Spanje. Engeland. Duitschland. Zwitserland. Oostenrijk. Turkije. Rusland. Amerika. BINNENLAND. Ingezonden stukken. UITVOERINGEN. Zoo kan het in de politiek verkeeren. Eerst heette Mustapha Frankrijks bitterste vijand. Te Biserta hebben zich de eerste Fransche troepen der Tunesische expeditie weer naar het vaderland ing« scheept. Met algemeene stemmen bewilligde de ka mer het door de regeering aangevraagde cred iet voor dé expeditie naar Tunis, ten bedrage van ruim 14 millioen. Met 446 tegen 30 stemmen besloot men voorts over te gaau tot de artikels- gewijze behandeling van het ontwerp tot ver mindering van den militairen diensttijd, waarna de zitting geschorst werd. Een eigenaardig huwelijk had onlangs te St. Nazaire plaats. Daar werd een doofstom beeldhouwer in den echt vereenigd met een doofstomme jonge dame. De directeur van het doofstommen instituut te Nantes vervulde de rol van tolk bij de plechtigheid. De bruidsjonkers en bruidsmeisjes waren doofstommem en bij het bruiloftsmaal ging het vroolijk maar niet luidruchtig toewant al de toosten werden in vingerspraak en gebaren uitgebracht. Twee der laatst aangekomen geamnesti- eerden hebben reeds getoond hoe dankbaar zij zijn voor de hun bewezen weldaad. Nauwelijks te Parijs teruggekeerd, hebben zij zich naar den ex-minister van marine, Jauré- guiberry begeven, om hem te verwijten, dat zij op zijn rapport, na eene poging tot ontvluchting tot den dubbelen ketting veroordeeld werden. De admiraal was afwezig, maar de brave burgers hebben aan het hotel de boodschap achtergelaten, dat zij hun bezoek zullen herhalen. Een vreeselijk voorval had Zondag op de Rhone bij Lyon plaats. Een familie, bestaande uit zeven personen waaronder twee jonggehuwden, woren een tochtje met een boot gaan doen, toen een voorbijvarende stoomboot water in de boot wierp. Eene der dames schrikte en sprong op zijde, waardoor de boot omsloeg. Behalve het jonge paar, dat zich uit wanhoop aan elkander knelde, werden allen gered. Eugène D., een Parijsch koffiehuisbediende, heeft, naar hij later verklaarde, nog nooit zoo geweldig geschrikt als Dinsdagavond. Hij zag n. 1. bij het naar huis gaan een heer in slapende houding op een bank van de Avenue Daumesnil uitgestrekt, met zijn jas geopend, waaruit een prachtige gouden horlogiekettiug te voorschijn kwam. De kans was te schoon om die te laten ontglippen Eugène D. sluipt dan ook naderbij en heeft reeds den ketting voorzichtig losgehaakt, toen de gewaande slaper eensklaps opspringt, den dief met stevige vuist beetgreep en op hetzelfde oogenblik een doordringend gefluit liet hooren waarop dadelijk een politieagent kwam toeschie ten. De net gekleede heer, die natuurlijk zijn roes lag uit te slapen was zelf eveneens een politieagent, die de allures van doordraaier uit den tatsoenlijken stand had aangenomenom zoodoende aan de aanhoudende diefstallen door snaken van het slag van Eugène D. sedert ge- ruimen tijd op beschonken personen gepleegd een einde te maken. De minister van buitenlandsche zaken heeft met den gezant van Engeland een langdurige bijeenkomst gehad over de bewapening van Gibraltar. Een isiaeliet, die 60,000 zijner vervolgde geloofsgenooteu in Rusland vertegenwoordigt heeft den Spaanschen gezant te Constantinopel bescherming voor hen gevraagd. De koning heeft met de ministers hierover beraadslaagd, en aan den gezant is onmiddellijk getelegrafeerddat alle israelieten, die naar Spanje willen komen de gewenschte bescherming in het land hunner voorouders zullen vinden. Het bericht van eene te Liverpool door 300 man gedane poging om de lieden te ontzetten die het stadhuis trachtten in de lucht te doen vliegen blijkt schromelijk overdreven te zijn. 