Italië. Turkije. Rusland. Amerika. BINNENLAND. vangenisstraffen van 10 (lagen tot 3 weken veroordeeld. Het heeft onder de Duitsch-Oostenrijkers een goeden indruk gemaakt, dat in deze zoo krachtig wordt opgetreden ook door den academiscken senaat. Den 6n of 7n Augustus a.s. zullen keizer Frans Jozef en keizer Wilhelm elkander te Salz burg of te Ischl ontmoeten. Të Rome schijnt men snel recht te willen doen. Reeds zijn, wegens deelgenootschap aan de jongste ongeregeldheden, vier tot een maand gevangenisstraf en 250 lire boete veroordeeld. Wegens verzet tegen de politie kreeg een ander twee maanden gevangenis. Eenigen tijd geleden vluchtte, zooals men zich herinneren zal, te Napels een Armenische dame uit den harem van den gewezen Khedive van Egypte, en kon Ismail paclia, wat hij ook deed, hare uitlevering niet van de Italiaansche politie verkrijgen. De jonge dame is thans gehuwd met een rijk Napelsch heer. Zij zond hare 39 vriendinnen uit den harem keurig gedrukte uitnoodigingen ter bijwoning van haar huwelijk. Maar de wan trouwende ex-khedive kreeg de brieven in han den en vernietigde ze onmiddellijk. De bruiloft werd dus zonder de dames uit den onderkonink- lijken harem gevierd. Midhat-pacha moet bij den sultan een verzoek om gratie hebben ingediend, waarin hij bekent medeplichtig te zijn geweest aan den opAbdul- Aziz gepleegden moord. Dat de Porte het thans met de ontruiming Y-n het aan Griekenland afgestane gebied goed meent en waarlijk zeer inschikkelijk is kan wel daaruit blijken, dat zij zonder protesteeren reeds nu Action heeft laten ontruimen. Volgens art. 2 van het te Constantinopel tusschen de Porte en de mogendheden geteekende tractaat had zij dit eerst binnen drie maanden behoeven te doen doch nu de internationale commissie het wen- schelijk oordeelde Punla dadelijk over te geven, heeft- de Porte hot ook zonder tegenstribbelen goedgevonden. De eerste der zes afdeelingen, waarin het af gestane gebied opgeleverd moet worden, is thans overgegeven en diensvolgens zijn alle leden van de commissie met het stoomschip „Iris" via Za- kynthos (Zante) naar Athene vertrokken, waar zij eene week zullen vertoeven om dan naarVolo te gaan. Intusschen zijn vier Grieksche oorlog schepen naar Chalkis (op Negropont) gestevend om het bezettingskorps voor de tweede afdeeling van daar naar Stylida over te brengen. Uit St. Petersburg wordt gemeld dat de wegens deelgenootschap aan den moord op Alex ander II ter dood veroordeelde Jesse Helfmann, aan wie wegens haren gezegenden staat uitstel van executie werd verleendeen verzoek om gratie heeft ingediendwaarop naar men ver wacht gunstig zal worden beschikt. Omtrent de vele branden, die in de laatste weken opnieuw in Rusland gewoed hebben schrijft een berichtgever der Augsburgsche All- gemeine Zeitung het volgende „In de stad Augustow was men na twee branden, op 28 en 31 Mei, ftrots alle waak zaamheid niet in staateene derde en_ vierde ramp te verhoeden. Den 23sten Juni brak opnieuw een brand uitdoor misdadige handen aangestokendie 120 huizen en vele schuren in de asch legde, waaronder het regeeringsge- bouw, eene aphotheek en de rijkste winkels; zooeven (8 Juli) wordt gemeld, dat daar ten vierden male een hevige brand is uisgebarsten. Van de 500 huizen die de stad telde moeten er nu niet meer dan 100 over zijn. Der. 22sten Juni werd het stadje Rowno in Wolhynie, bijna geheel in den asch gelegd ongeveer 500 huizen werden eer.e prooi der vlammen. De brand begon in een lsraëlietisch woonhuis, en daar de meeste huizen van hout met rieten daken zijn die door de langdurige zonnehitte zoo droog mogelijk waren bleven de pogingen tot blus- schen vruchteloos. De stad Bobruisk werd voor de grootste helft door een brand vernield, die op verscheidene plaatsen te gelijk was aangesto ken en meer dan 600 huizen in de asch legde. Nog ongelukkiger was de Lithausche stad Minsk. Daar ontstond den 3n dezer branddie ge- bluscht werd nadat drie huizen waren afgebrand. De brandstichtereen knaap, was gevat. Maar dit was slechts een voorspel van