Duitschland. Oostenrijk. Italië. Turkije. Rusland. Amerika. BINNENLAND. behandeling nemen. In dien tussclientijd wordt kabinetsraad gehouden om over den toestand die als zeer ernstig wordt beschouwd, te beraad slagen. Naar the Standard verneemt zal de regeering niet toegeven en dan liever voor dit jaar van den maatregel volkomen afzien Het parlement zou dan misschien tot eene najaars zitting worden bijeengeroepen ter behandeling eener nieuwe voordracht. Aan de Daily News wordt uit Durban gemeld dat Kruger vermoedelijk president van den Transvaalschen volksraad zal worden. Uit dezelfde plaats wordt aan de Times het volgende gemeld Maandag is in de Transvaai de Transvaalsche vlag geheschen. Het driemanschap heeft een manifest uitgevaardigd waarin onder betuiging van dankbaarheid aan God, het herstel der Transvaal wordt geproclameerd en hulde wordt gebracht aan de Boeren voor hun ijver en tucht. Voorts dringt het Driemanschap aan op betaling der belasting, opdat het bestuur geregeld kan worden voortgezet. De Engelsche bladen melden dat minstens de helft der naar Zuid-Afrika gezonden troepen binnenkort terugkeeren. Depeches uit lndie spreken het bericht tegen dat Ayoub Khan oprukt naar Kabul. De tucht in zijn leger is erbarmelijk. Het wordt verdeeld door twisten. Daarentegen vermeerdert het leger van den emir. Het telt thans 5000 man. De Standard meldt, dat de regeering een telegram ontving van den onderkoning van lndiehoudende aanvraag om vergunning den emir bij te staan met geld en andere hulp. De onderkoning hoopt daardoor alsnog de zegepraal van den emir te verzekeren. Zo'oals men weet, bestaat in Engeland nog altijd de wetsbepaling op het verbreken van trouwbeloften, die Dicken's „Pickwick" zoozeer in ongelegenheid brachten. Dezer dagen stond weder voor het gerechtshof van Warwickshire een predikant terecht, die zich daaraan schuldig had gemaakt. De cischcres was tien jaren ouder dan hij en uit alles bleek dat de domine was „aangehaald". Maar de jury veroordeelde hem tot eene schadevergoeding van 1000 pd. st. Er is sprake van dat li A recht van vervolging wegens verbreken van trouwbelofte opgeheven zal worden. Maar de opperrechter, lord Cole ridge wees nog onlangs er op, hoe die straf bepalingen konden strekken om velen te dwingen hun plicht te doen en hoevele vrouwen bij de afschaffing daarvangeheel zonder bescherming zouden zijn tegen de ontrouw van den man harer keuze aan wien zij het beste deel van haar leven en andere vooruitzichten opgeofferd hebben. Opnieuw is in Ierland een persoon die krachtens de dwangwet was gearresteerdop vrije voeten gesteld. Maar hiervandaan tot een algemeen en maatregel van clementie is de afstand nog groot. Bradlaugh schijnt zeer ernstig ongesteld te zijn, tengevolge van de doorgestane emoties. Zelfs moet zijn toestand niet zonder gevaar zijn. Te hopen is hetdat hij herstellen zalal was het alleen maar om de geweldige agitatie te keeren die uit deze gebeurtenis noodzakelijker wijze zou ontstaan. Bij het spoorwegongeluk ia Lancashire is een reiziger gedood door zijn eigen reiszak, dien hij tegenover zich had nedergelegd op het net dat eigenlijk voor stokken, zonne- en regen schermen bestemd is. Door den schok vloog de zak h°m met zooveel kracht tegen het hoofd, dat hij onmiddellijk dood was. Dat is dus weer een gevaar, bij de vele waaraan spoorwegreizigers blootgesteld zijn. In een waggon met steenkolen, van Glas gow naar de gasfabriek te Dundee gezonden heeft men een helsche machine ontdekt van dezelfde soort als men onlangs te Liverpool vond. Blijkbaar was het den aanleggers van het mis dadig plan te doen, om de fabriek in de lucht te laten springen. Yon Bismarck is Zaterdag weer te Berlijn teruggekeerd. Het Mormonisme heeft sedert eenigen tijd in Noord Duitschland een vruchtbaren bodem gevonden. Te Kiel bestaat een Mormonenge- meente van 60 leden, en die te Lubek en te Altona moeten nog talrijker zijn.