Nummer 35. Zondag 1 Mei 1881. 4e. Jaargang. m Of, Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BUITENLAND. België. Frankrijk. Engeland. JL Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. De Industrie in de Langstraat. i De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden y enz., franco te zenden aan den Uitgever. JÏ3T. KW* Advertentiën 1—7 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, 3raaal ter plaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch land worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per reg. T)e huidige welvaart in onze streken dag- teekent nog slechts van vóór enkele jaren toen de schoenmakerijen plotseling in om vang toenamen en als uit den grond oprezen door de vele en drukke bestellingen uit alle steden van Nederland uit den vreemde van over zee zelfs. Na de jarenlange mal aise in het vakdie ongelukkig nog samen viel met den duren tijd en den mislukten aardappeloogstwelken tijd vele. der lezers van ,/De Echo/' zich nog zeer goed nullen herinneren na die donkere dagen brak dan eindelijk de zon des voorspoeds door. Het werd druk en het eindeloos gerikketik der pas uitgevonden naaimachine», vermengd met den helderen zang der lieve stiksters, verkondigden allerwege, dat welvaart en bloei de plaats hadden ingenomen van achteruit gang en kwijning. De bestellingen kwamen overvloedig zóó overvloedigdat er han den te kort schoten om aau alle aanvragen tc voldoen in weinige jaren werden de Langstraatsche schoenmakerijen vermaard door het gansche land en //Langstraatsch- schoenwerk'' werd zelfs een étiquette. Helaas niet vele jaren mochten wij ons verheugen in dien ongekenden voorspoed; al vrij spoedig werd de roemdie uitging van onze schoenmakerijen overschaduwd. Daar kwamen vreemdelingen uit het Oosten, wien het rijke Holland een kostelijk veld ter ex ploitatie toescheen zoo ongemerkt drongen zij door tot op het terreindat onze schoen makersbazen tot nu toe als het Hunne be schouwden en zie wat men hier in de dagen van weelde vergeten had, dat kwam in al zijn kracht plotseling te voorschijn de concurentie. Men had er niet aan gedacht, dat alleen solied werk onzen goeden naam op den duur gevestigd kon houdenhier en daar soms met onverklaarbare zorgeloos heid de knechten aangespoord, om slechts veel en nogmaals veel werk te leverenals wilde men te kennen gevendat het op de hoedanigheid er van minder aankwam. De gevolgen bleven niet uitde Duitscher werd ons een geduchte concurentwat hij al in zijn werk aan sierlijkheid te kort schoot, dat vergoedde hij ruimschoots door degelijk heid van bewerkingen wat vooral den doorslag gaf hij leverde tot aanmerkelijk lager prijs, dan onze schoenmakersbazen. Door deze en misschien nog andere bijko mende omstandigheden kwam er in deze streken op nieuw een tijd van kwijning in de voorname tak van industrie en dus ook in alles. Maar gelukkig, voegen wij er haastig bijdat de mannen van 't vak hier niet met de handen in den schoot rustig bleven toe zien. Het zij tot hun eere gezegd dat zij met prijzenswaardige volharding het hoofd bleven bieden aan hun vreemde mededingers en op tentoonstellingen als elders meermalen schitterende blijken gaven van hunne bedre venheid in het vakzij hebben getoond, dat zijals 't moestvoor geen vreemdeling in de uitoefening hunner industrie behoefden onder te doen. De schoenmakerijen in de Langstraat hebben op eervolle wijze hun goeden gevestigden naam gehandhaafdtoen het vertrouwen daarin dreigde geschokt te worden. En de uitkomst Ziehoe onze industrie weder langzamerhand het hoofd omhoog beurt, hoe zij in vergelijking bij andere takken van nijverheid zich verheugen mag in een