Nummer 58. Donderdag 21 Juli 1881. 4e Jaargang m Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. lm Bekendmaking. Engeland. BUITENLAND. Frankrijk. Oostenrijk. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. 1 De Echo van het Zuiden, «31 Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk, brengen Ier algeraeene kennis, dat zij bij aan schrijving van heeren gedeputeerde staten,'(Prov. bijblad no 77, van dit jaar) afschrift hebben ont vangen van het navolgende schrijven van den heer inspecteur van bet geneeskundig' staatstoezicht te Breda. «Breda, 17 Juni 1881. «Te Amsterdam zijn in de laatste dagen onder «een partij uit Noord-Amerika ingevoerde hammen «verscheidene trichineus bevonden. «Waar niet, zooals te Amsterdam de keuring «van levensmiddelen vrij voldoende is georgani seerd, bestaat er voortdurend gevaar dat trichi- «neus varkensvleesch en spek wordt in consumptie «gebracht en genuttigd. In afwachting van nadere «voorstellen, die van den kant van het genees kundig staatstoezicht in Nederland misschien «zullen worden gedaanacht ik het van groot «belangdat de aandacht van de ingezetenen //Algemeen worde gevestigd op de noodzakelijk heid, dat geen varkensvleesch of spek rauw' of «ha f gaar wordt genuttigddat derhalve het «koken of braden zoolang worde voortgezet, dat «het vleesch of spek in net binnenste doorgaar «zij. Afgezien van bovenstaande voorzorgsmaat- «regel, zal een mikroskopisch onderzoek, waar «dit mogelijk is, gewensch* zijn. «Ik heb de eer u i verzoeken deze opmerking V? en bi---r^len aan de gemeentebesturen «in dit gewest, teneinde alle ingezetenen daarmede «worden in kennis gesteld. «De Inspecteur van het geneeskundig «staatstoezicht in Noordbr. en Limb., «(Get.) Dr. INGENHOUSZ." Waalwijk10 Juli 1881. Burgem. en Weth. voornoemd, VAN DER KLOKKEN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. De burgemeester der gemeente Waalwijk heeft bij brief van den hoogedel gestrengen lieer com missaris des konings in Noordbrabant, dd. 23 Juni 11. ontvangen het volgende programma ter aanwerving van jeugdig scheepsvolk. Koninklijke Nederlnndsehe Marine. Jongens, die lust in het zeemansleven hebben kunnen, mits zij goed oppassen, eene eervolle en voordeelige betrekking bekomen door eene ver bindtenis aan te gaan bij 's Lands vloot. Hunne ouders^ of voogden kunnen zich daartoe aanmel den bij een der kantoren van aanneming voor de marine op 's Rijks werven te Amsterdam, Willems oord en Hellevoetsluisden commies van aanne ming te Rotterdam, hoek Houttuinen en Oost- Molenstraat, no 1, en den commies van aanneming te Vlissingen, onder overlegging van a. Geboorte-acte. b. Een bewijs van goed gedrag af te geven door het gemeentebestuur. Jongens, die een vonnis wegens diefstal ten hunnen laste hebben, kunnen nimmer voor eene verbindtenis bij 's Rijks zeedienst in aanmerking komen. c. Eene schriftelijke toestemming van ouders, voogden of eene andere bevoegde autoriteit, vol gens dit model «De ondergeteekende (de naam van den vader, «of deze overleden zijnde die van de moeder, of «beiden overleden zijnde die van voogden of «regenten van godshuizen of gestichten, waartoe «de jongeling behooren mocht), wonende te.., «geeft (of geven) zijn (haar, liun) toestemming «aan zijn (naar) zoon of pupil (naam van den //.jongeling) tot het aangaan eener verbindtenis «bij 's Rijks zeemacht. den 188 «(onderteekening.) «Gezien voor legalisatie der handteekening «van vader (moeder of voogden van gemelden «jongeling). «Op heden den d. Bevolkingskaart. De stukken sub a en c moeten voorzien zijn van den stempel der gemeente. De vereischten voor aanneming als jongeling bij de zeemacht zijn a. Ligchamelijke geschiktheid. b. Leeftijd van 13'/2—16 jaar. c. Een lengte maat van": 1.4 meter tot den 15-iaripn leeftijd1.45 meter tot den 16-jarigen Eindelijk moet nog het bewijs geleverd worden dat eenig schoolonderwijs