Nummer 78. Donderdag 29 September 1881. 4e Jaargang I Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. rieelontegenzeggelijk is er den laatsten tijd gedaan om ons volk spaarzaamheid te leeren en het zoodoende voor gebrek te be waren. Behalve de onlangs opgerichte Rijks postspaarbank komen er van alle zijden levens verzekering-maatschappijen begrafenis-fondsen ziekenfondsen en hoe zij ook verder heelen mogen, als uit den grond op. Uit een zeker oogpunt beschouwd verdienen deze ondernemingen ieders goedkeuring, en was het te wenschen dat er meer algemeen aan deel werd genomen. Een eerste vereischle echter voor elke dus danige maatschappij is dat zij solied zijdat is dat ieder deelnemer zeker zijdat hij de contributiedie hij betaaltniet alleen niet kwijt zal zijnmaar dat de uitkeeringdie hem voor die contributie wordt toegezegdop den bepaalden tijd zal geschieden. Dit is te meer noodzakelijk omdat in de meeste gevallen de deelnemers tot den min gegoeden stand behooren. Men zal dus wel doen om niet direct geloof te hechten aan de mooie praatjes van agenten van nieuwetot nog toe onbekendefondsen en niet te vertrouwen op de prachtige beloften, die in de gedrukte circulaires gedaan worden alvorens zich te verbinden en zijn geld weg te geven neme men eerst de nauwkeurigst mogelijke informaties daar men anders gevaar loopt nooit iets meer van zijn zuurverdiende spaarpenningen terug te zien. Dat dit zoo hoog noodig is bleek ons weder dezer dagen. In de beide Tilburgsche Couranten werd sinds eeniger. tijd met veel ophef geannonceerd „de maatschappij tot uitkeering van gelden „bij ziekte", gevestigd te Franekeronder directie van de Heeren J. VAN DEN BERG Co. hoofdagent voor Noordbrabantde Heer A. J. BOS, Piusstraat. no 228, Tilburg. Deze onderneming zou onze aandacht niet getrokken hebben indien niet een onzer bedien den door den hoofdagent voor Noordbrabant den heer A. J. BOSte Tilburgwas aange zocht zich met het agentschap voor Waalwijk en omstreken te belasten. Bedoelde persoon adverteerde ook in ons blad en trachtte leden aan te werven. Alvorens hen echter in te schrijven of geld van hen aan te nemen verzocht hij onder anderen ook ons inlichtingen in te winnen omtrent de maatschappij en omtrent de directie. Die inlichtingen waren van dien aard dat onze bediende er voor be dankte zich met een zaak van zoo verdachten aard in te laten. Tot waarschuwing van hen die reeds deel nemers van die maatschappij zijn of nog van plan zijn het te worden (volgens hel zeggen van den hoofdagent zouden er in Tilburg door den agent aldaar reeds honderden zijn inge schreven), nemen wij uit het te Heerenveen verschijnend Nieuw Advertentieblad en uit de Franeker Courant een en ander over omtrent de directie en omtrent de wijze van werking. Uit eenige stukkeu van de hand van zekeren J. v. d. BERG Dzn., ook wel zich schrijvende J. v. d. BERG Co. te Franekerwelke stuk ken in het bezit der redactie van eerstgenoemd blad zijnblijkt dat hij zich nu eens noemt Hoofdagent van de Socictc Generale d'assurances tegen brandbliksemontplofing van gas- en stoomketels (waar 1) de grootste brandverzekering- maatschappij in FJuropadan weder Directeur van een ziekenbus Directeur van een huur- en verhuurkantoor van dienstbodenHandelaar in bons, enz. Natuurlijk moet hij om het platteland te exploiteeren zich van handlangers bedienen waartoe vroeger gedurig ook in genoemd blad agenten werden gevraagd. Met eenige personen zijn indertijd daarop onderhandelingen aange knoopt om ook in de environs van Heerenveen den vorrdeeligen arbeid te beginnen. Toen een hunner persoonlijk den „directeur" nader wenscli- te te spreken werd zulks onnoodig genoemd. Natuurlijkmen