Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Turkije. Amerika. BINNENLAND. Een nieuw soort van diefstal wordt tegen woordig te Brussel in toepassing gebracht. Er komt daar een man aan de huizen, gekleed als 1 iemand van de telefoonmaatschappij en met ee- nige telefoontoestellen bij zich. Hij laat zich naar den telefoon brengen, on derzoekt het instrument, verandert er schijnbaar 1 iets aan, en vraagt dan, uit r.aam van de maat- schappij 3 of 5 tr. voor het in orde brengen van den toestel. De man is, zooals men denken kan, niet door de maatschappij gezonden, maar een diefdie met zijn tijd meegaat en zoo goed als ieder ander den telephoon in zijn vak gebruikt. Uit Tunis en Algerie komen verontrustende i berichten. Men ontdekte in eerstgenoemde stad een geheime kruitfabriek en in Algerie zelfs verscheidene. Daar werden verder vijf caïds t van welken twee gedecoreerd met het Legioen var. eer, in hechtenis genomen. Bij hen zijn j brieven in beslag genomen, die bewijzen, dat zij met Bou-Anema in betrekking staan. Nog an dere arrestatien zijn waarschijnlijk. Een en ander maakte op de bevolking een diepen indruk. In Tunesie begint de bevolking zich thans ook zelve tegen de opstandelingen te verzetten. Zoo hield de bevolking van het dorp Oualeria eene bende van 1500, die naar Zoghon wilde oprukken, tegen en dwong hen tot den terug- tocht. De aanvoerder verklaarde later met ee:i aanzienlijke macht te zullen terugkeeren. Corréard zal met zijne kolonne naar Ham- mamet oprukken, onmiddellijk nadat hij zijn voorraad ammunitie zal hebben aangevuld. is Albert Grévy, gouverneur van Algerie, is te Parijs aangekomen en heeft zich van daar terstond begeven naar Mont-Sous-Vaudrey, het 'i verblijf van zijn broeder, den president dei re- publiek. Door den bekenden radicalen afgevaardigde Barodet is aangekondigd, dat hij zal voorstellen een statistiek op te maken van de beloften, door de thans gekozen afgevaardigden in hun pro- 1 grammas aan de kiezers gedaan, teneinde daar- I uit te kunnen besluiten, welke hervormingen het :1 land wenscht. Blijkbaar is het doel van dit voorstel, dat zeker weinig kans heeft van aan- genomen te worden: de afgevaardigden te dwin- 1 gen de afgelegde beloften gestand te doen. i Maakt men de gewenschte statistiek werkelijk op, dan zal daarin de hervorming van den senaat j zeker een hoofdrol spelen. Naar de officieele gegevens aantoonen zijn bij de jongste boschbranden in Algiers 61 per sonen, (15 mannen, 23 vrouwen en 23 kinderen) levend verbrand en een groot aantal zwaar i gekwetst, waaronder 25 zeer gevaarlijk. Aan vee, koren en goederen werd voor een waarde van 200,000 fr. vernield. De eigenaars 1 der boschgronden hadden hun schade nog niet opgegeven. Alleen aan domeingronden is in Beni Toufount een oppervlakte van 20,000 hectaren afgebrand. Uit Tunis wordt gemeld, dat Mustapha- pacha, de eerste minister, om redenen van ge- zondheid een verlof gevraagd heeft en dat hij zich thans weer naar Frankrijk denkt te bege- ven. Mustapha-pacha, wordt er bijgevoegd geeft door dit besluit een bewijs, dat hij besef 1 heeft van den toestand. Om de verklaring van dit laatste te begrijpen i moet men weten, dat de vroeger zoo veelver- i mogende minister gehaat is in 't regentschap, 1 Men noemt reeds zijn opvolger. Het zou zijn i Mahomed-Khasnadar, die vóór hem minister was en goed aangeschreven moet staan in het land, zoodat men van zijn bestuur de beste i verwachtingen heeft. Er gaan voortdurend stemmen op voor het hervatten der onderhandelingen over het handelstractaat met Engeland op grond van het groote cijfer der Eransche uitvoeren daarheen dat ongeveer een milliard bedraagt. De Fraasche 1 regeering, zoo klaagt men, heeft door de onder handelingen af te breken gehandeld niet ah de freetraders, maar als de fair traders dezelfde die in Frankrijk compensateurs heeten. Wederom is een ongeluk voorgevallen op de lijn ParijsLyonMiddellandsche zee. Te Dyon heeft een botsing plaats gehad