Zwitserland. Italië. Amerika. BINNENLAND. Handelsberichten. waartegen de hulp der gendarmerie uit Neu- Stettin werd ingeroepen. Te Hammerstein, waar het in de laatste dagen ergerlijk was toegegaanworden de verhooren nog dagelijks voortgezetmet het gevolg dat' er nog vijfp;rsonen zijn gearresteerd. Te Bublitz is een blikslagersknecht in arrest genomen die aan een aantal personen te Poost een brief had gezondenwaarin zij werden uitgenoodigd des Maandags naar Bublitz te komen ten einde een handje te helpen om de joden naar Palestina te jagen. Deze brief, onderleekend „Het Anti- joodsch comité"viel in handen der openbare autoriteitdie onmiddellijk eene waarschuwing naar Poost zond terwijl de schrijver achter slot werd gezet. Het is thans geconstateerd dat de inbeslag neming der schepen Diogenes en Socrates heeft plaats gehad op aanvraag van den Cbileenschen officier Lynch. Deze was onlangs te Kiel ge weest had met toestemming van den heer Ho- waldt de beide schepen bezichtigd en schijnt toen verdenking te hebben opgevat. In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben te Berlijn en omstreken een groot aantal arrestatiën plaats gehad. Dinsdag ochtend ten 5 ure waren er reeds 400 arrestanten uit ver schillende politie-afdeelingen per wagen naar het centraal-bureau overgebrachtwaarna er tot des namiddags voortdurend nieuwe transporten werden aangevoerd. Daar er bij het centraal bureau geen lokaliteit voor zooveel personen bestaatheeft men zich deswege moeten behel pen met de arrestanten op het binnenplein te doen bivacqueeren. Naar het schijnt, waren het meest landloopers en dergelijke personen waaronder verscheidene vreemdelingen en inzon derheid veel bekeude misdadigers. Te Berlijn heeft Zondagavond een hevige brand gewoed in het atelier van een schilder Gropius en de drie nabijgelegen huizen. Het eerst genoemde huis brandde tot den grond toe af, en alles wat het bevattewaaronder een aantal schilderijen en een merkwaardige verzameling platen, schetsen en modellen, ging verloren. Ook in het paleis van Graaf Pourtales aan de overzijde van de straatrichtten de vlammen groote schade aan maar hier slaagde men er in den brand meester te worden en het kost baarste der kunstverzamelingen van den graaf bleef gespaard. Er moet echter in het prachtige gebonw voor ongeveer een halt millioen mark vernield zijn. Persoonlijke ongelukken kwamen er niet bij voor. De oorzaak is onbekend. Dat het uitreiken van een vroom traktaatje in de gevangenis kan brengenzou menigeen niet gedacht hebben en toch heeft onlangs te Meiningen een ij veraar voor de afschaffing des wege terecht gestaan. Hij kwam in een herberg te Walldorf, juist toen een burgerman zich een slokje liet inschen ken en legde in zijn bekeeringsijver twee trak taatjes voor dien man r.eerwaarvan het eene getiteld was „Een zwijn onder de menschen ,tf en het kwaad der dronkenschap in sterke kleuren afschilderde. De burgerman die zich nooit aan drank te buiten gingwilde zich het complimentdat hem door het opschrift van het tractaatje ge maakt werd niet laten welgevallenen diende een aanklacht tegen den gever in. Of deze zich al beriep op de honderden ge vallen waarin hetzelfde geschieddeen er op wees hoe te Berlijn en elders bijna alle dagen traktaatjes in de huizen en herbergen uitgereikt werden het hielp hem niets. Hij werd tot een boete van 24 mark of 8 dagen gevangenisstraf veroordeeld. Naar men uit Essen berichtheeft men den moordenaar van het 12-jarige meisje te Reklinghausendie tot nu toe vegeefs gezocht werdgerat. Het is een paardenkooper uit Hameln. In Zwitserland heeft in de laatste dagen een droevige reeks van ongelukken en misdaden plaats gehad. Na de aardbeving en den storm van verleden weekdie voor 10 millioen francs schade aanrichttezijn op het Vier Waldstad- termeer zeven menschen verdronken door het omslaan van een boot. Een boer uit dien om trek heeft zijn krankzinnigen broeder vermoord en in dat meer geworpen. Drie Duitsche toeristen kwamen op het meer van Constanz om