Duitschland. Zwitserland. Italië. Turkije. Rusland. BINNENLAND. de opbrengst zal strekken voor het gesticht te Derby ten behoeve van weezen van spoorweg beambten. Te Wilam on Tyne, Stephenson's geboorteplaats, werd een groote locomotieven-tentoonstelling gehouden, en bij de hut, waar de groote uit vinder het levenslicht aanschouwdeeen herin neringseik geplant.. Voorts had er een optocht van trekpaarden plaats, alsmede een van ver schillende corporatien, waaraan 100,000 personen deelnamen, gevolgd door een feest-vergadering, een banket en een muziekfeest, terwijl vuurwerk al de festiviteiten besloot. Te Quebec, de oude hoofdstad van Canada, heeft een felle brand gewoed in een van de voorsteden (St. John), waardoor 6 a 800 huizen zijn vernield; ze waren wel is waar klein en meest van hout, maar ruim een duizendtal gezinnen zijn zonder dak en de schade bedraagt twee millioen dollars. De brandweer was mach teloos tegenover de overal uitslaande vlammen en de wateraanvoer was daarbij onvoldoende. Minstens vijt personen kwamen om. Onder de verbrande gebouwen bevinden zich de St. Jans- kerk en de broederschool. In berichten uit Indie wordt bevestigd dat de troepen van Ajub-Khan, den pretendent naar de Afghaansche kroon door die van den emir volkomen en met zware verliezen verslagen zijn. De Times zegt verscheiden brieven van houders van Peruanen te hebben ontvangen waarin tegen de houding van het comité wordt geprotesteerd. Velen beweren dat hun bij de verkiezing van een comité geen vrije keus is gelaten en verklaren dat zij liever dan roet het comité mee te gaan zich geheel aan de goede trouw der Chileensche regeering overgeven. De groote mogendheden zouden vorst Alexander van Bulgarije willen handhaven en bepaaldelijk tegen diens vervanging zijn. Hij voor zich moet, volgens Daily Newsmet de leiders der partijen in onderhandeling getreden zijn, inziende dat hij zich niet door hardheid op den troon kon handhaven. Voorshands echter blijft hij vasthouden aan het denkbeeld eener dictatuur. Een Engelsch ingenieur La Eeve is te Madrid bezig om eene concessie te verkrijgen tot den aanleg van een onderzeesche tunnel tusschen Spanje en Afrika. De telegraaflijn onder den grond tusschen Berlijn en Stettin is den 2den dezer maand gereed gekomen en binnen weinige dagen zal ook de lijn tusschen Keulen en Aken klaar zijn. Het ondergrondsch telegraafnet vaD het rijk zal dan voltooid wezen. In vijf en een half jaar is dit omvangrijk werk volbracht. Er werden kabels verlegd ter lengte van 5471 kilometer en er werden cr gelegd ter lengte van 37,426 kilo meter. Niet minder dan 221 steden zij door het net verbonden. De kosten hebben bedragen 30,210,975 mark. Het personeel was in twee afdeelingen verdeeld, die elk 400, soms 600 a 700 man sterk waren. Te Dresden zijn 20 socialisten tot drie dagen opsluiting veroordeeld omdat zij van een uitstapje naar buiten zijn teruggekomen ieder met een roode bloem in een knoopsgat, hetgeen door den rechter werd beschouwd als eene re- publikeinsche demonstratie. Zij zijn tegen dit vonnis in beroep gekomen. Niet ver van Hongkong werd den 29 April de Duitsche bark Occident door zeeroovers ge plunderd. De Duitsche gezant heeft onmiddellijk zijne klacht ingediend bij den vorst van het Hemelsche Rijk en heeft den Duiischen consul te Canton gemachtigd aan zijne eischen, in geval van nood kracht bij te zetten door middel van een Duitsch oorlogsschip. De Duitsche rijksdag heeft in tweede lezing de handelsverdragen met Oostenrijk, Zwit serland en België goekgekeurd. laten, bijgaande schetsen ter opname zond. In antwoord op dezen brief ontving hij van zijnen vriend Cunningham het bericht, dat het artikel den hoofdredacteur bijzonder bevallen was en dat het hem genoegen zou doen, zoo George, daar hij nu eenmaal in Holland was, naar Amsterdam ging en over het aanstaande vertrek der haring vloot de noodige inlichtingen trachtte in te winnen, daar zulks voor Engeland van hei groot ste belang zijn kon. In dezen brief was een andere gesloten, die, zooals mr. Cunningham schreef, reeds eenigen tijd op het bureau gele gen had. Toen