Nummer 40. Donderdag 19 MeivlSSL 4e. Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Bekendmaking. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk Gemeenteraad van Waalwijk. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00, franco per post door het geheele. rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal ter plaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscinand worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per reg De burgemeester der gemeente Waalwijk roept mits deze op zoodanige ingezetenen, die op den eersten Januari dezes jaars hun 25ste jaar zijn ingetredennamelijk die geboren zijn in 1856, benevens de zoodanigedie zich van buitenlands binnen de gemeente gevestigd hebben, voor zoo verre zij nog in eene der klassen van de schutterij vallen, om zich tusschen den 15 en 31 Mei a. s.', ter secretarie van het gemeentebestuur te Waal wijk voor den dienst der schutterij te doen inschrij ven zullende tot het ontvangen van hunne aan gifte te dier plaatse dagelijks gedurende den voormiddag, van 9 tot 12 ure, worden gevaceerd, de invallende zon- en feestdagen hiervan uitge zonderd. Tot naricht van de belanghebbenden dient Dat als ingezetenen in deze worden beschouwd alle Nederlanders, binnen het Rijk hun gewoon verblijf houdende, en alle vreemdelingen binnen het Rijk woonachtigwelke hun voornemen om zich aldaar te vestigen zullen hebben aan den dag gelegd hetzij door eene uitdrukkelijke verklaring, hetzij door het overbrengen van den zetel van hun vermogen of de hoofdmiddelen van hun be staan, voor zooverre zij in de voorrechten van Nederlanders kunnen deêlen. Dat de aangifte tot de inschrijving in allen gevalledoor de ingezetenen van den hiervoren bedoelden ouderdom behoort gedaan te worden, ook dan zelfs wanneer de belanghebbende mocht vermeenen tot de vrijgestelden of uitgeslotenen van den schutterlijken dienst te behooren. Dat zijdie in meer dan eene gemeente hun verblijf houden, of den zetel van hun vermogen hebben gevestigdtot de inschrijving verplicht zijn binnen die gemeente, alwaar eene dienstdoende schutterij aanwezig is, en dat bijaldien in de verschillende gemeentenwaar iemand verblijf houdt, of den zetel van zijn vermogen heeft ge vestigd, alleen dienstdoende of alleen rustende schutterijen bestaan, dezelve zich moet doen in schrijven in de gemeente, alwaar hij voor de per- soneele belasting is aangeslagen, 'moetende de ambtenaren zich doen inschrijven in die gemeente alwaar zij ambtshalve verplicht zijn hun verblijf te houden. Dat zijdie bevonden zullen worden zich niet voor den eersten Juni dezes jaars te hebben doen inschrijvendoor liet plaatselijk bestuur ambts halve zullen worden ingeschreven, en ter zake van hun verzuim in eene geldboete vervallen terwijl dezelve daarenboven, zonder loting, bij de schutterij zullen worden ingelijfd, indien het zal blijken, dat er tijdens de verzuimde inschrijving geene redenen tot uitsluiting of vrijstelling ten nunnen aanzien bestonden. En worden overigens de ingezetenen aangemaand om zich tijdig van een geboorte-extract te voor zien en zich alzoo van hunnen juisten ouderdom te verzekeren, teneinde de inschrijving behoorlijk geschiede, en zij niet komen te vervallen in de straffen bij de wet bepaald. Waalwijk, 14 Mei 1881. De burgemeester voornoemd, VAN DER KLOKKEN. OPENBARE VERGADERING ran Maandag 16 Mei n.m. 7 uur Afwezig de heer Dr. van lleijst. Voorzitter de heer van Es. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en goedgekeurd. De voorzitter doet mededeeling van een schrij ven van Dr. van Heijstwaarin deze kennis geeft tot zijn leedwezen verhinderd te zijn deze vergadering bij te wonen. De heer van der klokken deelt aan de ver gadering mede dat hijwegens ongesteldheid den heer van Es verzocht heeft deze vergadering te leiden. Aan dc orde 1. Huurovereenkomst met den N. Br. stoom tram weg-maatsehappij. De vóorzitter zegt, dat, zooal3 bekend is, de maatschappij een terrein heeft aangekocht aan de haven waaraan de gemeente nog 17 jaar huur heeft. De maatschappij had aan de ge meente voorgesteld afstand van die huur te doen tegen afstand in eigendom van een gedeelte van het terrein. B. en W. hebben nu echter met den directeur eene concept overeenkomst gesloten, waarbij onder zekere voorwaarden aan de maat schappij het noordelijk gedeeltezijnde eene oppervlakte van 40 strekkende meter in huur wordt afgestaan tegen een jaarlijkschen huur prijs van f 2,40 per strekkende meter.' Ook zou er wel gelegenheid zijn voor de gemeenteeen gedeelte van dat terrein aan te koopen. B. en W. stellen voor dat de raad de over eenkomst met de trammaatschappij goedkeure. De heer Timmermans heeft wel vernomen dat er voor de gemeente gelegenheid bestaat een gedeelte van het terrein aan te koopen r.één prijs is echter niet genoemd; op den duur zal de ge meente veel plaats te kort komen.- Ook was het misschien wel wenschelijk dat de maatschappij het zuidelijk gedeelte in gebruik nam omdat er aan de noordzijde gelegenheid tot uitbreiding isgebeurt dit nu later dan ligt de.tram-maat schappij tusschen de eigendommen dér ;g'emeente in, hetgeen aanleiding kan geven tót-moeilijk heden in het gebruik van ieders eigendom. Als men den koopprijs mocht vernemen zou er mis schien gelegenheid tot aankoop zijn j'n alle geval zou hij wenschen dat de gemeente zich het recht voorbehield om het gedeelte, dat'niet bij de maatschappij iu gebruik is tegen den.- door deze betaalden koopprijs te naasten. De voorzitter acht koopen niet in 't belang der gemeente; als men 17 jaar rekent, dan zou de pi ijs tusschen de f 4000 a f5000 komen; de directeur der maatschappij 'heeft juist het noordelijk gedeelte gakozen dat alleen gebruikt wordt voor steenkolen en dergelijke niet voor pannen plavuizen enz. daarbij heeft de gemeente zelf eigendom aan de havenals men terrein noodig heeft kan men die eigendommen inrichten voor hetgem men ze noodig heeft. Naar aanleiding hiervan ontwikkelde zich eene langdurige discussie waaraan de meeste leden deelnamen in 't kort komt ze hierop neder: De heer van Biel was met den heer Timmermans voor aankoop. De voorzitter vond beter dat de maatschappij het achterste gedeeite had ook met het oog op de veiligheid en van de rechten door derden verkregen door langdurig gebruik. De heer Zijlmans vond ook beter dat de maatschappij het noordelijk gedeelte in gebruik had in 't belang der gemeente. De heer Timmermans blijft er bij dat het beter was dat de maatschappij het voorste ge deelte had hij wenschte in alle geval condities gemaakt te zien wegens de naasting door de gemeente. De heer van Iersel vond beter te koopen na afloop van den huurtijd dan nu waartegen de heer Timmermans aanvoert dat het de vraag is of het dan nog te koop zal zijn. De voorzitter en de heer van der Heijden geven nog verschillende inlichtingen en verklaren er zich niet tegen, dat er getracht wordt eene bepaling betreffende de naasting door de gemeente in het contract warde opgenomen, zooals de heer Timmermans dit verlangt. Ten slotte wordt het contract zonder hoofde lijke stemming goedgekeurdonder lastgeving aan B. en W. te trachten alsnog de bedoelde bepaling er in te doen opnemen. II. Schoolverbouwing. De voorzitter zegt, dat in de vorige vergade ring de geest voorgezeten beeft het bestaande schoolgebouw te verlengen. B. en W. hebben een deskundige geraadpleegd, namelijk den heer Van Mierlo, te 's Bosch, die reeds vroeger het gebouw had opgenomen en voor eene verdieping geschikt verklaard. Thans sprak hij weder iu denzelfden geest; hij meende dat het schooltoe zicht geen overwegend bezwaar hiertegen zou hebben; de a»r. schoolopziener, de heer Van den Acker, door hem gepolst, had er zich niet tegen verklaard; Vau Mierlo had verder over dat on derwerp geschreven aan den districts-schoolop- ziener, den heer Sassen, maar van dezen nog geen antwoord ontvangen; hij stelt zich voor hem persoonlijk te gaan spreken. Het bezwaar van een hoofdonderwijzer