Spanje. Engeland. Duitschland. Turkije. Rusland. BINNENLAND. om de werkstakers met 25,000 fr. te onder steunen. Voorts heeft de raad er op aangedrongen dat de door den prefect naar Oommentry ont boden troepen zich onmiddellijk zouden terug trekken en een inschrijving voor de werksta- kende arbeiders geopend waaraan hij alle ge meentebesturen van Frankrijk opwekt deel te nemen. Dat de eigenaars der mijnen over een een ander niet gesticht zijnis te begrijpen. Een verpleegde van het krankzinnigenge sticht te Toulouse heeft op den directeur en den bewaker van deze inrichting eenige revolverscho ten gelost. De directeur werd aan het hoofd getroffende bewaker bleef ongedeerd. Het hof van Assises der Beneden-Charente heeft dezer dagen in eene hoogst eigenaardige zaak uitspraak gedaan. Zekere Charles Faux te Rochefortgehuwd en vader van twee kin deren had in 1869 eene som van 10,000 frs. uit de hem toeverlroude kas zijner patroons ver duisterd en daarmede gespeculeerd. Toen alles hem tegenliep vluchtte hij met zijn gezin naar Antwerpen.. Drie jaar lang onderhield hij hier de zijnen met zwaren handenarbeid als sjou werman voor het geringste loon het zuurste werk aanvaardende. Eindelijk werd hij geplaatst in eene drukkerij. Men ontdekte bijzondere bekwaamheden bij den werkmanhij werd in de redactie der Opinion opgenomen en won aller achting en genegenheid. Hij schreef aan zijne voormalige patroons verkreeg vergiffenis en spande alle krachten in om het gestolen geld te vergoeden. Ongelukkig werd hij door iemand zonder eenige reden wegens zijne vroegere mis daad aangeklaagd. Hij was indertijd bij verstek tot tien jaar dwangarbeid veroordeeldmoest worden uitgeleverd en stond te Saintes terecht. De directeur der Opinion begaf zich derwaarts om voor hem te pleiten, hetgeen hij met een vuur deed dat alle aanwezigen trofde zede lijke martelingen, het berouwde onbezweken plichtsvervulling van den beklaagde in de leven digste kleuren schilderende. De advocaat-gene raal hield de beschuldiging staandemaar zon der de sympathie te ontveinzen die Faux ook hem inboezemdeen de gezworenen spraken hem vrij. De minister van buitenlandsche zaken en de Engelsche gezant hebben eene overeenkomst getroffen ter regeling van de grenzen der wateren rondom Gibraltar. Door deze regeling zal er een einde komen aan de telkens terugkeerende ge schillen over elkanders bevoegdheid en recht. De Spaansche consul te Oran zendt hui veringwekkende bijzonderheden omtrent het ver moorden van tal van Spaansche families door de opstandelingen bij Saïda. Een troepenmacht, samengesteld uit aanhan gers van Abdur Rahman, heeft 11 dezer, onder het toebrengen van groote verliezen, te Karissa- fed een leger verslagen onder bevel van Maho med Hassan Khan en sirdar Abdullah-Jan, ge neraals van Ayoub. De troepen van den emir, die weinig verliezen leden, namen veel gevange nen. Versterkingen worden van Kaboel naar Kandahar gezonden en een sterke troepenafdee- ling vau den emir onder Ghulam Haidar verlaat Kandahar voor Girishk. Terwijl Daily Telegraph uit St. Petersburg eene uitvoerige beschrijving ontvingop welke wijze Hartmann naar Duitschland werd gelokt, vervolgens gearresteerd en naar Petersburg ge transporteerd werd; terwijl Daily News bericht uit Petersburg ontvangt van Hartmann's arresta tie te Konstantinopel, verneemt men nu dat Hartmann doodbedaard te Londen is gebleven. de strijd voor het dagelijksch brood beider Krachten vorderde en zijn welstand hoofdzakelijk van Harriets onvermoeide zorg afhing, had hij dat zoo diep niet gevoeld. Maar sedert hij een grooten inzet gewaagd en er mede gewonnen had sedert hem een beteekenisvolle loopbaan openstond een baanvoor welke Harriet terugbeefde en waarop hij niet durfde hopen haar mede te voeren begon hij haar te vreezen en werd haar moede. Hij was een verstandig man, maar zij was nog verstandiger. Hij had hevige hartstochten die slechts door het voor uitzicht op voordeel in toom konden gehouden worden zij kende slechts