Nummer 61 Zondag 31 Juli 1881. 4e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. BUITENLAND. Frankrijk. De Yerstootene. Engeland. Duitschland. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal ter plaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitschland worden alleen aangenomen door het advertentie, bureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per reg Bft den gemeenteraad van Parijs is een voor stel aanhangig van den heer Deligny, om door aanleg van nieuwe waterleidingen de hoeveelheid water ten behoeve van de hoofdstad te vermeer deren tot een millioen kubieke meter daags. Tevens wordt voorgesteld nieuwe werken aan te leggen om het riolen- en afvoerstelsel te verbe teren. De kosten van een en ander worden geraamd op 150 millioen, waarvan jaarlijks 7 millioen ter aflossing op de begrooting zullen worden gebracht. De regeering heeft geantwoord op Spanjes vordering tot schadeloosstelling zijner onderdanen, die in de provincie Orau door de Arabieren mishandeld en geplunderd zijn. De minister van buitenlandsche zaken belooft eene schadevergoe ding, maar vraagt die wederkeerig voor alle Franschen, die schade hebben geleden gedurende den Carlistischen oorlog en den opstand in Carthagena. Het antwoord, dus luidt een tele gram uit Madrid, is in vriendschappelijke woor den gesteld, maar is door de Spaansche regeering te vaag bevonden op de door haar bepaalde punten. Bij voortduring melden berichten uit Tunis dat de troepen van den bey deserteeren. Zoo moeten den 24sten weer 600 soldaten op den loop zijn gegaan. Men wil nu weten dat de Franschen la Goulette zullen bezetten, om den bey in de gelegenheid te stellen zijne troepen van daar terug te roepen en alzoo de openge vallen gelederen aan te vullen. Na Sfax was Gabes aan di beurt en Zondagmorgen is het Fransche eskader voor de Tunesische stad aangekomen Onverwijld begon de ontschepingtot groote verrassing van de Arabieren, die de wijk namen in twee naburige dorpen. Nadat deze stormenderhand genomen waren, werd Gabes zelf Efcet eene sterke macht door de Franschen bezet. Zij leden een verlies van zeven aan gekwetsten, van welken slechts twee ernstig. LIL Opheldering. Hier zijn eenige brieven en eene circulaire voor Mr. Routhhernam Mary op snibbigen toon. „Wij hopen echter," voegde zij er bij met een blik op George „dat Mr. Routh zijn adres in de couranten of op eene andere wijze zal bekend makenwant het staat hier geen oogenblik stil van menschen en dan denken wij telkens dat het huurders zijn./, Dit gezegd hebbende sloeg zij de deur dicht. „Gaat gij rechtstreeks naar Mr. Routh vraagde George aan den knaap. „Jahernam Jim. „Ik komnadat zij verhuisd zijn eiken dag hierom brieven en boodschappen af te halen.,, „Dan kunt gij voor mij ook een boodschap overbrengen zeide George zijne woorden met een sixpence bekrachtigende. „Zeg aan Mr. Routh Mr. Dallas is naar Londen teruggekeerd, omdat hij slechte tijding heett ontvangen en is naar het huis zijner moeder gegaan. Zult gij dat niet vergeten „Neen mijnheorik zal het niet vergeten hernam Jim op overtuigenden toon. „Zeg hem dat ik morgen hoop terug te zijn en mijn eerste bezoek dan bij hem wezen zal. Mr. Dallas is mijn naam vergeet het niet." George sprong in zijne vigilante en liet zich naar den spoorweg brengen. „Mr. Dallaszeide Jim Swain bij zich zelt, terwijl hij langzaam voortging„dat is dus uw naam Ik ben nieuwsgierig wat zij met dezen uitstaan hebben. Ik zal echter de boodschap aan haar doen, niet aan hem." Aan the Times meldt men uit Tunis, dat te Sfax de huizen van eenige Europeanen