't Waren er hoogstens 70die in de nabijheid werden gezien en nog is het zeer de vraag of ze wel iets in nun schild voerden. Vreesaan- jaging schijnt het doel van dergelijke vergrootin gen te wezen en men begint dan ook te ge- looven dat iets dergelijks mede ten grondslag heeft gelegen aan de verklaring van den fenian O'Denovan Rossa betreffende het in de lucht vliegen van de Doterel. Men herinnert zich hoe hij verklaardedat door lersche mariniers ontplofbare stoffen waren aan boord gebracht en dat op andere schepen hetzefde zou worden vertoond. Naar the Times verneemt gaat de heer Robert Bourke in Juli a. s. naar Constantinopel, om de Engelsche houders van Turksche schuld brieven te vertegenwoordigen bij de onderhande lingen tot reorganisatie der Turksche financiën. Hij stelt zich voor eene schikking aan te bevelen strekkende om de Turksche schuld eene rente te doen afwerpen van vier ten honderd. Het in Zwitserland verboden socialisten congres zal waarschijnlijk te Londen worden gehouden. Uit Kaapstad meldt men aan Daily News, dat de wetgevende vergadering besloot eene wijziging in de grondwet te brengen krachtens welke het gebruik der Hollandsche taal in het parlement geoorloofd is voor hen, die zich daar van wenschen te bedienen. Een eerste gevolg van het heldhaftig gedrag der Transvalers Uit Natal meldt men aan the Standard dat de koninklijke commissiedie te Pretoria vergadertwaarschijnlijk adviseeren zal tot geheele teruggave van het Transvaalsche gebied. Wood schijnt alleen te staan met zijn gevoelen, dat een onzijdige strook lands dient te worden gevestigd tusschen de Transvaal en Zulu-land ja zou van deze qusestie zijne verdere medewer king met de commissie afhankelijk maken. Dit laatste zal mogelijk eenige leden der commissie vau gevoelen doen veranderen. Aan de Daily News wordt uit Kaapstad gemeld dat de Basutos de hun opgelegde boete in vee betaald hebben. De algemeene verwach ting is dat de Transvaal in haar geheel aan de Boeren zal worden teruggegeven. Lord Cochrane lid van het comité der Peruaansche bondhoudersheeft zijn ontslag er uit genomenomdat hij de houding van het comité afkeurt. Ook bij de wedrennen van Ascot heeft Iroquois het paard van den Amerikaan Loril- lard dat bij de Derby-rennen [overwonden prijs behaald. Krachtens de Irisch Protection Act zitten op het oogenblik reeds niet minder dan 110 Ieren preventief gevangen. Voor eenige dagen werd te Chatham het rara-torpedoschip Polyphemus te water gelaten. Dit ijzeren gedrocht nog een schip te noemen is wel een zoo onverdiend mogelijk compliment. Het heeft den vorm van eene sigaar240 voet lang en 40 voet breed met een lagen toren op den rug. De uiteinden zijn diep onder water, en de toren zelf steekt er slechts 4Va voet boven uitkanonnen voert het vaartuig nietbehalve eenige mitrailleuses bestemd om een aanval van vijandelijke sloepen af te weren. Zijn vernie- lingsvermogen schuilt hem vooreerst in de visch- torpedos die het uitzendt en ten tweede in zijn geduchten ram die diep genoeg reikt om met eene snelheid van 17 knoopen een te genstander te doorboren onder de lijn waar de pantsering ophoudt. Het ding is dus geheel op aanvalniet op verdediging ingericht. Het moet uit eene vijandelijke vloot zijn slachtoffer kiezen en het of met een torpedo of met zijn ram of met beide zoo spoedig mogelijk naar de onderwereld helpen. Diep te beklagen zijn de officieren en man schappijen die op neenin deze helsche machine dienst zullen moeten doen. In 's mon sters romp begravenzullen zij licht en lucht moeten ontvaögen door kunstmatige middelen electrische lampen en perspompen. Welk een verschil met het frissche marine-leven van vroegervan Marryat's vroolijke adelborsten en zeekapiteins die ten minste sneuvelen mochten met de zor. boveD hun hoofd en den wind om hunne ooren Zelfs de oorlog verliest in deze dagen zijn weinigje poëzie Te Breslau is onder leiding van den bekende Dr. Henrici eene door