het leven door het omslaan van een boot. In de Aar zij drie jonge dames, die zich daar baadden, verdronken. Op het meer van Biel verdronk een jonge man en verscheidene menschen werden door den bliksem, zonnesteken of omvallende boomen gedood. In den storm van verleden week werd een groot standbeeldvan Helvetia dat te Ereiburg ter eere van een schietwedstrijd aldaar was op gericht omvergeworpen terwijl door een om vallende stellage een lid der feestcommissie gedood en een zwaar gewond werd. Denzelfden dag vond men te Bern een aan zienlijke jonge dame vermoord in den Bremgar- ten liggen. Een paar dagen te voren ontvluchtten een aantal krankzinnige misdagers uit een ge vangenis in Unterwaldcn zonder dat zij weer gevat konden worden. De bewoners van het district verkeeren in groote ongerustheid daar verscheidene van de vluchtelingen moorden ge pleegd hebben. Zij gaan niet anders dan gewa pend nit en nemen allerlei maatregelen voor hun veiligheid. De Italiaansche Diritto beweert, dat sprake is van 's Pausen vertrek uit Rome. Z. II. zou er zich na het gebeurde bij de begrafenis van Paus Piusniet langer veilig voelen en var. zijn voornemen om de stad te verlaten uan de mo gendheden hebben kennis gegeven. Van dezen zouden sommigen het hem te ver geefs hebben ontraden. 't Zou het voornemen van Leo XIII wezen zich op Malta te vestigen werwaarts de kardi nalen en de vertegenwoordigers van sommige mogendheden hem zouden volgen. Aldus de Dirittodie. natuurlijk voor de juistheid verantwoordelijk blijft. De Liberta houdt voldat te Sfax (Tunis) wel degelijk door Eranschen is geplunderd dat aan de soldaten uitdrukkelijk de plundering werd toegestaandat ze hun buit openlijk hebben verkocht en dat Franschc officieren het Italiaan sche consulaat; hebben opengebroken en daar schilderijen vernieldbetrekking hebbende op de geschiedenis van Italië. Sitting Bullhet geduchte hoofd der Sioux de hardnekkigste vijand der blanken heeft zich eindelijk aan de regeering der Unie overgegeven. Van der jeugd af was hij in haat tegen de bleekgezichten opgegroeiddie steeds verder voortdrongen in de jachtvelden van zijn stam- genooten. Zijn gansche leven lang voerde hij oorlog tegen hen en vooral in de laatste tien jaren had de Unie van hem en de kleine schaar zijner getrouwen veel te lijden. Zijn bekendste wapenfeit is de slachting van 1876 te Rosebud Creek waar hij generaal Custer met zijn troepen afmaakte. Sedert dien tijd was het zijn stelsel naar Canada te vluchten als men hem in de Unie te na op de hielen zat, en weer in de Unie te komen als hij 't in Canada te benauwd kreeg. Thans heeft hij zich te fort Buford over gegeven. Een ander opperhoofd der Sioux dat steeds met de blanken bevriend wasSpotted Tailis door een stamgenoot doodgeschoten. Tilburg-, 13 Augustus 1881. Aan het: stedelijk concours door het hand boogschutters-gezelschap „Willem Teil alhier ge houden namen 20 gezelschappen deel. De le prijs werd behaald door „De Batavieren" met 159 punten; 2e prijs door „Landbouwers Een dracht" met 123 punten 3e prijs of rozenprijs door „De blijde toekomst" met 5 rozen 4e prijs eerekruis door den schutter A. Rijnen lid van „Soranus", met 32 punten, alles in 10 schoten. Loffelijke vermelding verdient de door het con- coursgevend gezelschap genomen maatregelnl. het verbod om sterken drank door de leden te gebruiken zoodat alles tot ieders genoegen afliep. LI. Woensdag is alhier een vergadering gehouden tot instelling eener algemeene Noord brabantsche maatschappij van landbouw, tuinbouw en veeteelt. Dank de inspanning en bemoeiingen der com missie belast met 't ontwerp-reglementwerd dit zonder belangrijke wijzigingen vastgesteld. Av Waalwijk, 13 Augustus 1881. Bij kou. besl. zi#n benoemd tot heemraden van het waterschap den Hoogen Maasdijk van stad en lande van Heusdenvereenigd met den Oudheusdenschen Doeverenschen en Drongelen- schen Zeedijk, Noordbrabant, F. van Wagenberg, A. Straver Jzn. en W. Uithoven. Verleden Donderdag had de feestelijke opening plaats van den