmansche vluchtelingen mild met Europeesche gelden zijn ondersteund. Aan Griekenland is door de gezanten der mogendheden eene nieuwe collectieve nota over handigd. 't Had eerst geheetendat daarin bedenkingen zouden worden geopperd tegen het door Griekenland in zijn antwoord op de vorige nota gemaakte voorbehoud en dat het zou wor den uitgenoodigd onomwonden en zonder eenig voorbehoud eene definitieve verklaring af te leggen. Daarvan blijkt echter niets. De mogendheden verklaren eenvoudig met genoegen kennis te hebben genomen van het antwoord der Grieksche regeeringen aan hare gezanten te Constantino- pel last te hebben gegeven zich met de Porte te verstaan wegens de ontruiming van het afge staan gebiedopdat dit zoo spoedig mogelijk door Griekenland zal kunnen bezet worden. Uit St. Petersburg wordt aan de National- Zeitung gemeld dat de politie er in geslaagd zou wezen het hoofd van het uitvoerend comité der nihilisten zekeren Aaion Tschoukochin hechtenis te nemen. Van andere zijde evenwel is dit nog niet bevestigd. De keizer is nog steeds te Catchina, waar de meest omvangrijke veiligheidsmaatregelen genomen zijn. De wijzewaarop de Czar zich destijds naar dit stadje heeft begeven, moet veel van een vlucht hebben gehad. De onderhandelingen der Mogendheden over gemeenschappelijke maatregelen tegen de internationale schijnen maar niet verder te komen. Op initiatief van Rusland wordt met verschillende kabinetten van gedachten gewisseldmaar tot nu toe schijnt Rusland er niet in te zijn geslaagd enkele gewichtige bedenkingen weg te nemen die van zekere zijde tegen dergelijke maatregelen zijn ingebracht. De jongste veranderingen in het personeel der drukpers-controle hebben naar net schijnt, eene reactionnaire beteekenis. In het heilige Kieff is weer een geheime drukkerij ontdekt. Drie personen zijn gearres teerd. In den jongsten Russischen ministerraad zou met 9 tegen 5 stemmen zijn besloten, over eenkomstig een plan door wijlen Alexander II en door Melikoff vastgesteldeene commissie van gekozen vertegenwoordigers bijeen te roepen, ter bespreking van sommige staatkundige aange legenheden. De inwoners der stad Rostoff, in het Rus sische gouvernement Jaroslaw zijn onlangs ver rast door de gerechtelijke aanhouding van een stadgenootdien zijn reeds lang hadden dood gewaand. Het was een rijke leverancier aan het leger, Poleschajeff genaamd. Zijne geschiedenis is zonderling genoeg om vermeld te worden, en tevens een eigenaardige bijdrage tot de kennis van Russische toestanden bepaaldelijk bij de militaire administratie. Poleschajeff had de levering van de noodige kleedingstnkken gedurende den laatsten Turk- schen oorlog aangei.oman en had zijn geld van de Russische regeering ontvangen. De leverantie bleef intusschen achterwege en hij verkocht de zelfde met pelsbont gevoerde overjassen nog eens aan de Turken Poleschajeff ontving aldus dub bele betaling en voorzag 's lands vijanden van de noodige kleeding. Toen zijn misdrijf ontdekt werd gelukte het hem met zijn schoonzoon uit Rostoff te vluchten. Sedert vernam men niets meer van hem, totdat het bericht kwam dat hij te St. Petersburg was gestorven en dat zijn lijk te Rostof moest be graven worden. De begrafenis geschiedde met groote deftigheiden hoewel sommigen ai aan stonds betwijfelden of de doodkist wel het lijk van Poleschajeff bevatte gelooide men toch al gemeen dat hij dood en begraven was. Tot ieders verbazing werd hij nu onlangs (den 14 Maart) te Rybinsk door de politie herkend en in verzekerde bewaring gebracht. Hij was juist op het punt om zich naar zijne vaderstad te begeven waar hij zich met zijn schoonzoon onder een valschen naam opnieuw wilde vestigen. Daarvan zal nu wel niets komen want Pole schajeff zal ditmaal zijne rechtmatige straf niet kunnen ontloopcn. 7s WAALWIJK. Op Zondag 24 April 1881 des middags 12 ure, zullen door de Nieuwe Harmonie op de bovenzaal van den heer A. N. Van Riel de volgende stukken worden uitgevoerd 1. Souvenir de Namur. M. Krein. 