Engeland. Duitschland. Zwitserland. Italië. Turkije. Rusland. Amerika. BINNENLAND. UITVOERINGEN. Te Luzy, eene plaats in het departement öne-et-Loire, leeft eene vrouw, de weduwe ïorgc die den leeftijd heeft bereikt van bijna 6 jaar. Zij woont bij twee achterkleindoch- :s in, die haar met de teederste zorg omgeven, j is een weinig doof, maar voor 't overige it zij aan geene gebreken des ouderdoms. Zij •kent haar naam zonder bril en houdt zich i eene rechte huismoeder nog onafgebroken ;t de huishouding bezig. Zij is altijd proper kleeder is zelfs zekere coquetterie in hare ïedij te bespeuren. Zoo wil zij zich nooit ders laten zien dan met gekapt hoofd. Zij is itsch op hare kruin die nog goed voorzien van haar. Reeds op veertigjarigen leeftijd oet het grijs geweest zijn. Over twee jaren zegt het goedige oudje, zal t honderd jaren geleden zijn dat ik getrouwd n. Zij is al 67 jaren weduwe. In 1814 rhaalt zij had zij veel te lijden van de in hering der Duitschers. Zij verloor toen ook ar man die twist gekregen hebbende met een urtembergsch soldaat over het stelen van vee, n hem een trap op de borst kreeg, met dat volg dat hij overleed. De weduwe George heeft geleefd onder der- :n regeeringen te beginnen met die van Lo- ;wijk XV. Zij heeft drie koningen zien vallen, 'ee keizers en twee republieken. Uit Pietermaritzburg seint de berichtgever van aily Newsdat hoewel de tot dusverre ge- >uden redevoeringen, allen gematigd van toon, gen de overeenkomst met Engeland waren, ch toch eene sterke neiging openbaart om eene )tsing te vermijdenzoodat de berichtgever .eentdat de conventie zal worden bekrachtigd, taar onder protest en met een beroep^ op En gland's grootmoedigheid tot verleening van mige verdere concessien. Dat zou zeker de are manier zijn. t In overeenstemming hiermede seint Reuter s »ent te Pretoria dat het debat in den Trans- aalschen volksraad over de conventie, dat nog el eenige dagen kan aanhouden, maar mogelijk ok eerder afloopen, waarschijnlijk tot resultaat il hebben dat de overeenkomst verwezen wordt aar eene commissie. Tot nu toe hadden een waalftal sprekers de vredesvoorwaarden voor het endeel zeer hevig aangevallen. Maar de 2; ierheid, meende men, zou zieh waarschijn- jk wel gematigder toonen. - The Standard ontvangt thsss weer "b )urbui berichtua't de aanneming der over- AA ist"onwaarschijnlijk is zelfs voorwaarde- ij je oi onder protest. D» kcl7^'" van OostenryV lo weder voor emens in 't aanstaande voorjaar in het graafschap leath te komen jagen. Het landgoed Summer- fill wordt voor H. M. in gereedheid gebracht, fr. Ms. paardenstoeterij bevindt zich tegen- oordig te Browr.stown, aan de Curragh, onder et opzicht van den stalmeester Forster. In Juni i de stoeterij met twee uitmuntende jonge jacht- aarden verrijkt. Omtrent de kanonnen van 100 ton, die oor het Engelsche gouvernement bij sir William .rmstong besteld zijn voor de bewapening der ersterking va.i Gibraltar en Malta, bevat Paris e volgende belangrijke bijzonderheden. De la- ing bestaat uit 203 kilogram prismatisch bus- ruit van 25 mm. middellijn. Zij geeft aan het rojectieldat 907 kilogram weegt, een aan- ankelijke snelheid van 478 meter in de seconde. )e levende krachtdie het product der massa n snelheid is, bedraagt aanvankelijk 10,000 ton; p 1600 meter atstand kan op die wijze een ■antsering van 76 mm. dikte vernield worden. Gedurende de verbranding van het buskruit iedraagt de druk op de wanden van den vuur- Qond 2 ton per vierkanten cM. Elk schot ost 360 gulden. Iedere 5 mini ten kan een chot gelost wordendus 12 in het uur. De litkomsten, die bij de beproeving verkregen verdenhebben bewezendat in den strijd usschen geschut en pantsering het geschut ten lotte zal zegevieren. De Norddeutsche Allgemeine verklaartdat le Duitsch-conser^atieve partij geen manifest oor de rijksdagverkiezing zal uitvaardigen, omdat lare beginselen voldoende bekend zijn en ze