binnenland. Italië. Amerika. Ingezonden stukken. Bij het Se bataljon van het regiment fuseliers der garde te Berlijn heeft een verzuim in den wachtdienst plaats gehad. Er bestond wel vermoeden dat de fout moest worden ge zocht bij drie fuseliers doch wat men ook deed, cr kon niet weden uitgemaakt wie de ware schuldigen zouden zijn. Dientengevolge heeft het geheele bataljon zoowel onderofficieren als manschappen veertien dagen kazerne arrest gekregen. Te Elinsburg hebben dezer dagen elf aan zienlijke wijnhandelaars terecht gestaan omdat zij een uit wijn, water, spiritus, kersensap enz. door hen samengesteld product.onder den naam van Fa<?onwijn, Medocfatjon, of ook eenvoudig als Medoc, St. Julien, Bordeaux, enz. hadden verkocht. Hunne „verontschuldiging" dat ieder wel kon weten, dat men voor zoo geringen prijs geen echte waar, natuurwijn, kon leveren, werd door het gerechtshof niet aangenomen zoodat zij tot boete werden veroordeeld. Sedert kort geleden de onderaardsche elee- trische verbinding tusschen Berlijn en Stettin tot stand kwam zijn er tot voltooiing van het geheele net nog slechts enkele kilometers draad te leggen tusschen Keulen en Aken. De geheele lengte der onderaardsche verbinding zal dan bedragen 5471 km., waarvan 5179 km. met 7, en 292 km. met 4 draden, terwijl de gezamen lijke draden 37.426 km. lang zijn. De onder aardsche telegraaflijnen kruisen al de groote rivieren van Duitschland en een grooi aantal harer zij- en bijrivieren zij verbinden niet min der dan 221 steden onderling. Voor hun aanleg zijn 56 maanden noodig geweest. Het totaal bedrag der kosten is 30,210,975 mark. Te Rome is, onder leiding van eenige perso nen die onder het pauselijk bestuur wegens politieke redenen werden veroordeeld, eeue on geveer 3000 man sterke bijeenkomst gehouden met het doel aan te dringen op de intrekking der zoogenaamde waarborgenwet. Brieven van instemming waren ingekomen o. a. van Garibaldi, Louis Blanc en Victor Hugo. Nadat verscheidene redevoeringen waren ge houden zou eene orde van den dag worden voorgelezen inhoudende den eiseh tot afschaffing der wet. Maar de politie belette zulks waarop de vergadering zonder wanordelijkheden scheidde. Te Rome is het oude Benedictijner klooster van St. Calixtus, dat als tuighuis der artillerie werd gebruiktingestort. De vele bewoners die zich er in bevonden werden nog juist in tijds gewaarschuwd en konden ontvluchtenmaar twee voorbijgangers werden door de nederstor- tende steenen gewond. Luidens dépeches uit New-York is de Iersche revolutiepartij voornemens Chicago tot hoofd kantoor te maken doch de eindbeslissing dien aangaande wordt voor een nieuw congres, dat midden Augustus te New-York moet bijeenko men voorbehouden. De berichten der Britsche reporters in zake de geheime Iersche conventie, thans te Chicago vergaderdzijn verward en tegenstrijdig. Die van de Standard telegrapheert dat er opkwamen 124 gedelegeerden, vertegen woordigende 6400 Iersche sectien. Behalve de dynamietquaestie werd mede behandeld de or ganisatie van het revolutionair bewind. De vergadering benoemde eene sub-commissie, ten einde het revolutionair programma uit te werken. Uit New-York wordt gemeld dat de Rus sische nihilist Hartmann plotseling is vertrokken. Men beweert dat hij op fraad zijner vrienden naar Canada gingaangezien er alle kans was, dat hij, bij de thans in Amerika wegens den aanslag op Garfield heerschende stemming, door de regeering zou worden uitgeleverd als Rusland het vragen mocht. Volgens telegraphisch bericht uit Buenos- Ayres heoben de duikers ontdekt dat de in de straat van Magelhaen gezonken Engelsche kanon neerboot Doterel is doorgebroken. Er waren slechts twaalf lijken omhoog gebrachtwelke te Sandy Point zijn begraven. Zes kanonnen, eene mitrailleuse en eenige munitie zijn geborgen. Men hield zich nu overtuigd dat het ongeluk niet is ontstaan door de ontploffing van een ketelwant de ketels zijn ongeschonden bevon den. Men denkt dat een torpedo bij het laden gesprongen zal zijnen het magazijn heeft in brand gestoken. Washington, 8 Augustus. De