Nummer 59. Zondag 24 Juli 1881. 4e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. Bekendmaking. De Yerstootene. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk i De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. De burgemeester der gemeente Waalwijk heeft bij brief van den hoogedel gestrengen heer com missaris des konings in Noordbrabant, dd. 23 Juni 11. ontvangen het volgende programma ter aanwerving van jeugdig scheepsvolk. Koninklijke Nederlandsclie Marine. Jongens, die lust in het zeemansleven hebben kunnen, mits zij goed oppassen, eene eervolle en voordeelige betrekking bekomen door eene ver- bindtenis aan te gaan bij 's Lands vloot. Hunne ouders of voogden kunnen zich daartoe aanmel den bij een der kantoren van aanneming voorde marine op 's Rijks werven te Amsterdam, Willems oord en Hellevoetsluisden commies van aanne ming te Rotterdam, hoek Houttuinen en Oost- Molenstraat, no 1, en den commies van aanneming te Vlissingen, onder overlegging van a. Geboorte-acte. b. Een bewijs van goed gedrag af te geven door het gemeentebestuur. Jongens, die een vonnis wegens diefstal ten hunnen laste hebben, kunnen nimmer voor eene verbindtenis bij 's Rijks zeedienst in aanmerking komen. c. Eene schriftelijke toestemming van ouders, voogden of eene andere bevoegde autoriteit, vol gens dit model „De ondergeteekende (de naam van den vader, „of deze overleden zijnde die van de moeder, of „beiden overleden zijnde die van voogden of regenten van godshuizen of gestichten, waartoe „de jongeling behooren mocht), wonende te.., „geeft (of geven) zijn (haar, hun) toestemming „aan zijn (haar) zoon of pupil (naam van den „jongeling) tot het aangaan' eener verbindtenis „bij 's Rijks zeemacht. den 188 „(onderteekening.) „Gezien voor legalisatie der liandteekening „van vader (moeder of"voogden van gemelden „jongeling). „Op heden den d. Bevolkingskaart. De stukken sub a en c moeten voorzien zijn van den stempel der gemeente. De vereischten voor aanneming als jongeling bij de zeemacht zijn a. Ligchamelijke geschiktheid. b. Leeftijd van 137216 jaar. c. Een lengte maat van1.4 meter tot den 15-jarigen leeftijd; 1.45 meter tot den 16-jarigen leeftijd. Eindelijk moet nog het bewijs geleverd worden, dat eenig schoolonderwijs is genoten. Personen boven de 16 jaar worden niet aange nomen, tenzij zij vroeger bij de marine hebben gediend. De jongens verbinden zich bij de indiensttreding voor den tijd van 10 jaren, ingaande met hun 16e levensjaar. L. Op hare hoede. „Ik was voldaan", hernam Harriet. „De stad schijnt een stil, vervelend plaatsje te zijn. Ter wijl ik op mijn diner wachtte, zag ik een lijk stoet voorbij gaan en de kellner deelde mij de levensbeschrijving van dien man mede." „Ik heb niets van een sterfgeval te Amherst gehoord", zeide mrs. Brooks met deftigheid de lichtzinnige toon, waarop Harriet over den lijk stoet sprak deed haar onaangenaam aan. „De overledene moet een geacht man geweest zijn een zekere Evans als ik mij tenminste niet vergishij moet kleermaker van beroep geweest zijn heeft de kellner mij gezegd", her nam Harriet op denzelfden zorgeloozen toon maar terwijl zij haar parasol en spoorwegboek in de hand nam, verloor zij de oude vrouw niet uit het oog. Mrs. Brooks bleef een paar seconden onbe wegelijk staan, volgde toen de jonge vrouw, die de deur genaderd wasgeleidde haar tot aan de huisdeurnam beleefd afscheid van haar keerde toen weder naar hare kamer terug en liet zich het overige van den dag niet meer zien. Terwijl Harriet Routli naar Amherst terug reed zat zij met het hoofd tegen de harde zijkussens van het rijtuig geleund en bracht zich nogmaals alles wat zij op Poynings gehoord had Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal