BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Zwitserland. Italië. Turkije. Rusland. /3 zou betalen dergelijke regeling is zeer billijk, celfs al betaalde de polder slechts 1/v Om een eind aan de zaak te maken acht dc upreker het wenschelijk, dat het onderwerp worde laangenomen. Hij wenscht dat de leden hunne bezwaren er tegen nu uitbrengen, opdat dezen avond een definitief besluit genomen worde. Is 'iit geschied dan kan met de eigenaars onder handeld worden de contracten kunnen gemaakt >en de titels van overweg aan belanghebbenden Iuitgereikt worden. i De heer Van der Klokken zegt, in antwoord op de vraag van den heer Van lersel, dat het i voorstel uitgaat van den binnenpolderdat hij icchter gemeend heeft eerst burgem. en weth. er lover te moeten hooren, omdat de raad in deze moet beslissen. De binnenpolder heeft zich in deze zaak in het belang der gemeente veel getroostde polder lheeft alleen te zorgen voor uitwatering en die bestond. i De gemeente heeft bij die omkading een drie- iledig belang namelijk voor de looierijen, uit een sanitair oogpunt cn bij branddaarom is de j polder vast besloten die omkading ten zijnen name te hebben. i De heer Zijlmans is het er niet mede eens l dat het w»rk aan de haven van weinig belang is voor den polder. De gemeente echter heeft er wel het grootste belang bij; hij deelt daarom i het gevoelen van den heer Van lersel dat de grootste belanghebbende, de gemeente, die 2/3 in de kotten betaalt, het beheer hebbeanders zou zij niets te zeggen hebben. Wie garandeert i dat het bestuur van den binnenpolder niet in l handen van vreemden overgaat Daarom moet i het beheer zijn bij den grootsten belanghebbende. De heer Van Es vindt het duidelijk dat de i waterloop in beheer moet zijn bij den binnen- i poldermaar het beheer over het sluisje aan de haven zou hij wel degelijk aan de gemeente houden met het oog op den waterstand in de haven. I Na nog eenige woordenwisseling verdaagt de Voorzitter, wegens het vergevorderde uur de l vergadering tot den volgenden avond (Dinsdag) l 7 uur. Voortzetting der vergadering op Diasdag 17 Mei, 's avonds 7 ure. Absent de heeren Van Heijst en Van Baal. Voorzitter de heer Van Es. De Voorzitter heropent de vergaderingen doet de notulen voorlezen van het den vorigen dag afgehandelde. Na voorlezingbehoudens eene aanmerking van den heer Timmermans, goedgekeurd. De Voorzitter stelt de discussie weder open over de regeling der omkading aan de haven. De heer Van der Klokken het woord gevraagd en verkregen hebbende, zegt het volgende Een enkel woord, mynheer de voorzitter. Ik I zal kort zijn. Ik zal uwe aandacht niet ver moeien over den aankoop noch over overdracht I' der voor de omkading benoodigde gronden met de daarbij gestelde voorwaarden dit alles heeft plaats gehad door de commissiebelast met de uitvoering van het werktijdens ik wegens kniebreuk genoodzaakt was 4 maanden mijne kamer te houden. Ik kan dien aankoop met de gevolgen er van voor hunne verantwoording laten. Ook over de ter griffie gedeponeerde som matie stap ik heen, alsmede over dc gisteren- 5 avond in de vergadering gehouden rede van den 1 heer Van lerselzoo noodig kom ik hierop later terug. Alleen wil ik u opmerken dat het is in 3 het algemeen belang en bijzonder in het belang f van de eigenaars der langs den waterloop ge- legen eigendommendat een beheerder wordt aangewezen belast met het voortdurend in - goeden staat onderhouden en van de kade en de daarop bestaande werken (brug over den waterloop met de houten staketsels.) Aan wien die last wordt opgedragen, acht ik vrij onver- 1 schillig ik beschouw dat steeds als een lastpost; alleen is het noodzakelijk dat worde uitgemaakt de verdeeling van kosten door elk te dragen dat die verdeeling zoo worde aangegaan, zooals 1 door het waterschap den binnenpolder is aan- gegeven, acht ik billijk. Ik vertrouw dan ook t dat de ingelanden van het waterschap dit mijn gevoelen zullen deelen. c De heer Van lersel is het in hoofdzaak met den burgemeester eens