- De aanhangers van de leer der „Heiligen" zijn voor het mee- rendeel lieden van den zoogenaamden minderen stand, arbeiders, kleine handwerkslieden enz. Maar vooral op het platteland in Oost IIol- stein, onder de arbeiders der landgoederen worden zeer veel belijders van het Mormonisme gevonden. Het verbreiden der leer is stil, maar daarom niet minder zeker in zijn werk gegaan. Aan de kinderen worden Mormoonsche boek jes in plaats van Luthersche uitgedeeld, om zoo het eerste zaad te strooien, terwijl de volwasse nen bekeerd en versterkt worden door tractaat- jes en liederen. De politie wijdt aan deze secte al haar aandacht. Suhrke, de Mormoonsche zendeling, die deze uitkomsten verkreeg, en als Amerikaansch on derdaan reeds tweemaal over de grenzen gebracht werd, is onlangs, toen hij toch te Kiel terug keerde, in hechtenis genomen. Het nationaal Czechisch theater te Praag, een stichting, die pas voltooid was, is tot den grond toe afgebrand. Dertig jaren lang hadden de Czechen het geld voor dezen bouw benoodigd penning bij penning bijeengebrachtom een monument tot stand te brengen, dat in waarheid den naam van nationaal zou verdienen. Des avonds om half zes werd de brand het eerst waargenomen, doch het aanbrengen van blusch- middelen ging niet zeer spoedig. Een groot deel der manschappen van de brandweer was toevallig afwezig, bij de begrafenis van een zeer geacht en bemind kameraad. Terwijl het blus- schec dus niet zeer snel in zijn werk toeging, wakkerde een sterke zuidoostenwind de vlammen hevig aan. In een paar uren was het geheele gebouw uitgebrand. Alleen de buitenste ommu ring en de vestibule zijn in stand gebleven. Men verliest zich in gissingen, hoe de brand is ontstaan. Bij den gespannen toestand der gemoederen in de Boheemsche hoofdstad ont breekt het niet aan toespelingen, dat hij met opzet door de vijanden van den Czechischen stam zou zijn aangestookt. De schade wordt geschat op 1 millioen florijn (het heele theater heeft anderhalf mill, gekost) waarvan slechts 400,000 verzekerd. De Czechen zijn echter niet ontmoedigd; terstond willen zij giften inzamelen voor een nieuwen schouwburg. Tegelijk met het bericht van deze ramp komt dat van een andere ramp uil Weenen. Daar stortte 11. Zaterdag midden op den dag een huis van vier verdiepingen plotseling ineen. De vier verdiepingen stortten gelijktijdig in en het front van het huis scheurde en viel ineen met een donderend gekraak. In een oogenblik was het huis één groote puinhoop. In het gebouw woonden verscheidene huisgezinnen, doch geluk kig waren er juist weinigen tehuis. Zoover men de puinhoopen heeft kunnen opruimen, is één doode voor den dag gehaald en zijn twee ge wonden gevonden. Dit ongeluk was ditmaal niet het gevolg van de zorgelooze bouwmethode onzer dagen, daar het door ouderdom en bouw valligheid was, dat het huis is bezweken. Uit goede bron spreekt de Agence Stefani thans het bericht tegen, als zou de paus zijne raadslieden hebben bijeengeroepen ter bespreking der wenschelijkheid voor hem om Italië te ver laten. De heiligverklaring, op 8 December vast gesteld, gaat door, en bij deze plechtigheid kan de paus niet gemist worden. Ook is 's pausen gezondheidstoestand te slecht dan dat hij eene reis, en wel bepaaldelijk eene zeereis zou kunnen ondernemen. Ook heeft het Vaticaan nog geens nota verzonden om te kla gen over de jongste meeting te Home (afschaf fing der waarborgenwet). Ook te Genua is inmiddels een meeting ge houden ten gunste van de intrekking der waar borgenwet, of liever, zij zou gehouden worden, want nauwelijks aangevangen, verbood haar de politie. Toen in plaats dat daaraan gevolg werd gegeventumult en protest ontstonden werd, na drie sommatien, de zaal door de ge wapende macht ontruimd, waarbij drie personen werdeu gerrresteerd. Volgens Daily News is de anti-clericale be weging te Rome nog steeds aan het toenemen. Aan de westelijke helling van den Etna, vrij wel aan den voet van dezen vuurspuwenden berg, bevindt zich een soort van moddervulkaan, die sedert eenige dagen in werking is. Een vloeibare, zout en petroleumhoudende