verblijdenden bloei Wij hebben het niet ondienstig geacht een oogenblik stil te staan bij de herinnering aan vervlogen dagen die herinnering meenden wijkon voor onze industrie wel een nuttige wenk zijn in de toekomst. Woensdag heeft het groote, door velen met zooveel verlangen verbeide feest in het paieis te Laeken plaats gehad. Het is in één woord schitterend geweest. Alle notabeliteiten van Belgie, op welk gebied ook, in de staatkunde, de kun sten de letteren de financien het legerde administratie de magistratuurde balie enz. waren daar tegenwoordig. Het was eene ver zameling van al wat in Belgie door maatschap pelijke positie, door beroemdheid en schoonheid uitmunt, te midden van eene ware tooverwereld. De wintertuin van het paleis tc Laeken, gebouwd door den architect des konings, den heerAlph. Balat, die ook de ontwerper is van ons schoon gebouw voor schoone kunsren, is een meesterstuk van architectuuren er zijn weinig exotische planten die niet door heerlijke exemplaren in dezen wintertuin vertegenwoordigd zijn. Achter bloemen en groen waren muziekkorpsen verbor gen die van 2 tot 5 uur muziekstukken uit voerden terwijl een schitterende zonneschijn getemperd door schoone zijden gordijneneen tooveraebtig licht wierp over het bonte schouw spel. Tegen 3 uur verscheen de koninklijke familie, binnenkomende in den grooten koepel in het midden der oranjerie welks vloermet mozaieksteenen ingelegd, voor deze gelegenheid gecireerd was. De koning geleidde prinses Stcfanie aau den armterwijl de koningin aan den arm van den graaf van Vlaanderen volgde. De koninklijke familie met haar schitterend gevolg werd door het geheele corps diplomatique begroet. Nadat de gebruikelijke begroetingen hadden plaats gehadwerd een aanvang met den dans gemaakt. Gedurende dien tijd hebben de leden der koninklijke familie zich voortdurend in de zijgalerijen bewogen en met verscheidene der genoodigden zich onderhouden. Velen van deze laatsten begaven zich in het park en in de zalen van het paleis en zelden heeft men nog zulk een merkwaardig en levendig schouwspel gezien, als dien middag het paleis en zijne omgeving opleverden. Prinses Stéfauie bewoog zich met gratie en bewonderenswaardige gemakkelijkheid en met velen heeft zij zich minzaam onderhouden. Ten 5 ure was het feest afgeloopen en vertrok ken de genoodigdenallen de aangenaamste herinneringen van dit eigenaardig feest mede nemende. Er waren ongeveer 2000 personen eD op den weg telde men ongeveer 800 rijtuigen. De geheele stad Brussel is op 't oogenblik vervuld van een dueldat Maandagavond om een allernietigste reden heeft plaats gehad tus- schen baron de Schiervelluitenant der artillerie, die tot een der aanzienlijkste families in het land behoort, en graaf Duval de Beaulieu. Baron de Schiervel is door een degenstoot gewond en op de plaats zelve dood gebleven. Graaf Duval de Beaulieu is naar Engeland gevlucht. Het geneeskundig onderzoek heeft toch aan het licht gebrachtdat de dood van baron de Schiervel het gevolg geweest is van de wonddie hij in de borst bekomen had. Trouwens het duel heeft niet plaats gehad, zooals men eerst zeide, met den degen maar met de fleuret, dat veel gevaarlijker wonden geeft. Men is hier algemeen verontwaardigd over dezen moord om zulk een nietige zaak de aanleiding toch was dat graaf Duval zich eene opmerking over het rijpaard van baron de Schiervel ver oorloofd had. De koningin en'prinses Stéfanie vertrekken reeds den 4n Mei naar Weenen en doen de reis op haar gemak terwijl de koning eerst den 6n gaat, o. a. vergezeld van den minister Frère- Orban die nietzooals men nu weder verneemt als getuige bij het huwelijk der prinses zal