Turkije. Rusland. BINNENLAND. Amerika. Burgerlijke Stand. Handelsberichten. UITVOERING EN. 1 GETROUWD ANDRÉ VAN ROESSEL met ANNA VAN SPRANG, P. J. VAN LOON Gz. In den Caucasus en sommige streken van Turkije wordt zoo groote schade aangericht door een sprinkhanenplaagdat de regeeringen ge noodzaakt zijn tot buitengewone maatregelen haar toevlucht te nemen. Het bestuur der provincie Caucasus heeft een credriet van 100,000 roebels verkregen die het besteedt aan belooningen voor bepaalde hoeveelheden doode sprinkhanen. De geheele bevolking van het district Bodirum (Smyrna) is aan het werk getogen om de sprink hanen die daar van een bijzonder kwaadaardige soort zijn uit te roeien. Ook te Angora zijn alle winkels drie dagen lang gesloten geweest terwijl al de bewoners in het veld tegen de sprinkhanen optrokken. In alle kerken wordt gebeden om verlossing van de plaagen ieder burger is verplicht minsten 20 okas(30 kilo sprinkhanenlarven bij de overheid in te leveren, die ze dan verdelgt. Da zwermen sprinkhanen moeten uit Perzië gekomen zijn. Onder dagteekening van den 19fi leest men in the Daily News uit St. Petersburg het vol gende «Ik verneem uit goede brondat men op nieuw naar het leven van den Czaar gestaan heeft. Tien dagen geleder, moest het keizerlijk hof zich naar Petershof begevenper spoorweg naar St. Petersburg en van daar per boot naar Peterhof, Op het laatste oogenblik ontving de politie een anonymen briefwaarin de raad ge geven werd een onderzoek in te stellen in het yachtwaarop de keizer en zijn familie scheep zouden gaan. Het onderzoek werd ingesteld en het einde was dat een luitenant en twee onder officieren van het yacht in hechtenis genomen werden. Ontplofbare bommen werden in hun bezit gevonden gelijk aan die waarmede Alex ander II vermoord js. Men zegtdat deze nieuwe aanslag een diepen indruk op den keizer gemaakt heeft. Te Peterhof worden alle moge lijke voorzorgsmaatregelen genomen. De spoor weg die van het kasteel naar St. Petersburg voertwordt door soldaten bewaaktdie op vijftig pas van elkander geposteerd zijn." Waalwijk, 25 Juui 1881. Bij kon. besluit is met ingang van 1 Juli 1881, aan mr. M. A. van den Ackei, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het arrondissement Waalwijken in zijne plaats tot schoolopziener in dal arrondissement benoemd jhr. mr. F. X. A. Verheijen. Aan het ministerie van waterstaat handel en nijverheid werd Woensdag o.a. aanbesteed het maken van den onderbouw eener doorlaat- brug in het Bossche inundaiieveld. Het minst was ingeschreven door den heer J. Molster Jzn. te Puttershoek voor f 259.500. Den ln Juli a. s. zal van wege het dep. van oorlog bij het centraal magazijn ran kleeding en uitrusting te Amsterdam eene aanbesteding plaats heb oen. Ter mededinging worden alleen toegelaten zijdie eene binnen het rijk geves tigde werkplaats bezitten waarin schoeisel wordt vervaardigd cn die voor de machinale vervaar diging daarvan isof kan worden ingericht. Het geldt hier eene aanbesteding van L2000 paar schoenen, 1000 pïar laarzen voor de ca valerie, veld- en rijdende artillerie en 300 vet- lederen laarzen. In het noorden van den Atlantischen oce aan loopen schepen en stoombooten weer groot gevaar van in botsing te komen met ijsschotsen. Bij de kust van New Foundland is een uitge strekt ijsveld, en ontelbare ijsbergen drijven langs dc zuidkuet van het eiland. Onder die ijsmonsters zijn er verscheidene van 200 voet lengte en 500 voet hoogte. Men heeft in die streken nooit zulk een ophooping van ijs gezien. Een Itnliaansche stoomboot, de Ranzaniis ter hoogte van de St. Johr.sbank bij mistig weder op zulk een ijsberg gestooten waardoor zij zware averij bekwam. Onlangs is te Bleaminster