BINNENLAND. VERGADERING van kamers van koop handel en fabrieken enz,, bijeenge roepen door de kamers v. koophandel te Maastricht en 's Bosch. In het gebouw voor kunsten en wetenschappen te Utrecht had des middags 12 ure de vergade ring plaatswelke op initiatief der kamers van koophandel en fabrieken te Maastricht en te 's Hertogenbosch beraadslagen zou over de vraag of een adres aan de regeering gericht zal worden met verzoek tot het benoemen eener commissie, gelijkelijk uit nijveren en handelaars samenge steld om een onderzoek in te stellen naar den toestand van de Nederlandsche nijverheid en van de gevolgenwelke voor haar ontspruiten uit de tariefwetgeving der naburige rijken. Vertegenwoordigd waren de kamers van koop handel en fabrieken te AlmeloApeldoorn Breda, Deventer, Doesburg, Eindhoven, Gorin- chem 's Gravenhage Helmond 's Bosch Kampen, Maastricht, OldenzaalOosterhout Roermond Schiedam Tilburg Utrecht, Vaals, Venlo Vlissingen Waalwijk Wageningen en Zwolle. Verder de Vereenigmg voor handel en nijverheid te Amsterdam de vereeniging voor fabrieks- en handwerksnijverheid de vereeniging van en voor Nederlandsche industrieelen de vereeniging van gisthandclaren te Schiedam het nationale Nederlandsche lederindustriebond en de Noordbrabantsche maatschappij van landbouw terwijl nog aanwezig waren de heeren mr. J. Heemskerk Az., lid van den raad van state mrs. Bahlmann en V. Nijst, leden der tweede kamer en mr. H. J. Carstenlid der eerste kamer van de staten-generaal. Voor de uitnoodiging tot bijwoning dier ver gadering hadden bedanktde kamers van koop handel en fabrieken te Rotterdam, Dordrecht Zierikzee Groningen AmersfoortAmsterdam, Zaandam Leiden EnschedéHaarlem, Hengelo, LelftNijmegen Harlingen Leeuwarden, Mid- delbnrg en Delfshavenverder de Geldersche maatschappij van landbouw en de landbouw- maatschappij //Zeeland", beide laatste omdat zij niet in de mogelijkheid waren om voor 10 Oct. eene vergadering te houden. Hoewel de vergadering niet verlangde van den inhoud der missives van deze kamers kennis te nemen, waarop echter eene uitzondering ge maakt moest worden voor die van Groningen welke uitdrukkelijk voorlezing had verzocht en die in de krachtigste en meest besliste termen zich verklaarde èn tegeu het benoemen eener commissie van enquête èn tegen het verlaten van den weg van den vrijen handel hoewel duszeggen wijde inhoud dezer missives niet bekend werd is het toch zeker niet te gewaagd te onderstellendat aller inhoud nagenoeg over eenstemde met dien van de missive uit Gronin gen, en dan is het toch nog een bemoedigend verschijnsel dat zeventien kamers van koophandel en fabrieken zich tegen eiken staphoe be scheiden ook in de richting van protectie ver klaarden terwijl slechts zestien bij de stemming over de motieof er een adres aan de regeering gezonden zal wordendaarvoor stemden. Waren deze kamers allen vertegenwoordigd geweest, het plan tot het zenden van een adres zou dan reeds op de vergadering in duigen gevallen zijn en het resultaat dezer demonstratie nog treuriger geweest zijn dan het nu reeds was. Het voorloopig bestuur vormden twee heeren afgevaardigden der kamers van Maastricht en 's Bosch. De afgevaardigde van Maastricht opende de vergadering met een kort woord ter herinnering aan de conferentie den 12 September te 's Bosch gehouden met het doel om te beraadslagen of de heden plaats hebbende vergadering zal worden bijeengeroepen en een collectief adres aan de regeering zal worden gezonden. Ten slotte stelde hij voor tot bestuurders te verkiezen afgevaar digden zooveel mogelijk uit de verschillende provinciën en wel de heeren Van Eelden uit Utrechtjhr. C. Hartsen uit Amsterdam Köchlin uit den Haag mr. J. Heemskerk uit den Haag, Diepen uit TilburgScholten uit Almelo, Pels uit 's Bosch en Rutten uit Maastricht. De heer Van Elden had bezwaar daartegen. Hij was gekomen om acte de presence te geven namens de Utrechtsche kamermaar deze zou nooit protectie bevorderen en dat dit het doel was, bleek genoegzaam èn uit deze vergadering èn uit de keuze van personen die uitgenoodigd waren als bestuurders zitting te nemen die allen ééne richting vertegenwoordigden. De heer Hartsen kan evenmin