zesduizend personen be zochte vergadering gehouden met het doel om middelen te beramen ten eindetegenover het steeds toenemend jodendomin het volk de Duitsche nationaliteit te bewaren. Henrici ver klaarde dat men aan geen jodenvervolging denkt, maar alleen wil voorkomendat Duitschland zijn nationaal karakter verliest. Tot wering van den joodschen invloed moeten volgens Henrici, een aantal maatregelen genomen worden die inderdaad veel van //vervolgen" hebben, als daar zijn het weren van joden uit de rechterlijke machtdc openbare scholenhet parlement het bemoeilijken van hunne vestiging in Duitsch land enz. enz. De vergadering nam besluiten in dezen geest. Met 106 tegen 46 stemmen (derhalve met de vereischte meerderheid van twee derden) heeft de Hamburger Bürgerschaft (de min of meer rechtstreeksche vertegenwoorging der burgerij) de bekende, reeds door den senaat goedgekeurde overeenkomst met het rijk betreffende de voor waardelijke aansluiting bij hel tolverbond aan genomen. Hoezeer men zich ook 's zomers in acht moet nemen voor tocht in spoorwegrijtuigen bleek dezer dagen op nieuw. Een man te Eilenburg had hard geloopen om d<-n trein naar Leipzig te halen en ging, zoo bezweet als hij was, voor een open raampje van den waggon zitten om wat af te koelen. Spoedig echter gevoelde hij een ste kende pijn in de oogen, en te Leipzig aange komen, moest hij terstond de hulp van een geneesheer inroepen, die slechts weinig hoop kon geven op het behoud van zijn gezicht. Eene eigenaardige weddenschap werd on langs te Berlijn gedaan. Het gold namelijk de vraag hoe lang een ruiter op een stilstaand paard kon blijven zitten zonder in slaap te vallen. Luitenant Von S., een op alle renbanen zeer bekend sportsman, nam aan om 24 uren, zonder af te stijgen of in te slapen, op hetzeifde paard in den stal voor den ruif in den zadel te blijven zitten, en hij heeft de weddenschap ge wonnen. Naar men uit Genève bericht blijkt de aard beving van 11. Donderdag zich nog verder uit gestrekt te bebben dan eerst vermoed werd. De schok werd gevoeld van Martigny en Bex in Wallis, tot aan de vallei van Joux in Waadland, te Genève, Chamouny en den geheelen omtrek van het meer van Genève. Het middelpunt was waarschijnlijk het dal van de Bovep Rhone, waar men zeven of acht schokken waarnam, vergezeld van onderaardsch gerommel. De klokken begonnen te luiden, muren zakten ineen, dakpannen raakten los en sckoorsteenen storiten omver. Er schijnen echter geen menschen omgekomen te zijn, wat zeker is toe te schrijven aan de omstandigheid, dat de aardbeving midden in den nacht plaats had, toen zich slechts weinig menschen op straat bevonden. De Magyaarsche leeuwenjagers vorst Lichten- stein, graaf Eszterhazy au graaf Palffy zijn te VVeenen teruggekeerd van hun jachtexpeditie naar Abyssinie. Zij hebben 11 leeuwen, 7 pan ters, 9 nijlpaarden en 1 crocodil gedood, terwijl voorts 150 antilopen en ruim 300 stuks ander wild door hen geschoten werden. Graaf Esz terhazy werd in een worsteling met een leeuw ernstig gewond, maar is thans geheel hersteld. Te Triest werd dezer dagen een 23jarig jongeling ter dood veroordeeld omdat hij zijne moeder door twee en dertig messteken van het leven had beroofd. Met de grootste kalmte hoorde de moordenaar het vonnis aan; hij had dan ook reeds den vorigen dag aan zijn mede gevangenen gezegd, dat hij niet bevreesd was voor het vonnis, daar de keizer toch niemand meer ter dood liet brengen en hij dus met een twintigjarige tuchthuisstraf er af kwam. Een diepen indruk maakte het op de toe hoorders dat de vader als bezwarende getuige tegen zijn zoon optrad en gedurende de lezing van het vonnis in de zaal bleef. Te Constantinopel is de ratificatie uitgewisseld van de tusschen Turkije en Griekenland gesloten grens-overeenkomst, zoodat alles nu in orde is en nog slechts