Lederberichten. Duitschland. Oostenrijk. Griekenland. Rusland. BINNENLAND. Burgerlijke Stand. Handelsberichten. UITVOERINGEN. beschuldigd heeft ten koste van Turken en Al- baneezen. Oostenrijk besloot echter deze procla matie eenvoudig te ignoreeren. Uit Weenen wordt aan ditzelfde blad geseind dat Turksche versterkingen waaronder troepen uit Syriëopgerukt zijn naar Albanië. Dezelfde correspondent zegt dat Rusland Duitschland en Oostenrijk aan Frankrijk verze kerd hebben neutraal te zullen blijven in het Tunesische conflict. Verder dat in 't midden van den zomer eene bijeenkomst der drie keizers te Ischl waarschijnlijk is. Uit Pretoria verneemt de Standard dat onder de inboorlingen zich verschijnselen van opstand vertoonen. In het Lijdenburgsche stalen Zoeloes 175 paarden der Boerendie daarop de Zoeloes vervolgden en een gedeelte van den buit terugkregen, waarop de Zoeloes de Boeren aanvielen en een tweetal hunner doodden. De volksraad is uiteengegaan zonder zijne goed keuring op de vredesvoorwaarden uit te spreken. Eene concentratie van troepen in de richting van Pretoria heeft van Rustenberg en Marabastad plaats. Generaal Von der Tann is te Meran, in Tyrol overleden in den ouderdom van 70 jaren. In den Fransch-Duitschen oorlog was hij komraan- dant van bet eerste Beiersche legerkorps. Aan boord van het oefeningsvaartuig Mars, te Wilhelmshaven is een granaat bij het laden in het kanon gesprongen. Er werden gedood 2 cadets en 4 man gekwetst 9 man, licht gewond 2 man en 7 officieren. Te Berlijn is op aanvraag der justitie te Leipzig eene bejaarde dame gearresteerd, wegens oplichterij door middel van het oude praatje over eene erfenis van eenige millioenen, die in Neder land kon worden opgeëischt. Zij had in Saksen twintig personen opgespoord en van hen a!s vermeende rechthebbenden de noodige volmachten weten te verkrijgen om hen in het bezit hunner erfportie te stellen. Zij is met die stukken op reis gegaan, maar heeft er zoodanig gebruik van gemaaktdat de belanghebbenden eindelijk be grepen een aanklacht tegen haar te moeten indienen. Te Davos Platz is Zaterdagavond in het chalet Edelweiss een hevige brand uitgebroken. Niettegenstaande een goed georgeniseerde brand weer, zoools 's morgens uit een gehouden oefening was gebleken kon ze echter weinig hulp bieden wegens bijna volkomen gebrek aan water. Per soonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. Het schoone hotel is tot aan den grond afge brand. Uit Weenen wordt berichtdat eenige gou vernementen, bepaaldelijk het Engclsche, bezwaar hadden tegen het voorstel van Rusland, om een Europeesche confer mtie te beleggen om vorsten moord te voorkomen en te straffen. Zij vreezen, dat de openbare meening daarin een aantasting ziet van de wetgevende zelfstandigheid der staten. Dientengevolge is de bijeenkomst der conferentie twijfelachtig, maar de gouvernementen zijn ge negen aar: de rechtmatige wenschen van Rusland tegemoet te komendoor hun wetgeving te volmaken en tractaten van uitlevering te sluiten. Te Weenen is een berucht oplichter Karl Hoffmann genaamd die onder den naam van Baron Hofmaan te Berlijn ën in verscheidene andere groote steden de listigste oplichterijen pleegde eindelijk iu handen der politie gevallen. Nog onlangs gaf hij zich te Weenen uit voor den geheim-secretaris van kroonprins Rudolf en wist in die qualiteit verscheidene winkeliers voor een bedrag van f 50,000 af te zetten. Hofmann heeft eenigen tijd te Warschau gefungeerd als consul-generaal der vereenigde staten. Griekenland antwoordde nog niet op de jongste nota de mogendheden en de regeering scnijnt voornemens, zich beroepende op de ontevreden heid en de oorlogzuchtige stemming der bevol king alsnog een weinig tegen te stribbelen. Het zal daarmede waarschijnlijk slechts dit winnen dat de mogendheden nogmaalsmaar nu zoo duidelijk mogelijkverklaren zullendat zij haar laatste woord gezegd en niets meer met de zaak te maken willen hebben. 