jJuitschland. Zwitserland. Oostenrijk. Amerika. BINNENLAND. Ingezonden stukken. UITVOERINGEN. getal jongelingenuit Elzas en Lotha- .gen. die hun vaderland verlaten om niet in iet Duitsche leger te moeten dienen, groeit met len dag aan. Het staatsblad van het Keizerrijk evatte eergisteren nog eens de namen van hon- erd zes en twintig jonge Elzassers die naar en vreemde getrokken waren om het stijve )uitsche soldatenpak te ontloopen. Al die weg lopers worden bij verstek gevonnisd, terwijl unne goederen verbeurd verklaard worden. Dezer dagtn stond te Berlijn weder een ïan terechtdiedaar hij een afkeer heeft van llen eerlijken arbeid zich er op toelegtom ooveel mogelijk zijn leven op staatskosten, in evangenissen te slijten. Hij geeft zich onder alsche namen bij de politie aan als de een f ander ontvluchte misdadiger en werd wegens ie handelwijze reeds zevenmaal gestraft, den ïatsten keer zelfs, daar er majesteitsbeleediging ij kwam, met een jaar tuchthuisstraf. Thans had hij zich voor een zekeren Winter ed uitgegeven die uit het tuchthuis te Trier ntsnapt was. Het openbaar ministerie eischte at hij wegens poging tot bedrog, veroordeeld ou worden tot 1 jaar en 10 dagen tuchthuis- traf, maar de rechtbank achtte hem alleen ffiuldig aau het dragen van een valschen naam n veroordeelde hem tot vier weken gevangenis- ;raf. Een Berlijnsch koetsier hield dezer dagen ven met zijn equipage voor een bierhuis stil en prong van den bok om een kleine hartverster- ing te nemen. Pas was bij ir. het bierhuis of jn ander persoon sprong op den bok en reed lings met het spannetje weg. Hij had echter iet lang pleizier van zijne vlugheid, want twee ereden politieagenten vervolgden hem en hielden et rijtuig een eind verder staande. De man erklaardedat hij in het minst geen gedachte ad gehad om het span te stelen, maar dat hij Heen een rijtoertje had willen maken. Of de achter met deze verklaring echter tevreden zal ijn valt nog te betwijfelen. De luchtreiziger Carl Securius, die des ondags te Berlijn met zijn ballon opsteeg, laakte bij het dalen een minder aangename uiteling, die echter nog gelukkig roor hem af- ep. Hij had het schuitje van zijn ballon aan en boom bevestigd knoopte eer. touw aan een ik en wilde daarlangs naar beneden klimmen, tngelukkig had hij het touw aan een dorren tak ebonden en deze brak zoo spoedig hij aan het >uw hing. De luchtreiziger rolde naar beneden n kwam vijf voet lager op een anderen tak jrechtdien hij kon grijpen en waarop hij uim drie uren doorbracht, voor er hulp kwam pdagen. Securius had zijn hand verstuikt en wam eerst Maandagavond te Bellijn terug raar men niet weinig in ongerustheid over hem 'as geweest. De heer Yon Schlözer is na zijn aankomst uit Rome) te Berlijn onmiddellijk naar Varzin ertrokker.om het resultaat zijner onderhande- !ngen met de curie aan Von Bismarck mede te eelen. Men beweert nog steeds dat dit gunstig i en dat eerlang weder in eenige vacante bis— chopszetels zal worden voorzien. Te Chamonix zijn drie Amerikanen aange- :omen om met hun dooden oom den Montblanc e bestijgen. Een zeer rijk Amerikaan namelijk iad reeds viermaal getracht den top te bereiken, ietgeen telkens was mislukt. Hierover verdrietig woer hij het plan nooit op te geven en levend f dood eenmaal op den trp te willen zijn. Te aidden zijner aanstalten voor een vijfde poging ;reeg hij een zware ziekte en maakte nu in zijn sstament deze beschikking: dat drie zijner npven e zamen zijn geheel vermogen zouden erven nits zij zijn lijk eenige oogenblikken op den >erglop plaatsten. Kort daarna is hij overleden :n nu zijn de drie neven te Chamonix aangeko- nen, alwaar zij thans bezig waren met de noo- lige toebereidselen voor dien tocht. Blijkens nadere berichten omtrent de ramp e Elm wordt de schade begroot op een millioen rrucs, waarbij nog komt dat de bevolking in taar hoofdmiddel van bestaan, zijnde de lei- boeven, voor altijd is geruïneerd. Er zijn ver- lield 22 woonhuizen, 50 stallen en 12 magazijnen. Cr worden vermist 114 personen, 17 