de tenuitvoerlegging rest. Of dit zonder tegenstand zal geschieden - men spreekt van aanstaand verzet en het vorraee van benden in Thessalie - zal de tijd moeten leeren. In berichten uit St. Petersburg aan sommige Engelsche bladen wordt volgehoudendat het toch Hartmann is geweest, die dezer dagen in Duitschland is gearresteerd en aan de Russische politie overgeleverd. Een feit is't in alle geval, dat het een der nihilistische hoofden is, die in handen der Russische politie is gevallen. De keizer en de keizerin zijn Donderdag met hunne kinderen naar Peterhoff vertrokken. In Siberie heeft men dezer dagen een nieuwe goudmijn ontdekt. Te Santa Rosa, in Peru, heeft de negerbevol king een vreeselijk bloedbad aangericht onder de Chineesche werklieden. De onverhoeds aan gevallen Chineezen verdedigden zich dapper maar moesten voor de overmacht bezwijken, en 1000 hunner werden om hals gebracht. De aanleiding tot die slachting is nog niet bekend. WAALWIJK. Op Zondag 19 Juni 1881 des middags 12 ure, zullen door de Nieuwe Harmonie op de bovenzaal van der. heer A. N. Yan Riel de volgende stukken worden uitgevoerd 1. TAuscitain, marsch. M. Krein. 2. Les chasseurs Luxembour- geois, marsch T. Krein. 3. 4. Huzarenrit, galop A. J. Brohm. Waalwijk, 18 Juni 1881. Voor zoover de uitslag der verkiezingen voor de tweede kamer bekend is, is er in den politieken toestand geen verandering gekomen de liberale m-erderheid is drie stemmen zwakker geworden, maar blijft een meerderheid van 49 tegen 37. Gisterenmorgen had hier op het R. C. kerkhof eene eenvoudige doch treffende plechtig heid plaats. Het stoffelijk overschot van een door allen die hem kendengeliefd jongeling, dien eene sleepende ziekte aan zijne familie en talrijke- vrienden ontrukte, werd aan de aarde toever trouwd. Een drietal vereenigingen, de Heilige Familie en de liedertafel Oefening en Vermaak van Waalwijk en Besoijen met hunne banieren en de rederijkerskamer //Uitspanning door Oefening" geleidden het om zijne treffende hoedanigheden diep betreurde medelid derwaarts. In het ge voelvolle «Op het Kerkhof" van de Vliegh bracht de liedertafel den trouwen makker de laatste hulde, waarna de rederijkerskamer een iramor- telen krans op het te vroeg gedolven graf legde* De te Eindhoven gevestigde muziekveree- niging Apollo'slustonder beschermheerschap van Z. M. den Koning, heeft besloten haar 40 jarig bestaan op Zondag en Maandag 21 en 22 Augustus e. k. te vieren door een internationaal muziekfeest, waartoe alle bekende harmonie- en fanfaregezelsehappen uitgenoodigd zijn. Nu reeds heeft het bestuur verschillende toezeggingen tot deelneming ontvangen, zoodat men een luister rijke en goedgeslaagde feestviering verwachten mag. Vanwege de Amerikaansche regeering is een uitvoerig bericht openbaar gemaakt, waarin getracht wordt de ongegrondheid van de bezwa ren tegen het Amerikaansche varkensvleesch aan te toonen. Men late zich er niet door in slaap wiegen. Duitschland gaf reeds tal van gevallen van trichine in Amerikaansche ham, en immers in ons land is hetzelfde waargenomen. De te Breda gearresteerde Guillemin is naar Assen overgebrachtteneinde aldaar voor de justitie te verschijnen, om te zien in hoeverre deze persoon werkelijk betrokken is bij den te Zuidwolde gepleegden moord en diefstal. De man en vrouw uit Noordwolde die als verdacht wegens den moord in hechtenis waren genomen, zijn, na te Assen eenige lang durige verhooren te hebben ondergaan, weder ontslagen en naar Noordwolde teruggekeerd. Bij de verhooren moet gebleken zijn dat zij aan den moord volkomen onschuldig zijn. Men schrijft uit VughtZooals bekend is, hebben gedep. staten van Noordbrabant de op richting eener tweede openbare school in de gemeente Vught bevolen. De gemeenteraad beefy nu besloten de school te bouwen aan het zoo genaamde