Nummer 77. Zondag 25 September 1881. 4e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. De Yerstootene. Engeland. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. De Eeho van het Zuiden, til- i iDfiüTlP ïfll Tui Waaiwii Kum™ i fora Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,00, franco per póst door het geheeiè rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Dezer dagen zijn te Antwerpen 116 Russische joden scheepgegaan naar Amerika. Het Israë lieten bond betaalt hun overtochten voorziet in hun behoeften. Dit genootschap heeft reeds in Frankrijk en Belgie aanmerkelijke sommen' verzameld ter ondersteuning van de vervolgde joden in Rusland en nog onlangs van een on bekende de ruime gift van 1,000,000 francs ontvangen. Te Brussel is een Société du crédit géréral de Belgique met een kapitaal van 15 millioen francs opgericht. De stichters zijn: het huisla Hault en de Association financière, te Brussel- het Crédit, te Luik de bank te Bergen, de discontobank en het Crédit industriel et com mercial te^ Parijs, de Frankforter bankvereeniging en het huis Erlanger te Frankfort. Advertentiën 1 7 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal ter plaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitschland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steineb, Hamburg. Reclames 15 cent per reg. In den jongsten ministerraad moet thans zijn beslistdat er geen reden bestaat om de nieuwe kamer vo<5r 28 October den datum waarop eerst het mandaat der oude vervalt bijeen te roepen. Aan kabinetswijziging schijnt men ook niet te denkenzoodat de zenuwachtig jagende Gambettianen die altijd wat aan de orde willen hebben dat oogenbltkkelijk moet worden afge daan, vooreerst zich zullen moeten tevreden stel len met pas markeeren. Grévy blijft dan ook rustig te Monl-Sous- Vaudrey en laat zich niet bevreesd maken. De Telegraph daarentegen zegtDe meening, welke onder de ministers de bovenhand heeft, is dat alles eischtde regeering voor den terug keer der kamers samen te stellen. Het nieuwe kabinet, gevormd op het initiatief van den president der republiek, zal zijn pro gramma vast stellen en het aan het oordeel der kamers onderwerpenzoodra deze bijeen zullen zijn. Mén acht dit het eenige practische mid del om aan verwikkelingen en crisissen te ont- LXIII. Dc Tiiunus. wDat weet ik hernam George die met zijn oom dit punt reeds herhaalde malen besproken hadzonder tot een bepaald besluit te komen. Het was intusschen wel te zien dat ML Felton de zaak reeds anders beschouwde dan hij gedaan had. Eerst meende hij in het zwijgen van zijn zoon niets meer dan een bewijs zijner onver schilligheid en liefdeloosheid te zien waaraan hij maar al te zeer gewoon was. George die zijn neef niet kendehad in die meening ge deelddoch was later aan het twijfelen geraakt en had zonder zijn oom te verontrusten, getracht, hem tot een rechtstreeks onderzoek naar zijn zoon aan te sporen. z/Ik houd mij overtuigd dat hij Engeland weder verlaten heeft en daar hij aangande mijne plaDuen niets weetzoo zal hij naar New-York schrijvenen dan zal het nog altijd eenigen tijd durenvoor hij verneemtdat ik reeds in Europa ben vervolgde Mr. Felton. z/Zoudt gij niet denken dat hij boven alles het eerst naar de Liverpool-bank schrijven zon, om te vernemen of er brieven voor hem geko men zijn vraagde George aarzelend. „Ik moet erkennen dat juist het niet opvragen zijner brieven mij niet bevalt. Er is niet eene reden voor zijD stilzwijgen, die deze omstandigheid kan ophelderenen ik geloof nietdat gij meer tijd moet laten voorbijgaan zonder ernstige naspo ringen te doen. Zoo gij zijn portret hadt hij