Nummer 51. Zondag 26 Juni 1881. 4e. Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. Bekendmaking. BUITENLAND. Frankrijk. De Verstootene. Engeland. Duitschland. Uitgever: A1ÏT00N TIELEJf te Waalwijk. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal ter plaat- sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitschland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolp Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per reg SCHUTTERIJ. Het gemeentebestuur van Waalwijk maakt be kend dat de aangelegde schietbaan op den Meer- dijk dezer dgaen zal worden in gebruik gesteld en dat de schietoefeningen telkens zullen worden aangeduid door het plaatsen eener roode vlag op den Meerdijk. Het gemeentebestuur voornoemd VAN DER KLOKKEN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Waalwijk25 Juni 1881. Mustaphade minister var. den bey van Tunis bevindt zich tegenwoordig in Frankrijk, waar hijin aanmerking genomen de zondenre- gisterstijdens der. oorlog door de Frausche pers van hem openbaar gemaaktzeer goed wordt ontvangen. Dinsdag was hij ter audiën tie bij president Grévy. Mustapha vloeide over van blijdschap en dankbetuigingenverklaarde persoonlijk zeer aan Frankrijk te zijn gehecht en verzekerde al het mogelijke te zullen doen om de bestaande banden nauwer toe te halen waardoor Tunis aan Frankrijk verbonden is. Het land rekent op Frankrijk's bescherming. In zijn antwoord verklaarde Grévy met vol doening te kunnen verzekeren dat de jongste gebeurtenissen door eene gebiedende noodzake lijkheid waren voorgeschreven geweest en Frank rijk niet aan verovering had gedacht. Het nieuwe verdrag zou aan Tunis ten goede komen. Ten slotte verzocht Grcvy dat Mustapha aan den bey de verzekering zou overbrengen van zijneGrévy's bijzondere toegenegenheid. Volgens de jongste berichten uit Marseille is de stad thans kalm en tot haar gewone doen teruggekeerd. Alleen op enkele punten heerscht nog zekere gistingweshalve de voorzorgsmaat regelen daar zijn hernieuwd. Het schijnt zich te bevestigen dat inderdaad aan de Marseillanen iu deze een zeer groot deel van de schuld is toe XLVIV. Een Dilemma. Jim Swain verliet ijlings de straat, besloten zijnde den shillingdie hem zoo onverwacht ten deel gevallen waszoo aangenaam mogelijk te besteden. „Wat zou hij nu weder voor plannen hebben", geide de straatjongen in zich zeiven terwijl hij zijn weg vervolgde. „Wat zou hij nu weder van plan zijn Ik geloof vast, dat hij jaloersch is anders zou hij niet zoo onverwacht naar huis komen en naar haar vragen. Hij is een ruw en boosaardig mensch. Ik ben echter blij dat ik dit niet zeker weet zeer blijwaarachtig." Met deze raadselachtige woorden eindigde Jim Swain zijne alleenspraak en zijne gedachten bepaalden zich verder alleen tot datgene, wat op dien oogenblik hem zeiven betrof. Toen Harriet naar huis kwam zat Routh nog altijd aan het venster en bij den eersten blik in zijn gelaatbemerkte zij dat er iets had plaats gehad. „Ik wachtte u niet voor zes uur", zeide zij terwijl zij haar hoed afzettenaar hem toetrad en hare hand op zijn schouder legde. „Ik kwam om eenige papieren te halen over het Teebridge-Canal" antwoordde hij„maar gij hadt ze in bewaring en waart uitgegaan." „Zoo anders niets vraagde zij, hem op merkzaam aanziende. «Wat is er anders nog meer, Stewart?" „Dit", antwoordde hij met eene onzekere stem en zonder haar aan te zien. „Toen ik in huis trad ontmoette mij de briefbesteller met dezen brief. Lees dien en zeg mij wat er gedaan moet te schrijven. Reeds veroordeelde de correctio- neele rechtbank een drietal ingezetenen, wegens het toebrengen van slagen aan Italianen