Engeland. Duitschland. Turkije. Rusland. BINNENLAND. Burgerlijke Stand UITVOERINGEN, Deze ongelukkigendoor den onderofficier 'obequin geleid trokken strijdende terug. Op ieuwop vier dagreizen van Menequem aan- evallen en omsingeld zijndedetacheerde de nderofficeer Pobequin vier inboorlingen van zijn roep die hij naar den Kalif van Oeorgla zond m hulp. In een telegram vau dien Kalif aan de re- eering van Algiersvan den 23n April werd emelddat een door hem uit 400 snelioopende ameelen bestaande karavaan te laat gekomen ras om al de manschappen te redden zij had lechts een twaalftal kunnen opnemen die uit- eput waren van vermoeienis en hongrr. Pobequin en vijftien man waren na hevig ijden van honger omgekomen vier inlandsche irailleurs waren te Oeargla gearriveerd, waardoor iet aantal overlevenden van de zending Flatters >p twintig man gebraeht werd. De vijftien mandie door hun kamerader, •pgegeten zouden zijn, zijn waarschijnlijk degenen lie de Kalif aanwijst als door honger omgekomen. Tan waar het komtdat de ware oorzaak van lun dood niet bekend is geworden sedert de lankorast van de overlevenden te Oearglais en vraag, waarop welliicht eerst later het antwoord jegeven zal worden. Een nader telegram meldt dattoen de vier nboorlingen die naar Oeorgla om hulp gezon- len werdenvertrokken waren de over- •lijvende 29 man inziende dat de toestand van 'obequin wiens been gebroken 'was, den recht- treeKschen tocht naar het noorden moeielijk ,ou makenbesloten den door de karavanen ;evolgden weg te naderen. Maar de karavanen kwamen niet en de twee aatste kameelen die het water droegen, werden loor twee inboorlingen gestolen die gevlucht varen. Toen begon het lijden en ongehoorde tooneelen verden gevolgd door kannibaalsche daden. Vijf- ien werden achtereenvolgens verslondenPobe- [uin was de vijftiende. Eindelijk kwam een karavaan die hun voor ;eldlevensmiddelen en water verstrekte. Toen le kameelen door den Khalif afgezondenaan- :wamen leefden er nog twaalf. De karavaan, lie hun het eerst hulp geboden had, bemerkende lat zij nog geld hadden stemde er slechts met uoeite in toe, hen te laten te vertrekken. Parijs13 Mei. Gisteravond teekende de bey ran Tunis het garantietractaatdoor generaal dréart hem aangeboden. De Tunische expeditie tan daarmede als geëindigd worden beschouwd. Het lagerhuis was deze week het tooneel van ;en nieuw Bradlaugh schandaal. De afgevaar- ligde voor Northampton vertoonde zich namelijk ipnieuw aan de balie en verlangde den eed af e leggen, doch de voorzitter deed hem uitleiden rnder hevig protest zijnerzijds. Toen dit geschied was verzocht de voorzitter t huis om nadere instructies, en op voorstel van lir Stafford Northcote, den leider der oppositie, jesloot mer. dat Bradlaugh geheel uit de ver gaderzaal zal worden buitengesloten, totdat hij ;ich verbonden zal hebben de zitting niet meer ,e storen. 't Wordt tijd dat de regeeringsvoordracht tot iet facultatief stellen van eed of verklaring, in )ehandeling kome. Door Dilke werd medegedeeld, dat de verze- ceringen van Frankrijk betreffende Tunis slechts nondeling zijn gegeven. Gladstone, geheel in het zwart gekleed, met ;en witte bloem in het knoopsgatheeft in persoon het monument voor Beaconsfield aan bevolen. Het huis was stampvol. Toen de premier gesproken had, bracht sir Staffort Northcote hulde aan zijne redevoering, lie, zeide hij, zelve reeds een waardig gedenk- eeken was voor den overleden lord Beaconsfteld. Edele gedachteu waren op edele wijze daarin uitgedrukt. Laboucbére voerde kort en waardiglijk zijne argumenten aan tegen het gedenkteeken, waarna le stemming plaats had. Niet minder dan 54 leden stemden tegen. Daarenboven verlieten nog 40 a 50 het huis toen de stemming zou plaats hebben. Onder hen, die zich onthielden waren vijf ministers. Volgens the Standard hebben aan de .vestelijko grens der Transvaal reeds vijandelijk- ïeden plaats gehad tusschen