Nummer 66. Donderdag 18 Augustus 1881. 4e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. Bekendmaking. BUITENLAND. Belgie. De Yerstootene. Frankrijk. Spanje. Engeland. Uitgever: ANTOON TXELEN te Waalwijk. «EUP Mm l f ■IMMMMIBB—iH—— De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal ter plaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscliïand worden alleen aangenomen door het advertentie, bureau van Adolf Steineb, Hamburg. Reclames 15 cent per reg De burgemeester der gemeente Waalwijk ter afkondiging ontvangen hebbende liet kohier van het patentrecht over het dienstjaar 1881/82, ver wittigt de belanghebbenden, dat gezegd kohier door den heer inspecteur van 's Rijks dir. belas tingen dezer provincie op den 8n 'dezer, is execu toir verklaarddat hetzelve op heden aan den rijks-ontvanger in deze gemeente ter invordering is toegezondenen dat ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. De belastingschuldigen, welke zich met hunnen aanslag bezwaard achten, kunnen hunne Jredeuen bij verzoekschrift, binnen drie maanden na dato der executoirverklaring, indienen bij gedeputeerde staten dezer provincie, des ve kiezende door tu3- schenkomst van den betrokken controleur van 's Rijks belastingen. Waalwijk, 12 Augustus 1881. De burgemeester voorn., VAN DER KLOKKEN. De reelamatiën omschreven bij art 45 der wet op de personeele belasting van den 29 Maart 1833 (Staatsblad no 4) zijn vrij van zegel. Die der grondbelasting en het patentrecht zijn aan zegel onderworpen. Op het oogenblik dat te Antwerpen de inter nationale schietwedstrijd geopend werd, had ook de inwijding plaats van het panorama van den zoölogischen tuin van Antwerpen. Het doek stelt voor den veldslag van Worth, op het oogen blik dat maarschalk Mac Mahon, eene laatste poging wagende, de vier regimenten kurassiers van de divisie Bonnemain op de Duitsche ko- lonnes werptlinks en rechts van het dorp Elsasshausen. Tegelijk werpen zich de zouaven van de divisie Lartigue op de Duitsche infanterie en een woedend gevecht ontwikkelt zich. De Pruisen, achter de puinhoopen van de huizen van Ekasshausen in de greppels en slooten ge posteerd en beschermd door palissaderingen doen een hagel van kogels op de Fransche kurassiers nederdalen. De wanhopige strijd waarin de Eransche escadrons zich laten decime* LY. Nog eens gered! „Nu dat zal wel terecht komen hernam George. «Maar wees zoo goed voort te gaan Mrs. Routb gij zeidet dus „Ik zcidedatals men den zonderlingen samenloop der omstandigheden nagaat, men zeer natuurlijk tot de overtuiging komtdat de man, die de ja9welke gij te Amherst gekocht hebt, droegde misdadiger isop welke de politie jacht maakten ik geloof, dat het n zeer moeie- lijk vallen zou te bewijzendat gij die man niet zijt." ,/Gij spreekt immers niet in ernstMrs. Routh riep George. „Ik spreek in vollen ernst/' hernam zij. „Hoe kunt gij het tegendeel bewijzen Op welke wijze kunt gij mij een bewijs leveren hetwelk ook voor de rechtbank geldig is dut gij de man niet zijtdie de daad volbracht heeft George zag haar ontsteld aan. „Let daarop welvervolgde Harriet. „Ik geloofdat gij onschuldig zijtmaar ik weet het niet en dat is een groot verschil. Laat ons eens voor een oogenblik aanuemen dat ik aan uwe onschuld twijfelde hoe zoudt gij bij mij dien twijfel kunnen wegnemen George werd rood. Deze vraag bracht hem in de pijnlijkste verlegenheid. De geheele zaak was hem, zoover zij hem zelf betrof, zeer een voudig voorgekomen. Thans was het geheel anders. „Ik ik kan bewijzendat ik Deane in denzelfden nacht aan