eene hartstochtde liefde voor haar echtgenootdoch deze was sterker dan alle zijne hartstochten te zamen. Van den beginne af aan had zij zich geheel naar zijnen wil geschiktmaar hij was scherpzinnig genoegom te erkennen dat zijne heerschappij over Harriet slechts op de kracht zijner liefde gegrond was verder was hij overtuigd dat hij nooit in staat zou zijn haar omtrent zijne ge voelens te misleiden als had zijne liefde hare volle kracht en frisehheid behouden. Harriet zou er geen geloof aan hechten. Was dat nu mogelijk Stewart Routh had zijne vrouw zoo lang lief gehad, dat hij er zelfs over verbaasd stond dat hij iemand anders dan zich zelf bij voortduring kon liefhebben was hem ondenk baar. Daarbij kwam dat Harriet in kracht volharding en onbaatzuchtigheid boven hem stond en dat deze meerderheid noodwendig er toe bijdroeg om zijne liefde voor haar te verzwakken. In alles wat Routh betrof, was Harriet zorg vuldig en werkzaam als te voren maar wat tot hiertoe haar in hare vrije uren had bezig ge houden wekte hare belangstelling niet meer en werd verwaarloosd. Nu eens werd zij van een De matrozen der stoom- en zeilvaart te Huil hebben het werk gestaakt. De bemanniug der stoomschepen eischt een loonverhooging tot 4 p.st. per maand, die der zeilschepen tot 3 p. 50 sh. per maand. Ook de stokers en dokar beiders hebben dat voorbeeld gevolgd. De handel te Huil wordt dus ernstig bedreigd. Uit La Goulette wordt van 17 gemeld: Aan boord van het hier voor anker liggende Engelsche torenschip Monarch had heden, toen toebereidselen voor torpedo-oefeningen werden gemaakt, eene ontploffing plaats, waardoor een officier gedood en verscheiden zeelieden gekwetst werden. Het Australische stoomschip Tararua is op de reis van Dunredin naar Melbourne, door een dichten nevel misleid, op de Waipapa-klip gestrand en geheel te gronde gegaan. Bij deze ramp zijn 104 personen omgekomen. Te Berlijn is het lang verwacht keizerlijk besluit verschenen, waarbij Yon Puttkamer wordt benoemd tot minister van binnenla.idsche zaken en in zijne plaats tot minister van eeredienst de heer Von Gossler. Aan Von Bismaick wordt een gezondheids-verlof toegestaan en staatsmi nister Von Bötticher met het interim belast. Graaf Stolberg, vice-president van het Pruisische ministerieheeft na herhaaldeop particuliere redenen gegronde aanvraag, ontslag uit zijne betrekking gekregen. Het voorzitter schap bij het ministerie is tot nader order aan den oudsten te Berlijn aanwezigen minister opgedragen. In eene te Berlijn gehouden vergadering van vertegenwoordigers uit veertig vereenigingen op het gebied van handel, nijverheid en kunst, welke vergadering uitsluitend was belegd ter beraadslaging over de bekende tentoonstellings- quasstie, zijn uitgebrachl 83 stemmen voor en 78 stemmen tegen het voorstel om in 1885, in plaats van een nationale, eene wereldtentoostel- ling te houdeii. Bij Solingen in Rijn-Pruisen worden vel den, boomen en huizen met algeheele verwoes ting bedreigd door een hevigen brand, die niet boven, maar ruim 20 voet onder den grond woedt. Sedert meer dan tien jaren was men gewoon de asch uit de ovens van een groote ijzerfabriek in een naburig smal dal neer te werpen; over een uitgestrektheid van honderden meters was die grond reeds gelijk gemaakt en in gebruik genomen. Er groeiden boomen op de aschlaag, er werden huizen gebouwd, tuinen aangelegd, en reeds begon de grond er geheel begroeid te worden, toer. onlangs, nadat er sedert een half jaar geen asch meer was neergegooid, plotseling alle plantengroei ophielden van afstand tot afstand, over een steeds grootere uitgestrektheid gasachtige dampen uit den grond opstegen. Dikke boomen vielen als met tooverslag neer en stukkeu grond zakten 20 voet naar beneden. De boomstammen bleken van onderen verkoold te zijn, en in de kuilen, door het zakken van den grond ontstaan, heerschte een ondragelijke hitte. Het was duidelijk dat diep onder den grond een groote brand woedde, die tot de oppervlakte zijn vernielende