Nummer 82. Donderdag 13 October 1881. 4e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. De Yerstootene. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, francq per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Uit Antwerpen wordt van Zondag gemeld: Wegens den afstand van het terrein der noordelijke citadel aan de stad heeft er een grootsche manifestatie plaats gehad, die zooveel te meer indruk maakte omdat zij geheel en al vrijwillig van de bevolking was uitgegaan. De geheele stad is versierd. Ten 11 ure bewoog zich een lange stoet, van een honderdtal veree- nigingen, naar het raadhuis, ieder voorafgegaan door een harer leden, dragende een bouquet of krans met den datum van het feit. Aldaar heeft de heer Florus, lid van den pro vincialen raad, het adres der Antwerpsche be volking den voltallig vergaderden gemeenteraad aangeboden. De burgemeester, de heer De Wael, betuigde in warme bewoordingen zijn dank voor deze demonstratie, onder verzekering dat de raad ten krachtigste de onafhankelijkheid, den rijkdom en voorspoed van Antwerpen zal blijven bevor deren. In weerwil van den regen trok de stoet, benevens eene talrijke menigte met den raad naar de genoemde citadel, alwaar men onder het gejuich der bevolking een gedeelte der wallen liet springen. Een liefhebber van hengelen was bezig wormen te zoeken langs het kanaal van Wille- broeck, nabij Brussel, toen zijne aandacht werd getrokken door een ouden keteldie half uit den grond te voorschijn kwam en waaromheen een touw was bevestigd. Bij onderzoek bleek het roestige voorwerp een aantal Brusselsche en Antwerpsche premieloten te bevatten. Op de Brusselsche tentoonstelling van schoone kunsten bevindt zich onder anderen een groot schilderij, dat vervaardigd is door een schilder uit Henau, die zich het gemis van zijn beide armen moet getroosten. Door bijzondere omstandigheid, die zoowel in den catalogus als op de lijst van de schilderij vermeld is, trekt dagelijks groote scharen van nieuwsgierigen, die dit schilderij willen bewondereD, dat overigens in elk opzicht een waar meesterstuk is. De staat der inkomsten der indirecte belas- lingen over de maand September is openbaar gemaakt. Daaruit blijkt dat de ontvangsten de raming met 14,824,000 fr. overtroffen hebben. LXVI. Mrs. Ireton Brembridge. „Hm," zeide zij met een betooverend naden kend gelaat„jahoe ziet Arthur Felton er eigenlijk ook uit Hij heeft een weinig van een jood en ook van een yankee." Dit gezegd hebbende barstte zij in een muzikalen lach uit. Toen Mrs. P. Ireton Bembridge hare grijze hitten wederom stadwaarts leiddereed zij aan de kromte in de straat voorbij een bank, welke daar geplaats en door een klein grasperk van de straat gescheiden was. Op deze bank zat eene dameschijnbaar in diepe gedachte ver zonken en met haren parasol figuren in het zand teekenende. Toen de ponies voorbij draafden zag zij op en de oogen der beide vrouwen ont moetten elkander. De man die bij de schoone Amerikaaneche in het rijtuig zat was zoo in haar gesprek verdieptdat hij de eenzamedie daar zatevenmin bemerkte als de opmerkzaamheid, die deze bij zijne schoone gezelb'n verwekte. Doch die opmerkzaamheid was slechts voorbij gaande. De dames hadden nauwelijks een blik gewisseldof het rijtuig was Harriet Routh reeds voorbij gesneld. Harriet sloeg het voetpad in aan de zijde van den straatweg en zag haren echtgenoot nadie zoo alleen oogen had voor de vrouwwelke zij des morgens gezien had. Zij stond nog zoo Er schijnt nog niets bepaald te zijn aan gaande eene wijziging van het ministerie. Juist de bladen van Gambetta dringen in deze niet op al te veel spoed aan en uiten het natuurlijk verlangen, dat een kabinet, dat bij de jongste verkiezingen geenszins de nederlaag leed en dat daarenboven nog al het een en ander aangaande zijn beleid heett te expliceeren, eerst voor de kamers verschijue. De president der republiek moet inmiddels reeds met eenige personen raad gehouden hebben. Te St. Quentin is Zaterdag een monu ment opgericht ter herinnering aan de dappere verdediging tijdens den jongsten oorlog. De minister van oorlog, generaal Farrehield bij deze gelegenheid eene redevoering, waarin hij o. a. warme hulde bracht aan Gambetta. Een dépêohe uit Tunis, gedateerd 7 Oct., doch die eerst den 9 te Parijs kwam, verhaalt het droeve slottooneel van de ontruiming van Hammonet door de Fransche troepen. Nauw waren dc soldaten afgetrokken, of de opstande lingen kwamen in massa aan om de stad aan te vallen, en niettegenstaande de inwoners dap per tegenweer boden, namen zij haar in en