't Moet gezegd wordendat het Grieksche kabinet tegenover de bevolkingnu na al de oorlogstoebereidselen genoegen zal genomen wor den met den vreedzamen afstand van een deel van den begeerden buitzich in een moeilijk parket bevindt. De geheele pers daarenboven is tegen de nieuwe grenslijn en smaalt op de re- peering. Zelfs de koning wordt niet gespaard. Plakkaten waarin hij bespot wordt, vindt men 's morgens aan de muren aangeslagen en in een daarvan heet het in het oorspronkelijk is het een aardig distichon „Geef ons Epirus en Thessaliëof anders neem een schip en keer terug naar uw Denemarken 1" Volgens de jongste berichten evenwel begon men te Athene reeds wat te bedaren, 't Is het beste zekerWanneer men niet krijgen kan waarin men pleizier heeft, dan moet men zich vergenoegen met wat men krijgt. Een dépêche uit Salonichi meldt de aan komst van Derwisch-Pacha te Prisrend nadat hij de Albaneezen verslagen haddie de berg passen bezet hadden. Uit nadere bijzonderheden omtrent het meer-, besproken stukdatvolgens de Kölnische Zeitung, onder de nalatenschap van keizer Alexan der II. van Rusland moet gevonden zijn, blijkt, volgens het genoemde blad, dat het van 9 Maart was gedagteekent en reeds gedrukt. Het zou den 28sten April 's keizers verjaardagzijn openbaar gemaakt, 't Hield in: versterking van den rijksraad door toevoeging van afgevaardigden uit alle standen en uitbreiding van den werk kring van dat lichaam. Daartoe zouden uit 36 gouvernementen afgevaardigden worden gezonden vier uit elk, namelijk een uit elk der vier standen. De rijksraad zou wetgevende bevoegdheid ver krijgen voor verschillende takken van binnen- bestnur. Van hier tot de uitvaardiging eener grondwet zou nog slechts een schrede zijn ge weest 1 Waarom keizer Alexander IIIdie met zijne ministers reeds over dit stuk heeft beraadslaagd, nog weifelt dit testament van zijn vader ten uit voer te leggen is vooralsnog niet duidelijk. Dc Panslavisten schijnen tegen eene grondwet te zijn en werken ijverig bij den nieuwen Czar. Nieuwe proclamatiën der Njhilistische partij zijn verschenen in uiterst heftigen toon gesteld waarin het volk rechtstreeks tot opstand wordt aangespoord Men weet de keuze was of vrij willig, of gedwongen, en vrijwillig schijnt het nu eenmaal niet te gaan. WAALWIJK. Door de Liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen zullen, op de repetitie, a. s. Zondag de volgende stukken worden ge zongen 1. Abendglocken. Abt. 2. Das Gebet der Erde. Zöllner. 4. Le combat naval. Julien. BESOIJEN, Zondag 1 Mei 1881, nam. 7V2 door de re derijkerskamer „Oefening kweekt kennis", bij den heer J. Dekkers, Programma1. De wedergevoriden zoon. 2. Zoo heer, zoo knecht. Tilburg, 30 April 1881. De lijn Tilburg-'g Bosch-Nijmegen van den Z.O.spoorweg zalnaar men verneemt in de volgende maand voor het publiek verkeer wor den opengesteld. Bij de Wosnsdag plaats gehad hebbende aanbesteding van het leveren van 1440 meter rechte hardsteenen trottoirbanden, waren vijf biljetten ingekomen, als Van Noorden Schwersel, Rotterdam, f3194, H. J. Bosman, Rotterdam, f3081, LouD Goffin Co., Luik, f2978, A. Van Glabbeek, Tilburg, f2879, L. Petit, idem, f2859. Jl. Zondag overleed alhier eene veelzins verdienstelijke vrouw Utrechtsche van geboorte, mevr. wed. Van Niekerken. geb. Van Haagen, die onder den naam van zuster Maria Begga sedert ongeveer 36 jaar iiefdezuster was in de congregatie van O, L. Vr. Moeder van Barmh., ee e congregatie, wier hoofdzetel Tilburg i?, die 2 gestichten heeft in Amerika, 3 in Engeland en 77 in Holland en Belgie, te zamen 1600 zusters bevattende, die zich uitsluitend met zie ken verplegen en kinderen onderrichten bezig houden. De overledene werd in 1847 tot overste be noemd in het gesticht te Leiden en den 13 