Boeren en inboor ingen. Als 'i waar is zal het zeker voor een ;oed deel toe te schrijven zijn aan de ophitsin gen der loyalen,wat niet beletten zal echter dat le philantropen, die nog kort geleden zoo on- menschelijk met de Basutos omsprongen, aan 't ammereu zullen slaan en krachtiger dan ooit betoogen hoe duidelijk nu blijkt, dat de zorg voor die arme inboorlingen niet aan de Boeren mag worden overgelaten. Het bericht vereischt jchter nog bevestiging. Een rijk jong Engelschman, die voor ee- uige weken te Sevilla een stierengevecht bij woonde, ontstak daardoor zoozeer in geestdrift voor dit barbaarsche vermaak, dat hij les ging aemen in het bevechten van stieren. Dezer dagen trad hij op zijn beurt in het strijdperk en legde daar groote handigheid en bnverschrokkenheid aan den dag. De Norddeutsche Allgemeine komt nog eens terug op Von Bismarck's plan om Berlijn als hoofdstad op te heffen, of, gelijk men het iraaielijk uitdrukt, te décapitaliseeren, 't Schijnt ïr nog al mede ingenomen, 't Zou een best middel wezen, zegt het blad, om een gevoel van nationaal bij elkander be'nooren (solidariteit) te kweeken, beurt om beurt het parlement te doen bijeenkomen, nu eens in een stad van 't Zuiden, dan van 't Noorden, dan van Midden-Duitsch land: Hamburg, Bremen, Keulen, Franckfort, Neurenburg, Erfurt, Cassel, Augsburg, Hannover, Stuttgart enz. enz. Deze steden zouden meer op de eer gesteld zijn en die beter verdienen dan Berlijn. De zaak hangt trouwens geheel af van den keizer, die rijksdag en bondsraad kan doen vergaderen waar en wanneer hij wil. Hiermedo komt overeen wat de bondsraad besloot, namelijk dat niet in aanmerking kon komen het jongste besluit van den rijksdag om telkenjare in October bijeen te komen. Om de goedkoopte behoeft men er anders zulk een reizenden en trekkenden rijksdag niet op na te houden, want in al die steden zou toch voor behoorlijke localiteit moeten gezorgd worden, tenzij men ouderwets mocht willen vergaderen in de open lucht. Eenigen tijd geleden werd te Stuttgart een jong officier, uit een der aanzienlijkste ge slachten des lands, die altijd zeer gelukkig was in het spel en zijn kameraden groote sommen' afwon, op valsch spelen betrapt. Om hun mak ker niet in het ongeluk te storten, beloofdeu de deelnemers aan de partij geen woord .over het geval te spreken, als hij terstond het regiment verliet, Hij verkreeg zijn ontslag, ging over in Pruisischeu dienst, en werd bij een Hanoversch ulanen regiment geplaatst. De zaak werd echter toch ruchtbaar en is thans voor den krijgsraad te Stuttgart in be handeling. Niet alleen de luitenant, maar ook de officieren, die met hem gespeeld hebben zullen nu terecht s*aan, omdat zij de zaak niet aangaven en toelieten dat hun kameraaddie zich aan zulk ee.i misdrijf had schuldig gemaakt, lid werd van een ander officierscorps, dat niets van zijn verleden wist. In het vorstelijk park te Arolsen heeft een boschbrand gewoed, die een uitgestrektheid van veertig morgen gronds verwoestte. De brand moet door een Zigeunervrouw gesticht zijn, uit wraak omdat de opzichter van het park aan haar aanhoudende bedelarijen geen gehoor gaf. Een week geleden richtte ook bij Fürstenberg in Waldeck een boschbrand groote schade aan. In Mesopotamië woedt volgens de laatste berichten der Turksche regeering de pest met onverminderde hevigheid voort. Ook in het aantal sterfgevallen is geen verbetering waar te nemen. De ziekte heeft echterdank zij de strenge maatregelen van ambtenaren en genees kundigen het cordon dat om de besmette streek getrokken isniet overschreden. Dit eordon zal eerlang nog met nieuwe troepen ver sterkt worden. Men gaat intusschen voort met ontsmettingsmaatregelen en hoopt zoo eindelijk de vreeaelijke ziekte meester te worden. Te Sofia de hoofdstad van Bulgarije, heeft eene demonstratie plaats gehad ten gunste van vorst Alexander. Schoon het weder slecht was begaf eene talrijke