Italië. BINNENLAND. I werden gearresteerd. Tegelijkertijd werd aldaar een kandelaar in juweelen in hechtenis genomen, en vervolgens ook nog een graveur en eenige andere personen. Na het eerste verhoor, waarin zij elkander allerlei bijzonderheden ten laste legden werd er ook nog een geldwisselaar in arrest genomenden daaropvolgenden dag nog een essayeur en een agent van het bankiershuis Amoretti te Marseille. Bij onderzoek bleek dat juist Amoretti de voornaamste rol in de zaak had gespeeld, ja zelfs alles georganiseerd had. Hij had de verschillende valsche Oosteische munten door eenige der beschuldigden te Geneve laten vervaardigen, ze te Marseille in ontvangst genomen en van daar naar Beyrouth, Alexandrie, Tripoli, Jaffa, Aleppo, enz. verzonden, terwijl Curiël uit Genève ook nog andere munten aan een ander huis te Marseille leverde, die uitslui tend te Tripoli in omloop werden gebracht. Ten gevolge dezer ontdekkingen werden ook Amoretti en een kassier te Marseille in hechtenis geno men, doch spoedig, tegen waarborg van een millioen francs voorloopig weder op vrije voeten gesteld. Intusschen bleek hetdat Curiël en zijn schoonbroeder behalve hunne verzendingen van valsche munt aan Amoretti en aan het ander huis te Marseille, ook nog rechtstreeks een handel in zulke munt op Alexandrie uitoefenden, waarbij zij in de verzending per Messageries en per maatschappij-Rubattino steeds zoodanig wisten te smokkelen dat beide directiën nooit iets van hel bedrijf hadden kunnen bemerken. Te Alex andrie hadden zij een agent, Schir.azi genaamd die de ontvangen specie onder verschillende win keliers in omloop wist te brengen. Deze en andere bijzonderheden kwamen bij bet onderzoek aan den dag, terwijl tevens kon worden geconstateerd welk aandeel ieder der beschuldigden in de ver vaardiging, verzending en uitgilte der verschillende muntsoorten heeft gehad. Er kon nog niet met eenige zekerheid worder. vastgesteld hoeveel valsche munt ;n al die jaren was gefabriceerd en afgeleverd maar wel dat het in alle geval millioenen bedroeg. De zaak komt nu in be handeling te Genève en te Marseille. Te Turijn, Milaan, Messina en Palermo hebben weer anti-Fransche demonstration plaats gehad, waarbij de menigte moest worden uiteengedreven en enkele personen gearresteerd werden. Opmerking verdient eer. artikel van de Ro- meinsche Popoio Romano, welk blad, den ge denkdag van den slag bij Solferino besprekende, als zijn wensch te kennen geeft, dat de herin nering aan de gemeenschappelijk behaalde zege noch door het gebeurde in |Tunis, noch door de betreurenswaardige voorvallen te Marseille moge worden uitgewischt en de twee groote volkeren vereenigd mogen blijven. De reiziger in Afrika Giuletti, die zich ten doel gesteld had, den loop der rivier Gualima te onderzoeken, teneinde daardoor zoo mogelijk een verbinding met de hoogvlakte var. Abyssinie te vinden en voor het verkeer aan te wijzen trok met een escorte mariniers, onder bevel van luitenant Veslieri, het binnenland in. Op vier dagreizen van Baidoel had er eene vijandelijke ontmoeting met de inboorlingen plaats. Geheel het reisgezelschap vond daarbij den dood. Giuletti was een rijk en beschaafd jonkman en had zich reeds verdienstelijk gemaakt jegens de geographische wetenschap. Het eigenlijke doel van zijne laatste reis was het meer Auffa. Hij deed den tocht in opdracht van de Itali- aansche aardrijkskundige maatschappij. Zijne laatste berichten waren van 10 April jl. Tilburg, 28 Juni 1881. Voor de op 25 dezer ten behoeve dezer ge meente opengestelde geldleening, groot f20,000 a 4 pet., zijn ingekomen 14 biljetten, te zamen voor f63,000 of 126 aaudeelen. Toegewezen 8 aandeelen a lOOtyg, 2 a ÏOO1^, 10 a 1001°/1oo- 12 a 10 033/100, 4 a 100 26/100, 2 a 1003/4, 2 a 100»/l6. Brooks berichtte dat er eene dame beneden was, die haar wenschte te spreken. „Zij zal gekomen zijn om naar Suzanna te informeeren voegde de meid er bij, „zij schijnt echter niet uit de omstreken van Amherst te znn." Mrs. Brooks stond op, veegde haar bril af, stak dien in den zak en