den daarop- volgenden vreeselijken brand, die op 20 plaatsen te gelijk uitbrak en bijna 2000 gebouwen ver woestte waarvan de helft van steen. Eene enkele assurantie-maatschappij zal anderhalf mil- lioen roebels te betalen hebben. Het geztcht van den gloeienden puinhoop van de bevolking die nagenoeg alles ^verloren hadmoet onbe schrijflijk droevig geweest zijn. Ook de stad Korzec,met 12000 inwoners werd bijna geheel in deHfaööh gelegd. Het vuur woedde daar zoo hevigdat de breede straat die de stad doorsnijdt, ja zelfs de grond van het marktplein zoo heet was dai het onmoge lijk was daar te blijven staan. Vele personen werden in de straten door den rook en den gloed verstikt. Wat niet verbrandde werd ge stolen. De schade van dien brand wordt op 3 roillioen roebels geschat. De stad Nowogrodek, in het gouvernement Minck verloor op Sacra mentsdag door een brand ruim 100 huizen. Van een vreeselijken brand wordt ook uit Slo- niin van den 6deu dezer melding gemaakt. L) stad, bestaande uit 1000 woonhuizen en zeer vele schuien werd bijna geheel in (le asch ge legd. Daar ook hier de brand op vele plaatsen te gelijk uitbrak bestond er stellig opzet. Te Lomsza en Toraazow-Lubelski kwamen branden van minder omvang voor. Te Waldyslawow in het gouvernement Suwalki werden nieuwe pogingen tot brandstichting verijdeld. Verder werd nog in vele dorpen en op landgoederen door brand schade aangebracht, die tegenover de hierboven vermelde verliezen weinig beteeke- nen maar te zaraen toch een zeer aanzienlijk bedrag uitmaken." Dc toestand van president Garfield is zoozeer verbeterd dat de meeste ministers Washington hebben verlaten. Zij xeeren evenwel spoedig weer terug. Newalm in Minesota is door een orkaan gedeeltelijk verwoest. Ook in de omstreken is veel schade aangerichtterwijl vele menschen het leven verloren of gekwetst werden. De gouverneur van Sonora is met 30 man door Indianen gedood. Te Annarbarin Michigan is een nieuwe komeet waargenomen. Tilburg, 20 Juli 1881. Bij gelegenheid der verkiezingen voor den gemeenteraad deed zich een in deze gemeente zddzame oppositie vooi tegen sommige aftredende leden, die door de kiezersvereeniging Noordbra bant weder candidaat waren gesteld. Deze tegen stand, schier algemeen gedeeld, gold hoofdzakelijk den heer J. A. A. Kerstens, wethouder. Men verwijt hem, in gedrukte en verspreide geschrif ten, dat hij in November 11. bij de verkiezing van een lid der Tweede Kamer op geheel bij zondere wijze de candidatuur van een algemeen geacht stadgenoot (den heer Diepen) heeft tegen gewerkt. Daardoor zou hij bewezen hebben de werkelijke belangen van onze industrieele stad niet te hebben begrepen en niet te hebben be hartigd. Waalwijk, 20 Juli 1881. Niettegenstaande de tropische hittedie ver leden Zaterdag namiddag heerschtestroomde een talrijk en uitgelezen publiek naar de zaal van Musis Sacrum, om het concertte geven door de liedertafel Oefening en Vermaak van Waalwijk en Besoijen, bij te wonen. En geen wonder. Dat concert toch zou opgeluisterd worden door de medewerkidg van Neerland's grootsten zanger, den beroemden baryton den heer Willem O. Deckers, en van den talentvollen componist, den heer Herman J. J. Van Bree. Ook de heer J. Dekkers Jr., een jeugdig, veel belovend pianist, zou zich doen hooren. Toen het vcor den aanvang bepaalde uur was aangebroken, was de zaal reeds meer dan vol. De liedertafel opende het concert met „Hymne an die Mnsik" van Lachner, het nummer, waar mede zij te 's Gravenbage verleden jaar .den prijs behaalde; onnoodig dus te zeggen, dat het flink van stapel liep. Toen hierna de heeren Deckers en Van Bree de zaal binnentraden, werden zij met een dave rend applaus begroet. Nu was aan de beurt de cantate „Kunst en Vriendschap", door den heer Van Bree voor de liedertafel gecomponeerd op woorden van onzen gunstig bekenden dichter, den heer Walther Van Iugen. Dit nieuwe product van den genialen toonzet ter vormt een prachtig geheel. Het ligt niet op onzen weg een oordeel uit te spreken over de muzikale verdiensten van dit