menigte zich voor het paleis, waar luide juichtonen werden aangeheven. De vorst verscheen op 't balcon om te danken. De biscchop-metropolitaan verzocht den vorst de regeering niet neder te leggen. Hierna werd eene ovatie gebracht aan den nieuwen minister-presidentgeneraal Ebrenroth. Woensdag hield de keizer, vergezeld van de keizerin, voor het eerst na zijne vlucht naar Gatchiua, te St. Petersburg eene wapenschouwing over de garde. Grootvorst Wladimir voerde het bevel over de troepen en de keizer reed voorbij het front met een talrijk gevolg, waaronder de ambassa deurs en militaire gevolmachtigden. Ook de keizerin reed langs het front. De troepen en het volk juichten het vorstelijk echtpaar met geestdrift toe en alles is in de beste orde afge- ioopen. Na het einde der plechtigheid is door den czar eene proclomatie uitgevaardigd. Daarin verklaart hij, dat hij met God's wil de regee ring heeft aanvaard, in 't vertrouwen op de voorzfenigheid en in 't geloof aan de kracht der persoonlijke heerschappij, die de keizer tot wel zijn des volks zal bevestigen. Met hulp zijner oprechte en getrouwe onderdanen stelt de keizer zich voor den geest van oproer en muiterij, die Rusland met schande bedekt, te verdelgen ge loof en zedelijkheid te handhaven, eene krachtige opvoeding der kinderen op goede grondslagen te vestigen, te verdelgen wat onrecht en onzedelijk is en orde en gerechtigheid te herstellen onder de instellingen, door wijlen keizer Alexander II aan Rusland geschonken. Dat is alles, en van hervormingen geen sprake! Ter elfder ure schijnt dan toch Loris Melikoff's raad weer in den wind te zijn geslagen en van voren af aan zullen de nihilisten weer beginnen al verbergt de Czar zich nog zoo goed te Gat- china of elders. Er loopt een gerucht dat A'oaza, Loris Meli- koff cn Miljutin hun ontslag hebben genomen ten gevolge van bedoeld manifest en dat dit is verleend. Te St. Petersburg is een persoon gearres teerddie bekend heeft de aanlegger te zijn ge weest van de mijn in de kleine Sadovaja-straat, de straatgelijk men weetdie wijlen Czar Alexander II ook wel eens placht door te rijden wanneer hij van de rijschool kwam en waarin de nihilisten eene woning hadden afgehuurd, die ze als melkkelder hadden ingericht, om er onder- tusschen een mijn te graven waarin een groote hoeveelheid dynamiet werd ontdekt. Die mijn zou zijn gesprongen wanneer de keizer niet den weg genomen had waai Russakoff hem wachtte. Er hebben nog een aantal andere arrestatiën plaats gehand. Te Kiew zijn 500 joden-vervolgers gear resteerd. Er moeten zwaargewonden ja dooden wezen. Uit het officieel orgaan blijkt dat het oproer tegen de joden te Kiew van ernstiger aard is geweest dan men wellicht vermoedde. Het is reeds Zondag middag begonnen. Dien dag zijn er een aantal personen gewond en vele winkels- uitgeplunderd. Den volgenden ochtend werden de ongeregeldheden wel met hulp der militaire macht gestuitwaarbij ongeveer 500 personen in hechtenis zijn genomen doch in den namid dag brak het tumult weder uitmet het gevolg dat de militairen met geweld het volk moesten te keer gaan. Hierbij zij weder eenige personen gewond en is eene vrouw gedood. Volgens de Golos vertoont Jelissawetgrad een waar tooneel van vernieling. Aldaar zijn bij de joden niet slechts de winkels geplunderd maar ook de woningen vernield en de kelders leeggehaald. Het woedende volk wierp al wat het bij de joden in handen kreeg op straat zoodat onder anderen het marktplein met stapels voorwerpen overdekt lag. Ieder deed zijn best om te vernielenzonder er iets van te willen hebben zelfs werd papieren munt verscheurd en geld weggesmeten. Vruchteloos bood dan ook een jood 1000 een ander 2000 roebels om de plundering af te koopen. Alleen sterke drank werd weggekaapt en verbruiktmet het gevolg dat een aantal plunderaars later bewusteloos op de straat nedervielen. Van de hoofdsynagoge zijn alleen de glazen