tusschen twee treinen. Yier wagens werden verbrijzeld. Geen reiziger werd gekwetst. Een dergelijke moordaanslag als onlangs op den Brightonspoorweg, is thans gepleegd op den spoorweg van Parijs naar Turijn tusschen Chiomonte en Salbertrank. Een man, die ge kleed was als conducteuris een coupé eerste klasse binnengetreden heeft een heer, die zich daar alleen bevond, zwaargewond en hem daarna uit het rijtuig geworpen. Vermoedelijk is het slachtoffer de Duitsche consul te Livorno. Men heeft het geheele per soneel van den spoorweg bij den gewonde ge bracht, om te zien of de aanvaller zich ook daaronder bevond. Dezer dagen is een Parijzer huurkoetsier 's nachts te half een door twee mannen, die hij in zijn rijtuig opgenomen had half verworgd, ernstig verwoad en van zijn geld en horloge beroofd. Eenige politieagenten vonden hem bloedend in zijn rijtuig liggen. Den vorigen avond werden twee andere koet siers door twee mannen, volgens de beschrijving dezelfde, op gelijke wijze mishandeld en beroofd. De politie doet onderzoek. De Daily Chronicle meldt uit Marseille dat 10.000 man troepen gereed staan te Mar seille en te Toulon ter inscheping naar Afrika. De Times verneemt uit Tunis dat de opstande lingen de proviandwagens van den troonopvolger in den omtrek van Tunis aanvielen en wegvoer den. De opstandelingen versloegen de nagezon den hulptroepen. De marsch van Alibey naar Kirwan is gestaakt wegens de weigering zijner soldaten om op te rukken. De opstandelingen nemen maatregelen om Alibey's terugtocht naar Tunis af te snijden. De afgevaardigde van den bey naar Kirwan weigerde te vertrekken, omdat hij deze missie oneervol achtte. Koning Alfonsus moet voornemens zijn eerlang een leis door Europa te ondernemen en de hoven van Weenen Berlijn Londen Brussel en Munchen te bezoeken. De markies van Waterford is de eerste groote lersche landheer die op zijne bezittingen de be palingen van de nieuwe landwet heeft toegepast. Hij was en is tégen de billdoch nu zij een maal wet geworden is wil hij haar eerlijk op zijn 70.000 acres ten uitvoer leggen „niet alleen" (gelijk hij aan zijne pachters schreef) „volgens de letter, maar ook volgens den geest." Indien de twee of drie honderd familien, die half Ierland hun eigendom rekenen het voor beeld van lord Waterford volgen, dan zal de nieuwe landwet reeds terstonds haar oogmerk bereiken. De Times van Vrijdag bevatte een brief, die ons eenigermate het raadsel schijnt op te helderen hoe de heilige stad Mekka in het bij zonder het brandpunt is van de cholera in Arabie. Men kent den heiligen put Zemzem, den put in welken de maan eens nederviel. Elk der honderdduizend pelgrims die jaarlijks de voor- geschrevene bedevaart naar Mekka volbrengen maakt er eene gewetenszaak van het water uit dien put te drinken en zich er mede te was- schen. Nu heeft de Engelsche consul te Jeddah eene flesch van dit water weten machtig te worden, en het aan dr. E. Frankland te Londen gezonden ter analyse. En dr. Frankland heeft bevonden dat het bedoelde water in de ergste mate bezwangerd is met menschelijke excreta zevenmalen erger dan het gewone Londensche rioolvocht. Te Manchester heeft eene belangrijke mee ting van eigenaars van katoenspinnerijen besloten eene oproeping te zenden aan alle katoenspinners van LancashireYorkshireSheshire en Derby shire met de uitnoodiging om de fabrieken te sluiten gedurende acht dagen met het doel om de beweging der katoenspinners den kop in te drukken. Het syndicaat tot verhooging der katoenprij- zen te Liverpool werd door de meeting te Man chester krachtig afgekeurddaar deze kunst matig hooge prijzen veroorzaakt. De eigenaren van hoogovens in Schotland en het Noorden van Engeland zijn voornemens het getal der hoogovens met twintig percent t< ver minderen in de verwachting daardoor de week- productie van gietijzer met 5000 ton te ver minderen. Berichten uit Londen, aan de Agence Havas gericht, betoogen de ernstige ongelegenheid van eene Turksche