raan de uit noodiging voldoen daar hij dan zijn mandaat zou overschrijden. Dit ging niet verder dan het doel te steunen, waarmede deze vergadering was bijeengekomen. De vereeniging „Handel en Nijverheid" was met de kamers van koophandel te Maastricht en 's Bosch van de wenschelijkheid overtuigd van het instellen van een onderzoekmaar daar hier van het vormen eener vereeniging geen sprake kon zijn was ook de vorming van een bestuur z. i. niet ter plaatse. Hij stelde daarom als motie voordat het voorloopig bestuur de leiding der vergadering op zich zou nemen. Hiertoe werd besloten echter na eenig debat en twee tusschenvoorstellendie beoogden het eerste den voorzitter van het lederindustrie bond, daf het initiatief in deze zaak genomen heeft, uit te noodigen in het bureau zitting te nemen en het tweede ditzelfde verzoek tot mr. Heemskerk te richten. Beide heeren maakten echter bezwaarzoodat de afgevaardigde van Maastricht als voorzitter zou fungeeren en die van 's Bosch als secretaris, met welke oplossing der moeielijkheid de vergadering zich bij acclamatie vereenigde. Na het voorlezen der lijst van kamers van koophandel en vereenigingenwelke aan de uit noodiging tot bijwoning der vergadering niet hadden voldaan bracht de voorzitter een ont- werpadres ter tafel. De heer Bake uit Amsterdam achtte het ratio- neeler dat eerst door de vergadering beslist zou wordenof er een adres zou worden gezonden. Dit lokte een vrij verward debat uithetwelk zonder stemming eindigde met het voorlezen van het o>iwerp-adres der kamer te Maastricht. De discussie die thans volgde liep hoofdza kelijk over de wenschelijkheid van freetrade of protectie een twistvraag waarover de vergadering begrijpelijkerwijze niet tot eenstemmigheid kwam, terwijl de aanwezigen met bewonderenswaardig geduld de verschillende betoogen aanhoorden. Dit raakte echter uitgeput gedurende de voor lezing van een betoog van 28 bladzijden druks, hetwelk mr. d'Eugelbronner traehtte voor te lezen en waarin zijne meening, of liever de mee ning van de vereeniging vau en voor industriee len uiteengezet wordt over de quaestievrije handel of protectie? Van zacht mompelen ging de vergadering weldra tot luid protest over, en te midden der lectuur verzamelden zich de aan wezigen rondom de bestuurstafelwaar een zeer verwarde woordenwisseling gevoerd werd, waarvan het gevolg was dat de heer Engelbronner zijne lectuur staakteen het resultaat was dat eene motie voorgesteld en aangenomen werd, waarbij de vergadering tot het zenden van een adres besluit. Deze motie werd aangenomen met 5 stemmen tegenterwijl 16 kamers en 5 ver eenigingen zich daarvoor verklaarden. Een aantal personen hadden echter de vergadering reeds verlaten daar aan een geregeld debat toch niet meer te denken viel. Het ontwerp-adres der kamer van Maastricht werd stilzwijgend ter zijde gelegd nadat zelfs door voorstanders van het plan werd aangetoond dat dit adres onmogelijk was daar het in zijn praemissen reeds vau de onberekenbare gevolgen sprak der tarief-weigeving in het buitenland waarnaar het de regeering verzocht een onpar tijdig onderzoek in te stellen. De vergadering werd vervolgens geschorst ten einde eenige aanwezigen in de gelegenheid te stellen een ander adres te ontwerpen. Na de heropening der vergadering, die ongeveer een half uur geschorst was werd een ontwerp- adres ter tafel gebrachtwaarover weder, evenals voor de schorsing rondom de bestuurstafel over en weder gesproken werdtot eindelijk de vol gende redactie werd gearresteerd „Aan den koning. Sire „De ondergeteekenden kamers van koophandel en fabrieken en vereenigingen van verschillende takken van nijverheid en landbouw in Nederland, nemen de vrijheid uwe majesteit eerbiedig te verzoeken eene staatscommissie in het leven te roepen om te onderzoeken welke gevolgen de wrderinvoering van het protectiestelsel in de voornaamste rijken van Europa voor de Neder landsche handel nijverheid en landbouw kan hebben en zoo noodig uwer majesteitsregeering voor te lichten omtrent de maatregelendie onder de bestaande omstandigheden in 't belaug dier gewichtige bronnen van volkswelvaart be- hooren te worden genomen. „Hetwelk doende enz." Dit