ingeworpeneene andere synagoge is eenvoudig afgebroken. Ook te Kissenew hebben dergelijke ongere geldheden hoewel in geringer mateplaats gehad. WAALWIJK. Door de Liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen zullen, op de repetitie a. s. Zondag de volgende stukken worden ge zongen 1. Ave Maria. Abt. 2. Opwaarts. Hol. 4. Omhoog. Heinze. Op de Kon. Doelen „Recht door Zee" te Waalwijk, in den tuin van de kinderen Van Ree aldaar, zoraerconcert op Zondag 15 Mei 1881, door de Nieuwe Harmonie van Waalwijk. Aanvang nam. 6 uur. Tilburg, 14 Mei 1881. De spoorweg Tilburg-Nijmegen zal den 29n dezer feestelijk worden geopend. Verschillende autoriteiten zijn tot bijwoning der plechtigheid uitgenoodigd. (N. R. Ct.) Waalwijk, 14 Mei 1881. Bij koninklijk besluit is bij de dd. schutterij alhier benoemd tot 2e luitenant A. M. van der Lee, thans schutter. Bij kon. besluit is de gemeente Sprang afgescheiden van het ontv.kant. dei directe be lastingen te Waalwijk en toegevoegd aan het ontvangkantoor te Kaatsheuvelonder voort durend beheer van den tegenwoordiger. titularis Van Thiel. De heer J. G. Ziegelaar, directeur der 'Nederlandsche fabriek van lederartikelen in de gemeente Baardwijk, heeft op zijn verzoek als zoodanig eervol ontslag bekomen. In zijne plaats is benoemd de heer J. Van den Bergh, tot dusver commissaris. Op de laatste bladzijde van dit nummer vinden onze lezers de regeling van den zomer dienst der verschillende middelen van vervoer. De langverwachte brochure van den heer H. T. Chappuis „de Ramp van Nieuwkuik in 1880/81" is eindelijk verschenen. Het werkje, groot 130 paginas, met eene nette kaart in kleurendruk van de geinundeerde landstreek, ziet er zeer goed uit. De gevestigde naam van den schrijver waarborgt een prettigen verhaaltrant en een juiste mededeeling van hetgeen er sedert 30 December te Nieuwkuik en in het land van Heusden en Altena is voorgevallen. Zie verder de desbetreffende advertenties. Laatstl. Zondag herdacht alhier de WelEw. zeer geleerde heer Ds. Prins, emeritus-predikant te Haarlem, den dag waarop hij nu 50 jaar geleden, den evangeliedienst in de Nederlandsche Hervormde kerk aanvaardde. Opmerkelijk is het dat deze dag ook juist op zondag inviel. Als altijd sprak de grijze man, met zijn schoon en eigenaardig redenaarstalent, een gevoelvol en krachtig woord de gemeente van Waalwijk toe. Ook op morgen den 15n dezer zal zijn eerw. voor de hervormde gemeente van Waalwijk op treden. De minister van waterstaat heeft nogmaals een poging gedaan om van de staten-generaal het subsidie van f 33.333 ten behoeve van de waterschappen van Hoog-Hemaal en Oijen te verkrijgendoor de eerste kamer verworpen. In billijkheid toch hebben die waterschappen daarop z. i. aanspraakde werken waren noodig door ongewoon hevige werking der Heerewaard- sche overlaten en werden door Ged. Staten be volen om belangen van algeraeenen aard in het uitsluitend belang der waterschappen zeiven ware het geweest, een gunstiger tijdstip af te v achten, als wanneer de kosten zeer veel lager zouden zijn gebleven. De minister van oorlog heeft bepaald, dat de verlofgangers der militie te land onder de wapenen zullen worden opgeroepen als van de lichting van 1878: regiment grenadiers en jagers van 16 Augustus tot 15 September; le regim. infanterie 9 Augustus tot 10 Sept.2e regim. 16 Aug. tot 15 Sept.; 3e regiment dito; 4e reg. van 9 Aug. tot 8 Sept. 5e reg. 16 Aug. tot 15 Sept.; 6e reg. dito; 7e reg. 9 Aug. tot 8 Sept.8e reg. le, 2e, 3e en 4e bataljon 9 Aug. tot 6 Sept. 5e bataljon 1 tot 27 Aug. le reg. veldartillerie, 5e en 6e batterij, 1 Aug. tot 9 Sept.le, 2e, 3e, 4e batterij en de beide treincompagnien 13 Aug. tot 21 Sept.2e reg. veldartillerie, le, 3e, 5e batterij en treincomp. 