tot gevangenisstraffen van 2 tot 4 maanden. Ook te Parijs hebben hier en daar geweldda digheden tegen Italianen plaats gehadin de Rue des Amandiers o. a. waar een dronken Italiaansche pakdrager door 300 personen werd mishandeld en bij een tapper de glazen werden ingegooidomdat hij aan een ander Italiaan een schuilplaats had verleend. Het Parijsche gepeu pel is nog even laaghartig als in 1870 toen, na den val van het keizzerrijk, eene uit verscheiden duizenden bestaande menigte een armen politie agent doodmartelde. De troepen in Oran (Algeria) kregen bevel de vervolging van het hoofd der opstandelingen, Bonamenate stakendaar hij steeds verder naar het Zuiden vlucht. Bij de plundering der magazijnen te Alfa doodden en wondden de op standelingen 80 personen en werd voer 600,000 francs schade aangericht. Het succes dat aan Ferry's rede niet alleen in de Vogeezen maar ook te Parrijs ten deel is gevallen kan als bewijs dienen hoe weinig weerklank een grondwetsherziening of nienwe omkeeringen bij het volk vinden. Ferry heeft in hooge mate den moed zijner overtuiging. Hij durft zeggen wat hij meent, hij is niet bang. Dat is een groote eigenschap in een minister en Ferry is dan ook van al de mannendie de valvan het keizerrijk in aanzien bracht, de eenigewiens gesternte naast dat van Gambetta al hooger en hooger gegaan is. Toen Freycinet in zijne rede te Montauban zich dorst uiten tegenover Gambetta werd hij omvergeworpen met behulp zijner eigen collegas. Thans doet Ferry hetzelfde maar ditmaal zijn de hekken verhan gen en is de minister-president zeker van het veld te zullen behoudenals men tegen hem dezelfde tactiek begon. In Frankrijk begint men zich ongerust te maken over de werkstakingen die zoowel uit het noorden als uit het zuiden des lands bericht worden en in de verschillende plaatsen gelijk tijdig zijn uitgebroken. Te Perpignan hebben de schrijnwerkers en worden." Zij ging naast hem zitten en nam den brief, dien hij haar gaf. Hij was voor George Dallas, aan het adres van Routli en kwam van mr. Carruthers. Terwijl Harriet lashield zij de hand haars echtgenoots in de hare geklemd; de kalme vastberadenheid van weleer keerde bij haar terug, maar eerst nadat zij den brief twee maal gelezen had begon zij te spreken. „Dit is weder een nieuwen kop van den Hydra", zeide zij, „wij hebben er reeds zoovelen gezien. Hetgeen wij nu hebben te overleggen iszullen wij den brief onder ons houden of hem aan George ter hand stellen. Op het eerste gezicht schijnt het mij zeer gewaagdjuist dezen brief achter te houden. Maar dat is mijn eerste in druk misschien krijg ik later een ander inzicht van de zaak." „Heeft Dallas u niets van de briefwisseling met zijne moeder medegedeeld vraagde Routh. „Neen", antwoordde Harriet, „In zijn tweeden brief schrijft hij slechtsdat hij niets van haar gehoord heeft, dat zij waarschijnlijk zijne goede voornemens op de proef wil stellen en hij haar niet meer schrijven zal, tot hij in staat zal zijn haar berichten van zijn ommekeer te geven." „Haal den brief der oude, wij willen hem nogmaals lezen", zeide Routh. Harriet ging naar hare schrijftafel en haalde uit een der laden een blad papier. Het was de briefdie mrs. Biooks aan George Dallas had geschreven. Het echtpaar las hem oplettend van het begin tot aan het eindewaarna Harriet zeide „De bedoeling van dezen brief kunnen wij alleen gissen Stewart. Ik kan er ook nu niets anders uit lezen, dan dat het zij aarzelde een oogenblikdoch vervolgde toen met eene v?.s^e..s^em^aD ^atl het onderzoek verdenking bij zijne moeder gewekt heeft. Een geluk was leerlooiers het werk gestaaktterwijl ook de slotenmakers