zweeg en zag zijn oom aandie bij deze woorden zich driftig tot hem wendde. //Welnu zoo ik zyn portret had„Dan komefa die aan de uiterste linkerzijde vrijspel zöudeta geven. Deze mededeeling logenstraft alle geruchten, volgens welke er sprake is van het afwachten van een votum der kamer tot een wijziging van regeering. - De quaestie van de gevraagde schadever goeding voor de Spaansche slachtoffers van Saïda staat than'S als volgtde regeering verwerpt altijd nog op de formeelstè wijze het beginsel, dat een schadevergoeding aan de Spaansche kolonisten van Saida verschuldigd is. Er is overeengekomen dat hhn wel een schadeloosstelling toegestaan zal wbrdén op voorwaarde echter dat de Spaan sche regeering van haar kant een schadevergoe ding zal verleenen aan de Fransche slachtoffers van db Carlisten-oorlogen en dat zij in beginsel erkentien zal, dat aan de Franschen, die slacht offers geweest zijn van de opstanden op Cuba, een schadevergoeding verschuldigd is. Volgens de Correspondance Havas zal het voorstfel Barodet (instelling eener commissie om uit de programma's der gekozen candidaten een hervormingsplan samen te stellen) al dadelijk na de bijéénkomst der kamer eene welkome gele genheid bieden om den stand der partijen op te maken'. De regeering zou voornemens wezen daarover eene stemming uit te lokken, teneinde duidelijk te weten waaraan zij zich te houden heeft. Temps bevat een officieel bericht ter bestrijding van de mededeeling van sommige Engels'che bladen als zouden de kansen van het handelsverdrag thans uistekend staan. De Engel- schen zegt het Fransche blad worden steeds veeleischender, waaruit natuurlijk voortdurend nieuwe moeielijkheden zullen ontstaan. Dus ook in dezè schijnt men zich niet al te vroeg te moeten verheugen. Niettegenstaande het verzet van den bey dus wordt opnieuw uit Tunis aan the Times gemeld' blijven de Franschen dat het noodzakelijk zal zijn de omstreken te bezetten. De bey er op staan hoofdstad en heeft daarop dat geval de regeering te zullen verklaard nederleggen. Aan La France wordt uit Cette getelegra- konden' wij er een aantal copyen van laten maken en dezè aan de politie ter hand stellen zoodat, indien er iets gebeurd was „Ieté gebeurd was George Zoudt gij mee- nen dit hem eenig onheil bejegend was? Dat is de eerste maaldat gij zulk een vermoeden uit." „Ik had het tot nu toe ook nog niet gehad, waarde1 oom. Daaromtrent ben ik ook niet be zorgd maar sedert gij geen tijding van hem ontvangen hebtis er reeds een geruime tijd verloopèn zoodat het noodig wordt meer ern stige sthppen te doèn. Als hij weder voor den dag komt en verneemt hoe veel onrust hij u veroorzaakt heeftzal het hem voor het vervolg tot ieering dienen." „Ik vrees dat Arthur voor dergelijke overtui ging niet vatbaar ishernam Mr. Felton met een zucht. „En wat dunkt u dan dat het raad zaamst was in deze te doen -" „Als ik in uwe plaats warezou ik met de eerste post naar Amerika schrijven en een photograph ie van Arthur ontbieden zoo gij er inderdaid geen bij u hebt." „Neen ik heb er geen. Ik heb er reeds ver geefs naar gezocht." „Welcu schrijf dan per eerste post en ver lang per ommegaande eene kopie. Hebben wij dan intusschen niets van Arthur gehoord, dan dunkt mij dat het beste zijn zalde zaak der politie n handen te geven. Wij weten wel niet of Arthur tegenwoordig zich in Engeland ophoudt, maar gij hebt zijn laatsten brief uit Londen ontvangen en daarom moet het onderzoek ook van daar aanvangen." „Juist," hernam Mr. Felton. „En toch," vervolgde hij na eenige oogenblikken „en toch stuit mij zulk een maatregel tegen de borst. Aan eene zaak die in handen der politie