ter plaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitschland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per reg. Van af het oogenblik van indiensttreding, waar bij hem f30 (dertig gulden) als premie wordt ter hand gesteld, kan de jongeling geheel voor zich zeiven zorgen, daar hij behalve vrije voeding en logies eene maandelijksche soldij van 8 gulden ontvangt. Onmiddellijk na hunne indiensttreding worden zij geplaatst bij de kweekschool voor zeevaart te Leiden, alwaar hun gedurende eenige maanden schoolonderwijs wordt gegeven, en zij tevens wor den voorbereid voor hunne plaatsing op de Op leidingschepen te Amsterdam en Rotterdam. Is het de begeerte der ouders of voogden om een proeftijd te hebben, voor de jongeling eene vaste verbindtenis aangaatdan is hiertoe gele genheid aan de kweekschool voor zeevaart te Leidenwaar hij tegen betaling van een klem kostgeld als kweekeling kan worden geplaatst. Hieromtrent zijn inlichtingen te bekomen bij den directeur dier inrichting of hare subcommissien. Het onderwijs op de opleidingschepen omvat: lezen, schrijven en rekenen geschiedenis en aard rijkskunde, gymnastiek, zwemmen, infanterie- en artillerie-exercitien en verder alles wat van een goed matroos vereischt wordt. Na een tweejarig verblijf op de opleidingsche pen en na als ligtmatroos eenen kruistocht van een jaar met de oefeningsdivisie gemaakt te heb ben, worden de mee oppassende, ijverigste en knapste jongens geplaatst bij de opleidingen voor stuurman^- en bootmansleerlingen of wel opge leid voor andere betrekkingen of ambachten, als: konstabel, schrijver, timmerman, bottelier, enz. Binnen een tijdsverloop van 6 a 7 jaren r.a de indiensttreding, kan een oppassend jor.gen den graad van kwartiermeester, 3e stuurman of kon- stabelsmaat bekleeden, waaraan verbonden is een maandelijksche soldij van f25 ii f 32, benevens eene toelage in de 'overzeesche bezittingen van f 6 a f 7 's maands. Op eenen bepaalden leeftijd en na een vastge steld aantal dienstjaren, heeft ieder schepeling aanspraak op een pensioen, als volgt Adjudant-onderofficier f 440.'s jaarssergernt- majoor f 400.ditosergeant f 360.ditokor poraal f 250.dito matroos f 200.dito, bene vens eene verhooging voor elk jaar verblijf in militaire dienst in de overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen van f 15. voor onderofficieren tot en met den graad van sergeant en f7.50 voor minderen. Bij de wet van 14 November 1879 zijn de lijf straffen bij de zeemacht afgeschaft. Waalwijk, 10 Juli 1881. De burgemeester voornoemd VAN DER KLOKKEN. Burgemeester en wethouders van Waalwijk Gezien het besluit van heeren gedep. staten dezer provincie van 31 Maart 1881, prov,blad No 6 MAKEN BEKEND Dat de herijk der maten en gewichten voor te binnen. „Wat George's moeder weet, is ook de oude bekend", zeide zij in zich zelve, „en die oude is zoo hard als staal. Hoe meer hare achter docht toeneemt. des te zorgvuldiger zal zij dien trachten te verbergen. Welk eene verstandige oude vrouw is zij en hoeveel zelfbeheersching Indien ik het doel gehad had dat zij scheen te vermoeden zoo zou ik inderdaad de meeste moeite gehad hebben iets uit haar te krijgen. Zooveel is zekerdat wij van dien kant niets te vreezen hebben mrs. Brooks zal nooit iets verraden mrs. Carruthers toestand is de beste dien wij in ons belang wenschen kunnenen haar zoon heeft niet de minste aanleiding om naar Poynings te gaan dat echter, nu de kleermaker dood is, zonder gevaar zou kunnen geschieden." Geen enkelen blik sloeg Harriet op het vroo- lijke landschap dst haar omgaf. Alle schoon heden der natuur gingen voor haar verloren want al hare zielskrachten waren op dien oogen blik in een punt vereenigd. „Ik