George dezen brief opende, zag hij dat deze van de redactie van de Picadelly was, die Paul Ward berichtte, dat een verhaal, waarvan hij het begin aan het magazijn toege zonden had, was opgenomeu. Het speet haar zeer dat de naam van mr. Ward nog niet genoeg bekend was, om hem het gevraagde honorarium toe te staan, doch de vooruitzichten, welke zij hem daaromtrent openden, waren zeer aanne melijk. Zoo was het doel dan bereikt. Hij was nu medearbeider aan een der grootste, meest gelezen bladen, na hem zoo lang den rug te lubben ge keerd, kon hij van maand tot maand de belang stelling van het publiek wekken, de lievelings schrijver vau duizenden worden, wier gelaat hij nooit had aanschouwd duizenden die hem niet kenden, zouden misschien de seheppingen zijner fantaisie met deelneming ontvangen. Welke vooruitzichten schenen den jongeling toe te lachen Eer, welvaart, liefde, roem 1 Noch uwe rijkdommen, sir Capel Carruthers, noch uwe positie in het graafschap, noch uw invloed als grondbezitter, noch uwe waardigheid als regee- Zaterdag is een aanvang gemaakt met de slechting der wallen van Keulen. In den nacht van Woensdag op Donder dag heeft op verscheidene plaatsen in het Zwit- sersche kanton Waadtland en langs het geheele meer van Genève alsook te Bern en omliggende dorpen eene aardbeving plaats gehad waaroij men het in verscheidene gemeenten in de muren en voegen der huizen hoorde kraken. De schok ken zijn het het sterkst geweest in het llhone- dal bij Martigny. Te Bonneville en Chamonix, alsook te Genève, ging het verschijnsel gepaard met een onderaardsch gerommel. Het reizen in de Afrikaansche binnenlanden blijkt nog zeer gevaarlijk te wezen. Thans, zoo kort nog naden noodlottigen afloop der Frausche expeditie onder Flattersis uit Aden bericht ontvangendat de Italiaansche expeditiedie onlangs van Assab is rertrokken, en die bestond uit een onderofficiertien marinematrozen en vier soldaten in de binnenlanden is overvallen. Allen werden vermoord. Nadere bijzonderheden zijn nog niet bekend en men weet zelfs nog niet juist waar en wanneer de ramp geschied is. Uit Constantinopel koxt de aangename tijding, dat be begrooting dit jaar zal sluiten -met een tekort van zeven millioen Turksche ponden. Op Chios is weer een schok van aarbeving gevoeld die wat er nog aar. huizen stond heeft omver geworpen. In de jongste reeds met een enkel woord besproken proclamatie van de Russische nihi listen wordt o. a. tot de regeering de beschul diging gericht, dat ze de moordenaars van Alex ander II zou hebben doen pijnigen om hun bekentenissen af te persen. Roussakofi' zou op zijn weg naar het schavot geroepen hebben wMen heeft ons gepijnigd maar het tromgerof fel had zijne worden onverstaanbaar gemaakt. Hiertegen teekent de St.Petersburger bericht gever der Kölnische Zeitung protest aan. Met een dertigtal colloga's, schrijft hij woonde ik de executie bijvlak voor het schavotmaar niemand onzer heeft de bedoelde woorden gehoord en waren ze geuit dan had men zeondanks de trom zeer wel kunnen verstaan. Op versheidene plaatsen in Zuid-Rusland hebben weer min of meer ernstige ongeregeld heden plaats gehad deels tegen de joden, deels ook tegen de „heeren". Het mindere volk, door nihilistische en socialistische drijvers aangestookt, liep te hoop en mishandelde of plunderde de meergegoeden. Dus geschiedde o. a. te Sneljo in het gou vernement Kieff, waarbij het tot eene bloedige botsing kwam met de politie en vele dooden vielen en menschen gewond werden. De mili taire commandant liet allen gearresteerden, jood, christen man, grijsaard of vrouw zonder onder scheid in 't openbaar een dracht stokslagen toedienen. Naar het schijnt is de beweging in Rus land tegen de joden in de grootere steden reeds aan 't afnemen. =Vele vluchtelingen keeren reeds naar Kiew, Elisabetbsgrad e. a. terug. In de kleinere steden en dorpen waar de beschaving natuurlijk minder is doorgedrongen durven de joden nog r.iet terugkeeren. Het verkeer met Kiew voor goederenzendingen is reeds weder hersteld. Men z-gt dat Hartmannde bekende ingenieur die voor den dader gehouden wordt van den