die lus niet nader behoeft te ontwikkelen. Dit neemt chter niet weg, dat de conservatieven ijverig ;an het verkiezingswerk zullen deelnemen. Een ander officieus blad, de Post, werpt eenig :oud water over de al te groote verwachtingen ran hen, die staat en kerk door de zending van fon Schlözer reeds verzoend wanen. Er is, zegt iet blad, nog niets geregeld. De onderhande- ingen zijn nog slechts vertrouwelijk en zullen ;erst werkelijk een aanvang nemen wanneer men veet wat de paus eischen zal en de staat wil oegeven. Bij een bakker te Berlijn is onlangs een Iragondar royaal door een spiegelruit heenge- iprongen. De winkeldeur bestond namelijk uit ïén groote ruit, in een smalle houten lijst gevat ?n de wakkere landsverdedigerdie misschien wel wat opgewonden was, meende dat zij open stond en sprong den winkel in, door het glas heen. De ruit viel met groot geraas in duizend 3tukken, maar de dragonder had volstrekt geen 'etsel bekomen. Telkens komen er nieuwe, onrustbarende be richten. De Rothhorn in Grauwbunderland dreigt door eene bergstorting het dorp Brienz vernielen; een gedeelte van dien berg is reeds geruimen tijd in beweging. En ook uit het kanton Appenzell wordt berioht, dat elk oogen- blik een bergstorting in het dal Schwend is te vreezen. Er zijn ingenieurs naar de bedreigde plaatsen gezonden, cn men neemt alle mogelijke voor- zo rgs m aat regelen. Met het oog op de vele bergstortingen en grondverschuivingen, die in den laatsten tijd plaats hebben, wil men thans een «Zwitsersch comité voor grondverschuivingen oprichten, met afdeelingen in ieder kanton, welks taak zal zijn van tijd tot tijd de plaatsen, waar bergstortingen of grondverschuivingen zouden kunnen plaats hebben, te onderzoeken, en alle maatregelen te nemen om die zoo mogelijk, te voorkomen, en voor de veiligheid van personen en goederen te waken. Verschrikkelijk moeten de verwoestingen zijn, door de jongste aardbeving in de Abruzzen ver oorzaakt. De aartsbisschop van Chieti schrijft, dat de ramp enkel kan vergeleken worden bij die van Cassamicciola. Meer dan duizend huizen zijn onbewoonbaar verklaard, en de andere wo ningen zijn min of meer gebarsten. De overeind gebleven kerken zijn in bouwvalligen toestand, zoodat de godsdienstoefeningen plaats moeten hebben onder den blooten hemel. De aartspriester te Orsogna schrijft, dat gieu pen in staat is de verwoesting dier plaats te schetsen. Zelfs de Cyclopische muren zijn op vele plekken gescheurd. De commissie van ondersteuning heeft ter openbare kennis gebracht, dat vier vijfden der bevolking (de plaats telt 7000 inwoners) zonder dak zijn. Al die akeligheden zijn geschreven voordat de schokken zich d.;n 23sten dezer te Castel Fren- tano herhaald hebben, die een aardstorting ten gevolge hadden, de tweede, die daar plaats vond. WAALWIJK. Door de Liedertafel «Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijcn zullen, op de repetitie a. s. Zondag de volgende stukken worden ge zongen 1. Nachtgezang. 2. Omhoog. 3. - 4. Op het Kerkhof. Abt. Heinze. De Vliegh. Dulcigno, tot afstand waarvan Turkije indertijd zoo moeielijk te bewegen was, laat thans opnieuw van zich spreken. Er dreigen daar namelijk ernstige onlusten uit te breken. De Montenegrijnsche regeering wil de Maho- medanen aan de conscriptie onderwerpen en hen dwingen hun kinderen naar de Slavische scholen te zenden. De Mahomedanen weigeren dit en willen in groots*1 getale ue siad verlaten. Om dat te beletten is nu Dulcigno in staat van beleg verklaarden zijn verscheidene van de Mahomedaansche leiders in hechtenis genomen. De stad verkeert dientengevolge in groote opgewondenheid. De Turksche resident te Cet- tinje heeft zich met toestemming der Montene grijnsche regeering naar Dulcigno begeven, om te trachten een verzoening tusschen beide par tijen te bewerken en de Mahomedanen tot kalmte te brengen. Er komt opruiming onder de Turksche roovers. Verscheidene