Nummer 60 Donderdag 28 Juli 1881. 4e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. Bekendmaking. De Yerstootene. BUITENLAND. Frankrijk. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. De Echo van bet Zuiden, ii inn lit, Ihii, luiaii n On Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. De burgemeester der gemeente Waalwijk heeft bij brief van den hoogedel gestrengen lieer com missaris des konings in Noordbrabant, dd. 23 Juni 11. ontvangen: het volgende programma ter aanwerving van jeugdig scheepsvolk. Koninklijke Nederlandsche Marine. Jongens, die lust in het zeemansleven hebben, kunnen, mits zij goed oppassen, eene eervolle en voordeelige betrekking bekomen door eene ver- bindtenis aan te gaan bij 's Lands vloot. Hunne ouders of voogden kunnen zich daartoe aanmel den bij een der kantoren van aanneming voorde marine op 's Rijks werven te Amsterdam, Willems ■ïord en Hellevoetsluisden commies van aanne ming te Rotterdam, hoek Houttuinen en Oost- Molenstraat, no 1, en den commies van aanneming te Vlissingen, onder overlegging van a. Geboort.e-acte. b. Een bewijs van goed gedrag af te geven door het gemeentebestuur. Jongens, die een vonnis wegens diefstal ten hunnen laste hebben, kunnen nimmer voor eene verbindtenis bij 's Rijks zeedienst in aanmerking komen. c. Eene schriftelijke toestemming van ouders, voogden of eene andere bevoegde autoriteit, vol gens dit model „De ondergeteekende (de naam van den vader, „of deze overleden zijnde die van de moeder, of „beiden overleden zijnde die van voogden of „regenten van godshuizen of gestichten, waartoe „de jongeling behooren mocht), wonende te.., geeft (of geven) zijn (haar, hun) toestemming „aan zijn (haar) zoon of pupil (naam van den «jongeling) tot het aangaan eener verbindtenis „bij 's Rijks zeemacht. den 188 „(onderteek ening.) „Gezien voor legalisatie der liandteekening „van vader (moeder of voogden van gemelden „jongeling). „Op heden den d. Bevolkingskaart. De stukken sub a en c moeten voorzien zijn van den stempel der gemeente. De vereischten voor aanneming als jongeling bij de zeemacht ziin a. Ligchamelijke geschiktheid. b. Leeftijd van 131/*16 jaar. c. Een lengte maat van1.4 meter tot den 15-jarigen leeftijd1.45 meter tot den 16-jarigen leeftijd. Eindelijk moet nog het bewijs geleverd worden, dat eenig schoolonderwijs is genoten. Personen boven de 16 jaar worden niet aange nomen, tenzij zij vroeger bij de marine hebben gediend. LI. Op hare hoede. /,Iets dat ik zelf niet weet waarom", antwoord de Routh eenigszins driftig„maar wanneer ik hem zie is het alsof zich aan hem eene sombere herinnering voor mij vastknoopt. Er is hier iets bij mij van binnen, dat met hem samenhangt, maar wat het eigenlijk is kan ik mij maar niet voorstellen." Harriet zag haren echtgenoot verwonderd aan er. haar gezicht werd bleek. Voor haar was insgelijks aan de eerste ontmoeting met Jim Swain eene smartelijke herinnering verbonden doch Routh wist daarvan niets en zij zeide niets, deed niet de minste pogiug om zijn geheugen te hulp te komen. Zij trachtte zooveel mogeiijk de folteringen der herinnering te vermijden en bovendien was zij naar lichaam en ziel geheel uitgeput. Stewart Routh en Harriet waren wat ver standelijke eigenschappen betreft, boven Dallas verheven, inzonderheid wat scherpzinnigheid aan ging doch zij waren niet in staat den jongeling in alles te begrijpen. Boven alles ontbrak het hun aan den juisten maatstaf zijner liefde tot zijne moeder en het daarmede gepaard gaande zelfverwijt en opgevatte voornemens. Uit deze verkeerde opvatting volgde een groot misverstand de twee dagen, die zij liet verloopen, alvorens den brief te schrijven en welke de afwezigheid van George moest rekken, waren genoeg om hem naar Engeland terug te doen keeren. Advertentiën 1—7 regels 0,60. daarboven 8 cent per reeel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal ter plaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor JJuitscbland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per reg De jongens verbinden zich bij de indiensttreding voor den tijd van 10 jaren, ingaande met hun 16e levensjaar. Van af het oogenblik van indiensttreding, waar bij hem f30 (dertig gulden) als premie wordt ter hand gesteld, kan de jongeling geheel voor zich zelren zorgen, daar hij behalve vrije voeding en logies eene maandelijksche soldij van 8 gulden ontvangt. Onmiddellijk na hunne indiensttreding worden zij geplaatst bij de kweekschool voor zeevaart te Leiden, alwaar hun gedurende eenige maanden schoolonderwijs wordt gegeven, en zij tevens wor den voorbereid voor hunne plaatsing op de Op leidingschepen te Amsterdam en Rotterdam. Is het de begeerte der ouders of voogden om een proeftijd te hebben, voor de jongeling eene vaste verbindtenis aangaatdan is hiertoe gele genheid aan de kweekschool voor zeevaart te Leidenwaar hij tegen betaling van een klein kostgeld als kweekeling kan worden geplaatst. Hieromtrent zijn inlichtingen te bekomen bij den directeur dier inrichting of hare subcommissien. Het onderwijs op de opleidingschepen omvat: lezen, schrijven en rekenen; geschiedenis en aard rijkskunde, gymnastiek, zwemmen, infanterie- en artillerie-exercitien en verder alles wat van een goed matroos vereischt wordt. Na een tweejarig verblijf op de opleidingsche pen en na als ligtmatroos eenen kruistocht van een jaar met de oefeningsdivisie gemaakt te heb ben, worden de mee oppassende, ijverigste en knapste jongens geplaatst bij de opleidingen voor stuurman -- en bootmansleerlingen of wel opge- leid voor andere betrekkingen of ambachten, als: konstabel, schrijver, timmerman, bottelier, enz. Binnen een tijdsverloop van 6 a 7 jaren na de indiensttreding, kan een oppassend jongen den graad van kwartiermeester, 3e stuurman of kon- stabelsmaat bekleeden, waaraan verbonden is een maandelijksche soldij van f25 a f32, benevens eene toelage in de overzeesclie bezittingen van 16 a f7 's maands. Op eenen bepaalden leeftijd en na een vastge steld aantal dienstjaren, heeft ieder schepeling aanspraak op een pensioen, als volgt: Adjudant-onderofficier f 440.'s jaarssergernt- majoor f 400.— ditosergeant f 360.— ditokor poraal f 250.dito matroos f 200.dito, bene vens eene verhooging voor elk jaar verblijf in militaire dienst in de overzeesclie bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen van f 15.— voor onderofficieren tot en met den graad van sergeant en f7.50 voor minderen. Bij de wet van 14 November 1879 zijn de lijf straffen bij de zeemacht afgeschaft. Waalwijk, 10 Juli 1881. De burgemeester voornoemd, VAN DER KLOKKEN. ï&ën Opheldering. De schok, dien George Dallas door den brief zijns stiefvaders ontving, was hevig en vreeselijk. Even als alle menschen van zijne bloedmenging liet hij zich gemakkelijk door zijne gemoeds aandoeningen wegsleepen en zijn hartstochtelijke aard deed hem even gemakkelijk het ergste vree zen en vermoeden, als het goede volop genieten. Hij was sterk van lichaam maar beefde als eene vrouw toen hij de weinige, stijve regelen las, welker uitwerking de laatste verzender niet ver moed had. Aldus zou misschien alles te ver- geels zijn Moest zijne moeder sterven of ten minste voor hem lijden zonder te weten dat zijn berouw oprecht geweest was, dat de les welke hij ontvangen had, inderdaad .een duur- zamen invloed gehad had, en dat hij met ernst begonnen was zich te beteren De regelen door mr. Carruthers aan zijn stief zoon geschreven, waren in even onbepaalde als formeele uitdrukkingen vervat en de onzekerheid, waartoe deze brief hem veroordeelde, was pijn lijker dan de ergste zekerheid had kunnen zijn. Waar was zijne moeder? Hij wist het niet en was buiten staat er naar te vernemen. Leed zij veel? Was zij in ernstig gevaar? Van dit alles was hij niet in staat zekerheid te verkrijgen. Hij wist dat hij de oorzaak van de ziekte