boven en een beneden te moeien hebben, beteekent niet veel, daar in eene school als hierzeker meer dan één hoofdonderwijzer moet zijn. Met het oog er op, dat bij verlenging de school over tien jaar weder te klein zal zijn, geeft genoem de deskundige den raad in overwegingop het schoolgebouw eene verdieping te zetten. -B. en W. stellen voor dat de raad hen mach tige te handelen, zooals naar omstandigheden het beste blijkt. Eene verdieping zal ongeveer f 1000 meer kosten dan eene verlenging, maar door de eerste krijgt men het dubbele van de plaatsruimte in de tegenwoordige school. De heer Quirijns wenscht eerst zekerheid te nebben, dat de autoriteiten genoegen nemen mët\ een verdieping.' De heer Timmermans herinnert den raad, dat in de vorige vergadering reeds besloten is de school te verlengen; hij heeft wel gehoord dat de architect-.geen'bezwaar heeft tegen eene ver dieping,' fnaar^het, schooltoezicht heeft niet in dien geest geadviseerd. Wat de onderwijzers betreft, ïtfón vergeet, dat men bij eene verdie ping tweè hoöfdéïi eener school krijgt, die bei den recht, hebben-, op vrije woning en dus meer kosten dan de tegenwoordige onderwijzers. De schocdautoriteiten zijn, zooals vroeger is gebleken, bepaald tegen eene 'verdieping. De heer Van den Acker is genoemd, maar die heeft zijue betrekking bereids neergelegd. Veel is er nog te zeggen van de lasten enz., maar dat is reeds zoo dikwijls "'besproken, dat spreker het maar zal laten, rusten; hij zal zich liefst aan 't eens genomen besluit houden. De voorzitter gééft toe dat de zaak in de vorige vergadering zoo besproken is; Van Mierlo hoopt echter de autoriteiten tot zijn plan over te halen. De heer Van der Heijden voegt hier nog bij dat Van Mierlo zijn doel hoopte te bereiken door mondeling aan den schoolopziener al de voordeelen uiteen te zetten, aan eene verdieping verbonden. Wat de onderwijzers betreft, er zou er slechts een behoeven te zijndie aan het hoofd der geheele school staat en dus slechts een met genot van vrije woning. De heer Van der Klokken acht eene verdie ping finanticel voor de gemeente beter, als de autoriteiten er geen bezwaar tegen hebben. Het verlichtingsbezwaar wordt er door weggenomen; berging voor kleeding is bij eventueele verlen ging slecht te vinden en zal veel kosten; als het schooltoezicht bezwaar maakt, dan is natuurlijk alles uit; men meet het probeeren; spreker zou wenschen B. en W, gemachtigd te zien, te handelen zooals het beste is. De heer Van Riel merkt op dat dit niet kan zonder de toestemming van alle leden, daar er een besluit bestaat, en de heer Timmermans zich daaraan houdt. De heer Timmermans blijft bij het door hem gezegde. Wij staan op hetzelfee punt als bij de vorige vergadering. De heer Zijlmans heeft er niet tegen, dat, al blijft hel vorig besluit van kracht, er nog in formaties genomen worden. De heer Van der Klokken zegt, dat het hier de vraag geldt of het vorig raadsbesluit zal worden uitgevoerd, ofwel, dat B. en W. zullen gemachtigd worden pogingen aan te wenden om de schoolautoriteiten over te halen tot het geven van toestemming om eene verdieping te bouwen; zooals de raad beslist is het goed, maar B. en W. hebben gemeend eerst den raad te moeten consulteeren. Daarbij komt nog, dat in een schrijven van den districtsschoolopziener duidélijk doorschemert, dat eerlang uitbreiding aan het hier gegeven onderwijs zal moeten worden gegeven het geta' en de hoedanigheid der inwoners onzer gemeente, zegt de schoolopzienervordert dit. Als nu de school verlengd wordt is er bepaald plaats gebrek en hebben wij geen terrein meer om de school te vergrooten. De Voorzitter zal in omvraag brengen dat de raad burgem. en weth. machtige eene verdieping op de school te zetten als de autoriteiten daar tegen geen bezwaar hebbenanders blijft het vorige besluit van kracht. De heer Van Iersel zal zich buiten stemming houden omdat er zoo langzamerhand verwarde voorstellen en verwarde besluiten komen. De heer Bubbens