hoofden hebben zich aan de Turksche overheden overgegeven, terwijl vele van hun volgelingen hun voorbeeld hebben gevolgd. De beruchte rooverhoofdman Niko wil zich wel overgeven, indien hij geheele amnestie van de zijde van den divan en het kabinet van St. James ontvangt. De hoofden, die zich heb ben overgegeven, zijn allen naar Salonica over gebracht. Verleden Woensdag is in den bazar te Mos kou een hevige brand uitgebarstenwaardoor ruim twintig magazijnen werder. vernield. Bij het afzenden van dit bericht was men, ondanks alle krachtsinspanning, het vuur nog niet meester. Maandag zal te Washington het proces tegen Guiteau een aanvang nemen. De krachtigste voorzorgsmaatregelen worden genomen om hem tegen de volkswoede te beveiligen. Sergeant Mason, die op Guitean schootzal, op last van generaal Hancockdie reeds een krijgsraad had bijeengeroepen niet worden ver volgd. De leden van het kabinet zijn met uitzonde ring van Blaine (Buitenland), te Washington bijeengekomen. Overal in het land zijn de werkzaamheden hervat. In Jowa hseft Maandag weer een spoor wegongeluk plaats gehad waarbij drie personen zijn omgekomen en dertig gewond. In denzelf den staat te Council Bluffshad Maandag bij het eindigen van den lijkdienstgehouden voor Garfield eene verschrikkelijke ontploffing plaats van eene wagenlading buskruit, voor Den ver bestemd en die zich in het spoorweg-entrepot bevond. De oorzaak is onbekend maar ontzet tend is de schade. Het geheele entrepot verscheidene andere gebouwen en vijftig waggons werden vernield geen glas bleef heel in de stad en een gat van 15 voet diep werd in den grond geslagen. Tot op 20 mijlen afstand voelde men den schok. Verscheidene personen worden ver mist. Guiteau de moordenaar van Garfield, zal door zijn schoonbroedereen advocaat te Chi cago worden verdedigd. Hij stelt het volste vertrouwen in zijn vrijspraak maar vreest daar entegen dat de woedende menigte hem op weg naar het gerechtshof zal vermoorden. De over heden schijnen ondanks alle genomen voorzorgen bevreesd te zijn. Naar alle waarschijnlijkheid zal de moordenaar 's nachts uit zijn gevangenis naar het gerechtsgebouw worden overgebraoht. Waalwijk1 October 1881. Bij kon. besluit isop verzoek, eervol ontslag verleend aan A. H. J. Verhoeven als heem raad van het waterschap Hooge Maasdijk van stad en lande van Heusden c. a. Naar aanleiding van het artikel in ons vorig nummer over de praktijken van J. van den Berg Co, te Franekeren in verband daarmede over de maatschappij tot uitkeeiing van gelden «bij ziekte", ontvangen wij het vol gende schrijven waaraan wij met genoegen eene plaats inruimen. Mijnheer de Redacteur Daar in uw nummer van 29 dezer breed voerig medegedeeld en op zoo duidelijke wijze uiteengezet wordt dat de Maatschappij tot uit- keering van gelden «bij ziekte", gevestigd te Franeker" niet solied integendeel niets minder dan eene groote bedriegerij isacht ik het mij ten plicht UEd. beleefd te verzoeken in uw blad te willen plaatsendat ik dadelijkna uwe waarschuwing gelezen te hebben heb bedankt als hoofd-agent werkzaam te zijn en ook dadelijk alle contributiën, zonder eenige korting, bij de deelnemers heb teruggebracht. Het spijt mij zeer dat ik niet eerder heb geweten dat gezegde maatschappij enkel gegrond is op zulke grove oplichterijwant dan zeker had ik het agentschap nooit aangenomen. Ik wist nietdurfde zelfs niet veronderstellen, dat door sommige personen zulke lage middelen werden aangewend om op die wijze als door u wc rdt aangegeven het geld uit den zak ran het publiek te kloppen. Het zij verre van mijom op eenige wijze hoe dan ooktot zulke ellendige en mensch- onteerer.de practijken te willen medewerken. Mijn bekende levenswandelM. de R., zoowel in Til burg als in Waalwijk en omstrekendient u ten deze tot genoegzamen waarborg. Hoogstens kan men mij verwijten wat voorzichtiger had moeten zijneer ik zulk agenuoL-p aan nam. Dit