fungeeren. Uit Bona wordt gemelddat het fort op Tabarca is platgeschoten en, nadat de Tunisiers het verlaten hadden, door de Franschen is be zet. Dit zai de ongeduldige Parijzenaars tevreden stellen De colonne van generaal Logerot was op 8 kilometers van Kef gekampeerd en maakte zich gereed die plaats in te sluiten. Die stad is uit een militair, staatkundig cn godsdienstig oogpunt als een der belangrijkste steden van het regentschap te beschouwen, en in Tunis gaat zij door voor eene sterke vesting. l)e stad ligt op eene rots en heeft een ringmuur met verscheidene bastions. De Franschen zullen nu het beleg slaan voor de vesting en het vuur er tegen openen. Ongerekend de vuurmonden van min der zwaar kaliberzijn zij voorzien van eene batterij van 8 cM. kanonnen. Tegen d it ge schut zal de verdediging kwalijk lang vol te houden zijnvooral als men in aanmerking neemt, dat de muren niet de hechtheid hebben van de Europeesche vestingwerken. Daarbij komt dat de stad ondanks hare hooge ligging, be streken wordt door de hoogte van de Ksar-or- Nula, die niet versterkt is, zoodat de Franschen er allicht vasten voet kunnen krijgen. Dinsdag heeft de kolonne Ritten de Kroe- mirs uit hunne stellingen te Djabel en Hadeja verdrevenze terugwerpende in het dal van Oueldjenan. De kolonne-Vincendon bezette de toppen aan den "rechter osver der rivier en nestelde zich op het plateau na verschillende ontmoetingen met de Kroemirs. Men merkte tal van Tunesische ruiters en voetknechten onder den vijand op. De Franschen hadden 2 dooden en 10 gewonden. Het legerkorps op het eiland Tabarca heeft een fort bezet, daartegenover op het vasteland gelegen. De Kroemirs schoten op de troepen, maar werden spoedig door de artil lerie verjaagd. Berichten uit Oran melden, dat de stam der Onled-Sedichriks onder bevel van Schamza na den moord op den officier van het Arabisch bureau te Géryville een beweging tegen die stad beproefde, maar dat genomen voorzorgsmaatre gelen het plan verijdelden. De gemeenschap tusschen de muiters en de stammen, dia zij hoopten mede te sleepen, is verbroken, en de meeste stammen blijven trouw. De bey heeft aan de besturen der steden Kef en Beja gelast die aan de Franschen over te geven onder formeel protest. De onrust onder de inlar.dsche bevolking neemt toe en strekt zich uit tot Tnpolitaansche stammen. De. bey heeft een telegram gezonden aan Granville, waarin hij de schending van zijn grondgebied door de Franschen verklaart te zijn in strijd met het volkenrecht daar zij geschied is zonder voor afgaande verwittiging en zonder oorlogsverklaring en terwijl vriendschappelijke verhoudingen be- stondeu tusschen hem en den Franschen consul. De bey protesteert verder in deze depêche ten krachtigste tegen zulk een handelwijze en biedt aan de eischen van Frankrijk aan een scheids gericht te onderwerpen. Hij herinnert dat Tunis als een integreerend deel van het Ottomanische rijk recht heeft op de bescherming der mogend heden wier goede diensten hij inroept. Men verzekert dat de regeering besloten heeft wegens de in Algerie heerschende gisting, nog een corps van 30.000 man daarheen te zenden. Naar men uit Arcachon berichthebben verscheidene bewoners van die bekende badplaats aanzienlijke verliezen geleden door de onverwachte vlucht van den algemeen gcachten bankier X, die een passief van ruim een millioen francs achterlaat. Hij vertrok in de vorige week uit Arcachon, maar niemand zag reden tot ongerustheid in zijn vertrek, totdat een paar dagen geleden bleek dat hij voor een bedrag van 200.000 frs. aan valsche wissels had uitgegeven. Thans hebben een aantal personen hem bij het gerecht te Bordeaux aangeklaagd en is er