spreker doet het volgend p voorstel De kwestie van beheer van het sluisje laten rusten en bij latere gelegenheid met de binnen- 2 en buitenpolderbesturen trachten uit te maken. Het dagelijksch bestuur zal met het binnen— polderbestuur het begonnen werk tusschen nu c en veertien dagen afwerken, eerstens met de noodige verbetering te doen brengen aan de oprij t in eene meerders schninsche richting (waarin p evenwel met den heer P. Quirijns moet worden c overeengekomen.) Aan een notaris zal het passeeren van acten worden opgedragen, waarbij de noodige zorg genomen moet worden van duidelijke omschrijving, c doch moet de redactie aan den notaris worden 9 overgelaten. De iuhoud moet in hoofdzaak zijn als volgt De heer De Boon staat de erfdienstbaarheid toe ten behoeve van het gemeentebestuur en van 3 het binnenpolderbestuur voor de daargestelde kade en het onderhoud van dezelve. Doet afstand van de erfdienstbaarheid ten behoeve van den heer P. Quirijns cn Luc. van Hilst over diens perceeltje voor den waterloop. Verkrijgt de erfdienstbaarheid over het perceel t van de kerk en van Vermeulen en over de daar- gestelde nieuwe brug. De kerk verleent dezelfde erfdienstbaarheid, wat aanbetreft de kade, en verleent tevens aan den heer De Boon de erfdienstbaarheid van overweg, en staat de erfdienstbaarheid af aan den heer P. Quirijns, zooals de heer De Boon voor den waterloop de kerk verkrijgt dc rechten als voor over het perceel Vermeulen en daar gestelde nieuwe brug. De heer Vermeulen verleent de erfdienstbaar- i heid bi-treffende kade en brug aan gemeente- en binnenpolderbestuur en geeft overweg aan de perceel De Boon, kerk, Van Nuenen, J. Quirijns. De heer Van Nuenen krijgt, als voor, de erf dienstbaarheid over het perceel Vermeulen en doet afstand van het nog onbeduidend hoekje aan den heer J. Quirijns. De heer J. Quirijns verleent erfdienstbaarheid voor de daargestelde omkading en verkrijgt de erfdienstbaarheid of overweg eveneens over het perceel Vermeulen en de nieuwe brug:. De heer Vermeulen, Capelle, verleent alleenig de erfdienstbaarheid voor zoover aanbetreft de kade. De heer P. Quirijns doet afstand van een klein hoekje in schuinsche richting maar de haven van zijn perceeltje onmiddellijk aan de brug om beteren afrij te kunnen daarstellen. (Het hoekje is heden afgepaald.) Alle genoemde belanghebbenden ontvangen afschriften door de notaris af te geven en daarbij onmiddellijke betaiing, zooals is overeengekomen en zooals soms nog met de curator Vermeulen uit noodzakelijkheid moet worden overeenge komen, zonder eenige korting. De heeren Van Nuenen en J. Quirijns hebben zoo, wanneer deze voorwaarden worden opge volgd, noch schade, noch landverlies, en preten- deeren dientengevolge ook ge ene geldelijke ver goeding. De noodige zorg zal genomen worden dat de veranderingen tot in de kleinste bijzonderheden, ook op de kadastrale kaart zullen worden over genomen om latere verwarringen en onaange naamheden voor de belanghebbenden te voor komen. De kosten hierop vallende, alsmede die van voortdurend onderhoud der kade en van de brug, van afheining en van alles wat tot de goede instandhouding van het gemaakte werk zal noodig zijn, komen en blijven voor rekening van gemeente en binnenpolder, zooals bij vroegere besluiten geregeld en welke servituten ook in de acte moeten voorkomen. De Voorzitter zegt dat het sluisje drieledig is cn de omkading met bijbehooren tweeledig. De heer van lersel zegt dat de commissie het werk niet heeft afgewerktwas hij zelf lid der commissie geweest, zou hij door de bijko mende omstandigheden ook niet afgewerkt hebbenmaar wanneer eene commissie niet afwerkt moet het hoofdbestuur dit doen en dit is in dat geval het collegie van burg. en weth. De heer Van der Heijden kan zich zeer goed met het voorstel van den heer Van lersel ver eenigen maar hij heeft bezwaar tegen den termijn van 14 dagen, waarin de zaak atgedaan moet zijn hij stelt zich dagelijks disponibel om voor de spoedige uitvoering te zorgen, maar wenscht