vreesde terecht dat de man dan vrij wat minderen dunk zou mee naai huis nemen van dien „hoofdagent der allergrootste verzekeringsmaatschappij. Advertentiën 1—7 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal ter plaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitschland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per reg. Om zulk een agentschap machtig te worden kostte overigens niet veel moeite. Wie zich daartoe aanmeldde ontving zoo spoedig als 't maar kon een gedrukt formulier, (datum post merk) waaruit de volgende volzinnen in het Nieuw Advertentieblad worden aangehaald: „Uwen brief is mij zeer wel geworden deze diént u te berichten wij u wenschen te belasten om voor bovengeuoemde maatschappij werkzaam te zijn. „En daar uw persoon ons bijzonderlijk is aanbevolen komen wij u bij voorkeur die Al- gemeene Agencie aanbiedenonnoodig u te zeggen dat met ecnigen ijver en moed, het u niét moeieiijk zijn zoujaarlijks cene schoone winst te maken en een portefeuille te vormen die u voor de toekomst een schoone jaarwedde verzekertenz. „De ondervinding heeft ons geleerd es be- wézen dat onze beste agenten op dit oogenblik juist die zijn die eerst geweigerd hadden ons te vertegenwoordigen om reden dat, zooals zij begeerden alles verzekerd was. Deze maat schappij biedt alle wenschelijke waarborgen en de noodige voordeelen om eene eerlijke en vrije concurrentie te makenenz." Het eene zoowel als het andere uit de pen van denzelfden Van der Bergis even naïf en van fraaien stijl. De redactie van het N. Adv.bl. beweert dat wie een weinig doordenkt dadelijk merkt dat deze sinjeur zelf allerlei maatschap pijen uitdenkt en op touw zeteen soort regle ment formuleert, de contributiën regelt en daar mede zijn handlangers het veld inzendt om de dubbeltjes der goegemeente in te palmen. Deze overtuiging staat bij de redactie zoo vast als twee maal twee vier is. Daarom wil zij trachten thans een einde te maken aan deze praktijken. En dit te eer nu van den kant der justitie hieraan niets schijnt te kunnen worden gedaan, ofsohoon ze naar de meening van het N. Adv.bl zouden zijn te kwalificeren onder een bepaalde rubriek. De redactie van het N. Adv.bl. heeft indertijd het openbaar ministerie in kennis ge steld met deze industrie te Franeker doch zonder gévolg. De wet heeft blijkbaar jammer ge noeg dus niet in deze voorzien. VAN DER BERG Dzn., VAN DER BERG Co., en hunne vertakkingen die ook aan de redactie^ van het N. Adv.bl. bekend zijn zijn gevaarlijke parasietenwezens die leven ten koste van een ander, hier ten koste van een deel der maatschappij, dat zoo weinig heeft te missen. Daar de gewraakte industrie in onze onmid dellijke omgeving wordt uitgeoefenddeelen wij dit schrijven medede beschuldigingen voor rekening van het N. Adv.bl. latende. Wij zijn met V. d. BERG en zijne handelingen minder bekend en dus onbevoegd te oordeelenmaar heeft het N. Adv.bl. gelijkdan zal ieder het met genoemd blad eens zijn dat deze industrie uitgeroeid moet worden. Onder het opschrift „ZWENDEL" komt het Nieuw Advertentieblad van 21 Sept. terug op de verdachte praktijken van J. VAN DEN BERG of J. v. d. BERG Co. Het blad deelt daarin het volgende mede Het gedaan verzoek tot hendie met deze firma in betrekking hebben gestaanom ons bepaalde feiten aan de hand te doen waarmede wij onze beschuldigingen des te sterker zouden staven dat zooveel zou kunnen bijbrengen tot vernietiging van het kwaad, heeft goede gevol gen gehad. Zwendelarij noemden we die machinatiën, naar onze meening vallende onder een bepaalde rubriek van het strafwetboek met schriftelijke be wijzen voor onsnemen wij geen woord daar van terug. Den Heer. Franeker, 11 April 