is genoten. Personen boven de 16 jaar worden niet aange nomen, tenzij zij vroeger |bij de marine hebben gediend. De jongens verbinden zich bij de indiensttreding voor den tijd van 10 jaren, ingaande met hun 16e levensjaar. Van af het oegenblik van indiensttreding, waar bij hem f30 (dertig gulden) als premie wordt ter hand gesteld, kan de jongeling geheel voor ziek zeiven zorgen, daar hij behalve vrije voeding en logies eene maandelijksche soldij 'van 8 gulden ontvangt. Onmiddellijk na hunne indiensttreding worden zij. geplaatst bij de kweekschool voor zeevaart te Leiden, alwaar hun gedurende eenige maanden schoolonderwijs wordt gegeven, en zij tevens wor den voorbereid voor hunne plaatsing op de On- leidingschepen te Amsterdam en Rotterdam. 1 Is het de begeerte der ouders voogden om een proeftijd te hebben, vow de jongeling eene vaste verbindtenis aangaat, dan is hiertoe gele genheid aan de kweekschool voor zeevaart te Leidenwaar hij tegen betaling van een klein kostgeld als kweekeling kan worden geplaatst. Hieromtrent zijn inlichtingen te bekomen bij den directeur dier inrichting of hare subcommissien. Het onderwijs op de opleidingschepen omvat lezen, schrijven en rekenen geschiedenis en aard rijkskunde, gymnastiek, zwemmen, infanterie- en artillerie-exercitien en verder alles wat van een goed matroos vereischt wordt. Na een tweejarig verblijf op de opleidingsche pen en na als ligtmatroos eenen kruistocht van een jaar met de oefeningsdivisie gemaakt te heb ben, worden de mee oppassende, ijverigste en knapste jongens geplaatst bij de opleidingen voor stuurman?- en bootmansleerlingen of wel opge leid voor andere betrekkingen of ambachten, als: konstabel, schrijver, timmerman, bottelier, enz. Binnen een tijdsverloop van 6a? jaren na de indiensttreding, kan een oppassend jongen den graad van kwartiermeester, 3e stuurman of kon- stabelsmaat bekleeden, waaraan verbonden is een maandelijksche soldij van f25 a f 32, benevens eene toelage in de overzeesche bezittingen van f 6 a f 7 's maands. Op eenen bepaalden leeftijd en na een vastge steld aantal dienstjaren, heeft ieder schepeling aanspraak op een pensioen, als volgt: Adjudant-ónderoflicier f 440.— 's jaarssergernt- raajoor f400.— dito; sergeant f360.— dito; kor poraal f 250.— dito matroos f 200.— dito, bene vens eene verhooging voor elk jaar verblijf in militaire dienst in de overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de. keerkringen van f 15. voor onderofficieren tot en met den graad van sergeant en f7.50 voor minderen. Bij de wet van 14 November 1879 zijn de lijf straften bij de zeemacht afgeschaft. Waalwijk, 10 Juli 1881. De burgemeester voornoemd VAN DER KLOKKEN. Burgemeester en wethouders van Waalwijk Gezien het besluit van heeren gedep. staten dezer provincie van 31 Maart 1881, prov,blad No 6 MAKEN BEKEND Dat de herijk der maten en gewichten voor de ingezetenen alhier zal plaats hebben op 22, 23, 2o en 26 Juli aanstaande, des voormiddags van 8 tot 12 en dps namiddags van 2 tot 5 ure. Bij beschikking van den heer minister van binnenlandsche zaken d. 12 April 1872, no 193, afd. XII, is bepaald dat de onderdeden A an het gram uitsluitend aan het ijkkantoor van de standplaatszijnde te 's Hertogenbosch, kunnen worden geverifieerd, alsmede dat deze verificatie ingevolge let. C van art. 15 der wet van 7 April 1869 (Staatsblad no 57) ook NA den herijktermijn kan plaats hebben. Waalwijk, 16 Juli 1881. Burgem. en Weth. voornoemd, VAN DER KLOKKEN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. 