uitwerking voelen deed. Maar hoe het mogelijk is dat daar brand ontstond nadat er sedert een half jaar geen asch meer werd gebracht, en asch toch ook niet brandbaar is, weet niemand te verklaren. Voortdurend worden de opstijgende dampen erger en men vreest dat alle huizen, tuinen en plantengroei op den aschgrond weldra geheel vernield zullen zijn. Sedert eenige dagen is men bezig met het graven van kanalen, waardoor men het water van een hooger gelegen vijver op het tooneel onbedwingbare onrust voortgedreven dan weder verzonk zij in een dof gepeins. Dikwijlsals Routh haar verlietsnelde zij naar buiten, zwierf uren lang door de drukke straten tot aan de voorsteden van Londenof dwaalde door de verst afgelegen openbare tuinen zocht daar de minst bezochte plaatsen op en keerde naar huis terug zonder de haar voortzweepende onrust overwonnen te hebben. Op een anderen tijd bleef zij uren lang op den eersten den besten stoel zitten dien zij ontmoettezag met het hoofd op hare borst gezonken naar den grond terwijl hare handen beweegloos in haren schoot rustten. In een dier beide toestanden bevond zij zich bijna altijd zelfs in tegenwoordigheid van haren echtgenoot kon zij zich somtijds niet beheerschen. Op denzelfden dag toen Jim Swain zijne opmerkingen aangaande Rouths gedrag bij het overnemen der brieven maakte had Harriet weder een harer hevige aanvallen van onrust. Terwijl Routh in de voorkamer ging en in de verwachting haar elk oogenblik te zien binnen treden, en met een ontevreden gelaat begonnen was de brieven te lezen had zij hoed en shawl te voorschijn gebracht en was uitgegaan. Ein delijk zocht Routh haar in hare slaapkamer belde driftig en toen hij haar daar niet vond, vraagde hij het dienstmeisje waar zij was, en toen ook deze hem geene inlichtingen geven konde begon hij toornig de kamer op en neder te loopen en op verschillende wijzen over vrouwen te razen die nooit te huis zijn als men ze noodig heeft. Terwijl hij zoo heen en weder liep, viel zijn blik op Jim, die tegen den muur der tegenoverliggende steeg zijn worst ge bruikte. Routh bleef plotseling staan zag hem opmerkzaam aan nam zijn hoed en trad naar buiten recht op den knaap toe. van den brand wil brengen, maar of dat helper, zal is te betwijfelen, daar de asch door een dikke aardlaag is bedekt, die het water moeielijk zal doorlaten. 's Avonds levert de onderaardsche brand een indrukwekkend schouwspel op. Dan ziet men .dwaallichtjes van kleurige gassen boven den grond zweven, die nu eens hoog opvlammen, alsof zij juichten in de verkrrgen vrijheid, dan weer als vermoeid van hun spel in den grond terugzin ken. Eene groote menigte komt van heinde en ver dit tooneel gadeslaan. Tegen een wijnhandelaar te Mainz werd vervolging ingesteld wegens wijnvervalsching Ook werden, tot nader onderzoek, zijn boeken in beslag genomen daaruit bleek, dat hij met twee andere wijnhandelaars in de stad in be trekking stond. Dezen werden nu als getuigen opgeroepen, daar zij den wijn als „zuivere wijn" geleverd hadden. Een hunner weigerde echter getuigenis af te leggen, ten gevolge waarvan ook hij gearresteerd werd en zijn debiet-boek ook in beslag genomen. Het onderzoek duurt voort. De jachttentooustelling te Kleef mag zich reeds in een druk bezoek verheugen en belooft meer en meer een verzamelplaats van jagers en jachtliefhebbers te worden. Een wandeling door de zalen der tentoonstelling moge door de smaak volle schikking der voorwerpende oude en vreemde wapenenals Keltische strijdhamers, oude haakbuksen, Perzische en Indische wapen rustingen, de fraaie, geheel ingerichte jachtka- mers, met meubelen en ornamenten uit hoornen vervaardigd, de reusachtige of zonderlinge ge weien, de vele fraaie schilderstukken, de opge zette dieren en beestenvellen en tal van andere zaken, voor de leeken. veel aantrekkelijks hebben, de hoofdpersonen blijven toch te jagers, die al leen net fijne kunnen genieten van hetgeen er te zien is, en hel bestuur doet dan ook in de eerste plaats zijn