2. Eulalia polka. A. Kom. 3. Potpourri de l'Opéra Ales- sandro Stradella. Flotow. 4. En garnison. J. Steenebruge. w BESOIJEN. 1 Op Zondag 24 April 1881, 's avonds half acht, tooneelvoorstelling door de Liefhebberij- tooneelclub //Vondel" in het lokaal van mej. de wed. A. Brokken. Programma 1. Henri Burton, de vadermoorder. 2. Het Driekoningtnverbond. Waalwijk, 23 Apri! 1881. Naar men verneemt zal bij de hervatting harer werkzaamheden de tweede kamer bericht ontvangen dat de rentewet definitief is inge trokken. De geruchten evenwel, dat de minister van financiën besloten zou hebben de portefeuille neder te leggen, schijnen niet gegrond, Het officieele schrijven van den minister van financiën aan den voorzitter der tweede kamer, gedagteekend 20 April, luidt //Ik heb de eer UHEdGestr. kennis te gevendat het bij de tweede kamer der staten-generaal aanhangig ontwerp van wet tot heffing eener rentebelasting, krachtens 'a kouings machtigingwordt inge trokken." Met zekerheid kan thans de Middelb. Ct. mededeelen dat er geen oogenblik sprake is geweest van een reis van Z. K. H. den prins van Oranje naar Weenen bij gelegeuheid der echt verbintenis van den kroonprins van Oostenrijk met prinses Stefanie van Belgie. De Weener bladen zijn hieromtrent geheel verkeerd ingelicht geweest. Van onze Noordbrabantsche afgevaardigden ter tweede kamer zijn dit jaar aan de beur' van aftreding: te Boxmeer, mr. J. H. L. Haffmans; te Breda, dr. H. J. A. M. Schaapman te Eind hoven, mr. A. J. H. Van Baar; te 's Bosch mr. J. G. De Bruijn te Tilburg, mr. Bahlmann, te Zevenbergen, mr. R. Van de Werk. De heeren mr. B. van Rees en J. A. Böhringer, als gemachtigden van de algemeene watersnood-commissie te Amsterdamhebben woensdag te 's Bosch met hel hoofdbestuur der watersnoodcommissie aldaar eene vergadering gehouden in zake de vergoedingen aan de watersnoodlijdendeu der gemeenten Vlijmen en Nieuwkui k. De burgemeesters dier gemeenten waren bij die vergadering tegenwoordig. Uit dorpen langs de Maas in den Bom me- lerwaard is dezer dagen aan Z. M. den koning verzocht, dat tot afsluiting van de Beerscbe en Heerenwaardsche overlaten niet zal overgegaan worden voordat het Oude Maasje geopend zij, en het Maaswater zich langs Heusden in den Amer en zoo in het Holl. Diep kunne storten. Daar de minister van waterstaat reeds in Jan. 11. in de eerste kamer sprak van eene langzame en omzichtige dichting der overlaten, mag het verzoek geacht worden in overeenstemming te zijn met des ministers plannen. De raad der gemeente Wijk heeft besloten aan de openbare school aldaar toe te voegen een onderwijzeres op eene jaarwedde van f475. Uit Moergestel schrijft men van 18 April. De rogge staat schraal, maar die akkers, welke goed bemest zijn, zullen zich spoedig herstellen, want de rogge heeft in de storing van haren groei veel wortels gemaakt, en zal daardoor met des te meer kracht werken. De weide begint ook een geheel ander aanzien te krijgen het vee zal nu ook spoedig buiten komen. De vrucht knop der fruitboomen zet zich schoon uit, zoo- dat, als er geen wederwaardigheden komen men ook van dien kant vollen moed mag hebben. Overal komt handenarbeid te kort, daar men nu gaarne alles spoedig aan den grond toever trouwd zou willen zien. Verleden Woensdag werd te Oosterhout voor het eerst de wekelijksche looiersbeurs ge houden, die door een groot getal belangstellenden zoowel van binnen als buiten de gemeente, werd bijgewoond. Wegens den gedrukten toestand waarin de leder-industrie en handel tegenwoordig verkeeren, beeft er weinig omzet plaats gehad. Naar het zich laat aanzien, schijnt echeer deze beurs in eene werkelijke behoefte te zullen voor zien. De zalen van Krasnopolsky te Amsterdam worden thans electriscli verlicht. Het doel waar voor deze kostbare ver iHiting in het leven is geroepen, was om bij v;'doende lichtsterkte een minimum van warmte te verkrijgen. Dat doel is bereikt blijkens het ver hildat de thermo meter aangaf op den laatsten avond toen er gas werd gebrand en de beide eerste avonden