A Engeland. Duitschland. Italië. Turkije. Griekenland. Amerika. BINNENLAND. Kantongerecht Waalwijk. Bekendmaking. Handelsberichten. ADVERTEN'JlËiM,? UITVOERINGEN. rtSl h5D Adrianus Josephus van Dongen, ontstaan die zich weldra aan de nabijgelegen pakhuizen, mc-t dezelfde ontvlambare vloeistoffen gevuldmededeelde. Verschrikkelijke zee van vuurdie voor bijna een millioen schade heeft aangericht. Gelukkig zijn er geen menschen- levens bij ingeschoten. In Ierland heeft de aanneming van de land- bill over 't algemeen een goeden indruk gemaakt, ofschoon er natuurlijk ook vele cntevredeneu zijnvooral uit het kamp van hen die zich, nu hun macht uit de handen zien glippen en daaraan toch zoo lang mogelijk wenschen vast te houden. Wordt de wet eerlijk toegepast, dan kunnen de pachters er niet anders dan bij win nen en dat men van die overtuiging ook vrij algemeen doordrongen is blijkt uit deu gema tigden toondie door de Iersche fatsoenlijke pers wordt aangeslagen. Naar verscheiden districten van het. graaf schap Limerick waar bij gelegenheid van eerst daags uit te voeren bevelschriften tot uitzetting van onwillige pachters ongeregeldheden gevreesd wordenzullen vliegende colonnes gezonden worden. Op de goederen van lady Kingston te Mitchelstown graafschap Cork moesten Zater dag zeven pachters uitgezet worden maar of schoon mej. Parnell tegenwoordig was en al het mogelijke deed om de gemoederen op te ruien, betaalden de met uitdrijving bedreigde pachters de achterstallige huurpenningen en konden nu van hun hoeven weder bezit nemen. Te Limerick wordt eerstdaags uit Amerika een bezending helsche machines verwacht. De autoriteiten hebben echter maatregelen genomen. In September zullen te Konitz bij üantzig groote en zeer belangwekkende cavalerie-oefenin- gen worden gehouden die door den keizer en den kroonprins zullen worden bijgewoond. Daar men eene proeve wil nemen met geheel nieuwe evolutiën worden de vreemde militaire attachés en dagblad-correspondenten niet op de terreinen toegelaten. Volgens dépêches uit Rome gaat het militaire blad Esercito voortondanks de tegenspraak van Havaswaarvan het zegtdat de jongste ervaring de waardeloosheid heeft aangetoond verontrustende berichten van de Fransch-ltali- aansche grenzen te geven nopens het bouwen van forten en het samentrekken van troepen door FrankrijkEsercito dringt aan op maat regelen om de Alpen in staat van verdediging te brengen. De Daily News verneemt uit Rome, dat Gam- betta een brief heeft geschreven aan de hoofd leiders der linkerkerzijde in de kamer, ontradend een verbond van Italië met Duitschland en Oostenrijk. Een Italiaan Marineli genaamd, die met twee gidsen en een pakjesdrager uit Macugnaga was vertrokken om den Monte Rosa te beklim men van de zijde van Pedriolo waar de berg bijzonder steil en gevaarlijk is, heeft dit waagstuk, dat voor hem nog slechts driemaal ondernomen werdmet den dood moeten bekoopen. De mannen werden onderweg door een lawine overvallendie den Italiaan en de beide gidsen medesleepte in den afgrond. De pakjesdrager die een eind achter hen liepbleef gespaard en kwam het vreeselijk ongeluk te Macugnaga be richten. Er gingen terstond tien mannen op weg om de verongelukten te zoekenmaar eerst den tweeden dag ontdekte men het lijk van Mari- nelli. Het was met het bovenlijf in de sneeuw begraven en de beenen staken er uit. Men heeft opgemerkt dat bijna altijd de in eeu lawine verongelukten gevonden worden aan de opper vlakte van hun sneeuwgraf. Voor een hoog loonom |de gevaren voor meerdere lawinen en met veei moeite hebben de arbeiders den doode uit de sneeuw