zijner moeder was thans zag hij alles in een nieuw en helder lichten ofschoon geen zondaar opeens in een heilige veranderttoch was de invloed van hetgeen hij nu doorzag op het prikkelbaar temperament van George zoo krachtig, hij was zoo geheel een ander mensch geworden, dat hij zich niet alleen met afkeer van eene verdorven heid afwenddewelke tot zulke resultaten geleid Volgens een officieele opgave zijn er thans 20660 Spanjaarden uit de provincie Oran naar hun vaderland teruggekeerd. Te Sfax worden nog bij voortduring in opstand gekomen Tuniseezeu in kelders verborgen gevonden. De Fransche schout-bij-nacht onder handelt met de uit Sfax gevluchte aanzienlijke inwoners, die aarzelen terug te keeren uit vrees voor de wraak der opstandelingen. Uit Corsica wordt gemeld, dat aldaar een troep Zigeuners mannen, vrouwen en kinderen, in t geheel een 40 personen, was aangekomen en er op korten atstand van de stad een tent had opgeslagen om er het ketellappersbedrijf uit te oefenen. Daar hoorde men plotseling pistool schoten. Eenige inwoners der stad wilden na melijk met geweld de tent binnendringen om er een kijkje te nemen van het Zigeunershuishouden. De Zigeuners stelden zich te weer en losten eenige schoten. De Corcicanen trokken af om weidra met een hoop ingezetenen, goed gewapend, terug te keeren en wraak te nemen. Er ontstond nu een hevig gevecht dat twee uren duurde. De Corsicanen bedienden zich van steenen, dolken en andere wapenen de Zigeuners van hunne pistolen. Het gevolg er van was, dat er vier dooden vielen, van welke een Zigeuner, en 15 gewond werden, allen Zigeuners. De openbare macht kwam wel tusschenbeide maar te laat nadat het bloed reeds rijkelijk had gevloeid. Zps inwoners zijn in verzekerde bewaring genomen en de Zigeunerstent werd bewaakt door de gen darmerie. De vreemde gasten beweeren, dat zij in den beginne, toen de Corsicanen hunne tent wilden binnendringen, hunne pistolen slechts in de lucht afgeschoten hadden. Uit Oran wordt gemeld, dat gen. Coloraier een geretrancbeerd kamp te Mecheria zal opslaan, dat tot basis dienen zal van de operatien voor de ontworpen expeditie tegen Maghar en El Fignig. De kolonne onder zijn bevel zal 1300 man infanterie en 4 escadrons cavallerie en ar tillerie tellen. Benden Arabieren loopen het land af om de bevolking op te ruien tegen de regeering van den bey. had, maar zich zelfs verwonderde, hoe het mo gelijk geweest was zoo laag gevallen te zijn. De ervaringen, die ieder mensch opdoet en voor iets bijzonders houdt, zoodanig dat hij meent dat hij ze alleen zoo kan opdoen, zouden den jonge ling de diepste smart bereiden. Stierf zijne moe der, dan viel ook de eerste beweegreden tot zijn terugkeer tot het goede weg en hoe kon, hoe zou hij dan in zijn oog zijn In zijne eerste smart meende hij in dat alles slechts eene recht vaardige straf te zien en niet eens vond hij troost en opbeuring bij de gedachte aan zijne liefde. Aan zijn oog vertoonde zich alleen het beeld zijner moeder, die reeds lang gebukt onder haar verdriet, eindelijk onder den last van zorg en kommer, door hem zelf haar op de schouders gelegdbezweek. Mr. Carruthers had geheel overeenkomstig zijn karakter gehandeld terwijl hij zijn stiefzoon kennis gaf van de ziekte en het vertrek zijner moederdoch zonder hem eenig adres te geven, opdat hij geen gelegenheid hebben zou haar te schrijven. Hij had gedaan, wat hij meende zich zeiven verschuldigd te zijn maar hij had niet uit medelijden voor George gehandeld. De oude wrok tegen mr. Carruthers, de oude verzoeking om zijn stiefvader voor zijne eigene fouten ver- antwooidelijk te stellen ontwaakten opnieuw in den jongen man, toen hij bij herhaling de wei nige regels las, maar de gedachte aan de bede zijner moeder, om den echtgenoot, dien zij be minde, rechtvaardig te beoordeelen, deed hem bedaren en de betere natuur van den jongen man behaalde ook thans de overwinning. «Neen neen" zeide hij