bezetting in Egypte, die alle vor deringen, aldaar verkregen, zou teniet doen. De correspondent gelooft nietdat Frankrijk en Engeland een dergelijke fout zullen begaan en brengt in herinnering dat hunne eensgezindheid in zake de financien Egypte gered heeft. Hij houdt staande dat de algemeene opinie in beide landen levendig het behoud dier overeenstemming wenscht. Eerst Zaterdagmorgen hebben de keizers van Duitschland en Rusland Danzig verlaten en Von Bismarck die nog het een en ander met Giers had te bespreken eerst in den loop van den middag. De rijkskanselier moet er bijzonder goedgemutst hebben uitgezien. Zijne tegenwoor digheid bij de samenkemst wordt met name door de Oostenrijksche pers als een gunstig teeken beschouwd. Overigens ontbreekt het niet aan allerlei gissingen die onze lezers trouwens even goed zeiven kunnen maken. De Norddeutsche Allegemeine erkent thans brutaalweg in zake Danzig gelogen te hebben „uit verstandige vaderlandsliefde." De „roerig heid der internationale moordenaarsbende" die reeds te dikwijls van zich deed spreken, maakte die tot plicht, terwijl't door de „onbescheidenheid" van anderen was, „dat Danzig kans had de verzamelplaats te worden van alle bandieten van heel Europa". Wanneer de Norddeutsche dus weer eens extra-verstandig of vaderlai dslievend mocht wezen dan weet men nu dat ze aan 't liegen is. Von Schlözer onderhandelt nog steeds te Rome, naar verzekerd wordt met succes. De Casseler Zeitg. van den 8e dezer bericht, dat een poging tot moord eenige dagen geleden in de militaire gevangenis te Cassel is gepleegd. Een in een der cellen opgesloten soldaat heeft van 't oogenblik waarin de dienstdoende onder officier de ronde deed, gebruik gemaakt om hem door een ijzeren staaf neer te vellen en daarna te vluchten. Door den schildwacht werd hij echter gegrepen. Eene depêche uit Konstantinopel meldt dal de Turksche gedelegeerden namens de regeering niet voorstellen de Russische oorlogsschatting aan de consideratien van het comité te onttrekken, maar wel eene schikkingop grondslag van een maximum van 4 pet. voor de bondhouders en het excedeut te bestemmen tot delging van de Russische oorlogsschatting. De gedelegeerden der bondhouders wijzen deze schikking af. Volgens eene dépêche uit New-York wordt door de Chronicle de Amerikaansche katoen productie over 1881 geschat op 6.500.000 balen het Amerikaansche verbruik op 1.915.000 en de voor uitvoer beschibare voorraad op 4.674.329. Het militaire opstootje in Egypteland is geëindigd. Behalve eene grondwet eischten de troepen in plaats van vermindering vermeerde ring van het leger tot 18,000 man. De consuls traden met de aanvoerders der soldaten in over leg en het einde wasdat de Khedive den eersten eisch der troepen inwilligde en Cherif- pacha benoemde tot minister-president. Hier mede tevredenverwijderden zich de troepen met spelende muziek en den Khedive toejui chende. The Times schrijft naar aanleiding van het gebeurdedat Engeland het natuurlijk|het aan genaamst vindtlwanneer de Khedive zelf de4orde herstelt. Maar het blad acht ontbinding van het leger wenschelijk en daar tegen eene bezetting door Engeland of Frankrijkte zamen of afzonderlijkonoverkomelijke bezwaren be staan bezetting van het land door een Turksch leger tot de orde zal zijn hersteld. De Daily Chronicle verneemt uit Rome dat de Itrliaansche regeering voorstelt eene oonferentie van de mogendheden om over de de Egyptische quaestie te beslechten. Van treurigen aard zijn de berichten over de wouabranden in Michigan. Het vuur heeft in de uitgestrekte bosschen van dezen staat met zoo'n hevigheid gewoed dat naar schatting 500 personen zijn omgekomen en 5000 van dak be roofd zijn. Het geheele schiereiland tusschen het Huronmeer en Saginaw-baaieen opper vlakte van 50 vierkante mijlen is door bet vuur verwoest. Dit deel van het land was tot zeer onlangs één onafgebroken woud., doch in de laatste jaren waren er langzamerhand gedeelten van ontgonnen en hadden