Huidenberichte^. Duitschland. Italië. Turkije. Rusland. BINNENLAND. Burgerlijke Stand, Handelsberichten. UITVOERING EN. Bulgarije. Uit Berlijn verneemt hetzelfde blad, dat Rus land van het voornemen eener conferentie over de maatregelen, tegen socialisten en nihilisten te nemen, heeft afgezien. De Hamburgsche kamer van koophandel heeft der Bürgerschaft aangeraden de conventie met het Rijk betreffende de voorwaardelijke aanslui ting aan het tolverbond goed te keuren. Ze doet zulks in eene met redenen omkleede verklaring, waarin erkend wordt, dat door de nieuwe rege ling Hamburgs positie als vrijhaven wel is waar zal worden beperkt, maar tevens gewezen wordt op den duurzamen waarborg, door de overeen komst te verkrijgen, en waardoor eene gezonde verdere ontwikkeling van den groothandel over zee, van den internationalen transitohandel en van den uitvoer van nijverheidsproducten zal worden verzekerd. De kamer betreurt het, dat geen gehoor gegeven is aan den wensch, dat waarborgen zouden gegeven worden voor de volkomen vrijheid der Bencden-Elbe, maar voor het overige hoopt zij, dat de moeielijkheden, die het tijdperk van overgang noodzakelijkerwijze met zich zal brengen, zegevierend zullen worden te boven gekomen. Ook is de kamer van mee ning, dat, door Hamburg's opneming in het tolgebied, vele takken van koophandel en nijver heid een betere toekomst tegemoet gaan. Ook .de Gewerbe-Kammer besloot met een parige stemmen te adviseeren tot goedkeuring der overeenkomst. Ook met Bremen moet door den rijkskanse lier over aansluiting worden onderhandeld. Een heerdie onlangs te JDusseldorf in den Rijn baadde beproefde de rivier over te zwemmen, en het gelukte hem ook werkelijk met ve.el inspanning de overzijde te bereiken. Hij was toen echter veel te vermoeid om den terugtocht te durven ondernemen, en vroeg dus, na een weinig in het gras gerust te hebben, in de naastbijgelegen woning een pak kleederen te leen. Maar men weigerde dat daar aan den onbe kenden manen den armen zwemmer schoot niet anders over dan in zijn al te luchtig eos- tuum terug te keereu. Hij verborg zich tot het donker werd, en sing teen op weg. Te Ober- cassel vond hij gelukkig iemand, die hem een ouden regenmantel wilde leenen en daarin ge huld wandelde hij over de Rijnbrug naar den anderen oever terug. Een groote dynamietontploffing van niet minder dan 350 pondheeft onlangs in een mijn bij Ramsbeck plaats gehad. Gelukkig is de aangerichte schade betrekkelijk gering en zijn geen menschenlevens te betreuren. Er waren, op het oogenblik der ontploffing slechts twee arbeiders in de mijn op grooten afstand van den dynamietvoorraad, aan het werk. Zij werden, evenals de werkliedendie bij het aanbreken van den morgen het eerst in de mijn afdaalden, door de dampen bedwelmd, sprakeloos en als verlamd op den grond gevonden, maar herstelden toen zij boven gebracht waren. Na tuurlijk zijn alle afschuttingen en deuren in de mijn geheel vernield zelfs de deur van den ingang, op een kwartier afstands van het tooneel der ontploffing, werd verbrijzeld en weggeslagen. Men schrijft de ramp toe aan zelfontbranding van het dynamiet waarschijnlijk veroorzaakt door broeiing van de lagen paardenmest, waar mede men de kisten bedekt had, om de ge vaarlijke stof, die reeds bij een temperatuur van 6° R. onbruikbaar wordtvoor bevriezen te bewaren. Uit Rome wordt gemeld, dat een koninklijk besluit verwacht wordt, waarbij de gedwongen koers wordt afgeschaftdaar de voorbereiding tot openstelling der inschrijvingen op eene Itali- aansche leening in de voornaamste plaatsen van Europa gereed is. Tegen den hertog van Aosta, broeder van den koning 'van Italië, is voor het hof van appel te Turin een proces aanhangig. Zekere graaf Domenici heeft een rechtsver volging tegen hem ingesteld, tot teruggave van twee brieven die hij indertijd als koning van Spanje aan den graaf geschreven heeft en die groote