gehaald. De lijken der beide gidsen werden niet gevonden. Te Constantinopel beweert men weer eens een complot te hebben ontdekt tegen het leven van den Sultan. Os.r.an-pacha zou de zaak ontdekt en verijdeld hebben. Hoofd der samen- zweeders moet geweest zijn een gewezen ver trouweling van Midhat-pacha. Onder de roovers die tengevolge van de krachtig" maatregelen der Grieksche regeering in handen van het gerecht vielenis er een Coqtumax Poutanas genaamd die niet minder dan 44 moorden 50 brandstichtingen12 aan randingen van vrouwen en meisjes, en nog eenige andere misdaden op zijn geweten heeft. Hij werd driemaal tot den strop veroordeeld maar het gelukte hem telkens te ontsnappen. Acht jaren zwierf hij toen in het Arcadische gebergte rond totdat hijdoor den nood gedwongen zich aan zijn vervolgers overgaf. Hij is nu in de gevangenis te Tripolitza. Te Caterina en Grevena, in Macedonië, moeten 145 bekende bandieten zich vrijwillig in handen van de Turksche overheid gesteld hebban. Een waar leger van spoorwegbeambten is in dienst van den Rio Grande-spoorwegdie van Dewer- city door Nieuw-Mexico en Colorado loopt. Daar zijn niet minder dan 23,000 man werkzaam, dus 8000 meer dan waaruit het Amerikaansche leger in vredestijd bestaat. In sommige gedeelten van de vereenigde staten van Noord-Amerika wordt koren als brandstof gebruikt. Het is een brandstof welke jaarlijks kan worden voortgebrachtterwijl na tuurlijk de voorhanden hoeveelheid steenkolen jaarlijks afneemt. De State Register van den staat Jowa beschouwt het koren verbruik voor dit doel als volkomen natuurlijk en van zelf sprekend en heeft door proefnemingen bevonden, dat ongedorscht koren in allerhande soorten van haarden en kachels kan gebrand worden en vooral zeer geschikt is voor keuken kachels. Bovendien kan koren in Jowa zoo goedkoop en gemakkelijk gezaaid en geoogst wordendat het eigenlijk voordeeliger is om koren als brand stof, dan om zich steenkolen of hout aan te schaffen vooral in plaatsen die op eenigen af stand van den spoorweg liggen. Washington 25 Augustus. Blaine seint aan Lowelldat de eetlust van den president toe neemt en hij voedsel in vloeibaren toestand met gemak verteertde symptomen zijn bevredigend, doch er blijft groote angst heerschen. WAALWIJK. Op Zondag 31 Juli 1881 des middags 12 ure, zullen door de Harmonie l'Espérance op de bovenzaal van der. heer A. N. Van Riel de volgende stukken worden uitgevoerd 1. Ons Geuoegen, marsch Kom. 2. Potpourri de l'opera Allesandro Stradella. Flotow. 4. Souvenir de campine, fantaisie champétre. M. Krein. Verleden Maandag uitgevoerd op het festival te Eindhoven. Waalwijk, 27 Augustus 1881. Zooals onzen lezers bekend is, zal de lieder tafel Oefening en Vermaak, van Waalwijk en Besoijen, Zondag den 4 September a. s. deelne men aan den grooten internationalen zangwed- strijd te Gent. Deze week ontvingen wij de opgaaf van de gezelschappen, die in de derde afdeeling zullen concureeren; het zijn de volgende: l'Union Chorale. - Wervicq. (Frankr). 53 zangers. Oefening en Vermaak, - Waalwijk en Besoijen. 31. Les Amis réunis. - Wandre. (Lu'k). 50. De vrije Vlamingen. - Moerbeke. (Waas) 36. La Fraternité. - Droogenbosch. (Brabant) 39. Les Echos de la Forêt. - Mont sur Marchienne (Henegouwen). 44. La Chorale - Jnpille. (Luik). 59. l'Union chorale - La Bouverie. (Henegouwen) 76 Broederbond. - Heusden (Oost-Vlaanderen) 31. St, Jacques. - Fumay. (Frankrijk). 48. La Renaissance. - Wervicq. West-Vlaand.). 42. l'Union chorale - Elouges-Monceau (Heneg.) 