is, hecht zich altyd het denkbeeld van misdaaden of- feerd dat de boekhouder van de hulpbaak der Société générale zich met 110.000 fr. verwijderd heeft. aMaandagavond zijn aan het station van Dole twee treinen op elkander geloopen. Negen en twintig reizigers werden licht gekwetst. Twee hoofdconducteurs werden van onder de verbrijzelde wagens te voorschijn gebracht. De machinisten en de stokers van de twee locomotieven zijn allen zwaar gewond; de postbeambten zijn het meest gehavend. Dit! ongeval had wederom plaats op de spoor weg ParijsLyonMiddellandscbe zee. Verder wordt uit Bordeaux gemeld, dat een detachement soldaten te Guitres ontspoord is 25 soldaten werden gewond. Voor de Parijsche pianofabrikanten is het bezoekdat de broeder van den koning van Siam aan de hoofdstad brengt, een waar buiten kansje. Deze vorst beeft er namelijk niet minder dan 350 piano's gekocht, bestemd voor de dames in den harem van zijn koninklijken broeder. Zoodra die ontzaglijke inkoop bekend was meldden zich een aantal muziekonderwijzers bij den pKns aan voor het geven van lessen aan de dames maar deze wees hunne aanbiedingen beleefd van de hand, dewijl de koning voor zijn vrouwen alleen onderwijzeressen in dienst wil nemen. Een vergissing bad bijna aan twee men- schen het leven gekost. Twee heeren reden nl. Zaterdagavond met een dogcar van hei door hen in den omtrek van Arles bewoond kasteel naar het station van gemelde plaats om met den nachttrein te vertrekken. Onderweg werd het rijtuig eensklaps door een viertal personen omringd, die hun bevolen stil te houden. Als eenig antwoord daarop legde een dér beide reizigers de zweep op het paard, dat het op een loopen zette. Hierop werden den reizigers negen revolverschoten nagezonden, waarvan gelukkig niet een het doel trof; het paard moest het evenwel misgelden en stierf weinige uren daarna. Bij onderzoek bleek, dat de aanvallers ambtenaren van de belasting waren, die kennis hadden gekregen van een voorgeno men smok keipartij van gedistilleerd. Zij hadden zich echter in rijtuig en personen vergist. schoon ik vermoeddat Arthur zijn tijd en geld niet op eene prijzenswaardige wijze besteedt, zoo vrees ik toch de zekerheiddie ik tenge volge van een al te nauwkeurig onderzoek ver nemen zou." „Laat ons nu hopendat wij voor zulke nasporïngen bewaard blijvenhernam George op deelnemenden toon. „Gij kunt binnen drie weken geen antwoord ontvangen en in dien tijd' kan er veel geschieden. Arthur kan in dien tusschentijd hier zijn en over de moeite en zor gen lachendie wij ons om hem getroost hebben!" nDe zaak bevalt mij niet," dacht George, terwijl hij zwijgend met zijn oom voortging. ii De zaak bevalt mij nietEen ding echter is zeker1namelijk dat ik niet het eenige zwarte schaap in de familiekudde ben en ook Diet het allerzwartste. Ik zal echter trachten hem te bewegen naar New-York te schrijvenen als Routh komtzal ik hem alles verhalen en hooren wat hij er van zegt." „Wanneer verwacht gij uwen vriend, George?,, vraagde Mr. Feltonjuist het onderwerp aan- roerendè waarover zijn neef dacht. „Morgen of over mogenhervatte George. „Routh heeft mij gisteren uit Parijs geschreven." „Mrs. Routh is eene zeldzame vrouw," zeide Mr. Felton; „zij is zeer dicht en voorzichtig, doch naar mijn smaak te stil en te verstandig echter wekt zij mijne belangstelling en is voor zeker eene uitmuntende echtgenootal is zij van de steenachtig koude soort." „Zoo is zij eerst in deu laatsten tijd geworden," hernam George met vuur. „Gij kunt u nauwe lijks voorstellenhoe zeer zij in korten tijd veranderd is. Helder als de dag en vroolijk als een leeuwerik. Ja eene uitmuntende echt genoot- is