Nummer 65. Zondag 14 Augustus 1881 4e Jaargang. 1 Ml 11 Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. BUITENLAND. Frankrijk. De Verstootene. Spanje. Engeland. Duitschland. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal ter plaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitschland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per reg. De Fransche minister Jules Ferry heeft te Nancy eene nieuwe redevoering gehouden, waarin hij onder meer gezegd heeft, dat in het hart des volks een ontzaglijk gevoel van rechtvaardig heid woont en dat hij gelooft, dat de aanstaande verkiezingen bewijzen zullen, dat men dankbaar is aan de meerderheid, die Frankrijk bevrijdde van het persoonlijk bewind. Verder zeide Ferry dat hij de aanrallen en de lasteringenwaaraan de 363 (republikeinen) hadden blootgestaanbetreurde. De mannen hadden zich verdienstelijk gemaakt jegens Frank rijk en de republiek. Men zal er niet in slagen zeide Ferry verder door middel der verkie zingen een revolutie teweeg te brengen of ook maar een protest uit te brengen tegen de parle mentaire republiek. Het belangrijksche gedeelte van Ferry's rede voering was datwaarin hij zich verklaarde voor een gedeeltelijke en gematigde herziening der grondwetgelijk die door een groet redenaar te Tours (Gambetta) was ontwikkeld. Die her ziening evenwel moet men geenszins verwarren met de radicale en geweldige verandering, waarop door de onverzoenlijken wordt aangedrongen. Ook het kabinet verlangt dus tien senaat te straffen voor het verwerpen van sommige kamer besluiten. En dat zal dus waarschijnlijk bij de verkie zingen het wachtwoord moeten worden. Op verlangen van president Roustan is de caïd te Met7elbab door den bey van Tunis af gezetomdat hij niet genoeg geestkracht heeft ontwikkeld tegen de oproermakers en stroopers en geen assistentie heeft verleend bij de herstel ling der telegraafdraden. Op een concert in den tuin van het Palais Royal te Parijsdie electrisch verlicht wordt werd onlangs het publiek op eens in duisternis gehuld door het breken van den drijfriem der machine. LIV. Nog ecus gered „De man die vermoord werd en voor wiens moordenaar mijne moeder mij houden moest, was Philip Deane." „Goede God riep Harrietterwijl zij achter over in haar stoel viel en haar gelaat met beide handen bedekte. George had gelijk gehad, toen hij zeide, dat zijne mededeelingen haar diep schokken zouden. Haar geheele lichaam beefde en een koud zweet bedekte haar gladde voorhoofd George schrikte van de werking zijner woordrn en zij zelve bemerkte eerst nu aan de hevige sidderingdie zij ondervond nadat het geduchte woord gesproken was hoezeer haar zenuwgestel geleden had gedurende den langen strijd dien zij met zooveel geluk gevoerd had. George trachtte haar gerust te stellen eu bewonderde haar te meer om haar levendig vrouwelijk gevoel. „Verschrikkelijk zeer verschrikkelijk fluis terde zij terwijl zij hare pogen met hare han den nog bedekt hield. „Maar hoe hebt gij dat vernomen Zeg het mijhoe gij daar achter gekomen zijt?" George verhaalde het haar nu zonder eenige terughouding. Zij luisterde met ingespannen oplettendheid en hoe verder hij met zijn verhaal kwam des te meer keerde hare kalmte terug. George drukte er zijne verwondering over uit dat Routh niet reeds lang dezelfde ontdekking gedaan had doch ook hiervoor had Harriet eene opheldering. „Gij vergeet," zeide zij „dat hij niet te Londen was. Toep gij na uw terugkeer van Amherst bij mij kwaamtverhaalde ik zooals gij u misschien zult herinnerendat