Juni 1852 tot algemeene overste van de geheele congregatie gekozenalhoewel om de 6 jaar eene andere algemeene overste kan gekozen wor-5 denbezat zij de sympathie dermate, dat zij telkens met algemeene stemmen herkozen werd. Zij bereikte den ouderdom van ruim 61 jaar; de dood verhinderde haar gevolg te geven aan een voornemen om aan de gestichten in Amerika een bezoek te brengen. Onder haar 29jarig zegenrijk bestuur mocht de congregatie zich in telkens toenemendeu bloei en uitbreiding verheugen. In de alhier gehouden vergadering der maatschappij van land- en tuinbouw, voor Til burg en omstrekenis door den voorzitter medegedeeld dat de oprichting eener Noord- brabantsche land bouwmaatschappij als verzekerd kan worden beschouwddat eerstdaags in Oisterwijk eene vergadering zal worden gehouden van de verschillende afgevaardigden der maat schappijen die toegetreden zijn, en definitief de statuten zullen worden vastgesteld. Ter hoogte van Klein Loven, onder deze gemeente werden door 2 jongens van 11 en 12 jaar, eenige keien op de rails der lijn Tilburg- Nijmegen gelegd. In afwachting wat er van hunnen boozen toeleg, die zulke ernstige gevolgen kon hebben zou worden, verscholen zij zich bij aankomst der losse machine achter een haag. De machinist bemerkte nog intijds het gevaar en deed de machine stil staan. De twee deug nieten gingen toen ijlings op de vlucht, doch werden gelukkig achterhaald. Waalwijk, 30 April 1881. f Bij Kon. besluit is met ingang van 5 Mei as. benoemd tot burgemeester van Drunen A. De Jong. Omtrent den tramweg Tilburg-Waalwijk kunnen wij mededeelen, dat alle rails en hulp stukken ook voor de bochten, zijn aangevoerd en dat voor den overgang van den spoorweg de vcreischte overeenkomst is getroffen, zoodat met de aansluiting tot aan het station te Tilburg bereids is aangevangen, en de geheele aanslui ting door de strateu van Tilburg tot het station van den staatsspoorweg binnen weinige dagen zal voltooid zijn. Vermoedelijk zal de stoom tramweg den 1 Juni in exploitatie zijn. Locomotieven rijtuigen en goederenwagens staan gereed en weldra zullen proefritten tot Kaatsheuvel plaats hebben. Uit Baardwijx schrijft men aan het Rott. Nieuwsblad Voor circa 1 jaar werd door tusschenkomst van haren hoofdagent een agentschap geformeerd van een te Schoonhoven gevestigde maatschappij in goud- en zilverwerken en horloges. Deze maatschappij neemt aan tegen eene wekelijksche bijdrage een artikel in goud of zilver te leveren. De levering geschiedt na de geheele betaling zoodat de maatschappij niet de minste risico draagt. Dezer dagen ontving een der leden, na niet zonder veel moeite circa f8.betaald te hebbende gouden oorbelletjes waarvoor was gecontracteerddie echter om de valsche kleur argwaan wektenwaarom men zich met het gekochte naar twee goudsmeden begaf, die beiden verklaarden dat de belletjes geen f 0.50 waard zijn. Het behoeft niet gezegd hoe zij gestemd zijn, die reeds f L0 tot f25 betaald hebben en binnen weinige weken ook het gekochte ver wachten. De zaak is in handen der politie. P4 Uit Vlijmen meldt men Op geringen afstand van de doorbraak onder Nieuwkuik heeft men nabij een nieuw geloopen wiel onder deze gemeente eene verzakking van den dijk waar genomen. Door den burgemeester zijn onverwijld de noodige voorzieningen genomen tengevolge waarvan de verzakking niet is voortgegaan. Voor de betrekking van onderwijzer te Oud-IIeusden hadden zich tegen eene jaarwedde van f 500 geene sollicitanten aangemeld. De raad heeft mitsdien besloten de jaarwedde met f 50 te verhoogen. Te Wijk had een oppassend werkman het ongeluk bij het snoeien van boomen uit een hoogen boom te vallen. Zwaar gekneusd is hij thuis gebracht. Zijn toestand is hopeloos. Tot onderwijzeres aan de le openbare school te Wijk is benoemd mejuffrouw M. Pril- levitz aldaar. Baardwijk. Tusschen 12 Maart en 28 April heeft alhier geen enkel sterfgeval plaats gehad. Sedert I Janutri slechts 4 op eene bevolking van 1600 zielen, terwijl het gemiddeld getal per jaar 45 bedraagt. „Bij eenige activiteit kan men door deze agentuur in korten tijd zijn wekelijksch inkomen met f4 a f5 vermeerderen". Zoo luidt het slot van menige advertentie waarin agenten worden gevraagd voor een net, makkelijk te plaatsen artikel. Wie zou er niet eens een postzegel van vijf cent aan wagen om zijn geluk te beproeven? 