in Illinois een Duitscher overledendie een vermogen van 2 millioen dollars nalaatdat hij zich in 30 jaren verwierf. Tot erfgenaam heeft hij een zijner .andgenoten benoemddie op het oogenblik hier te lande moet vertoeven. Deze man heeft vroeger len ondergang van den overledene bewerkt :ijn huiselijk geluk verwoest en hem er toe ge bracht als landverhuizer naar Amerika te gaan. In zijn testament zegt hijdat die man de ienige is dien hij reden heeft te haten maar lat hij ook zijD later geluk aan hem te danken ïeeften dat hij zich daarvoor dankbaar wil oonen. Hij vermaakt hem dus zijn geheele ermogen maar onder een voowaardedie de chijnbaar edelmoedige daad in een geheel ander cht dojt zien. Hij bepaalt namelijk dat de erfgenaam, zoolang iij leefteen nauwkeurig omschreven costuum an zwart wollen stof met lichtgeel boordsel en en hoed van dezelfde kleur, die geheel den vorm an een zotskap heeft, met ksvasten in plaats an schellen, moet dragen. Zoodra hij iets aan at costuum varandertvervalt de erfenis on- erbiddelijk aan de bloedverwanten van den erf- iterwien een paar duizend dollars vermaakt ordenom een waakzaam oog te houden op e stipte nakoming der voorwaardenwat zij mder dat toch wel zouden doen. Daarenboven moeten de voorwaardenals ■3 erfenis aanvaard wordtdoor de zes voor- lamste dagbladen bekend gemaakt worden »odat de erfgenaam voor de geheele wereld als .teekend is. De erfgenaamdie zes maanden bedenktijd ieftmoet nu het Tantalus-verdriet hebben n de schatten waarnaar hij slechts de hand ;eft uit te strekken te laten, of als een andere 3tere Schlemil zich voor het bezit zijner Hjk- >mmen de smart getroosteneen voorwerp n algemeene bespottingverwondering en ver- hting te zijn. Waarlijk een fijn uitgedachte raf WAALWIJK. Door de Liedertafel //Oefening en Vermaak" n Waalwijk en Besoijen zullen, op de repetitie s. Zondag de volgende stukken worden ge- ngen Beneden en Boven. De Vliegh. Neerlandsch weerbaarheid Van Paesschen. Abschiedsstandchen. Abt. Woensdag 29 Juni, namiddags 6 uur, in den n van mej. de wed. C. J. Verwiel, door de euwe Harmonie van Waalwijk. Het onwederdat 'verleden Dinsdag ge woed heeft, heeft gelukkig noch in onze, noch in de naburige gemeenten ongelukken of schade berokkend. Uit andere deelen van ons land komen echter minder gunstige berichten. Te Gorcum was het hevige onweder vergezeld van zware hagelsteenen en regen. Vele putten en goten geraakten door het zoo in ruime mate vallende ijs verstopt. Te midden van dit nood weer klonk het geroep van brand en wel op den Kortendijk bij M. Koster. De bliksem was al daar in het achterhuis door een openstaand raam gegaan en had een begin vau brand doen ont staan welke spoedig werd gebluscht, zonder hulp van eene brandspuit die al spoedig op de plaats des onheils tegenwoordig was. In den polder üooijeman onder Dussen is door het onweder een keet afgebrand. Persoon lijke ongelukken hebben er r.iet bij plaats gehad. Ook te Sleeuwijk viel een hagelbui zoo hevig, als maar zelden door iemand beleefd is. De hagelsteenen lagen op den weg zoo dik dat hij geheel wit er uit zag. Zij hadden de grootte van knikkprs, zoodat de schade, hierdoor aan de veldgewassen veroorzaakt, zeer belangrijk is, want alles is nagenoeg verpletterd. Vooral te Maarn en ook te Woudenberg is dien avond door den hagel groote schade toe gebracht. Op verschillende akkers is de boek weit geheel vernield en zal men den grond op nieuw moeten omspitten. Te Lichtenvoorde is een gedeelte van het station vernield en in het bagagebureau zijn dc ramen en kozijnen weggeslagen. In den veldhoek onder Ruurloo is een boeren woning verbrand. Onder Hengeloo is veel te veld slaand gewas verhageld. Een landbouwer uit Horst, van