zal hem schrij ven", vervolgde zij in hare alleenspraak „ik zal hem alles zeggen, zooals de oude mij gelast heeft. Arme George het is hard hem te moe ten doen gelooven dat hij het hart zijner moe der gebroken heeft, dat hare krankzinnigheid alleen aan hem te wijten is. Dat heeft hij niet verdiendhoe lichtzinnig hij anders ook zij. Gelukkig dat het gemakkelijk is hem van iets te overtuigen voor een mocielijke taak ge voel ik mij niet meer geschikt. De brief moet hem dadelijk gezonden worden en als ik, hetgeen de ingezetenen alhier zal plaats hebben op 22, 23, 25 en 26 Juli aanstaandp, des voormiddags van 8 tot 12 en des namiddags van 2 tot 5 nre. Bij beschikking van den heer minister van binnenlandsche zaken d. 12 April 1872, no 19.3, afd. XII, is bepaald dat dc onderdeden van het grain uitsluitend aan het ijkkantoor van de standplaats zijnde te 's Hertogenbosch, kunnen worden geverifieerd, alsmede dat deze verificatie ingevolge let. C van art. 15 der wet van 7 April 1869 (Staatsblad no 57) ook NA den herijktermijn kan plaats hebben. Waalwijk, 16 Juli 1881. Burgera. en Weth. voornoemd, VAN DER KLOKKEN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. In het Bosch van Soignies, nabij Groenendaal is het in zeer vergevorderden staat van ontbin ding verkeerend, bijna verteerd lijk gevonden van een jongevrij elegant gekleede vrouwdie naar de geneeslieeren verklaren, sedert Mei moet zijn gestoven. Hier komt de omstandigheid bij, dat Vrijdag jl. in het zelfde bosch nabij de bedoelde plekhet lijk is gevondeu van een jongman die naar beweerd wordtdaar in de maand Mei moet zijn gezien door iemand die een vruuwen-stroohoed had gevondenwelk jongmensch zich toen schuchter zou hebben teruggetrokken. Het van hem gevonden lijk doet zeer bepaald aan een zelfmoord denken Te Brusselwaar de kermis door het gemeentebestuur is afgeschaftheeft de burgerij haar toch gevirrd alsof er niets gebeurd was. Wel ontbraken er eenige officieele vermaken die vroeger alle jaren op het programma stonden, maar al de particuliere kermisfeestelijkheden gingen hun gang. Op den „kermis-Maandag„ was de Beurs gesloten verscheidene kantoren en inrichtingen gaven den bedienden een halven dag vrij kortom, de vroolijke Brusselaars hadden als van ouds pretvan de kermis die niet ge vierd werd. Het hof van appèl heeft uitspraak gedaan in zake het duel tusschen baron Arthur Duval die zijn tegenstandereen officier eenigen tijd geleden heeft gedood. De uitspraak in eerste ik mij tot taak gesteld heb, behoorlijk volbreng en zijne moeder sterft, of op het vaste land blijft en mr. Carruthers komt mij niet voor, alsof hij geneigd zou zijn eene vrouw met zwakke geestvermogens naar Engeland terug te brengen dan begrijp ik niet waartoe George in de eerste jaren terug zon keeren." De koetsier hield een oogenblik op, liet het glas neder en vraagde of hij naar het logement of naar den spoorweg rijden moest. Terwijl Harriet hem antwoorddedat hij haar naar den spoorweg brengen zoude kwam een jong meisje te paard, vergezeld van een grooten Newfound lander, het rijtuig voorbijde koetsier groette eerbiedig en de jonge dame dankte hem door een buiging met den rijzweep. „Dat is miss Carruthers, mevrouw", zeide de man op een toon die duidelijk verried dat miss Carruthers in den omtrek zeer gezien was. Harriet zag haar na en bemerkte den gouden glans harer fraaie lokken de lichte bewegingen van hare bevallige gestalte, de frischheid en be koorlijkheid, die over het geheel uitblonk. „Dus is dat miss Carruthers," zeide zij in zich zelve. „George heeft haar zekerlijk niet gezien althans heeft hij van haar tot mij niet gesproken." Harriet moest eenigen tijd wachten voor de trein naar Londen vertrok. De wachtkamer