een onderzoek ingesteld. Parijs 27 April. De vesting El-Kef is gis teren overgegeven aan de Franschenop het oogenblik dat deze alle maatregelen hadden genomen om tot den aanval over te gaan. Lorgerot zal morgen naar de vallei Medjerdah oprukken en te El-Kef een bczettingskorps achterlaten. De aldaar gevonden Tunesische kanonnen waren geladen, maar de bezetting heeft niet gevuurd. De telegraphische gemeenschap tnsschen Tunis en Algerie is hersteld. Er bestaat volstrekt geen vrees dat de rust te Tunis ver stoord zal worden. Het stoffelijk overschot van Lord Beacons- field werd in de kerk te Hughenden ter aarde besteld. De koningin was door eene deputatie vertegenwoordigd en had prachtige kransen ge zonden. Voorts waren aanwezig de prinsen van WalesArthur en Leopoldvele gezanten en invloedrijke leden der conservatieve alsook der liberale partij. Met de Bradlaugh-quaestie heeft het Engelsch lagerhuis er zich leelijk ingewerkt. Toen de beeldstormer, gelijk de afgevaardigde voor Nort hampton in de wandeling heet, zich presenteerde om den eed af te leggen verzette Sir Staff®rd- Northcotede leider der oppositiezich daar tegen. Met het oog op hetgeen vroeger met den heer Bradlaugh was voorgevallen zeide hij, kon het huis hem niet toestaan dezen vorm te vervullen en de woorden van hel eedsformulier te herhalen. Afgevaardigd Davey bestreed deze zienswijze. Het huiszeide hij mag niet op grond van hetgeen het van de buitenwacht heeft vernomen en dat niet in zijn midden is voorgevallen, een lid verhinderen de voorgeschreven formaliteiten te vervullen. Zijne motie werd door Gladstone en Bright ondersteund. Niettemin werd dit rationeele voorstel met 208 tegen 175 stemmen verworpen, een resul taat dat slechts bereikt kon worden door den afval van een deel der liberale meerderheid, en ook door de conservatieven werd toegejuicht. Bradlaugh maakte echter geen mine het huis te verlaten en ook Gladstone deed alsof niets gebeurd was. Stafford-Northcote vroeg hem toen of hij geen voorstel zou doen (dat Brad laugh de zaal zou verlaten) of, indien dit gedaan werdhet gezag van den voorzitter niet zou ondersteunen. De premier antwoordde dat hij alle verdere handeling in deze thans overliet aan de (nieuwe) meerderheid. Toen stelde Stafford-Northcote voor, dat den heer Bradlaugh zou worden gelast zich te vei- wijderen daar de heer Gladstone zijne functiën als ieider van het huis scheen te hebben nedor- gelegd. Toen dit was aangenomen, protesteerde Brad laugh met de verklaringdat hij slechts wijken 1 zou voor geweld. Thans verklaarde ook Northcote zich verder met de zaak niet te willen inlaten, 't Was de zaak der regeeringzeide hij. Maar Gladstone outkende dit. De meerder heid zeide hij die voor de verwijderingsmotie gestemd heeftmoet weten wat ze verder doen moet. Een lastig geval zeker, nu noch de regeering, noch de oppositie zich wilden belasten met de tenuitvoerlegging van het besluit van het huis. Gelukkig stond er toen zooal geen reddende dan toch een uitstellende engel op in de gedaante van den afgevaardigde Gowen. Zijn voorstel om de zitting te verdagen werd aangenomen. Gladstone heeft daarna in bedenking gegeven het wetsontwerp van Labouchèrewaarbij het afleggen van een eed of het doen eener verkla - ring in plaats van den eed facultatief wordt gesteld in de eerstvolgende ochtend zittingen in behandeling te nemen. Labouchère deelt mede, dat Bradlaugh met het oog op de mogelijke wetswijziging voorloopig afziet van zijn recht. De Standard verneemt uit Berlijn, dat Der- wisch Pacha in eene proclamatie aan de Alba- nee^en Oostenrijk-Hongarije van annexatieplannen

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 1