ging langzaam naar beneden naar hare kamer. Toen zij door de vestibule ging, zag zij voor de deur een klein rijtuig staan en de koetsierdie in dienst was bij den logementhouder, Page, nam beleefd den hoed af, toen de oude vrouw voorbij ging. „Het moet eene vreemde zijn," zeide zij in zich zelve. „Geen mijner bekenden zou met dat rijtuig gekomen zijn," De aangediende zat op de kleine paarden haren canapéwelke in den winter bij het vuur en nu bij hetzelfde venster stond door hetwelk George in dien gedenkwaardigen Februarinacht naar "binnen was geklommen. De oude vrouw dacht juist aan dat bezoek en wierp toen op de vreemdelingdie opgestaan was om haar te groeten een scherpen blik zij voelde als door instinct, dat, de vreemde wegens eene gewichtige aangelegenheid moest gekomen zijn. De strakheid van Harriets gelaathaar ge dwongen lach de eigenaardige klank harer stem, wekten eene zekere vrees in Mrs. Brooks en deden haar het besluit nemen op ha*e hoede te zijn. Zij maakte een stijve buiging en vraagde naar hetgeen de dame verlangde. Onder de minste inschrijvers bij de verle den Maandag door het departement van koloniën te Amsterdam gehouden aanbesteding, behooren de volgende firma's: Voor grijs keperlaken, Van Dooren Dams f217; voor divers laken en circassienne dezelf den, f 1135,20; voor blauwen baai L. V. Lede- boer Zn., f 1736,58. Tot algemeene overste der congregatie „O. L. V. Moeder van Barmhartigheid" is be noemd de zeer eerwaarde zuster Maria Synele- cletica, (mej. Joh. Maria Smarius) geboren alhier. Door den heer J. van den Elzen directeur der Noordbrabantsche stoomtramwegmaatschappij is concessie gevraagd voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtram van af den pro vincialen weg, uitgaande van den stoomtramweg TilburgWaalwijklangs Kaatsheuvel en het te stichten station aan de Hoogevaart, naar de haven vati Capelle. Waalwijk, 28 Juni 1881. Bij kon. besl. is op ziju verzoek eervol ontslag verleend aan M. A. Boll, als secretaris-penning meester van het waterschap Hooge Maasdijk van stad en lande van Heusden: zijn benoemd tot heemr. van het waterschap de Oude Zeedijk onder Dussen, B. Van Daalen en R. C. Van Honsewijk. In de gisteren gehouden zitting der 2e kamer is de wet tot verbetering der Keulsche vaart (kanaalverbinding Amsterdam Merwede) aangenomen met 40 tegen 33 stemmen. f— Toi onderwijzers bij de rijksnormaallessen te Heusden zijn nog benoemd de heeren D Kelfkens hoofd der openbare school te Aalburg, en R. Braamshoofd der openbare school te Genderen en tot onderwijzeres in de handwer ken mej. M. O. Zurcher te Heusden. VwDoor de kamer van koophandel en fabrieken alhier zijn de twee volgende adressen opgezonden Aan zijne Exc. den heer minister enz. De kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijk heeft afschrift ontvangen van een adres der kamer te Leeuwarden in dd. 30 April jl., waarbij die kamer met het oog op de storingen in het telegraphisch verkeertengevolge van storm en ijzeluwe excellentie verzoekt maat regelen te nemen die het onbelemmerd verkeer van den telegraaf onder alle omstandigheden verzekeren, door het leggen van telegraafkabels onder den grond. Mochten onverhoopt hiertegen onoverkomelijke bezwaren bij uwe excellentie bestaan waardoor vooreerst geen gevolg zou kunnen gegeven wor den aan de uitvoering van een zoo nuttig werk als door de kamer van Leeuwarden wordt aan gegeven dan zij het deze kamer toch vergund om er met gepasten eerbied op te wijzen dat er noodzakelijk andere doeltreffende maatregelen behooren genomen te worden om het groote ongerief te voorkomen dat de telegraafgemeen- scbap op de hoofdlijnen zoolang verstoord blijft als dit in de maand Maart 11. plaats vond immers van 5 tot 9 Maait was de storing op alle binnenlandsche lijnen zoo grootdat er geen enkele dépêche kou aangebracht noch ver zonden worden. Als de kamer goed is ingelicht dan was de verbinding eerst den 10 Maart gedeeltelijk her steld en ftan nog slechts zeer gebrekkig, terwijl er zelfs op 12 Maart nog onregelmatigheid en traagheid te