niet aan dien termijn gebonden te zijn. De heer Van Es heeft hetzelfde bezwaar overigens zal ook hij alles doen om de uitvoe ring te bespoedigen. De heer Van lersel verklaart zich tevreden als alles gedaan wordt om de zaak zoo spoedig mogelijk ten einde te orengen wat direct kan gebeuren moet direct gedaan worden. De heer Van der Klokken zegt dat het in niemands brein zal opkomen om de eigenaars ge<m waarborgen te geven dit had moeten ge beuren voor er een schop in den grond gestoken werd. Dadelijk na zijn herstel {heeft hij dan ook gevraagd hoe de zaken stonden. De heeren Van Baal en Zijlmans hebben hem toen verzekerd dat alles op goeden voet stond en geregeld was met de eigenaars. Later bleek het tegendeel. Spreker heeft ook bezwaar tegen den termijn van 14 dagen. De heer Zijlmans acht zich verplicht hierop te antwoorden, dat wel degelijk met de eigenaars onderhandeld was en de zaak geregeld. De Voorzitter zou alle oude bijzonderheden laten rusten en alles in vrede en vriendschap trachten af te handelen. De heer Timmesmans zegt dat uit het gister door hem gesprokene genoegzaam blijkt dat hij een einde aan de zaak wenscht. De heer van lersel heeft een nieuw voorstel gedaan waarvan spreker de portee niet genoeg zaam kenthij wenscht den heer van lersel daaromtrent eenige vragen te doen. lo. Of de heer van lersel in zijn plan afziet van koopen en alleen erfdienstbaarheden wil. De heer van lersel antwoord bevestigend. 2o. Of het beheer komt aan de gemeente of aan den binnenpolder? De heer van lersel antwoordt dat de erfdienst baarheid komt ter. laste van gemeente en polder en dus ook deze beide het beheer hebben van de kade de brug en rasterwerk. De polder en de gemeente regelen de uitvoering gezamelijk. 3o. Of het zeker is dat de eigenaars in deze regeling toestemmen. De heer Van lersel antwoordt dat het juist het verlangen der eigenaars is. De voorzitter merkt nog op dat van de ge maakte kosten polder en gemeente ieder de helft i betalen, en voor de toekomst alles door hen gezamelijk geregeld. Na nog eenige woorden wisseling brengt de voorzitter het volgende in i omvraag De raad machtigt B. en W. met den binnen polder overeen te komen op de grondslagen in 1 het voorstel Van lersel vervatde kosten van later onderhoud door beide corporaties te regelen. Met algemeene stemmen goedgekeurd. Na goedkeuring van eeni'ge af en overschrij- i vingen wordt overgegaan tot benoeming van een i stembureau voor alle dit jaar plaats hebbende i verkiezingen. Gekozen tot leden de heeren van Biel en Babbcns en tot plaatsvervangende leden de heeren Van lersel en Van Baal. Nadat burg. en weth. nog gemachtigd waren de oude brandspuiten te verkoopen sluit de voorzitter de vergadering. Nadere mededeelingen omtrent het tusschen Frankrijk en Tunis gesloten of juister -. aan den Bey opgedrongen verdrag doen duidelijk zien dat men hier eenvoudig met een verkapt protectoraat te doen heeft. De Bey mag geen verdragen sluiten zonrler Frankrijk's toestemming moet zich in den vreemde door Frankrijk's zaakgelastigden laten vertegenwoordigen en geeft aan Frankrijk het recht van bezetting der grenzen en kusten van zijn land tot gebleken zal wezen, dat hij zelf weêr bij machte is voor de hand having: der oide te zorgen. Alieen do naam van protectoraat wordt niet genoemd. Dat Frankrijk er geen gra» over laat groeien bewijst de inmid dels reeds voltrokken benoeming van consul Roustan tot Fransch resident. De sluiting van het tractaat heeft in Engeland maar met name in Turkije en Italië nog al sen satie gemaakt. Ir. laatstgenoemd land had het zelfs eene nieuwe ministerieele crisis tengevolge en laat de dagbladpers zich op zeer veroordee- lende wijze over het gebeurde uit. Een oogen- blik heeft, naar 't heet, het plan bestaan om het initiatief te nemen tot een Europeesch con gres dat het gesloten tractaat zou moeten be- oordeelen ongeveer op de wijze als te Berlijn is geschied met het verdrag van San Stefano, maar dit denkbeeld zou op Duitschland's^besliste weigering zijn