historische waarde moeten hebben. De hertog heeft, naar de graaf beweert, door be middeling van zijn zusterde koningin van Portugal, die brieven terug ontvangen, onder voorwaarde dat hij den graaf een voordeeligen post zou bezorgen en 50.000 lire uitbetalen. Het was blijkbaar te doen om den vorst op die wijze geld af te zetten, maar de poging mislukte de hertog wist de brieven in handen te krijgen, maar weigerde te betalen en liet de beslissing aan het gerecht over. Graaf Domenici heeft nu een geschrift over het proces uitgegeven blijkbaar met het doel den broeder des konings te compromitteeren. Wat de beide brieven bevatten is nog altijd in een ondoordringbaar duister gehuld. In Bulgarije is de toestand ernstig. De rust wordt niet gestoord dank zij den staat van beleg, maar zelfs de gematigd liberale partij verzet zich tegen de dwangmiddelen van vorst Alexander, bij wien de gewezen Pruissische offi cier in deze weder sterk voor den dag gekomen is. Men is dan ook vrij algemeen van oordeel, dat de nieuwe verkiezingen de meerderheid zullen geven aan de partij, die wenschthand having der grondwet, vervanging van generaal Ernroth door een Bulgaarsch minister en des noods van vorst Alexander door prins Waldemar van Deneraarken. De krijgsraad te Kiew heeft uitspraak gedaan in zake de geweldenarijen tegen de joden ge pleegd. Een der belhamels is veroordeeld tot 20, een tot 15, een tot 10 en een tot 6 jaren dwangarbeid. Twee beschuldigden zijn veroor deeld tot deportatie r.aar Siberie, drie andere eindelijk, bij welke verzachtende omstandigheden zijn aangeuomen, zijn slechts veroordeeld tot gevangenisstraf. Het vonnis is aan de goedkeu ring van generaal Drenteln, als gouverneur-ge neraal onderworpen. J)e nihilistische samenzwering, die onlangs te St. Petersburg ontdekt werd, had een gemeu bileerde kamer op de avenue Sabathanski tot vergaderplaats. Een timmerman die in een aangrenzende kamer woonde, hoorde iets van de beraadslagingen zijner buren en waarschuwde de de politie. De hoofdcommissaris van politie, Baranoff, beval nu de bewoonster van liet huis een agent van politie in hare woning te verbergen op een plaats, waar hij alles kon hooren zonder gezien te worden. De beambte verschool zich achter eenige meubelen in de kamer yelvewaar de bijeenkomst zou plaats hebben terwijl in de andere vertrekkan een aantal gerechtsdienaars geplaatst werden, met bevel toe te snellen zoodra zij een schot hoorden. Zes uren heeft de beambte in zijn schuilhoek in een zeer ongemakkelijke houding doorgebracht en de beraadslagingen der 21 nihilisten aange hoord. He tiesluit, waartoe zij kwamen, was den Czar dood te schieten, en vijf hunner wer den met de uilvoering van dit vonnis belast. Toen dat bepaald was sprong de beambte uit zijn schuilhoek te voorschijn loste een schot en onmiddellijk snelden van alle kanten gerechls- dienrars toe, die al de vergaderden in hechtenis uamen. Het zijn voor het meerendeel jongelieden van 17 jaar, leerlingen der latijnsche scholen. In een correspondentie van „the Times" worden belangrijke me ledeelingen gedaan over de bewaking van den Czar op het kasteel van Gatchina. Een heer, die aldaar aan een der beambten een bezoek ging brenger., werd zorgvuldig door de politie tot aan de kamer gebracht van hem, dien hij spreken wilde. Het spreekt van zelf dat vooraf de naam van den bezoeker in een register opgeschreven werd en na onderzoek van zijn pas de datum en het uur van zijn aankomst geconstateerd werden. De binnenplaatsen van het paleis waren vol soldaten en op het voorplein stond een escadron cavalerie gezadeld en gepaktterwijl kozakken met blanke sabel de gangen doorkruisten. Des nachts houden officieren de wacht aan iedere deur van de slaapkamers der keizerlijke familie en niemand van het hofpersoneel of van de officieren mag zich langer dan twee uren van het paleis verwijderen, en ieder is verplicht voor 9 uur 's avonds