eene naburige plaats huiswaarts keerende, werd onder weg door den bliksem getroffen. De man werd in be- wusteloozen toestand naar zijne woning ver voerd. Te Steenbergen sloeg de bliksem in de schuur van den landbouwer M. A. v. N., zonder brand te veroorzakendoch hij richtte eenige schade aan en doodde een der op stal staande paaiden. Ook sloeg de bliksem in op de boerderij //Nieuw Wagensveld", bij Renswoude. Een berg- schuur met al hetgeen zich daariu bevond en 3 varkens werden een prooi der vlammen. Te Lent sloeg de bliksem in eene bouwhoeve, die geheel in de asch werd gelegd. De bewoners en het vee werden gered. Ook te Drimmelen werd door zwaren hagel groote schade toegebracht aan vlas en andere veldgewassen. Aan de fabriek van den heer Swageroakers te Tilburg is de bliksem in het dak geslagen zonder noemenswaardige schade te veroorzaken. Te Dedemsvaart sloeg de bliksem in de boer derij van den heer G. Het mocht de brandweer gelukken het woonhuis te behoudenschuur en stookhut echter werden door de vlammen ver teerd. Het vee werd door de kloekheid van den knecht, niet zonder gevaar voor eigen vei ligheid, nog bij tijds gered. Op een kwartier afstand van Barneveld sloeg de bliksem in de zoogenaamde Klashut. Door den schoorsteen van het kookhok ging hij door den muur van de woonkamer, waar een lljarig meisje getroffen werdzoodat het in bewuste- loozen toestand verkeerde. Het hoofdhaar was achter en voor verzengd en hals en bovenrug sterk geschroeid. Er schijnt geen levensgevaar voor het kind te bestaan. Te Wageningen werd de mast van een schip verbrijzeld. Te Utrecht trof de bliksem den molen „De Meiboom", zonder echter brand te veroorzaken. Te Venlo stortte een groote danstent door den storm ineen terwijl een andere tent van dien aard gedeeltelijk werd weggeslagen, en vele an dere tenten, die buiten de stad stonden, gelijk lot ondergingen. Het dak van een machineloods werd ver weggeslingerd, en de waggons van de rails gerukt, waardoor de lijn een paar uren versperd was: Tal van daken en vensters werden van pannen en ruiten beroofd. Van persoonlijke ongelukken heeft men niets vernomen. Te Nieuw-Pekela is de bliksem geslagen in den houtzaagmolen van den heer H. P. Geertse- ma. De molen is geheel verbrand met een aan zienlijken voorraad hout. De droogschuren cn het op de werf aanwezige hout zijn gespaard gebleven. De stoom houtzaagmolen was verze kerd. De op 29 Juni a. s. aantebesteden onder bouw eener doorlaatbrug ten behoeve van den spoorweg over den Baardwijkschen overlaat is begroot op f 394.000. Da brug bestaat uit 2 landhoofden en 52 pijlers. De wijdte tusschen de landhoofden is 878.20 meter De dagwijdte van elke opening 15 meter. De lengte van eiken pijler 11.58, de breedte 1.60 meter. De hoogteaf:retingen van elk landhoofd is ondervlak kespen 0.20 M. -f- AP, bovenvlak vloer 0.50 aanvang sleping in den dag 2.15 einde sleping in den dag overeenkomende met onderkant lijst en bovenvlak op legneuten 5221 /3 bovenkantlijst 5.621/2 bovenvlak keermuren 6.05 bovenvlak voetpad 6.30 bovenvlak borstwering 6.621/2 top van de omgekeerde ge welven der besporingen. 1.41 top van de bovengewelven 4.32 VAN ELKEN PIJLER. ondervlak kespen. 