adres werd aangenomen met 22 tegen 3 kamers en vereenigingen. Omtrent de twee stemmingen dezer vergade ring valt nog op te merken dat daaraan niet door allen werd deelgenomen en veleu reeds de vergadering hadden verlaten voor het tot stem men kwam. Zoo heeft b.v. de heer Stork, hoe wel nog in de zaal tegenwoordigniet over de motie medegestemd terwijl bij de stemming over het adres de voorzitter der Bossche kamer, die mede het initiatief tot deze vergadering had ge nomen reeds afwezig was. (N. Rott. C.) Omtrent de gevoerde debatten bepalen wij on s bij de vermelding van het volgende De heer Diepen erkende dat de industrie te Tilburg was vooruitgegaan maar het was zeer de vraag of dit niet aan de regeering te danken wasdie zorg had gedragen voor verbeterde middelen van vervoerwaardoor de nadeelige gevolgen van het tarief van 1862 geneutraliseerd waren. Een feit echter was dat die industrie thans kwijndeen wel het beste bewijs hiervoor was, dat na de invoering van het Duitsche tarief, fabrieken te Tilburg opgeheven en naar Duitsch- land verplaatst waren. De heer Van den Berg uit Tilburg was het met den heer Diepen niet eens, dat zexere ka toenspinnerij te Tilburg tengevolge van de afschaffing der differentieele rechten is te niet gegaan. De oorzaken van haar val kon hij hier niet in 't openbaar aanduiden, maar een onpar tijdig onderzoek zou de onjuistheid der bewering van den heer Diepen aantoonen. De spreker trad daarop in een uitvoerig betoog, waarmede hij aantoonde lo. dat de ontwikkeling en de bloei der Tilburgsche industrie te danken is aan onze vrijzinnige wetgeving op handelsgebied, en 2o. dat bescherming van de eene industrie de be scherming van de andere noodzakelijk moet ten gevolge hebben terwijl hij ten slotte de vaste overtuiging uitsprak dat als het in ons land tot bescherming komtbinnen 2 a 3 jaren geene fabriek in Tilburg meer kan exporteeren. Hoe interessant sprekers betoog ook was toch vergde hij te veel van het geduld der vergadering, welke omtrent deze quaestie zeker toch nooit tot een stemmigheid zou komen. De heer Diepen hield zijne beweering omtrent de bewuste katoenspinnerij staande o.a. omdat een collega der Tilburgsche kamer, wiens naam ons ontsnapt is, het hem zelf had gezegd. Mr. Bahlmann apprecieerde zeer de vele advie zen welke men hier gehoord had, maar hij was toch van meening dat de vergadering afdwaalde Zij had slechts te beslissen of een verzoek aan de n geering gericht zal worden, om een staats commissie te benoemen tot het houden eener enquêtezulk eene commissie nu wenschte hij vau harte en wel in het belang van de volks vertegenwoordiging. Zonder ook maar eenigszins te kort te willen doen aan de bekwaamheid der leden van de vertegenwoordigingwilde hij er toch op wijzen dat in de tweede kamer slechts twee industrieelen en in de eerste kamer tot voor korten tijd slechts een industrieel zitting hadden. Het advies van den heer Stork, hoezeer hij dat ook apprecieerdewas langen tijd het eenige geweestwat in de eerste kamer was uitgebracht en waarnaar men zich gericht had. Maar de tijden zijn veranderd en daarom wenschte hij een onpartijdig onderzoek. En waarom nu ver zet men zich daartegen Men heeft wel een enquête omtrent de scheepvaart toegestaan en onlangs nog een enquête omtrriit de exploitatie der Nederlandsche spoorwegen en waarom dan geene enquête omtrent den handelstoestand in verband met de handelswetgeving Men schuwt toch geen onderzoek Hij gelooft het niet en dringt dan ook aan op het zenden van een adres aan de regeering. De voorzitter van het lederindustriebond, de heer de Booij, trad in eene verklaring van de gedragslijn van het bond sedert 1877, welke hierop ncderkwam dat het bond is voor vrijen handelmaar eischt wederkeerigheido.a. op dezen grond dal. het een onloochenbaar feit is, dat de lederindustrie kwijnt. Tilburg12 October 1881. Zaterdag werd door den gemeenteraad aan den heer J. W. F. Levelt c. s. te Rotterdam concessie verleend vooo een stoomtramweg van Tilburg naar Dongen en de haven van Groenen dijk, terwijl op het adres van den heer J. "Van den Elzen, verzoekende concessie voor den aanleg van een stoomtram Tilburg-Goirle, werd besloten geen