btewart Het maken van den riem hield drie kwartier open al dien tijd zaten de vijf- of zeshonderd in donker. Gelukkig hielpen de sterren een weinig meemen nam de zaak vroolijk open de meesten bleven geduldig wacbter. tot het licht eindelijk onder luid gejuich weer werd ontstoken en het concert zonder verdere stoornis voortgezet kon worden. Uit Madrid wordt gemeld dat Castelarin eene toespraak tot zijne kiezers te Huesca een programma heeft ontwikkeld met o. a. de vol gende artikelen algemeen stemrechtdrukpers vrijheid burgerlijk huwelijkgeheele scheiding van gemeentelijk en provinciaal bestuur, verplicht en kosteloos lager onderwijsrechtbanken van gezworenenwijziging van den senaat in liberalen geestemancipatie der arbeiders op Cuba. „De democratie" dus zeide Castelar o. a. in zijne redevoering „moet den socialistischen staatdie geen kerk of geen leger wil vermij den en het ministerie steunen wanneer dit de tegenwoordige staats-iustellingen toepast in de- mocratischen geest." Bradlaugh is ongesteld tengevolge der door gestane emoties. Niet minder dan 192 personen zitten op het oogenblik in Ierlandkrachtens de dwangwet gevangen. Men spreekt nog steeds van maat regelen van clementie, die aanstaande zouden wezen. Uit eene mededeeling van den minister van onderwijs den heer Mandellablijktdat het getal schoolgaande kinderen, dat in 1870 slechts 191,633 bedroeg, in 1880 tot 468,000 was Lord Northbrook het hoofd der Enerelsche admiraliteitkomt dikwijls in den dierentuin te Londenen is dan gewoon een der olifanten die verzot op zoetigheden is een aantal koekjes voor zijne schuldenaars gevlucht was Hij had er niets van gehoord en heeft nooit veel belang in zulke verschrikkelijke voorvallen gesteld. Hij heeft er mij nooit een woord van gesproken en zoude ook zekerlijk Deane onmiddelijk na de beschrijving herkend hebben. Reeds de naam der restauratie zou hem opmerkzaam hebben moeten maken." „Dat was het juist wat mij het meeste trof en daarom moet ik Routh spreken." „De samenloop van omstandigheden is even vreemd als het voorval verschrikkelijk is," her nam Harriet. „Ik zie daarin wederom een nieuw bewijshoe wij geheel van het toeval afhanke lijk zijn. Wat kan onwaarschijnlijker klinken dan dat wijStewart en ik die te midden van het drukste van het Londensche leven verkeeren, niets van het voorval zouden vernomen hebben „Inderdaad, dat is ook meer dan zonderling," zeide George. „Het is eene dier daadzaken welke men ongelooflijk zou noemen als men ze in een roman las. En tevens is dit toeval voor ons zeer ongelukkigWelk een verschrik kelijk geheim zou Routh aan het licht hebben kunnen brengen „En toch,„ hernam Harriet met een vluchtige.u, maar doordringenden blik op Dallas, „zou Routh iets anders hebben kunnen zeggen dan dat de verslagene hem bekend was onder den naam van Deane Waartoe had dat kunnen baten „Dat had zeer veel kunnen baten, Mrs. Routh Als wij der politie mededeelen wat wij weten dan geven wij haar de middelen en wegen aan de hand, om nasporingen te doen naar den persoon des vermoorden niet alleen maar ook naar de aanleiding tot de daad zelve." ^[k begrijp u niet geheel," zeide Harriet eenigszins verlegen. Moest dan die zaak nooit een einde nemen Zou zij haar doel dan nimmer bereiken „Begrijpt gij mij niet?" vraagde George ver- mee te brengen die hij hem dan uit zijn hoed laat nemen. Een dag of wat geleden had hij eenige dames uitgenoodigd om te komen zien hoe handig het groote dier de koekjesdie hij hem aanbood nam en met een grooten voorraad kwam hij voor het