werk; wij moeten dit aan grootere kunstkenners overlaten. Het meest beviel ons het recitatief, het quartet ,de aria en het buitengewoon grootsche slotkoor. Het stuk werd uitgevoerd onder de leiding van den componist. Het recitatief en de aria werden gezongen door den heer Deckers. Vol rolden zijne heerlijke tonen door de zaal en maakten een overweldigenden indruk op alle aanwezigen, die telkens door stormachtige toe juichingen aan hun gevoel lucht gaven. Onvermeld mogen wij ook niet laten de meer dan verdienstelijke wijze, waarop de heeren C. De Cortie, Adr. Van Delft, G. Van Iersel en P. Snijders het quartet, en de heeren C. De Cortie en Jac. Pulles het duet zongen. Het slotkoor werd gezongen met een kracht en een vuur, zooals wij nog weinig hoorder- De aanhoorders geraakten er geheel door in verrukking en brachten den componist en den diehter een warme ovatie. Na de pauze zong de heer Deckers nog: „Tief drunten im Meere", van Adr. Müller, en „Avond en morgenster" en „Hooger lente" bei den van R. Hol. Onze krachten schieten te kort om den heer Deckers de eer te geven, die hem toekomt; genoeg zij gezegd dat hij zong gelijk alleen Willem Deckers zingen kan. Hadden wij den heer Van Bree als componist leeren waardeeren, ook als pianist voldeed hij uitstekend; le Réveil du lion werd door hem en den heer Deckers Jr. op uitstekende wijze ten gehoore gebracht. De heeren Al. Verbunt en G. Van Iersel zongen daarna Belisario, die bij uitstek voldeed en den algemeenen bijval mocht verwerven, Bij gelegenheid van dit concert werden door den beschermheer, Dr. L. G. Van Heijsi, onder eene gevoelvolle toespraak, aan de lieeren Dec kers en y&n Bree de diploma's als eerelid der vereeniging met gouden insignes overhandigd en aan den heer Van Iugen het diploma als lid van verdienste. De voorzitter van Musis Sacrum de heer Antoon Tielen, bracht den dank der vereeniging aan de heeren Deckers, Van Bree en Van In- gen voor de eer haar bewezen; hij beval haar in Imt vriendschappelijk aandenken dier heeren, en verzocht den heer Deckers, uit naam van de aanwezige dames, onder wie er wellicht velen zouden zijn, die nooit meer de gelegenheid zou den hebben hem te hooren nog een enkel stukje te ziugen. Bereidwillig werd san dit verzoek voldaan en de heer Deckers gaf nog een couplet ten besle van „de Storm" van R. Hol, dat met geestdrift werd toegejuicht. Zoo eindigde dit concert,een der schoonste ooit door de liedertafel gegeveneen nieuwe parol aan hare kroon en vooral aan die van baren onverraoeiden directeur, den heer Frans De Cortie, aan wiens verstandige leiding zij ha ren tegenwoordigen bloei ontegensprekelijk voor een groot deel te danken heeft. Dat zij leven Den volgenden dag Zondag tegen den middag zalen de werkende leden der liedertafel met de heeren Van Bree en Deckers en een groot getal gewone ledi n der vereeniging gezellig en vriend- se', appelijk bij elkander op de zaal van Musis. De heer Deckers stelde toen voor een matinee te organiseeren, welk voorstel natuurlijk grooten bijval vond en dadelijk werd uitgevoerd. De heer Deckers Jr. speelde tot opening een concertstuk op de piano; daarna zong de lieder tafel „Opwaarts" van Hol waarvan de heer Willem Deckers de solo zong. Hierop volgde „le Reveil du lion, door de heeren Van Bree en Deckers Jr., en eindelijk het slotkoor uil de cantate „Kunst en Vriendschap van Van Bree. Een gulle en vriendschappelijke toon heerschte op dit geïmproviseerd feestje en noode scheidden de vrienden op het etensuur, V o dat men uiteenging was voor den na- raiddag een muziekfeest aangelegd, waarvoor de heeren Van Bree en Deckers hunne medewerking toezegden Dit. feest is wel het driftigs te dat wij ooit in Waalwijk of zeifs i.i veel ^ooAere plaatsen bijwoonden. Een talrijk en gedistingueerd pi- bliek bevond zich in den tuin en op de zaal. Ten 6 ure openden de vroolijke tonen van de Nieuwe Harmonie, die thans den naam van „1' Espérancc heeft aangenomen, het concert in den tuin. Ten zeven ure bracht de liedertafel eenige stukken op de zaal ten gehoore, o, a. de „Ber.edictus" uit de mis, door den heer Van Bree gecomponeerd en opgedragen aan den heer Willem Deckers, die natun'Tk de solo zong. Er scheen geen einde te komen aan de toejui chingen, en het enthousiasme dat er heerschte is onbeschrijfelijk. Waalwijk's ingezetenen heb ben getoond hoe hoog zij hunne liedertafel schatten en hebben haar door hunne tegenwoor digheid op dit feest een bijzonder blijk van waardeering willen geven. Moge de liedertafel zich steeds in die sympathie blijven verheugen, wij zijn er zeker van, dat zij al hare krachten zal inspannen om door onvermoeide oefening het vermaak te bevorderen van de leden der vereeniging, Ten S ure begon de harmonie weder in den tuin te spelen. Op verzoek van het bestuur van l'Espérance ging onze geachte burgervader, de heer ban der Klokken, over tot de installatie van den nieuwen beschermheer van de harmonie, den heer J. van den Elzen, directeur der Noordbrabantsche stoom tramwegmaatschappij die mede in den tuin tegenwoordig was. De burgemeester stelde den nieuwen bescherm heer voor en drukte den wensch uit, dat het gezelschap onder zijne vleugelen steeds voorwaarts zou streven op het gebied der kunst. De heer Van den Elzen zeide, dat het vele goede, dat hij van het gezelschap gehoord had, hem had aangespoord om h et eervolle aanbod aan te nemen hij wekte (1e leden op om steeds hun best te doen om vooruit te komen want stilstaan is achteruit gaan. Hij verklaarde de plichten, die het beschermheerschap oplegt naar behooren te zullen vervullen cn dankte de talrijke getuigen voor de betoonde belangstelling. Hiermede was deze pbchtigheid afgeloopen en werd het concert voortgezet. Op algemeen geuit en dringend verzoek werd tot slot de gehccle cantate „kunst en vriendschap" nogeens gezongen. Zij maakte, zoo mogelijk nog meer indruk dan den vorigen keer; de zangers waren als 'i ware geölectriseerd door de tegen woordigheid van de heeren van Bree en Deckers en door de ondubbelzinnige bewijzen van hoog schatting door het talrijk en uitgelezen publiek op dezen ge lenkwaardigen dag aan de liedertafel gegeven. Dc beschermheer, dr. L. G. van Heijst, dankte uit naam der vereeniging de heeren Willefn Deckers, Herman van Bree, Van Ingen en Dec kers Jr. voor de eer haar bewezen en de heer Van der Klokken als burgemeester uit naam der gemeente Waalwijk. Hierna keerde mem naar den tuin terug om daar nog eenigen tijd van den ^eerlijken avond te genieten. Een groot gezelschap was daay weldra bijeen een ongedwongen vriendschappen lijken geest heerschte onder al de aanwezigen geer. wonder dat de tijd al te snel omvloog en liet laat was eer men er op bedacht was. De heer Willem Deckers zette voor (Je aan wezigen de verdiensten or.zer liedertafel uiteen, die hem reeds verschillende malen o. a. ook op het coucour? te 's Hage gebleken warenhij spoorde de gemeen.tenaren aan 1iet gezelschap steeds met kracht te steunen hij had vernomen dat het gezelschap van plan was deel te nemen aan hel concours, dat den 4 September te Gent zal gehouden warden en vertrouwde dat geldelijke aangelegenheden daartegen geer. bezwaar zouden zijn hij voorspelde de liedertafel bij flinke studie den besten uitslaghij en de heer Van Bree zegden geheel belangeloos hunne hulp en voor lichting toe. Het ijzer werd gesmeed, terwijl het heet was, en onmiddellijk werd door eenige der aanwezi gen voor flinke sommen ingeteekend, zoodat het nu bepaald is, dat onze Liedertafel den 4- Sept. a.s. deel zal nemen aau het concours te Gent. Moge zij glansrijk uit het strijdperk terug- keeren, dit is voorzeker ons aller wensch. Den heeren Deckers en Van Bree roepen wij uit naam der vereeniging, uit naam van geheel Waalwijk een hartelijk tot wederzien toe. Gisteren avond ontstond er een hevig onwederdat uit 't Zuidwesten opkomende de richting der duinen volgende, oostwaarts af dreef. In de Langstraat heeft men er niet veel van gehadslechts een weinig regen. Zelden echter hebben wij prachtiger vuur geziende bliksem was geen oogenblik van de lucht en daar het om zoo te zeggen