1881. te Sint Johannesga. In de maand April van dit jaar schreef iemand te Sint-Johannesga op eene advertentie van ge noemden VAN DER BERG waarbij betrekkin gen weruen aangeboden. Hierop kwam woordelijk het volgende ant woord in Mijnheer I Uwen brief ontfangen We zullen UE. op 12 Mei a. s.de verlangde betrekking beschikken Indien UE. ons voor administratie en insclirijvingskósten de zom ad f3, zegge Drie Gulden per postwissel toezendt Ge kunt dan op eene soliede betrekking reke nen In afwachting Met alle Achtingnamens het Hoofdkantoor van Dienstperzoneel. (get.) J. v. d. BERG en Co. Adres der wissel J. v. d. Berg en Co te Franeker. Blijkens bewijs van den brievengaarder te S. is den 15n April de gevraagde f3 voor het opgegeven adres gestorU Den 27n April komt daarop een schrijven van den volgenden inhoud „Tot. op heden hebben wij nog de door u ver langde betrekking; niet beschikbaar, èn teleur stellen doen wij niet gaarneWij zijn wel genegen u aan eene flinke broodwinning te'helpen; waarmede u 's wekelijks; f6hf7af8 kunt ver dienen deze verschillingen, liggen hoofdzakelijk in uwe bekwaamheid; ge hebt dan een reizend werkdoch de groote van twee gemeenten is u voldoende; Wilt Ge U met zulk eene betrekking belasten deze is alle dagen voor U beschikbaar; ge krijgt dan een zieken fonds „Agentuur; en eene voor name „Brandwaarborgmaatschappij; Agentuur, en een Agentuur eener voorname Courant, en een Agentuur; in speelwerken; en een Agentuur in soliede kansen aanbiedende Bons. Wanneer U genegen zijt f 20 h f 25 te stortendan kunt U de zaak direct flink ten uitfoer brengen doordien genoemde Agentureneene flinke profisie geeft; Wij wachtenop dit ons schrijfenbinnen 3 dagen Uw antwoord. Hoogachtend (get.) J. v. d. BERG en Co. Natuurlijk begon de betrokken persoon na het verdwijnen van zijn f3 eenigszins op te zien, om op zoo vage voorstelling van „eene flinke brood winning", f25.— te offeren aan „het hoofd kantoor voor dienstpersoneel", dat, naar het scheen maar iedereen die wilde toehappen, een wekelijksch inkomen kon waarborgen hetwelk in de tegenwoordige tijdsomstandigheden zoo weinig bemoedigend voor de mindere klasse wel moest doen watertanden. Daarom deed hij een verzoek om nadere in lichtingen waarop J. v. d. BERG en Co 30 April 11. antwoordden Uwen brief heden morgen ontfangen. Hiermede heb ik U de eernadere inlichtingen toe te zen den alsook kennis gefen waarvoor de storting van die f25moet dienen. Vooreerst: Het zie kenfonds; Hiervan sluit ik een tarief in; De salaris daarvan isvoor het aanbrengen van Leden; de Poliskosten a 10 Cents; welke Udirect bij aanname der leden moet ontfangendus dat is direct verdiend: en voor het ophalen der con tributie van ieder lid één cent per weeken bofendien eene extra premie van f 15 van elke Honderd (100) Leden. Ten tweedenDe Brand- Waarborg-MaatschappijDeze is op vaste premie: Uw salaris daarvan is 30<>/0 procent; der premie. Ten derdenDe voor name courantDeze is De Handelsbode van 's Hertogenbosch verschijnt 2 maal 's weeksen kost per 3 maanden f 1. Uw salaris daarvan isvoor het aanbrengen van een Abonnê 40 cents welke U direct van ons ont- fanet; en bij het einde van elke 3 maanden de gelden in ontfangst nemenU geniet daarvan 15% procent. Ten vierdenDe speelwerkenHiervan sluit ik een Prijscourant indeze speelwerken kunnen de koopers ontfangen wanneer ze betaald is; doch zij die altoos zonder mankeeren betalen ontfan gen het eenigzins vroeger; de betaling geschiedt in 10 maandelijksche stortingen telkens op den eersten der Mrand ook kan, U ze aannemen om in 50 wekelijksche termijnen te betalen. Uw pro visie hiervan is 12procent. Ten vijfden De BonsHiervan sluit ik een in communicatie