Nummer 48. Donderdag 16 Juni 1881. 4e. Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEÏÏILLET Beken dmakin g. BUITENLAND. Frankrijk. De Yerstootene. Engeland. Uitgever: ANTOON TIELEST te Waalwijk. S2C3EXtXSi Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal ter plaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscliland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per reg. Burgemeester en wethouders van Waalwijk Gelet op de aanschrijving van den hoogedel gestr. heer commissaris des konings in Noordbra bant van 4 Febrnari 1881, A. no 3, en op de circulaire van de districts commissie van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den ge- wapenden dienst in de Nederlanden te 's Bosch, maken bekend Dat de jaarlijksche collecteten behoeve van gemeld fonds langs de huizen der ingezetenen dezer gemeente zal plaats hebben op Zaterdag den 18 Juni aanstaande. De ingezetenen worden beleefd, doch dringend, uitgenoodigd door het doen van milde bijdragen van hunne belangstelling in deze echt vaderland- sclie instelling te doen blijken en de commissie alzoo in de gelegenheid te .'tellen de vele be hoeftige Nederlandsche verminkten en oudstrijders voortdurend uit het fonds te kunnen ondersteunen. Burgem. en weth. voorn., 1'. VAN ES. LB. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Waalwijk11 Juni 1881. Tegenover de vervaarlijke wildheid van het Fransehe kabinet neemt gelukkigerwijze de president der republiek altijd de noodige kalmte in acht. Zoo wist Grévvtoen onmiddellijk na het bekende besluit van den senaat in zake het Serutin de listeeen drietal leden van het in deze geheel neutraal gebleven kabinet maar op eens hun ontslag wilde nemen dit dwaze plan tegen te houden en zoo heeft hij nu weer de ministersdie in hunne zenuwachtigheid met alle geweld iets schijnen te willen besluiten doen terugkomen op het geheel ongemotiveerde denkbeeld om in verband met het jongste vo tum van den senaathet tijdstip der verkiezin gen" te vervroegen. Het denkbeeld schijnt thans geheel opgegeven. Zeker is hetdat de kamer niet zal uiteengaan, voor de begrooting door haar is vastgesteld Heden zal door de commissie voor de begrooting XLVI. In (lc Muiclcrstraat tc Amsterdam. „In een juwelierszaak vraagde Dallas. „Ja zeer dikwijls." „Gij bfgrijpt mij niet. Ik bedoel of gij nooit als bediende of dergelijke bij een juwelier zijt werkzaam geweest", hernam inr. Dieverbrug. „Bediende bij een juwelier? Ha nu begrijp ik wat gij zeggen wilt. Gij vraagt op eette beleefde wijze, of ik misschien mijn patroor. die steenen ontstolen heb Ik dank u maar indien gij zulke gedachten van mij koestert, dan is het beter, dat ik dan met iemand anders over den verkoop ga onderhandelen." Hierop strekte Dallas, wiens gelaat met een hoogen blos bedekt was, zijne hand naar het doosje uit. Mr. Dieverbrug lachtte. „Zoo 'k dat had gemeend, zou ik reeds dadelijk begonnen zijn met u te verzoeken u tot een ander te wenden", zeide hij bedaard. Er zijn menschen genoeg in Amsterdam, die deze st< enen van u koopen wil len, zonder te vragen van waar gij komt en wie gij zijt. Ik doe u slechts deze vraag tot mijne eigene geruststelling. Wilt gij nu uwe diamanten terug hebben, of wilt gij mij vergun nen u nog eenige vragen te doen „Welaan, ga verder met uwe vrageu „Goed", vervolgde mr. Dieverbrug met een vriendelijken lach. „Dat gil geen juweliersbe- diende waart had ik al aanstonds gezien, evenzoo zegt mij uw uiterlijk dat ik geen bedrieger voor mij heb dus blij en mij nog twee vragen te doen overvan waar hebt gij deze kostbare steenen en wie zijt gij George Dallas aarzelde een oogeublik met het worden voorgesteld Donderdag a. s. met de beraadslagingen een