Nummer 57. Zondag 17 Juli 1881. 4e J aargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Bekendmaking. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Zwitserland. Italië. Oostenrijk. Turkije. Amerika. BINNENLAND. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk De Echo van het Zuiden, Si m Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,00, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal ter plaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscbïand worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per reg" Burgemeester en Wethouders van Waalwijk brengen ter algemeene kennis, dat zij bij aan schrijving van heeren gedeputeerde staten, (Prov. bijblad no 77, van dit jaar) afschrift hebben ont vangen van het navolgende schrijven van den heer inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht te Breda. „Breda, l7 Juni 1881. „Te Amsterdam zijn in de laatste dagen onder „een partij uit Noord-Amerika ingevoerde hammen „verscheidene trichineus bevonden. „Waar niet, zooals te Arasterdam de keuring „van levensmiddelen vrij voldoende is georgani seerd, bestaat er voortdurend gevaar dat trichi- „neus varkensvleesch en spek wordt in consumptie „gebracht en genuttigd. In afwachting van nadere „voorstellen, aie van den kant van het genees kundig staatstoezicht in Nederland misschien „zullen worden gedaan, acht-ik het van groot „belang, dat de aandacht van de ingezetenen „algemeen worde gevestigd op de noodzakelijk heid, dat geen varkensvleesch of spek rauw' of „half gaar wordt genuttigddat derhalve het „koken of braden zoolang worde voortgezet, dat „het vleesch of spek in het binnenste doorgaar „zij. Afgezien van bovenstaande voorzorgsmaat- „regel, zal een mikroskopisch onderzoek, waar „dit mogelijk is, gewenscht zijn. „Ik heb de eer u te verzoeken deze opmerking „te willen mededeelen aan de gemeentebesturen „in dit gewest, teneinde alle ingezetenen daarmede „worden in kennis gesteld. „De Inspecteur van het geneeskundig „staatstoezicht in Noordbr. en Limb., „(Get.) Dr. INGENHOUSZ." Waalwijk10 Juli 1881. Burgem. en Weth. voornoemd, VAN DER KLOKKEN. De Secretaris, F. W. VAN L1EMPT. In de kamer lieeft de minister president Frère Orban het woord gevoerd ter bestrijding der oppertuniteit van Janson's voorstellen tot uit breiding van het stemrecht. De politieke eerlijkheidzeide hijverbood het kabinet zich aan het verlangen van den leider der uiterste linkerzijde te onderwerpen door de verklaring af te leggen dat men het in beginsel met hem eens is. Sommige leden van het kabinet zeker zijn voorstanders eener uitbreiding, maar de ministers willen noch mede plichtigen, noch werktuigen zijn van eene politiek als op het oogenblik wordt in practijk gebracht. Het kabinet weigert niet de zaak te onderzoeken, maar zonder zich eenigszins te binden voor de toekomstweshalve het voorstelt de voorstellen terug te zenden aan de centrale sectie (commissie). De afgevaardigde Janson verklaarde uit zijn naam en dien zijner viienden, na de nauwkourige ver klaringen gisteren door het hoofd van het kabinet afgelegd voor het ontwerp der regee ring te zullen stemmen. De kamer besloot het amendement-Janson en andere amendementen betrekkelijk de kieswethervorming naar de cen trale sectie te verzenden. De heer Defuisseaux afgevaardigde van Bergenbehoorende tot de progressisti3che groepverklaardedat hij niet voor het ontwerp kon stemmen nam zijn ont slag en verliet de kamer. De beslissing der kamer is gevallen met 72 stemmen tegen 58, bij de volgende motie„De kameracte nemende van de verklaring de re geering