geef ik gaarne toemaar ik vraag aan eeniederwat doet men al niet, wanneer men voor een huishouden te zorgen heeft en er zich alsdan in de couranten zoo'n buitenge woon voordeelige gelegenheid als van de heeren J. v. d. Berg Co. te Franeker, aanbiedt, om zijn inkomen aanmerkelijk te vermeerderen Intusschen, M. de R., zeg ik u dank voor de opname mijner regelen. UEd. dw. dienaar, Tilburg, 30 Sept. 1881. A. J. BOS. Het Dagbl. deelt mede, dat de wet, waarbij de postpakkettendienst wordt ingevoerd in het begin des volgenden jaars in werking zal worden gebracht. Aangaande het verbazend sterke geheugen waarvan de nieuwe minister van financiën, baron Vau Lynden van Sandenburg bij het uitspreken der millioenenrede blijken gaf, schrijft iemand die de zitting heeft bijgewoond Geene er.keie notageen enkel cijfer werd door hem geraadpleegd. De portefeuille, die de stukken der begrooting bevatte bleef ongeopend voor hem liggen en hij miste geen enkele maal bij de raededeeling van de millioenen en duizenden, van de honderden en tientallen, van de eenheden en centen tot halve centen toe. Hij gaf de grootste proef van zijn verwonderlijk geheugen, die hij totdusver nog gegeven had. Eens slechts vergiste hij zich het was toen hij sprak over het verschil tusschen dc werke lijke en geraamde uitgaven. Dat verschil was tot nog toe op één millioen gesteld maar het kon voortaan veilig op twee millioen berekend worden. Om dit aan te toonen wees de mi nister er op, hoe in 1879 de er. hier ver sprak hij zich «de werkelijke opbrengst" beneden de raming bleef. Maar nu herinnerde de heer Van Lynden zich onder het voortspreken dat hij zich vergist had en wilde dat verbeteren doch zeide verkeerdelijk«Ik heb van uitgaaf gesproken terwijl ik ontvangst bedoelde." Een minuut later viel hij zichzelven weder in de rede om te zeggen «Neenmijnheer de voorzitterik heb mij toch niet vergistik bedoelde de uitgaven. Alzoo was het hem onder de spanning van het uit het hoofd voordragen zijner rede vol cijfers nog mogelijk geweest zich tot twee malen toe op eene verspreking te betrappen. Het had er waarlijk iets van of men een kunstenaar een professeur en mnémonique, voor zich zag, die een staal gaf van zijne zeker niet gewone behendigheid. Het vergunningsrecht voor het uitoefenen van den kleinhandel in sterken drank is vastge steld door den raad der gemeenten Waalwijkop f15. Sprang- 20. Vrij hoe ven-Cappel- 20. Capelle-25. Loonopzand«-17.50 Gemert- 20. Volgens de ontworpen dislocatie van net wapen der koninklijke Maréchaussee zullen de staf van het wapen en de instructie-brigade gevestigd worden te 's Gravenhage. De le di visie, met 's-Bosch tot standplaats van den cem- mandantzal omvatten de zuidelijke grens van Zeeland en Noord-Brabantde 2e divisie staudplaats Maastrichtde provincie Limburg en oostelijk gedeelte van Noord-Brabantde 3e divisie standplaats Arnhem de oostelijke grens van Gelderland Overijsel, Drente en Groningen. Aan de koninklijke fabriek van tafaldamast van de firma Van de Ven te Boxtelis door den koning de groote gouden medaille toegekend. Men schrijft uit Nijmegen van Woensdag: Toen zekere Jansen knecht op de gierbrug over de Waal alhier in den afgeloopen nacht van de Lentsche kermis huiswaarts keerde, werd hij op gemelde brug door twee andere veerlieden dezer brug bij het overvaren zoodanig mishandeld dat hij eenige wonden bekwam en onmiddellijk geneeskundig moest behandeld worden. De zaak is bij de justitie in onderzoek. Een der manschappen die deel genomen heeft aan de veldmanoeuvres in Noord-Brabant en Limburgmaakte zich Dinsdag avond in een koffiehuis te Boxtel meester van een portefeuille, door een der ingezetenen bij zijn vertrek bij vergissing achtergelaten. Een ander zijn kwartier opzoekende viel door onbekendheid met den weg en door de duisternis misleid in het water. Hij is gered door de patrouilledie uitgezonden was om bovenbedoelden