bekenden spoorwegaanslag te Moskou tegen wijlen Alaxander II, Londen verlaten had en te Berlijn was aangekomen waar hij onmid dellijk gearresteerd en naar de grenzen getrans porteerd zou zijn. ringslid, kortom, niet een van al de goederen, waarop gij trotsch zijt, kan u half zooveel be vrediging schenken, als hij ondervindt, die bij alles wat hij bezit, zeggen kan „dat heb ik aan mijn eigen arbeid, aan de talenten te danken, welke God mij gegeven heeft, en wat ik ben ben ik door mij zei ven alleen Er was in zijn leven een keerpunt ontstaan. De kogel lag aan zijne voeten en zijne besluiteloosheid was ver dwenen de trage dilettant streefde naar het meesterschap tengevolge der nieuwe betrekkingen, waarin hij zich geplaatst zag. Hij voelde einde lijk den ernst des levens en was besloten zich niet langer aan dezen te onttrekken. In welke plannen begon hij zich niet te verdiepen, welke Donquichottische droomen kwamen er niet in hem op! Daar, zooals hij meende, zijne toe komst gevestigd was, meende hij zich een voor smaak der zaligheid niet te moeten onthouden en zoo verzond hij n^g op denzelfden dag een kistje met zeer fraaie Japansche waaiers, Chinee- sche lichtschermen en fijn porselein anoniem aan miss Carruthers. Na betaling hiervan bleef er George nog juist geld genoeg over, om den terugtocht naar Amsterdam te betalen. Maar waartoe zou hij zich daarover bekommeren Bevond hij zich nu niet op den reehten weg tot geluk en kor. hij niet zooveel geld verdienen als hij wilde De kellner van het hotel, waar hij vroeger zijn intrek genomen had, ontving hem met een lachend gelaat, en reikte hem een brief over welke reeds voor eene week aan het hotel be zorgd was. George sloeg een blik op het adres en een sombere trek vertoonde zich op zijn gelaat, toen hij de hand van Routh herkende. Tilburg, 15 Juni 1881. Vrijdag is alhier door het bestuur van het bond van officieren aer schutterij in Noordbra bant uitspraak gedaan in de zaak van den maj. komm. van het 3e bat. rustende sehutterij in Noordbrabant, deu heer J. F. C. Van Schaik te YVoensel. Tegen gemelden heer was ingebracht een klacht van omkooperij van den observatie post bij gelegenheid van den schietwedstrijd op de Vughterheidc, in Aug. 1880 gehouden en zulks met het doel om ten zijnen voordeele van dien observatiepost onware aanwijzing van pun ten te verkrijgen, welk doel ook zou zijn bereikt, Genoemd bestuur heeft verklaard: lo. dat de schuld van den beklaagde aati het hem ten laste gelegde feit niet is bewezen, 2o. dat het gehou den onderzoek alle vermoedens van schuld heeft opgelost, en 3o. dat mitsdien de beklaagde ten onrechte is beschuldigd en zijne onschuld over tuigend is bewezen. Waalwijk, 15 Juni 1881. Bij kon. besl. is verplaatst de controleur der belastingen enz. P. H. Balfour Van Burglijgh van Geertruidenberg naar Gorinchem; belast met de waarneming der controle van de belastingen te Geertruidenberg G. B. Drooglever Fortuijn, thans ontvanger te Valkenswaard. Z. M. heeft met ingang van 13 Juni 11. lo. aan mr. S. Vissering, op het daartoe door hem gedaan verzoek eervol ontslag verleend als minister van financien, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan den koning en het land bewezen; 2o. den minister van buitenlandsche zaken mr. C. Th. baron Van Lijnden Van Sandenburg benoemd tot minister van financiën ad interim. Blijkens de daarvan opgemaakte lijsten zullen in de aanstaande zomerzitting der staten dezer provincie o. a. worden behandeld 1 een verzoek van K. H. J. Hirschmann, te Gorcum, om voorloopig concessie voor den aanleg en de exploitatie van een straatspeorweg van 's Bosch naar Raamdonksveer; 2 aanvragen om bijdragen in de kosten van herstel in den oorspronkelijk en stijl van den toren der groote of voormalige parochiekerk te Breda en van het herstel der kathadraal van St. Jan te 's Hertogenbosch, in de kosten voor de teekenscholen te Breda, Oos terhout, en Helmond, voor het provinciaal ge nootschap voor kunsten en wetenschappen te 's Hertogenbosch en voor het instituut voor doofstommen te St. Michielagestel en 3 wijziging der bijz. regl. voor de