dreigen de werkplaatsen te verlaten, te Aix zijn het de bakkerste Bajeux en te Rijsel de schrijnwerkers te Commentry de mijn werkers enz. Sommigen meenen de oorzaak van die gelijk tijdige beweging in het onlangs te St. Etienne gehouden werklieden-congres te moeten zoeken. Omtrent de tunnel onder het kanaal zijn de vooruitzichten gunstig. Op een onlangs ge houden vergadering van de South Eastern spoor wegmaatschappij heeft de voorzittter meegedeeld, dat de voorbereidende werkzaamheden uitmun tend geslaagd zijn en de South Eastern van de eene en de Fransche spoorwegmaatschuppij aan de andere zijde met de werken zouden voort gaan De omstandigheden zijn gunstig voor het plan; de gesteldheid van den grond levert geen be zwaar op en als men met denzelfden spoed als thans kan blijven voort werken zal dc tunnel in vijf jaren doorgegraven zij In het Engelsch stadje South Shields, graaf schap Durham, danst men in den werkelijken zin op een vulcaan als men ten minste niet zitligt of loopt. Maar een vulkaan is er. Zij heeft haar verontrustende tegenwoordigheid be wezen door ondergrondsche branden die eenigen tijd geleden begonnen in de nabijheid van Har rison's Court en in korten tijd alle eigendommen vernielden tusschen Hill Street en Nile Street. De brand was blijkbaar uit zich zelf gebluscht een groot deel van de verkoolde overblijfselen van den heuvel was weggeruimd en het terrein veranderd in tuinen en voetpaden terwijl het gemeentebestuur zoo veel mogelijk voorzorgen had genomendat de brand niet weer kon uit slaan toen nu een paar dagen geleden op nieuw het onderaarsche vuur uitbrak te Small Court ongeveer 200 yards van het uitsterste punt, waartoe de oorspronkelijke brand genaderd was. Men acht liet dus niet waarschijnlijkdat dc tegenwoordige brand een voortzetting is van de vroegere uitbarsting. Vuur is tot dusver niet gezienmaar des te meer rookdie een uitweg het, dat hij mij verhaald heeft, hoe bezorgd zijne moeder geweest was om hem een warme overjas te doen koopen anders hadden wij niet den minsten draad in handen. Nu echter lees ik uit dezen brief, dat mrs. Carruthers van schrik over de gedane ontdekking ernstig ziek geworden ismaar dat zij hare vrees en haar vermoeden aan niemand heeft medegedeeld. In elk geval hebben wij tot nu toe reeds veel tijd gewonnen en dat is reeds een groot voordeel. De vraag is nu reeds boven alles of wij nog meer tijd zullen kunnen winneu dat is, of het mogelijk is George Dallas nog langer te ver bergen welke verdenking op hem rust. Om den brief der oude vrouw achter te houden was eene kleinigheid. Hij is slecht geschreven, onduide lijk geadresseerd en van geen belang. Maar een brief van rar. Carruthers van Poynings is iets anders. Dat deze niet aan zijn adres bezorgd is, zal vroeger of later uitkomen en mr. Carru thers schijnt mij niet de man te zijn, die zulk eene zaak ten nauwkeurigste zal onderzoeken. Neen neen Dallas moet dezen brief in handen krijgen." Zij sprak op beslissenden toon, maar hare oogen zagen droomend rond. Routh kende die uitdrukking en wistdat zij het voorteeken was van het eene of andere besluit of plan, dat in hare ziel tot rijpheid kwam. Hij zweeg totdat Harriet zelve weder begon te spreken. „Het eerste, dat wij te doen hebben", zeide zij, „is dat wij trachten nauwkeurige berichten in te winnen aangaande den toestand van mrs. Carruthers de plaats, waar zij zich thans be vindt, en vooral, of ons vermoeden juist is, dat George bij haar onder verdenking ligt. Deze brief is in elk geval niet bestemd om George naar huis te roepen. Had hij hem voor het vertrek zijner moeder ontvangen, dan zou hij onmiddellijk