45. Uit deze lijst zal men zien dat onze liederta fel, in ledental de minst sterke van alleeen zwaren strijd zal te strijden hebben wij zijü echter overtuigd, dat zij zich daardoor niet zal laten terneerslaan, maar moedig den kamp zal aanvaarden, die, naar wij hopen, tot een nieuwe overwinning zal leiden. ±Aan de spoorwegbrug in deu Baardwijk- i overlaat zijn de palen voor den tweeden peiler bijna ingeheid. Dagelijks worden heipa len en andere materialen aangevoerd. Het leggen van het paardenspoor van Doeve ren naar het werk is ook in vollen gang. De telegraafkabel in den overlaat is deze week verlegd. De beruchte inbreker en brandbriefschrij- vei Gerardus Jansen, van Beersis eindelijk werkelijk gevangen genomen. De N. R. Ct. meldt omtrent die gevangenne ming het volgende: De brigadier Sluijer, kommandant der brigade marechaussée te Well, kreeg bericht, dat zich in een herberg op eenigen afstand van Well een persoon ophield, in wiens bezit eenige gouden voorwerpen waren gezienwelke persoon wel eenige overeenkomst had met den nog steeds voortvluchtigen Jansen. Sluijer steeg onmiddellijk te paard en vernam, aan de bewuste herberg gekomen zijnde, dat de verdachte kort te voren in de richting van de Pruisische grens vertrokken was. Deze aanwijzing volgende kwam hij aan de herberg „de Hut" of „Hucht" genaamd, en zag dat iemand, die nogal spoed scheen te hebben, door de achterdeur het huis verliet; spoedig had hij dezen ingehaald doch het bleek toen dat het de zoon des huizes was, van wicn hij ver nam, dat een persoon, dien hij nader beschreef, zich nog in huis bevond. Sluijer steeg toen van zijn paard, dat hij aan den jongen man overgaf, en begaf zich met de revolver gewapend in huis. Jansen - want hij was het werkelijk - had den brigadier zien aankomen en zich tegen de naar binnen opengaande kamerdeur geplaatst, om het openen te beletten. Het gelukte Sluijer aanvankelijk slechts de deur een weinig open te krijgen, waarop Jansen hem dooi de opening een revolver tegenhield en dreigde hem te zullen neerschieten, wanneer hij verdere pogingen deed om hem te arresteeren. De vermaning van Sluijer om zich over te geven, werd met herha ling der bedreiging beantwoord. „Toe dan maar", roept Sluijer, en met een krachtigen druk de deur openende, bevindt hij zich in de kamer. Op hetzelfde oogenblik lost Jansen een schot, dat gelukkig enkel de kleeding van Sluijer aan deu rechterarm en de zijde beschadigt; nu ook schiet de brigadier op Jansen en treft dezen in dc zijde, waarop Jansen, de revolver wegwer pende, op Sluijer aanvalt. Er ontstaat een worsteling, die eerst, nadat beiden van de kel dertrap waren getuimeld, waardoor een kleine verwoesting in de melkvaten was aangericht, met de overmeestering van Jansen eindigde. De aan Jansen toegebrachte verwonding is gebleken ecu weinig beteekenend schampschot te zijn. Hij werd in het bezit gevonden van een som gelds en van een zestigtal gouden voorwerpen, die hij bekende door diefstal te hebben verkre gen. Van verschillende diefstallen, in den laatsten tijd in het Noorden van Limburg gepleegd, be kende hij de dader te zijn, doch over zijn wan bedrijven in Noordbrabant laat hij zich niet uit, maar schijnt hij zich latere mededeeling voor te behouden. Donderdag is Jansendoor marechaussées begeleid en zwaar geboeid naar 's Bosch getrans porteerd, alwaar hij, in weerwil van de nauw keurige bewaking, gelegenheid gevonden heeft zich in de gevangenis door ophanging van het leven te beroovec. De brutale dief was een klein, nietig persoon tje, met een bleek en ziekelijk voorkomen. De drie slachtoffers van den branddie Zaterdag op Zondag in de Boompjes te Rot terdam woeddezijn Donderdag met veel