niet regende kon men het treffende natuurtoneel op zijn gemak genieten. Er werd brand gezien in de richting van Haarsteegwij kunnen echter niet zeggen waar het juist geweest is. De staatscommissie voor het notarieel- examen heeft Dinsdag met gunstig gevolg voor het eerste gedeelte geëxamineerd, den heer J. Loeft' uit Baardwijk, werkzaam ten kantore van registratie en domeinen alhier. Door den heer A. L. Festen. burgemeester der gemeente Ileeswijk, is thans, onder over- legging van de noodige plannen, definitief con cessie gevraagd voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtram van Tilburg via Berkel Oistcrwijk, Ilaaren, Esch St. Michiels-Gestel, Den Dungen, Middelrode, Heeswijk, Dinther en Hecsch naar Oss en Lithoijen aan de Maas, en voorts van Veghel via Uden en Nistelrode naar Hees, in aansluiting aldaar met dien naar Oss. De proefrittendie dagelijks met den stoomtram Middelburg— Vlissingen worden ge houden, vallen tot dusver niét mede. Telkens zit de locomotief met de wagens in het zand of derailleert zij. Naar men verneemt zullen ver- sdiillende veranderingen aan de rails of aan den veg moeten geschieden, waardoor nog niets met zjkerhereb omtrent den tijd der opening kan torden bepaald. De schors is thans op de Veluwe bijna ojeral verkocht. De prijzen zijn geloopcn tot f p0 per voer (12 HL.) Over het geheel maken di houtkoopers geen voordeelige zaken, 't Schel lij ut heeft weinig aftrek en geldt tot f 8.per vél (104 bos.) LI. Zaterdag is de bliksert.-^blgen inden toren der hervormde kerk op het Eiland, gem. Nederh. raert. Zware balken zijn tot splinters geslagen, de planken, leien ver weggeslingerd en na den geheelcn toren te zijn doorgeloopen, heeft <h bliksem zich door den muur een uitweg ge baand door de openbare school, waar de onder wijzer met de kinderen aanwezig was. De vrouw vin den onderwijzer is aan den arm licht ge kwetst. Sporen van brand werden niet ontdekt. Te Drongelen zijn twee koeien door den blik sem gedood. Onder de gemeente Engelen is een arbeider, die zich met anderen in een hooiberg had ver scholen, door den bliksem gedood twee anderen wfrden gekwetst. In de buurtschap Leggele, gemeente Die- vr, is de vijftienjarige zoon van een landbouwer (bodelijk door den bliksem getroffen, t ewijl hij o] het hooiland bezig was. Te Oirschot is een 4jarig knaapje, dat v(or de deur der ouders speelde, onder een kar geraakt, waarbij het hoofdje door een der raderen a! het ware werd verbiijzeld. Aan het zeestrand te Scheveningeu, in de ntbijhéid van den oesterput en derhalve voorbij d( gewone badplaats, wilden twee werklieden een bd nemen. Nauwelijks was een hunner in zee ggaan of hij raakte van de been, en werd door do overigens kalmen stroom een eindweegs radegenomen, met het gevolg dat zijn lijk weinige ogenblikken daarna aanspoelde. VIen vermoedt dat de man in zee door een toval is getroffen, zoodat zijn dood niet door vcdrinkin'g is veroorzaaktaangezien het ge- neskradig onderzoek in het badhuis door den bstdokter ingesteld, geen verzwelging van water costateerde. De overledene, v. R. genaamd en stendrukker van beroep, laat een weduwe en. ee; jeugdig kind na. Wader is té Amsterdam ingebroken en. wel in iet hartje der stad en zeer waarschijnlijk bij daflekt. Let kantoor en magazijn van de firma Oud kei Pool Co., Spuistraat tegenover de boek- drukerij van de firma Ellerman, Harms &Co.>, is iet buitengewone stoutmoedigheid openge- brcen en doorsnuffeld, iinstreeks hRt aanbreken van den dag heeft me de iware eikenhouteu buitendeur, toegang verenende tot het kantoor en magazijn van litbgrafische en typografische behoeften, weten te penen en wel door- het afbreken van een lataan den rand der deurwaardoor het mo- gejk werd het deurslot te bereiken, en dit met ee» beitel te doen springen. Vervolgens heeft mn het slot van de binnendoor van het kantoor laen springen en d®. vensterluiken geopend om he daglicht toegang te verleenen. De blinden, di den vorigen avond ten half tien ure nog

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2