4 a 5 gulden meer verdiensten is niet onver schillig; kans van slagen is er welwant bij honderden worden er gevraagd. De schoenma kerij gaat al niet te vlug, men wil er dus iets bij verdienen, en zoo redeneert men van het een komt men aan het ander. Dat men tracht zijn inkomen te verbeteren is zeker alleszinszins lofwaardig, en dat men de adverter.tien geregeld nagaat om te zien of er ook iets van zijn gading is kan geen kwaad. Maar gelijk ieder solied koopman of ondernemer, alvorens een agent aan te stellen, zich van de geschiktheid des sollicitants vergewist, zoo be hoort ook ieder, die als agent wil optreden behoorlijk te onderzoeken, in hoeverre de zaak aan le bevelen is, en zulks zoowel voor zijne eigene reputatie als ten belange van het publiek, dat zich maar al te dikwijls geheel op den agent verlaat. ^Besoijen. Dat eene zaal gevuld isgebeurt niet zelden, maar dat eene zaal zoo stampvol is, dat een twintigtal personen te vergeefs naar een standplaats zoeken en dus heengaan moeten, valt niet dikwerf voor. Toch had dit hier ver leden Zondag plaats, toen de jiefhebberij-tooneel- club „Vondel" hare derde wintervoorstelling gaf. Het programma bestond uit: Henri Burton, de vadermoorder, tooneelspel in vier bedrijven en een voorspT en het Driekoniugenverbond, blij spel in écu bedrijf. Had het publiek zich veel voorgesteld van deze uitvoering, de acteurs stelden hen niet te leur. Wie van de spelers het best gewerkt heeft is haast niet te zeggen, maar allen voldeden zeer goed. Het is zeker veler wensch dat ze spoedig weder optreden en den toehoorders een genot vollen avond verschaffen, want: de perzik smaakt naar meer. Waspik, 28 April. De echteli den Christof- fel Schouten en Antonia de Ruijterwonende op het gehucht Scharlo onder deze gemeente genoten jl. Zondag het voorrecht den dag te mogen herdenken, waarop zij yoor 50 jaar het huwelijksbootje instapten. Beiden zijn nog gezond en in het volle bezit hunner verstandelijke vermogens. Het was dan ook een lust om te zien hoe genoegelijk deze oudjes er uitzagen, toen zij des morgens om half zeven, in een open landauer bespannen met twee paarden, daartoe welwillend afgestaan door de familie de Roon alhier, naar de kerk werden gereden om het H. Misoffer, dat ter hunner intentie werd gecelebreerd, bij te wonen. Beiden droegen nog hetzelfde kleedsel (hun zoogenaamd trouwpak) waarin zij voor 50 jaar de groote reis des lerens aanvaardden en toch is het spreekwoord „Zuinigheid met vlijt, bouwt huizen als kastdelen op hen niet van toepas sing; wel niet arm behooren zij toch tot den behoeftige» stand, en bewonen een huisje, waarin men nauwelijks rechtop staan kan. Aan belangstelling heeft het hun evenwel niet ontbroken getuigen de vele ingekomen geschen ken het groot getal wapperende vlaggen, de vele bezoeken die zij dien dag mochten ontvangen en de prachtig versierde eereboogdoor hunne buurmeisjes van het gehucht „Scharlo" opgericht. Dut het de goede brave oudjes gegeven zij nog vele jaren welgemoed op dezen dag te mogen terugzienis voorzeker de wensch van velen zoo niet van allen die hen van nabij kennen. Van den 22 tot en met den 30 April. WAALWIJK. Gehuwd: Adrian us Johannes Maria de Bree, wed. van Johanna Adriana Maria Oscasia van Tienen en Gertruida Wilhelmina Brans jd. Gerardus Franciscus Petrus de Rooij jm. en Maria Penningsjd. Lambertus van Bladel