terug te keeren. De personen, die zich voor zaken dagelijks op hrt paleis moeten bevinden, en zeer bekend zijn, worden niet te min streng onderzocht. Een page, voor den dienst van het keizerlijk paleis gebruikt, werd onlangs zorgvuldig geïn specteerd; zelfs werden zijr. sigaretten onderzocht. De gestrenge bewaking van het paleis hindert het meest den grootvorst-troonopvolger, die zich beklaagt over gemis aan vrijheidsedert zijn vader den troon bestegen heeft. Het hof vertrekt weldranaar gezegd wordt naar Peterhof, waar twee schepen gereed liggen om de keizerlijke familie naar (St. Petersburg over te brengen. Aan geen andere schepen is het geoorloofd de haven binnen te varen.' Naar men uit Alexandrowsk'bericht, keert de woede der bevolkingnu de joden beroofd en uitgeplunderd ziju, zich tegen alle niet-Russen, vooral tegen de daar wonende Grieken en Duit- schers. Er moaten onder de boeren en burgers een aantal proclamatien verspreid zijn, waarin zij opgewekt worden alle buitenlanders te verdrijven en de grondbezittingen van die vreemdelingen onder elkander te verdeelen. Een telegram meldt, dat een troctaat tus- schen Rusland en Merv weldra tot stand zal komen, waarbij het grondgebied van Merv eene Russische provincie wordt. Een Russisch presi dent zal de zaken te Merv besturen, het locale leger aanvoeren en de hoogste controle oefenen over de voorgenomen spoorwegverbinding. De correspondent te Weenen van dc Times seint een een officieuse bevestiging van dit bericht er bij voegende, dat het locale leger wordt ingericht gelijk de Tartaarsche militie. Merv betaalt voor alsnog schatting noch belasting. Te St. Petersburg moeten nieuwe arrestaties plaats gehad hebben onder het personeel van de vloot. Uit Schlasselburg verneemt men dat het Ladoga-meer van Nowaja Ladoga af nog met een vasten ijskorst bedekt is, die nog zoo sterk is, dat men er langs den oever over rijdt. Men vreest dientengevolge een zomerijsgang op de Neva gelijk dit reeds voor eenige jaren het geval was. Een natuurkundige heeft destijds berekend, dat, zoo al het ijs, dat 's winters het Ladogameer bedekt, bij het ontdooien langs de Neva naar zee zou stroomen er zooveel tijd mede zou heengaan, tot de invallende vorst de rivier weder zou hebben gesloten. Een groot gedeelte van dat ijs wordt echter aan den mond op de oevers van het meer geworpen. Naar alle groote steden van Europa moet de Russische regeering geheime politie-agenten zenden, om nauwlettend het oog te houden op nihilisten en socialisten van allerlei schakeeringen. Er gaau er 12 naar Londen, Parijs en Genève, en twee naar elk der andere Europeesche hoofd steden. WAALWIJK. Door de Liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen zullen, op de repetitie a. s. Zondag de volgende stukken worden ge zongen 1. Glockentöne Berthelsman. 2. Nachtgesang Aot. 4. De Herfst Ileinze. Tilburg, 11 Juni 1881. Iu de Woensdag gehouden zitting van den gemeenteraad is ingekomen eene missive van den commissaris des kónings met mededeeling van het kon. besluithoudende goedkeuring van de verhoogde jaarwedde van den commissaris van politie alhier ad f 1700 in te gaan met 1 Janu ari L882. Aangenomen voor kennisgeving. Te vens is door den voorzitter mededeeling gedaan van de ontvangst van eene nota van aanmer kingen van ged. staten betreffende de goedkeu ring der gemeenterekening over 1879 en mis sive van ged. statenhoudende bedenkingen tegen enkele posten van de voorgestelde verhoo ging van het dienstjaar 1S80, hoofdzakelijk aan gaande de verpleging van zieken en oude man nen. Op deze en eene voorgaande missive is door den voorzitter een uitgewerkt conceptant- woord voorgelezenwaaraan de raad zijne goed keuring heeft gehecht. Waalwijk, 11 Juni 1881. Door het bestuur van nationaal leder-industrie- verbond zijn de leden opgeroepen tot eene ver gadering te Tilbug op 13 Juni e.k., om te be raadslagen over krachtige pogingen