Nummer 42. Donderdag 26 Mei 1881. 4e. Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Bekendmaking. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. STAAT VAN BRIEVEN i De Echo van het Zuiden, tC V" fTïflWB 1 MB Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal ter plaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitschland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per reg. geadresseerd aan onbekenden. Verzonden gedurende het le kwart, van 1881. Van Waalwijk Verzonden geweest naar Belgie. J. B. Frankx. Antwerpen. Naar Duitschland. W. Simon Söhne. Kirne. Kunnende de bribven door de afzenders aan het Postkantoor alhier worden terugontvangen. De waarn. Directeur, VAN WEST. Het gemeentebestuur van Waalwijk, gelet op art. 8 der wet van 2 Juni 1875, (Stbl. no 95), Maakt bekend Dat uitvoering zal worden gegeven aan het besluit tot oprichting eener schietbaan op een perceel Meerdijk onder deze gemeente, sec. B. no Het Gemeentebestuur voorn., VAN DER KLOKKEN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Waalwijk24 Mei 1881. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk ontvangen hebbende aanschrijving van Z.Exc. den commissaris des konings in deze provincie van den 23 April 1881, 3e afdeeling, (Bijbl. no 50.) Gelet op de 2e zinsnede van art. 139 der wet van 19 Augustus 1861, (Stbl. no 72.) Maken bekend Dat het te houden onderzoek (inspectie) van de verlofgangers der nationale militie in deze prov. voor deze gemeente zal plaats hebben op Maandag den 13 Juni 1881, des voorin. 10 ure, ten raad- huize der gemeente. Dat tot de bijwoning van die inspectie zijn gehouden alle verlofgangers der militie te land, ie vóór 1 April van het jaar der inspectie in liet genot zijn gesteld van onbepaald verlof, om het even tot welke lichting zij behooren. Dat de voorschriften der aangehaalde wet onder anderen luiden als volgt: Art. 140. De verlofganger verschijnt bij het onderzoek in uniform gekleeden voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zak boekje en van zijn verlofpas. Art. 141. Behoudens het bepaalde in art. 130 kan een arrest van 2 tot 6 dagen, te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring of arrest, door den militie-commissaris worden opgelegd aan den verlofganger lo. Die zonder geldige redenen niet bij het onderzoek verschijnt 2o. Diedaarbij verschenen zijndezonder geldige redenen niet voorzien is van de in het voorgaande art vermelde voorwerpen 3o. Wiens kleeding-of uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden be vonden 4o. Die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander behoorende, als de zijne vertoont. Art. 142. Is de verlofganger, wien krachtens het voorgaande art. arrest is opgelegdbij het onderzoek tegenwoordig, dan kan hij dadelijk onder verzekerd geleide in arrest worden gebracht. Is hij niet tegenwoordig en onderwerpt hij zich niet aan de hem opgelegde straf, dan wordt hij op schriftelijke aanvrage van den militie-comm. te richten aan den burgemeester der woonplaats van dien verlofganger, aangehouden en onder verzekerd geleide naar de naastbijgelegen pro voost of het nabijzijnde huis van bewaring of arrest gebracht. Art. 143. Onverminderd de straf in art. 141 vermeld, is de verlofganger verplicht, op den daartoe door den militie-comm. te bepalen tijd en plaats, en op de in art. 140 voorgeschreven wijze, voor hem te verschijnen om te worden onderzocht. Art. 144. De verlofganger, die zich bij herha ling schuldig maakt aan het feit, sub. 4o. van art. 141 bedoeld, ol: niet overeenkomstig art. 143 voor den militie-comm. verschijnt, of, aldaar ver schenen zijnde, in het geval verkeert sub. 2o. en 3o. van art. 141 vermeld, wordt onder de wapenen geroepen en van 3 tot 6 maanden gehouden. Dat zij de verlofgangers verder opmerkzaam maken, dat zij gedurende den tijd, die het onder zoek duurt, en in het algemeen wanneer zij in uniform gekleed zijn, volgens het aangehaald art. 130 2e en 3e lid der wet, worden geacht onder de wapenen te zijn, en het crimineel wetboek en het reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande op hen van toepassing is. En opdat niemand onwetendheid zou kunnen voorwenden zal deze na afkondiging op de gewone wijze, worden aangeplakt ter plaatse waar zulks te doen gebruikelijk is. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DER KLOKKEN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Waalwijk17 Mei 1881. Omtrent den*brand in het klooster der Trap pisten te Achel verneemt men de volgende bij zonderheden L.l. Donderdag 19 Mei, des voormiddags om streeks tien ure brak de brand uit in het gebouw der kaarsenmakerij. Binnen weinige uren was een deel der alombekende abdij een prooi der vlammen. Het vuuraangewakkerd door den sterker, wind had zich weldra over eene lengte van vijftig meter uitgebreid. Nauwelijks was de tijding van het onheil in de naburige ge meenten bekend, of eene groote menigte stroomde derwaartsteneinde met rereende krachten te redden en te sparen wat nog niet verloren was. Door de ijverige pogingen van zonvelen door het vooral tijdig aanwezig zijn der brandspuiten van Achel en Valkcnswaard is het met groote krachtsinspanning gelukt de abdij voor eene geheele vernieling te vrijwaren. Eenige ooger.- blikken was het ergste te vreezen reeds had het dak "an het gebouwalwaar dc Paters hunne cellen hebben vuur gevat. Ware men er niet in geslaagd dit te blusschen dan was de geheele abdij die zich over eenige honderden meters uitltrektverloren geweestwijl alle ge bouwen met genoemde appartementen middelijk of onraiddelijk in verbinding staan. Hadde de brand in den nacht plaats gehad zoodat er door de eenzame ligging der abdij niet bij tijds hulp kon opdagen, dan ware er aan het behoud >n van eenige perceelen geen denken geweest. De schadethans aangerichtis zeer aanzienlijk. De oorzaak van den brand is onbekend. De bij uitstek spoedige beslissing der kieswet- quaestie door de Fransche kamer heeft algemeen verrasten ook het feit dat het scrutin de liste eene zoo groote meerderheid heeft verworven. Gambetta zelf moet tot op het laatste oogenbiik nog aan het succes van zijn lievelingsdenkbeeld hebben getwijfeld. Op het Elyséewaar men meer voor het behoud van het tegenwoordige stelsel was maar zich neutraal hield, moet Gnm- beita's zegepraal een minder aangenaraen indruk hebben gemaakt. Onze lezers evenwel hebben minder daarmede te makendan wel met de wetenschap wat thans eigenlijk wel bepaald is. Dit is in't kort het volgende Elk departement zal voortaan het aantal af gevaardigden waarop het recht heeft, verkiezen, naar reden van écn afgevaardigde op elke 70000 inwoners. Elk departement is dus een kies district en om gekozen te worden wordt' de volstrekte meerderheid vereischt en moet men een getal stemmen hebben verkregen minstens gelijk aan een vierdeel der ingeschreven kiezers. Locale invloeden kunnen zich bij dit stelsel natuurlijk lang zoo sterk niet doen gelden dan vroegertoen men kleine kiesdistricten had en bij arrondissementen stemde. Maar ten platten lande vreest vreest men dat, nu de departements- gewijze stemming is ingevoerd Parijs en zijn advocaten te veel den toon zullen gaan aan geven. Volgens berichten uit Tunis hebben de Fran- schen onder Maraud Mateur zonder tegenstand bezet. In het gerecht dat voorafging, en waar aan door 2500 Arabieren werd deelgenomen moeten de Franschen 4 en de inlanders 50 man verloren hebben. Logerot's colonne bezette Bcja, mede zonder tegenstand. Er heerscht in de stad volkomen orde en de winkels