toen de electrische lampen ontstoken waren. De ther mometer toch daalde van 85 tot 62 gr., zoodat het krachtiger electrische licht 23 gr. minder warmte veroorzaakt dan het gas. Men meldt uit St. Oedenrode De baldadigheden duren hier voort. In de week werd een nachtelijk bezoek gebracht bij een herbergiereigenaar van een overdekten beugelbaan en o. a. het op palen rustend dak van deze baan naar beneden gerukt. In den nacht van Paaschmaandag werd het vernielings voort gezet aan de openbare schoolhet huis van den gemeente-secretaris en nog 5 andere panden in de kom van het dorp. Aan de politie is het nog niet gelukt een der rustverstoorders te vatten. Op het gehucht Vressel onder de gemeente St. Oedenrode heeft een vrij hevige brand ge woed waardoor een huis met schuur en stal werden in de asch gelegd. Van het voorhanden korenstroo en hooi is niets gered. Ook de in boedel is geheel vebrand. De oorzaak is onbe kend. Door de rechtbank te Heerenveen is een persoon te Munnekeburen, die den deurwaarder met een pistool bedreigde en beleedigende woor den toevoegde bij de uitvoering van een rechter lijk vonnis, veroordeeld tot 3 maanden celstraf. Maandag namiddag heeft ten nadeele van den schipper Snijders te 's Bosch een brutale diefstal plaats gehad. Gebruik makende van de afwezigheid der opvarenden is eei. tot dusverre onbekende aan boord gegaan die twee kastjes opengebroken en daaruit ontvreemd heeft een kistjebevattende eene waarde van f 85 aan papieren geldeen linnen zakje waarin een rijksdaalder en eene nieuwe portemonnaie. De politie doet ijverig onderzoek. Zondag namiddag zijn te 's Hertogenbosch gevangen genomen twee knechts van den heer Kiesbrander aldaardie in den nacht van Vrijdag op Zaterdag jl. ten huize van hun pa troon een bedrag van ongeveer f 400 hadden ontvreemd. Het ontvreemde geld is op hunne aanwijzing terug gevonden op den vestingwal waar ze het onder den grond bedolven hadden. Woensdag avond ten ongeveer half tien is er te Amsterdam een felle brand uitgebroken in de lijstenfabriek van den heer Cramwinkel op de Lijnbaangracht. De brand sloeg spoedisr over op de daaraan grenzende diamantslijperij van den heer Van Kralzensteijn op de Looiersgracht. Beide gebouwen zijn geheel uitgebrand terwijl ook de nevengebouwen veel schade leden. Om streeks llUg ure was men den brand meester. Te Veldhoven is het woonhuis met schuur, stal enz. van den molenaar J. C. Pieters afge brand. De schade aan vaste en roerende goe deren bedraagt f 1400 terwijl een en ander te Brussel voor f1800 was verzekerd. Theodorus Schuffelopperman en de beruchte Maria Christina De Leeuw honden- scheersterwerden deze week door den kanton rechter in den Haag wegens dronkenschap ver oordeeld de eerste voor de 71e en de andere voor de 77e maal. Van den 15 tot en met den 22 April. WAALWIJK. Ondertrouwd: Gerardus Franciscus Petrus de Itooij en Maria Pennings. Cornelis van Drunen en Hendrika Maria van Bavel. BevallenJohanna van der Pennen, geboren Heerings z. Paulina Elisabeth Korthout, geb. Van de Pas, z. Adriana van Herpen, geb. Cribelier d. Maria Johanna van de Ven, geb. van Herpen d. Overleden: Adriana van der Lee, echtg. van Johannes Sustrunck, 79 j. Cornelia Maria van Well, 3 j. Johannes Hendrik Frankarap, 5 j. Johannes van de Ven, echtg. van Maria de Vries, 65 jaar. SPRANG. GeborenHendrika, d. van Teunis van Dongen en Pieternella van Dongen. Overleden: Jacobus Timmermans, 3 m. WASPIK. OndertrouwdH. Pols, wed. van C. Langerwerf, 40 j. en J. M. van Dongen, 24 j. J. van Beek, 43 j. en M. Mutzers, 23 j. H. J. de Wit, 37 j. en J. A. Zijlmans, 28 j. W. D. de Lepper,27j. en A. van Engelen, 23 j. A. de Rooij, 23 j. en C. Dank, 21 j. A. Boom, |35 j. en L. J. Ver- schure, 26 j. J. A. van Schijndel van Waalwijk 29 j. en H. P. de Bont, 27 j. Géboren: Cornelia, d. van A. Boezer en J. de Bie. Overleden: J. M. E. de Bruijn, 8 j., te Rotter dam. WAALWIJK 22 "April In afwachting der jaarmarkt op a. s. Vrijdag

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2