en Cathe- rina van Riel Johannes Petrus van de Pas eu Geertruida Matti. Ondertrouwd: Laurens Snijders en Francijna van Delft. Bevallen Maria Elisabeth Kaak geb. van Schijn- del d. Petrónella de Werd geb. Berzeveld d. Johanna Jacoba van Ree geb. Vermeer d. Geertrui Scharabergen geb. Berkelmans z. Antonia ver hoeven geb. Pulles z. Johanna Pullens geb. van Noort d. Antonetta Petrónella van den Pangaard geb. van Steensel z. OverledenPetrónella Schoenmakers 2 m. BAARDWIJK. OndertrouwdHendrik Johannes van Heesbeen 32 j. en Goverdina Klerx 28 j. Martinus Krol 36 j. en Cornelia de Nijs 25 j. Adrianus van Leent 28 j. en Hendrika Johanna Korthout 26 j. Antonie Pullens 32 j. Wilhelmina van Zon 21 j. Bevallen: Anna Maria Pullens geb. Pelders d. Hendrika Molhuizen geb. Lombarts d. Annetje van den Hoven geb. de Kloe Johanna Cornelia Pullens geb. Kleijbcrg. Maria Drijvers geb. Reintjes z. Theodora Johanna Kolstèr geb. van Dongen z. Overleden: Johannes Cornelis Broeders oud drie maanden. SPRANG. Géboren: Cornelia Alida d. van Janus van Vuuren en Maria Timmermans. WASPIK. Géboren: Daniel z. v. H. de Jong en J. van der Pluim Petrónella d. v. C. J. Schijvens en C. Gennesen Catharina Maria d. van A. Vloei- mans en J. Montens Maria Cornelia d. van O. Schenkels en J. P. Gijsman. Overleden: P. Hoevenaar 29 j. P. van der Ka 37 j. WAALWIJK, 29 April. Granen. Stationair. De markt was heden druk bezocht en de handel vooral in weivee zeer levendig. Aangevoerd 474 stuks. Kalfkoeien golden f200.— k f300.— dito vaarzen f 130.a f 220. Wei vee f130 k 160. Biggen golden van f 10.tot f18.per stuk. Boter. Aangevoerd 719 kilo. Prijs 11.32 k 1.53 per kilo. Brood 50 cent de 4 kilo. Waspik, 27 April. Boter. Aangevoerd 390 kilo van fl.22 tot f 1.48. Bussen28 April. Boter. Aangevoerd 66 kilo; prijs f 138 a f 1,48. Oisterivijk27 April. Boter. Aangevoerd 1535 kilo van fl,28 a fl,45. Eieren f3. per 100 stuks Udenhout, 27 April. Boter. Aangevoerd 963 kilo van f 1.30 tot f 1.44. SCHIEDAM, 29 April. Moutwijn per HL. zonder fust of belast, f 12.50 Jenever -18.00 Amsterdamsen proef. -19.25 Spoeling per ketel, f0.40 WAALWIJK. De omzet was wel zoo belangrijk als dit den laatsten tijd het geval was; vooral voor licht zooileder houdt de vraag aan. Men veronderstelt dat de rijzing in dit artikel met het oog op de meer gunstige stemming der schoenmakerij haar laatste woord nog niet gesproken heeft. Voor zwaar zooileder scheen de opinie ook iets beter te zijn, nademaal het al meer en meer blijkt dat de lederhandelaars niet zoo overvloedig voorzien zijn als men aanvankelijk verwacht hacL Deze week werden verschillende partijtjes naar Holland geexpedieërd tegen ongeveer' dezelfde prijzen als verleden jaar om deze tijd. Voorraad te EINDHOVEN H. Bots, te Valkenswaard. Een partij gezouten B.-Ayres 36 p. H. Feijen, te Valkenswaard. 70 stuks zooileder 22/23 p. 200 Calcuttas in 't smeer 5/6 p. J. B. Goossens, te Middelbeers. 150 st. gezouten B.-Ayres 31/32 p. J. A. W. Goossens, te Geldrop. 180 overleer in 't smeer 5 p. 50 dito dito 4 p. 20 gez. B.-Ayres 30 p. Een partij ronden nerf en grauw 5 p. Gebr. Maas, te Budel. 300 stuks gr. Calcutta's beste soort 4/5 p. 40 st. arcer.cé huiden 7/8 p. Grauw of zwart met ronde nerf. 90 st. goed gelooide B.-Ayres 32/33 p. Hub. Niessen, te Heijthuizen. Een partij tuigleder in het vet of getouwd. Een partij inland, overleder. Een partij zwart gechagrineerd paardenleder. Een partij inl. kalfsleder. Gebr. Notten, te Leende. 12 helften inlandsch in het smeer 9/10 p. 60 stuks getouwde paar- denhalzen 3 p. 24 stuks grauw keelkop- pen 5 p. 100 kilo korte paardenhuiden, smorthaar. F. Spaas, te Weert. Rundshelften 7/8 p. blank- getouwd. Kalfsvellen 2x/a/3 p. idem Cal cuttas 4/6 p. mooi. F. Spierings, te Nederweert. 50 st. rundshelften eerste vet, dooreen 7 p.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2