besluit de amendemeten van den heer Janson betreffende de capaciteiten aan de cen trale sectie te verzenden." Prachtig weder begunstigde Donderdag het Fransche „Nationale feest", aan welks toebereid selen, met name te Parijs reeds sedert geruiraen tijd zooveel zorg werd besteed. Rood, wit en blauw werd het den menschen in de laatste dagen voor de oogen, want letterlijk op alles was de driekleur aangebracht, en wat de illumi natie betreft, deze was schitterend. Van de Place de la Concorde tot aan het verste meer in het Boulogner bosch. liep een lijn van licht en op de Champs Elysées brandden 50.000 lampions. Den geheelen avond heerschte overal groote op gewondenheid, voornamelijk in de volkrijkste wijken. Te Marseille heerscht er eene beweging als in 't begin van de Tuneesische expeditie. Eiken dag komen er troepen aan die zoo spoe dig als de middelen het toelaten ingescheept worden naar Oran. Zes Spaansche gevangenen, die losgekocht zijn van Bou-Amemazijn den 12n dezer te Sebdou aangekomen. De telegraafdraden tusschen Tunis en Sfax zijn stuk gesneden door de opstandelingen, die, zoo heet het verder, besloten hebben de bronnen te verstoppen, als zij de plaats niet houden kun nen. Een ander onheilspellend gerucht wil, dat zij gezind zouden zijn de waterleiding naar Tunis af te snijden, 'tgeen iets verschrikkelijks voor de stad zou zijn en als ware dit alles nog niet genoeg, wordt er gemeld niet in een Fransch blad, maar in de Daily News dat Tripoli- aansche stammen op weg zijn naar Sfax en dat hun 300 kameelen met water tegemoet zijn ge zonden. Volgens berichten uit Algiers heeft Bou- Amema den 9n dezer met een duizend Arabieren tweemaal een vergeefschen aanval gedaan op het Kreider, dat verdedigd werd door drie compag- nien tirailleurs. Met een verlies var. 250 man trok Bou-Ameme in Zuidoostelijke richting af. Later is hij gezien op twintig kilometer afstand van Frendah. Men gelooft, dat hij voornemens is Frendah aan te vallen. Kolonel Brunetière is hem tegemoet getrokken. Sfax zoo luidt een telegram uit Tunis van 11 dezer wordt nog steeds gebombardeerd. De opstandelingen schieten terug en mikken goed maar hun geschut heeft geen draagkracht genoeg om de Fransche schepen te bereiken. Naar gemeld wordt, kan van den minister Cochcry een wetsontwerp worden te gemoet ge zien tot invoering van een uniform briefport van een stuiver (tien centimes). De minister zou het willen invoeren met 1 Januari a. s. alzoo wel geen nieuwjaars verrassing, maar toch een nieuwjaars geschenk. Bij een verder onderzoek in cn om de woning van Lefroyden pleger van den mrord op den Brightonspoorweg heeft men in een vuilnisput een met bloed bevlekt manshemd gevonden. Het horloge van den vermoorden heer Gold is nog niet ontdektmen zal den tuin laten omspitten en het zand onderzoeken, om te zien of het daar ook begraven is. Uit Sistova wordt aan de Daily News gemelddat vorst Alexanders voorstellen zonder stemming bij algemeene acclamatie zijn aangeno men onder hoera's en het lossen van saluut schoten door de artilerie. De oppositie-mannen bleven afwezig. Daar de meesten der aanwezi gen niet schrijven konden vergenoegden zij zich met hun teeken te plaatsen onder eene geschrevene verklaring. Enkelen teekenden met hunne namen. De correspondenten van Times en Standard ge tuigen mede van het bespottelijke karakter der gansche toedracht. In het grootste dorp ter wereld Chaux de Fondsde hoofdplaats der Zwitsersche horloge makers dat 20,000 inwoners heeft, had onlaugs een fabaikant een kist met horloges voor zijn agent in Burgarijeter waarde van 