aanvang te maken. De senaat heeft zich inmiddels een tweede stoutigheid veroorloofd, door met 139 tegen 134 stemmen tegen den uitdrukkelijk te kennen ge geven wensch der regeering in de schoolwet een amendement op tc nemen krachtens hetwelk op verlangen dér ouders de bedienaren van den godsdienst of hunne gevolmachtigden in de schoollokalen buiten de schooluren onderwijs mogen geven. De minister van oorlog vraagt ter deco reering in zake de expeditie tegen de Khroumi's verlof tot uitreiking van 2 grootkruizen5 commondeurs-kruisen 20 officierskruisen en 80 ridderkruisen een getal dat ruim het getal Khroumi's overtreft dat men we zeggen niet doodgeschoten maar zelfs maar gezien heeft. De begrootings-commissie moet voornemens wezen deze dwaasheid te beletten. De bey van Tunis heeft inmiddels Roustan gedecoreerd met zijn hoogste orde. Roustan deelde aan de vertegenwoordigers der mogendheden mede dat hij door den bey belast was met het onderhouden der betrekkingen tusschen hen en het gouvernement van den bey. De Duitsche consul antwoordde terstond bevesti gend zonder voorbehoud. De overigen wenschten Roustan geluk maar zullen eerst antwoorden na het ontvangen der instructiën van hun gou vernement. De Italiaansche consul heeft nog niet geantwoord. Een vreeselijke gebeurtenis heeft te Gones- nière (Ille-et-Vilaine) plaats gehad. Een jong man van 25 jaren verliet in een staat van ver standsverbijstering de ouderlijke woning. Zijn vader wegens vroegere voorvallen ongerust voor een zelfmoord volgde zijn zoon maar geen van beiden keerde terug. Men heeft thans beider lijken gevonden in een gatdat in het veld was gegraven voor de afleiding van het water en waarin het water drie meters hoog stond. De vader had de armen nog uitgestrekt en zijn zoon hield hem om het middel vast. Blijkbaar was hij zijn zoon willende redden uitgegleden en zoo kwamen beiden om. geven van een antwoord en het bloed steeg hem naar het gelaat. Doch op hetzelfde oogeublik had hij zich hersteld en mr. Dieverbrug in de oogen ziende, antwoordde hij: „Het zijn familie diamanten. Ik heb ze van mijne overledene moeder geerfd. Men zeide mij dat Amsterdam de beste markt voor edelgesteenten was, daarom ben ik herwaarts gekomen. Wat mijn persoon aangaat, ik ben schrijver, dat is te zeggen mede arbeider in tijdschriften. Ward is mijn naam. „Ha, gij zijt litterator, feuilleton-schrijver, ik ben bereid met u den begonnen handel te sluiten, mr. Ward," sprak hij. „Nu is de vraag nog maar welken prijs gij voor de steenen verlangt." „Circa twee honderd en vijftig pond", ant woordde Lallas. Mr. Dieverbrug stiet een kreet van schrik uit bij het hooren dezer woorden en liet zijne handen tot aan de ellebogen in de zakken zinken van zijn flanellen kamerjapon. „Waarlijk, mijnbeer, gij leeft in het rijk der fantaisie", zeide hij. „Deze steeneri moeten de zelfde zijn, die Alexander Dumas in zijn Graaf de Monte Christo beschrijft, indien zij de waarde zullen hebben, die ge er aan toekent. „Met honderd vijftig pond zijn zij ruim be taald." Intusschen meende George, die zich wel niet geheel op de zaakkennis van den kellner verla ten durfde, dit bod niet te kunnen aannemen. De steenen werden opnieuw uit de doos geno men, onderzocht, gewogen, beademd, tegen het licht gehouden, en nogmaals begon er een leven dig onderhoud, zoodat men het ten slotte eens werd over den prijs van honderd tachtig pond. Mr. Dieverbrug nam uit een laadje van de kleine houten tafel een bneventasch, betaalde George het bedrag en nadat zij elkander in de hand geslagen hadden, was de handel afgeloopen. George Dallas schreef nog dienzelfden dag Le grand Prix de Paris 160 350 frs., is heden door het paard Foxhall