afgestuit. Maar het meest ergert zich natuurlijk de Sultan van Turkije, wiens suzereine rechten op Tunis door Frankrijk in het verdrag eenvoudig geheel zijn genegeerd. De Forte moet ook voornemens zijn eene circulaire te verzenden, waarin tegen over Europa plechtig protest zal worden aange- teekend tegen het aan Tunis opgedrongen verdrag, dat de Beij niet had mogen sluiten en dat door de Porte dan ook niet zal worden erkend. De sultan schijnt voorts nog altijd plan te hebben iets aan Tunis te doenschoon het daarvoor inmiddels wel wat laat is geworden. Door den Franschen gezant is nu aan de Porte beduiildat zelfs het afzenden van een enkel gepantserd Turksch oorlogsvaartuig naar Tunis door Frankrijk als eene oorlogsverklaring zal worden beschouwd. Nog deze week zal het verdrag met Tunis aan de Fransche kamers ter goedkeuring worden voorgelegd. Door den afgevaardigde Carnot is voorgesteld in Algerië een gedenkteeken te doen oprichten ter herinnering aan de ongelukkige Sahara-ex- peditie onder Flatters. Met 290 tegen 202 stemmen verwierp de kamer Zatsrdag het bekende voorstel van Labuze, krachtens hetwelk geestelijken en onderwijzers even goed als ieder ander Franschman in het leger zouden moeten dienen in plaats van slechts een jaargelijk de regeering had voorgesteld. In een bierbrouwerij te Tourcoign is onlangs de vloer van een graanzolder, waarop 10,000 kilogr. gerst geborgen waren ingezakt. Twee werklieden die zich in het daaronder gelegen vertrek bevonden werden onder dien graanvlocd bedolven. Men moest in een aangrenzend ver trek een gat maken om hen te bevrijden. De een was nagenoeg ongedeerdde ander werd dood teruggevonden. Naar men verneemt is de Mont-Cenistunnel door een grondverschuiving geheel versperd. Met de toebereidselen voor de internatio nale electrische tentoonstelling te Parijs wordt ijverig voortgegaan. Aan de inzenders zijn reeds nun plaatsen aangewezenen de opening zal naar alle verwachting, den ln Augustus kunnen plaats hebben. In Ierland hebben weêr een aantal nieuwe airestatiën plaats gehad. Ook zijn er weer extra troepen heen gezonden. Uit Natal meldt men aan the Standard dat Joubert en de Engelsche Majoor Buller naar de Noord-Westelijke grens van de Transvaal zijn vertrokken om den Kaffers en Boeren te gelasten het vechten te staken en uiteen te gaan. Den 21sten Mei zal de koninklijke commissie naar Pretoria vertrekken. In het Engelsche lagerhuis is door Glad stone medegedeeld dat de regeering de quaestie van den pailementairen eed eerst zal moveeren wanneer de lersche landwet in hoofdzaak is af gehandeld. Dan zal Bradlaugh wel spoedig weer eens komen spoken. Intusschen hebben eenige leden het voornemen opgevat aan te dringen op de inning der kolossalp geldboeten, lie Bradlaugh door zijn onwettig zitting nemen heeft beloopen, en die men hem eerst stilzwijgend had kwijtge scholden. Men hoopt hem dan bankroet te doen verklaren en dan kan hij van zelf geen zitting meer nemen. Te Frankfort zal in den loop van dit jaar ook een internationale ledertentoonstelling gehou den worden waarvoor men reeds de noodige toebereidselen maakt. Dezer dagen heeft men te Chemnitz nieuwe proeven genomen met het bestuurbare luchtschip van Baumgarten die ditmaal zeer goed slaag den. Het luchtschip heeft zich, bij de tien proeven die er mee genomen werden, uistekend gehouden Het kon ondanks den vrij sterken wind zeer goed bestuurd worden zelfs tegen den wind in. Het is echter gebleken dat er nog eenige ver anderingen gemaakt moeten worden om het in staat te stellen langer te werken wat zeer ge makkelijk geschieden kan. Zoo staan volgens de Chemnitzer en Leipziger bladen geen be zwaren de practische toepassing van de gewich tige uitvinding meer in den weg. Dezer dagen zijn er proeftochten gedaan op den electrischen spoorweg van Berlijn naar Lichterfelde. Zij werden mét vol succes bekroond. De afstand van 2l/2 kilometer werd heen en terug binnen zeven minuten afgelegd. Maandag wordt de weg ten gebruike voor het publiek