Capelbosch, een terrein, dat daarvoor blijkbaar geheel ongeschikt is. Zoowel door het schooltoezicht als door belanghebbenden is tegen dit besluit van den raad bij gedep. staten be zwaar gemaakt. Daar tegen eene jaarwedde van f 550. geene sollicitanten voor de betrekking van hulp onderwijzer te Oudheusden waren opgekomen, heeft de Raad besloten de jaarwedde nogmaals met f 50 te verhoogen. Woensdagmiddag is aan de steenbakkerij onder Berkel een kind van 3 jaren spelende in een waterput gevallen en daaruit levenloos op gehaald. De justitie te Arnhem heeft zich naar Nijmegen begevenop het bericht, dat aldaar een broedermoord was gepleegd. Uit Sloten wordt gemeld In den nacht vau Zondag op Maandag hebben een of meer personen, uit baldadigheid of brooddronkenheid, de hekken langs den straatweg tusschen Over toom en Sloten opengezet, zoodat het vee vrijen toegang bad op de hooilanden, erven en tuinen. Hoe groot de verwarring en de schade waren laat zich begrijpen, als men weet dat o. a. in een stuk hooiland meer dan 60 beesten liepen. Te Maastricht is gevankelijk binnengebracht een meisje van 15 jaren beschuldigd van brand stichting te Beek. Eenige weken 'geleden Btond voor een dergelijk feit een meisje van Eijs voor de rechtbank te Maastricht terecht. Op aanwijzing en met behulp van de brigade-kommandanten der maréchaussées van Gulpen en Vaals is door de politie te Aken gearresteerd een zekere M., die verschillende diefstallen in Limburg en Pruisen heeft ge pleegd en o. a. vermoed wordt de dader te zijn van den diefstal van horloges te Gulpen. Twee jongelingen 18 en 20 jaren oud, kostgangers bij een winkelier te Oosterhout, hebben tijdens de afwezigheid van een anderen kostganger in dat huis, diens kist opengebroken en f 50 er uit genomen. De zaak werd spoedig ontdekt en beiden zijn gearresteerd. Te Arnhem wilde een agent van politie twee beschonken personen arresteeren, doch dezen verzetten zich en sloegen den agent het rechter dijbeen stuk. De man verkeert niet buiten levensgevaar. De daders zijn in handen der politie. Te Groningen heeft het volgende plaats gehadIemand kwam na een 20jarig verblijf in Amerika des avonds te Groningen aan. Den volgenden morgen wandelde hij de stad eens door en trad een winkel binnen om iets te koopen. Bij het uitgaan wilde juist een oud vrouwtje dien winkel binnentreden zij keek den vreemdeling aan en viel bewusteloos neder. Ver schrikt boog zich de vreemdeling om haar te helpen, beschouwde haar wat oplettender en herkende zijne moeder. De 80jarige moeder, die te A. woor.t, was bij toeval op dien dag in de stad gekomen, en had met een oogopslag in den vreemdeling haren zoon herkend. De voortdurende aanrandingen op den straatweg van Bergen-op-Zoom naar Putte, die reeds in het najaar een aanvang hebben genomen en waarvan nog dezer dagen eene gehuwde vrouw uit Ossendrecht het slachtoffer is geworden schijnen door meer dan een persoon bedreven te worden. Men meent thans een der daders onder Zundert gearresteerd te hebben. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Doeveren, 18 Juni. Een bijzonder, wellicht geheel eenig geval van despotisme in het beheer en bestuur der gemeenten in ons vaderland trekt hier de algemeene aandacht en verwekt nogal sensatieziehier een beknopt verhaal van 'tgeen gebeurd; is, en dat wij zoowel om 't bij zondere van de zaak als om tot leering er. waarschuwing van andere regecringspersonen te verstrekken, openbaar maken. Voor de waarheid er van staan wij in hoe ongelooflijk ook het menigeen zal toeschijnen. In de maand April 1880 vertrok van hier met vrouw en jongsten zoon een gegoed en wel gesteld landbouwer naar de gemeente Waalwijk, met achterlating van zijn landbouwgereedschap pen, een groot gedeelte van zyn vee en de oudste

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2