zijn geopend. Tarbi-Zarouch (een hoofdambtenaar te Tu nis die met anderen eene beweging tegen de regeering heeft helpen organiseeren en deswege in hechtenis was genomen) is scheep gegaan naar Palermo. Volgens bericht uit Oran van Zaterdag is de kolonne onder generaal Innocenti aangevallen door oproerige afdeelingen aangevoerd door Bonaraema en 5000 man sterk. De opstande lingen zijn geheel geslagen maar liet gevecht was vrij hevig. De hulptroepen der inboorlingen en de Franschen hadden 40 gewonden en ge sneuvelden. to Het officieele rapport zegtdat men in de omstreken van Chellala stuitte op verscheidene afdeelingen vijanden van welke niet-beredenen een stouten aanval deden tot op honderd meter afstand maar toen vluchtten zij wegens hunne vele verliezen. Daarop deed de vijandelijke ruiterij een aanval op de inlannsche cavalerie (goums) die teruggeworpen werd. Hierdoor ontstond wanorde in het transport en werd de handeling der infanterie verlamd. Ten slotte werd de vijand met een verlies van 300 man naar Chellala teruggeworpen. De Franschen verloren 37 dooden en 46 gekwetsten. De ver spreide goums zijn weer verzameld en Innocenti maakt zich gereed om naar Chellala op te rukken. Te Londen is bericht ontvangen dat de sultan van Turkije den bey van Tunis heeft afgezet. De bey zijnerzijds moet zijn minister van buitenlandsche zaken hebben afgezet. De betrekking tusschen Roustan en het Tuniscesche gouvernement is voortreffelijk. Sedert het bezetten van Beja hebben de meeste nog niet onafhankelijke stammen zelfs eenige Krou- mir-stammen zich onderworpen. Men gelooft dat binnen eene week de onderwerping volkomen zal zijn. Weer is een Fransch reiziger in Afrika om het leven gekomen. Uil Marokko wordt bericht dat Charles Solierop zijn onderzoe kingstocht door het land aan de oevers van de Chott Dehaja door een bende inboorlingen aan gevallen en vermoord is. Een Parijzenaar, tevens een der grootste fabrikanten van bijouteriën te Gcnève en acht andere personen waaronder een bankier zijn te Genève in hechtenis genomenallen beschul digd van het maken van valscli Egyptisch geld. De bey van Tunis die altijd zijn leen heer de sultan, zeer zonderling behandeld heeft, had, volgens een Fransch blad tijdens den Turkscb-Russischen oorlog het volgende middel uitgedacht om van zijn leenmanschap voordeel te trekken. Hij moest den sultan hulptroepen leveren en zond nu duizend man zonder eenig kleedingstuk aan het lijf, naar Constantinopel. „Men zal", sprak hij bij het geven van zijn instructies tot der. commandant, „uw manschappen in dien toestand niet gebruiken maar hen van kleede ren voorzien en zoodra zij die hebben, gaat gij weder met hen naar Tunis. Zijn bevelen werden stipt opgevolgd. De ge neraal bracht zijn soldaten goed uitgerust en goed gekleed terug. De bey nam bun al hunne kleederen afliet die publiek verkoopen en zond de mannen in hun oorspronkelijk costuum naar huis. „Dat is", zoo verzekert het blad, „het getrouwe verhaal van den laatsten veldtocht van het Tunesische leger." Het blijkt dat bij de stemming in het En- gclsch lagerhnis over de Iersche landwet Parnell en een twintigtal andere Ieren zonder daaraan deel te nemen en bij wijze van protest, de zaal hebben verlaten. Volgens den Durbanschen berichtgever van de Times is de voornaamste oorzaak van de in de Transvaal heerschende ongerustheid en onzekerheid bepaaldelijk te zoeken in de voort gezette oorlogstoerustingen der Engelschen. Naar aan de Standard uit Pretoria wordt gemeld hebben, voor 't geval dat de vijandelijkheden weder mochten uitbreken de vrijwilligerofficieren beloofd neutraal te blijven. Uit Durban komen berichten omtrent een gevecht tusschen de Transvaalsche Boeren en het Kafferhoofd Montrimewaarin laatstgenoemde zou zijn