10,000 fr. gedeclareerd, voor 3500 fr. per post verzonden, en de uurwerken voor 160,000 fr. laten verze keren. Met een som van 30,000 fr. kocht hy een postbeambte omdie de kist liet verdwijnen om hem de assurantie-gelden te bezorgen. Maai bij de ingestelde nasporingen werden verscheidene beambten van den diefstal verdachten de schuldige beambtewiens geweten hem geen rust lietlegde een volledige bekentenis af. De fabrikant werd nu onmiddellijk in hechtenis genomen. Het lijk van Pius IX is van zijne tegenwoor dige rustplaats in St. Pieterwaar het voorloo- pig ter aarde was besteld overgebracht naar de basilliek San Lorenzobuilen de muren van Rome overeenkomstig de bepalingen van Pius uitsterslen wil. De overbrenging geschiedde te middernacht. Achter den lijkwagen volgden 200 rijtuigen en 3000 personen die allen eene waskaars in de hand hielden. Vele venstera waren verlicht. In de drie eerste rijtuigen waren gezeten de pastoor van het vaticaan vier kanunniken van St. Pieter, 's pausen majordomus, de apostolische pronota- riussen en de drie kardinalen executeurs-testa mentair van Pius IX. Een honderdtal personen personen riepen bij het voorbijtrekken van den stoet „Leve Italië", welke kreet beantwoord werd met dien van „Leve de Paus" Over en weer werd er op een der pleinen met steeneu geworpen. Voor het overige bleef de stad zoo rustig mogelijk. Tot stadhouder van Boheme is door den keizer van Oostenrijk in de plaats van den heer Weber, benoemd luitenant-veldmaarschalk Kraus president van het opperst militair gerechtshof. De Wiener Abendpost zegt dat dit besluit is gemotiveerd door „de betreurenswaardige voor vallen te Praag en de overwegingdat de heer Weber om redenen van gezondheid niet meer geschikt is voor den openbaren dienst. Er is thans een aanvang gemaakt met de ontruiming door Turkije van het aan Grieken land afgestaan gebied en de bezetting daarvan door laatstgenoemde. Punta werd Zondag reeds door het Turksch garnizoen verlaten en door de Grieken bezeten den volgenden dag trokken 4000 Grieken onder Soutzo het dorp Dcmano binnen, lieden waarschijnlijk wordt het veel besproken Arta bezet. Koning George zal na de bezetting een bezoek aan de stad brengen. Uit goede bron wordt verzekerd, dat de sultan voor Midhat pacha en zijne medebeschul digden de doodstraf veranderd heeft in levens langen dwangarbeid. Volgens een particulier telegram, uit Kon- stantinopel te Parijs ontvangen, verzet Midhat pacha er zich tegen gratie van de doodstraf te krijgen, indien zijne straf in verbanning naar <?en verwijderd oord in Aziatisch Turkije veranderd wordt. „Liever sterf ik hier", zeide hij, „voor de oogen der geheele wereld als een bewijs der schandelijke onrechtvaardigheid uwer vonnissen, dan in een uithoek om te komen, waar mijn dood, even als die van een dorren boom, geen droefheid veroorzaken en geen nut voor de toe komst stichten zou." In eene nota aan de Fransche regeering verklaart de Porte, dat zij niet slechts in Tripoli de orde zal handhaven, maar ook alle pogingen zal tegengaan om onrust te stoken in Tunis of Algerie. Het voornaamste stookwerk in deze trouwens is reeds gedaan. Een der maatregelen om het doel te bereiken schijnt te zijn, dat de gouverneur van Tripoli aanschrijving heeft ontvangen aan Europeanen, die niet voorzien zijn van een bewijs des sultans, het reizen door Tripoli te verbieden. Te Montreal, in Canada, heeft een vrij ernstig gevecht plaats gehad tusschen de politie eu de werkstakende scheepsbouwlieden, die pogingen aanwendden om de nog werkende mannen op de werven uiteen te jagen. De