zijeene vrouw met zooveel opofferende liefdeals ik nog nooit eene ontmoet heb. Uit de Transvaal verneemt Daily News, dat de bevolking zich meer en meer geneigd toont hare aauvoerders te volgen en de overeenkomst met Engeland te bekrachtigen, van de loyaliteit dezer mogendheid eene edelmoedige toepassing van sommige bedenkelijk schijnende bepalingen verwachtende. Het wordt dus wel een weinig tijd dat die meer Transvaalschen dan de Trans- valersdie van uit hun gemakkelijk hoekje slechts toeschouwers zij het dan ook zeer be langstellende van den strijd zijn geweest, het voorbeeld volgen van de mannen die goed en bloed voor de zaak hebben veil gehad en zich bij de verkregen, inderdaad nooit zoo schoon verwachte uitkomst nederleggen. Frans Joubert heeft dezer dagen te Pretoria eene opmerkelijke redevoering gehouden waarin hij stilstand veroordeelde als achteruitgang en den vooruitgang met telegrafen en spoorwegen ten zeerste aanprees. Hij drong voorts aan op rassenverdraagzaamheid en vergeten van het verledenetenzij men het zich slechts her innerde als les voor de toekomst. Het nieuwe dok te Liverpool, het Alex andra-Dock dat onlangs plechtig werd ingewijd, is ongetwijfeld een der grootste ter wereld. Aan de waarlijk reusachtige werken is men acht jaren lang bezig geweest. Het heeft een oppervlakte van 42y2 acre (een acre 0,404 hectare) is ruim 30 voet diep en kan 22 van de grootste schepen bevatten die zich met gemak er in kunnen be wegen. Voorts is het Alexandradok voorzien van de beste en grootste toestellen o. a. een hydraulische kraan die in slaat is eeu gewicht van 100 ton op te lichten. Zooals de prins van Wales in zijn openingsrede herinnerdewaren de kaden van Liverpool in 1846, toen de prins Gemaal het Albertdok inwijdde slechts 9^ mijl lang, terwijl zij thans een lengte hebben van bijna 40 mijlende gezamenlijke oppervlakre der dokken was toen 506 acre en nu 1545 acre. Toen had men er 27 dokken en thans is dit aantal meer dan verdubbeld. Bovendien bezit zij uitstekende talenten die zich niet alleen tot den kring der vrouwmaar nog veel verder uitstrekken. Zij staat haren man in zijne zaken bij op eene wijze, die alles zins bewondering verdient, zoo zelfs dat hare lijdende gezondheid daarop niet den minsten invloed uitoefent, ofschoon hare voormalige kalmte en schoonheid verloren zijn gegaan. Ik zou niet^ weten wat Routh zonder haar zou moeten beginnen „Hm! Misschien zal hij dat beter weten dan gijmerkte Mr. Felton droogjes aan. „Rond uit gezegdGeorgeuw vriend bevalt mij niet en ik vertrouw hem niet „Hoe zoo?" vroeg George. „Wantrouwt gij ziju persoon, of zijn gedrag tegenover Har riet „Ik geloof hetmijn jongen dat Mrs. Routh eene trouwe echtgenoot ismaar als mijne waarnemingen van de laatste veertien dagen mij niet misleiden dan is zij tevens zeer ongelukkig. Ik weet niet altijd geldende redenen voor mijne meening aan te voeren maar ik voor mij gei oei het duidelijk. Zij bemint Routh en is ongeluk kig met hem." „Gelooft gij dat inderdaad Zij is vreeselijk veranderd maar ik schreef dit alleen aan hare ongesteldheid toe. Ongelukkig met hem! En toch heb ik nooit gezien dat hij haar slecht bejegent. Ik weet dat haar gezondheidstoestand hem zorg verwekt, dat hem geen offer te groot is en hij zich zelfs groote verliezen getroosten wil om haar hier te brengenopdat zij de baden zou kunnen ge bruiken." „En hij zijn geluk aan de speeltafel zou kun nen beproeven, hernam mr. Felton. Routh heeft op mij den indruk gemaakt van een man, die, door nooddwang zich fatsoenlijk gedraagt, maar dien dwang reeds lang moede is."

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 1