president Gar field heeft heden ochtend eene operatie onder gaan die verricht werd om de etterloozing gemakkelijk te maken. De uitslag was ten volle bevredigend. Tilburg, 10 Augustus 1881. Door het gemeentebestuur is besloten tot hel uitschrijven eener geldleening groot f25.000, waarvan de nadere voorwaarden zullen worden openbaar gemaaktteneinde te voorzien in eene tijdelijke geldverlegenheid ten deele veroorzaakt door het uitvoeren van gemeentewerken. Verder is afwijzend beschikt op een adres van de gemeentebesturen van Bladel, Oost- en West- Middelbeers en Diessen om eene geldelijke bij drage der gemeente voor den aanleg van een klinkerweg tusschen genoemde gemeenten en tegelijk in aansluiting van den provincialen weg Tilburg-Hilvarenbeek cp grond dat bedoelde weg niet tot het ressort van Tilburg behoort. De raad is echter bereid een adres aan de prov. staten ter verkrijging eener provinciale subsidie te ondersteunen. Nog is besloten om, met het oog op het leg gen der trottoirbanden aan den Parelweg en het verbreeden van den wegde boomen aan de eene zijde, van het station af tot aan den Heu vel, weg te ruimen, Met leedwezen heeft men dit besluit genomen omdat daardoor de eenige wandelweg in de bebouwde kom der gemeente van zijn sieraad zal worden beroofd en voor de inwoners als het ware zal komen te vervallen. Dr. v. d. Hom v. d. Bos, alhier, schreef onlangs in een der nommers van „De Gezond heid" niet veel goeds van het zoo herhaaldelijk aangekondigde Allen's haarwater, den wereldbe- roemden haarherstellerHij onderzocht het en vond er loodsuiker in een langdurig gebruik kan dan ook volgens hem schadelijk zijn, De werkelijke waarde van de somenstellende deelen: loodsuikerglycerinebloem van zwavel enz., vertegenwoordigt slechts enkele centen maar de flacon kost wel f2.50, soms meer, bij voorname coiffeurs wel f3.75. Waalwijk, 10 Augustus 1881. /.Verleden Maandag, 's namiddags ten 4 ure, is door de Nooróbrabantsche stoomtrarawegraaat- schappij met de locomotief „Tilburg" de eerste proefrit gedaan op de lijn Besoijen-Waalwijksche haven. De tocht werd medegemaakt door den direc teur en twee beambten der maatschappij door deu wethouder, den heer C. G. Van der Heijden en een paar genoodigden. De rit is boven alle verwachting uitstekend geslaagd. De machine rolde vast en zeker over de rails en zelfs de moeielijkste bochten bleken zoo juist aangelegd te zijn, dat men om zoo te zeggen dezelve ongemerkt passeerde. Toen, te midden van eene dichte belangstel lende menigte, de „Tilburg" aan de haven was aangekomen, nam de heer Van der Heijden, als vertegenwoordiger der gemeente Waalwijk het woord. Spreker wenschte den directeur geluk met den voorloopigen goeden uitslag; hij uitte den wensch, dat de onderneming de stoutste verwachtingen, die men zich van deze verbinding gemaakt had, in alle opzichten zou overtreffen en dat de lijn spoedig tot den Baardwijkschen overlaat zou worden doorgetrokken. De heer Van den Elzen den heer Van der Heijden bedankende, wees op dc goede resultaten, die de tramofschoon nog slechts tot aan Besoijen geopend, opleverde; hij sprak de over tuiging uit dat, nu eenmaal Tilburg verbonden was met de Waalwijksche haren, hieruit voor beide plaatsen veel voordeel zou voortvloeien. Hij eindigde met den wensch dat deze locomo tief gevolgd zou worden door duizende locomo tieven en duizende wager.s, die bloei en wel vaart zouden aanbrengen aan Neerlands grootste fabriekstad en aan net nijvere Waalwijk. Een „leve de directeur", „leve Tilburg", „leve Waalwijk", door de menigte aangeheven, bewees hare instemming met het gesprokene. Na de eerste proeve werd de bocht aan de Wagenstraat nog verscheidene malen gepasseerd en steeds, zelfs bij de grootste snelheid, zonder de minste stoornis. Algemeen was dan ook het gevoelen, dat den leggers der lijn de meeste lof toekomt, vooral als men in aanmerking neemt in hoe korten tijd het gedeelte Besoijen-Waal wijksche haven gelegd is en met hoeveel moei lijkheden men daar had te kampen. De feestelijke opening is bepaald op Donder dag 