de deur der biljartkamer, ren om het gros van 't Fransche leger den tijd te geven zich op Fröschwieler terug te trekken, is met weergalooze realiteit door den schilder Cluysenaar weergegeven. Het schoone landschap met het statig Vogezengebergte is insgelijks zeer gelukkig getroffen. Het panorama is voor het publiek geopend. Medewerkers van den heer Cluysenaar waren de heeren Delvin en graat de Lalaing. De muurschilderingen, welke het aardrijks kundig genootschap ter beurze van Antwerpen heeft aangebrachtzijn jl. Vrijdagavond plechtig ingewijd. Het zijn 39 landkaarten, eene opper vlakte van 350 vierkante el beslaande en door kapitein Ghesquiere geteekend. De schilderingen hebben de algemeene bewondering opgewekt. Het genootschap en de gemeenteraad waren in vollen getalle aanwezig. Er zal weldra een plech tige zitting van den raad worden gehouden, waarin aan kapitein Ghesquière en het genootschap openlijke hulde zal worden gebracht voor hun verdienstelijken arbeid. Gambetta is in Belleville door zijn publiek niet met onverdeeld genoegen aangehoord. Er waren er onder de genoodigden het was een besloten vergadering die zijn mandaat niet wilden hernieuwen. Maar de ware tegenstanders stonden buiten tegen de deur te schoppen en hun hart te luchten in kreten als „weg met den staatkundigen goochelaarweg met den eenoogigen opportunistenz. Dat zijn de meer radicalen, die het Gambetta niet kunnen verge ven, dat hij ontrouw is geworden aan zijn rood programma van vroeger. De gematigde republikeinsche bladen eveuwel zijn natuurlijk met Gambetta's redevoeringen zeer ingenomen. Zij brengen hulde aan het ge matigd en vredelievend karakter daarvan en beschouwden haar als een bewijs, dat Gambetta thans bereid is het voorzitterschap van een nieuw kabinet te aanvaarden. In dat geval zou Ferry, die zich zoo vromelijk met zijn programma van grondwetsherziening yereenigtvoor hem plaats maken maar weer in het kabinet "worden opgenomen als minister van onderwijs. waar wij gespeeld hadden verlaten heb." „Hebt gij hem in de kamer of voor de deur verlatenin tegenwoordigheid van anderen of alleen viel Harriet hem in de rede. „Wel, natuurlijk voor de deur, en wij waren alleen." „Zeer goed. Gij kunt dus niet bewijzen waar het juist op aankomt. Laat mij u herha len wat gij zelf mij van het voorgevallene in dien nacht verteld hebt en gij zult overtuigd zijn dat er niets is om het vermoeden dat op u rustte ontzenuwen. Gij zeidet mij, dat de ongelukkige Dcane geld bij zich had en er mede gepraald heeft gij wist dus dat hij een rijke buit was. Gij zelf liadt nog slechts weinige shillings. Den volgenden morgen verliet gij uwe woningzonder te zeggen waarheen gij gingt en betaaldet uwe hospita met een bank noot van tien pond welke vroeger in handen van Deane geweest was. Hoe zult gij dat ver klaren? Daarop gingt gij naar Amherst, waar gij onder een aangenomen naam eeuige dagen gebleven zijt, en keerdet op zekeren avond zeer laatop een tijdtoen aller mond van de mis daad vol was, naar Londen terug. Den vol genden morgen vertrokt gij naar Amsterdam, waar gij kostbare diamanten verkocht hebt. De diamanten warenzoo als gij zeggen zultvan uwe moederdie u een armband geschonken had „Neenneenzulk eene verklaring zou ik onder niet céne voorwaarde geven riep George. Harriet lachté maar de bijna plechtige ernst harer houding werd door dit lachen niet weg genomen of verminderd. „En daartoe juist zult gij u gedwongen zien, want de nieuwsbladen melden, dat de vermoorde onder anderen ook van zijn diamanten beroofd werd," vervolgde