gewonnen. Dit is de tweede maal dat een Amerkaansch paard deel neemt aan de Europeesche wedrennen en tweemaal heeft het den prijs behaald Iroquois, dezer dagen op de Derby Epsom en nu Fox hall te Longchamp. De grand Prix werd in 1863 door keizer Napoleon ingesteld en is sedertna aftrek van 1871, wegens de commune, achttien malen gereden Negen malen werd deze prijs door Fransehe paarden behaald zeven malen door Engelsche eenmaal door een Hongaarscb paard zoodat met de overwinning van heden, de balans gelijk slaat tusschen dc winnende Fransehe paarden en hun buitenlandsche mededingers. De jockey Fordham die Foxhall bereed, won reeds twee malen den grand Prix 'en is een der beroemdste jockey's van Engeland. Deze overwinning zal wel in Amerika op nieuw stof tot feestvieren geven zooals dit met de over winning van Iroquois het geval geweest is. In Ierland verbood de regeering weder eenige aangekondigde agrarische bijeenkomsten. Te Chester ontving de politie een waarschu wing, dat de Amerikaansche fenians agenten naar Europa hebben gezonden om de openbare ge bouwen in het koninkrijk te vernielen. Dit schijnt waar te wezen. Te Liverpool althans heeft men getracht het stadhuis met buskruit in de lucht te doen vliegen. Maar de toeleg is mislukt en twee personen (leren) zijn gearresteerd. Er schijnt een begin van ontplof fing geweest te zijn, altans wij lezen dat een deur werd beschadigd. In verband hiermede gaf een naar Amerika uitgeweken Ierscli fenian, Rossa, dezer dagen aan een Araerikaansch reporter de volgende inlichtingen: Hij erkende niet meer of minder dan dat het onverklaarbare vergaan vau het oorlogssschip Doterel het werk is geweest van Iersche fenians, die ontplofbare stoffen hadden aan boord ge bracht. Hij voegde er de geruststellende verze- aan Stewart Routh, sloot de banknoten in den brief, in welken hij dezen berichtte dat zijn let terkundige arbeid hem eei igen tijd van Londen verwijderd zou houden. Toen hij den brief op de post had bezorgd, gevoelde hij zich een ge heel ander mensch. De boeien waren gevallen, de ketenen verbrijzeld. Niet langer door schulden aan de ondeugd geboeid, wilde hij beproeven zich een naam te maken een naam, dien zijne moeder hooren zoude, zonder te blozen een naam, dien Claia Carruthers kon uitspreken zonder hare reiue tippen te bezoedelen. Stille urcu. Toen George Dallas zijn geweten had gerust gesteld, terwijl hij het geld aan Routh had ge zonden, meende hij, in het bewustzijn dezer daad, zich een weinig rust te mogen vergunnen, voor hij de nieuwe loopbaan begon, die hij zich had voorgeschreven. Het was hem in de stem ming. waarin hij nu verkeerde, het grootste ge not, stil en alleen in de schaduwrijke boomen der grachten te zitten, zich daar in zijne mijme ringen over zijn toekomstig leven te verdiepen, er over na te denken, dal hij zich niet langer in de macht der menschen bevond, die zoo lang een rampzaligen invloed op hem hadden uitge oefend, en daarbij het zoete bewustzijn te ge nieten, dat de som, die hij van mr. Dieverbrug ontvangen had, h :m in staat stelde, de eerst volgende dagen aan geene ernstige werkzaamheid tè moeten denken. George Dallas was traag en mijmerend van aard altijd vol van de beste voorncrapns, welker volvoering hij van den eenen dag op den anderen verschoof en zonder de minste, kennis van de wezenlijke betrekkingen des levens. Hoop en eerzucht waren opnieuw in hem ontwaakthij gevoelde een verlangen naar het verhevene en goede, dat elk ander tot onmiddellijke werkzaamheid zou aangespoord kering bij, dat verscheidene Ieren bij de En- gelsche marine dienende, beloofd hadden het zelfde te doen. Rossa ontkende dat de fenians iets hadden gemeen gehad met de poging, om