11 dezer. Maandag 15 Augustus zal de dier.st vanaf Waalwijk voor het publiek verkeer worden open gesteld. Op dien datum zai eene nieuwe dienst regeling in werking treden, waarbij, als wij ons niet vergissen, dagelijks vijf treinen op en neer zullen loopen. Laatstl. Zondag geraakte te Besoijen bij het aanhechten van de locomotief voor de wageus van de stoomtram, de hand van een beambte zoodanig er tusschen beknelddat hem een vinger en de top van de pink verbrijzeld werd. Terwijl een arm boertje uit Drunen met zijn dochtertje naar de markt alhier was gegaan om eenige groenten te verkoopen twee kinderen, wier verstandelijke vermogens gekrenkt waren met eene huishoudster achterlatende, vond hij bij zijne thuiskomst zijne kast opengebroken en daaruit circa f 40, kleedingstukken, beddelakens enz. ontvreemd. De huishoudster was ook ver dwenen en ondanks de pogingen der justitie nog niet opgespoord. Uit Oud-Zevenaar weid dezer dagen mel ding gemaakt van gangen in het koren, in de richting van Elten naar Arnhem. Naar men toen meendewaren die gangen gemaakt floor smok kelaars in spiritus. Volgens een aan ons ge- richten brief van den chef van den velddienst aldaar zijn er echter in die richting wel duide lijk sporen aanwezig van koeherdersenz., maar is er bij de politie en ambtenaren der belasting niets bekend van smokkelaars. Volgens dat schrijven zal de bevolking aldaar niet licht een smokkelaar verraden omdat men er het smok kelen niet als een misdrijf beschouwten wordt zelfs alle verraad tegen smokkelaars gebrandmerkt, zoodat men gerust kan aannemen dat een smokkelaar niet licht een landbouwer zal be- nadeelen door de veldvruchten te vertreden en daardoor gevaar te loopen van te worden ver raden. (N. R. Ct.) Donderdagnachtongeveer ten 12 uur brak er ten huize van de weduwe J. W. F. B. in de Kerkstraat te Woudrichem een hevige brand uitdie zoodanig toenam dat in een paar uren het gebouw en de inboedel een prooi der vlammen werd en het ergste voor de aangren zende huizen deed vreezen, Aan de goede werking der brandspuiten, zoo van gemeente als van het rijk, en de stilte, is het te danken, dat het onheil geene verdere gevolgen had. Van de oorzaak weet men niets op te geven. Huis en inboedel waren tegen brandschade verzekerd. De zaak betreffende den moord, gepleegd op 20 Maart 11. op de weduwe Breuls, op het Belgisch gedeelte van het dorp Smeermaasis verleden Maandag 8 Augustus voor het Hof te Tongeren behandeld. De vermoedelijke moordenaar Aloffs, blijft alles ontkennen. De sedert zijne gevangenneming op nieuw ingestelde instructien, betreffende andere moorden, waarvan hij verdacht werd, hebben geen bewijzen tegen hem geleverd. Aan de Arnhemsche politie is het gelukt den zakkenroller te ontdekken, die aldaar op de marktdagen bezig was geweest, Het blijkt een oude bekende te zijn, die reeds vroeger werd veroordeeld voor het lichten van toonbanken. Op het Velperplein is in het tramwachthuis ingebroken. De persoon is echter in zijne poging tot diefstal door voorbijgangers gestoord. De heeren G. Jansen en M. Mommersteeg te Weert zijn des avonds op hun weg naar huis onverhoeds aangevallen en werden daarbij deerlijk mot wonden overladen. De vermoedelijke daders P. J. Bos en P. Kneepkenszijn aan de juistitie te Roermond overgeleverd. De uitslag der ver kiezing aldaar wordt als de aanleidende oorzaak aangemerkt. In den namiddag van 5 Augustus ontstond er brand in de brouwerij van den heer A. P. Swinkels, te Maren, die zich spoedig mededeel de aan drie nabij staande woningenwelke niettegenstaande de aanwending der iumiddels toegesnelde brandspuiten evenals de brouwerij in korten tijd een prooi der vlammen werden. De oorzaak van den brand is onbekend. Zondag middag ging te Bleiswijk een paard met wagen met vijf personen aan den hol, met het ongelukkig gevolg dat een vrouwdie eerst haar kind er uitwerp en het toen nasprong, aan den wagen bleef hangen waardoor ze een eind werd medegesleeptzoodat zij ernstig verwond huiswaarts werd gebracht. Drie veelbelovende jongens van 10 en 11 jaardie zich op den