Spanje. Engeland. Duitscliland. Zwitserland. Rusland. BINNENLAND. Afdeeling Handteekenen. opstandelingen zich overgegeven en zal de orde nu weldra geheel hersteld zijn. De opperste rechtbankbestaande uit afge vaardigden van den bisschop van Urgel en den prefect van Ariège, houdt nog voortdurend zit ting zij heeft verscheidene opstandelingen tot gevangenisstraf en een tot ballingschap veroor deeld. De speelbank, welker voorgenomen vestiging aldaar de eerste aanleiding tot den strijd was zal niet worden opgericht. Te Lyo'n zijn Vrijdagmorgen twee vrij hevige schokken van aardbeving waargenomen waardoor verscheidene huizen in den omtrek der stad beschadigd werden. Het wordt voor regeeringen en volkeren in derdaad gevaarlijk elkander te gaan kapittelen over mishandelingen van zeker deel barer onder danen. Daar is men nu in Spanje, kortelings tot in de wolken verheven wegen3 zijne joden- tolerantieaan het vervolgen geslagen van Duitschers, die in het land gastvrijheid genieten. Mogelijk is dit molesteeren van lieden uit een land waar de Israëlieten nog al eens geplaagd worden, een onderdeel van het nieuwe tolerantie programma, maar dat is zeker dat Duitsch- land's vertegenwoordiger te Madrid zich heeft gehaast met krachtig voor de mishandelden op te komen. Voorshands weten wij van de geheele ge schiedenis r.og niets anders, dan dat de vertoogen van den gezant hebben gegolden wde mishan deling van den evangelischen prediker Fliedner te Madrid door Spaansche politiebeambten" en /,andere voorvallen, waarbij Spaansche ambtenaren in de provincie zich aan buitensporigheden jegens Duitschland's onderdanen schuldig maakten. Luide en aanhoudende toejuichingen gingen "Vrijdagavond, of juister; Zaterdagmorgen, op in het Engelsche Lagerhuistoen eindelijk het laatste artikel der Iersche landwet was afgehan deld en de wet, wat men noemt left the Com mittee. Wat het huis er nu nog aan te doen heeft is van weinig beteekenis. Hoogstens zul len bij de derde lezing misschien nog eenige redactieveranderingen worden voorgesteld, maar de wet heeft nu den vorm waarin zij aan de Lords zal worden voorgelegd. Nu, men heeft er lang genoeg aan gearbeid. Geen maatregel op wetgevend gebied heeft, naar thans levende leden van het parlement zich weten te herinnerenzooveel tijd gekost, voor een goed deel trouwens een gevolg van de kunstmatige oppositie der Iersche leden. En die langdurige arbeid is geheel en tot in de kleinste bijzonderheden persoonlijk geleid door den ze ventigjarigen Gladstone. Terecht brengen dan zeker ook de dag- en weekbladen een woord van warme hulde aan den stalen ijver en de veerkracht van den grijzen premier. Uit Durban verneemt de Standard, dat de Transvaalsche volksraad onmiddellijk zal worden bijeengeroepen tei behandeling der overeenkomst, door de koninklijke commissie voorgesteld. Een telegram uit Pretoria van Zaterdag echter meldt, dat nieuwe moeielijkheden zijn ontstaan tusschen de koninklijke commissie en de hoofden der Boeren, aangezien de leden dier commissie geen zitting willen nemen met Buyskes, door de Boeren aangewezen als lid der commissie voor de financieele aangelegenheden. Hiervoor hebben de hoofden der Boeren voldoening geeischt en hunnerzijds geweigerd met de commissie te ver gaderen, die toen een particuliere bijeenkomst hield. Men verzekerde, dat nog verscheidene wijzigingen in de conventie zouden worden ge bracht. De vertraging veroorzaakte overal groote ontevredenheid. In antwoord op een adres van „loyalen" verklaarde generaal Wood dat afzonderlijke schikkingen zullen worden gemaakt, krachtens welke het aan de Boeren niet zal vergund zijn wetten te maken die op de inboorlingen betrek king hebben, zonder toestemming van den En- gelschen resident. Het proces tegen de moordenaars van kapitein Elliott is afgeloopen. De jury, samenge steld uit acht Hollanders en een Engelschman, verklaarde de gevangenen niet schuldig. Gelijk men weet trouwens is het een publiek geheim, dat de moord uit roofzucht is gepleegd en de hoofdbedrijver een Schot is