het stadhuis te Liverpool in de lucht te doen vliegen, schoon, zeide hij, dit anders wel gehandeld was in hun geest. In elk geval is gebleken dat een machtige partij achter de lieden staat, die den aanslag te Liverpool hebben gepleegd. Slechts met moeite, dus wordt uit Londen geseind, verijdelde men een complot tot bevrijdiug der twee personen die wegens de Liverpoolsche geschiedenis zijn gearresteerd. Ongeveer 300 mannen kwamen heel in de vroegte voor de gevangenis om de twee te bevrijden; maar de autoriteiten waren bijtijds gewaarschuwd en men had tijd gehad om de bewakers te wapenen. Toen de troep zag, dat men op alles was voorbereid verwij derde hij zich onverrichter zake. Aangaande de Iersche landwet heeft Glad stone in de jongste zitting van het lager huis verklaard, dat de regeering geen middel onbe proefd zou laten, om dezen gewichtigen maatre gel zoo spoedig mogelijk te doen tot stand komen. Volstrekt onwaar was hetdat de regeering voornemens was, ter bespoediging een gewichtig deel der wet te laten vallen. Volgens Daily News zou er plan bestaan aan het eiland Cyprus een zelfstandig bestuur te schenken en het voortaan in alle opzichten als eene Engelsche kolonie te behandelen. Gisteren heeft te Pretoria de koninklijke commissie voor Transvaal harezittingen begonnen. Rechter Villiers is president. Brand en de vertegenwoordigers der Boeren zijn aangekomen, de anderen werden spoedig verwacht. D.: 100ste geboortedag van George Stephenson is te Newcastle upon Tyne met groote plechtig heid gevierd, in tegenwoordigheid van een zeer talrijke menigte, die uit alle deelen van Engeland was samengekomen. Ook te Chesterfield werd de dag gevierd. In het Crystal palace te Londen is eene ten toonstelling geopend van alles, wat op de ver betering van het spoorwegwezen betrekking heeft; hebben, doch Grorge Dallas zat peinzend op de banken der publieke tuinen of leunde tegen de boomen, die de grachten overschaduwden, en schilderde sich terwijl hij de blauwe wolkjes zijner sigaar omhoog blies, met de schitterendste kleuren hoe Clara Carruthers zich over zijn letterkundigen roem zoude verheugen hij stelde zich voor, hoe hij haar verhalen zou, op welke wijze het hem gelukt was, zich een naam te maken en hoe de gedachte, haar te behagen de krachtigste aansporing voor hem geweest was. Hij zag in zijne verbeelding hoe zijn moeder van vreugde sidderde, hoe zijn stiefvader de armen voor hem opende en voor zijn stiefzoon huis en geldkist ontsloothij had een onbestemd visioen van de kerk te Amherst, van meisjes die bloemen strooiden, van klokkengelui en juichtonen en dan blies hij de rook in dichtere wolken van zich en meende dat het tijd was met ernst aan den arbeid te beginnen. De eers+e schrede tot dit wenschelijk resultaat was, dat hij zijne rekening in het hotel te Am sterdam betaalde en zich naar den Haag begaf, waar hij veertien dagen bleef en zich op de aangenaamste wijze bezig hield met de museums en vorstelijke paleizen tc bezichtigen, goed te eten en te drinken, veel te rooken, aan Clara Carruthers te denken er, nu en dan na het ont bijt of voor zich ter rust te begeven, een half uurtje aan zijne letterkundige werkzaamheden te wijden en zijne indrukken op de reis ontvangen op het papier..te brengen. Hij zond deze aan- teekeningen aan de redactie van de Mercurius met eenen brief, waarin hij meldde, dat hij door familieaangelegenheden naar Holland was ge roepen, doch dat hij hoopte, zoodra hij naar Londen zou terugkeeren, zijne belofte na te komen en zijne werkzaamheden als bestendig medearbeider aan het blad te aanvaarden dat hij intusschen, om het blad niet geheel los te

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 1