driftig en hardop, «hij is niet te berispen j de schuld ligt aan mij, en zoo ik nooit de gelegenheid hebben mocht Een zeker aantal inboorlingen uit bedreigingen tegen de beambten van den spoorwegzeggende dat de dag nabij is, waarop zij een schitterende wraak zullen nemen over de nederlagen van de eerste expeditie en beweeren, dat den 23 Juli, op den marktdag van Ben Bechir2000 gewa pende Arabieren daarheen zouden komen. De cheik Ben Becbir verzekert echter, dat deze bedreigingen niet ernstig gemeend zijn en hij voor de orde instaat. Opnieuw zijn er troepen naar Algerie ver trokken. Henri Rochefort, die, als hem iets op het hart ligt, er geen doekjes om windt, en misschien ook jacht maakt op paradoxen, geeft in lTntran- sigeant aan Frankrijk den raad zich terug te trekken uit Algerie en het land aan zijn lot over te laten. „Daardoor", zegt hij, „zouden wij 30 millioen jaarlijks besparen. Het zou ons buiten dien in staat stellen ons geheele leger bijeen te trekken aan de grenzen die het in de eerste plaats in ons belang is te verdedigen. Het zou een einde maken aan het verschrikkelijk lijden onzer soldaten die, zonder dat er roem of winst te behalen isovergeleverd zijn aan de onbe kwaamheid van de Carey's, Malaret's en Inno- centi's. Wij zouden dat juweel minder hebben in onze kroon--, maar vele Franschen meer te huis en vele millioenen meer in onze geldkist. Het zou ook eene treffelijke .gelegenheid zijn om zoowel den heer Albert Grevy als gen. Saussier terug te roepen en alzoo voldoening te geven aan hen, die het civiele bestuur in Algerie willen afgeschaft zien en aan dezulken, die tegen het herstel van het militaire bestuur zijn." Wel niet waarschijnlijk, maar niet onmogelijk, dat wat Rochefort nu voor den dag heeft ge haald, bij de aanstaande verkiezingen een der punten van het programma der uiterste linker zijde wordt. Mocht het daartoe komen, dan zal het haar slecht afgaan. De verovering van Algerie is in de laatste vijftig jaren te zeer met Frankrijks militaire geschiedenis saamgeweven, het behoud dier kolonie wordt te zeer noodig' geacht voor het prestige van 't land, dan dat Rochefort s denkbeeld eenigen ingang zou kun nen vinden. In de kleine republiek Andorra, die nog altijd door de J ransche enSpaansche troepen werd geblokkeerd, hebben thans de hoofden der haar deze waarheid te belijden, dan wil ik deze toch niet tegenover mij zeiven verloochenen." Het besluit van naar Engeland terug te kee ren was spoedig door George genomen. Hij moest meer weten dan mr. Carruthers hem gemeld had, en dat kan hij alleen vernemen op Poynings! Hij dacht er niet aan dat mrs. Brooks zijne moeder had kunnen geleiden. Zijn hartstochte lijk karakter vergunde hem nietzich den min sten hinderpaal voor zijne wenschen en plannen voor te stellen. Ook thans handelde hij met de hem eigene overijling. Toen George Dallas te Londen aankwam had hij voor het vertrek van den trein naar Amherst nog juist den tijd naar South-Molton-street te rijden, om Routh en Harriet eenige minuten te zien en te spreken. Aan de woning gekomen zag hij met verwondering aan het venster der woonkamer een biljet met de woorden „Deze woning is te huur." De deur werd op zijn kloppen geopend en de meid, die ze open deed, deelde hem op zijn vragen mede, dat mr. Routh de woning verlaten had en thans in Queenstreet woonde. George stond een oogenblik besluite loos en de meid, meenende dat hij haar niet had verstaan herhaalde het adres. Hij stond met zijn gezicht naar de deur gekeerd en toen hij zich opeens omwendde, vernam hij plotseling de stem van een knaap, welke hem bekend voor- „Zijn er brieven voor mr. Routh, Mary?" „Geef ze me dan maar spoedig." De sprekir was Jim Swain, die ongemerkt achter Dallas gekomen was en toen hij het gelaat van den jongeling zag, onwillekeurig schrikte en een oogenblik zijne onbeschaamde houding ver loor. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 1