geweest. Op de 11. Vrijdag te Londen gehoudene jaarlijksche bijeenkomst der Cobden-club heeft de president, de afgevaardigde Potter, een toe spraak gehouden waarin hij aanspoorde tot voortzetting van den strijd van het stelsel van den vrijen handel tegen het beschermende. Hij voor zich, zeide hij, voedde nog altijd de hoop, dat tusschen Engeland en Frankrijk een han delsverdrag zou tot stand komen, even voordeelig als wat door Richard Cobden werd gesloten. Te Liverpool heeft de politie aan boord van twee uit New-York komende stoomschepen beslag gelegd op niet minder dan twaalf helsche machines, met dynamiet gevuld en^ voorzien van uurwerken. Zij waren verborgen (in vaten met cement eri waarschijnlijk bestemd tot voortzet ting van het stelsel van schrikaanjaging, ia de laatste tijden door de Fenians reeds meer in practijk gebracht. In Canada is eene hoogst belangrijke wet aangenomenstrekkende tot vorming van een maatschappij welke zich het leggen en exploitee- ren van een onderzeeschen telegraafkabel tus schen de Westkust en Azie ten doel stelt. Het denkbeeld van deze grootsche onderne ming is uitgegaan van den lieer S'andford Fleming, oudhoofdingenieur van den Canada-Paciiic-spoor- weg, die over dit onderwerp een rapport heeft uitgebracht, waarin hij de praciische zijde van het plan doet uitkomen dit plan, zooals het door hem is voorgesteld, werd ook onveranderd aangenomen. Wanneer deze telegraafkabel gereed zal zijn worden San Francisco, Chicago, Toronto, New- York, Montreal, Boston en andere steden der Yereenigde Staten en van Canada met China en de voornaamste Aziatische havens en steden vereenigd, en dat, wel waarschijnlijk tot prijzen welke lager zullen zijn dan de tegenwoordige. Deze telegraaf, zegt Fleming, zal de telegraaflijn om de geheele aarde voltooien en door deze zal men io staat zijn wetenschappelijke waarnemin- ged van liet grootste gewicht te nemen. Daar door zal onafgebroken telegrafische gemeenschap ontstaan tusschen Groot-Brittanie, Canada, ludie, Australië, Nieuw-Zeeland, het zuiden van Afrika en de andere bezittingen van Groot-Brittanie, de gemeenschap welke niets zal te maken heb ben met de telegraaflijnen die door de andere Europeesche Staten loopen. De kosten van de voltooiing worden met in begrip van de voltooiing der Canadasche tele graaflijnen np achtmaal honderdduizend pond sterling geschat, terwijl men meent, dat het werk na vijf jaar zou kunnen gereed zijn. Lefroy, die als vermoedelijke moordenaar van Gold naar dc rechtbank van Sussex verwe zen is, blijft in de gevangenis de beweering volhouden dat een boer, die met hem in de zelfde coupé de reis deed, hem het eerst heeft aangevallen en daarop waarschijnlijk den moord op mr. Gold gepleegd heeft. Daar deze boer nu verdwenen wastoen de trein het station Preston binnenreed en daar verder de spoor wegbeambten verklaren dat hij gedurende de reis onmogelijk uit den waggon gesprongen kan zijn zonder zich zoodanig te hebben verwond, dat hij zijn weg niet kon vervolgen, zoo hoort men thans de onderstelling opperen dat deze geheimzinnige boer langs de loopplank in een andere coupé geklommen zal zijn en waarschijn lijk te Brighton den trein onopgemerkt heeft verlaten. Uit de verklaringen van de spoorweg beambten blijkt intusschen dat Lefroy met Gold alleen in de coupé zat, waar de moord plaats had. Een pandhooder heeft in Lefroy den man herkend, die 's morgens van den dag der mis daad een revolver en 50 patronen bij hem inloste; het in Lefroy's laars gevonden middelerwijl weder verdwenen horloge was, naar thans boven allen twijfel vaststaat, eigendom var; den heer Gold, en zoo sluiten zich de mazen van het net, waarin Lefroy gevangen isnauwer en nauwer om hem heen en zal het de jury ge makkelijk genoeg vallen over hem uitspraak te doen. De brandende berg bij Solingen blijft nog altijd voortsmeulen en het ondersche vuur wordt door de pogingen om te blusschen eer heviger dan minder. Maar r.u de eerste schrik voorbij isweet men ook van dit vuur practisch nut te trekken. Eenige gezinnendie in