er zich 50,000 kolo nisten neergezet. Nu was er in twee maanden geen regen gevallen en alles was verschroeid en verdordtoen er Maandag jl. een orkaan kwam aangewaaid die een vuurzee voor zich uitjoeg. De bevolking vlood zonder iets te kunnen red den en velen konden het aansnellende vuur niet ontkomen zoodat overal langs de wegen lijken worden gevonden. In twintig gehuchten is nauwelijks een huis blijven staan. De over levenden zijn van alles beroofden er is ter stond een commissie gevormd om giften bijeen te zamelen. In Kansas heeft een rooverbende een expres- trein overvallen op de Chicage en Alton-lijn bij Kansas City. Zij hadden sieenen op de rails gelegd en een sein gegeven dat de trein wegens wegversperring te stoppen had. De machinisten en conducteurs werden in verzekerde bewaring genomen en daarop de trein leeggeplunderd. Nadat zij zich van zaken ter waarde van 7500, volgens andere berichten van 15,000 dollar had den meester gemaaktmaakten zij zich uit de voetenen de trein ging verder. Te Kansas City werd natuurlijk verslag gedaau van 't ge beurde en reeds voor 't aanbreken van den dag waren 1000 man op weg om de roovers op te sporen. Of men er reeds in geslaagd is ze te pakken is niet bekend. De berichten daarom trent loopen althans zeer uiteen. Ook over het aantal roovers is men het niet eens 12 zegt het eene 17 het andere berichtzij waren in elk geval zwaar gewapendzoodat de passagiers niets tegen vermachten. Uit Longbranch is bericht ontvangen dat er Zondag avond groote bezorgdheid hecrschte omtrent den toestand van den president. De geneesheeren echter waren niet van oordeel dat de toestand ernstig waser bestond wel ontsteking vau onderen aan de rechter longkwab, maar tot nog toe werd die niet bedenkelijk geacht. Met dat al heeft de patient een slechten dag gehad. Een onderofficierMason genaamd heeft op Guitteau een schot gelost. De kogel is Guitteau strijkelings langs het hoofd gevlogen en in de muur der gevangenis terecht gekomen. Mason is in hechtenis genomen. Waalwijk, 14 September 1881. Heden avond 7 uur vergadering van den gemeenteraadpunten van behandeling niet op gegeven. De volgende koninklijke boodschap is bij de tweede kamer ingekomen: Mijne heeren Het heeft God behaagd zijne koninklijke hoogheid prins Frederik der Nederlanden, onzen beminden oom, na eene kortstondige ziekte, op den 8sten dezer tot zich te nemen. Met diepe droefheid, mijne heeren, geven wij u kennis van dit overlijdendat opnieuw rouw brengt over het koninklijks huis. Wij twijfelen niet aan uwe deelneming aan uwe deelneming in onze rechtmatige smart en bevelen u, mijne heeren, in Gods heilige bescherming aan. Het Loo, 10 September 1881. WILLEM. De prins van Oranje is Maandag ten 2 ure uit het buitenland terug gekeerd. Hij begaf zich onmiddellijk naar het huis de Paauw. De kleindochter van wijlen Z. K. H. prins Frederikde kroonprinses van Denemarken wordt in het laatst der week te 's Gravenhage verwacht. Omtrent de komst van haar echtgenootden kroonprins kan nog niets met zekerheid worden gemeld daar dit zal afhangen van den terugkeer van den koning van Denemarken, in wiens plaats hij als regent fungeert. De kroonprinses had vroeger het plan gemaakt haar grootvader in October a. s. te bezoeken. Naar uit Berlijn wordt bericht zal de plechtige teraardebestelling van het stoffelijk overschot van Z. K. H. prins Frederik der Ne derlanden worden bijgewoond door prins Albrecht van Pruisen als vertegenwoordiger van Z. M. den keizer van Duitschland en door eene depu tatie van het tweede garderegiment te voet, onder bevel van kolonel Von Wissmann. Hoewel daaromtrent tot heden niet be paaldelijk is beschiktworden de datums van 22 of 23 dezer genoemd als de dagen op een van welke de plechtige begrafanis van Z. K. H. prins Frederik zal plaats hebben. Het vorstelijk lijk zal niet gebalsemd worden, doch de kist hermetisch worden gesloten. Een looden kist, geplaatst in een mahonie houten zal het stoffelijk