hok van het dier. Maar nauwelijks stond hij daarof er kwam een lange snuit door de traliën en plotseling waren al de koekjes met het hoofddeksel van den achtbaren lord verdwenen en door het dier verslonden natuur lijk tot groote pret van de toeschouwsters. Lord Northbrook was in vergissing bij den verkeerden olifant gegaan. Het is akelig, van het spoorweg-ongeluk te Blackburn te lezen. Maandag in den namid dag stond de trein van Liverpool daar voor het stationtoen plotseling de sneltrein van Man chester op dezelfde rails kwam 'aanstuiven, men zegt met eene vaart van 40 of 50 Eng. mijlen. Door het geschreeuw gewaarschuwdsprongen tal van menschen nog haastig uit de wagens doch vóór zij er allen uit waren donderde de eene trein reeds in den andere met de gewone bageleiding van gekraak, stofwolken en het jam merlijk gillen der slachtoffers. Vijf personen hebben er het leven bij ingeschoten een veer tigtal liggen er gekwetst. De trein uit Manchester was "voorzien van den remtoestel van Westinghouseden beste, die er bestaat. Maar geen remmen kon helpen over een zóó korten afstandook verklaart de machi nist dat de toestel haperde. De eerste vraag blijft echter hoe kwamen de twee treinen op hetzelfde spoor Laatstleden Zondag hebben te Schivelbein in Pommeren, weder ernstige ongeregeldheden plaats gehad. Nadat er in den namiddag weder een oploop tegen de joden was begonnen kwam er 's avonds eene talrijke menigte voor het raad huis bijeen alwaar de glazen werden ingegooid, vermoedelijk uit wraak wegens de verplichte sluiting der winkels des avonds ten 7 ure en andere maatregelen, door den burgemeester sedert wonderd. „Maar het is geen wondergij zijt diep geroerd. Het is dan ook verschrikkelijk als men iemand zoo van nabij gekend heeft. Maar gij zult mij gelijk geven dat de reden dezer ontzettende daad duidelijk voor de hand ligtzoodra wij aangeven dat de arme kerel in het bezit was van een groote som gelds en kostbare juweelen. Men vermoedt nog dat hij een vreemdeling wasen gelooft aan politieke beweegredenen terwijl het duidelijk genoeg is dat de moord alleen geschied is met het oog op buit. Hij heeft zich waarschijnlijk tegen zijne aanvallers verdedigd en is in de worsteling met hen gedood.„ „Luiden dc berichten zoo vraagde Harriet zacht. „Neenmen spreekt er alleen van dat hij doorstoken is," hernam George. „Maar ik ben vast overtuigd dat de een of andere straatroover vernomen heeftdat Deane op dien dag eene belangrijke geldsom bij zich had en daarom op hem gelocd en hem afgemaakt heeft. Maar wat ziet gij er naar uit, Mrs. Routh," zeide George. I)e ijselijke geschiedenis heeft u te zeer aan gedaan. Ik geloof echter niet dat gij ooit zeer veel met Deane opgehad hebtmaar zulk een einde is toch altijd verschrikkelijk al was bij nog zulk een onaangenaam mensch. Ik wenschte er niet van gesproken te hebben het ware misschien beter geweestzoo gij dit nieuws het allereerst door Routh vernomen hadt." „Neen, neen," hernam Harriet, „het is beter het van u te hooren en gij vergist uals gij meent dat ik zoo ontsteld ben door den door den" „Door den moord," zeide George, terwijl hij haar bekommerd aanzag. „Het is een verschrikkelijke dood niemand in de wereld kan dat beter gevoelen dan ik," vervolgde Harrietopstaande en hare lokken van haar voorhoofd wegstrijkendewaarna zij de vorige woelingen genomen. Vervolgens wer den bij een Israëliet de jaloeziën vernieldde deur met steenen gebombardeerdde deur bank weggebroken en ten slotte de ramen tot op de bovenverdiepingen verbrijzeld. Daarop