weduwen aet 39 kinderen betreuren het verlies van man n vader. Bij dit alles bestaat er reden om te reezen voor een verdere grondverschuiving vaardoor ook het geheele overgebleven gedeelte an het dorp zal worden verwoest. Het bevestigt zich dat de keizers van Oosten- ijk en Rusland eerlang eene bijeenkomst zullen lebben. De officieuse Presse zegt dienaangaande, lat Ignatieff er zeer voor is dat de plaats van 'ijeenkorast waarschijnlijk Krakau zal wezen of eD andere plaats dicht bij de Russische grenzen n de tijd over eenige weken. Volgens den Pesther correspondent van de lölnische Zeitung hebben de legermanceuvres in longraije dit jaar de veldheerstalenten van een betrekkelijk nog jeugdig generaal, baron Appel eheeten, aan het licht gebracht. Hij voerde een iger aan tegen den veldmaarschalk Gyulay-E- elsheim, en deze scheen den eersten dag zijn oei volkomen te zullen bereikenmaar den .veeden dag bleek het, dat hij omsingeld was a zich zou hebben moeten overgeven indien :el gevecht ernst was geweest. Volgens militaire 'erslaggevers had de keizer aan baron Appel jn hooge tevrgdenheid betuigd en twijfelde in het leger niemand er aan, of deze zou mocht het weldra ernst worden, het opperbevel bekomen en niet de veldmaarschalk Giulay, die er anders de meeste aanspraken op had. De veepest, die zich onlangs op enkele plaatsen bij Weenen vertoonde, heeft zich uitge breid, zoodat het militaire cordon zich tegen woordig reeds over een vrij groot gebied uitstrekt. De vleeschprijzen te Weenen zijn aanmerkelijk gestegen. Een klooster bij Vranyo Selo, in Hongarije, bewoond door acht monniken die den naam hadden van zeer rijk te zijn, werd onlangs door roovers overrompeld, maar het schijnt dat er iets van den aanslag was uitgelekt, want, terwijl de roovers bezig waren met plunderenwerd het klooster door soldaten omsingeld. De roovers verweerden zich echter dapper, en eerst na een gevecht van een uur kenden de soldaten het klooster binnendringen. Toen de manschappen het gebouw binnenkwa men, vonden zij de monniken met een prop in den mond en vastgebondeu op den grond liggen. Nadat men hen bevrijd had verhaalden de eer waarde vaders, dat de roovers door een geheimen gang, die in het bosch uitkwam, ontvlucht waren.. De mannen gingen onmiddellijk naar den kelder om te zoeken, maar toen zij na langdu rige nasporingen niets van den gang konden ontdekken en een der monniken kwamen verzoeken hun gids te zijn, waren de broeders nergens te vinden. Eindelijk vond men achter in eene kleine kamer de lijken liggen van de acht werkelijke bewoners van het klooster. Het bleek nu, dat de gewaande monniken de roovers geweest waren, die, toen zij geen uitkomst meer zagen, de ongelukkigen gedood, de kleeren hunner slachtoffers aangetrokken en daarna elkander vastgebonden hadden. Terwijl de soldaten in de kelders aan het zoeken waren, maakten de roovers zich met den buit uit de voeten en waren, toen de misdaad ontdekt werd, reeds veilig in hun ontoegankelijken schuilhook in het bosch. Godard, die in de gemeente Hietzing bij Weenen luchtvaarten doet, is door de overheid der gemeente een belasting opgelegd van 500 gulden, omdat hij passagiers in zijn schuitje meeneemt en daarom zijn zaak als transporton derneming kan worden beschouwd. De gemeente schijnt Godard niet erg te vertrouwen, want zij heeft aan de regeering machtiging gevraagd om, indien ^Godard bij de eerste aanmaning niet dadelijk wilde betalen, den ballon in beslag te mogen nemen, daar het anders wel kon gebeuren dat de luchtreiziger met de noorderzon verdween. Donderdag werd Garfiield's stoffelijk overschot van Longbranch naar Washington overgebracht. Bij den geheelen tocht van Elberor. naar Was hington gaf het volk de innigste blijken van deelneming. Het gedrang langs den weg was overal grootvooral in de steden doch overal heerschten de diepste stilte en volmaakte orde. Waar de stoet voorbij kwam regende het bloe men de klokken luiddende hoofden worden ontbloot. Overal was het tooneel plechtig. Aan het