de nabijheid wonen branden in de laatste weken volstrekt geen vuur, maar gaan tegen den tijd van het middagmaal, naar den berghalen op eer; bepaalde plaats een paar steenen uit den grond en zetten in dien kuil hun ketels en pannen waarin dan weldra tie spijzen koken en borrelen dat het een lust is en het eten zoo door de „onder- aardsche machten,, toebereid, smaakt er hun niet minder goed om. Tengevolge van de hitte is de Gillenbach bij Trier die in de 24 uren 41.000 liter water naar den bekenden waterval deed stroomen over een uitgestrektheid van een paar honderd schreden geheel opgedroogd. Laatstleden Donderdag heeft een onweder in de Zwitaersche kantons Turgau en Waadtland groote verwoesting aangericht. Te Wylen, Die- tikon Weiningen en verscheidene andere plaat sen zijn hagelsteenen ter grootte van kipeieren gevallen en wel 5 a 6 minuten achtereen in zulk een menigte, dat zij bij de huizen lagen opgestapeld. Overal zijn dc glasruiten er door verbrijzeld. Onmiddellijk daarop volgden hevige slagregensgepaard mei zulk een sterken wind, dat er in negen gemeenten bijna geen dak onge schonden is gebleven. Onder anderen te Her- dern lagen de daktegels bij duizenden langs de wegen. Te Chevilly la Coudre Montrichez en Lapraz heeft bovendien de bliksem veel schade veroorzaakt. In laatstgenoemde plaats zijn zestien huizen eene prooi der vlammen geworden. Aller- wege leveren de akkers een bedroevend schouw spel op en niet minder groot is de vernieling van den ingezamelden oogst. Uit St. Petersburg wordt gemeld, dat te Kieff een man in hechtenis is genomen, die bekende de moordenaar te zijn van generaal Mesenzeff, den chef der gendarmerie, die eer.igen tijd reeds geleden den dood vond. Hij gaf eerst_ op dat hij Fahrenheim heette en later dat zijn naam Stempel was, maar ten slotte trok hij alles weer in met de verklaring, dat hij nu en dan aan verstandsverbijstering leed en reeds tweemalen gepoogd had zich te zelfmoorden. In de hoofdstad moet eene betere vangst zijn gedaan. Volgens Daily Telegraph zijn daar een tiental nihilisten gearresteerd naar aanleiding e.-ner bekentenis (op zijn sterfbed afgelegd) door een jeugdig nihilist, die zelfmoord pleegde om dat hij den moed niet had eene bloedige mis daad uit te voeren, waartoe het uitvoerend co mité der omwentelingspartij hem had aangewezen. Loris Melikoff zou geweigerd hebben aan de roepslem van den ezar gevolg te geven en zich weer met de leiding der Russische zaken te belasten. Niet kwaad is het misschien voor Z. M. eens een weinig in de klem te zitten en te ondervinden, dat het gemakkelijker is goede raadslieden weg te jagen dan ze terug te krijgen. Ignatieff's positie zou zeer wankel zijn. Tilburg;, 27 Juli 1881. De zoo hoogst noodzakelijke verbetering van de rivier de Leij zal weder voor onbepaalden tijd worden uitgesteld, daar, ondanks de reeds betoonde bereidwilligheid van de gemeenten Til burg, Oisterwijk en Berkel om tot de kosten bij* te dragen, het voorstel van gedep. st. om eene prov. subsidie van 40 pet. daartoe ts verleenen door de prov. st. niet is aangenomen, maar tot de najaarszitting uitgesteld. t)C Waalwijk, 27 Juli 1881. Maandag voormiddag ten 11 ure, had op de bovenzaal van den heer A. N. Van Riel, alhier, in tegenwoordigheid van het gemeentebestuur en verdere genoodigden, de prijsuitdeeling plaats aan de leerlingen onzer teekenschool. De voorzitter van de teekenschool-commissie, de heer Van der Klokken, opende de plechtig heid met de volgende woorden: Leerlingen, het oogenblik is gekomen, dat zal beslissen, aan wie uwer de prijzen zijn toe gekend. Gedurende den afgeloopen cursus hebt ge u allen zeer goed gedragen en uw best gedaan uwe teekeningen zijn over 't algemeen zeer goed; niet alle echter kunnen bekroond worden. Hierna werden op verzoek van den voorzitter de teekeningen ontzegeld en de uitspraak der keuringscommissie bekend gemaakt. De prijzen waren toegewezen als volgt: Koppen naar pleister, le prijs, verg. zilv. med. aan Aug. Van Gooi te Waalwijk. 