overschot van Z. K. H. prins Frederik opnemen. Het dekseldat met tien massief zilveren knoppen aan het overige gedeelte wordt bevestigdis aan het hoofd be legd met een zilveren plaat, waarop het volgende eenvoudige opschrift gegraveerd is „WILLEM FREDERIK KAREL, Prins der Nederlanden, geboren te Berlijn den 28 Februari 1797» overleden te Huis de Pauw den 8 September 1881." Acht zilveren bengels met doodshoofden op de handvatsels zijn aan de verschillende zijden van het houten omhulsel vastgehecht. De binnen kant is bekleed met onder- en zijmatrassen en een hoofdkussen van gecepitonneerd satijn. Het geheele stuk rust op acht zilveren leeuwen- klauwen. De minister van binuenlandsche zaken heeft aan de gedeputeerde staten der verschillende provinciën de volgende aanschrijving gericht Ter uitvoering van art. 6 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap behooren de gemeentebesturen het daar bedoeld vergun ningsrecht te regelen. Ik heb de eer uw college te verzoeken die besturen uit te noodigen daar toe reeds thans over te gaan en de vastgestelde verordeningen zoo spoedig aan mijn departement in te zendendat ze op den dag van het in werking treden der drankwet goedgekeurd kunnen zijn. Het heffingsbesluit behoort de bepaling te bevattendat het met 1 November a. s. in werking treedt. Bij de nieuwe ontwerpen voor de militie- en schutterij wetten is de 20jarige leeftijd aan genomen als aanvang van den schutterlijken dienst en de verplichte diensttijd voor allen van gelijken duur aangenomenonverschillig waar vervuld. De vrijwillige diensttijd wordt van den duur van den militie of schutterijdienst afge trokken. Een iederdie lichamelijk daartoe geschikt en niet in de termen van uitsluiting valtzal dus vaD zijn 20e tot zijn 30e jaar moeten dienen. Het maximum der militie is verhoogd tot 62,400 man en de jaarlijksche lichting tot 12,600 man. De hoegrootheid der lichting wordt bepaald naar het aantal menschen die op 1 Juli tot den dienst kunnen worden geroepen na aftrek van de vrijgestelden en voor altijd uitgf slotenen. De vrijstelling wegens broe- derdienst wordt beperkt tot de kleinste helft van het aantal broeders. Het stelsel van dienst- vervanging blijft behouden. In het nieuwe schutterij-ontwerp wordt het beginsel van algemeene dienstplicht wel aange nomen voor alle mannelijke ingezetenen van 21 tot 30 jaarvoor zoover zij physiek geschikt zijn en niet in dienst bij het legerde marine of de militie. Voor oefeningstijd der schutters wordt eene splitsing gemaakt tusschen geoefenden. die gemiddeld een en ongeoefenden die ge middeld twee uur 'sweeks zich moeten oetenen. Aan het legerbestuur wordt invloed toegekend in alle aangelegenheden rakende den dienst, de oefening en de bevelvoering van de schutterkorp- sen. Ingesteld worden militaire inspecteurs over de schutterijen. De indeeling in bans ver valt daarentegen splitsing in geoefendendie in geval van oorlog aan het leger worden ge voegd en onvoldoend geoefendendie alsdan in garnizoen worden vereenigd. De hooge raad heeft thans verworpen het cassatie-beroep van den graanhandelaar Van Baarlete Breda die door het hof te 's Gra venhage veroordeeld was wegens poging tot om- kooping vau een openbaar ambtenaar. In de geheele Betuwe valt de aardappelen oogst mede zoowel wat beschot als qualiteteit betreft. Men besteedt tot hiertoe f2.50 a f3,25 per H. L. Te Eek en Wiel pootte men in het voorjaar op vele akkers een vreemd soort van aardappelen„champions" genaamd. Met de uitkomst daarvan is men minder tevreden het beschot is niet van dien aard dat ze kunnen worden aanbevolen. Te Terwolde zeu dezer dagen een deur waarder uit Deventer een gerechtelijke ontruiming doen bij een daar wonenden daglooner. Hij nam twee rijks reldwachters mede. Toen zij de woning binnen traden zeide de vrouw, dat haar man niet thuis was en dat zij ook niet wist wanneer hij terugkwam. De deurwaarder verzocht hierop

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2