dief op te sporen. De dief, in zijn kwartier opgezochtwerd in het bezit van de in de portefeuille aanwezige banknoten be vonden. Te Waspik is Woensdag namiddag om 4 ure brand uitgebroken in eene huizinge, bewoond door twee gezinnen en staande naast de marga rine boter-fabriek. Met inspanning van alle krachten heeft men den voortgang gestuit, zoodat alleen de kap van het huisje is verbrand. De oorzaak is onbekend. Het huisjebenevens de inboedel van één bewoner is verzekerd bij de Tielsche brandwaarborg-maatschappij. De tweede bewoner moet de liefdadigheid zijner medeburgers inroepen daar bijna al de kleeren van zijn groot gezin mede verbrand zijn. De beide dienstboden van een ingezetene van Dordrecht meenden Woensdag nachttoen zij op het punt waren naar bed te gaaneenig verdacht gekraak te hooren wat de vrees bij haar deed ontstaan, dat er dieven in huis waren. Een hunner, een meisje van 21 jaren, liet zich zoo door haren angst overheerschen dat zij zich uit het opengeschoven venster der derde verdie ping op de straat liet vallen. Met gebroken rechterbeen en ernstige inwendige kneuzingen i-r den rugwerd zij naar het ziekenhuis overgebracht, riet onderzoek de politie bracht niet het minste spoor van braak of diefstal aan het licht. Maandag avond, zegt de Leeuw. Ct., waren reeds alle wagens van den op de brug over de Sneeker trekvaart ontspoorden trein naar Frane ker gebracht. Zij stonden daar echter op het hoofdspoor en zonder eenig licht ter waarschu wing. Alsof er in de laatste dagen niet genoeg zorgeloosheid op de spoorwegen in deze provin cie had plaats gehad en er nog meer ongeluk ken moesten gebeuren Wij achten ons evenwel verplicht hierbij te voegen dat de stationschef te Franeker in dezen niet is te beschuldigen. In weerwil van de groote verwoestingaan de brug veroorzaaktheeft de aam ankelijke herstelling met zooveel spoed plaats gehad, dat de treinen haar in den loop van den dag weder langzaam konden passeeren. Voor het rijden over den weg wordt gebruik gemaakt van de railsvoor den spoorweg naar Sneek gelegd. Een sigarenfabrikant was op reis om bestellingen op te nemenwaarin hij nogal slaagde. Aan het postkantoor te Vlissingen neemt hij een postwissel van ruim f112 en be taalt, volgens den beambte, met 3 bankbiljetten van f25 en vier muntbiljetten van f 10, waarvan hij geld terug ontving. Later bemerkte de be ambte dat onder de bankbiljetten zich een bon van 25 costumes bevindt, en dewijl hij dien dagvan niemand anders bankbiljetten van f 25 heeft ontvangen dan van den verdachte lag het ver moeden voor de hand dat A. zich aan oplichterij had schuldig gemaakt. Dit vermoeden is ai zeer weinig gegrond geweest en gebleken onjuist te zijn. Na drie dagen in hechtenis te hebben doorgebracht, is A. Woensdag in vrijheid gesteld; aan het station werd hij door een grnote menigte afgehaald en onder luid gejuich naar zijne wo ning geleid. De geheele buurt was met vlaggen versierd. Ancion is een hoogst fatsoenlijk ingezetene der gemeente 's Bosch een man, die te goeder naam en faam bekend staat en algemeen wordt ge acht. Zijne arrestatie voor een feit, waartoe niemand Ancion in staat achtte, wekt algemeene deelneming. A Besoijen. Daar het oude R. C. kerkhof te klein werd heeft men besloten een grooter aan te leggen en wel achter het oude over de Loint. Ook heeft men gezorgd dat het des winters, bij hoogen waterstand, watervrij blijft. Kaatsheuvel, 29 September. De directie der. Noordbr. stoomtramwegmaatschappij was van plan de op 1 October te openenjijn van hieruit naar de lijn Tilburg—Waalwijk te exploiteeren met paardenkracht inplaats van stoom. De ge meenteraad van Loonopzand heeft, naar men ons mededeeltzich hiermede niet kunnen vereeni gen maar in eene heden gehouden vergadering met algemeene stemmen besloten, .dat het ver voer op dat lijntje ook met stoom geschieden moet.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2