gekomen zyn. Maar de brief is den vindt door een gat in de vloer van een pakhuis terwijl een dikke steenen muur buiten de stad tegen een heuvel aangebouwd zoo warm is, dat aan het woeden van een vuur onder den grond niet getwijfeld kan worden. Deze nieuwe ontdekking heeft natuurlijk groote ontsteltenis onder be bevolking teweeg gebracht. Algemeen schijnt men het er in Duitschland over eens te wezen dat de jongste wijzigingen in het ministerie getuigen van een toenemend conservatieven geest bij den leider der Duitsche staatkunde. Von Gessier is een tikje conserva tiever dan zijn voorganger, en Von Puttkamer zal als minister van binnenlandsche zaken con servatiever wezen dan Von Eulenburg. Hij zal, dus verwacht men als voorstander van het be ginsel van centralisatie in handen van den staat, in het binuenlandsch bestuur maatregelen nemen tot beperking der gemeentelijke autonomie, en wat Von Gossler betreft, den nieuwen mi nister van eeredienst, met gelooft dat hij niet voor niet een neef is van den kuisch-conserva- tieven Von Mühler. Hij staat bekend als voor stander eener verzoening met Rome, maar tevens toen hij president van den rijksdag washad men gelegenheid het te bespeuren als een zeer wettiesch man en een slaaf van de regle menten. Het ontslag van Von Stollberg wordt door velen geweten aan ontevredenheid van dit zeer aanzienlijk personaadje over de ondergeschikte rol die Von Bismarck hem als vice-kanselier spelen liet. Hij mocht nooit iets doen en nam hij een enkele maal tot iets het initiatief, dan werden zijne voorstellen en adviezen eenvoudig geïgnoreerd en ter zijde gelegd. Het is eenmaal niet anders Von Bismarck duldt geen mede werkers nevens maar slechts klerken en figu ranten onder zich. Voor zes maanden heeft de groote man thans gezoudheidsverlofgedurende welken tijd hij eigenlijk niets mag uitvoeren. Maar men weet wel vooruit hoe dat weer gaan zal 10n geschreven. Mr. Carruthers meldt dat zij den lln zouden vertrekken en heden is het de 13n. Van waar is het postmerk „Dover", antwoordde Routh, terwijl hij haar het couvert overreikte. „Dus waarschijnlijk op de post bezorgd, nadat zij Engeland verlaten hadden", zeide Harriet. „Naar mijn wijze van zien, is er voorloopig slechts een ding te doen Stewart. Wij moeten opstaandenvoet verhuizenhet is slechts een weinig vroeger dan wij eerst voornemens waren. Willen wij dan nog den brief achterhouden, wel nu dan is de drukte van het verhuizen de oor zaak waardoor hij verloren gegaan iszelfs zal mr. Carruthers daarin berusten. Terwijl dit ge schiedt hebben wij den tijd tot verder overleg." „Ja dat voorstel is goed", gaf Routh ten antwoord. „Bovendien zie ik nog niet, hoe mij aan het gevaar te onttrekken, als Dallas na het ontvangen van den brief hier mocht komen. Hij zal onmiddellijk naar Amherst gaandaar ver neemt hij al spoedig de verdenking die op hem rust en zal de noodige stappen doen, om zich te rechtvaardigen." „Misschien doet hij dat", zeide Harriet, en haar gelaat werd donkerder; „het is echter de vraag of hij dat zoo gemakkelijk doen zal. Ik hoop van hartedat hij zich niet in gevaar begeeftmaar als hij dat doet zij zweeg en zag in gedachten Routh in het gelaat terwijl eene rilling door al hare leden voer. Hij be merkte dien blik, voelde het beven harer hand en fronste het voorhoofd. „Geen komedie, Harriet", zeide hij. „Het past u niet en bovendien is het tot zulke dingen veel te laat." Zij sloeg geen acht op zijne scherpe woorden, maar bleef hem in gedachten verzonken aansta ren. Eindelijk stond hij op en begon in de kamer op- en neer te loopen.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 1