was vol menschen wier vroolijke stemmen haar hin derden. Zij trad daarom naar buiten tot de trein aankwam, zocht eene ledige coupé en reed afgezonderd naar Londen terug, Toen zij in Tavistock aankwam was Routh te instantie is bevestigd zelfs met verzwaring van dejaan deu heer Duval opgelegde straf van 3 tot 5 maanden gevangennisstraf. De vrijheids-strai aan een der getuigen opgelegd is daarentegen eenigszins verminderd. In de jongste zitttng der kamer is door den afgevaardigde Raspail voorgesteld, het kapittel van St. Genoveva op te heffen en aan het Pan theon de bestemming weer te geven daaraan in 1789 door de Nationale conventie verleend: die van begraafplaats van de groote mannen der natie. Bisschop Frcppel bestreed dit voorstel in eene redevoeringwaarin hij voorspelde datwat men ook doen mochtde kerk toch vroeg of laat weer in het bezit van het hare zou worden hersteld. Door bet verdrijven der heiligen uit hunne tempels luidde de derde republiek haar eigen doodsklok. Met 290 tegen 128 stemmen werd Raspail's voorstelom aan het Pantheon weer zijne oude bestemming terug te geven aangenomen. Het blijktdat Don Carlos van het Fran- sche gebied verwijderd is op verzoek van den Spaauschen gezant. Aan Sfax is dooi de Franschen een oor logsschatting van 15 millioen francs opgelegd. Het bevestigt zich dat de hoofden der beweging gesneuveld zijn. Wegens dc hitte zullen waar schijnlijk alle verdere cperatiën tot het najaar worden uitgesteld. Den 19den dezer heeft zich een onweder, vergezeld van regen boven Parijs ontlast. Die donkere wolken wat waren het welkome boden voor de inwoners Men haalde ruimer adem nadat men dagen lang onder de verzengende hitte scheen te zuilen bezwijken. J)e gezichten kregen als op eenmaal eene gansch andere uit drukking, en wel verre van zich onder dak te begeven ten einde zich voor het onweder en den regen te bereilügenbleven duizenden en duizmden onder den blooten hemel, om zich te meer te verfrisschen. Dat was wel een nat pak waarden ook 't gevaar wilde men wel trotseeren. De nestor der zakkenrollers, zekere Robert Durandis onlangs in de gevangenis te Mazas overleden. Hij was 72 jaren oud en onderging reeds 32 malen gevangenisstraf wegens zakken rollen. Veertien dagen geleden werd hij weer huis en stond verbaasd over hare spoedige terug komst. Zij verhaalde hem, dat hare taak door het bericht van den dood, dat zij te Amherst vernomen had zeer vergemakkelijkt was en gaf zoo kort mogelijk verslag. Zij sprak op den koelen, afgemeten toon, welke haar sedert eeni gen tijd eigen geworden was en welke Routh met een moeielijk te verbergen toorn vervulde, en zag haren echtgenoot niet aan voor zij aan het einde gekomen was. „Dan zal ik den brief van de oude maar da delijk verzenden", zeide Routh; het verschilt dan slechts een paar dagen eiT Dallas is veel te nalatig om daarop acht te geven. Voor gy hem schrijft is het echter beter eenige dagen te wach ten, opdat hij geen achterdocht krijge. Gij meldt hem dan tegelijk dat wij verhuisd zijn." Harriet keurde dit goed en wendde nu het gesprek op andere dingenvraagde naar hare nieuwe woniugeen gemeubileerd huis in May- fair en zeide voornemens te zijn er den volgenden morgen heen te gaan om hare eigen zaken in orde te brengen zoo deze tenminste reeds van South-Molton-street waren overgebracht. Zulks was het geval. Routh had daarvoor zelf zorg gedragen en tot het vervoeren den knaap gebruiktdie altijd in de nabijheid hunner wo ning rondzwierf. „Zoo", zeide Hairiet geheel verstrooid, want zij dacht aan de gelukkige dagen, die zij in het huis had doorgebracht, dat zij nu zonder hoop verlaten had „zoo; hebt gij iets tegen dien knaap Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 1