plechtigheid aan hunne laatste rustplaats toever trouwd. De stoet met drie lijkwagens haalde het stoffe lijk overschot van den heer Yan den Berg en zijne beide kinderen van het Ziekenhuis af waarna men zich begaf naar het perceel dat van het vreeselijk ongeluk het tooneel was. Vandaar trok de stoet naar de katholieke be graafplaats onder Crooswijk. Allerwege gaf een talrijke menigte blijk van hare deelneming. Van alle zijden komen treurige berichten in over den oogstde regen verwoest de blijde vooruitzichten van den landman allerwegehet graandat in schoven staatkiemt in de aren, en ook voor de aardappels wordt het vooruitzicht steeds ongunstiger. Aangaande Gerrit Jan Boshoven, die dezer dagen onder Hardenberg gevangen genomen is leest men in de Frov. Dr. en Asser Ct., in een bericht uit Hoogeveen Den 24 Mei enkele dagen voor Pouwels uit het luchthuis te Leeuwarden ontslagen waarin hij ten gevolge van manslag, in drift en dronkenschap begaan 8 jaren had doorgebracht ging hij naar Ambt Hardenbergwaar hij bij zijn moeder, een 72jarige weduwe, inwoonde en evenals zijn broeders met eerlijken arbeid zijn brood scheen te willen verdienen. In 't laatst der vorige maand wordt hij echter door Pouwels den voormaligen makker in het tuchthuis opgezochtdie hem een spoe diger en gemakkelijker middel tot geldverdienen aanbeveelt en voorstelt ,raet hemPouwels daartoe gemeene zaak te maken. Boshoven leent het oor aan de inblazingen van den verzoeker en verlaat met Pouwels zijn woonplaats. Na zich eenige dagen nu hierdan daar te hebben opgehouden gaan zij al spoedig op roof uit en plegen te zamen eerst den diefstal van spek en worst bij Remmeltz te Ruinerwold daarna de stoute inbraak bij Westenbrink. Omtrent zijn medeplichtigheid aan deze twee feiten heeft Boshoven voor de politie en den bnrgemeester van Hoogeveen een volledige be kentenis afgelegd. Hij moet dus, zoo leest men, de persoon zijn die op de vrouw van Westen brink geschoten heeft. Den belangrijken diefstal bij de wed. Eleveld te Ruinen schuift hij echter alleen op Pouwels ook ontkent hij dat hunne verdachte aanwezig heid bij het huis van den notaris Tonckens te Hoogeveen in den nacht van 13 op 14 Aug., van waar zij door den brigadier Endendijk ver dreven zijn een misdadige bedoeling had. Donderdagmorgen, omstreeks 7 ure, ont stond er te Schiedam eensklaps een felle brand in de branderij aan de Raam, toebehoorende aan den heer A. Daalmeijer. De brand nam in zulk eene mate toe, dat al spoedig ook de daarneven gelegen branderij van denzelfden heer in brand stond. De eerste branderij stortte weldra in puin, en van de tweede bezweek de voorgevel. Gelukkig werd niemand der talrijke brandblusschers gekwetst, maar twee spuiten werden zoodanig beschadigd, dat zij buiten wer king moesten worden gesteld. Met moeite is een belendende branderij van den heer W. B. Heggelman behouden gebleven. De spuitgasten hebben zich kloek gedragen. Ook komt aan de politie en de schutterij lof toe voor de goede orde, die bij den brand werd bewaard. De panden en goederen zouden verzekerd zijn bij de Schiedamsche Onderlinge Brandwaarborg- maatschappij. Voor eenige jaren brandde een der nu ver nielde branderijen ook geheel af, en de tweede werd van tijd tot tijd door brand bedreigd. Men schrijft aan de N. Rott. Ct. uit Utrecht van 25 dezer De Yleutensche weg, die anders zoo rustige buurt, was heden het tooneel van een vreeselijke opschudding. Honderden menschen verdrongen zich voor een water- en vuurwinkel, en de politie was noodig om de orde te handhaven. Drie volwassen sterke mannen sloegen elkander weder- keerig