bespeuren was. Dat de handel door deze stoornis welke een volle week geduurd heeft zeer belemmerd werd is nist te ontkennen zonder nog van mogelijke gevaren en ongelukken te spreken die nood wendig het gevolg zijn van zulke toestanden. De kamer zou dus wanneer er technische of in 't algemeen overwegende bezwaren bestaan om ons land eene telegraphische leiding onder den grond te bezorgen vooral eene meer spoe dige herstelling van het verkeer bij eventueele storing zeer wenschelijk en noodzakelijk achten. Doordrongen van het gewicht der zaak be velen wij met de kamer van koophandel te Leeuwarden deze voor den handel zoo belangrijke aangelegenheid ten zeerste in uwer excellence's ernstige en bijzondere overweging aan. „De aanleiding van mijn bezoek, Mrs. Brooks," antwoordde Harriet op vriendelijken toon „is een annonce in de courantwelke ik onlangs gelezen heb." Dat was een gelukkig begin want het ver sterkte het wantrouwen der oude vrouw en bracht bij haar het besluit voortdat deze blauwoogige zachtsprekende dame niets verne men zou van ailes wat zij vcrlagde te weten. „Zoo, maar ga zitten, mevrouw," antwoordde zij zoo stijf mogelijk. Harriet ging weder zitten en begon met zekere gejaagdheid te spreken, Mrs. Brooks zette haar bril op zag haar strak aan luisterde oplettend toedoch kwam haar door woorden noch ge baren te hulp. „Ik ben Mrs. Routh zeide Harriet; „eene vriendin van Mr. George Dallas den zoon van Mrs. Carruthers, en in zijn belang ben ik hier gekomen." Mrs. Brooks klemde hare handen samen, doch gaf niet het minste teeken van gemoedsaandoe ning. „De treurige omstandighedenwelke Mrs. Carruthers van haren zoon scheidenzijn mij bekend, vervolgde Harrietdie even scherp toezag als de oude vrouw doch beter hetgeen zij waarnam wist te verbergen „en ik vrees dat hij zeer verschrikken zalwanneer hij zonder verdere voorbereiding deze tijding mocht lezen. Dit zeggende reikte zij Mrs. Brooks een Aan zijne Exc. den heer Minister enz. Het aan de tweede kamer der staten-gencraal ingediend wetsontwerp tot het verleggen van de uitmonding van de Maas door heropening van het oude Maasje heeft uit aanmerking van het groote en veelzijdige belang daarbij voor handel en nijverheid dezer gemeente betrokkenin hooge mate de aandacht onzer kamer gaande gemaakt. In de bij genoemd wetsontwerp gevoegde memorie van toelichting wordt o. a. gezegd dat te zijner tijd met ged. stalen van Noordbr. zal worden geregeld de scheepvaartgemeenschap der Langstraatsche dorpen met de nieuwe rivier. Overtuigd, dat door uwe exc. wel maatrege len zullen worden genomen ten behoeve van de scheepvaart van- en naar de Langstraat, meent de kamer toch, om het groote gewicht der zaak, uwe exc. te mogen opmerken dat zij wel eenigszins met bezorgdheid vernam, dat de ver zekering der scheepvaart een punt van latere zorg zal uitmaken. De scheepvaart, exc., van- en naar de haven van Waalwijk is zeer belangrijk in 1880 toch voeren 608 schepen met 26393 tonnenlast onze haven in en uitterwijl het te voorzien is, dat de beweging op dezen waterweg nog aanmerkelijk zal toenemen tengevolge van den aanleg van den stoomtramweg TilburgWaalwijk die binnen kort in axploitatie komtwaardoor de belang rijke fabriekstad, Tilburg, door een gemakkelijk en goedkoop vervoermiddel aan onze haven zal verbonden worden. Geroepen als de kamer is, om de handels- en nijverheidsbelangen harer gemeente voor te staan en te behartigen, en zonder uwe exc.'s plannen in deze te willen vooruitloopen, hebben wij toch gemeend, in aanmerking nemende het groote belang der onderwerpelijke zaakuwe exc. te mogen verzoeken wel zoodanige middelen te willen beramen, dat de scheepvaartbelangen van en naar Waalwijk bij de uitvoering van liet bovengenoemde werk ten volle verzekerd worden, waarvoor, hetzij bescheiden opgemerktvolgens onze meening in het genoemde wetsontwerp voorziening diende te worden genomen. De kamer van koophandel enz. Waalwijk, 25 Juni 1881. Ingevolge de wet van 22 April 1880 (Stb. no. 70), houdt het keiz. deer. van 2 November 1810 nopens het