stoomtramweg Til burg- Waalwijk, van Besoijen tot aar. de Waalwijksche haven, waardoor Tilburg door een versneld en goedkoop communicatie-middel verbonden is aan een waterweg. Des namiddags 2 ure vertrok de feesttrein met de feestcommissie, de leden van den ge meenteraad en van de kamer van koophandel en verdere genoodigden naar Loonopzand om de geinviteerden uit Tilburg af te halen. Ten 3 ure verliet men gezamenlijk Loonop zand en omtrent half vier kwam de trein die door de goede zorgen van den heer Laurey, den ijverigen, kundigen en hooggewaaideerden werk tuigkundige en chef van het materieel der maat schappij, smaakvol versierd was, met de feest- genooten te Waalwijk aan. Bij de aankomst weerklonken de vroolijke tonen van de harmonie l'Espérance, terwijl ook de liedertafel Oofening en Vermaak en de har monie St. Chrispijn tegenwoordig waren. In de wachtkamer van den tram, bij den heer G. Van Huiten, werden de feestgenooten ver welkomd en werd hun de eerewijn aangeboden door den heer Bernard Timmermans president der kamer van koophandel, die in hoofdzaak het volgende zeide: Hooggeacht bestuur der Noordbr. stoomtramwegmaatschappij. De vereerende taak is aan mij opgedragen om u bij deze heugelijke gebeurtenis uit naam der gemeente Waalwijk en uit naam van haren han del en nijverheid welkom te heeten. Ik zeg bij deze heugelijke gebeurtenisja, mijne heeren Waalwijk gevoelt dankbaar, dat de dag van heden op commercieel gebied een der gewichtigste is van zijn bestaan en voorzeker een der gewichtigste in de toekomst, naar wij hopen de intrede van een nieuw tijdperk van welvaart en bloei Voor de eerste maal begroeten wij in onze gemeente de locomotief met haar stoomsignaal dat eenvoudig doch sprekend symbool van den vooruitgang. Het is hoofdzakelijk aan u, geachte directeur der Noordbrabantsche stoomtramwegmaatschappij, te danken dat „het belangrijke Waalwijk", (ik zeg het zoo gaarne den president der kamer van koophandel en fabrieken le Tilburg na, toen hij u op 12 Juli 11. aan het station Tilburg ver welkomde), „dat het belangrijke Waalwijk dan voortaan aan het industrieele Tilburg verbonden zal zijn." Heden is de kroon op dat grootsche werk gezetaan uwen ijveraan uwe energie mogen wij het dank wijten, dat Waalwijk aan het groote spoorwegnet door bemiddeling van uwe zegen rijke ouderneming is aangesloten. Datgene wat voor bijna onmogelijk werd ge houden hebt gij met uwe hooggeachte mede commissarissen in korten tijd tot stand weten te brengen en de weinige weken, dat uwe stoomtram nog slechts bestaatbewijst u immers hoezeer de bevolking uwe ^maatschappij apprecieert en welke vruchten u voor de toekomst zijn wegge- legd. De verbinding met het groote Tilburg, met dat Tilburg, dat zoo te recht het Nederlandsche Leeds wordt genoemd, met dat Tilburg, hetwelk is de grootste fabriekstad van ons vaderland deze verbinding, zeg ik, is voor Waalwijk en de overige aan de lijn gelegen nijvere gemeenten zeer belangrijk. Dat deze band dan hecht en sterk zij, dat onze haven wij wenschen het van harte voor Waalwijk en voor Tilburg worde wat wij zoo rechtmatig daarvan kunnen en moger. verlangen. Or.s gemeentebestuur, wij zijn er zeker van, zal de noodige verbeteringen aan dezen waterweg zoo spoedig mogelijk aanbrengen. In 't kort, dat deze verbinding èn voor Til burg èn voor Waalwijk en tusschengelegen plaat sen, maar vooral ook voor u, wakkere mannen van het bestuur der Noordbrabantsche stoom tramwegmaatschappij de beste vruchten afwerpe. Leve het bestuur der Noordbrabantsche stoom tramwegmaatschappij Deze rede werd door den directeur der maat schappij op de hem eigene kernachtige wijze beantwoord. Nadat nog de heeren Jansen burgemeester van Tilburg, en Jhr. Yerheijen, beiden commis sarissen der maatschappij, Dr. Van Heijst, pre sident der feestcommissie, en Diepen, president der kamer van koophandel en wethouder van Tilburg het woord gevoerd haddentrok men in optocht, geëscorteerd door eene eerewacht te paard en vergezeld van eene jubelende menigte, onder