bij de regee ring ten einde eene overeenkomst te verkrijgen van de regeering der Eransche republiek, wegens de verhooging van invoerrechten op huiden leder enz. van het buitenland. Het bestuur meent dat door die verhooging een or.zer voor naamste takken van nijverheid met totalen on dergang wordt bedreigd. In een buitengewoon politieblad verzoekt de officier van justitie te Alkmaar opsporing, aanhouding en opzending van Jacobus Hendricus De Meijeroud 53 jaaradsistent ten postkan- kantore te Heldergestalte middelmatig lang en slank haarbaard en knevel grijzend ge kleed phantasiehoed bruine deraisaison, donker blauw fantasiepak en bottines; zijn ondergoed is gemerkt J. M. D. M. Hij wordt verdacht van vervalschingcn in een register van ontvangst van postwissels en ver duistering van ruim f 3000. De oudste zoon eener weduwe, haar steun en kostwinnerte Wam el bezig zijnde in een gebrekkig vaartuig op Ac-n wiel aldaar met het ophalen van waterplantenhad Dinsdag avond het ongeluk om te slaan en te verdrinken. Op een steenoven onder Leerdam stortte in de vorige week een zoogenaamde veldoven in, waardoer een werkman de verzorger zijner moedergeheel verpletterd werd en een ander zoo zwaar werd gewonddat hij nog in een bedenkelijken toestand verkeert. Maandag voormiddag ontstond er brand in een huis aan den Groenendijk, even buiten de gemeente Woudrichcm. Hoewel de brand spuit terstond aanwezig waskon er aan redden niet gedacht worden. Van den inboedel werden slechts een paar stukken gered. In één uur tijds was alles een prooi der vlammen. De oor zaak van den brand is niet bekend. Huis en inboedel waren beide bij de Brusselsche maat schappij verzekerd. Bij den aanleg der werken tot verlegging van de rivier de Dommel buiten de Vughterpoort te 's Heitogenbosch geraakte een timmerman te water. Alhoewel hij nog even boven water kwamen tal van werklieden tegenwoordig warenwerd hij niet gered. Voor de arrondissements-rechtbank te Maastricht stond in de vorige week terecht Elisabeth H., dienstmaagd, oud 15 jaren, laat stelijk woonachtig te Eijs--Wittem thans in het huis van burgerlijke en militaire verzekering te Maastricht iredetineerd. Zij was beschuldigd van ten nadr.ele haars meesters, den landbouwer X., 40 a 50 stuks gevogelte (kippen eenden pauwen enz.) door ze den hals om te draaien moedwillig gedood en diens woning opzettelijk in brand gestoken te hebben. Op de terecht zitting bekende de beklaagde de haar ten laste gelegde misdrijven en gaf voor behekst te zijn geweest en voorts uit wraakzucht aldus te hebben gehandeld. De rechtbank overwegende dat de beschuldigde, die beneden de 16 jaren oud is, zonder oordeel des onderscheids heeft gehandeld heeft haar vrijgesproken, doch bevolen dat zij zal Avorden gebracht naar een verbeterhuis, ten einde lot het tijdstip der volkomen bereiking van haar 20ste jaar aldaar te worden opgevoed en in hechtenis gehouden. Uit Zuidbarge wordt van 5 Juni gimeld: Het veenbranden heeft heden hier weer een hoogst betreurenswaardig gevolg gehad. Een arbeiderdie zijn boekweitveen had in brand gestoken kon wegens den hevigen wind het vuur niet tijdig genoeg uitdooven om te ver hinderen dat het zich mededeelde aan op het veld staaude turf, ^an de eene bult sloeg het nu weldra over tot de andere en het gevolg is geweest dat weldra een 150 dagwerken in asch waren verteerd. Ook aan de nieuw ge graven turf is op sommige plaatsen veel schade toegebracht. Alleen aan de krachtige inspan ning van de bewoners van Zuidbargé en omstreken is het te danken dat het vuur nog niet meer onheil stichtte. Een viertal arbeidersketen heeft het lot van de verbrande turf moeten deelen. Met vier brandspuiten zijn de burgemeester van Emmen en de bewoners van OdoornNoord- bargeWestenescheEmmen enz. ter hulpe gekomen en daaraan is het ook toe te schrij ven dat de ramp zich tot deze gevolgen be paalde. Op den straatweg tusschen Bergenopzoom