plunderden zij haar leeg. Zoodra de Franschen ergens de hielen gelicht hebben, is het alsof de opstandelingen uit den grond verrijzen, en het laat zich niet voorzien, dat de rust terugkeert als de Franschen niet het gansche land bezetten. De Fransche troepen zijn Maandag Tunis binnengetrokken en hebben de stad, de Kasbah en de twee havens bezet. De Europeesche inwoners betoonden daarover hunne tevredenheid. Het gerucht, dat Haramoraet geplunderd is, werd niet bevestigd, maar wel dat de opstan delingen het hebben ingesloten. Frankrijk en Engeland zullen elk een pantserschap naar Alexandrie zenden ter even- tueele bescherming hunner onderdanen, naar het heet, maar waarschijnlijk wel meer als tegen- demonstratie tegenover de Turksche missie in Egypte. De pakketboot Yille de Rome, die met troepen voor Tunis onderweg was, is niet ver van Marseille met het stoomschip Raphael in aanvaring gekomen. De laatstgenoemde bodem is gezonken en van de .epuipage heeft men niets vernomen. De Ville de Rome keerde naar Mar seille terug en zal belangrijke herstellingen moe iten ondergaan. Uit verschillende plaatsen van Frankrijk Advertentiën 17 regels f 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal ter plaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitschland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per reg komen berichten, dat er reeds sneeuw is gevallen. In Nancy lag ze reeds dik op de straten en het was daarbij zoo koud dat men zou gedacht hebben reeds in het hartje von December te zijn. Murciedat voor eenige jaren zoo zwaar door watersnood werd geteisterd, heeft opnieuw aanzienlijke schade door overstroomingen geleden Een groot aantal huizen zijn ingestort en ver schillende huisgezinnen zijn van alles beroofden aati ellende prijsgegeven. Naar de Temps uit Madrid wordt getele- grapheerdzal koning Alfonso met den minister van buitenlandsche zaken en een klein gevolg bij de inwijding van den spoorweg Madrid— Lissabon tegenwoordig zijn en den koning van Portugal op de grenzen ontmoeten met wien hij de stad Caceres en haar mijnwerken zal be zoeken. permanente commissie tot beslechting van land- geschillen te Dubiin hare eersie zitting. toen het rijtuig reeds lang verdwenen en de straatweg weder geheel stil en verlaten was. Op het balcon. „Zijt gij voornemens dezen avond uit te gaan, Stewart vraagde Harriet Routh aan haren echtgenootnadat zij gegeten hadden en de tafel was afgenomen. Bij deze vraag zag zy hem niet aan maar had haren blik naar buiten ge richt. Stewart hield zich bezig met eenige brie ven na te zien en antwoordde niet onmiddellijk op hare vraag. //Zijt gij voornemen» dezen avond uit te gaan, Stewart „Zeer zeker is dat mijn planantwoordde hij ongeduldig. „Waarom vraagt gij dat Denkt gij dat ik den geheelen avond in deze vervelende kamer zal blijven?" „Er is niemand die zulks van u verlangt," hernam zij vriendelijkzonder door de minste beweging tc verraden, dat zij zijn ontevreden toon had opgemerkt. „Iedereen gaat immers uiten ik vraagde het slechts omdat ik met u wenschte te gaan." „GijHarry vroeg hij zonder zijne verle genheid geheel te kunnen verbergeu. „Hoe komt gij daartoe Gij zijtzoo lang wij hier zijn slechts een enkele maal des avonds met mij gegaan en het scheen niet te bevallen. Hebt gij heden niet gewandeld „Jazelfs heb ik een zeer verre wandeling gedaan doch heden avond zou ik gaarne de koerzaal bezoeken. George Dallas zeide mij dat er weder zooveel vreemdelingen aangekomen Zaterdag hield Gladstone te Leeds een rede voering waarin hij o. a. zeide, dat de Trans- vaalsche fvolksraad tegen de verwachting, vrij gevige voorwaarden niet goedgekeurd en toen Engeland uitgenoodigd de onderhandelingen te heropenen. Het was mogelijk zeide Gladstone, dat op enkele punten van ondergeschikt belang, de voorwaarden zouden worden gewijzigd. Maar deze evenmin als de vroegere concessiën waren niet toe te schrijven aan zwakheid of beschroomd* heid. Wat gebeuren zou wist men natuurlijk nietmaar hij hoopte op eene spoedige bekrach tiging^ der conventie. In elk geval zou de regeering denken aan de belangen der talrijke inlandsche stammen in de Transvaaldie ge trouwelijk handhaven en ook waken voor de waardigheid van Engeland. Maar de staatkunde der liberalen moest er eene wezen van vrede en van gerechtigheid. Boks-partijen schoon op zware straf ver boden schijnen in Engeland in den laatsten tijd weer in de mode te komen. Bij Birmingham en Coventry verstoorde de politie er een paar doch in een geval was een der strijders reeds bezweken. In Ierland zijn