de opwekkende muziek der beide harmo- nien, door de met vlaggen getooide straat naar de zaal van Musis Sacrum. De liedertafel Oefening en Vermaak gaf daar cenc uitvoering, die den algemeenen bijval mocht verwerven. Ten zes ure begon het feestdiner. De voorzitter der feestcommissie opende aan het dessert de rij der toasten met te drinken op ce gezondheid van Z. M. den koning en van het vorstelijk huis. De heer O. G. Van der Heijden nam bij afwezigheid van den burgemeester en van den oudsten wethouder het woord als vertegenwoor diger van Waalwijk; hij dankte de feestgenoten, allen mannen die met hart en ziel den voor uitgang van handel en industrie zijn toegedaan en die daarvoor hunne beste krachten veil heb ben, voor de eerdie zij Waalwijk hadden be wezen, door op onze roepstem zich bij ons aan te sluiten, teneinde aan dit fe;st door hunne tegenwoordigheid luister bij te zetten; spreker stelde een dronk in op de gezondheid van den directeur en de commissarissen der maatschappij en op den bloei der onderneming. De directeur, de heer Van den Elzen sprak ongeveer het volgende: De dag van heden is voor mij een dag van aangename gewaarwordingen deze dag waarop, na een langen strijd tegen opdagende bezwaren, de eerste locomotiefde eerste trein op Waalwijks grond begroet werd. De zoo hartelijkezoo warme welkomsttoner.die ons overal begroet hebben in deze in feestdos getooide gemeente deden zien hoezeer of het thans voltooide nieuwe verbindingsmiddel door het publiek, door het volk gewaardeerd wordt. Reeds werd met het oog op de voor Waal wijk zoo gewichtige lijn HavenBaardwijkschen Overlaathet wenschelijke dezer verbinding geconstateerd en een krachtig adres der kamer van koophandel aan den gemeenteraad wees op dit groote belang voor Waalwijk ja voor de geheele Langstraat. Mijne heeren, het is mij aangenaam hier in tegenwoordigheid van commissarissen der maatschappij te constateeren, hoezeer het tot stand komen dezer verbinding or.s aan 't hart ligt. Gaarne willen wij ons eenige opoffering getroosten, voor deze verbinding, die verzekerd is bij eenige medewerking van het bestuur der gemeente. En dit zal dat bestuur gemakkelijk zijn zij daar, gezeten aan de groene raadstafelzij immers zijn de vertegenwoordigers van de belangen van het volkvan het volk zelve. Zij hebben heden gehoord, dat de volksstem deze verbinding wenschtdat zij er luide om roept. En de macht van de stem des volks is grootvooral wanneer dat volk roept om iets wat nuttig, wat noodzakelijk is. Die stem te smoren is niet de roeping, neen, 't kan veel minder de bedoeling zijn van het bestuur eener zoo bloeiende gemeentewaarvan wij zoovele leden aan dezer, feestdisch vereenigd zien hen thans hier toe te roepen en te ver zoeken met vereende pogingen, eendrachtig saam, te werken, en zoo de verbinding met Baardwijk daar te stellen valt zeer zeker in den geest en het belang van Waalwijkvan eene gemeente van welke wij lieden zoo ruimschoots mochten ondervinden dat zij waarde hecht aan den thans geopenden stoomtram naar Tilburg. Ik vraag u daarom met mij het glas hoog te heffen en tot den bodem te ledigen op den groei en den bloei van de nijvere gemeente Waalwijk. Leve Waalwijk! Verder spraken nog de heeren Verheijen Jansen, Bernard Timmermans, Van Heijst, Die pen, Mutsaers, Jud. Timmermans Wz., Daameu, A. Mutsaers, J. B. Van Gils, Zijlmans enz. Hoe gaarne wij ook al deze toasten zouden relateeren, is dit ons bepaald onmogelijk; ons blad zou daarvoor veel te klein zijn. Onder dezelve waren er, die ten zeerste de instemming verwierven van het gezelschap, dat daarvan her haaldelijk door luide bravo's blijk gaf. In ver scheidene dezer speeches werd met de meest mogelijke kracht aangedrongen op een onmid dellijke en afdoende verbetering van den toestand onzer haven, waardoor het doel, dat men zich bij het leggen der tramlijn voorstelde, voor Til burg een geschikten waterweg te openen, alleen bereikt kan worden. Ook werd het bij deze gelegenheid duidelijk, hoezeer iedereen de doortrekking