en Halsteren zijn vier veldartilleristen bij her haling door een drietal burgers uit eerstgenoemde plaats en Steenbergen zoodanig getergd, dat zij, ter zelfverdediging, genoodzaakt werden hunne sabels te trekken. Een rijtuig, waarin de burgers gezeten Avaren, is daarbij een punt van gemeen- schappelijken aanval geworden en toegetakeld. Yan een en ander is procesverbaal opgemaakt. In het gehucht Heult onder Boxtel is een landbouwerswoning, door or.voorzichtighaid van een inwonenden idioot, geheel afgebrand. Twee geiten en een varken zijn in de vlammen om gekomen. Het gebouw Avas verzekerd. Maandagavond werd op 15 minuten van Hengelo een van Oldenzaal terugkeerend rijtuig, waarin zich een gezelschap bevond, aangehouden door een nog onbekend persoon. Na vruchte- looze poging om het zeil van het rijtuig los te snijden, plaatste hij zich voor het paard en be schadigde het tuig. De voerman steeg af, doch ontving een messteek in den hals. De gewonde is naar Hengelo overgebracht, Avaar hem spoedig geneeskundige hulp Averd verleend. Ofschoon de patient veel bloed heeft verloren en zijn toestand niet zonder gevaar is heeft men hoop op zijn behoud. Door de duisternis heeft men den dader niet kunnen herkennen. Volgens de Zutph. Ct. werd den heer Hostel, die den 1 Jnni 11. den dag herdacht waarop hij voor 25 jaren tot hoofdonderwijzer te Laren (Ge'derland) Averd benoemd, een toe passelijk geschenk vereerd: een gaskroon met 3 lichten. Men verwacht dat er nu binnenkort ook wel een gasfabriek zal gebouwd Avorden daar de gemeente er nog geen bezit. Door de rijkspolitie te Venlo is te Tegelen gearresteerd J. Van Vollenberg, van Venray, die eenige voorname ingezetenen geld wist af te persen onder bedreiging van moord. De politie, die hem daarop betrapte, zag bij zijne arrestatie een oud bekende der justitie in den oplichter. Loonopzand7 Juli. Ten kasteele alhier werd den tAvecden Pinksterdag door Jhr. Mr. J. B. Verheijen der directie van de spoorlijn TilburgNijmegen en van de tramlijn Tilburg Waalwijk een diner aangeboden. De Sophia's vereenigingdaartoe door haren hooggeachten voorzitter Jhr. Verheijen uitgenoodigd speelde gedurende een paar uren op net plein voor net kasteel menig stuk onder het genot van een glaasje en ontving een hartelijk woord van dank. Tevens werd haar een pleizierrit per tram naar Tilburg aangeboden Avaar zij de gast van den Van den Elzen zijn zal; a.s. Zondag zal zij van dit vriendelijk aanbod gebruik maken locomotief „Loonopzand" zal dan voor de eerste maal dienst doen. Van den 3 Juni tot en met 10 Juni WAALWIJK. Gehuwd: Sebastiaan van der Pennen wed. van Os en Adriana Verhoeven. Ondertrouwd-. Pieter Joseplius van Loon jm. en Cornelia Gertruida Gragtmans jd. Bevallen Adriana iV aria Mombers geb. Michiel- sen z. Cornelia Nelis geb. van de Nieuwegie- sen zoon. Overleden: Martinus Hendrik us van Hest ongeh. 23 j. Francisca Antonetta Maria Verwiel 4 m. SPRANG. Geboren: Maurits z. van Maurits Vos en Elisa beth Johanna Soeters. Gehuwd: Gerrit van der Linden uitRaamsdonk Johanna Christina ltos. ROTTERDAM. Bericht van de mak. Brcukelman Be Monchy. Woensdag 22 Juni komen alhier 10 a 12 duizend Java Runderhuiden benevens eenige partijtjes Russische huiden bij inschrijving aan de markt. WAALWIJK11 Juni. De aanvoer ter veemarkt was bevredigendde handel was tamelijk vlug. Aangevoerd waren 69 stuks. Kalfkoeien golden f260.h f285.dito vaarzen f 275.a f 300. Weivee tot f100 h 180. Biggen golden van f00 a f 18 per stuk. Boter. Aangevoerd 927 kilo. Prijs 11.24 h 1.35 per kilo. Wegens het uitmuntend grasgewas zijn de rasverpachtingen tot dusver minder in opbrengst an vorig jaar. Men verneemt van alle zijden dat het gras en hooiland een buitengewoon goed beschot zal opleveren als het Aveder althans gun stig blijft; droogte en warmte wordt thans ver langd. Brood 50 cent de 4 kilo.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2