7,re&els /0.60. daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën,3maal ter plaat - DnLni^,enrlVen' 7™ 2maaI berekend- Advertentiën voor Duitsohland worden alleen aangenomen door het advertentie JJureau^an^ADOLF Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per reg- de Frausche Senaat den scheikundige Berlhelot (gematigd republikein) tot lid voor het leven. Voorts heeft de senaat in tweede lezing met geringe wijzigingen de drukperswet goed gekeurd. Naar verzekerd wordt zullen de nieuwe kamerverkiezingen plaats hebben den lSden September of 2 October e. k. Bij gelegenheid van het nationale feest op 14 dezer is door den president der Republiek aan 1450 personen die wegens misdaden en en vergiijpen tegeu het g°meene recht straf ondergingen geheele of gedeeltelijk kwijtschel ding of ook verzachting van die straffen ver leerd. Met aantal^ personen die bij gelegenheid der wapenschouwing door zonnesteek zijn getroff n olijkt zeer aanzienlijk te wezen namelijk twee honderd millitairen zoowel als nict-militairen. Vijf ziju reeds bezweken en twintig liggen zeer ernstig. Te Orange (Vauclusse) is eene vervolging in gesteld tegen den president der rechtbank wegens meedwillig vernielen der op 14 Juli 1. 1. aan het gerechtsgebouw aangebrachte illuminatie. In zijn hardnekkigen strijd tegen het Parijsche gemeentebestuur heeft de prefect van politie, de heer Andrieux, tegenover den pas sies en tegenstand die hem voortdurend werd geboden ten slotte het onderspit moeten delven. I)e regeering liet hem schieten en het Journai Officiel meldt zijn aftreden. Afgezien van andere overwegingen, is het voor de burgerij, wier belangen onder het geschil grootelijks leden, zeker een geluk dat de strijd maar geëindigd is. De heer Comescasse zal Andrieux opvolgen. Sfax is Zaterdagmorgen door de Franschen genomen en welnaar ze zeiven beweren „op schitterende wijze". Zij bezetten de stad met eene aanzienlijke macht. Men weet nu ten minste waar Bou-Anema is te Stetin namelijk vanwaar hij in Noord- Oostelijke richting schijnt te zullen opbreken. Bij Reinziza werd zijne achterhoede eindelijk in gehaald en werden een dertig man door de Franschen gedood. Bou Anema, het hoofd der opstandelingen in Algeriëis, volgens de verhalen der vluchte lingen uit Oran een Spaanjaard van geboorte. Hij ontsnaptevele jaren geleden uit de ge vangenis van Tarragona en woonde sedert dien tijd in de binnenlanden van Afrika, waar hij door zijn moed en schranderheid veel invloed op de Arabieren verwierfdie hem als een heilio- man beschouwen en blindelings gehoorzamen. Hij moet nu ongeveer 40 jaren in Afrika door gebracht hebbenen was tot dusver niet veel meer dan een gewoon roover; maar sedert den moord te baida in Juni 11., is zijn macht aan zienlijk uitgebreid. den nacht kan een van beide dienen tot het ontsteken van een electrische lamp. De eerste proeftocht met dit bootje deed Trouvé op den 26en Mei laatstleden op de Seine, tus schen de Pont-Royal en de Pont de la Con corde. De Telephoon liep gedurende zes proef- tochteu met eene snelheid van een meter per seconde stroomopwaarts en van 2,50 meter per seconde stroomafwaarts. De riviersnelheid bedraagt daar ongeveer 20 centimeter per seconde. Ge durende die proefnemingen hadden drie personen m de boot plaats genomen. Op den 2en Juni hadden weer proeven plaats welke evenzeer een uitstekend gevolg hadden en ten aanschouwen van een groote menigte volvoerd werdendie er zich in verlustigde een bootje zich met vrij groote snelheid door het water te zien bewegen zonder dat daarbij de anders onafscheidelijke rook en stoom zichtbaar waren. De berichten uit Parijs vloeien allen over van i lof en prijs over het welgeslaagde feest van den i 14den. Alleen was het rijkelijk warm en bij de revue hadden dan ook onderscheidene man- schappen last van zonnesteek. Ook te Tunis heeft men het feest gevierd. In de Veilde daarentegen hebben enkele ge meenten geweigerd het Nationale feest mede te vieren «omdat het de herinnering bestendigt rnn de inneming der Bastille die als een be- reurenswaardig feit moet worden beschouwd." In plaats van Dufaure benoemde Zaterdag Op de electrische tentoonstelling, welke gedurende dezen zomer te Parijs gehouden wordt, zal