door Fransche soldaten geplunderd zijn waarvoor door de Britscbe en Italiaansche consuls eene schadevergoeding zou zijn geëischt. Vlak bij Tunis zijn vier Europeanen en drie Arabieren vermoord, tot groote ontsteltenis van den bey. Op zes kilometer afstand van la Goulette siaan 1500 Arabieren. De bey heeft eene schipbrug, die deze Arabieren van ia Gou lette scheidt, onbruikbaar doen maken en een deel zijner troepen op verkenning uitgezonden. Het aantal troepen, door de Porte naar Tripoli gezonden, bedraagt volgens Daily Tele graph niet minder dan 10,000, en er liggen zes pantsorschepen. Uit officieele stukken, aan het Engelsch parlement overgelegd, blijkt dat lord Granville op zeer duidelijke wijze aan Frankrijk deed weten; dat eer.e inmenging in de aangelegenheden van Tripoli, van weiken aard ook, uit een heel ander oogpunt door Engeland zou worden be- schonwd, dan het jongste optreden van Frankrijk in Tunis en de vriendschappelijke verhouding zou kunnen storen. Bij de Porte werd door Engeland op beza digdheid en voorzichtigheid tegenover Frankrijk aangedrongen. Mevrouw Blanc, de directrice der bank te Monaco, is te Moutiers, in Savoye, overleden. Deze dame, die den naam had van zeer lief dadig te zijn, laat een ontzaglijk vermogen r.a, dat geërfd wordt door baar zoon Edmond Blanc en hare beide dochters, prinses Radziwill en prinses Roland Bonaparte. De minister van buitenlandsche zaken lord Granville, heeft tot de vertegenwoordigers van Engeland in het buitenland eene circulaire gericht, waarin hij zegt datwanneer in het vervolg wederom Engelsche onderdanen, wanneer zij voor hun ge .oegeu of voor zaken op reis zijn, in handen van roovers mochten vallen, de regeering onder geeuerlei omstandigheden weer tot het losgeld zal bijdragen. Deze beslissing is De nacht was op de bosschen en velden van Poynings neergedaald en behalve in de kamer van Mrs. Brooks was er geen enkel venster van het gebouw meer verlicht. In een der verlichte vensternissen zat George Dallas. Zijne ellebogen rustten op de vensterbank, zijn hoofd werd door zijne hand ondersteund en de liefelijke frissche lucht van den zomernacht verkoelde zijn verhit gelaat. Tegenover hem zat Mrs. Brookswier gelaat nog steeds de uitdrukking eener pijnlijke opgewondenheid bezat. De oude vrouw had met den zoon harer meesteres een gesprek van verscheidene uren gehaden alle verkeerde vermoedens waren bij haar weggevaagd. George was geen moordenaar De samenloop van om- handigheden sprak nog wel steeds even sterk ten zijnen nadeeledoch Mrs. Brooks koesterde niet meer de minste vrees. Zijn woord had haar gerust gesteld ja zelfs de eerste blik in zijn gelaat had hare bezorgdheid weggenomen. In dit opzicht althans was hij onschuldig, dat bewees zelfs zijne toenemende verbazing bij de vermelding van haren briefwelks inhoud hem zoo geheel raadselachtig voorkwam. Doch al was haar hart nu ontheven van een drukkenden last en al had George haar alle mogelijke op helderingen gegeven zoo bracht dit echter in den toestand van Mrs. Carruthers niet de minste verandering te weeg en kon het verlodene niet als ongedaan gemaakt worden. Nadat de eerste verwarring en opgewonden heid het eerste stormachtige vragen van beide zijden voor een meer kalm gesprek plaats gemaakt hadden, verhaalde Mrs. Brooks alles wat er sedert het bezoek van den den gentleman uit Londen had plaats gehad de uitlegging welke de dienstboden aan dit bezoek gegeven haddenhet gespreA tusschen Mr. Carruthers en EvansaUmede de maar al te zeer gegronde genomen naar aanleiding van het onlangs in Turkije