Verslagenvolgens de Standard met een verlies van 70 man, volgens Renter's agent van slechts zeven man. De Boeren zouden vijf man verloren hebben. Brennande secretaris der land-liga is Maandagavond gearresteerd krachtens de dwang- wetonder de beschuldiging het volk te hebben opgezet tot geweldpleging. De onderhandelingen tusschen Oostenrijk en Duitschland over het sluiten van een handels- tractaat hebben eindelijk tot een resultaat ge leid hoewel geheel verschillend van hetgeen de beide regeeringen zich in den beginne voorgesteld hadden. Tusschen beide staten is voor den duur van 6 jaren een verdrag gesloten op den voet van meestbegunstigde natie zoodat beide landen geheel vrij blijven in de regeling van hun douane tarief. Een tariefverdrag zooals men oorspron kelijk beoogdeis afgestuit op de moeielijkheid om het eens te worden over de vraag, op welke artikelen de rechten voor een bepaald aantal jaren zouden moeten vastgelegd worden. Aan eene mededeeling van het bestuur der internationale jachttentoonstelling te Kleef, is het volgende ontleend. De onderneming vindt van alle zijden zooveel steundat men zeker is te slagen. Aan den voet van een lang uitgestrekten boschrijken heuvel, in het midden van den koninklijken Thiergarten cn omgeven van plant soenen en eikenboomen verrijzen de beide hoofd gebouwen het eene voor Duitschland het andere voor vreemde natiën bestemd. Zij worden smaak vol beschilderd en de friezen met jachtsprenken rijk versierd, terwijl de daken van bliksemafleiders worden voorzien. Verschillende hydranten die door de stedelijke waterleiding gespijsd worden, zijn in de onmiddellijke nabijheid der gebouwen aangebracht, waar ook de noodige bluschmid- delen gereed liggen. Het geheele terrein zal worden afgesloten met eene eerst onlangs nieuw ingevoerde omheining van met stekels voorzienen draad die in Amerika tot omheining van prairiën reeds veel ingang heeft gevonden. Het eikenbosch, een gedeelte van het terrein is tot wildpark bestemd waarvoor de volieres en kooien reeds worden vervaardigd, terwijl het bestuur voor de aanschaffing van jaagbaar wild zorgt. De commissiën voor de met de tentoonstelling verbonden jachtvermaken zijn steeds ijverig in de weer. De internationale tentoonstelling van honden van alle rassen is definitief op 18, 19 eu 20 Juni bepaald; de tentoonstelling van paarden van den Rheinischen Provinzal-Pferde- zuchtverein en dc wedrennen zullen waarschijnlijk in de eerste helft van Augustus vallende internationale wedstrijd van staande honden en de wedrennen van windhonden zullen allerwaar schijnlijkst in September plaats vinden. Voor de valken- en dassenjacht moeten de dagen no°- worden vastgesteld. De opening blijft bepaald op 12 Juni. De ongunstige indruk, dien het manifest van den czar hier le lande veroorzaakt heeft, wordt nog vermeerderd door het ontslag aan Loris Melikoff verleend en de benoeming van Io-natief tot minister van binnenlandsche zaken.Men kan zich moeielijk voorstellen hoe de benoeming van dien staatsman ooit bevorderlijk kan zijn aan de vriendschap tusschen Rusland met Oos tenrijk en Duitschiand, daar men in hem het hoofd ziet van de slavophile vijanden der West- Europeesche beschaving, die zij hardnekki» be strijden. Uit Lemberg wordt gemeld, dat de onlus ten in zuidelijk Rusland vele faillissementen ten gevolge hebben en dat men zooveel moo-elijk de handelsbetrekkingen met Russische firma's zoekt af te breken, daar men op het oogenbiik elke zekerheid omtrent dc toestanden in Rusland mist. De onlusten, die in het Russische grens dorp Woloczyska verwacht werden, zijn werkclijk uitgebroken. De boeren verwoestten 30 aan Israëlieten toebehoorende huizen, waarbij een hunner vermoord werd.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 1