concessie te verleenen vóórdat de tramweg naar de Koningshoeven zal voltooid zijn. Ook bestond er bezwaar tegen deze concessie wegens de moeielijke richting, die hiervoor vereischt wordt. De begrooting vooa 1882 werd goedgekeurd in ontvangst tot een bedrag van f 178,967.68 en in uitgaaf tot een bedrag van f 178,880.45. Batig saldo f 87.25, yr Waalwijk, 12 October 1881. Het adres van adhaesie der kamer van koophandelalhieraan dat ter wering der Belgische tweecentimesstukken door de kamer van Eindhoven aan de hooge regeering ingezun- der,luidt als volgt iiAan zijne excellentie den heer minister van fmantièn te s-Gravenhage. „De kamer van koophandel en fabrieken te i Waalwijkheeft afschrift ontvangen vaneen, aan uwe excellentie gericht adres der kamer te Eindhoven waarbij verzocht wordt de Neder landsche bronzen munt van 1 en 21/2 cent in ruime mate in omloop te brengen en dc oude centen te doen inwisselen teneinde den sterken invoer der Belgische tweecentimesstukken tegen te gaan. „Wij hebben gemeend onze volle adhaesie aan genoemd adres te moeten schenken, daar de placht algemeen is dat de nieuwe bronzen munt niet in ruimer mate in omloop wordt ge bracht. „Wordt hieraan niet met voegzamen spoed gevolg gegeven dan vrcezen ook wij met de kamer te Eindhoven dat de toestand ten deze van vóór 1877 zeer spoedig zal terugkomen. „Reeds bij adres van 28 October 1880 onder steunden wij' een adres van gelijke strekking der kamer van koophandel en fabrieken te Oosterhout, bij welk adres die kamer uwe excellentie in 't bijzonder verzocht tot eene meer doeltreffende opruiming der oude centen over te gaan. Onze kamer verzoekt uwe excellentie mitsdien beleefd, doch dringend het adres der kamer van koop handel en fabrieken te Eindhoven in gunstige overweging te nemen. „Waalwijk, 6 Octoöer 1881. „De kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijk." De mazelen heerschen nog steeds in onze en in naburige gemeenten maar hebben gelukkig een goedaardig karakter. Ook komen er ver schillende gevallen van typhus voor. waarvan reeds enkele met doodelijken afloop. Dat ieder toch, zooveel in zijnen werkkring ligt, zijn best doe om, door het nemen van de noodige maatregelen de verspreiding dezer ge vreesde ziekte tegen te gaan is voorzeker een dure plicht. Het opruimen der stinkpoelen, die men nog in enkele dammen vindtzou hiertoe zeker veel bijdragen. De door de gemeente aan gelegde riolen zijn zeker doelmatig, maar er moet gebruik van worden gemaaktanders zijn zij nutteloos. Ook wijzen wij op het drinkwater, diegroote voortplanter van besmettelijke ziekten. Wij ken nen toch welputten, die neven en beneden privaat- putten liggen. De gevolgen zijn niet te berekenen, als zoodanige privaatput niet dicht is hetgeen meermalen voorkomt Verleden Zondagnamiddag bracht de Til burgsche fanfare en liedertafel van Korvel een bezoek aan onze ge r.eente. Om half vier werden de leden aan den tram ontvangen door de directie der liedertafel „Oefe ning en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen waarna zij zich onder het spelen van een paar vroolijke marschen naar de zaal van „Musis Sa crum begaven. De fanfare voerde daar op zeer verdienstelijke wijze 4 stukken uitde liedertafel 2 Oefening en Vermaak gaf ook 2 stukken ten beste ter wijl de heer van den Blerck die hier vroeger zulke aangename herinnering heeft achtergelaten, het talrijke publiek vergastte op twee flinke scènes. Alvorens te vertrekken nam de president van het Tilburgsche gezelschap het woord en betuigde zijn leedwezen dat het uur van scheiden reeds daar was het gezelschap was uiterst tevreden over de ontvangst en hoopte de kennismaking spoedig te hernieuwen. Ditvoorzeker is ook de wensch van allen, die het voorrecht hadden het te hooren. De persoon uit Sprang, die beschuldigd wordt verleden Donderdagavond iemand met een mes te hebben verwond, is verleden Maan dag door de marechaussee gevankelijk van nier naar 's Bosch overgebracht. In bijna alle gemeenten van ons land is het vergunningsrecht voor tappers vastgesteld op het maximum bij de wet bepaald: f 25 van elke 1Ö0 gulden huurwaarde of gedeelte daarvan. Onder de uitzonderingen mag Schiedam niet onvermeld blijven; dear werd het recht bepaald op f15. 