0.20 bovenvlak vloer 0.50 bovenste versnijding 1.18 onderkant lijst en bovenvlak oplegneuten 5 2272 bovenvlak deksteenen 5.6272 De bodemverdediging bestaat uit steenbezet ting van zuilenbazalt op puin, zwaar 50 cM., lengte 878.20 M., breedte 24 M. Lnngs den buitenkant dier verdediging moet aan weerszijden over de geheele lengte eene be- tonkist gemaaxt worden hoog of diep 1 M., breed langs de zuidzijde boven 1 M., breed langs de zuidzijde beneden 1.50 M., breed langs de noordzijde boven 1.50 M., breed langs de Noord zijde beneden 1 M. Omlegging van den rijksweg aan de Drunen- sche zijde ter lengte van circa 450 M. en het aanbrengen eener stoep en parallelweg aan de Baardwijksche zijde van de ontgraving voor fundeeringputten, bodemverdedigingen en water- loopen. De te verwerken hoeveelheden bedragen o.a., Heipalen lang 7.50 M., zwaar 1 M., van de kop 90 cM. 14500 M. Bezaagd dennenhout 233 M3. Klinkers in sterken tras 1920 M3. Hardgrauw in sterken tras 3000 M3. Hardsteen 474 M3. Gesmeed ijzer 6700 KG. Gegoten ijzer voor buizen 18000 KG. Lood 225 KG. Steenbezetting van zuilenbazalt op Puin 22250 MV Beton 2300 M3. Bestrating van Waalklinkers 1100 M2. Grove en fijne grind 400 M3. Bouwen eener keet van 100 M2 en 1 idem van 20 M2. Het werk moet worden aangevangen onmid- delijk na de goedkeuring en moet worden op geleverd voor 1 November 1882 op boete van f 100.voor eiken dag nawerkens alleen de dagen der vertraging wegens onteigening komen in aanmerking. De aannemer moet het werk een jaar na de goedkeuring onderhouden. De betaling geschiedt in twaalf termijnen, de 10 eerste ieder groot 8 ten honderd, de elfde 14 ten honderd en de twaalfde 6 ten honderd van de aannemingssom. Baardwijk. Door het bestuur dezer gemeente is het volgende adres gezonden aan den minister van waterstaat enz. De kamer van koophandel te Waalwijk is tevens verzocht het adres te steunen. Sprang, 22 Juni. Nadat "de directeur van de Noordbr. stoomtramwegmaatschappij met een paar heeren heden namiddag een bezoek hadden gebracht aan het door een tramwagen overreden zoontje van W. Br. alhier en zij naar Tilburg wilden terugkeeren, viel door de schuld van den voerman het rijtuig, waarin zij gezeten waren omver, zonder andere onheilen te veroorzaken dan een paar lichte kneuzingen. Boxtel. Steunende op het„advies der school- autoriteiten heeft de raad dezer gemeente met groote meerderheid van stemmen definitief be sloten - behoudens goedkeuring .van ged. staten- de school van 't gehucht Tongeren naar Breu- kelen te verplaatsen. Zeven en negentig inge zetenen waren bij den raad tegen^die verplaat sing in verzet gekomen. Van den 10 Juni tot en met 24 Juni WAALWIJK. GehuwdPieter Josephus van Loon en Cornelia Gertruida Gragtmans Cornelis van Mier en Johanna Maria van Gorcum. Bevallen: Adriana van Os geb. Leijtens d. Catherina van der Hoofdstad geb. van Ravesteijn d. Gerrihgje van Heuvengeb. Scheurwater z. Jaco'oa Schools, geb van den Pangaart z. Geer- truide van der Bijl, d. Maria Allegonda An- tonetta van den Broek, gebl de Beer d. Overleden: Johannes van der Sanden 22 m. Gerardus van Meeuwen 29 j. Johannes Croot, 4 maanden. BAARDWIJK. Gehuwd: Antonie dc Folder en Catharina van Huiten Nicolaas Smits en Antonia van der Zanden Bevallen: Johanna var. Veldhoven geb. Pijnen borg z. Elisabeth Marles geb van Well d. Johanna van Leent geb. Pullens z. Petronella van de Wiel geb. van Loon z. Overleden: Antonie van de Ven 21 m. Ger- dina Johanna van Ier.sel 11 j. Maria Mathilda van Woensel 3 maanden. DRUNEN. Gehuwd: Johannes Brokke en Wilhelmina de Beer. Bevallen: Johanna van Helvert geb. van Bommel d. Anthonia Pelders geb. van Helvert z. Niclasina Isabella Pulles geb. Brok z. Overleden: Wilhelmina Verhoeven 12 m. Adri- anus Landsman 47 jaar. WASPIK. Géboren: Maria Elisabeth Johanna d. van P. Th. Gijsman en J. Boom Simon z. van P. Kools en E. Meijers Adrianus Jacobus z. van P. Mut- saers en J. P. van der Heijden. Leonardus z. van A. Timmermans en W. van der A eis. Gehuwd: P. Zwaans en C. de Vos. Overleden: II. de Jong echtg. van J. E. deJongh C. van der Mast overleden te Woudrichem. Geboren: Martinus z. van M. Turnhout en J. P. Schijvens, Dirkz. van J. de Rooij en D. de Rooij Johannes