gerechtsdienaren werden door de menigte met pistoolschoten be groet en vuurden ook op de oproerlingen, de zij weldra uiteendreven. Van de werklieden werden vier, van de politiedienaren zes gewond Griscom, de man, wien Tanners lauweren den slaap roofden, heeft met succes vijftig dagen lang gevast. Zeker tot zijn groote teleurstelling heeft men veel minder notitie van hem genomen dan van zijn beroemden voorganger. Zelfs de Amerikaansche bladen wijden weinig aandacht aan hem. Wel zag men van tijd tot tijd ver meld hoe zwaar hij was, hoeveel water hij had gedronken hoelang hij had gewandeld, of hij er rood of bleek uitzag en dergelijke wetens waardigheden meermaar hij werd niet door een nieuwsgierig publiek belegerd en kon geen kolommen over zich zelf in de bladen lezen, zooals Tanner. Nu heeft hij trouwens zijn hel denstuk te Chicago volbracht, een stad waar men meer aandacht schenkt aan vet'gemeste varkens, dan aan uitgemergelde menschen. Tilburg, 16 Juli 1881. De uitslag van de overgangsexamens aan de rijks hoogere burgerschool alhier is als volgt le klasse 5 onvoorwaardelijk, 1 voorwaardelijk, 2 niet toegelaten2e klasse 2 onvoorwaarde lijk 3 voorwaardelijk, 5 niet toegelaten 3e kl. geen onvoorw., 3 voorw., 1 uiet toegel. 4e kl.: 1 onvoorw., 2 voorw. Behalve een leerling tot de 5e kl. toegelaten heeft niemand van d°e 3e en 4e kl. voldoend examen in het Engelsch af gelegd. Een leerling neemt aan het eindexamen deel. Waalwijk, 16 Juli 1881. Naar wij vernemen is door den aannemer van de spoorwegbrug in den overlaat aan het bestuur van den binnen- eu buitenpolder van Baardwijk aanvraag gedaan, om een paardenspoor te mogen leggen op den berm van den grintweg in den buitenpolder, uitgaande van het Oude Maasje te Doeveren en verder onder langs den dijk naar het werk. Aanleiding hiertoe schijnt te zijn dat het voor hem veel gemakkelijker is te Doe veren de materialen te lossen dan in onze haven. Zou dit niet weder een gevolg zijn van den on voldoenden toestand onzer haven Nogmaals bevelen wij het publiek en vooral de jeugd een bezoek aan in het Lotharingsche circus, staande bij de Schippers mijn. De paard- jes, honden en apen werken zeer aardig. Woensdag, Donderdag en Vrijdag ?ijn door de Noordbrabantsche stoomtramwegmaatschappij vervoerd 987 reizigers. fcr Door den heer Boddaertte Tilburg is eene weddingschap aangegaan, dat de stoomtram maatschappij in eene maand geen 300 reizigers le klasse zou vervoeren tot ons genoegen kun nen wij mededeelen, dat dit getal in de eerste drie dagen bijna reeds bereikt is. Gisteren was cer,e wissel van de stoom- tramlijn door een jongen gedeeltelijk verzet; het gevolg daarvan was dat een goederen wagen derailleerde, nogtans zonder ongelukken ofnoe- menwaardige stoornis te veroorzaken. Denzelfden dag werd eene hooikar, door de schuld van den voerman geheel door den tram onderstboven geworpen. Drie karren stonden tusschen Kaatsheuvel en Loonopzand voor eene herberg, met het achterste gedeelte naar de lijn gekeerdtoer. de tiam aankwam schoot een der voerlieden toe, greep zijn paard, dat rustig stond, bij den teugel, waardoor het dier verschrikt achteruitsprong; hetgevolg daarvan was dat de kar met de locomotief in aanraking kwam en omvergeworpen werd; de trein ondervond geen het minste letsel. Over het algemeen blijkt het dat de paarden veel minder schrik hebben van den tram dan de voerlieden. 7^ Wij vestigen de aandacht van het publiek op den extratrein die Zondag van Tilburg naar Waalwijk v. v. zal loopen. (Zie Advertentie.)

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 1