't Is al wèl, dat aan de bron het recht niet op het minimum (10 gulden) werd bepaald. De hoppluk raakt gedaan; hoewel de najaarsbuien weinig goed aan 't gewas gedaau hebben, is men zoowel over qualiteit als quan- titeit tevreden. De prijs is reeds van 22 op 30 gulden gekomen. Het onderzoek naar het spoorwegongeluk te Rotterdam, door den rechter van instructie ingesteld, moet aan het licht hebben gebracht dai er van verschillende zijden onachtzaamheid is gepleegd. De toestand der bij het ongeluk gekwetsten, die in het ziekenhuis verpleegd worden, blijft voortdurend zeer bevredigend. Met het oog op de jongste spoorwegramp te Rotterdam ligt aan het bureau der Bredasehe courant een adres ter teekening aan den minis ter van waterstaathandel en nijverheid, met eerbiedig verzoek om zijne medewerking te ver leenen tot verbetering bij regeling door de wet in den dienst der wissel- en brugwachters bij de spoorwegen in dien zin dat iedere brug en wissel door twee wachters zal worden bediend en bovendien nog aan ieder station een wisselcon troleur worde benoemd, terwijl de geldelijke be looning voor die gewichtige betrekkingen, van wier stipte waarneming het leven van duizenden afhangtzoodanig worde geregelddat het per soneel in alle opzichten vertrouwbaar zij. De hulp van alle dag- en weekbladen en van alle boekhandelaren om tot het bereiken van dat doel behulpzaam te zijn wordt voor dezè zaak ingeroepen. Omtrent een zeer zeldzamen gastdien Rotterdam thans herbergtzegt de N. Rott. Ct. het volgende De beruchte Siciliaansche struikroover Guiseppo Esposito die sedert gisteren onze gast is, werd des namiddags omstreeks .vijf uur door de Ita- liaansche politie met het stoomschip „Conrad" aangebracht. Niet minder dan een twintigtal moorden-, gepaard rnet diefstal, worden hem ten laste gelegd, en op grond daarvan is hij in Amerika aangehouden op verzoek van de Itali- aansche regeering. Hij is bij aankomst van gemeld stoomschip onder toezicht van onze politie per vigilante naar de cellulaire gevangenis overgebracht, waar hij onder behoorlijke bewaking blijft tot tijd en wijle er machtiging zal zijn ontvangen om hem verder via Belgie en Frankrijk naar zijn geboorteland te transporteeren. Uit Yeere wordt omtrent den daar plaats gehad hebbenden moord nog het volgende ge schreven Ofschoon de heer S., die acht dagen geleden hier vermoord werdin de publieke opinie hier niet bijzonder hoog 'stond aangeschreven, haakt toch het rechtsgevoel van 't volk er naardat de moordenaar ontdekt worde. Een halve cou rant ware te vullen met de praatjes die de ronde doen maar feiten die eenig licht over de mis daad verspreiden, komen niet aan den dag. De zonderlingheden van den vermoorde en zijn on gunstige reputatie vergemakkelijken bovendien het onderzoek der justitie nietwant zijne be kenden schamen zich en met reden dit ongevraagd mede te deelen Verder schrijft men uit Middelburg, ofschoon justitie er. politiezoowel hier als in de omlig gende plaatsen ijverig in de weer zijn en het aantal door hen gehoorde personen met den dag toeneemtschijnt de dader van den moord te Veere nog niet bekend te zijn. Vermoedelijk zal wel met die misdaad in verband staan een door het parket uitgevaardigd bevel tot opsporing en aanhouding van een 22- of 24 jarig persoon tamelijk langblond van haar dieafkomstig uit Zuid-Beveland gekleed in een vuil blauw achtig boezeroenwitachtige broek met gaten en een pet en wien op de rechterhand een anker geprikt is. Ook te Vlissingen heeft de justitie verschillende personen gehoord doch naar het schijntzonder resultaat. In de R. K. kerk ?te Gouda heeft een inbraak plaatsgehad. Bij het openen der kerk waren althans vele kostbare voorwepen vermist de dader heeft zich waarschijnlijk laten insluiten. Bij een spoorwegwachter te Oisterwijk is Donderdag nacht door inbraak o. a. gestolen een horloge. Het toeval wilde dat juist de commis saris van politie te Tilburg in den winkel van een horlogiemaker aldaar stond, toen daar iem&nd binnenkwam om een horloge te verkoopen. Nadat de* horlogemaker verklaard had geene horloges

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2