modder ontwijkt uit een menigte kleine kraters, en wordt daarbij in stralen tot eene hoogte van 3 a 4 meters opgeworpen. Deze uitbarsting werd van tijd tot tijd vergezeld van krachtige onderaard- sche geluiden en lichte schokken. De gasvor mige producten bestaan voornamelijk uit kool zuur en uit koolwaterstofverbindingen. Te Constantinopel was dezer dagen het ge rucht verspreid dat Midhat-pacha en de zijnen door deu sultan uit de ballingschap waren te ruggeroepen. Geheel onmogelijk is dit niet. Naar hetgeen uit Adrianopel aan de Stan dard wordt gemeld zijn aldaar groote fraudes ontdekt ten opzichte der gelden enz. Een der beambten heeft alleen ter zake van zegel de Turksche regeering bedrogen voor eene waarde van 17,500 pond sterl. De bedriegers waren voornemens de staatsgebouwen in brand te ste ken ten einde te bewijzen hunner schuld te kunnen doen verdwijnen. Behalve de Golos is thans ook nog een ander Russische blad de Couriervoor vier maanden geschorst. Een kassier te St. Petersburg is onlangs gestorven ten gevolge van een schrikdie een kat hem op het lijf joeg. Hij zat rustig te schrijven verdiept in zijn werktoen een kat plotseling op zijn schouder sprong. Met een luiden kreet viel de arme man voorover op zijn boek neder en was onmiddellijk een lijk. De schrik had een slagaderbreuk bij den ongelukkige veroorzaakt. Door den ingenieur Daniloff is een plan gemaakt en aan de Russische regeering ter goedkeuring aangebodenom de Zwarte met de Caspische zee in verbinding te brengen een werk, volgens Plinius reeds door Nicotorusin 1568 door den Turkschen sultan Semil en later ook door Peter den Groote beproefd. Hunne en ook nog latere ontwerpen stuitten echter steeds af op het bezwaardat geen voldoende hoeveelheid water aanwezig is in de vlakte waardoor het verbindingskanaal zou moeten worden gegraven. Het plan van Daniloff moet dit bezwaar overwonnen en in het algemeen door zijne doelmatigheid en gemakkelijke uit voerbaarheid overal bijval verworven hebben zoodat men op de verwezenlijking er van veel hoop heeft. Hij wil het water door een 350 KM. lang kanaal uit de rivier den Terek in de vlakte voerendat kanaal dan tot de rivier Manitsch doortrekken en daar een groot bekken aanleggen. Van dit punt zal dan het kanaal uitgaandat de verbinding tusschen de beide zeeën moet uitmaken westelijk naar de zee van Azoff met gebruikmaking van de Manitsch, oostelijk naar de YVolga in den omtrek van Astrakan. In Jdépêches uit New-York wordt gemeld dat Hartmann onder een anderen naam toeft in Ontario en uiet voornemens is naar de Ver- eenigde staten terug te keeren tenzij de regee ring aldaar hem veiligheid voor zijn persoon waarborgt. De Herald Times en Sun zeggen dat Gar- fields toestand hachelijk is. Zij hebben wan trouwen in de officieele rapporten van zijne ge- neesheeren. De Chicago Times dringt aan op eene verandering van doctoren. Op een nieuwen spoorweg in Virginia zijn een aantal negersdie daar aan het werk waien door een grondschuiving bedolven. Er werden zeven mau gedoodwaarvan zes ver oordeelde misdadigers waren. Van het Panamakanaal komen ongunstige berichten omtrent den gezondheidstoestand der vreemdelingen. Zij moeten hevig aan koorts lijden. De onder-directeur Etiene en verschei dene ambtenaren bezweken reeds daaraan en ook onder arbeiders is het sterftecijfer groot. De hospitalen moeten niet zeer goed ingericht zijn. Waalwijk, 17 Augustus 1881. Bij Koninklijk besluit van 5 Augustus 11. is goedkeuring verleend aan de besluiten der Staten van Noordbrabauttot wijziging van de inrich ting van het waterschap Binnen de Oude Straat, onder de gemeente Vrijhoeven-Capelle en Capelle en tot vaststelling van het bijzonder reglement voor dat waterschap. De heer J. Bolk, die, zooals wij reeds het genoegen hadden te melden, met gunstig gevolg dit jaar de twee eerste gedeelten van het nota rieel examen heeft afgelegd, is ook voor het derde gedeelte geslaagd, zoodat hij thans het diploma van candidaat-notaris behaald heeft. Door