geopend. Volgens het reglement zullen de wagens rijden met eene suelheid van gemiddeld 15 en in geen geval meer dan 20 kilometer per uur ofschoon het veel sneller kan. Er wordt nu ook een electiische spoorweg aangelegd van Chariot- tenburg naar den Spandauer Bock en van Zeh- lendorf naar Telton. l)e beruchte uitbreker Thali was 1.1. Zondag avond bijna weer uit de gevangenis te Lucern ontsnapt. Omstreeks 9 uren hoorde een opzich ter in een lokaal naast de cel waarin Thali zateen paar steenen uit een muur vallen. Onmiddeüjk maakte hij alarm de cel van Thali werd geopenden daar stond de gevangene, met een ijzeren stang zwaaiende, onder bedreiging van ieder die hem te na kwam de hersens te zullen inslaan. Na een beheudigen sprong en greep van een der knechts gelukte het evenwel terstond, den gevaarlijken gast meester te wor den. Het bleek toen dat de ijzeren boei ter dikte van 1 centimeterwaarmede zijn voet aan een zwaren ketting lag bevestigd, verbroken was, terwijl twee stalen staven van 4 centimeter dikte uit het kozijn waren gewrongen. Met de punt van een dezer staven had hij een gat geboord in den muurdie deels langs de binnenplaats deels langs een ander lokaal loopt. Bij dit werk heeft hij vermoedelijk om te kunnen ontsnappen eer de nachtronde zou worden gedaan zich te veel gehaast en tengevolge daarvan waren er eenige steenen met groot gedruisch uitgevazlen. Men heeft niet kunnen ontdekken hoe het hem gelukt isden zwaren voetboei te kunnen verbreken men zag wel dat die gedeeltelijk was doorgezaagd maar nergens was iets te vinden waarmede hij dit kon hebben gedaan. Bij de ontdekking scheen hij juist gereed om door de opening heen te kruipen waartoe hij ten einde zich niet te kwetsen, zijn wollen deken om bet onderlijf had vastgemaakt. Het kabinet Cairolidat met niet minder dan vier interpellaties betreffende Tunis werd bedreigd, heeft zijn outslag aangeboden 't welk door den koning is aangenomen die daarop den heer Sella (rechterzijde) met de vorming van een nieuw kabinet heeft belast. Deze verlangt aller eerst kamerontbinding, wat de koning echter niet zou willen toestaan, zoodat het waarschijnlijk isdat de crisis nog wel eenigen tijd zal aan houden. Met de Turksch-Grieksche grensregeling is het nog steeds niet in orde. Thans zou weêr door de Porte worden verlangdat de mogend heden waarborgen zullen gevendat verdere uitbreiding van gebied door Griekenland nooit of te nimmer zal kunnen verlangd worden - een waarborg echter dien de mogendheden wei geren. Aan beide zijden blijft inmiddels het tegen deel van ontwapenen geschieden. De keizer van Busland heeft het ontslag van graaf Melikoff aangenomen en Ignatieff in diens plaats benoemd. Het jongste keizerlijk manifest heeft op het volkdat wonderwat liberaals verwacht had zeer ontnuchterend gewerkt. Terecht vraagt men zich af waarom een dergelijk stuk dat op den dag vóór of van den moordaanslag zeer gepast zou geweest zijn eerst nu wordt uitgevaardigd, r.u zoolang en met zooveel smart op een eerste woord of daad is gewacht. En r.a alles wat in den laatsten tijd omtrent aanstaande hervormin gen was uitgelektvalt het stuk dubbel tegen. 't Schijnt aan de oud-llussische partij, die zoo ongeveer gelooftdat de volkeren er zijn om de vorsten en niet omgekeerd, gelukt te zijn keizer Alexander III onder haar invloed te krijgen en die var. den liberalen Melikoff, den vriend en trouwen raadsman van den vorigen czar, geheel op den achtergrond te dringen. De liberale kroonprins 't. is meer gezien wordt een reaetionair regent. Het treurigste van de geheele geschiedenis is, dat graaf Melikoff van het geheele manifest en het plan om het uit te vaardigen niets heeft geweten dan toen reeds ieder ander het wist. En dat heet dan eerste minister, eerste^ raad gever 't Bewijst dat de nieuwe czar in zijn regeeringsbeleid liefst bij de grillige Oostersche despoten, als b.v. bij den sultan van Turkije, ter schoole gaat. Toen Melikoff zich deswege bij

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2