best, om het hun zoo aange naam mogelijk te maken. Zoo zorgt het voor verschillende zeldzame jachtvermaken. In den omtrek van Kleef zijn de reigers bijzonder talrijken ondanks het boschrijke van de streekvindt men er genoeg uitgestrekte vlakten, geschikt voor „het edel spel van veer met veer". Het bestuur is thans met eene Engelsche vereenigingdie goede valken bezit, in onderhandeling over het houden van valkenjachten, die, naar het hoopt, tot een goed einde zullen leiden. Niet miuder belangwekkend zijn de vossen jachten, die in het najaar gehouden zullen wor den, en de wedrennen, waarvoor zich reeds een aantal deelnemers hebben aangemeld. Maar voor de echte jagers zijn vooral de te houden wedstrijden van speurhonden en de aan de hondententoonstelling verbonden Fuchs- en Dascsschliefen, de jacht in vos- en dassen holen van belang. Bij de jongste aardbeving te Van zijn 400 huizen ingestort en 95 personen omgekomen. De Vakit meentwegens den toestand in Bulgarije, te moeten aandringen op de bezetting van den Balkan overeenkomstig het Berlijnsch tractaat. Te Sr. Petersburg zijn Zaterdagochtend in het Katharinakanaal, onder de steenen brug, weer twee ladingen dynamiet gevonden van 150 pd. elk, zorgvuldig verpakt in een omhulsel van caoutchouc. Zij waren van leidingen voorzien. Naar het oordeel van deskundigen hadden ze nog slechts korten tijd in de rivier gelegen. In en bij het paleis te Peterhof, waar de czar met zijne familie sedert de drie laatste dagen verblijf houdtzijn alle mogelijke voorzorgs maatregelen genomen tegen cventueele aanvallen „Heidaar, jongen, wat doe je daar snauwde hij liera toe. „Niets was Jim's korte „ntwoord en de- blik, dien hij op den vrager wierp, had evenmin iets vriendelijks. „Waarom staat gij dan hier vervolgde Routh. „Dat zal u wel onverschillig zijn", riep de knaap, wiens onbeschaamdheid door den heersch- zuchtigen toon van Routh was opgewekt. „De straat behoort immers niet aan u en over deze steeg hebt gij ook niets te zeggen en als ik hier op een karweitje wachten wil, gaat het u niets aan." Jims onbeleefdheid scheen Routh niet te hin deren hij merkte ze zelfs niet op, want de knaap wekte eene herinnering bij hem, die hem niet geheel helder was, en hield hem geheel en al bezig. „Hebt gij kort geleden eene dame No. 60 zien verlaten vraagde hij eindelijk, terwijl hij op het onbeleefde antwoord van Jim niets zeide. „Ja, dat heb ik", antwoordde de jongen. „De dame die daar woont is uitgegaan, nauwelijks twee minuten voor gij te huis kwaamt." „Had zij iets in de hand, zag zij er uit alsof zij ging wandelen of dat zij voornemens was boodschappen te gaan doen „Neen, zij had geen mand en ook geen zak bij zich en was ook niet zoo netjes aangekleed als dat anders wel het geval is. Ik geloof daar om", voegde Jim met een open gelaat er bij, „dat zij heengegaan is, om zich wat te vertreden en niet om iets te koopen." Routh had maar weer half het antwoord ge hoord en beschouwde het gezicht van den straat jongen. Heb ik je niet meer gezien vraagde hij der nihilisten. Verscheidene wachtschepen, met eene geheel nieuwe bemanning, uit kozakken en Deensche matrozen bestaande, stationeeren op de rivier, die voor het openbaar verkeer gedeeltelijk is afgesloten de grond is overal omgespit en nauwkeurig onderzocht en de huizen in de on middellijke nabijheid van het paleis moesten door de bewoners ontruimd worden. Dit alles toont duidelijk dunkt onswelke hooge denkbeelden men ten hove heeft omtrent den ondernemingsgeest der malcontenten en dit maakt het niet minder onbegrijpelijk waarom men zoo weinig geneigd schijnt eens een nauw keurig onderzoek in te stellen naar den aard en de gegrondheid hunner grieven. Daardoor zou zeker oneindig minder afbreuk worden gedaan aan het gezag en zijn prestige dan thans ge schiedt, nu de bekecrscher aller Russen zich voor zijne onderdanen opsluit en zich als in eene vesting tegen de ontevredeuen verschanst. Zeer begrijpelijk is het dan ookdatmet name in het zuiden de3 