station te Washington was eene ont zaggelijke menigte bijeenook langs den te volgen wegen voor het Kapitaal. Op het perron stonden 130 officieren van het leger en vloot geschaard. Acht soldaten droegen de kist naar den lijkwagen. Een orkest speelde de hymne „Nearer o God, to Thee." Veler oogen stonden vol tranen. Garfield's weduwe in Arlhur'3 rijtuig gezeten volgde onmiddellijk achter den lijkwagen die aan weerszijden door de hoofdofficieren van leger en vloot (onder welken generaal Sherman) ge flankeerd werd. A.an het hoofd van den stoet gingen oudgedienden van het leger en de marine, tempelridders en muzikanten. Bij den toegang tot het Kapitool schaarden zich senatoren en volksvertegenwoordigers in twee rijen tusschen welke de lijkkistdoor de beambten voorafge gaan werd heengedragen naar de rotunda alwaar de bovengenoemde hymne wederom ge speeld werd. Arthur met Blaine en de overige ministers alsmede Granttraden achter de kist. Deze werd op den catafalk geplaatst, en geopend; en na eene korte bezichtiging trokken de bege leiders zich terug. Hierna werd het publiek al voorbijtrekkend toegelaten. Veertig leden van het Cumberland-leger vormen bij het stoffelijk overschot eene eerewacht. De heer Arthur heeft zijnen intrek bij den senator Jone3 van Nevada. Overal in de lande worden deputaties samen gesteld tot het bijwonen van de begrafenis. In de meeste statenook New-York, wordt Maan dag eene bede- en boetedag uitgeroepen. Er wordt eene nationale inschrijving geopend tot het oprichten van een |gedenkteeken voor den vermoorden president. Bij de lijkschouwing is gebleken, dat de kogel de elfde rechter-rib en het lichaam van den eersten wervel in splinters had gebroken en zich vastgezet onder de borstklier achter het darmvlies, waarin hij geheel was weggezakt. De onmiddel bare oorzaak van den dood moet worden gezocht in het springen van een darmscheilslagader. De Amerikaansche dépêches zeggen dat de hoofdresultaten van Garfield's lijkschouwing veel opzien baren. Zij toonen aan dat de ligging van den kogel geheel afweek van de plaats die ue dokters gisten alsook dat het levensbehoud van den patient onmogelijk was. De Times verneemt uit Philidelphia dat Guiteau Garfields dood vernemend zijn tevredenheid uitdrukte, zeggendedat Gods wil geschiedde. Guiteau heeft een brief aan 'den nieuwen president ge schreven in 't geloof dat deze hem zal bescher men en belooner.. Een telegram aan de Stan dard meldt dat een verbond is gevormd om Arthurs zijn leven te beschermen. De Philadel phia-correspondent van de Times zegt dat het gansche miusterie aan Arthur zijn ontslag heeft aangeboden dat volgens telegram aan de Stan dard waarschijnlijk niet zal worden aangenomen behalve zoover Blaine betreft. Nu Garfield dood is[kan het lot van zijn moordenaar Guiteau niet twijfelachtig wezen. Toch is de uitspraak der rechtbank nog lang niet zekervolgens de Amerikaaksche wetgeving zal het bewijs moeielijk geldend te maken zijn dat Garfield uitsluitend tengevolge der verwon ding overleden is en zoo men daarvan het bewijs niet afdoend levertis er all kans dat Guiteau niet meer dan een lichte gevangenis zal krijgen. Niettemin staat vastdat hij zijn slachtoffer niet lang zal overleven daar van honderderlei zijden op zijn leven wordt geloerd. De lynch wet bestaat niet voor niets nog in Amerika. Onlangs ontving de Newyorksche polit'e een waarschuwing uit Erankrijk dat eenige misdadigers zich bezighielden met het namaken van Fransche bankbiljetten. Zij deed terstond onderzoekcn heeft thans die mannen in hech tenis genomen terwijl zij aan het werk waren. Er werden twee platen voor biljetten van 1000 fr. eenige duizenden vellen papier met het watermerk der bank van Frankrijkvier persen en gereedschappen bij hen gevonden en in beslag genomen. Men vond ook een echt biljet van 100 francsdat tot model diende. WAALWIJK. Op Zondag 25 Sept. 1881, des middags 12 ure, zullen door de Harmonie l'Espérance op de bovenzaal van der. heer A. N. Van Riel de volgende stukken worden uitgevoerd 1. l'Amiral. Pas redouble. Baudonck. 