bouwen op de dijken cn hunne glooiingen met 1 Januari 1882 op van kracht te zijn. Gedeputeerde staten hebben gemeend, dat in dit onderwerp alsnu bij een provinciaal regiem, behoort te worden voorzien en hebben derhalve aan dj provinciale staten voorgestelddaartoe eenige bepalingen aan het provinciaal reglement van politic op de zee- en rivierwaterkeerendc dijken en kaden en de daarin gelegen sluizen en werken in de provincie Noordbrabant toe te voegen. Blijkens een opgemaakt verslag van den toestand der financien van de provincie bedragen de gewone inkomsten der provincie f511,000 en der gewone uitgaven f 413,000, zoodat een jaarlijksch bedrag van 97,000 beschikbaar blijft om bijdragen te verleenen in de kosten van aanleg van openbare werken. Gedeputeerde staten van Noordbrabant hebben aan de staten dier provincie ter vast stelling aangeboden twee ontwerpen van beslui ten, als: 1. tot wijziging der inrichting van het waterschap van den Hoogen Maasdijk van stad en land van Heusden, vereenigd met den Oud- heusdenschen, Doeverenschen en Drongelenschen Zeedijk er 2. tot vaststelling van een bijzonder reglement voor het waterschap van de buiten dijken van stad en lande van Heusden onder de gemeenten Vlijmen Hedikhuizen Herpt Oudheusden, Drongelen, Heusden, Eethen, Wijk, Veen en Meeuwen. Met opzicht tot den van verschillende zijden geuiten wensch tot vereeniging van de landen van Heusden en Altena onder één dijkbestuur, geven ged. st. te kennen, dat zij tot een derge lijke vereeniging vooralsnog den tijd niet geko men achten, doch zij zich voorbehouden later nommer der Amherster courantdie zij mede gebracht had en wees daarbij op het bericht aangaande het vertrek van Sir Carruthers van Poynings en gevolgwaarin met groote deel neming van den gevaarlijken gezondheidstoestand van Mrs. Carruthers gesproken werd. Mrs. Brooks gevoelde zich wel verlicht maar niet volkomen gerust gesteld. Zij had er een onbepaald begrip van dat de politie zich som tijds van vrouwelijke beambten bedientdaarom gevoelde zij een diep wantrouwen tegen die blauwoogige dame wier manieren een doel lieten doorschemeren dat zij niet uitte. „Mr. Dallas is van de ziekte zijner moeder onderricht," zeide zij„hij zal de eerste tijding daarvan niet door de courant venemen." „Het doet mij genoegen zulks te hooren." hernam Harriet„en dat stelt mij eeniger mate gerust. Mr. George Dallas is zoo met mij man bevriend en wij allen houden zoo veel van hem, dat alles wat hem betreft ook ons aangaat. Ik was op reis naar Dover en kon daarom het verlangen niet wederstaan bij u naar den toe stand der dingen te komen vernemen." „Gij zijt wel goedmevrouw," antwoordde Mrs. Brooks pop denzelfden loon als te voren. „Mag ik zoo vrij zijn te vragen, of gij uwe woning te Londen verlaten hebt „Voor het oogenblikja," hernam Harriet. „Ook geloof ik nietdat wij ze weder betrekken zullen." Mrs. Brooks zag er ongerust en angstig uit* daartoe een voorstel te doen, met behoud echter der bestaande waterschappen, voor zooveel het beheer en de regeling van huishoudelijke zaken geldt. De komeetdie thans aan ouzen sterren hemel zichtbaar iswerd reeds eenigen tijd geleden aan dien van het zuidelijk halfrond waargenomen, en de Zuid-Amerikaansche sterre- kundigen zonden er verscheidene berichten over. Zij houden haar voor dezelfde die in 1807 verscheen met wie haar loop groote overeen komst vertoont. Maar anderen beweren dat het onmogelijk dezelfde kan zijn en beroepen zich op den beroemden astronoom Besseldie berekend heeft dat de komeet van 1807 zich eerst na 1700 jaren weder vertoonen zou. De Leidensche hoogleeraar H. G. van de Sande Bakhuizen zegt omtrent deze komeet in de N. Rott. Ct. o. a. het volgende Zij bevond zich 23 Juni dos avonds in het sterrebeeld de „Wagenman", omstreeks midden tusschen de heldere sterren A en Bvan daar gaat ze ongeveer in een grooten cirkel naar de pool en legt daarop per dag een boog van om streeks 4° af. De komeet komt dus al hooger en liooger boven den noordelijken horizon en wordt derhalve gunstiger voor de