Nummer 52. Woensdag 29 Juni 1881. 1 Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. f Bekendmakin g. Frankrijk. BUITENLAND. Belgie. Spanj e. Duitschland. Zwitserland. De Yerstootene. Engeland. Uitgever: ANTOON TIELEIf te Waalwijk. s c HUT T E R IJ. De Echo va. S Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. De burgemeester van de gemeente Waalwijk, maakt aan de belanghebbenden bekend, dat de commissie, ingevolge art. 15 der wet, belast met het onderzoek nopens de al of niet gegrondheid der redenen, welke tot vrijstelling of uitsluiting van de dienst der schutterij zijn ingebracht, hare tweede gewone jaarlijksche zitting zal beginnen op Maandag den 18 Juli a. s., des voormiddags half elf ure, tot onderzoek van alle reclames, door de ingeschrevenen en geloothebbende per sonen van dit jaaren door de reeds vroeger in- gelijfden ingebracht, alsmede tot het onderzoek der nummerverwisselaarszullende zij, die van het voorrecht van substitutie gebruik willen maken daarvan, met opgave der voortestellen personen, binnen veertien dagen na dato dezes, en dus vóór of op den 11 Juli, kennis behooren te geven aan voormelde commissie. Wijders worden de belanghebbenden ten over vloede uitgenoodigd, de schriftelijke bewijzen tot staving hunner redenen van vrijstelling^ bij de wet gevorderdalsnogvoor zooverre zulks niet alreeds is geschied, acht dagen te voren ter secre tarie alhier over te leggen. Kunnende bij hunne inschrijving ongehuwden, voor zooverre zij nog niet op eene der bijzondere rollen zijn gebracht geworden, ingeval zij sedert dien tijd mochten zijn gehuwd, de bewijzen voor hun huwelijk, alsnog uiterlijk voor den 1 Aug. e. k. aan de commissie, volgens art. 14 der wet met het opmaken der rollen belast, ter hand stellen. En zij eindelijk aan de geconcerneerde personen kennelijk gemaakt, dat zij zich stiptelijk od de door de gedachte commissie van onderzoek daar toe bepaalde tijdstippenvoor dezelve zullen hebben te sisteeren, als zullende degenen, welke zulks mochten verzuimen, gehouden worden geene redenen tot vrijstelling te hebben, en voor zoo verre zij dienstplichtige nommers getrokken heb bende, niet vallen in de termen van artikel 3, a, b, c, 1 en m en artikel 4 der wet, bij de schutterij worden ingelijfd, tot zij in een volgend jaar hunne reclames op voorschreven voet inge richt, zullen hebben doen gelden. En opdat niemand hiervan eenige onwetendheid zoude kunnen voorwenden, 'zal deze worden af gekondigd en aangeplaktwaar ;zulks te doen binnen deze gemeente gebruikelijk is. Waalwijk, 27 Juni 1881. De burgem. voorn., VAN DER KLOKKEN. Advertentiën 1—7 regels /0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal ter plaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitschland worden alleen aangenomen door het advertentie, bureau van Adoep Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per reg Niet al'een de katholieken,, maar ook enkele radicalen hebben dit ontwerp, dat hoofdzakelijk ten doel heeft de gelederen der liberale kiezers met name te Antwerpen te versterken, (door het kiesgerechtigd maken var. de talrijke, aldaar gevestigde Duitschers), bestreden laatstgeneem- den omdat zij van geen stemrecht verleen ing aan vreemden willen weten zoolang voor de Belgen zeiven het kiesrecht nog niet is uitgebreid. De meerderheid is dan ook uiterst gering. De beweging te Antwerpen ten gunste van het algemeen stemrecht zal, tengevolge van het ge beurdezeer zeker eer toe- dan afnemen. Met 34 tegen 30 stemmen heeft thans ook de senaat het ontwerp tot wijziging der voor waarden van naturalisatie (vergemakkelijking) aangenomeu. In de eerste helft van deze maand hebben Frankrijk's ontvangsten aan belastingopbrengsten en indirecte revenuën bedragen een