2. Maria-Walzer. Kiesler. 3. Finale uit de operette Dornröschen. Alberti. 4. Soldatenlust. Marsch. Koin. Waalwijk, 24 September 1881. De heer Van Rees, door den koning benoemd heeft Donderd. het voorzitterschap aanvaard met met eene korte redewaarin hij, dankbaar voor het vertrouwen, de medewerking der kamer inriep en op den arbeid die te wachten stond, wees. Hij hoopte dat die arbeid met onderlinge wel willendheid en eendrachtige samenwerking met de regeering vruchten mocht dragen. Vooraf had de tijdelijke voorzitterde heer Wybenga het presidium overgedragen en hulde gebracht aan de bekwaamheden van den heer Van Rees; hij wees op den strijd, die vaak in de kamer gevoerd werd en die zijns inziens niet zal ver minderen nu de kerk, haar roeping vergeteude, meer en meer in den lande als politieke partij zich constitueert en organiseert. De heer Van Rees bracht ook nog hulde aan de nagedachtenis van prins Frederik. Besloten weid een eerbiedig adres van rouwbeklag nog heden op te stellen. De heer Godefroi heeft een verzoek om ontslag ingezonden wegens gezondheidsredenen. De voorzitter bracht hem hulde als een der grootste sieraden van de kamer. Tal van ont werpen zijn ingekomen. Het tijdstip waarop de cavalerie-oefenin- gen op groote schaalin het Z.-O. gedeelte des lands te houden zullen aanvangen is nu defi nitief vastgesteld op Dinsdag 27 dezer. De nieuw opgerichte Noord-Brabantsche maatschappij van landbnuw heeft zich tot den minister van binnenlandsche zaken gewend met verzoek om een rijkssubsidie van f 2000 'sjaars Daarentegen zou het rijkssubsidie van f 650 'sjaars tot dusver verstrekt aan de maatschappij van landbouwtuinbouw en veeteelt in het arrondissement Breda en omstreken die met 1 Jauuari 1882 in de eerstgenoemde maatschappij wordt opgelostvervallen. Donderdag middag is een groote deputatie van het hoofdbestuur der Orde van "Vrijmetse laren van de Loges „L'union Royale" en „Ware Broedertrouw" benevens eenige regenten van de Louisastichting te 'sHage toegelaten bij de vorstelijke familie op het huis De Pauw. Bij monde van den heer Noordziek werd aan de treurende betrekkingen van prins Frederik de innige deelneming overgebrach van de broeder schap in Nederland, Verder werden de deputaties door den prins Von Wied in de zaal geleidwaar zich het stoffelijk overschot van den prins bevond en werden er vier kransen op de lijkkist nederge- legd. HH. MM. de koning en de konongin hebben ook prachtige grafkransen naar het huis De Pauw gezonden. Dergelijke huldebewijzen werden ook nog ontvangen van de koningin van En geland en de koningin van Zweden. De erfgroothertog van Saksen versierde de lijkbaar met een krans van witte bloemen met wit lintomzoomd met zilveren franje en met een inscriptede officieren van het regiment grenadiers en jagers zoowel als die der dd. schutterij te 'sHage zonden kransen de een van witte bloemen met een gekroonde F. van violen, gesierd met een wit- en violetkleurig lint met zilveren franje en inscriptede andere van witte rozen (en wit lint met zilver omgeven en een toepasselijk opschrift. Eindelijk verdient onder al de huldeblijken nog bijzondere vermelding de krans van palmbladen en witte rozen met wit lint door zilveren franje omgeven en met in scriptie door de kon. Zangvereeniging Cecillia als laatste hulde aan haar vorstelijken bescherm heer gebracht. Namens de officieren der artillerie is mede een fraaie massief zilveren lauwerkrans van groote afmeting gelegd op de lijkbaar van wijlen Z. K. H. prins Frederik. Die krans is in klas sieken stijl bewerkt en door banderoles omgeven, waarop in fraaie letteren gegraveerd is „Aan den voormaligen grootmeesterde officieren de artillerie. 