z. van P. Rekkers en M. C. Snoeren. Overleden A. van Iersel 76 j. A. Th. Klerks echtg. van M. van Liempt45 j. M. P. Timmers 21 maanden. SPRANG. Géboren: Catharina d. van Govert Werther en Cornelia Roubos Elisabeth d. van Hendrik Maijers en Corn, van Vuuren. GetrouwdGerrit van der Lindenvan Raams- dank met Johanna Christina Ros. Aan Z. E. den heer minister van waterstaat enz. Het gemeentebestuur van Baardwijk (Nbr.) heeft met de meeste belangstelling de beslissing uwer excellentie vernomen, ter zake de te maken paralel- en overwegen langs en op de geprojec teerde spoorwcglijn Zwaluwe-'s Bosch. Mochten wijons verheugen binnen eenigen tijd aan het spoorwegnet verbondeD te zullen worden, daartegenover staat, dat bij den tot dus ver eenigen aangenomen overweg, de landbouwers niet dan langs verre omwegen, hunne thans zeer nabij gelegen bouwlanden zouden kunnen bereiken. Dit bezwaar, wij betuigen daarvoor onzen dank, is thans, nu op het oostelijk en westelijk gedeelte, behalve genoemde overweg, ook overwegen met paralelwegen zullen gemaakt worden, grootelijks opgeheven. Echter zij het ons vergund uwe excellentie op eene kleinigheid te wijzen, die waarschijnlijk is over het hoofd gezien', namelijkde noorder paralelweg zal loopen tot aan de grensscheiding tusschen deze gemeente en Waalwijkin die gemeente heeft men bij de ter inzage legging ingevolge art. 12 der wet van 28 Augustus 1851, denzelfden paralelweg tot aan de Putsteeg ver kregen, zoodat een afstand van ruim 100 M. daartusschen ligt. Het is, zoo voor den landbouw als voor de verbinding van Baardwijk met het Waalwijksche station vau groot belang, dat langs dit gedeelte de paralelweg worde doorgetrokken en aange sloten. Wij geven uwe excellentie wel in overweging, alvorens het koninkl. besl. tot onteigening der nieuwe paralelwegen wordt genomen ook be doeld gedeelte daarin op te nemen. WAALWIJK, 15 Juni. Ter veemarkt weinig aanvoer en slappe handel In granen was het eveneens stilprijzen zijn over 't a.gemeen iets lager. Boter. Aangevoerd 1126 kilo. Prijs f 1.15 h 1.32 per kilo. Voor LEDER komt wat meer vraag, dit geldt hoofdzakelijk het zwaar en prima kwaliteit zooi- leder. Er bestaat veel grond tot de onderstelling, dat wij langzamerhand betere prijzen te gemoet gaan. In licht leder is de markt reeds sedert geruimen tijd veel beter en de vraag blijft aanhouden even zoo is het artikel paardenleder meer gezocht. Binnenzoolleder is grif te plaatsen van 50 tot 60 cents per half kilo. In SCHORS is de handel nog niet zeer levendig omdat de looiers aan de gevorderde prijzen nog weinig kooplust gevoelen. De schors is dit jaar buitengewoon goed gewonnen en hoewel de hou ders reeds tegen verminderde prijzen aanbieden verwacht men die algemeen nog lager. Heden 23 Juni wordt de marlet voor de Geldersche schors op de voornaamste scliorsmarkten zooals b. v. te Zutphen gezet. Aan die prijzen houden zich voor eerst de opkooperszoodat de looiers weldra zullen kunnen besluiten om hun voorraad op te doen. Waspik, 22 Juni. Boter. Aangevoerd 400 kilo prijs van fl,17 tot f 1.41. Oisterioijk, 22 Juni. Boter. Aangevoerd 2100 kilo van fl,25 a fl,44. Eieren f3.00 per 100 stuks Udenhout, 22 Juni. Boter. Aangevoerd 1011 kilo van f 1.20 tot f 1.38. die, mede namens wederzijdsche familieënhunnen hartelijken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling bij gelegenheid van hun huwelijk ondervonden. Waalwijk, j Tilburg, 20 Juni 1881. GETROUWD met C. G. GRAGTMANS diemede namens wederzijdsche familiën hunnen hartelijken dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstellingbij gele genheid van hun huwelijk ondervonden. Waalwijk, 21 Juni 1881,

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2