millioen per dag meer dan geraamd was. Het. is eigenlijk reeds iets meer dan een millioen per dag. «Wij willen r.iet beweeren", schrijft naar aan leiding van deze omstandigheden het dagblad Le Temps, „dat dit merkwaardig verschijnsel zich elke veertien dagen zal herhalen maar in de vijf en een halve maand van 1881, die nu achter ons liggen, heeft het plus nooit minder bedragen dan een half millioen per dag. Het dobbert dus tusscheu een half en een heel millioen per dag en voor het geheel jaai dus, tusscheu 182l/o en 365 millioen. Op zijn aller minst kan men dus rekenen in 1881 een som van 1821/o millioen meer te zullen ontvangen dan geraamd was, een minimum zeker waarmede de republiek tevreden kan zijn." Gedeeltelijk is reeds gevolg gegeven aan de bedreiging in de aanplakbiljetten te Marseille, dat de fabrieken, enz., waar Italianen werk blij ven vinden in de asch gelegd zullen worden. Twee oliemolens en eene fabriek, die enkel Italianen in dienst hadden zijn zoo goed als geheel door de vlammen vernield. De schade wordt begroot op vijf a zes millioen. Er is een onderzoek ingesteld. Van de 242 te Marseille in verzekerde be waring genomen personen zijn 66 weder op vrije voeten gesteld. De Madridscke correspondent van de Temps heeft informatien ingewonnen omtrent de ge welddadige handelingen door Arabieren in Saida gepleegd op aldaar woonachtige Spanjaarden. Hij verklaart, uit de zekerste bronnen te kunnen mededeelen, dat de Arabieren op de openbare wegen de voerlieden cn de arbeiders hebben aangevallen, waarbij zij zesfig personen hebben vermoord en 25 gevankelijk weggevoerd, terwijl zij door de gendarmerie en Eransche troepen in de verdere aanrandingen zijn gestuit. Dat het aantal dooden en gevangenen aanvankelijk veel booger werd begrootlag aan het feit dat hon derden personen onder den eersten indruk van het voorgevallene in allerijl naar verschillende havenplaatsen op de vlucht zijn gegaan en daar door als vermist werden vermeld, tengevolge waarvan hunne achtergebleven landgenooten of bekenden veronderstelden dat ook zij waren ver moord of gevangen genomen. Volgens deze informatiën, uit Madrid overge seind Vrijdagavond ten 11 ure, waren er in °de havenplaatsen nog meer dan duizend Spaansche vluchtelingen. De gouverneurgeneraal van Algerie heeft hun terstond de noodige hnlp verleend met aanbod van de noodige gelden voor hen die naar Spanje wilden terugkeeren.. Ter nadere inlichting voegt de correspondent er nog bij, dat er in de provincie Oran 131.000 Europeanen wonen, waarvan 70.000 Spanjaarden. In de straten van Madrid zijn weder bom men geworpen door ontevredenen over het sluiten van de speelbanken. Een ontplofte en wondde drie kinderen drie anderen werden nog intijds onschadelijk gemaakt. De dader, een jongraensch, is gevat en heeft een volledige bekentenis afgelegd. Op zijn aan wijzingen zijn nog 18 personen in hechtenis ge nomen bijna allen directeuren of bedienden in de onlangs door de regeering opgeheven speel huizen. Voor de drie jeugdige slachtoffers, die in levensgevaar verkeeren, is te Madrid een in schrijving geopend. werden voorgestelddie nu worden beschouwd als de natuurlijkste zaken der wereld. De Berlijnsche Tribune deelt eene nieuwe proclamatie der Russische nihilisten mededie de keizer in zijn studeervertrek zou gevonden hebben zonder dat iemand wist op welke wijze ze er gekomen was. In dat stuk wordt gezegd, dat men langzamerhand begint in te zien dat ook Alexander III een hinderpaal dreigt te worden voor het werk der hervorming, dat hij zijn volk zelt tot opstand drijft en door elk dwangbevel slechts de gelederen zijner tegenstanders met duizenden versterkt. Eene rechtstreeksche be dreiging met den dood ontbreekt nog. Te Zeil, in het