waterschappen de Vught- sche Akkers, de Hooge en Lage Vugt eu de Oude Straat, zoomede eene wijziging in de in richting van het waterschap den Hoogen Maas dijk van Stad eu Lande van Heusden c. a. en een voorstel tot oprichpng van een waterschap over gronden onder Waspik. (?k- Naar aanleiding van het ook door ons uit een ander blad overgenomen berichtje over het machinals schoeisel voer het leger ontvangt de N. 11. Ct. van goed ingelichte zijde de volgende opmerkingen: Voor zoover bekend is bestaat er niet de minste grond voor de bewering dat het machi nale legerschoeisel slecht voldoetveel minder dat het aanhoudend slechts blijft voldoen. In dat opzicht heeft men slecht3 te verwijzen naar de woorden door Z. E. den minister van oorlog bij de behandeling van de begrooting in de tweede kamer der staten-genernal gesproken, die lijnrecht het tegenovergestelde inhielden. De minister grondde zich daarbij op de rapporten van de ten vorige jare genomen proeven met het nieuwe schoeisel die zeer goed hebben voldaan. Verder dan deze proeven kan men nog niet oordeelen omdat de nieuw model machinale schoenen nog weinig in gebruik en de oudere, bij vroegere proefneming vervaardigdedoch later zeer gewijzigde schoenen nog nauwelijks verbruikt zijn. Wel verre dat tot afschaffing Hij had deze betrekking als geheel afgebroken beschouwd, en er nauwelijks aan gedacht, dat hij op zijn laatste schrijven een antwoord kon verwachten al ware het slechts een bewijs dat het geld Routh behoorlijk ter hand was gekomen. Hij opende den brief met wederzin en las de volgende regelen ,/S. M.street, Juni 18 ,/Uw brief, beste George, met het inliggende, is mij wel geworden en ik vlei mij, dat gij, die mij kent eu met alle mijne omstandigheden be kend zijt, weten zult, dat het mij een genoegen was u van dienst te hebben kunnen zijn. Wat gij praat van „groote goedheid" is onzin, maar ik weet het op rechten prijs te schatten, dat gij zelf een offer brengtom mij de som terug te betalen. Zoools gij, de groote auteur, de be roemde schrijver, weldra zult inzien, ben ik te onkundig, om op eene verbloemde wijze u mede te deelen, wat ik u wenschte te zeggen, en daarom maar met de deur in het huis gevallen. In jaren ben ik tien in ervaring dertig jaar ouder dan gij en weet dat het u en auderen veel zorg en kommer gekost heeft het geld bij een te brengen. Gij beschouwdet de schuld als eene schuld van eer en bewoogt daarom hemel en aardeom ze te betalen, te meer daar gij wist dat ik zelf in de klem zat. Wat nu, om het eene niet door het andere te halen, het eerste punt betreft, dan was de schuld kort en goe.d, een speelschuld en als wij de zaak op den keper beschouwen, dan weet ik wel, dat gij door mij alleen tot liet spel verleid zijt. Ik ben niet van plau u eens de les te lezen, oude jongen, maar spreek eenvoudig de waarhtid evenwel moet ik bekennen, dat de gedachte dat gij zoo van het nieuwe deugdelijke stelsel zal worden overgegaanverneemt men dat weldra eene nieuwe aanbesteding zal plaats hebben. Wat confectie betreft, zijn de schoenen van het nieuwe model zoo oneindig veel beter dan die welke vroeger in de gevangenissen werden vervaardigddat zij daarmede zelfs niet verge leken kunnen worden. De algemeene vergadering van het Natio naal lederbonddie den 13den Juui te Tilburg zoude worden gehouden, is tot den 4den Juli uitgesteld. Door den raad der gemeente Geertruiden berg is met algemeene stemmen tot instituteur aldaar benoemd de heer J. N. Ramsoek thans in dezelfde betrekking te Berlikum en zulks in de plaats van deu heer A. Blok die eervol ontslag aangevraagd heeft. Eenigen tijd geleden ontsnapte een ver pleegde uit een der bedelaarsgestichten te Veen- huizen. Voorzien van valsche papieren begaf hij zich naar Harderwijkten einde bij het Indische leger dienst te nemen. Dit gelukte het handgeld werd door hem ontvangen en ver teerd en eerst toen werd men gewaar de dupe van een bedrieger te zijn geweest. De man koos liet hazepad en keerde naar Vpenhuizeu terug, doch werd opgespoord en in hechtenis genomen, Een eigenaar van een mallemolen op de kermis te Numansdorp