voorgevallene met de heeren Synge en Suter. Willen de. Engelschen dus voortaan rei zen of verblijf houden in landen, die rijk aan roovers zijn, dan moeten zij dit doen op eigen verantwoording. Te Dublin werd Maandag eene monster- manifestatie gehouden, bestaande in een optocht, waaraan meer dan tienduizend personen deelna men. Twee leden van het parlement, Hcaly en Scxton, hielden toespraken, waarin zij verklaarden, dat de landwet niet voldoende was en dat alle Ieren deelen moesten in het grondbezit. Inmiddels is weer een der bestuursleden der liga, zekere Tonay, in hechtenis genomen. Dit toont genoegzaam, dat de personendie het initiatief hebben genomen tot een adres aan de koningin, om de, kreehtens de dwangwet, gear resteerde personen weer in vrijheid te doen stellen, nul op het request zullen krijgen. Als de lords eerst de landwet hebben aangenomen zal het nog tijd genoeg zijn. Uit Pretoria wordt geseind, dat. de moei lijkheden voortduren. Sedert 20 Juli hebben de vertegenwoordigers der Boeren en de koninklijke commissie elkander niet gezien. Men gelooft, dat de volksraad tegen September zal worden bijeengeroepen. Het bevestigt zich niet, dat de Zulu's een dreigende houding aannemen. De Iersche parlementsleden overwegen de wenschelijkheid der uitvaardiging van een mani fest, strekkende om openlijk af te keuren plan nen van geweld als, blijkens de jl. ontdekking van helsche machines te Liverpool, bij sommigen schijnen te bestaan. Eene minderheid zou tegen zulk eene publicatie zijn. Van Parnell hangt de beslissing af. De Iersche bladen, die in Amerika uit komen beweeren van de zaak der machines niets te weten en stellen de ontdekking voor als een verzinsel der politie. Ook het bekende heet hoofd O'Donovan Rossa zegt, dat hij niets wist van de helsche bezendingmaar het betreurt dat zij hare bestemming indien die was om Gladstone of Forster te dooden niet bereikte. Rossa zegt verder te hopen, dat de Ieren, Enge land verder bestrijdende desnoods Londen vreeswaartoe die ongelukkige samenloop van omstandigheden aanleiding gegeven had. Het viel George in den beginne moeielijk een helder begrip van dit verhaal te krijgen en zich voor te stellen hoe de schijn geheel tegen hem was. Eerst langzamerhand begon hij zich en kele omstandigheden te binnen te brengen die met zijn geheim bezoek op Poynings in verband konden gebracht worden. Hij herinnerde zich de opmerkingwelke hij in het bureau van den „Mercurius" gehoord haddat men daar van een moord had gesproken doch hoe hij hierop weinig acht geslagen en er later niet weder over gedacht had. Het vervulde hem met ontzetting en vreesvan zich zoo in zulk eene zaak be trokken te zien waardoor zijne moeder reden had meenen te hebben hem van zulk eene mis daad te moeten verdenkenen dieafgezien van de verschrikkelijke gevolgen voor hare ge zondheid haar zooveel deed lijden. „En zij geloofde het vraagde hij telkens terwijl hij zijne oude vriendin aanzag met bleeke wangen en oogen waaruit angst en vrees spraken. „Neen George neen zij vreesde het slechts en kon de vrees niet verdragen. En geen won der want ik zelve was nauwelijks in staat den schok te weerstaan en ik ben sterker dan zij en bovendim uwe moeder niet. Bedenk eens, George gij kocht de jas bij Evans, en de man, welke die jas droeg werd het laatst met den vermoorde gezien. Ik wist dat hier een ver schrikkelijk misverstand kon plaats hebben. Ik wistdat gij niet in staat waart de handen tegen het leven van eenen natuurgenoot op te heffen dat een ander in het bezit van uw jas moest geweest zijn doch uwe moeder