groothertogdom Baden, is een stoomketel gemaaktdie zoo groot is, dat de directie der fabriek aan de werklieden in den ketel een feestmaal heeft gegeven, waarbij dertig personen aan een welvoorziene tafel zaten. Het gevaarte weegt 800 centenaars. L. Een Dilemma. „Zij niet ongeduldigStewart begon Har riet eindelijk. „Ik ben niet meer zoo spoedig besloten niet meer zoo rijk aan hulpmiddelen. Echter geloof ik een uitweg uit deze verlegen heid gevonden te hebben en ben bereid dien in te slaan. Ik zal naar Amherst gaan, om daar zelve naar den staat van zaken te vernemen en mij dan naar Poynings begeven bij de oude vrouwdie mij als eene vriendin van George vriendelijk zal ontvangen. E. rst dan kunnen wij bepalen of Dalles den brief ontvangen moet of niet." „Bij den hemelHarriet dat is een kapitale invalriep Routh „en aan de uitvoering is niet het minste gevaar verbonden want George zal zulk een stap als een bewijs van vriendschap beschouwen. Gij zeidet niet meer zoo rijk aan hulpmiddelen te zijn Gij zijt rijker dan ooit mijn kind rijker dan ooit In den blik waarmede zij hem aanzaglag een zekere verwonderingeen zekere verbazing over de opgeruimdheid in zijn toon maar geen schijn van de opgeruimdheidwelke zij anders tegenover de verdrietelijkheden zijns levens ge woon wan aan den dag te leggen. "Het is het bestedat er gedaan kan worden en ik zal hel dadelijk ten uitvoer brengen zeide zij ernstig. „Morgen vroeg zal ik ver trekken. „En ik zal intusschen wat ons eigendom is naar Tavistock laten brengen. Altijd in de onderstelling, dat gij in staat zijt met het in pakken nog heden avond gereed te zijn." „Ja, de bezigheid zal mij goed doen," ant woordde zij. //En gij zult het meest vorderen al ik er niet ben zeide Routh die zijn eigen gemak nooit uit het oog verloor en de wanorde, waar van het inpakken immer vegezeld ging, niet kon verdragen. „Ik zal daarom wel iu eene restauratie eten. Maar eerst moet gij deze pa pieren \vegsluiten." Met deze woorden nam hij de brieven van de tafel en stelde ze haar ter hand. Zij naderde hem eene schrede nam de pa pieren aan doch liet ze op hetzelfde oogenblik op den grond vallen en sloeg haren arm om den hals haars echtgenoots. „Harriet, Harriet, wat moet dat beduiden zeide hijterwijl hij trachtte haar gezicht op te lichten dat zij tegen zijne borst hield geklemd. Zij antwoordde slechts met een angstig gekerm. „Mijn liefste mijn trouw moedig hart, houd u goed houd u goed was alles wat hij haar zeggen kon, terwijl hij haar vast in de armen sloot. Een oogenblik bleef zij zoo aan zijne borst geleund toen hief zij haar bleek gelaat op trok met beiden handen zijn hoofd tot zich, kuste haren echtgenoot op eene wijzedie hem Door den bekenden radicalen afgevaardigde Labouchère is aangekondigd, dat hij eerlang eene resolutie zal voorstellen, strekkende om te verklaren „dat het wenschelijk is maatregelen te nemen tot wijziging' van het bestaande stelsel, waarbij aan de erfelijke tak der wetgevende macht (huis der lords) wordt vergund, telkens de tenuitvoerlegging van den wil des volks te verijdelen, gelijk deze aan het licht is getreden door de gekozen vertegenwoordigers des volks." Toen Labouchère van die resolutie kennis gaf jachtte men hier en daar in het huis. Maar dat is ook het geval geweest vijftig en minder jaren geleden, toen maatregelen voor de eerstemaal met een vreemden angst vervulde, liet hem toen eensklaps los en verliet de kamer. Voor Jim Swain het had kunnen vermoeden kreeg hij werk in South-Mollon-Street. Want toen hij den volgenden morgen zichzooals Routh hem gezegd had aan No. 60 aanmeldde om bij Mrs Routh den dag van het verhuizen kreeg hij bevel de koffers op de kar, welke voor de deur stond Jim deed met de meeste zorg hetgeen