marktdag te Delft Don derdag 11. verscheidene voorwerpen, aan verschil lende neringdoenden toebehooiende hadden toe geëigend zijn door de politie te Dalft aange houden insgelijks zekere C. J.. uit Dordrecht wegens diefstal van een paar pantoffels en drie koperen gewichtenten nadeele van twee win keliers. De laatstgenoemde die reeds vier malen wegens diefstal was veroordeeldis opgezonden naar 's-Gravenhage. Een vreeselijk ongeluk had Zaterdag avond onder de gemeente Zwaluwe plaats. De knecht van den landbouwer Bink te Teteringen moest voor zijn meester een ziek stuk vee onder den Moerdijk gaan halen. Daartoe had hij een wagen met een paard bespannen medegenomen. Bij het passeeren der spoorlijn Zwaluwe Moerdijk werden paard en wagen door een voorbijkomen den trein overredenwaardoor man en paard letterlijk vermorseld werden een persoon achter op den wagen gezeten bekwam geen letsel. De man 'laat zoo wij vernemen een weduwe met 7 kinderen na. Onder Gastel zijn door de rijkspolitie drie zoutsmokkelaars betrapt en 138 kilogram zout in beslag genomen. Slechts een der smokkelaars is door de politie aangehouden de beide ande ren zijn ontsnapt. Door de Fransche regeering is aan de onze de uitlevering gevraagd v Edmund Paul Jacques Bernard Cadetdit Degravier oud-notaris te Duinkerken oud 35 jaren, wegens verduistering, door een openbaar ambtenaar gepleegden be- driegelijke bankbreuk. In de afgeloopen week zijn 11 personen, wegens landlooperijgemis van papieren of van eenig middel van bestaan door de politie uit het rijk verwijderd. Men schrijft uit Grave van 7 Augustus aan de N. R. Ct. Jansen de beruchte inbreker en brandbrie- venschrijver aan den burgemeester te Beers houdt op het oogenblik alle gemoederen in spanning. 100 gulden is er uitgeloofd aan die genen die hem in handen der politie welen te brengen. Dit gaf reeds aanleiding tot verschil lende vergissingen. Gisteren echter bevonden zich in een herberg op den grooten weg naar Mill gewoonlijk station Halfweg geheeten vier personen uit deze gemeente, en een persoon die aan de kas teleines verdacht voorkwam en op Jansen geleek. Zij zond haar zoon dadelijk naar Grave, ten einde de maréchaussees te waarschuwen. Genoemde persoon bestelde koffieeieren en brood. Kort daarop trad de brievenbesteller Gerritsma van de gemeente Escharen binnen, die een gesprek met hem aanknooptewaarin deze mededeelde dat hij een verver uit 's-Her- togenbosch was en naar Nijmegen ging ona werk te zoeken. Hij verliet dadelijk daarop het huis. De brievenbestellergevolgd door de andere vier personen snelde hem na en had het geluk of liever ongeluk hem te grijpen met de woorden„Jansenals je naar Nijmegen moetga je verkeerd." De man rukte zich onmiddellijk los haalde een revolver te voor schijn en vuurde twee schoten op Gerritsma af, die een schampschot aan het been en een in de lies ontving en nederstortte. Toen de andere personen Jansen wilden volgenkeerde deze zich om en dreigde iedereen neer te schieten die hem wilde aanranden. Deze personen be vreesd het lot van Gerritsma te ondergaan diensden afwaardoor Jansen de gelegenheid had zich te verwijderen. Toen dus de marechaussees kwamen was de vogel gevlogen. Daarna is heden nacht, te Beers in een boe renwoning ingebroken. De dief had zich door het dak een weg gebaand. De vrouw des huizes, gerucht hoorenderiep haar man en knecht waarop de inbrekerzijn plan verijdeld ziende, met luide stem riep „Als jelui buiten durft komenschiet ik jelui doodDenkelijk is Jansen wel vermoedende dat men hem in de omstreken vau Eschareu en Mill zocht, te Beers opnieuw zijn geluk gaan beproeven. De wonden van dm brievenbesteller zijn niet gevaarlijk. Twaalf Pruisische landloopers, die Vrijdag ji. door twee maréchaussees uit Heerlen over de grenzen zouden worden gebracht, hebben zich op weg tegen hunne geleiders verzet. Dc beide maréchausaées sloegen er duchtig op los doch zouden nochtans voor de overmacht hebben moeten zwichten indien niet spoedig hulp ware opgedaagd waardoor het hun mocht gelukken twee der belhamels geboeid naar Heerlen