ontkende dat alles zij zeide dat gij de jas nog aanhadt, toen gij haar te Amherst ontmoet hebten niets was in staat den eersten indruk weder weg te nemen. Zag mijGeorge wat hebt gij met Liverpool, andere groote steden en de vloot zullen verbranden als zij hunne zelfstandigheid niet op andere wijze kunnen verwerven. Eene dépeche uit New-York in de Irish World, het orgaan van de landliga, zegt: de minister van binnenlandsche zaken, Sir William Harcourt, was dronken of wel stapelgek, toen hij openlijk de Ieren in Amerika brandmerkte als de aanleggers van het komplot, die met de te Liverpool ontdekte machines en dynamiet vernieling wilden aanrichten. De Ieren in Ame rika zijn humaan genoeg om voor hun doel de omverwerping der Engelsche despotie, niet zulke middelen te bezigen, die onschuldige men- schenlevens op het spel zetten. Allerminst be hoeven de Ieren in Amerika dynamiet naar Engeland te verschepenalsof de Engelsche voorraad van dynamiet onvoldoende was. Volgens de Daily News wint te New-York de meening veld, dat men met het verschepen der helsche machines de Engelschen alleen schrik wilde aanjagen. Bombay, 28 Juli. Gisteren had er een tref fen plaats tusschen de legers van Ayoub Khan en den Emir. Gedurende den strijd liep een der regimenten van den Emir naar Ayoub Khan over. Hierop sloegen de overige troepen van Abdurrahman op de vlucht met achterlating van geschut en legertrein. Zaterdagnacht is te Emmerik een poging geschied om een politieman te vermoordeD. Een viertal personen vielen hem aan en hadden den man reeds ernstig mishandeld, o. a. een mes- snede toegebracht, toen zijn hulpgeroep gelukkig werd vernomen door een onzer landgenooten den daar tijdelijk vertoevenden conducteur der Nederlandsche posterijen Kelvink. Deze schijnt zich flink gedragen te hebben en den politieman te hulp te zijn gekomen, zoodat zijne aanvallers op de vlucht sloegen. Drie lie den, verdacht aan dezen aanval te hebben deel genomen, zijn op aanwijzing van den postcon- ducteur gevat. de jas gedaan welk gij bij Evans gekocht hebt „Ik had ze aan toen mijne moeder mij de laatste maal zag," hernam George. „Vorvolgens heb ik ze bij Routh laten liggen en bij vergis sing een andere medegenomen. Maar er is nog een verschrikkelijker geheim. Wie is de ver moorde Wat heeft aanleiding kunnen geven tot zulk eene vloekwaardige daad „Dat kan ik u niet zeggenhernam Mrs. Brooks„maar ik zal u de courant geven, dan zult gij alles kunnen zien en begrijpen hoeveel zij heeft moeten lijden." De oude vrouw liet George eenige minuten alleen, om het nieuwsbad te halen, dat zij onder in een koffer op hare slaapkamer had wegge borgen. Gedurende hare afwezigheid liep George de kamer met snelle schreden op en neder en trachtte te vergeefs zijne gedachten te vereenigen en het verschrikkelijk raadsel op te lossen. „Hier is de courant, George," zeide Ellen, toen zij terug kwam en hem een rol papier ter hand steld. „Zet u hier voor het venster neder en tracht met kalmte te lezen. Ik moet u uu eenige oogenblikken verlaten om den bedienden te zeggen wie gij zijt en dat gij dezen nacht hier blijft. God dank dat er geen geheimhouding mesr noodig is. Misschien is dit ongeluk nog ergens goed voor." Hij had aan het venster plaats genomen, het blad met eene bevende hand opengeslagen en zocht nu naar het bericht van den moord. Mrs. Brooks bleef eenige oogenblikken naast hem staan en legde hare wittegerimpelde hand liefderijk op zijn hoofd daarna verliet zij hem. Op eens sprong hij verschrikt van zijn stoel op. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 1