zij, „terwijl zij met eene vaste De katholieke bladen laken Gambetta's rede voering ten zeerste en verwijten hemdat hij nooit een staatsman worden kan daar hij geen fatsoenlijke opvoeding heeft genoten en te lomp is. Aan een dergelijken onbeschaafden heerscher mag Frankrijk niet langer gehoorzamen. Een en ander heeft Gambetta verdiend door zijn aan dringen op hervormingenook op kerkelijk gebied. Na afloop der verkiezingen gaan 30.000 man naar Algerie. Het hoofd der opstandelingen in Tunis zou zich bereid hebben verklaard, zich weder aan het gezag van den bey te onderwerpen. Aan de Times wordt uit Tunis gemeld dat de schadevergoeding, door Engelsche onder danen gevraagd wegens het plunderen hunner huizen te Sfaxhonderdduizend pond sterling bedraagt. De electrische tentoonstelling is, den dag der opening voor het publiek, bezocht geworden door 4804 personen. De telephoon-toestellen trekken bijzonder de aandacht. Hetzelfde kan gezegd worden van een telegraaftoestel, die ge lijktijdig verscheidene depeches overbrengt. In het republiekje Andorre is thans, na een vrij langdurig tijdvak van wanorde, de rust geheel hersteld. Om de orde ook voor de toe komst te verzekeren is er uit de ingezeteuen eene militie of gendarmerie gevormddie op verschillende punten van het staatje in ver sterkte gebouwen gekazerneerd is en de bevelen opvolgt van de beide suzereine staten (Frankrijk en Spanje), of van hunne landvoogden. De beide hcofdaanleggers van de laatste onlusten zijn elk tot tien jaren gevangenisstraf veroordeeld en tien andere schuldigen tot gevangenisstraf van een tot vier jaren, en bovendien tot groote geldboeten. Voorts is het oprichten van eene openbare speelbank met welk doel de oproer lingen de orde van zaken hebben willen omver werpen, vooraltijd verboden. Woensdagavond is in de wijk Brotteaux te Lyon een vreeselijke brand uitgebroken, waar door bijna een geheel blok huizen tusschen de avenue do Saxe, de place Saint-Pothin, de rue Cavier en de rue de Vendöme gelegen, in de hand de plaats aanweeswaar zulks vermeld werd. George las de weinige regelen en zijn gelaat drukte steeds meer ernst en bekommering uit. „Gij zult dus rekenschap moeten afleggen van de diamanten welke gij te Amsterdam verkocht hebt. Hoe wilt gij bewijzen dat het desteenen niet warenwelke de ongelukkige dien avond bij zich had „Ik herinner mij nog zijne hemdsknoopen en zijn ringhernam George met eene zachte beklemde stem. „Het verwondert mij, dat men ze niet nader beschreven heeft." Harriet zweeg een oogenblik. Toen zij weder begon te spreken had hare stem een zeldzaam harden drogen klank. „Men kan de steenen er u't gebroken hebben," zeide zij. „Gij herinnert u immersdat het geen gevatte diamanten waren die gij te Am sterdam verkocht hebt George Dalles legde zijne ellebogen op de tafel en zijn hoofd in zijne handen. „Gij moet de geschiedenis van uwe reis naar Amherst verhalenmoet de waarheid aangaande uwe moeder en de juweelen zeggen en meer dan datgij moet de waarheid bewijzen," vervolgde Harriet. „Kan uwe moeder u daarin bijstaan?" „Neen hernam George, „maar dat kan mijne oude min." „Hoe zoo?" vraagde Harriet, hare linkerhand op zijn schouder leggende en met de andere de courant tot zich trekkende. „Aangenomen, dat de oude vrouw u den 18n onmiddellijk na uwe aankomst te Amherst gezien heeft, dat het geval niet isaangenomen dat zij bezweren kan dat gij den 18n te Amherst geweest zijt, wat zou daardoor bewezen zijn Deane werd in den nacht van don 17n op den 18n vermoord. Hij is het laatst levend in uw