vindt beter een besluit in deze te verdagen totdat de gewcnschte infor maties ingekomen zijn. De heer Van Biel zegt als dit besluit wordt genomen de raad in de volgende vergadering zeker een bestek krijgthetzij voor verhooging of verlenging. In omvraag gebracht wordt gezegd besluit genomen met 7 tegen 2 stemmen, die van de heeren Quirijns en Timmermans; de heer Van Iersel bleet buiten stemming. III. Rpgeling der omkading aan de haven. De Voorzitter laat voorlezing geven van een voorstel tot regeling van de omkading aan de haven die hierop neerkomtde aan te koopen strooken grond worden getransporteerd ten name van den binnenpolderhet grasgewas komt ten zijnen behoeve de kosten van onderhoud komen voor 2/s ten laste der gemeente en voor 1/s van den binnenpolder; de gemeente kan zich door een gemachtigde doen vertegenwoordigen. De Voorzitter wenscht te weten van wien dit voorstel uitgaatniet van burgem. en Weth. hij oordeelt d.j commissie het best in staat in lichtingen te geven. De heer Zijlraans antwoordt dat dit het geval zou zijn als het werk van de commissie was uitgegaan. De heer Van der Heijden zou de gemeente en den polder ieder maar de helft laten betalen cm een einde aan de zaak te maken. De heer Van Iersel vraagt van wien dat voor stel uitgaat. De voorzitter zegt dat in de vergadering van burgem. en Weth. wel over het werk is gespro ken, maar daarmede kan hij zich niet geheel vereenigen. De heer Van der Heijden antwoordt dat het in alle geval uitgaat van burgem. en weth. De heer Van Iersel leest een stuk voor, dat hoofdzakelijk hierop nederkomt Dit onderwerp was reeds voor 6 jaar aan de orde nu is de behandeling ontijdigvan slor digheid zal hij niemand beschuldigen. Om deze zaak tot een einde te brengen moet men befin- nen met de gelanden te bevredigen en de bestu ren wederzijdswil men daartoe komen dan moet men beginnen met het werk te verbeteren. Wat de overdracht van die strookjes grond aan den binnenpolder aangaatdeze is onnoodig; het recht van erfdienstbaarheid is voldoende. ïs de zaak met de gelanden geregelddan komt de vraag welke corporatie het beheer zal hebben; hij zou dat aan het gemeentebestuur toever trouwen. De heer Van der Heijden stelt voor de be handeling dezer zaak te verdagen om de wenken van den heer Van Iersel te overwegen. De heer Van Iersel wenscht nog te weten of er intusschen werk van zal gemaakt worden van verbetering, vooral van de brug, die zooals ze nu is, niet met een hooikar te berijden is. De heer Van Es gelooft dat de wenAen van den heer Van Iersel door burgem. en weth. in gezette overweging zullen genomen worden. De heer Timmermans was voornemens over deze zaak niet meer te spreken. Hij wenscht echter, na het door den heer Van Iersel gezegde een en ander in 't midden te brengen. Om kort te gaan, zeker is het, dat als er geen regeling tot stand komtgeene corporatie zich met de uitvoering dier regeling zal belasten. De heer Van Iersel vindt de overdracht van die strookjes grond onnoodig maar de beddino- der kade zelve wie behoort die Wranneer men langer draalt wordt de toestand hoe langer zoo gekker. Er is reeds lang genoeg over gepraat nu kan er een einde aan komen. Spreker is van oordeel dat het beheer behoort bij den binnenpolder en hij zal dit bewijzen. Alle water loops n zijn in beheer bij den polder; deze is afgesloten door een kade en behoort dus ook onder betzelfde beheer als de overige. Waarom nu bij uitzondering de gemeente met het beheer belast Dc gemeente kan, volgens de voorgestelde regehng iemand kiezen die den bion lder bij het beheer bijstaat. Al hetgeen is m0èten aangekocht worden is bijna nitsiuitend uil do gemeentekas betaald omdat bij dieu waterloon wel degelijk het belang der gemeente'opden voorgrond trad vooral met het oog op onze industriede looierijvoor den polder is j,'* alleen een waterloop. Wat de kosten van beheer betreft er is voorgesteld dat de gemeente en de polder

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 1