van de tramlijn wenscht door Waalwijk naar den Baardw.Overlaat Wij stellen ons voor op deze beide punten nader terug te komen. Aan den disch heerschte een opgewekte en prettige stemming, die nog verhoogd werd door de muziek van l'Espérance en den zang der liedertafel. Zoo lang mogelijk bleef men bij elkander en, toen eenmaal het uur van vertrek daar was, keerde iedereen huiswaartshoogst voldaan over dezen genoegelijkcn dag. Jammer was het, dat het slechte weder het aangekondigde volksconcert door de harmonie St. Chrispijn belette; dit zou anders veel hebben bijgedragen tot veraangenaming van het feest. Wij kunnen niet nalaten bij deze gelegenheid een woord van dank te brengen aan de feest commissie in het algemeen en aan haren geach- ren voorzitter in het bijzonder, voor de flinke wijze, waarop dit feest, met beperkte middelen, is georganiseerd geweest. Wij eindigen met den wensch, dat de N.br. stoomtramwegmaatschappij moge groeien en bloeien, dat zij haar net voortdurend moge uit breiden en zoodoende ruimschoots moge bijdra gen tot den bloei van handel ep nijverheid in de streek, die hare lijneu doorkruisen. De heer J. Bolk werkzaam ten kantore van Notaris Rant, alhier, heeft heden met gunstig gevolg ook het tweede gedeelte van het notarieel examen afgelegd. Verleden Donderdag ochtend is de haven kade alhier bij hoog water en hevigen wind doorgebroken op dezelfde plaats, waar den vori- gen winter een gat geslagen was. In korten tijd stond een groot gedeelte van den Buitenpolder onder water en moest het vee een goed henen- komen zoeken. Gelukkig zijn er, voor zoover ons bekend is, geen verliezen te betreuren. Denzelfden dag is de doorbraak, onder leiding van het bestuur van den Buitenpolder, behoorlijk gedicht. De werkzaamheden van het leggen der rails voor den stoomtram van de lijn Tilburg- Waahvijk naar Kaatsheuvel, welke weg later toe Capelle zal worden doorgetrokken, vorderen goed. Men hoopt de lijn in de volgende week tot in het midden vau de kom der gemeente te kun nen openen. Tot hoofd der openbare school te Raams- donk is benoemd de heer Willemse, onderwijzer te Oosterhout. De hoer F. Tijssen alhier, was blijkens eene kennisgeving, die hij ontving te gelijk met het bericht van bovengemelde bedoe- ming, no. 3 van de voordracht. Onze vorige opgaaf schijnt dus niet geheel juist te zijn ge weest. Dinsdag is door de politie te Scheveningen proces verbaal opgemaakt tegen zekeren F. v. d. M., wegens openbare onzedelijkheid. Genoemde persoon heeft wegens dergelijke feiten reeds meermalen voor de rechtbank terecht gestaan. Dinsdag avond werd door de politie te Nijmegen de hand gelegd op een drietal knapen behoorende tot eene kleine dievenbendedie thans weder een kistje sigareneetwaren en snuisterijen gestolen hadden bij verschillende winkeliers te Nijmegen. Een dier knapen of schoon eerst 12 jaren oud is reeds meermalen met de politie in aanraking geweest. Hij wordt verdacht ook verschillende zakkenrollerijen te hebben gepleegddoor fop marktdagen en in druk bezochte winkels uit de buitenzijzakken op de damesmantels de portemonnaies te ontvreemden hetgeen in den laatsten tijd roermalen voor kwam. De besteller C. J. R., van de firma Van Gend Loosdie Dinsdig jl. met een som geld welke hij op een wissel ontvangen had verdween is door de politie te Arnhem aan gehouden doch het geld was grootendeels reeds verkwist. Hij is ter beschikking der justitie gesteld. WAALWIJK12 Aug. De veehandel was niet vlug, doch men besteedde ongeveer dezelfde prijzen voor kalfkoeien en dito vaarzen als de vorige week. Slachtvee daaren tegen werd minder gezocht; de prijzen waren dientengevolge wel zoo flauw. Kalfkoeien golden f180.f230.dito vaarzen f 120.a f 190. Biggen golden van f9 f 14 per stuk. Eieren 3'/2 a 4 cent per stuk. Boter. Aangevoerd 615 kilo. Prijs f 1.39 1.69 per kilo. In granen stille handel aan stationnaire prijzen Waspik10 Aug. Boter. Aangevoerd 300 kilo prijs van f 1,18 tot f 1.39.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2