Rijks, geruchten beginnen te loopen als zou de keizer door zijne hovelingen worden gevangen gehouden. Er is nu sprake van een reisdie de keizer door het zuiden des lands zou willen ondernemen, alleen om aan deze uitstrooisels een einde te maken. De boeren in het gouvernement Perm, die tot de secte der Rasholniken behooren, weigeren hardnekkig den eed van trouw aan keizer Alex. Ill af te leggen. De gouverneur zond een ambte naar naar hen toeom de weerspannigen tot hun plicht te brengen maar deze maakte de zaak erger inplaats van beter, en er schiet nu niets anders over, dan de boeien onbeeedigd te laten of hen als oproerigen te behandelen. Tilburg, 22 Juni 1881. Bij het duivenconcours der sociëteit l'Hiron- delle alhier, op Parijs met oude duiven, 'smorg. 7 ure met noordenwind losgelaten, werden de hoofdprijzen behaald door L. Broecx, aankomst 1.45, eerste, M. Van Dun 1.49, tweede enJos. Jansen 1.50 derde prijs. Waalwijk, 22 Juni 1881. Morgen (Donderdag) weekmarkt inplaats van Vrijdag. Ook de eerste kamer heeft het wetsont werp aangaande de inrichting van den postpak kettendienst aangenomen. Een llaagsch ingenieur is te Vlissingen toevallig in aamaking gekomen met Jules Verne, wiens stoomjacht Saint Michel daar kolen innam voor de reis naar Hamburg. Aan eene beschrij ving van zijne belangwekkende ontmoeting ont- leenen wij het volgende gedeelte dat zich op een voor Verne eigenaardig terrein beweegt Na bezichtiging der machine kwam als van zelf het gesprek op de electriciteit als beweeg kracht. En hieromtrent vertelde mij de heer Verne iets, dat mij zoozeer verbaasde, dat, terwijl ik misschien zonder dat deze regelen niet op het papier gezet zou hebben, ik het thans niet kon iaten. Terwijl hij Vrijdag nog aan den redacteur van de N. Ilott. Ct. verzekeren kon wel te gelooven, dat aan de electriciteit als beweegkracht de toekomst te voorspellen was, moest hij tevens daarbij mededcelen niet te weten hoe dit zou geschieden. In „20.000 lieues sous la mer" houdt kapitein Nemo die de electriciteit ge bruikt, zijn methode dan ook voor professor Aronnax geheim. En thans is het raadsel van „l'emmagasine- ment de l'électricité" opgelost. Lezerdenk daar eens over na. Binnen tien jaren komen er fabrieken in de Sahara, die de zonnewarmte aldaar zullen opzamelen, in electriciteit omzetten, in een kistje opbergen, welk kistje naar den WMj—B—B—WBB—WBaMWMP—UUUU op eens. Eer. blos vertoonde zich op het gelaat van Jim Swain en scheen zelfs door de morsigheid van zijn huid heen te dringen, terwijl de toon waarop hij sprak zijne gewone vastheid niet bezat. „Ja, mijnheer, gij hebt mij reeds meer gezien, maar dat zult gij nauwelijks meer weten. Gij hebt mij reeds menigen penny en sixpence laten verdienen en uwe vrouw ook." Opnieuw zag Routh hem met een doordrin genden blik aan hij stond gereed hem iets te vragen doch hij weerhield er zich van door een krachtigen beweeggrond wederhouden. Jim zag er uit, alsof hij niet op zijn gemak was hij zag nu eens naar deze dan weder naar gene zijde der straat, stond nu op den eenen dan weder op den anderen voet, keerde zijne zakken om, wierp er eene menigte vuile broodkruimels uit en scheen grooten lust te gevoelen SoutbMolton- street te verlaten. „Goed", zeide Routh, terwijl het hem blijk baar moeite kostte, zich aan den loop zijner ge dachte te onttrekken. „Wij zullen eerstdaags verhuizen dan kunt gij ons daarbij de behulp zame hand bieden." „Als het u belieft, mijnheer", antwoordde Jim, die opeens een eerbiedigen toon had aangenomen. „Wanneer zal ik komen „Dat weet ik nog niet zeker" zeide Routh „gij kunt daarnaar bij mijn vrouw vernemen", dit zeggende gaf hij Jim Swain, tot diens groote verbazing, een shilling, stak de straat weder over en trad No. 60 binnen. Hier keerde hij naar de woonkamer terug, ging aan het venster zitten en verviel in diepe gedachten, zooals hem vaak gebeurde, terwijl Harriet hem dan dikwijls uren lang kon gadeslaan.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2