8 September 1881". Ook namens de officieren van het Indische leger werd een laatste hulde aan den ontslapen veldmaarschalk gebracht in den vorm van een kranseen meter in middellijn en geheel saam- gesteld uit witte rozen en riekende violen. In 't midden prijkt het wapen van Batavia een zwaard van witte rozen door lauweren omgeven terwijl op de aan het huldeblijk bevestigde witten taffen strik met zwarte letters is gedruktDe officieren van het Indisch leger. Een andere grafkrans van ruim 1/2 meter in diameteren uitsluitend samengesteld uit witte rezeknoppen en riekende viooltjeswerd door de kinderen der „Louisa-stichting" zeiven op de lijkkist van den vorst gelegd aan wien die schoone inrichting haar bestaan dankt. Op den strik van deze krans was door de meisjes met zwarte zijde in Duitsche letteren „Louisa- stichting" geborduurd. Nog een drietal andere inderdaad prachtige kransen werden dien dag op het lijkkleed van den beminden prins gelegd. De eerste van de orde der vrijmetselarenbestaat geheel uit geurige violen met de insignia van de orde, in een krans van wit lintmet zilveren franjes omzet, prijkt het opschrift„Orde der vrijmetselaren in Nederland en Nederlandsch-Indië". De twee andere kransenmede uit violen gevlochtenwaartusschen een gekrooonde F. van witte bloemen zijn een hulde van de trouwe dienaren van den beminden ontslapene. Op paarsche linten met zilveren franjes vertoonen ze de in zwarte letters uitgedrukte inscriptiën „Het stalpersoneel aan hun onvergetelijken mees ter" en „het dienstpersoneel aan hun onvergete lijken meester". Vrijdag had de begrafenis volgens het vast gestelde programma onder een grooten toevloed van belangstellenden plaats. Bij de feestelijke opening van de lijn OosterhoutDongen der Zuiderstoomtramweg- maatschappij is een passagier door eigen on voorzichtigheid onder een der wagens geraakt waardoor een zijner beenen zoo goed als ver brijzeld werd. Een opzichter kneusde dien zelfden dag bij het aanhechten der wagens een zijner vingers zoodaning, dat deze afgezet moest worden. De politie te Gorinchem heeft de hand gelegd op een persoon, die niet meer of minder gestolen had dan een zeiljacht en nog wel een dat hij 24 uren tevoren zelf verkocht had waarvoor hij den prijs terstond in ontvangst genomen had. Hij ,is ter beschikking van de juistitie te Dordrecht gesteld. Voor het gerechtshof te Arnhem zou Don derdag de zaak behandeld worden van Monme en Den Dool. Zij moest echter voorloopig wor den geschorstomdat Mohme weigerde te ant woorden op de vragen van den president. Ter wijl hij in de bank der beklaagden zat, speelde hij zóó geducht op dat hij door 5 rijksveldwachters moest worden in bedwang gehouden en ten slotte uit de gerechtzaal verwijderd. Oisterwijk. Deze week herdacht de heer H. J. Van Beugen den dag, waarop hij vóór 25 jaren de betrekking van R. K. pastoor dezer gemeente aanvaardde. De jubelaris ontving van alle zijden vele blijken van hoogachting en be langstelling. De gelden door inteekening in de gemeente bijeengebracht en bestemd om daarvoor een geschenk voor hem aan te koopen werden op zijn verzoek bestemd tot aankoop van sieraden voor de kerk terwijl deze ook door hem rijkelijk werd begiftigd. De eerbiedwaardige grijsaard vergat ook niet de behoeftigen dezer gemeente met milde hand te gedenken. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Gisteravond verspreidde zich alhier het treurig nieuws dat E. v. R. te N. zich a, la Tincoffs heeft verwijderd met achterlating van een groot deficitverwarde administratieverscheurde boekenenz. Vele looiers zijn hierin weder voor groote bedragen betrokken. De voort vluchtige zouzooals men verder verhaalt, eene groote massa leder aan eene firma te N. hebben geplaatst tot p.m. 1/g beoeden de waarde; verder zegt men dat V. R. alhier is geintroduceerd door iemanddie commissie-zaken voor hem behandelt, die als solied bekend is en daardoor verschillende looiers de dupe van dit schandaal heeft doen worden. Mijn stellig idee isdatwerden individuen, als V. R., niet in hunne planner, geholpen, wij in dezen tijd waarin toch zulke malaise heerscht, van deze ware ongelukken voor den handel zou den bevrijd blijven. Zonder heelers komen er geen dieven. X, Waalwijk24 September 1881.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2