een blauw oogzachtzinnige vrouwen rukten elkander de muts van en het haar uit het hoofdtwee door den heiligen echt veree nigde menschen, die altijd in vrede leven, ston den dreigend tegenover elkandereen zoon stond tegen zijn vader, een dochter tegen haar moeder opburen die anders gezellig voor hun deur te zamen een pijp rookten, verwenschten elkan der vrienden waren vijanden, 't Was een on beschrijfelijke „hurryEn dat alles om een cent water en een cent vuur, totaal 2 cent, die eene vrouw beweerde niet meer schuldig te zijn. De geheele buurt was verdeeld in twee groote partijen waarvan de eene zich pro de andere zich contra de vrouwdie over betaling waa aangemaand, verklaarden. Op het oogenblik van de afzending van dit bericht duurt de samenscholing voort. De politie verdient een woord van lof voor hare kalme houding. Drie jongelieden, die van Zwolle met een zeilboot den IJssel afgevaren waren en vermist werden, zijn tot onder Schokland gedreven, waar zij een nacht hebben doorgebracht. Woensdag ochtend vroeg zijn zij door een visscher naar Kraggenburg gebrachtvan waar zij behouden te Zwolle gekomen zijn. Uitspraken in strafzaken van den 26 Aug. 1881. 1. A. C. J. J. te Ylijmen, overtreding her- bergreglement Vlijmen, veroordeeld tot een geld boete van f 3 en vier geldboeten ieder van f 1 of 1 dag gevangenisstraf voor iedere geldboete. 2. J. D. te L., vischdelicttwee geldboeten ieder van f0.50 of 1 dag gev, met verbeurd verklaring van het vischtuig of betaling der ge schatte waarde a f 0,10 of 1 dag gev. 3. P. A. te W., werpen met harde lichamen, f 3 boete of 2 dagen gev. 4. J. Z. te W., nachtgerucht en openbare dronkenschap, veroordeeld voor het eerste feit tot f 6 boete of 3 dagen gev., voor het tweede feit tot f 3 of 2 dagen gev. 5. C. v. H. te W., loopen over eens anders in oogst staanden grond f 3 boete of 2 dagen gevangenisstraf, 6. 1. W. v. G., 2. H. H. en 3. J. Z., allen te W., nachtgerucht, ieder in eene geldboete van f 6 of 3 dagen gev. iedere boete. Allen in de kosten. Burgemeester en Wethouders alhier bren gen ter algemeene kennis, dat bij hen is ingekomen en ter secretarie ter inzage en ter teekening is nedergelegd een schrijven met bijgevoegde inteekenlijsten van het centraalbestuur van het Groene Kruis (Trans vaal comité.) WAALWIJK26 Aug. De veemarkt was tamelijk geannimeerd de aan voer bedroeg ruim 100 stuks. Kalfkoeien golden f180 h f270. dito Vaarzen f90 a f185 Biggen van f8 a f 14 per stuk. Granen waren in alle soorten hooger in prijs. Boter. Aangevoerd 865 kilo. Prijs 11.12 1.33 per kilo. In leder waren de omzettingeu nog al belang rijk, licht zooileder blijft gevraagd aan vaste prijzen. Voor paardenleder bedingt men eveneens hooger markt. Prima zwaar zoolleder is als altijd gezochtdoch van dat artikel mocht de prijs wel wat beter zijn. Oisterwijk, 24 Aug. Boter. Aangevoerd 1895 kilo van f 1,30 a f 1,54. Eieren f 4.00 per 100 stuk Udenhout, 24 Aug. Boter. Aangevoerd 1023 kilo van f 1.35 tot f 1.53. SCHIEDAM, 25 Aug. Moutwijn per HL. zonder fust of belast, f 14.00 Jenever nu 19-50 Amsterdamsen proef. -20.75 Spoeling per lcetel. f0.30 Heden overleed onze jongste lie veling PIETER in de jeugdigen leeftijd van bijna 2 jaar. H. ROQUES. J. A. ROQUES-Van Heijst.| Rotterdam, 18 Augustus 1881. tNa eene kortstondige ziektej overleed heden tot onze diepe droefheid onze geliefde echt genoot en vader, de Heei tijdig voorzien van de H. H. Sacramen ten der stervendenin den ouderdom van bijna 40 jaren. Wed. A. J. VAN DONGEN- Le Blanc Waalwijken kinderen., 26 Augustus 1881.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2