de beer Trouvé, iemand die zeer bekend is op het punt van alles wat de electriciteitsleer aangaat, een bootje inzenden dat door hem is geconstrueerd geworden en door eleclriciteit vooruit bewogen wordt. Hij heeft daartoe op het tentoonstellingsterrein een bassin laten ver vaardigen dat een middellijn heeft van niet minder dan 18 meters en waarin zijn Telephoon, aldus hoeft hij het bootje gedooptzal rond varen. De Telephoon heeft een lengte van 5,50 meter, is 1,20 meter breed en weegt 80 kilogram. De electrische moteurdoor Trouvc uitgedacht, bestaat uit een klos naar het stelsel Siemens j deze werkt door middel van een bepaald appa raat en met een touw of ketting zonder einde op een schroef met drie bladen, welke te midden van het roer (dat van metaal is) is aangebracht De geheele moteur en hetgeen er bij behoort weegt slechts 5 kilogram en bevindt zich aan den achtersteven boven het roer aangebracht. Midden in de boot staan twee batterijen ieder van zes elementen. Beide batterijen kunnen tegelijkertijd gebruikt worden maar gedurende Het grootste en belangrijkste deel der Iersche landwet is thans door het Lagerhuis afgehandeld, maar het kan nog zeer wel zijn dat de Ieren weder zullen gaan obstrueeren, in welk geval Gladstone hoogst waarschijnlijk de urgentver- klaring zal voorsteden. Maar de premier .hoopt nog het beste en rekent op heden als einddag. In dat geval zal Donderdag de interpellatie Iiicks-Beach (Transvaal) worden behandeld. Omstreeks denzelfden tijd staat eene hernieu wing van het incident Bradlaugh te wachten, xiij schijnt nu alleen voor geweld in den vollen zin des woords te willen wijken en zal dus waarschijnlijk moeten worden gesleept, wat bij de gespierdheid van dezen beeldstormer geen kleinigheid zijn zal. i. 77 ^e, r^ra^ee># ,R Iersche graafschap Kerry, hield onlangs bij de opening der gerechtszittin gen rechter Lawson een toespraak tot de jury waarin hij een treurig beeld ophing van den toestand des lands. Het aantal misdaden in Kerry zeide hij, was dit jaar op onrustbarende wijze toegenomen en van 63 tot 155 geklommen. Hat echter nog erger was, was dat die misda den van zoo gruwelijken aard waren geweest verminkingen van personen en vee, vergrijpen tegen den eigendom, enz., enz. Meest waren de slachtoffers mannen van de wet of lieden die hun pacht betaalden, terwijl slechts in een paar ge vallen aangifte was gedaan uit vrees voor wra&ak. Verklaarbaar is zeker de wensch, door Lawson aan het slot zijr.ei; redevoering te kennen ge geven dat de regeering spoedig een middel zou vinden om deze gruwelen te keeren. Opnieuw hebben in Ierland, krachtens de dwangwet, een tweetal arrestatien plaats gehad. Archer, de jockey, die het Amerikaansche paard Iroquois bereed, dat bij de Derbywedren- nen den prijs behaalde, is een benijdenswaardig persoon en zijn inkomsten zijn grooter dan die van den eersten minister. Met een rit verdient hij 25 dollars (f62 50) als hg wint 15 dollars (f37.50) als hij niet wint en met een proefrit 10 dollars (f25). Maar dat is slechts een klein deel van zijn verdiensten, want hg krijgt een aantal kostbare geschenken, als gouden horloges, diamanten ringen, paarden, rijtuigen, schepen, fraaie kleederen, kisten cham pagne, enz. De heer Lorillard, de eigenaar van Iroquois, gaf hem 5000 dollars voor zijne over winning. J Li een jaar, 1876, verdiende Archer niet min der dan 60.000 dollars. Bij de wedrennen waarheen hn ach in zijn keurige equipage be geeft is hij zeer gezocht. De eigenaars van paarden betwisten elkander zijn diensten en hechten groote waarde aan zijn oordeel over de paarden. Adelijke heeren zijn vereerd, als zij kaartjes van hem ontvangen, en de couranten bespreken zijn doen en laten als dat van hooge personages. 5 J'*™* ziJn fes personen, wegens deelname aan de ongeregeldheden van 30 Juni, tot ge-

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 1