1 Juli tot 9 Aug.; 2e, 4e, 6e batterij en 2e treincompagnie 16 Aug. tot 24 Sept.3e reg. veldartillerie 11 Juli tot 19 Aug.korps rijdende artillerie 23 Aug. tot 30 Sept.; korps ponton niers 23 Juni tot 1 Aug.korps genietroepen 30 Aug. tot 8 Octoberle, 2e, 3e compagnie hospitaalsoldaten 9 Aug. tot 8 Sept. Van de lichting 1879 le reg. vestingartille rie, le, 2e, 3e, 4e, 5e, 6e, 7e en 8e comp. van 29 Juli tot 27 Aug., 9e comp. 30 Mei tot 8 Juli; 10e comp. 8 Aug. tot 16 Sept.; 2e reg. vesting-artillerie, le, 3e, 6e, 8e en 10e comp. 5 Aug. tot 12 Sept.; 2e, 4e, 5e, 7e en 9e comp. 14 Sept. tot 22 Oct.3e reg. vesting artillerie le, 4e, 6e, 8e en 9e comp. 5 Aug. tot 12 Sept.; 2e, 3e, 5e, 7e en 10e comp. 14 Sept. tot 22 Oct.4e reg. vestingartillerie, 2e, 3e, 5e, 7e en 9e comp. 5 Aug. tot 12 Sept.le, 4e, 6e, 8e en 10e comp, 14 Sept. tot 22 October; korps genietroepen 4 Juli tot 12 Augustus. Met den aanvang van den zomerdienst zal des morgens te 8 ure 10 minuten een sneltrein uit Berlijn vertrekken, die des avonds ten 10 ure te Vjissingen aankomt, aansluitende aan de stoomvaartdienst der maatschappij Zeeland naar Queensborough en Londen. Sedert verleden na jaar bestaat er reeds aansluiting tusschen den trein, die Vlissingen na aankomst der stoomboot verlaat, en den sneltrein naar Berlijnzoodat men dezen winter, Londen des avonds ten verlatende, den volgenden avond te ÏO1^ te Berlijn kan zijn. Het „glazenmaken" schijnt aanstekelijk te zijn en van de eene naar de andere gemeente over te slaan. Deze week namelijk zijn onder de gemeente Boxtel op verschillende plaatsen de glazen ingeworpen. De justitie doet onderzoek naar de daders, doch vooralsnog zonder gevolg. Baardwijk. Openbare vergadering van den raad op Maandag 16 Mei voorm. 91/9 ure belegd tot lo. Aanbieding gemeenteverslag 1880. 2o. Wijziging begrooting 1880. 3o. Vaststelling van het kohier der honden belasting 1881. 4o. Dito dito van den hoofd, omslag 1881. Druaen 11 Mei. Gisteren werd alhier een zeldzaam feest gehouden. De heer A. van den Bosch en zijn echtgenoote vierden hun gouden bruiloft, terwijl hunne dochter in het huwelijks bootje stapte. Het woonhuis der feestvierenden was versierd, de geheele buurt vlagde en des avonds bracht onze harmonie den jubilarissen eene serenade. In den polder onder het nabijgelegen Elshout zijn een achttal schapen en lammeren door losloopende honden op vreeselijke wijze verminkt. Op bevel van den burgemeester van Oud Heusden c. a. moeten thans de honden aan den band liggen. Haren12 Mei. Heden werd de nieuw be noemde burgemeester, de heer Schijven, feestelijk ingehaald. Aan eerebogen en vlaggen ontbrak het niet. Van den 6 Mei tot en met 13 Mei. WAALWIJK. Gehuwd: Laurens Snijders en Francijna van Delft Johannes Franciscus Obbens en Johanna Maria van Ree. Bevallen: Adriana Trimbach geb.Pijnenburgd. Neeltje Brouwers geb. Verkerk z. Ludovica Clara Phillippina Timmermans, geb. Maertens z. Johanna Josepha van Wellgeb. Dunioulin d. Maria Helena Elshoutgeb. Kitslaar z. Maria Hesselberthgeb. Ipenbroek d. Cecilia Johanna Ackermans geb. Vermeeren z. Overleden: Johannes Josephus Maria van Kol lenburg 3 m. BAARDWIJK. Bevallen: Maria Drijvers geb. Reintjes z. Theodora Johanna Kolster geb. van Dongen z. Johanna Vissers geb. van Bommel z. Maria Schijvens geb. de Nijs d. Catharina Belzer geb. Leygraaf a. Gehuwd: Hendrik Johannes van Heesbeen met Goverdina Klerx Antonie Pullens met Wilhel- mina van Zon Adrianus van Leent met Hen- dnka Johanna Korthout Martinus Krol met Cornelia de Nijs. Overleden: Adriana Maria de Nijs 15 jaar. DRÜNEN. Gehuwd: Johannes Trots 35 j. en Johanna Boe len 24 jaar Adrianus Veltman en Petronella van den Bosch Benard us Baijens en Adriana van Drunen Martinus Verdiesen en Elizabeth van Broekhoven Franciscus Johannes Obbens en Wouterina van den Hoven. Bevallen: Pieternella Theodora Klijn geb. Ver hasselt z. Adriana van Nunengeb. van Drunen d. Geertruida Pulles geb. van Loon d. Alle- gonda Brok geb. van Hoorn z. Maria de Gouw geb. Paaimans d.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2