terug te voeren van waar zij naar de gevangenis te Maastricht zijn overgebracht. In 't arrondissement Maastricht hebben zich weder de hamsters of korenwolven vertoond. In één nest werden niet minder dan 13 jongen gevonden. Bij die gelegenheid heeft men ook gezien dat deze knaagdieren nog iets anders dan graan lusten daar in hun nest ongeveer een kwart mud aardappelen werd aangetroffen. Gisteren namiddag had op de tramlijn TilburgWaalwijk even bezuiden Loonopzand, het volgende ongeluk plaats. In eene hevige regenbui kwam eene oude hardhoorende vrouwmet de rokken over het hoofd, eensklaps van uit het houtgewas te voor schijn midden tusschen de rails op geen twee meter voor den in volle vaart zijnden trein, die om 4.3 uur van Besoijen vertrokken was. Zij werd door de locomotief omvergeworpen en een eind wegs voor en onder dezelve voort- gesleurd voordat de trein tot stilstand kon gebracht worden. De locomotief moest met een domme kracht worden opgelicht om de vrouwdie er geheel onder verborgen lager onder uit te halen. Hoe ongelukkig het isop een dorp als dit geen geneesheer te hebben, bleek ook nu, helaas, weder daar deze vrouw van 41/a tot 11 uur zonder geneeskundige hulp is blijven liggen. Naar algemeen gezegd wordt had een gegoed ingezetene onmiddellijk per rijtuig den dokter van Udenhout laten ontbieden, maar zou deze geweigerd hebben te komen. Toen echter de directie van de Stoomtram wegmaatschappij werd ingelicht van dezen hulpe- loozen toestand, was de directeur spoedig met een geneeskundige uit Tilburg ter plaatse aanwezig. Ook de geneesheer Jaspers uit Kaatsheuvel liet niet op zich wachten toen zijne hulp werd in geroepen. De toestand der vrouw schijnt niet hopeloos. Zij heeft een gebroken been en ver schillende kneuzingen. 's-Hertogcnbosch8 Augustus. Het is ge noegzaam bekend dat het vervoer met karren en rijtuigen over den parallelweg buiten de Vughterpoort niet zonder gevaar is. 26 treinen loopen dagelijks over een vrij groote lengte op geen verderen afstand dan 2 meter langs dien weg en weinigen wagen het van den weg gebruik te makenwanneer een trein te wachten is. Nu de stoomtram 's-BoschVught over den paralelweg gelegd wordtwordt het gevaar nog aanzienlijk grooter. Het gemeentebestuur heeft gemeend hierop de aandacht der regeering te moeten vestigen en naar men verneemt bestaat bij het bestuur het voornemen, aan de regeering te verzoekenden ouden weg langs het fort Isabella weder voor het publiek open te stellen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Mijnheer de redacteur, Als een staaltje hoe wellevend sommige ambtenaren, die geacht worden eene beschaafde opvoeding te hebben genoten, zich kunnen ge dragen, wanneer zij meenen een boer voor te hebben, diene het volgende: In 't begin der vorige maand Juliik meen den 6 of 7, werd ik door mijne dienstmeid ge roepen; zij had een heer binnengelaten, die mij spreken wilde; toen ik voor kwam vond ik aan het einde van den gang, bij de vóórdeur, een heer met een grooten witten keeshond, die door hem aan een touw werd vastgehouden. Zoodra ik bij hem kwam was zijn eerste vraag: „ben jij Van der Kolk?" Ik gaf hem een bevestigend antwoord, waarop hij vervolgde„hier is een biljet; kun je het bedrag ervan nu dadelijk aan mij betalen?" Het biljet aannemende zag ik dat het van de provinciale paardenbelasting was en, daar ik een paard in de 2e categorie had aan gegeven, f9 belasting verschuldigd was. Het biljet inziende ontdekte ik, dat de vermelding der dagteekening van de afkondiging van het kohier bij abuis, misschien wel door ren andere willekeurige oorzaak, vergeten was, alsmede dat ik slechts 1/s van den aanslag op den laatsten dag der maand, volgende op diewaarin het kohier is afgekondigd, verschuldigd was; ik nam daarom de vrijheid mijnheer te vragen wie hij was er. of zijnedele mij ook kon informeeren wanneer het kohier van de provinciale paarden belasting was afgekondigd Meer bits dan beleefd kreeg ik van mijnheer, die nog altijd zijn groote witte keeshond aan

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2