in De prijs van deze Bons is 25 cents, Uwe salaris is bij 50 stuks tegelijk 20 o/o contant. Ten zesden of eindelijk ofer de stortingWanneei U f 25 stortdan ontfangt u daarvoor 50 Bons die U dus kosten f10 voor de andere f 15 zen den wij U dan speelwerken; die dan uw eigendom zijnwelke u dan voor het publiek ter bezichti ging kunt houden; Dan ook meenen wij ons te durfen fleienof U zult binnenkort een dankbare zaak van ons te hebben ontfangenen U een flinke concurrentie zult kunnen maken Wij meenen U alzoo voldoende te hebben in gelicht en wachten inmiddels Uw antwoord Met een ware hoogachting UE. Dw. Dienaar (get.) J. v. d. BERG en Co. Uitsluitend adres voor Uwe briefen Den heer J. v. d. Berg en Co te Franeker. Nog bleef de betrokken persoon te goede trouw, doch vraagde zekerheid voor een deel der toe gezegde verdiensten. Daarop wordt hem den 6r. Mei medegedeeld: Mijnheer In antwoord op Uw laatste schrijvenis die nende dat wij onmogelijk voor het vaststellen van een beperkt bedrag kunnen instaan. Volgens ons weten der zakengeloofen wij dat U buiten de 3 eerste Maanden altoos het gezegde bedrag wel zult kunnen bewerken. Wij laten de beslis sing geheel aan U ofer. Hoogachtend •UEd. Dw. Dr. (get.) J. v. d. BERG en Co. Er was weinig meer nnodig den eenvoudigen, argeloozen man te begoochelen. De geëischte f25 lagen ter verzending gereed, een zuur- vergaarde penning, maar waarmede men zich thans eene onbezorgde toekomst koopen zou. Begeerig zagen de grijpvogels de prooi tege moet. Maar tochliet mocht niet zijn. Bij tijds trad een goed raadgever in den weg. Deze leerde den minder nadenkende begrijpendat hier een listige vogelaar zijn ellendig handwerk dreef en daardoor werd er een voor goed ge nezen van zijn blind vertrouwen op de buiten wereld van zijn kinderlijk hechten aan het geschreven of gedrukte woord, van wien dan ook tol hem komende. Die wetenschap heeft hij nu met f3.betaald. Wij willen, waar dit enkel feit genoeg spreekt voor ons zoo beslist uitgesproken oordeel over deze Franeker „firma", maar niet meer aanhalen, tot slaving van onze beweringen. Ieder wete nu uit het bovenstaande wat het einde is van de schijnschoone beloftendie er van ginder komen. Mocht het nu niet te vergt efs tot de kortzichtigen gezegd zijn om toch den rug te keeren aan al die verleidelijke voorspiegelingen, althans zich niet met haar af te geven, dan nadat bij meer ontwikkelden naar voorlichting is gevraagd en verkregen. Dan zalwanneer de straffende hand der ge rechtigheid al niet kan nederdalen op de schan— delooze bedrijvers van zooveel bedrog, toch het parasieten-leven op de lagere klasse der maat schappij gevoelig worden aangetastdat mogelijk zij het dan ook in eene beperkte omgeving als de onze den dood dezer woekerdieren tengevolge heeft. In zoover het Nieuw Advertentieblad van Heerenveen. De belanghebbenden zijn, dunkt onsnu genoegzaam ingelicht omtrent de firma J. v. d. BERG 8f Co.directeuren van de Maatschappij tot uitkeering van gelden „bij ziekte1', gevestigd te Franekerhoofdagent de heer A. J. BOS, Piusstraat, no 228, te Tilburg. Zijn er nu nog lieden, die door hunne bijdragen dergelijke onderneming blijven steu nen het zal hun eigen schuld zijn als zij zich later bedrogen zien. Wij voor ons hebben het een duren plicht geacht eene waarschuioende stem te doen hoo~ renteneinde te voorkomen dat er nog meer slachtoffers gemaakt worden. Wij vertrouwen dat andere bladen hieruit het een of ander zullen overnemen, dat dienen kan om het publiek op de hoogte der zaak te brengendaar het in de eerste plaats de taak der pers is zulke praktijken met al hare macht tegen te gaan.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 1