volgde eene vernieling met plundering en roof bij an dere joden. Bij een slijter in sterke dranken werden de flesschen weggehaald de vaten gele digd en in stukken geslagen en werd verder alles zoodanig uitgeplunderddat er voor het huis een puinhoop lagdoortrokken met rum, petro leum suiker enz. Een ander joodsch ingezetene is bij de plundering van zijn huis zoodanig mis handeld dat hem de tanden zijn uitgeslagen terwijl een bij hem inwonende grijsaard slechts ontkwam door de wijk te nemen naar een ver borgen hoek in een kelder waar hij den vol genden dag nog lag. Nadat de politie drie uren achtereen te vergeeefs al het mogelijke had gedaan om de rust te herstellenlieten de hoofden der onlangs opgerichte vereeniging van oud-strijders alarm slaan en weldra kwamen er gewapenden opdagen die met geladen geweer tegen den woesten hoop optrokken en na een heftigen tegestand er in slaagden de orde te handhaven. Des Maandags ochtends leverde de stad overal een waar schouwspel van vernieling op. Na hetgeen inmiddels reeds uit andere Pom- mersche plaatsen is gemeld zijn vandaar thans nadere berichten ontvangen. Zoo is er Zaterdag avond te Konitz een aanval op de joden gedaanwaarbij het zoo hevig toeging, dat 18 gendarmes genoodzaakt werden het veld te ruimen. Te Rummelsburg werd Donderdag avond het huis van den koopman Mendelsohn bestormd. Het blijkt evenwel niet of het gelukt is er binnen te komen daar er alleen wordt gemeld dat de gesloten blinden met steenen werden gebombardeerd. Dit laatste werd ook bij twee andere kooplieden gedaan. Nadat de politie door hare krachtige maatregelen er in geslaagd was de menigte uiteen te drijven liet het zich den voigenden avond veel erger aanzien maar ook toen heeft de politie verdere aanrandingen weten te beletten. Te Falkenstein hebben dergelijke ongeregeldheden plaats gehad, langzaam in de kamer heen- en weder begon te loopen. George bleef zitten en volgde haar met zijne oogen. In weerwil zijner eigeDC stemming bemerkte hij, welke groote verandering 'n het uiterlijk voorkomen der jonge vrouw gedurende zijne korte afwezendheid had plaats gehad. „Bovenal ben ik om uwentwil bekommerd George," liet Harriet na eene pauze er op volgen. „Ik vrees dat de zaak voor u ernstige gevolgen hebben zal." „Voor mij Mrs. Routh Welke ernstiger ge volgen kunnen er voor mij nog uit het gebeurde voortvloeien na hetgeen mij reeds getroffjn heeft, en het is de vraagof zij wel ooit weder her stellen zal. Alle zonden en dwaasheden mijns levens zijn daardoor rijkelijk geboet. Ik zou niet weten wat mij nog zou kunnen treffen. Mij blijft niets meer te doen overdan het geheim aan het licht te brengen." „Neem u in achtGeorgehernam Harriet ernstig. „Eer gij daartoe eene schrede doet moeten wij eerst onderzoeken, welke de gevolgen daarvan zijn kunnen. Van alles wat gij aan het licht brengen kuntis er niets dat den schijn die tegen u is, kan wegnemen. Gij hebt met den ongelukkige gegetenmet hem het koffiehuis verlaten hebt de jas gedragen, waarop de kellner zweren wil." „Ja, dat is waar ook het is dezelfde jas, die ik bij u in huis achtergelaten hebmerkte George aan. „Waar is zijMrs. Routh Ik moet die natuurlijk toonen." „Die jas ach ja ik herinner het mij hernam Harriet met juist gespeelde onverschillig heid. „Gij hebt er nog over geschreven. Zij moet er nog zijn zoo zij met het verhuizen niet zoek geraakt is. Routh zeide mijdat hij veel dingen mistwaarvan de een of ander zich meester heeft weten te maken." Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 1