weer eenige staatsgevange nen op vrije voeten gesteld. Den 20sten a. s. houdt de nieuwe, krachtens «Ie landwet ingestelde waren en ik zou ze gaarne zien." Stewart Routh fronste de wenkbrauwen. Het verlangen zijner vrouw beviel hem niethij be greep het niet. Harriet had altijd een afkeer gehad van vreemdelingen te zien en groote ge zelschappen te bezoeken en was zelfs met weer zin naar Homburg vertrokken. In den beginne, ofschoon hij zich met tegenzin in haar gezelschap bevond had hij haar toch met zich willen ne men doch zij had steeds geweigerden nu op een tijd dat hare tegenwoordigheid hem bo venal hinderlijk was kwam zij eensklaps op de gedachte met hem te gaan. Daarenboven klonk de naam van George onaangenaam in zijne ooren. In dit opzicht heerschte volkomen overeenstem ming tusschen hem en Harrietzonder dat een hunner er ooit iets van gezegd had. Wel ver droeg zij de smart Dallas dagelijks te zien, maar zij was gewoon dingen van dien aard te dragen. Zeer zelden noemde zij George's naam; zij wist dat de omgang der beide mannen slechts oppervlakkig, toevallig was. Harriet bezat in hoogen graad de gave der vrouwen doorgaans aangeboren van eens anders gevoelen te kunnen raden ook gevoelde zij instinctmatigdat Mr. Felton haren man noch hoogachtte, noch ver trouwde. „Gelukkig hebben wij Dallas tot ons doel niet meer noodighad Harriet eens bij zich zelve gezegd toen zij voor de eerste maal oom en neef te zamen gezien had. „Mr. Felton zou een tegenstander zijn." Deze indruk was nog ver sterkt, sedert zij Mr. Felton en George te Hom burg gezien had. Wat dezen in weerwil van al Het groote feit van den dag in Prusien is dat Laskerhet hoofd der afgescheidene natio- naal-liberalen openlijk tot de Fortschritts partij is overgegaan. Men verwachtdat Forckenbeck en Bamberger eerlang dit voorbeeld zullen volgen. - De onderhandelingen der Pruisische regee ring over den aankoop der Thüringer spoorwegen vorderen goed. Er is eon begin gemaakt met de onderhandelingen met de vertegenwoordigers van een aantal Thüringsche stedendie door bijdragen tot den bouw van dien spoorweg me de-eigenaren er van zijn. Men twijfelt niet of de eerstvolgende zitting van den Landdag zal zich met de zaak reeds bezig kunnen houden. Een duur tapijt heeft een lotenhandeiaar te Berlijn in zijn slaapkamer laten aanbrengen Het bestaat uit 14000 loten uit de Saksische loterij waarop alles een niet is gevallen en die een bedrag vertegenwoordigen van zes en zestig duizend markendie daarvoor werkelijk aan de directie der loterij zijn betaald. Het stoomschip Europa dat de Italiaan- sche inzendingen van de tentoonstelling te Mel bourne aan boord heeft en onlang bijThuersdav Island strandde doch weder werd afgebracht*, is in goede orde te Batavia aangekomen. De kost bare lading heeft bijna niets geleden. Opnieuw wordt de mogelijkheid besproken, dat Z. H. de Paus Rome zou verlaten. Men noemt Salzbnrg als de plaats werwaarts hij zich dan zou begeven. In verschillende bladen wordt melding gemaakt van een samenzwering die te Milaan ontdekt zou zijn tegen den koning. Wat er van de zaak waar mocht zijn is niet bekend, maar een feit is dat men een voormalig officier van Garibaldi, Rensi genaamd, in hechtenis geno men heeft en dat men in zijne woning eenige bommen vond. De socialisten ontkennen elke gemeenschap tusschen hen en Rensi. zijne goede voornemens niet had kunnen gelukken: zich van vrienden invloed los te makenhad hij met behulp van zijn oom volbracht. Daarom sprak zij er zeer zelden van als Routh haar bezocht had docht zij vermeed ook den naam van George te noemen want zij wist maar al te goed, dat hij niet aangenaam in Rouths ooren klonk. „Dallas houd ik niet voor den meest bevoegden rechter om te beoordeelen wat u genoegen geven kan of nietzeide Routh. „Echter spijt het mij heden aan uw wensch niet te kunnen vol doen. Ik heb mijn woord voor dezen avond gegeven. Ofschoon zij hem niet aanzagmaar haar hoofd naar het yenster gekeerd hieldgevoelde hij zich toch niet op zijn gemak. Hij kuchte even en vervolgde toen „Ik heb Hunt en Kerkland beloofd heden avond aan de speeltafel te zijn waar wij ons geluk zullen beproeven. Het spijt mijHarrv maar ik zal mijn woord tegen morgen niet geven Is dat naar uw zin „Ja het is zeer goed hernam zij. Zij keerde zich niet om en hij naderde haar niet. Hij hield zich nog een oogenblik bezig met zijne brieven te sorteerenbond ze daarna bijeen sloot ze in zijn lessenaar weg en verliet toenmet een ontevreden blik op Harriethet vertrek. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 1