dijkgraaf en heemraden van den Hoogen Maasdijk van Stad en Lande van Heus- den c. a., zijn tot candidaten voor de betrekking van secretaris-penningmeester gekozen de heeren D. Duijser, H. Wuister en J. S. Jiskoot. De gemeenteraad van Engelen heeft besloten een der nieuwbenoemde leden, de heer F. v. d. G., niet tot lid van den raad toe te laten. Bij het onderzoek der geloofsbrieven bleek, dat bij de verkiezing van drie leden op den 19n Juii vier personen de volstrekte meerderheid van stemmen verkregenwaaronder twee, (die de minste stemmen op zich verecnigden) ieder het zelfde getal stemmen. Het bureau van stem opneming heeft toen beslist, dat tusschen deze twee personen eene herstemming moest plaats hebben. De raad was van oordeel, dat deze beslissing in strijd was met de wet, en dat de oudste in jaren voor den benoemde had moeten gehouden worden. De te Oosterhout te houden harddraverij van paarden heeft zoowel bij ingezetenen als bij vreemdelingen zooveel bijval gevonden dat de commissie reeds het dubbele bedrag boven de beraming aan entreekaarten ontvangen heeft. Prachtige prijzen zullen den winners te beurt vallen, o. a. 2 kristallen rijk met zilver gemon teerde maderakaraffen, een geschenk van Z. K. II. Prins Frederik, 2 kristallen botervlootjes, insgelijks met zilver omzetvan de Zuider- stoomtramwegmaatschappij enz. Gebr. Van der Linden hebben eene vervoerbare danszaal doen maken. Muziekuitvoeringen zullen plaats heb ben, enz. In de laatste te 's Bosch gehouden raads vergadering is aangenomen een voorstel van burgemeester en wethouders om den ZuidOoste- lijken vestingwal (van den molen van Bax tot de Vugkterpoort) te bestemmen tot wandelplaats en, zoo daaraan behoefte blijkt te bestaan, een gedeelte tot bouwterrein. Met den heer A. F. Smulders te Utrecht is eene overeenkomst gesloten tot verhuring van een stoommachine van 50 paardenkrachten, tot uitmaling van wateringeval de stad bij hoog water wordt afgeslotende huurprijs bedraagt f1550,en f30,voor elke 12 uur werkens. Vervolgens is vastgesteld een adres aan de ministers van waterstaat en oorlog, om den ouden weg langs het fort Isabella weder voor het openbaar gebruik beschikbaar te stellen, vermits het gebruik van den parallelweg vooral nu de stoomtram daarover wordt gelegd, zeer gevaar lijk wordt. De geloofsbrieven van alle nieuwbenoemde leden zijn goedgekeurd. De oogst in deze streken is goed droog binnengekomen hetgeen voor de boeren veel waard is, en hoewel over de quantiteit niet kan worden geroemd is de qualiteit van de rogge buitengewoon goed. Ook de aardappelen zijn opperbestheerlijk van smaak en hoewel er vele door de ziekte zijn aangetast en als waardeloos op het veld moeten blijven liggen, leveren zij een ruim be schot. In zake de aanvrage om vergunning tot het leggen van rails voor een stoomtramweg TielKuilenburg hebben de besturen der ge meenten TielBuren en Beusichem aan de heeren Crans Co. medegedeeld, dat de wijze, waarop de belanghebbende gemeenten door ge noemde heeren op het sleeptouw worden gehou den en bij voortduring teleurgesteld, hun ten hoogste onaangenaam wordten dat, wanneer voor 1 September a. s. niet op ernstige wijze aan de totstandkoming der lijn werdt begonnen zij onherroepelijk van alle verdere onderhande lingen met die heeren afzienen zich zullen trachten te verstaan met andere aanvragers. Te Gorinchem hadden Donderdag met goed weder de aangekondigde harddraverijen plaats, Voor de harddraverij met paarden van zessen klaar, gespannen voor tilbury's of sjeezen, waren 8 deelnemers. De prijs f 400 werd ge wonnen door deu heer J. Smits, van Dubbeldam, met de bruine merriewitvoet, „De Freule", be reden door den eigenaarde premie van f 100, door den heer P. Smit Jr. van Slikkerveer, met de schimmelmerrie „Prinses", bereden door P. van Santen. Voor de harddraverij met paarden onder den mandie nimmer een prijs gewonnen hebben waren 16 deelnemers. De prijs, f150, werd behaald door den heer G. Kortvan Berkel, met het bruine ruinpaard „Adolf" be reden door den eigenaar, en de premie, f 50, door den heer Quarles van Ufford, van Loos duinen, met de zwarte blesmcrrie „De Fortuna" door den heer P. Van Santen bereden. Verleden Zondag verspreidde zich alhier het gerucht, dat de beruchte Gerardus Jansen van Beers te Drunen gezien was en wel door iemand, die te Beers woonachtig is. Het personeel der brigade Marechaussee, dat spoedig moet zijn ingelichtwas onmiddellijk op de been, sommigen geheel onkenbaar anderen goed gewapend in uniform; zij werden in het opsporen trouw geholpen door veldwachters en nachtwackts. Het duurde dan ook niet lang of men zag, zoo ieder meende, den gevreesden Jansen tusschen twee Jmarechaussées naar de kazerne geleid niet van de zijde van Drunen maar van Capelle. Uit de opgaaf van den aangehoudene moet bij onderzoek zijn gebleken dat hij niet Jansen, maar een om werk rondloopende kleermaker was, doch deze moet zoo juist in persoon en kleeding met den verdachte zijn overeengekomendat de persoon uit Beers, die Jansen meermalen had gezien in tegenwoordigheid van den aangehou denen gebracht, nog meende Jansen voor zich te hebben. De man, die het slachtoffer was ge worden van zijne groote gelijkenis op den boos wicht moet bij zijne invrijheidstelling zich zeer tevreden hebben getoond over de behandeling van de marechauseé ondervonden. Denzelfden dag is, volgens een bericht uit Assen, een persoon, die volgens het signalement op Jansen geleek, zwaar gekneveld door drie rijksveldwachters naar het huis van arrest aldaar overgebracht. Intusschen blijkt ook hier uit een later be richt, dat ook deze gearresteerde Jansen niet was, maar zekeie Jau Pouwels, beschuldigd ven onderscheidene dielstallen met braak te Ruinen. Men schrijft uit Grave aan de N. R. Ct:. Wanneer men de daden verneemt van Gerard Jansen den beruchten inbreker en brandbrieven- schrijver dan korut men tot dc overtuiging dat de beruchte reputatie van wijlen „den achtkanten boer" wel eens niet tot de legende kou behooren. Zondag en Maandagnacht heeft hij te Beers op twee verschillende plaatsen weten in te breken, met een behendigheid en overleg een betere zaak waardig. Den nacht daarop is er inbraak ge plaagd te Haps in Het Herteen herberg ge legen aan den Graafschen dijk iu de nabijheid van groote bosschen. Door het uitsnijden van een glasruit uit het keukenvenster is de dief weten binnen te komen en heeft ontvreemd een horlogeeen Fransch merinos kleed4 hemden en aan specie f 6.50. Iu de herberg Het Nieuwland ongeveer een half uur van daar verwijderdvond men ook sporen van inklim ming en des morgens de des avonds goed gesloten staldeuren openstaan. Maandag nacht heelt men beproefd te stelen bij den landbouwer Th. De Rijk te Groeningen. Dinsdag nacht werd ingebroken bij M. Van Hees te Oploobij wien men een kist wegnam f 401 paar gouden oorbellen en 1 gouden keting met kruis. Deze diefstalhn de wijze van „Werken" in aanmerking genomen kunnen alle wel op reke ning van Jansen worden gezet. Donderdag jl. bevond hij zich in de nabijheid van Leeland en tiad in het Lage Ilecke een woning binnenalwaar hij te drinken vroeg. Toen de vrouwdie alleen thuis was, hem nog al ernstig aanzagzeide hij „Het is waar ik ben Jansen, wees maar niet bangik zal je geen kwaad doen 1" Geen wonder dat het volksgeloof hem bijzondere gaven toeschrijfto. a. dat hij zich in een kat kan veranderen. De man is klein van gestalte, 1.6 meter, ongeveer 30 jaren oud ongunstig uitzicht, bleek, de eene schouder hooger dan de andereroodachtig haarsoms zwart gekleurd kleine gluipende grijze oogen nu en dan een kleinrossig kneveltje. Daar hij gouden voorwerpen medeneemtschijnt hij een heler te hebben. Liep Zaterdag het gerucht hier ter stede dat hij op klaar helderen dag in Grave geweest is volgens het beweren van een soldaatdie hem bij het uitgaan vau het huis herkendemoet hij gisterenmiddag in een kroeg nabij de kazerne koffie hebben gebruikt. Zooals altijd verzuimde

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2