gezelschap gezien en asch is gelegd. Het vuur woekerde met zulk eene verbazende snelheid voort, dat de bewoners op zijn best het leven hebben kunnen redden. Enkele burgers gaven daarbij groote blijken van moed en zelfopoffering. Een jongmensch redde met eigen levensgevaar twa« jonge meisjes, door ze met aan elkander geknoopte lakens naar beneden te laten zakken. Het vreeselijkste schouwspel leverde de redding op van een veer tienjarig meisje, dat zich reeds tien minuten buiten het venster hangendeaan een ijzeren stijl had weten vast te klampen en eindeiijk dank zij de onverschrokkenheid van twee toe schouwers uit hare gevaarlijke positie gered werd. Verscheidene personen sprongen uit de bovenverdiepingen op de inmiddels op den grond uitgespreide matrassen en bekwamen daarbij lichte kneuzingen. Ernstige persoonlijke onge lukken zijn niet te betreuren, maar de geldelijke schade is zeer belangrijk en drukt voor een groot deel op de werkende klasse, waarvan ver scheiden familiën door dit onheil in de diepste ellende zijn gestort. In de provinciën Valencia, CuencaCordova en Badajoz hebben hevige boschbranden gewoed, waarvan twee aan kwaadwilligheid toegeschreven worden. Het noogerhuis heeft niet willen toegeven. Bij de behandeling der uit het lagerhuis terug gekeerde Iersche landwet herstelden dc lords al de geschrapte amendementen, en wel met groote meerderheid van stemmen. Minister Granville verklaarde de houding der oppositie zeer te betreuren waarop de markies van Salisbury te kennen gaf, dat men slechts particuliere belangen tegen onderdrukking en willekeur wenschte te beschermen. Wat geschied is, zeide hij, moet onderworpen worden aan het oordeel des lands. Tengevolge der besluiten van het hoogerhuis kan dus verklaarde Gladstone in het huis der gemeenten laatstgenoemd regeerings- lichaam de wet eerst Maandag a. s. weder in gij moet van elk uur van dien nacht rekenschap kunnen gevenzoo gij u van het vermoeden geheel zult willen zniveren. Kunt gij bewijzen, hoe gij den tijd hebt doorgebrachtnadat gij aan de deur der biljartkamer Deane verlaten hebt Gaorge antwoordde niet. Zij hield den adem in met een angstigen blik op hem gevestigd. „Kan iemand in de biljartkamer getuigen wanneer gij het huis verlaten hebt Kan iemand in uwe vorige woning zeggenhoe laat gij te huis gekomen zijt?" „Ik geloof nietdatiemand meer in de biljartkamer tegenwoordig was behalve de mar- keur hernam George. „Zonderling is het, dat die markeur niet opgetreden is, om getuigenis af te leggen. Hij moet toch Deane's zonderling voorkomen en zijne diamanten opgemerkt hebben" „Dat zou men meenen,„ zeide Harriet. „Men ziet op zulke plaatsen zooveel vreemdelingen van allerlei voorkomen maar de met bont belegde jas had toch de aandacht moeten trekken. Ik weet niet, ot gij gezegd hebt, dat gij deze biljartkamer dikwijls bezocht?" „Neen, Mrs. Routh. Ik was er vroeger nooit geweest. Ook kon de vreemde jas niet in het oog vallen met het laken naar buiten gekeerd legue hij haar in een hoek der kamer op een stoel neder. Ik geloof niet dat iemand ze gezien heeft. Hij zeide mij ook dat hij die jas nog nooit in Engeland had gedragen." „En heeft hij ze ook niet aangetrokken toen gij met hem heengingt?" vraagde Harriet.' „Neen," zeide George. „Hij hing haar weder op zijn arm. Ik herinner mijdat ik hem zeide, dat hij die pelsjas wel moch aantrekken en toeknoopen om het vele geld dat hij bij zich had. „Nu gij hebt mij vrij wat lichter gemaaktoude jongenzeide hij schertsend."

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 1