staande, wilde's avonds een teug nemen uit een fleschdie naar zijn meer.ing wijn inhield doch ongelukkig bevatte de flesch loogwaarvan hij een goede dosis inslikte. Denkelijk zal de man het met den dood moeten bekoopen. Reeds is gemelddat een visscher uit Volendam dezer dagen eene massa zilveren muntstukken heeft opgehaald. Omtrent dit geval deelt men nader mede dat de bedoelde visscher, Cornelis De Boereene grootemet schelpen enz. begroeidesteenachtige massa in zijn net vonddie men bij nacht stellig weder over boord zou hebben geworpen. Nu echter ont waarde men spoedig dat zich daaraan als vast gegroeid bevonden verscheidene stapeltjesdie in vorm veel overeenkomst hadden met stapels rijksdaalders. Bij nader onderzoek heeft men voorloopig uit dezen klomp reeds losgemaakt ongeveer 450 zilverstukken. De meeste daarvan zijn dukatons maar ook Spaansche matten en andere geldstukken worden er onder aangetroffen. Allen zijn van de jaren 16601680 ongeveer. Voort zijn nog te voorschijn gekomen eenige borden en gedeelten daarvan (van zilver of tin dit werd nog niet uitgemaakt), een stamper van een vijzel enz. Daar ook vele spijkers van circa 2 dm. lengte worden aangetroffen de massa het uiterlijk heeft van klompen ijzererts en het geld in stapeltjes werd gevondenmeentmendat het geheel geweest is een zware houten geldkist met stevig ijzeren beslag, en waarschijnlijk afkomstig van een eenmaal op die hoogte gestrand schip. Een week of drie geleden werd te Amster dam een schippermet zijn vaartuig liggende in de Prinsengracht bij den Amstel, wegens schuld van zijn schip gezet, met inboedel eu al. De man had geen cent en kreeg tot voorloopige verblijfplaats een schuitje, waar hij met. vrouw en kinderen verblijf ging houden. Geruimen tijd lag dit schuitje in den Buitenamstelhet gezin leefde in de open lucht en de giften en gaven, die van vele zijden vloeiden, schijnen door den heer des huizes meer in het belang van zijn dorst, dan aan zijn huishouding te zijn besteed. Tenminste de ongelukkigen bleven" in de grootste ellende op het open schuitje leven en verhuisden vrijdagnamiddag naar den Binnen- ainstel bij de schutsluizen, De bewoners van dit gedeelte van den xVmstel hadden nu de smart al die ellende vau nabij te kunnen gadeslaan. De haif verlamde vrouw en drie jonge kinderen, de man, die als logé een weggejaagden schippers- veel doorstaan en zooveel geld betalen moest mij pijnlijk is. Wat het tweede punt, mijne eigene aangelegenheid aangaat, wil ik u wel in vertrouwen mededeelen, dat Tokenhouse-yard met hei beste succes werkt. Wij hebben in de laatste maanden slechte tijden doorle fd, maar die zijn voorbij denk ik. Het geld stroomt nu snel en in overvloed mij toe, zoodat ik de hoop koester binnenkort in de wereld de plaats in te nemen, tot welke ik door geboorte en opvoeding gerechtigd ben. Ik heb lang genoeg krorn ge legen en verlang vurig, vooral voor mijne vrouw, naar fatsoenlijken omgang, naar nu, gij weet er alles van, hoe het ons gegaan is en wal alleen in staat is ons van gehate betrekkingen te ont slaan. Daar echter het geluk niets beteekent, als goede vrienden er niet in kunnen deelen zoo mag ik met alle mogelijke kieschheid tot u komeu met het verzoek deel in ons geluk. Ik zou hebben kunnen zeggen, maak geen haast om mij het geld terug te betalen, zijt niet al te trotsch neen dat is het ware woord niet vrees niet mijn schuldenaar te blijven. Het zou mij tot de grootste vreugde zijn, zoo gij u in elke ongelegenheid tot mij wenddet, en mij in de gelegenheid steldetmijn ongelijk jegens u weder goed te maken, Ik geloof dat ik verder niets behoef te zeggen. Gij zult u overtuigd houden, dat mijne woorden goed gemeend zijn en gij de ingesloten vijftig pond met hetzelfde hart zult aannemen, als ik ze u zend als een bewijs van oprechte vriendschap. Gij zult, wan neer gij aan de algemeene verwachting beant woordt, eens een groot licht zijn, en dan kunt gij mij betalen. Hond u intusschen overtuigd, dat elke wissel, die gij op mij zoudt willen trekken, behoorlijk zal gehonoreerd worden. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2