2e prijs, diploma aan Josephus Dielman te Waalwijk. Beelden naar plaat, le prijs, zilv. med. aan Carel Manderste Waalwijk. 2e prijs, dipl. aan Jos. Dielman, te Waalwijk. Koppen naar plaat, le prijs, zilv. med. aan Daniel Baggerman, te Waalwijk. 2e prijs, zilv. med. aan Joh. Gerris te Waalwijk. Ornamenten naar plaat, le prijs, zilv. med. aan Aug. Van der Heij den, te Waalwijk. 2e prijs, dipl. aan J. Van Hilst, te Waalwijk. Afdeeling bouwkunde. Trappen zonder model, le prijs, zilv. med. aan S. Van Loon, te Waalwijk. 2e prijs, dipl. aan C. Van Olmen, te Besoijen. Portiek of deur naar plaat. le prijs, zilv. med, aan W. Adriaansen, te Waalwijk. 2e prijs, diploma aan Joh. Gloudemans te Waalwijk. De voorzitter verzocht den heer A. B. Van Lieshout, grondlegger en gedurende vele jaren directeur der teekenschool, den eersten prijs uit te reiken, waaraan de heer Van Lieshout blijk baar met groot genoegen voldeed. J)e overige prijzen werden onder passende toespraken aar. de overwinnaars uitgereikt door den voorzitter en verder door de heeren C. G. Van der Heij den, wethouder, Dr. Ij. G. Van Heijst, lid van gemeenteraad en Jud. Timmermans Wz. en J. W. Van Kiel, leden der teekenschool-commissie. De oudste wethouder, de heer van Es. ver klaarde zeer gevoelig te zijn voor de eer van een prijs uit te reiken, maar zou geen gebruik mak^n van het desbetreffende aanbod van den voorzitter. Nadat de prijzen aan de bekroonden waren overhandigd, sprak de voorzitter ongeveer het volgende: Gedurende den afgeloopen cursus is blijk gege ven dat gij uwen tijd niet nutteloos hebt be steed. Ik hoop dat gij den zomer niet vruch teloos zult laten voorbijgaan, maar zult trachten het geleerde te onderhouden; door ijverige stu die moet ge trachten geoefende oogen heldere oogen en handige handen te krijgen. Onze scholen zijn goed bestnoodzakelijk maar hij, die met zijn handen zijn brood moet verdienen, heeft meer noodig dan lezen en schrij ven. In alle landen van Europa en Amerika leeren de knapen tegenwoordig teekenen als ABC; geen ooren, neuzen of landschapjes, maar recht lijnig teekenen en teekenen naar de natuur of naar fraai gevormde voorwerpen; hierdoor leeren ze zien, goed zien, opmerken.- vergelijken, oordeelen, het schoone onderscheiden van het minder schoone. Daardoor leeren zij oogen en vingers oefenen en gebruiken, en met veel meer gemak en smaak werken wanneer ze later iets moeten maken of namaken. Daardoor komt ge tegelijk, zooals iedereen moet trachten, in het bezit van eene tweede en algemeene taal, om in lijnen en vormen te verstaan en uit te drukken, wat zich in woorden alleen omslachtig en toch zoo duidelijk niet laat omschrijven. Door tee kenen krijgt ge van lieverlede tegenzin in liet leelijke en hart voor hetgeen wezenlijk schoon is en wordt de weg gebaand ook voor den ambachtsman, om zoo hij wil, een welbetaald kunstenaar in zijn vak te worden. Als men wist van hoe groot belang het teeken- onderwijs is en van hoe groot belang dat blijkt voor de ontwikkeling der kunstvlijt in allerlei vormen en voor den ambaehtsmrn in het bijzon der, dan zou men er hier in het algemeen niet zoo flauw voor zijn. Om u de goede gevolgen van liet teekenen ceus voor oogen te stellenin overweging te geven en ter navolging aan te sporen, mag ik. u de navolgende schets eens voor oogen steilen. Een onzer geachtste ingezetenen zat in 1819, 20, 21 even als gij op de teekenbanken hij gaf blijken van lust en ijver voor de teekenkunst j en muntte weldra boven 150 leerlingen uit, en j het mocht hem gelukken, het is heden of morgen juist 60 jaar geleden, dat hij be kroond werd met den eersten prijs in de eerste klasse aan de kon. school voor nuttige en beel dende kunsten te 's Boschdie man is onze J dorpsgenoot de alom bekende en geachte kun- stenaar, de heer A. B. van Lieshout, de eigen- lijke grondlegger onzer teekenschool, waaraan n hij, als direct ur, jaren zijr.e beste krachten be steedde en waarvoor ik liera steeds dankbaar blijf. Om bij u de lust voor het teekenen op te wekken en staande te houden wil ik hier herhalen wat de