hem belast was. „Zij is weg 'k zou wel eens willen weten waarheen en waarom zeide hij bij herhaling tot zich zei ven. „Ik mag hopen dat hij haar niets gedaan heeft. Ik vertrouw dien man niet en zal hem niet meer uit het oog verliezen, en vooral nu ik weetdat zij weder te huis is." Omtrent de zaak der valsche munters, die te Genève zijn gearresteerd, wordt nader het vol gende medegedeeld. Reeds 7 a 8 jaar geleden had men in Egypte bemerkt dat een aldaar gevestigd huis valsche munt uit Europa ontving. In eenige kisten, die bij het tolkantoor waren aangegeven als gevuld met oud ijzerwerkover welks opgaaf geschil ontstond had men groote partijen valsch geld gevonden. Er werd toen wel eene vervolging tegen dat huis ingesteld, maar- verder werd de geheele zaak gesmoord. Daar echter de ver bazende hoeveelheid valsch geld steeds bleef toenemen, werden aan de tolkantoren strenge orders gegeven omtrent de verificatie der be- zendingen metaal. Zoo stond het met de zaak twee jaar geleden, toen een Egyptenaar, Cariël genaamdzich als Koopman in goud te Genève vestigde. Het ging hem daar blijkbaar voor- deeiig. Nadat nu in December 11. zijn schoon broeder Vita Romano bij hem was komen in wonen, kwam er in het voorjaar een Wallachijer, V imbert genaamd, die met den waren aard van hun bedrijf bekend was, maar dit wilde verzwij gen wanneer zij hem terstond een aanzienlijk bedrag in goed geld, of echte geldswaarden uitkeerden. Daar zij hiervan niet wilden hooren, liet Vimbert eene aanklacht te Kairo tegen hen indienen, tengevolge waarvan zij weldra te°Genève „Dat is eene vrij groote begrafenis voor zulk eene kleine stad zeide Harriet tol den kelner die in de grootste herberg te Amherst de tafel dekte. Zij zat voor een venster aan de straat en zag met verstrooiden blik naar den somberen stoet, die zich door de hoofdstraat bewoog, tot bewondering der straatjongens en kindermeisjes. „Ja mevrouw," antwoordde de kellnerdie van de gelegenheid gebruik maakte om aan het venster te gaan staan, en den lijkstoet na te zien._ „Hij was ook zeer gezien de oude Evans, en niemand in de stad was zoo bemind als hij. Hij had de beste modes en de duurzaamste stoffen was weldadig en woonde alle bijeen komsten bij ofschoon hij in den laatsten tijd nog al hardhoorig was.- Ilarriet zag haren berichtgever verwonderd aan. „Vergeef mijmevrouw gij zijt hier vreemd en kent den ouden Evans niet eens vervolgde de praatzieke kelner. „Hij was kleer maker mevrouw woonde reeds meer dan vijftio- jaren te Amherst en heeft een wel beklanten winkel gehad zoo als geen enkel winkelier er hier ooit een hebben zal, daar de kleeren van Sydenham te groote concurrentie zijn." Harriet antwoordde niets en de knecht ver liet de kamer. Toen zij alleen was lachte zij; net was een booze lach. „Ik herinner mij in vroegere jaren van eene voorzienigheid te hebben gehoord die alles tot geluk der menschen regelt," zeide zij zacht in zich zelve. „Ook ik verbeeldde mij aan eene voorzienigheid te gelooven en aan goede tijdingen geloofde ik inderdaad. Nu zou ik wel eens willen wetenhoe men dit noemen zou. Zoo ook dit een \verk der voorzienigheid isdan heeft de theorie twee verschillen zijden." Op hare hoede. De tijding, dat eene dame Mrs. Brooks ver langde te spreken liet de oude vrouw geheel onverschillig. Zij was in den ganschen omtrek van Poynings bekend en geacht, en het geschied de raenigwerf, daj. zij bezoek ontving. Zij was juist in de kamer harer meesteres toen haar de boodschap gebracht werd en zij het portret van George had opgehangen, dat zij met tranen in de oogen en sombere gedachten beschouwde. Betty was met hare meesteres mede op reis gegaan zoodat Marthade werkmeidMrs.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 1