waarneming. Voor midder nacht zal men baar in de eerste dagen tusschen het Noorden en Noordwesten, na middernacht meer naar het Oosten kunnen zien. Hare hel derheid wordt langzamerhand geringer, zij zal echter nog een geruimen tijd voor het bloote oog zichtbaar zijn. Zij schijnt dezelfde baan te volgen als de groote komeet van 1807. Latere waarnemingen zullen echter moeten beslissen welk het verband is tusschen het nu zichtbare hemellicht en dat wat zich voor 7 5 jaren vertoond heeft. Dit ver band maakt de verschijning van deze komeet tot een zeer belangrijke. Guillemin dieals verdacht van den moord op de meid te Zuidwolde gepleegd te hebben te Breda is aangehouden en naar Assen vervoerd is gisteren weder naar Breda getrans porteerd ter beschikking van den officier van justitie aldaar. Naar men mededeelt, is hij niet herkend als de persoon diekort nadat de moord moet zijn gepleegdgezien zou zijn in de nabijheid van de plaats van het misdrijf. Betreffende het weghalen van de jonge ooievaars te Giessen Rijswijk en andere gemeen ten dier streek aan de Maas gelegen verneemt de Schied. Ct. dat de personen die zich daar aan schuldig hebben gemaaktte Rotterdam ziju opgespoord door den brigadier-majoor der rijksveldwacht J. II. Bax en den rijksveldwach ter K. Weideman beider, te Schiedam gestatio neerd aan wie de daders, woonachtig te Oss reeds hebben bekend de ooievaars te hebben weggehaald van hunne nesten. Een hunner genaamd Cornelis Van den Oeveris onlangs wegens rebellie door de rechtbank te 's-Hertogen- boscii tot 8 dagen celstraf veroordeeld. In L879 is door deze personen voor ruim f600 aan jonge ooievaars naar Parijs gezonder.waar ze t 2 per stuk opbrachten. Een landbouwer uit Prinsenhage tegen wien als beschuldigd zijne echtgenoote te hebben mishandeldvoor de arr. rechtbank een jaar celstraf was geëischt, keerde na ter terechtzitting te zijn geweest huiswaarts doch werd onderweg door een zijner zwagers zoodanig mishandeld dat men hem bijna levenloos op den weg vond en hij in levensgevaarlijken toestand verkeert. De dader is geai resteerd. Vrijdag middag tegen half twee is een felle brand uitgebarsten in de spinnerij van de heeren Van Heek Co., te Enschede. Aan den ijver van de brandweer is het te danken dat de brand tot de spinnerij en de kleine weverij beperkt bleef, en de groote aangrenzende weverij gespaard werd. Het vuurvaste gedeelte der spinnerij, de machine en de ketels ziju behouden. Van de kleine weverij is de helft verwoest door het in storten van den scheidingsmuur der spinnerij. Te 5*/8 uren ongeveer was de brand geheel geëindigd. Er zijn geen persoonlijke ongelukken voorgevallen. Twee hor.derd arbeiders zijn plot seling zonder werk. i „Verschoon mijbegon zij, na eenige oogen- blikken „verschoon mijwanner ik u met vra gen lastig val. Ik ben George's min en meer de vertrouweling, dan de dienstbode zijner moeder; ik kan daarom, als het beiden geldtomtrent vrienden niet voorzichtig genoeg zijn. George Dalles neemt, zoo als gij weet, in het huis zijner moederdie plaats niet inwelke hem zon toekomen. Zoo gij echter Mrs. Routh zijt, dan moet gij nog meer van hem weten meer dan ik thans zelve van hem weet." „Zeer zeker ,//s antwoordde Harriet op den zelfden zachten toon en slechts een kleine blos verried dat zij het doel van haar bezoek na derde. „Zeer zeker weet ik meer van George Dallas dan gijik meen uit uwe woorden te moeten opmaken dat gij sedert zijn bezoek bij zijne moeder niets van hem gehoord hebt." Zij wachtte een oogenblik maar Mrs. Brooks gaf geen antwoord. „Gij hebt alle reden om voorzichtig te zijn Mrs. Brooks zulke familiezaken mogen wel met de meeste discretie behandeld worden vervolgde Harriet „maar tegenover mij hebt gij niets te vreezen. Ik ben inderdaad Mrs. Routh bezit George's volste vertrouwen en ben alleen hier gekomen om hemzooveel in mijn vermogen is, angst en zorgen te besparen." „Waar is hij vraagde de oude vrouw zoo haastigals werd zij er door eene onweerstaan bare macht toegedreven. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2