geschiedenis van den waardigen man heeft geboekt. De archivaris der stad 's Hertogenbosch de heer R. A. van Zuijlcn boekte in 1859 in het gedenkboek der kon. school voor nuttige en beeldende kunsten schrijvende over de prijs uitdeeling van het jaar 1821 het volgende z/Twee voorname kunstenaars, welke bij deze gelegenheid in de hoogste klassen dc eerste prijzen behaalden, zijn nog in leven, en genieten om hunne talenten de algemeene achtingte weten de bloemschilder Willem Verbeet, wonen de binnen deze stad, voor het teekenen naar de antieken, en de uitstekende calligraaf landkaart- teekenaar en bouwkundige Adrianus Benedictus Van Lieshout, de laatste geboren en wonende te Waalwijk, in de bouwkunde hij is de ver vaardiger van de beroemde en uitgebreide kaart van dit gewest, door de heeren Van der Voort Pieck en Kuijl te samengesteld. Twee jaren later, te weten gedurende den curcus van 1821-22 werd hij opnieuw bekroond, namelijk met den eersten prijs der hoogste klasse in de klasse der ornamenten, onder 150 leerlingen. Deze kwee- kelingen der school zijn dus in de schoone kunsten mannen geworden, waarop met alle recht roem mag gedragen worden." Ook onder u zijn vele veel beloovende ver dienstelijke jongelingen met goeden aanleg, met heldere hoofden, reeds geoefende oogen en han dige vingers- de commissie voor de beoordeeling zegt niet ten onrechte in haar rapport z/Wij zijn verwonderd over de schoone uit voering van sommige teekeningen over het al gemeen zijn de omtrekken bijzonder goed aan-r gevat en 't geheel getuigt van een goed onder richt, wat wij van eene plaats als Waalwijk niet konden denken." Hierna dankte de voorzitter de leeraren en den assistent voor de wijze waarop zij zich van hunne taak gekweten hadden en al de tegen- woordigen voor de betoonde belangstelling. Hiermede was de prijsuitdeeling afgeloopen. Nu had er eeu betreurenswaardig incident plaats, waarvan het gevolg was dat de voorzitter aan de leerlingen mededeelde, dat dit de laatste prijsuitdeeling geweest was, die hij als zoodanig zou bijwonen van verschillende zijden werden pogingen aangewend om den heer V. d. Klokken, die onmiskenbare verdiensten voor de teeken school heeft, van dit besluit te doen terugko men. Wij hopen dat die pogingen met goeden uitslag zullen bekroond worden; dit zal voorze ker veel bijdragen tot den bloei en vooruitgang der teekenschool en dus in de toekomst tot het doen herleven der industrie vau Waalwijk. In den namiddag maakten de leerlingen een pleizierreisje met den tram naar Tilburg, gedu rende welken tijd zij zich uitmuntend hebben geamuseerd. De werkzaamheden ter verbinding van de haven van Waalwijk aan de tramlijn te Besoijen zijn deze wee'k aangevangen en worden met kracht voortgezet. In verband hiermede is men druk bezig te Besoijen de gasleiding aan de zuidzijde fier straat op te breken en die ten noorden te leggen. Zooals onze lezers uit achterstaande advertentie zien zullen, beginnen Vrijdag a. s. trein No 1 en 8 van den stoomtram tusschen Besoijen en Tilburg te loopen. De schietwedstrijd door het bond van officieren der schutterij in Noordbrabant uitge schreven belooft zeer luisterrijk te zijn. De voor den wedstrijd aangegeven plaats is de vlakte van Wocusel. Den 31 Juli zal een al gemeene vergadering van het bond voorafgaan. Óp denzelfden dag zal de stafmuziek der Rolter- damscke schutterij onder leiding van den heer Hutschenruyter zich des namiddags en des avonds op het terrein van den kampstrijd doen hooren. Groote toebereidselen voor de feestelijke ontvangst der deelnemers en bezoekers worden in het kamp gemaakt. De medewerking van belangstellenden is zeer groot. Reeds stelde prins Frederik der Nederlanden drie prachtige prijzen ter beschik king van het bondsbestuur. De heeren Smits van Nieuwerkerk Bn. de Constant llebecque Johan Kuight kommandanten der schutterij ie DordrechtLoosduinen en Rotterdamgaven eveneens een schitterend blijk van hun instem ming met het streven van het bond. Verschil-

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2